حق اعتراض مدنی؛ چرا و چگونه؟/۷ سروری: موج سواری اشرار در اعتراضات مردمی به دلیل کم کاری خود ماست

گروه سیاسی الف،   3980905113 ۱۳ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۰ تکراری یا غیرقابل انتشار

یک کارشناس سیاسی می‌گوید: اعتراضات مردمی باید در بستر قانونی قرار بگیرد، اما مجریان با فرآیند اداری بسیار طولانی، افرادی را که می‌خواهند به طور قانونی و منطقی اعتراض خود را به گوش مسوولین یا افرادی که این وضعیت بد را برای میلیون‌ها نفر به وجود آورده‌اند، برسانند، با تگنا روبرو کرده‌اند.

سروری: موج سواری اشرار در اعتراضات مردمی به دلیل کم کاری خود ماست

به گزارش الف، بنابر اطلاعیه شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی، از ساعت صفر روز ۲۴ ماه آبان سهمیه بندی بنزین برای تمام وسایل نقلیه بنزین سوز آغاز شد و همزمان دولت اعلام کرد برای جلوگیری از فشار اقتصادی به مردم، علاوه بر یارانه نقدی، مبلغ ۵۵ تا ۲۰۰ هزار تومان به خانواده های ۱ تا ۵ نفره پرداخت خواهد کرد. این تصمیم دولت موجب شد تا از روز جمعه تجمع‌های اعتراضی در برخی شهرهای ایران نسبت به افزایش قیمت بنزین برگزار شود که این اعتراض ها از روز شنبه ۲۵ آبان نیز ادامه و موجب سوءاستفاده افراد اغتشاشگر و ضد انقلاب از اعتراضات مردمی شد.

گسترده شدن دامنه اعتراضات و ابهام های موجود درباره نحوه استفاده از حق مدنی اعتراض و تجمعات اعتراضی نکته ای است که در چند روز گذشته مورد توجه تحلیلگران سیاسی قرار گرفته است. 

پرویز سروری، یک فعال سیاسی در این باره به خبرنگار سیاسی الف، گفت: متاسفانه شاهد یک دولت ناکارآمد هستیم که هر روز برای مردم، معضل و مشکلات ایجاد می‌کند، مردم باید یک فرآیند تاثیرگذار و موثر را در پیش گرفته تا بتوانند اعتراضات قانونی خود را بیان کنند و مسوولین هم پاسخ بدهند. این درست نیست که از یک طرف امکان اعتراض را فراهم نکنیم و از طرف دیگر هر روز بر حجم ناکارآمدی‌ها بیفزاییم و مردم را هم تنها بگذاریم. در چنین شرایطی است که اشرار بر موج اعتراضات منطقی مردم سوار می‌شوند و رفتار غیر منطقی، خشن و آتش افروزی را ایجاد می‌کنند، برای مقابله با اشرار حتما باید راهکارهایی را ایجاد کنیم که این راهکارها منجر به بیان اعتراضات شده و به گوش مسوولین برسد تا زمینه‌های حل این موضوعات فراهم شود.

وی تصریح کرد: قانون این پیش‌بینی را انجام داده است، اما متاسفانه مجریان با فرآیند اداری بسیار طولانی،  افرادی را که می‌خواهند به طور قانونی و منطقی اعتراض خود را به گوش مسوولین یا افرادی که این وضعیت بد را برای میلیون‌ها نفر به وجود آورده‌اند، برسانند، با تگنا روبرو کرده‌اند. البته من در مجلس هم  امیدی نمی‌بینم که آنها بتوانند اقدام جدیدی در این زمینه انجام دهند و امید به این است که مجلس آینده، مجلسی مردمی و تاثیرگذار باشد و و برای این موضوع باید چاره‌اندیشی موثری را انجام داد تا صدای اعتراض مردم شنیده شود و برای برطرف کردن مشکلات اقدام کرد.

