آیا بدنمان می‌تواند همزمان به چند ویروس آلوده شود؟  

  4021029002

دانشمندان اعلام کردند که این امکان وجود دارد که بدن یک فرد همزمان به چند ویروس مبتلا شود و رفتار بدن در چنین شرایطی بسته به نوع ویروس است.  

آیا بدنمان می‌تواند همزمان به چند ویروس آلوده شود؟  

به گزارش فارس به نقل از آی‌اف‌ال‌ساینتیست، فصل زمستان زمان گردش ویروس های مختلف است که چندسالی است کرونا هم به آن اضافه شده، حال آیا ممکن است همزمان به چند ویروس مبتلا شد؟

این سوالی است که در سال 2022 زمانی که ترس ازابتلا به 3 ویروس کووید-19، آنفولانزا و ویروس سنسیشیال تنفسی (RSV) شایع بود، مطرح شد.

پابلو مورسیا، ویروس شناس در مرکز تحقیقات ویروس دانشگاه گلاسکو گفت: «بیشتر چیزهایی که ما در مورد عفونت ویروس، پاتوژنز ویروس و اپیدمیولوژی ویروس می دانیم، مبتنی بر رویکرد یک ویروس-یک بیماری است. شما می توانید همزمان با بیش از یک ویروس آلوده شوید.» مورسیا افزود، با این حال، ما اطلاعات نسبتا کمی در مورد نحوه تعامل این ویروس ها داریم.

در یک مطالعه در سال 2019، مورسیا و همکارانش موارد بیماری تنفسی را در اسکاتلند بین سال‌های 2005 تا 2013 مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند و دریافتند که از تمام بیمارانی که حداقل یک ویروس در بدن خود داشتند، 11 درصد آنها ویروس دیگری نیز داشتند، برخی افراد بدشانس مبتلا به 5 مورد بودند.

اگر همزمان به بیش از یک ویروس مبتلا شوید، ممکن است علائم یکی با علائم دیگری ترکیب شود و احساس بدتری نسبت به زمانی که فقط یک ویروس دارید به شما بدهد.

ریچارد کلاسکو در مقاله‌ای در سال 2018 برای نیویورک تایمز نوشت: «بهترین داده‌ها در مورد عفونت همزمان از مطالعات ویروس‌های جدی‌تر مانند اچ آی وی و هپاتیت به دست می‌آید. این مطالعات نشان می دهد که عفونت همزمان می تواند بدتر شود، بهبود یابد یا هیچ تاثیری بر روند بیماری نداشته باشد. نتیجه به ویروس های درگیر بستگی دارد.»

کلاسکو اضافه می کند که عفونت همزمان با ویروس اچ آی وی و هپاتیت سی می تواند منجر به پیامد بدتری شود.

آرماندو پائز، رئیس بخش بیماری‌های عفونی با اشاره به عفونت‌های همزمان تنفسی گفت: افرادی که از عفونت‌های همزمان رنج می‌برند به دلیل موارد جدی‌تر بیماری، اغلب نیاز به بستری شدن در بیمارستان است.

اما همانطور که کلاسکو اشاره کرد، همه عفونت های همزمان نتیجه منفی ندارند. او می گوید به نظر نمی رسد که عفونت دوگانه با آنفولانزای A و B، علائم را بدتر کند. احتمالاً همین امر در مورد سرماخوردگی نیز صادق است: «در حالی که می‌توانید همزمان دو سرماخوردگی بگیرید، احتمالاً حالتان بدتر از داشتن یک سرماخوردگی نخواهید بود. تفاوتی که ممکن است تجربه کنید این است که برای مدت طولانی‌تر بیمار باشید.»

تداخل ویروسی

گاهی اوقات، ویروس ها می توانند یکدیگر را در آنچه به عنوان تداخل ویروسی شناخته می شود، مسدود کنند. به گفته برخی کارشناسان، این همان چیزی است که احتمالاً در طول همه‌گیری رخ داده است: کووید ممکن است بر آنفولانزا و سنسیشیال تنفسی اولویت داشته باشد و به طور مؤثر آنها را مسدود کند.

