«سندروم ایجاد سامانه» به کالاهای اساسی هم رسید/ بازرگام متعلق به کیست؟

گروه اقتصادی الف،   4000915100 ۴۷ نظر، ۰ در صف انتشار و ۵ تکراری یا غیرقابل انتشار
«سندروم ایجاد سامانه» به کالاهای اساسی هم رسید/ بازرگام متعلق به کیست؟

«ظاهرا برخی مسئولین ما عاشق سامانه هستند، اولین نسخه آنها برای هر چالشی، ایجاد یک سامانه جدید است» این جمله یک پژوهشگر اقتصادی است که به نظر می رسد، چندان بی‌راه نیست. 

اخیراً معاون باغبانی وزارت جهاد کشاورزی گفت: « در شرایطی که 92 درصد زعفران دنیا در ایران تولید می شود، از بازار هشت میلیارد دلاری این محصول سهم ما کمتر از 200 میلیون دلار است» این سخنان بازتاب بسیار گسترده ای در شبکه های اجتماعی و رسانه ها یافت. 

وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرد که برای حل مشکلات این حوزه «سامانه زعفران» و «زعفران کارت هوشمند» ایجاد شده است. 

وزارت جهاد کشاورزی برای مسئله توزیع کالاهای اساسی نیز به راه حل کلاسیک، مسئولین، یعنی ایجاد یک سامانه جدید روی آورده است. اسماعیل قادری فر سرپرست سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران، پیش از این در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، سمت معاون راهبردی سورنا ستاری را بر عهده داشت، از این رو ظاهراً، سید جواد ساداتی نژاد، مسئله ایجاد و راهبری این طرح نوآورانه را به وی سپرده است. طرحی که سامانه بازرگام نام دارد. 

بازرگام یک فروشگاه آنلاین و سوپرمارکت مجازی است که پیش از این و اکنون نیز، اقلام و محصولات مختلفی مانند انواع میوه، سبزیجات، اقلام سوپرمارکتی، صیفی جات، خشکبار و برخی میوه های لوکس  مانند فیسالیس و کامکوات را به فروش می رساند، از وقتی که این سامانه به عنوان « عامل توزیع آنلاین محصولات تنظیم بازار در کشور» انتخاب شده است، این فروشگاه، یک کاشی جدید با همین عنوان در صفحه اول سایت خود، اضافه کرده است. 

در حال حاضر 5 کالای  برنج، روغن، شکر، مرغ و تخم مرغ ، در این سامانه با قیمت دولتی عرضه شده است. 

کیسه ۱۰کیلویی برنج پاکستانی با قیمت ۲۰۵ هزار تومان، کیسه ۱۰ کیلویی برنج هندی با نرخ ۱۸۵ هزار تومان، تخم مرغ هر شانه ۳۰ عددی ۴۳ هزار تومان و  روغن آفتاب گردان نیمه جامد ۴ کیلویی آفتاب نیز با قیمت ۷۲ هزار و ۸۰۰ تومان، فروخته می شود. 

البته 5 مدل روغن مایع دیگر هم در سبد کالای دولتی تنظیم بازار این سامانه گنجانده شده است. 

بسته یک کیلوی شکر نیز با قیمت ۱۵ هزار تومان عرضه شده است. نرخ مرغ منجمد نیز ۲۰ هزار تومان است، حداقل سفارش مرغ در سامانه بازرگام بسته ۵ کیلوی مرغ منجمد با قیمت ۱۰۰ هزار تومان است. 

این سامانه فعلا در چند شهر تهران،‌ کرج، اصفهان، شیراز، یزد، رشت، مشهد، کرمان، لواسان و تبریز فعال است.

بازرگام در هر شهرستان، آدرس سایت مخصوص به خود را دارد. این سامانه در سایت خود اعلام کرده است، که سفارشات بالای ۸۰ هزار تومان، به صورت رایگان درب منزل خریدار تحویل می شود. قادری فر، رئیس سازمان مرکزی تعاون روستایی نیز اظهار کرد که این سفارشات حداکثر تا ۲۴ ساعت باید به خریدار تحویل شود. 

هزینه سفارشات با تحویل فوری ( زیر یک ساعت ) در تهران ۱۵۰۰۰ تومان و در یزد ۱۲۰۰۰ تومان است.

