کمبود معلم از زبان وزیر آموزش و پرورش

  4021004107 ۱۱ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۰ تکراری یا غیرقابل انتشار

وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه امسال تاریخی‌ترین سال استخدام کشور را به لحاظ کمی و کیفی داشتیم و ۵۶ هزار نفر در ۲ آزمون استخدامی جذب شدند گفت: جذب دانشجومعلم در دانشگاه فرهنگیان با ۲۲ هزار نفر شروع شد و به ۴ هزار نفر رسید و در نتیجه این ناترازی ۷۹ هزار نفری، کسری معلم را ایجاد کرده است به همین دلیل سند تحول تربیت معلم را تصویب کردیم و کنکور اختصاصی تربیت معلم برگزار می‌شود.

کمبود معلم از زبان وزیر آموزش و پرورش

به گزارش ایسنا، رضامراد صحرایی در آیین انعقاد تفاهم‌نامه میان وزارت آموزش و پرورش و دانشگاه علامه طباطبایی اظهار کرد: با ۲ دید باید به مسائل کشور نگاه کنیم که یکی، دید کلان و دیگری دید در درون آن بخش است. همه مسائل به هم پیوسته هستند و هر چقدر هم ایده داشته باشیم وقتی وارد ساحت عمل می‌شویم، می‌بینیم که خیلی متفاوت است.

وی، اساسی‌ترین نیاز ‌امروز کشور به‌طور عام را فهم زیست‌بوم‌گونه از مسائل ملی دانست و خاطرنشان کرد: نوعی اتحاد، انسجام، هماهنگی، همدلی، همفکری، همکاری و هم‌کوشی برای حل مسائل کلان کشور نیاز است که نداریم و رابطه و همفکری و همسویی بین بخش‌های مختلف کشور در سطح مورد انتظار محقق نشده است.

صحرایی با بیان اینکه اساساً نظام علم و فناوری چند بازیگر مهم دارد، افزود: نهادهایی مانند وزارت علوم، آموزش و پرورش، بهداشت، شورای عالی انقلاب فرهنگی، دانشگاه آزاد و حوزه‌های علمیه که در کار آموزش هستند که رابطه‌ای از لحاظ زیست‌بومی بین اجزای این‌ها برقرار نشده در حالی که اگر این رابطه برقرار می‌شد، اتفاقات خوبی برای حل مسائل شکل می‌گرفت.

وی با طرح این سوال که «ارتباط بین نظام آموزش عمومی و عالی چیست؟» این مساله کلان ملی است که از این دید اگر نگاه کنیم، می‌بینیم مسائل با تلاش و کوشش هیچ کدام از دستگاه‌ها به تنهایی قابل حل نیست و آن‌چه به نتیجه می‌رسد و مسائل را حل می‌کند، کوشش و تلاش باهم و بلوغ ملی است.

وی با بیان اینکه آموزش و پرورش با ۲ کلیدواژه همراه است، اظهار کرد: کلیدواژه اول، آینده است. هر کسی هر رویایی درباره آینده کشور دارد باید در آموزش و پرورش جست‌وجو کند و مدیری که برای آینده می‌خواهد کار کند باید علیم، بصیر و حلیم باشد و بذر هرگونه پیشرفت در آینده را امروز در مدارس باید کاشت.

صحرایی، کلیدواژه دوم را آیینه بیان کرد و ادامه داد: آموزش و پرورش مثل آیینه، حاصل‌جمع عملکرد همه مسئولان کشور را نشان می‌دهد. امسال تاریخی‌ترین سال استخدام کشور را به لحاظ کمی و کیفی داشتیم و ۵۶ هزار نفر در ۲ آزمون استخدامی جذب شدند که به اندازه کل نیروهای برخی وزارتخانه‌ها بود و این یکی از آیینه‌ها بود که وضعیت کشور را به خوبی نشان می‌دهد.

وزیر آموزش و پرورش، ملی‌بودن آموزش و پرورش را نکته‌ای مهم دانست و گفت: وزارت آموزش و پرورش، یکی از وزارتخانه‌های دولت است که به تنهایی ۴۰ درصد کل دولت را شامل می‌شود و کار آن تعلیم و تربیت است.