این فعال سیاسی در مورد ظرفیت‌های قانونی اعتراضات مردمی، می‌گوید: معتقد هستم که قانون وجود دارد اما این قانون دو مشکل دارد؛ ابتدا اینکه قانونگذار ظرافت‌های خاصی را در این خصوص انجام نداده تا اعتراضات را تسهیل نماید و از طرف دیگر مجریان هستند که راحت‌ترین راه را در عدم مجوز به معترضین می‌دانند، یک روندی را انتخاب می‌کنند که عملا این اعتراضات امکان بیان پیدا نکند. اعتراض وقتی در بستر قانون قرار می‌گیرد، نکات بسیار مثبتی دارد؛ اولا اینکه معترضین، به تعبیری تعهد میدهند که اعتراض خود را در مسیر قانونی انجام دهند که این نیز از دسترسی اغتشاشگران و آشوبگران به دور است و از طرفی نظام هم باید زمینه‌های رسیدن حرف مردم را فراهم کند، بدین معنی که رسانه‌ها و صدا و سیما هم وظیفه دارند این اعتراضات را منعکس کرده و به گوش جامعه و مسولین برسانند.

وی ادامه داد: مجلس باید بازبینی جدی در این موضوع انجام دهد، البته این مجلس را فاقد اراده و امکان برای این امر می‌دانم، این مجلس ضعیف‌تر از آن است که بتواند به موضوعات جدی، بپردازد، اما امید این است که در دوره بعدی مجلسی باشد که بتواند در این زمینه کارگشایی کند.

سروری در مورد نقش احزاب و رسانه‌ها در کنترل و هدایت اعتراضات مردمی یادآوری کرد: احزاب در ایران، کارکرد انتخاباتی دارند و در زمان بعد از انتخابات تقریبا، تا بهار انتخابات بعدی به خواب زمستانی می ‌روند لذا امیدی ندارم که در حال حاضر احزاب هم، در این حوزه تاثیرگذاری جدی داشته و صدای مردم باشند. در حالیکه یکی از کارکردهای مهم احزاب، همین موضوع است که این اعتراضات را بتوانند عملیاتی کرده و با قدرت حزب بتوانند حق مردم را مطالبه کنند. متاسفانه این ظرفیت را فعلا در احزاب نمی‌بینم و برآیند اصلاح آنها هم طولانی است و در حال حاضر نمی‌توان این موضوع را با احزاب حل کرد. ما باید زمینه های تبلور اعتراضات در بسترهای قانونی، مثل تشکل‌ها، سازمان‌های مردم نهاد و مجموعه‌های متشکل را ایجاد کنیم.

سروری در ادامه در مورد مرز تفکیک خشونت‌ها و اعتراضات مدنی می گوید: در بسیاری از کشورها، اعتراضات به طور مداوم بیان می‌شود و رسانه‌ها این اعتراضات را منعکس کرده و پی‌گیری می‌کنند. این اعتراضات به عنوان ابزار موثر برای حل مشکلات مردم به وجود آمده و به تعبیری فرهنگ‌سازی شده است، اینکه اشرار آمده و سوار بر این موج اعتراضات شوند، به این دلیل است که ما آن را به یک فرهنگ عمومی و بسترهای حفاظت از آن را فراهم نکرده‌ایم. زمانیکه مجوزی به گروهی داده می‌شود تا اعتراضاتشان را بیان کنند، محل برگزاری اعتراضات، مقصد و هدف آن مشخص است و در هاله‌ای از حمایت محیط صورت می‌گیرد. لذا این محیط نه تنها برخورد نمی‌کند بلکه از معترضان حمایت می‌کند تا بتوانند اعتراض خود را بیان کنند.