وزیر جهاد کشاورزی در کلیپی کوتاه  که درون یک هواپیما، فیلمبرداری شده است در پاسخ به سوالات سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور در خصوص سامانه بازرگام گفت: این سامانه مرغ منجمد را با قیمت کیلویی ۲۰ هزار تومان و هر شانه تخم مرغ را با قیمت ۴۳ هزار تومان درب منزل خریدار تحویل می دهد، خودم هم از خانه از این سامانه خرید کردم، تا بدانم تحویل می دهند یا نه! 

بر اساس اعلام مسئولین، سقف خرید هر خانور از کالاهای مقرر در سبد تنظیم کالا، در طول سال محدود است، اما میزان این محدودیت تا کنون مشخص نشده است، معلوم نیست که برای مثال، یک خانواده در سال می تواند چند کیلو مرغ با قیمت ۲۰ هزار تومان تهیه کند. 

خبرنگار جامعه خبری تحلیلی الف در این خصوص از علیرضا جاوید عربشاهی مشاور عالی سازمان تعاون روستایی وزارت جهاد کشاورزی، که از جمله مسئولین مستقیم در این حوزه است و همچنین از روابط عمومی وزارت جهاد کشاورزی سوال نمود که البته مسئولین حاضر نشدند در این زمینه توضیح مشخصی ارائه کنند. 

ظاهراً برای خود مسئولین وزارت جهاد نیز معلوم نیست که سطح محدودیت هر خانوار چقدر است، زیرا معلوم نیست که دولت تا انتهای سال بتواند چه میزان از این ۵ قلم کالا را تامین و از طریق سامانه بازرگام عرضه کند. 

سوال دیگری که مسئولین این وزارت خانه خاضر نشدند در پاسخ به سوال خبرنگار الف در خصوص آن صحبت کنند، این مورد بود که مالک واقعی سامانه بازرگام کیست؟!

با توجه به اینکه عرضه تمام کالای دولتی تنظیم بازار در شهرهای اصلی کشور و احتمالاً در آینده نزدیک در دیگر نقاط کشور به یک شرکت خصوصی کوچک و بی نام و نشان سپرده شده است، طبیعی است که نام مالکان و سهامداران واقعی آن اهمیت پیدا می کند. 

در حال حاضر بازرگام، راه حلی است که مسئولین در کشور برای جایگزینی صف های ناخوشایند توزیع کالاهای اساسی با قیمت مصوب دولتی در نظر گرفته اند. طبیعی است با توجه به اینکه کالا در منزل تحویل می شود، دیگر شاهد تصاویر وهن آمیز افراد ایستاده در صف ها، در شبکه های اجتماعی و آسیب های سیاسی ناشی از آن نخواهیم بود. 

 باید دید که آیا این سامانه به دیگر شهرهای کشور نیز تسری خواهد یافت و آیا سبد کالاهای اساسی آن پر تعدادتر می شود.