وی با تاکید بر اینکه از تجربه گذشتگان باید یاد بگیریم و به سوالات بی‌جواب پاسخ دهیم، تصریح کرد: باید یاد بگیریم که خوب کار کنیم، نتیجه بهتری می‌گیریم. اگر همه به تنهایی، خوب کار کنیم یک نتیجه‌ای دارد که با هم جمع می‌شود اما اگر همه با هم به خوبی کار کنیم و با همدیگر همکاری کنیم، نتایج آن علاوه بر جمع شدن به توان هم ‌می‌رسد و این توان در آموزش عمومی باید شکل گیرد.

صحرایی با بیان اینکه تحول از سر شروع می‌شود بنابراین به جای نگاه بخشی باید نگاه عمومی و کشوری به مسائل داشته باشیم، اظهار کرد: آنچه در سند تحول بنیادین آموزش و پرورش، گِرد آمده اگر مبنا قرار می‌گرفت، خیلی اتفاقات خوبی می‌افتاد در حالی که نه تنها این کار انجام نشد بلکه یک سند جایگزین هم برای آن آوردند.

وی با بیان اینکه آموزش و پرورش، مساله ملی است که در برنامه هفتم نیز آمده است، خاطرنشان کرد: تقسیم کار ملی سند تحول بنیادین آموزش و پرورش را در برنامه هفتم آوردیم و در نهایت اجماع بر این شد که ۷ کلان‌پروژه ملی را اجرا کنیم.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش، وزیر آموزش و پرورش، دانشگاه فرهنگیان را موتور سند تحول بنیادین دانست و گفت: جذب دانشجومعلم در دانشگاه فرهنگیان با ۲۲ هزار نفر شروع شد و به ۴ هزار نفر رسید و در نتیجه این ناترازی ۷۹ هزار نفری، کسری معلم را ایجاد کرده است. به همین دلیل سند تحول تربیت معلم را تصویب کردیم و امسال کنکور اختصاصی تربیت معلم برگزار می‌شود.

وی افزود: اجرای قانون رتبه‌بندی معلمان با ۵۰ هزار میلیارد تومان اعتبار و تامین ۲۶ درصد از مجموع حقوق فرهنگیان از محل اجرای این قانون در راستای بهبود وضعیت معیشتی معلمان، اجرای طرح نماد برای غربالگری و تشخیص مشکلات دانش‌آموزان با همکاری ۱۲ دستگاه دیگر، انتقال مدیریت کودکستان‌ها با ۳۲ هزار کودک از سازمان بهزیستی به وزارت آموزش و پرورش، اجرای نظام دوری در مقطع ابتدایی، افتتاح حدود ۶ هزار مدرسه در دولت سیزدهم که تا دهه فجر به ۶۸۰۰ مدرسه می‌رسد و برخی از آن‌ها سال‌ها نیمه‌کاره بودند، ابلاغ برنامه فراگیر پرورشی با ۵ هدف پایه‌ای به جای ابلاغ چندین بخشنامه، کسب ۲۰ مدال طلا در المپیادهای جهانی و اجرای مصوبه تاثیر قطعی سوابق تحصیلی دانش‌آموزان در نتیجه کنکور به میزان ۴۰‌، ۵۰ و ۶۰ درصد به ترتیب در کنکور سال‌های ۱۴۰۱‌، ۱۴۰۲ و ۱۴۰۳ از دیگر اقدامات تحولی است که نتیجه آن برقراری عدالت آموزشی و کسب رتبه‌هاب برتر و تک‌رقمی و حتی قبولی در رشته‌های پزشکی از مناطق محروم کشور بوده است.