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۲۰۹۴۳۳۰۹:۵۸:۰۷ ۱۳۹۸/۹/۶
چه عجب يه نفر اقدام به توجيه نکرد و حرف درست زد! متشکرم.
ناشناس۱۲۰۹۴۴۹۱۰:۰۵:۲۰ ۱۳۹۸/۹/۶
به دلیل وضع فاجعه بار اقتصادی مردم است! وگرنه اگر وضع اقتصادی بد نبود اصلا کسی اعتراض می کرد که کسی بخواد موج سواری بکنه یا نکنه؟؟؟
ناشناس۱۲۱۰۰۳۳۱۳:۳۱:۰۷ ۱۳۹۸/۹/۶
از حسن و اسحاق ملولیم
علی 671۱۲۰۹۵۰۷۱۰:۲۵:۳۹ ۱۳۹۸/۹/۶
دولت نا کار آمد را خوب آمدی .پس چرا بر کنارش نمی کنند .
ناشناس۱۲۱۰۲۵۲۱۴:۳۹:۱۹ ۱۳۹۸/۹/۶
وزیر کشور باید برکنار شود. اینترنت با اسباب بازی اشتباه گرفته
علی کریمی۱۲۰۹۵۹۲۱۰:۵۸:۵۲ ۱۳۹۸/۹/۶
جناب آقای سروری در حال حاضر نیازی به تجمعات اعتراضی نیست زیرا همه مسئولان ارشد نظام از مطالبات انباشته مردم آگاهی دارند. بنابراین بدون فوت وقت باید مطالبات مردم مورد توجه قرار گیرد. به عنوان مثال کدام مسئول می تواند ادعا کند انتظار چنین عکس العملی از مردم در مقابل افزایش ناگهانی و سه برابری قیمت بنزین را نداشت؟
ناشناس۱۲۰۹۶۱۸۱۱:۰۷:۵۶ ۱۳۹۸/۹/۶
آخه دولت چیکاره است بابا
ناشناس۱۲۱۰۱۸۰۱۴:۱۷:۱۹ ۱۳۹۸/۹/۶
عمده مشکلات کشور بدلیل سوء مدیریت دولت است.
ناشناس۱۲۰۹۷۷۸۱۱:۵۴:۳۰ ۱۳۹۸/۹/۶
مسئوولین ما قانون گریز که هستند هیچ، عبرت گیر هم نیستند. بعنوان کسی که کشورم را دوست دارم فریاد بزنم که این بی قانونی و عبرت نگیری را پایین دهید که بیش از این ایران، ویران نشود.
ناشناس۱۲۰۹۸۷۴۱۲:۳۳:۲۹ ۱۳۹۸/۹/۶
ناکارآمدترین و کارنابلدترین دولت این مملکت.
ناشناس۱۲۰۹۹۱۵۱۲:۴۸:۴۵ ۱۳۹۸/۹/۶
دز اینکه دولت و مجلس ناکارآمد هستند شکی نیست ولی آیا اراده ای در حاکمیت برای شنیدن صدای مردم هست؟
ناشناس۱۲۰۹۹۹۲۱۳:۱۸:۵۱ ۱۳۹۸/۹/۶
به مریض طوری آمپول می زنند که دردش میاد بعد میگن درد داری؟ داد بزن حقته! اما وقتی داد میزنه میگن سرت بکن تو بالش داد بزن یا برو خونه ات داد بزن.
جلال۱۲۱۰۲۰۴۱۴:۲۳:۵۸ ۱۳۹۸/۹/۶
موج سواری خوب امدی

پربحث‌های دیروز

 1. مجلس به تهدیدهای تاجگردون چه پاسخی می‌دهد؟

 2. اعتبارنامه تاجگردون رد شد

 3. واکنش کاربران توییتر به رد اعتبارنامه تاجگردون؛ مجلس از اولین آزمون بزرگ خود سربلند بیرون آمد/ حالا نوبت تلاش مضاعف برای حل مشکلات است

 4. تاجگردون کیفش را از مجلس برداشت و رفت

 5. دولت روحانی رکورددار جهش ارز در تمام دولت‌ها است/ چرخ اقتصاد از کار افتاده/ نتیجه سیاست دلار ۴۲۰۰ تومانی چه بود؟