دیدگاه کاربران

میترا۲۳۲۵۵۰۷۰۵:۳۵:۱۹ ۱۴۰۰/۹/۱۶
از طریق سامانه مطابق سهمیه صد هزارتومان مرغ سفارش دادم. ولی هفتاد هزارتومان مرغ تحویل دادند. البافی پولم باقیمانده و پس نمیدهند.
ناشناس۲۳۲۵۶۶۹۰۹:۳۹:۴۰ ۱۴۰۰/۹/۱۶
چه بگویم که گله ای نیست. گر هم گله ای هست، دگر حوصله ای نیست. خدا خودش باید فکری به حال ما بکند.
ناشناس۲۳۲۵۶۸۱۰۹:۴۵:۴۴ ۱۴۰۰/۹/۱۶
مگه میشه ! مگه داریم ؟!
ناشناس۲۳۲۵۹۲۴۱۲:۰۲:۱۷ ۱۴۰۰/۹/۱۶
بله متاسفانه میشه انگار شما تو ایران زندگی نمیکنی که تعجب کردی
ناشناس۲۳۲۵۶۸۷۰۹:۵۳:۲۰ ۱۴۰۰/۹/۱۶
انسان از این همه هوش و ذکاوت برای راه اندازی بازرگام شگفت زده می شود!
ناشناس۲۳۲۵۵۲۷۰۶:۴۳:۴۰ ۱۴۰۰/۹/۱۶
قیمت بازرگام با قیمت کف بازار یکی است . چرا نرم بقالی سر کوچه مون و با اختیار خودم برند کالا را انتخاب کنم ؟ بازرگام بزودی منحل میشود
ناشناس۲۳۲۵۵۲۸۰۶:۴۵:۲۸ ۱۴۰۰/۹/۱۶
عِه ! ۱۵۰۰۰ تومن هم هزینه ارسال میگیرن ؟ ۲ ریال نمی ارزه این بازرگام
ناشناس۲۳۲۵۹۵۹۱۲:۱۵:۳۱ ۱۴۰۰/۹/۱۶
دوست عزیز چرا فکر می کنید بابت ارسال هزینه ای گرفته نمیشه؟
ناشناس۲۳۲۵۵۲۹۰۶:۴۶:۳۳ ۱۴۰۰/۹/۱۶
تیتر شما بجای حمایت از کسب و کارهای هوشمند در صدد تضعیف آن است!
ناشناس۲۳۲۵۵۳۰۰۶:۴۷:۳۲ ۱۴۰۰/۹/۱۶
قیمت توی بازار از بازرگام کمتره مضاف بر اینکه پول پیک هم نمیدی و اینکه قدرت انتخاب برند محصول و کالا هم در بازار با خود شخص است . قطعا بازرگام با شکست مواجه خواهد شد
ناشناس۲۳۲۵۵۳۱۰۶:۵۰:۵۸ ۱۴۰۰/۹/۱۶
اینکه از ظرفیت بخش خصوصی برای توزیع کالا استفاده شده کار درستی است، اگر قرار بود این سایت با هزینه و نیروی انسانی دولتی راه اندازی میشد قطعا هزینه بالاتر و کیفیتی به مراتب کمتر داشت، نمونه آن وبسایت خرید ایرانخودرو! از گروه اقتصادی الف چنین مقاله ضعیف و غرض ورزانه ای بعید بود! اگر در مورد رقابت هم بحث دارید میتوانید پیشنهاد دهید سایر وبسایت های توزیع کالا هم بتوانند استفاده کنند.
ناشناس۲۳۲۶۰۸۵۱۳:۱۲:۰۳ ۱۴۰۰/۹/۱۶
تجربه نشون داده بخش خصوصی هدف آقایون دولتی در چنین مواردی کاملا فیک ه و از خودی ها تشکیل میشه. شما از پروژه های مهم خصوصی سازی بگیر برو جلو...
ناشناس۲۳۲۵۵۳۲۰۶:۵۱:۱۷ ۱۴۰۰/۹/۱۶
از یه شونه تخم مرغ ۳۰ عددی جناب بازرگام ؛ ۵ تاش شکسته بود با زرده کمرنگ بی جون
ناشناس۲۳۲۵۵۳۳۰۶:۵۳:۰۳ ۱۴۰۰/۹/۱۶
قیمتاش که با بازار فرقی نمیکنه فقط میخوان پول پیک بگیرن . یه چیز توی مایه های اسنپ و تپسی
ناشناس۲۳۲۵۵۳۵۰۶:۵۶:۴۳ ۱۴۰۰/۹/۱۶
بازرگام محکوم به شکست است
ناشناس۲۳۲۵۵۳۶۰۷:۰۰:۰۶ ۱۴۰۰/۹/۱۶
بازرگام به درد مردم نمیخورد . کارایی ندارد . به بقالی محله مون هم زنگ بزنیم مجانی میاره جلوی خونه مون تحویل میده جنس رو . مثل بازرگام هم توقع دریافت ۱۵۰۰۰ تومن کرایه حمل رو رو هم نداره .
ناشناس۲۳۲۵۵۳۷۰۷:۰۱:۴۸ ۱۴۰۰/۹/۱۶
بازرگام گرون فروشه . باید زنگ بزنیم ۱۲۴ وزارت صمت تا بازرگام متعلق به وزارت صمت رو جمع کنه :)
ناشناس۲۳۲۵۵۳۸۰۷:۰۳:۰۹ ۱۴۰۰/۹/۱۶
کالاها و اجناس بازرگام بی کیفیت و نامرغوب است
غول گالش۲۳۲۵۵۳۹۰۷:۰۴:۵۳ ۱۴۰۰/۹/۱۶