وی با استقبال از راه‌اندازی مجتمع آموزشی وابسته به دانشگاه علامه طباطبایی، اظهار کرد: حدود یک میلیون معلم داریم که سالانه ۲۰۰ ساعت باید آموزش دهیم که این از طریق دانشگاه علامه طباطبایی امکان‌پذیر است. همچنین حداقل نصف ظرفیت ورودی دانشگاه علامه طباطبایی در عموم رشته‌های دبیری را به عنوان بورسیه باید بگیریم. ضمن اینکه دانشگاه فرهنگیان، ظرفیت خوبی برای فرصت مطالعاتی اساتید است و همچنین اساتید دانشگاه علامه طباطبایی جهت گذراندن فرصت مطالعاتی می‌توانند به مدرسه‌ها بروند چون فرصت‌های مطالعاتی زیادی در آموزش و پرورش وجود دارد.

صحرایی ابراز کرد: افزایش سهم دانشگاه علامه طباطبایی در توانمندسازی معلمان با استفاده از ظرفیت های موجود، اقداماتی است که می‌توانیم انجام دهیم.

دیدگاه کاربران

ناشناس۳۳۳۳۵۴۰۰۴:۵۳:۲۲ ۱۴۰۲/۱۰/۵
وزیر انقلابی و پر تلاش خدا بهت عزت بده
ناشناس۳۳۳۳۶۱۰۰۷:۵۱:۲۴ ۱۴۰۲/۱۰/۵
آقای وزیر عزیز تا زمانیکه مدیران کل در استانها و به تبع معاونین آنها از انسانهای فرهیخته وافرادی که بتوانند در مقابل انبوه سوالات دانش آموزان و فرهنگیان علمی و اصولی وانقلابی سخن بگویند انتخاب نشوند تحول صورت نمیگیرد .
س.ت۳۳۳۳۶۳۱۰۸:۱۶:۳۸ ۱۴۰۲/۱۰/۵
سلام مشکل از جای دیگر هست افراد زیادی سالها زحمت کشیدند درس خوندند هزینه کردن متاسفانه بیکار تو خونه نشسته اند، اگر واقعا معلم کم هست از آنها استفاده کنید
ناشناس۳۳۳۳۶۹۹۰۹:۱۷:۲۷ ۱۴۰۲/۱۰/۵
باسلام خدمت وزیر آموزش وپرورش حرفهای شما را همه قبول ندارند معلمی که ۷ ساله داره تلاش میکنه وساییدگی گردن گرفته وبا تائید جامعه تعلیمات اسلامی وارد کارشده واگنون باکلاس ۴۰ نفره وقت مطالعه و آزمون نداره شما دارید حق اورا ضایع میکنید ولطمه به آموزش کشور میزنید این را من نمی گویم مسئولان استان می گویند
معلم۳۳۳۳۷۵۰۰۹:۵۹:۴۴ ۱۴۰۲/۱۰/۵
با شرایطی اجتماعی که برای معلم خلق کردید از جمله معیشت معلم بالا امد معیشت معلم خوب شد و ......کدام عاقل قبول می کنه در شرایط معلم قرار بگیره معلمی که باز نشست میشه و پاداشش را سال اینده کم کم پرداخت می کنید و......
ناشناس۳۳۳۳۹۰۰۱۱:۲۱:۵۲ ۱۴۰۲/۱۰/۵
کمبود معلم را خیلی بد جبران میکنید شایسته سالاری نیست .
صبا۳۳۳۴۲۸۰۱۶:۲۱:۳۶ ۱۴۰۲/۱۰/۵
استخدام معلمان مدارس غیردولتی به رسمی تبدیل وضعیت بدون آزمون
سبحانی۳۳۳۴۲۸۹۱۶:۳۳:۱۴ ۱۴۰۲/۱۰/۵
قانونی و منظم ترین استخدام ها در زمان احمدی نژاد صورت گرفت و هر کس حقش بود استخدام شد حتی در گزینش افراد هم عدالت رعایت شد .اما متاسفانه در ازمون و گزینش افراد بخصوص استخدام افراد در اموزش و پرورش در زمان اقای صحرایی ازمون بی معنی بود و بخصوص در گزینش افراد هرانکس که مورد نظر بود بر گزیده شدند و بی عدالتی محض بود .
بازنشسته فرهنگی۳۳۳۴۴۰۴۱۹:۱۲:۴۶ ۱۴۰۲/۱۰/۵
وزیر محترم اگه شما کمبود دارید چرا اعلام تکمیل ظرفیت نمی کنید این همه ما برای مصاحبه برای فرزندمان خرج کردیم این همه پول دادیم ولی آخرش مردودی اعلام کردید بعدمیگید معلم کم داریم
الف۳۳۳۴۶۲۶۲۲:۴۹:۳۴ ۱۴۰۲/۱۰/۵
اگر کمبود معلم داری چرا اجازه نمیدی فرزندان ما از فیلتر گزینش رد شوند؟! شما فقط معلم ۵۰ساله نیاز دارید که هیچ خروجی برای آموزش نداشته باشد! و گزنه چرا اجازه نمیدی افراد نخبه وارد آموزش شوند ؟
علی۳۳۳۴۷۰۳۰۰:۱۰:۳۰ ۱۴۰۲/۱۰/۶
جوانها اکثرا بیکار مشاغل اکثرا محتاج نیرو کار!
yektanetتریبونخرید ارز دیجیتال از والکس