 6. مردم اندونزی حیوانات را در آتشفشان ریختند

 7. روحانی: اعتراف می‌کنم که در ساخت مسکن عقب ماندگی داشتیم

 8. اولین واکنش تاجگردون به رد اعتبارنامه‌اش

 9. جهانپور: خیلی از مبتلایان به کرونا در ایران شناسایی نشده‌اند/ تنها ۱۰ درصد تهرانی‌ها نکات بهداشتی را رعایت می‌کنند

 10. وزیر راه: حداکثر سقف قرارداد‌ اجاره در تهران ۲۵ درصد تعیین شد/ هیجانات کاذب‌ بازار مسکن را آرام می‌کنیم

 11. پرواز عمودی خلبان ایرانی با بمب افکن F ۴

 12. اینستاگرام پست ضرغامی را حذف کرد / اینبار وحشت از نام دختر سردار سلیمانی

 13. سقوط خوفناک یک هواپیما در حاشیه بزرگراه

 14. آمار به‌روز جهانی درباره کرونا/ ایران پنجمین کشور دنیا از نظر تعداد فوتی جدید

 15. روحانی: اعتراف می‌کنم دولت یازدهم در موضوع مسکن عقب‌ماندگی داشت/ زدن ماسک در حمل‌ونقل عمومی و ادارات الزامی می‌شود/ ظریف سمبل قدرت سیاسی است

 16. قیمت خودرو در بازار آزاد مشخص شد/ جدول

 17. توئیت زاکانی خطاب به مردم گچساران

پربحث‌های هفته

 1. یک درس مهم ظریف در سیاست خارجی

 2. اصرار بر تحقیر ایران در ماجراي واکسن کرونا !

 3. از تنور سوال از رییس جمهور نانی گرم ‌می‌شود؟!

 4. پایان شوروی گونه آمریکا ؟

 5. مجلس به تهدیدهای تاجگردون چه پاسخی می‌دهد؟

 6. به چه قیمت؟

 7. طرح سؤال از رئیس‌جمهور با ۲۰۰ امضا تقدیم هیئت‌رئیسه مجلس شد + محورهای سوال

 8. دوره آموزشی سربازی ۲ ماهه شد

 9. اعتبارنامه تاجگردون رد شد

 10. حاشیه‌های حضور ظریف در مجلس

 11. شما بگویید به چه قیمتی ؟!

 12. روایت روحانی از مدیریت دولت بر اقتصاد کشور/جنجال سخنرانی ظریف/ بازداشت عضو تیم سابق مذاکره‌کننده هسته‌ای/افروغ: صداوسیما اسیر نفوذ، تظاهر و ریا شده است

 13.  ردپای زنگنه در هپکو به نقل از نماینده تهران/ وزارت نفت: بیژن زنگنه از سال ۸۵ بازنشسته است  

 14. ضرب و شتم پزشک متخصص توسط همراهان بیمار + عکس

 15. روحانی: اقتصاد کشور تحت مدیریت قرار دارد/ در ماه‌های آینده به ثبات در اقتصاد و بازار ارز خواهیم رسید

 16. تهیه طرح تغییر الگوی سهمیه بندی بنزین در مجلس/ اختصاص سهمیه بنزین به خانواده به جای خودرو

 17. معجزه ای که اتفاق نیفتاد!

 18. واکنش همتی به برخی اقتصاددانان؛ نقدینگی موجود نمی‌تواند به تورم بالا منجر ‌شود

 19. سیروس گرجستانی درگذشت

 20. حکم یک دادگاه آمریکایی: محموله نفتکش‌های ایرانی که به ونزوئلا رفته بودند، مصادره شود

 21. نمکی: دلم نمی‌خواست با چنین تاوان سنگینی حرف‌هایم را جدی بگیرند

 22. سیف: بانک مرکزی استقلال ندارد و تابع نظرات رئیس‌جمهور است/ برجام مشکل روابط بانکی ایران را حل نکرد

 23. احمد توکلی: با استیضاح روحانی بیشتر موافقم

 24. واکنش کاربران توییتر به رد اعتبارنامه تاجگردون؛ مجلس از اولین آزمون بزرگ خود سربلند بیرون آمد/ حالا نوبت تلاش مضاعف برای حل مشکلات است

 25. تاجگردون کیفش را از مجلس برداشت و رفت

ابر آروان

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. یک درس مهم ظریف در سیاست خارجی

  2. از تنور سوال از رییس جمهور نانی گرم ‌می‌شود؟!