توزیع مستقیم مواد اصلی غذایی به شهروندان یکی از سیاست های دولت چین در سال 1949 بود که توانست با جلوگیری از سوداگری ابر تورم 8 ترلیون در صدی را طی 9 ماه سرکوب کند. البته سیاست های ضد تورمی دیگر نیز اتخاذ شده بود. امیدوارم که بنگاه خصو صی نقشی در این شیوه کالا نداشته باشند و رابطه مستقیم بین وزارت جهاد کشاورزی یا وزارت صمت با مصرف کننده صورت گیرد.
ناشناس۲۳۲۵۷۲۷۱۰:۲۳:۱۴ ۱۴۰۰/۹/۱۶
8 ترلیون درصد؟ شما حالت خوبه؟
ناشناس۲۳۲۵۵۴۰۰۷:۰۵:۱۱ ۱۴۰۰/۹/۱۶
برای یک شانه تخم مرغ باید ۱۵۰۰۰ تومان کرایه حمل بدهی که قیمت تمام شده یک شانه تخم مرغ بشود ۵۸۰۰۰ تومان علی برکت الله
ناشناس۲۳۲۵۵۴۵۰۷:۱۴:۰۰ ۱۴۰۰/۹/۱۶
سلام سامانه بازارگاه که توزیع نهاده های دامی از طریق آن انجام میشود متعلق به بانک کشاورزی بوده و گردش مالی چند صد هزار میلیاردی آن نیز صرفا از طریق این بانک با منافع چند ده میلیاردی انحصارا از این مسیر انجام میشود بازادگام هم قطعا به دلیل انحصار در آن شرایطی مشابه دارد
محمود۲۳۲۵۵۵۳۰۷:۲۱:۲۰ ۱۴۰۰/۹/۱۶
با یه سرچ ساده می تونید بفهمید که بازرگام متعلق به گروه پیشگامان کویر یزده که البته یه «شرکت خصوصی کوچک و بی نام و نشان» نیست
میلاد۲۳۲۶۰۷۳۱۳:۰۷:۴۷ ۱۴۰۰/۹/۱۶
شرکت پیشگامان یزد واقعا یه شرکت بزرگه که توی چندین حوزه وارد شده(اینترنت ،بندر خشک..) ولی اینکه بازرگام خوبه یا نه زیاد اطلاعی ندارم
ناشناس۲۳۲۵۵۵۸۰۷:۲۶:۴۶ ۱۴۰۰/۹/۱۶
سامانه به درد نخور
ناشناس۲۳۲۵۵۵۹۰۷:۳۰:۳۹ ۱۴۰۰/۹/۱۶
می خواستم بدانم که آیا قرارگاه مرغ اخیراً تشکیل جلسه داده است؟ کسی اطلاع دارد؟
ناشناس۲۳۲۵۶۷۴۰۹:۴۳:۲۱ ۱۴۰۰/۹/۱۶
تا آنجا که اطلاع دارم تشکیل نداده!
ناشناس۲۳۲۵۶۷۷۰۹:۴۳:۵۸ ۱۴۰۰/۹/۱۶
روحانی قرارگاه مرغ تشکیل داده بود اما حتی عُرضه نداشت قیمت مرغ را کنترل بکنه !
ناشناس۲۳۲۵۶۸۸۰۹:۵۴:۲۷ ۱۴۰۰/۹/۱۶
رییسی هم بازرگام تشکیل داد!!!
ناشناس۲۳۲۵۵۶۶۰۷:۳۵:۱۳ ۱۴۰۰/۹/۱۶
هیچکس از این گونه طرح ها استقبال نمی کند. چون کیفیت کالاهای تحویلی مشخص نیستند. مثلا تخم مرغ تاریخداری که تنها چند روز به اتمام تاریخش مانده به مردم تحویل می دهند. یا برنجهای چندین سال مانده یا مرغهای پر از چربی و آت و آشغال را تحویل می دهند. واقعاً که!!!!
ناشناس۲۳۲۵۵۶۸۰۷:۳۵:۵۹ ۱۴۰۰/۹/۱۶
فعلا که مردم سرِ کارند!
آزاده۲۳۲۵۵۷۰۰۷:۴۱:۱۶ ۱۴۰۰/۹/۱۶
چندین و چند سامانه برای سرباز زدن از مسئولیت ها سامانه های کنترل و نظارت که هیچگاه به اهدافشون نرسیده اند فقط مفری برای مدیران دولتی از شانه خالی کردن از مسئولیتشان بوده
ناشناس۲۳۲۵۵۷۶۰۷:۵۲:۰۶ ۱۴۰۰/۹/۱۶
این طرح اگر تداوم داشته باشه می تونه در تنظیم بازار کمک کنه و بهتر از صف های طولانی هست و در خصوص مالکیت سایت هم دست هر آقازاده ای باشه دیگه ما عادت کردیم فقط کارشو درست انجام بده !!!!
ناشناس۲۳۲۵۵۷۸۰۷:۵۲:۵۳ ۱۴۰۰/۹/۱۶
مدیران فاسد را به خانه یا زندان بفرستید ، کشور به سرعت گل و بلبل می شود .
عابدی۲۳۲۵۵۸۲۰۸:۰۰:۴۹ ۱۴۰۰/۹/۱۶
سلام نگاهی به سایت انداختم قیمت اقلام که از میادین میوه تره بار گران تر هست چرا اینقدر منت سر مردم می گذارید
اینجی۲۳۲۵۶۰۱۰۸:۲۷:۲۵ ۱۴۰۰/۹/۱۶