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. یک سگ ولگرد در یزد ۱۶ نفر را بیمارستانی کرد

  2. وقتی به بوی تعفن تورم عادت کرده ایم!

  3. رئیس قوه قضائیه: در مورد حجاب واقعا وضع خوبی نداریم

  4. از نان شب واجب تر !

  5. اعتماد کنید و مطمئن باشید

  6. نماز جمعه این هفته تهران به امامت حجت الاسلام صدیقی اقامه می‌شود

  7. احمد توکلی: سکوت دستگاه قضا در پرونده آقای صدیقی، اعتماد عمومی را خدشه دار می کند

  8. ارژنگ امیرفضلی و زندگی در شرایط سختِ تورنتو

  9. پشت‌پرده عقب‌نشینی صهیونیست ها از غزه

  10. آیت الله صدیقی: عذرخواهی می‌کنم که با غفلت و کم توجهی باعث هجمه به ملت ایران شدم

  11. درگیری لفظی علی دبیر و پیمان یوسفی روی آنتن زنده: شما تنت میخاره!

  12. تمدن نوین اسلامی با دست های خالی

  13. آیا تغییرات در کابینه خط قرمز دولت است؟

  14. یک نکته قابل‌تامل در مورد توسعه قدرت نظامی ایران

  15. توصیف جالب لیلاز از شرایط اقتصاد کشور/ واکنش مجلس به افزایش قیمت ارز

  16. نرخ کانال‌ها و بازار غیر رسمی، تاثیری در تامین ارز مورد نیاز کالاهای اساسی و خدمات ندارد

  17. تصاویری از نمازجمعه تهران به امامت حجت‌الاسلام کاظم صدیقی | کدام چهره‌های سیاسی و نظامی به نمازجمعه رفتند؟

  18. مقصد: تل‌آویو | با موشک‌های اسرائیل‌زن ایران آشنا شوید!

  19. واکنش دولت به شایعه برکناری خاندوزی/ وعده وزیر ارتباطات درباره افزایش سرعت اینترنت/ تحلیل فضائلی از پاسخ ایران به اسرائیل

  20. رئیسی: فعالان اقتصادی از عددسازی‌ها در بازار نگران نباشند  

  21. پروپاگاندای غربی و صحبت از چیزهایی که وجود ندارد!

  22. جانشین فرمانده سپاه: اسرائیل را از حماقتش پشیمان خواهیم کرد

  23. نامه توکلی به اژه‎‌ای درباره پرونده کاظم صدیقی/ رقبای قالیباف برای ریاست مجلس/ انتقاد تسنیم از پناهیان

  24. اولین واکنش قوه قضائیه به ماجرای صدیقی و باغ ازگل/ انتقاد روزنامه اصولگرا از فرزین/ ارزیابی وزیر ارشاد از فضای گفت‌وگو در کشور

  25. کشف اختلاس ۱۰۸ میلیاردی آرش اشتری از بندر امام

  آخرین عناوین