  3. مجلس به تهدیدهای تاجگردون چه پاسخی می‌دهد؟

  4. به چه قیمت؟

  5. اعتبارنامه تاجگردون رد شد

  6. شما بگویید به چه قیمتی ؟!

  7. روایت روحانی از مدیریت دولت بر اقتصاد کشور/جنجال سخنرانی ظریف/ بازداشت عضو تیم سابق مذاکره‌کننده هسته‌ای/افروغ: صداوسیما اسیر نفوذ، تظاهر و ریا شده است

  8. سیف: بانک مرکزی استقلال ندارد و تابع نظرات رئیس‌جمهور است/ برجام مشکل روابط بانکی ایران را حل نکرد

  9. احمد توکلی: با استیضاح روحانی بیشتر موافقم

  10. واکنش کاربران توییتر به رد اعتبارنامه تاجگردون؛ مجلس از اولین آزمون بزرگ خود سربلند بیرون آمد/ حالا نوبت تلاش مضاعف برای حل مشکلات است

  11. جزئیاتی از سند ۲۵ ساله ایران و چین/ واگذاری کیش به چینی‌ها صحت دارد؟

  12. دوای درد کارگران هفت‌تپه چیست؟

  13. بیانیه رئیس کمیسیون تحقیق مجلس درباره اعتبارنامه تاجگردون: همه مراحل تحقیق را با انصاف و رعایت بی‌طرفی انجام دادیم

  14. آیا وزارت صمت همچنان قربانی «لجبازی» است؟!

  15. ضابطین قضایی به توصیه رهبر انقلاب عمل کنند

  16. توضیحات سخنگوی هیئت‌رئیسه مجلس درباره اعتبارنامه تاجگردون و ودیعه مسکن ۲۰۰ میلیونی نمایندگان

  17. نظر زیباکلام درباره سوال از روحانی در مجلس/ انتقاد سلیمی نمین از برخورد مجلس با ظریف/ زیدآبادی: روحانی واقعیت اوضاع اقتصادی را نادیده می‌گیرد/ مجلس دهم بودجه شورای نگهبان را زیاد کرد؟

  18. طرح «سوال از رئیس‌جمهور» آماده شد / یکشنبه ۱۵ تیر، این طرح را به جریان می‌اندازیم

  19. ظریف: هیچ‌گاه مسائل داخلی را به خارج نبرده‌ام/ آمریکا را قدر قدرت ندانیم/ برجام سند افتخار ایران است

  20. روایت رئیس‌جمهور از آشنایی با یک بیمار کرونایی/اعتراض توکلی به استخدام داماد روحانی در وزارت نفت/ صف‌آرایی اصلاح‌طلبان علیه عارف/ عمر سیاسی لاریجانی تمام شده است؟

  21. اولین واکنش تاجگردون به رد اعتبارنامه‌اش

  22. ماجرای تلاش عده‌ای برای تقابل سیداحمد خمینی با رهبری/بیانیه عجیب یک نماینده در حمایت از تاجگردون/کرونا رکورد زد

  23. دعوت یک پژوهشگر تاریخ از موسوی خوئینی‌ها به مناظره

  24. اختصاصی الف/اسامی ۱۳۴ نماینده امضاکننده طرح سؤال از رئیس جمهور

  25. موسوی: سفیر ایران در یکی از کشورهای مهم همسایه خواهم شد

  آخرین عناوین