پس میتوان گفت که سندرم سامانه در واکنش سیستم اقتصادی کشور به استرس صف وهن آمیز ملت ایجاد شده و به جای استفاده از شیوه مساله مدار برای مقابله با این استرس، به راهکار هیجان مدار پناه برده شده است...و البته مثل تمامی کارهای مدیریتی این کشور
ناشناس۲۳۲۵۶۰۲۰۸:۳۰:۰۹ ۱۴۰۰/۹/۱۶
قیمت های سامانه از بازار میوه تره بار گرون تر هم هست
ناشناس۲۳۲۵۶۱۰۰۸:۴۵:۰۱ ۱۴۰۰/۹/۱۶
تیتر و مقدمه به محتوی و نتیجه گیری آخر نمی خوره... بلاخره شما انتظار گسترش این سامانه رو دارید یا فکر می کنید کار درستی نیست و چرا؟
ناشناس۲۳۲۵۶۱۶۰۸:۵۳:۵۶ ۱۴۰۰/۹/۱۶
اقتصاد دستوری و سهمیه ای البته قیمت دلار خارج از توان مردم همین میشود.
امیر۲۳۲۵۶۵۰۰۹:۲۴:۳۷ ۱۴۰۰/۹/۱۶
خیلی جالبه , صاحب سایت بازرگام , شرکت تعاونی پیشگامان توسعه بندر خشک کوثر هست که فعالیتشون حمل و نقل , انبارداری , سردخانه , واردات و صادرات و گمرکی هست . من نمیدونم این شرکت چطوری سر از تحویل و پخش کالاهای اساسی در آورده ؟؟؟؟!!!!
ناشناس۲۳۲۵۹۳۰۱۲:۰۴:۲۱ ۱۴۰۰/۹/۱۶
درود گروه (تعاونی ) پیشگامان با بیش از 20 هزار نفر سهام دار(عمدتا از مردم یزد) دارای فعالیتهای گسترده ای هست و غیر از بندر خشک، اولین پست غیر دولتی، اینترنت، فیبر نوری و ... دیگیری در حوزه فعالیت این گروه هست و شرکتهای زیرمجموعه اش عمدتا با پیشوند پیشگامان نام گذاری شده. این سامانه بازارگام هم سه چهار سالی هست که راه اندازی شده
بهرامی۲۳۲۵۶۵۴۰۹:۲۸:۲۳ ۱۴۰۰/۹/۱۶
اگر نویسنده فهمید چی گفت ماهم فهمیدیم
دلاور۲۳۲۵۸۶۹۱۱:۳۳:۳۶ ۱۴۰۰/۹/۱۶
مشهد فروشگاه زنجیره ای دلاوران شکر 1کیلویی خالص بسته بندی 14هزار روغن 4کیلویی خالص 74هزار بقیه هم تفاوت چندانی ندارد
سید حبیب۲۳۲۵۹۶۶۱۲:۱۸:۲۶ ۱۴۰۰/۹/۱۶
اگه راست میگن یه سامانه ایجاد کنند مثل دیوار و شیپور و به فروشگاه های گفته بشه بیان اونجا کالاهاشون عرضه کنند منتها یه سقف برای تمامی کالاها در نظر بگیرند حالا هر که دوست داشت زیر این سقف به هر قیمتی خواست بده مثلا سقف قیمت مرغ ۲۰ تومان هست شاید یکی خواست ۱۵ تومان بده اون دیگه رقابتی هست اگه این شد بله راهگشاست در ضمن یک درگاه هم بگذارند برای شکایت افراد از فروشگاه ها در صورت تخلف یا کم فروشی یا تقلب و اگر فروشگاهی بیش از ۳ باز تخلف یا کم فروشی یا تقلب کرد جریمه سنگین بشه و برای همیشه در لیست سیاه قرار بگیره و خسارت مردم هم رد شود، فروشنده هم می‌تونه در زمان تحویل کالا از مشتری رضایت نامه بگیرد که مشتری نتواند از سر دشمنی برای فروشگاهی دردسر ایجاد کند این راهکار هست اگه واقعا دنبال حل مشکل هستند
ناشناس۲۳۲۵۹۷۶۱۲:۲۲:۱۶ ۱۴۰۰/۹/۱۶
اونایی که میگن قیمت بازرگام با مغازه های محل یکی هست بگند کجا مرغ منجمد کیلویی 20تومان میدهند؟؟بگید ما هم یاد بگیریم به اونایی که از کیفیت اجناس ناراضی هستند باید بگم این سایت تشکیل شده که مردم در صف نایستند وگرنه از لحاظ کیفیت مثل همون مرغ و گوشتی هست که زمان روحانی با کارت ملی میداند البته اگر بعد چندین ساعت ایستادن در صف بهت میرسید!!!
ناشناس۲۳۲۶۰۳۷۱۲:۴۹:۵۴ ۱۴۰۰/۹/۱۶
پوکیدبم از کارت و حساب و بانکی و سامانه آی سمیه
سامان۲۳۲۶۱۳۵۱۳:۳۷:۵۰ ۱۴۰۰/۹/۱۶
راه حل شما چیست؟ کارشناسی که فقط ایراد بگیرد و راهکار نداشته باشد کارشناس نیست!
یکتانتتریبون