به طور مشابه، در پاییز سال 2009 در طول همه گیری آنفولانزای خوکی، راینوویروس که عامل سرماخوردگی معمولی است، در برخی از مناطق اروپا مسلط شد، قبل از اینکه آنفولانزای خوکی دوباره همه گیر شود. در همان سال، بیماری همه گیر، شروع ویروس سنسیشیال تنفسی را تا دو ماه و نیم به تاخیر انداخت.

این نوع تداخل می تواند به روش های مختلفی ایجاد شود. برای مثال، ویروس‌های مختلف می‌توانند گیرنده‌های یکسانی را روی سلول‌های میزبان هدف قرار دهند، به این معنی که اولین ویروسی که وارد می‌شود می‌تواند از دسترسی سایر ویروس‌ها جلوگیری کند. همچنین ویروس‌ها برای منابع، می‌توانند یک بار در سلول‌های میزبان رقابت کنند و در نتیجه وضعیت «بقای مناسب‌ترین» ایجاد شود.

اگرچه تداخل ویروسی می‌تواند مصونیت کوتاه‌مدتی در برابر ویروس‌های دیگر ایجاد کند اما این امر به هیچ وجه قطعی نیست و هنوز هم امکان ابتلا به چندین ویروس به طور همزمان وجود دارد.

yektanetتریبونخرید ارز دیجیتال از والکس

پربحث‌های هفته

 1. بازی با کلمات

 2. کوچه زیباکلام هنوز تیر چراغ برق دارد؟!

 3. ۳۲ هزار مجوز استخدام فرزندان شهدا و ایثارگران اخذ شد

 4. اعتراض حواله داران پژو پارس به افزایش قیمت ۴۰۰ میلیونی

 5. حمایت اژه‌ای و رئیسی از طرح عفاف و حجاب فراجا/ انتقاد تلویحی روزنامه اصولگرا از حسین شریعتمداری

 6. توافق جدید ایران و آمریکا چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد؟

 7. رئیسی هم به گشت ارشاد تذکر داد؟/ روایت فضائلی از علت تاکید رهبری بر وحدت

 8. یادداشت حسین شریعتمداری؛ دوستانه با برادر فضائلی

 9. گزارش میدانی از طرح نور فراجا

 10. مجلس مقابل این اقدام بایستد

 11. اطلاعیه شماره ۳ فراجا درباره اجرای «طرح نور»  

 12. منظور: افزایش دائم دستمزدها به ‌رفاه مردم کمک نمی‌کند

 13. رادان:‌ طرح نور با قوت ادامه دارد

 14. چرا این همه " در پوستینِ خَلق" می افتیم؟!

 15. تاکید رئیسی بر اجرای قانون عفاف و حجاب

 16. وقتی «بوقلمون» هم مقابل «رضا پهلوی» کم می‌آورد!

 17. واکنش بلینکن به حادثه اصفهان/ به مجازات ایران پایبند هستیم!  

 18. این ابهامات مناقشه‌برانگیز را برطرف کنید

 19. وزارت راه در شناسایی خانه‌های خالی مسئول است

 20. سردار حاجی زاده با تسلیحات قدیمی و حداقلی به اسرائیل حمله کردیم /از موشک های هایپرسونیک ۲ استفاده نشد

 21. برخی مسئولان بدلیل کارهای بی‌قاعده در زمینه حجاب تذکر گرفتند        

 22. واکنش مشاور قالیباف به حواشی اخیر گشت ارشاد/ روایت ظریف از علت عدم مذاکره با ترامپ

 23. حضور حسین حسینی در دادسرای فرهنگ و رسانه با شکایت فراجا

 24. موضع رئیس عدلیه در خصوص ورود فراجا به مسئله حجاب/ اژه‌ای: در قضیه حجاب می‌توانیم بگوییم «کی بود کی بود، من نبودم؟»

 25. اشتباه برخی گروه‌ها در مقابله با توئیت فضائلی

آخرین عناوین