پربحث‌های هفته

 1. پاسگاه مرزی ایران زیر برف مدفون شد

 2. چرا بر سر چین و روسیه، اینقدر جنجال می‌کنند!؟ / پاسخی دوباره به پرسشی تکراری

 3. حسن روحانی در لباس سربازی در سال ۱۳۵۰

 4. چشمه‌ای غیرعادی در کوه‌های افغانستان

 5. چرا «جمهوری اسلامی» همیشه از خودش عقب است !

 6. مدعیان از راه رسیده در صف اول!

 7. اگر توافق شود چه می شود؟ / آیا « بهار اقتصادی» در راه است؟

 8. مدرن دیپلماسی: چرا اسرائیل نمی تواند به ایران حمله کند؟!

 9. درباره چندچهره‌گی برخی منتقدان نظام

 10. آب در دل کویر تکان خورد

 11. انقلاب اسلامی و مفهوم مدرن «انقلاب»

 12. منتقدان صادق و پاک دست؛ نه دغلکاران فرصت طلب!

 13. رونمایی از لامبورگینی ایرانی که در یک خانه در یزد تولید شد

 14. اشتباهات عراقچی در آخرین دور مذاکرات وین/ روایت ولایتی از جلسه با رئیسی درباره سفر روسیه/ دست خالی اصلاح‌طلبان در انتخابات مجلس/ انتقاد دوباره پلیس از خودروسازان

 15. نظر رهبر انقلاب‌ در مورد قرارداد ۲۵ ساله‌ با چین

 16. توصیه رهبر انقلاب به مداحان/ ائتلاف یا گسست ناطق نوری، خاتمی و روحانی/ رونمایی از نقشه نئولیبرال‌ها علیه دولت/ جدال مجلس و اتاق بازرگانی بالا گرفت 

 17. میوه های صادراتی مشکلی نداشت، مشکل ما سموم تقلبی در بازار است

 18. آرمان گرایی مردم ایران و مسأله موفقیت نظام

 19. دانشگاه شهید بهشتی با محمد فاضلی قطع همکاری کرد +توضیحات دانشگاه

 20. سقوط تاریخی بورس

 21. باهنر: مملکت را با یک مجلس نمی شود اداره کرد

 22. پیام های سفر وزیر خارجه ایران به چین

 23. تهدیدهای انصارالله علیه امارات عملی می‌شود؟

 24. وزیر آموزش و پرورش: مدارس را نباید تا این حد تعطیل می‌کردیم

 25. غرب‌پرستان را چه مي‌شود؟!

ابر آروان

آخرین عناوین

بلیط هواپیما