نمایندگان مجلس تا کجا مصونیت دارند؟

گروه سیاسی الف،   3980424193 ۱۲ نظر، ۱۱ در صف انتشار و ۴ تکراری یا غیرقابل انتشار
نمایندگان مجلس تا کجا مصونیت دارند؟

بازداشت نماینده ابهر در مجلس شورای اسلامی بار دیگر موضوع مصونیت و حدود وظایف نمایندگان و کارآمدی هیات نظارت بر رفتار نمایندگان را نزد افکار عمومی مطرح کرده است.

به گزارش الف، احمد توکلی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و رئیس هیئت مدیره دیده‌بان شفافیت و عدالت روز شنبه 22 تیرماه درباره یک اقدام خلاف عرف دادستان تهران در خصوص آزاد کردن نماینده ابهر به آیت الله رئیسی ریاست دستگاه قضا نامه نوشت و خواستگار پیگیری این موضوع شد.

توکلی در نامه خود یاداور شده بود: طبق اطلاعات موثق، بازپرس دادگاه مبارزه با مفاسد اقتصادی، چهارشنبه ۱۹ تیرماه آقای محمد عزیزی، نماینده ابهر در مجلس را از طریق هیئت رئیسه مجلس به دادسرا فراخواند. پس از تحقیقات اولیه برای وی قرار تأمین وثیقه ۵ میلیارد تومانی صادر شد. چون متهم از تأمین وثیقه خودداری کرد، روانه اوین گردید. دادستان محترم تهران با قرار صادره مخالفت می‌کند و از بازپرس می‌خواهد آن را به قرارِ «التزام به حضور با قول شرف»، یعنی نازل‌ترین نوع قرار تأمین، تبدیل کند. بازپرس نیز می‌پذیرد.

رئیس دیده بان شفافیت و عدالت در ادامه ای نامه نوشته بود: وصول نامه قرار جدید به زندان با این تغییر نامتعارف و غیرمعقول قرار تأمین، کسانی را که مطلع می‌شدند، متحیر می‌ساخت. قصد این بود که متهم به فساد همان شبانه آزاد شود. البته متهم صاحب منصب با تکبر حاضر به امضای قرار نمی‌شود و در بازداشت می‌ماند. حیرت‌آورترین قسمت این ماجرا این است که ظهر پنجشنبه ۲۰ تیرماه دادستان محترم تهران به بازداشتگاه می‌رود تا متهم به مفاسد اقتصادی را راضی کند به منزل تشریف ببرند!

بیشتر بخوانید:

نامه احمد توکلی به رئیس قوه قضائیه درباره اقدام خلاف عرف دادستان تهران + جزئیات

روز بعد یعنی 23 تیرماه روابط عمومی دادسرای عمومی و انقلاب تهران درباره موضوع مطرح شده در نامه احمد توکلی توضیحاتی ارایه داد.

در پاسخ روابط عمومی دادسرای عمومی و انقلاب تهران آمده است:« بازپرس یکسری تحقیقات اولیه را انجام داده که دادستان تحقیقات معموله را ناقص تشخیص و به همین علت قرار تأمین وثیقه را در وضع فعلی و زمان صدور، متناسب با محتویات پرونده ندانسته و آن را منوط و موکول به تکمیل تحقیقات در خصوص متهم و سایر مرتبطین وی نموده است».

دادسرای عمومی و انقلاب تهران در عین حال اصل موضوع تبدیل و تخفیف قرار ۵ میلیاردتومانی به قرارِ «التزام به حضور با قول شرف» را برای این نماینده مجلس نادرست خوانده و یادآور شده است که «بنا به اقتضائات پرونده و پس از تکمیل تحقیقات متعاقبة ممكن است در آینده منتهی به تشدید قرار تامین و یا بی گناهی متهم شود».

بیشتر بخوانید:

توضیحات دادسرای عمومی و انقلاب تهران درباره نامه توکلی به رئیسی

بعد از پاسخ دادستانی به احمد توکلی، تعدادی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی نیز به موضوع ورود و اظهارنظرهایی را مطرح کردند.

محمدجواد جمالی نوبندگانی، سخنگوی هیات نظارت بر رفتار نمایندگان مجلس با اشاره به بررسی شکایت از محمد عزیزی در هیات نظارت به خبرگزاری خانه ملت گفت: پیش از این شکایتی از محمد عزیزی نماینده مردم ابهر و خرمدره به هیأت ارائه شده بود مبنی بر اینکه این نماینده توصیه‌ای به یک فرد یا مجموعه کرده است. در واقع کسی که توصیه شده بود به دلیل مشکلاتی که در دادگاه مفاسد اقتصادی حاضر شده، اسم این نماینده را هم آورده است.

نماینده مردم فسا در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: بر اساس بررسی صورت گرفته نماینده مردم ابهر در چارچوب وظایف نمایندگی توصیه عام برای کارآفرینی کرده است، لذا نقش عزیزی در پرونده فساد اقتصادی اثبات نشد چرا که هیأت نظارت اسناد متقنی برای نقش مستقیم وی نداشت.

سخنگوی هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان مجلس شورای اسلامی یادآور شد: در صورتی که موضوع جرم اثبات شده بود، به یکباره مجرم را آزاد نمی‌کردند لذا در خصوص نماینده مردم ابهر و خرمدره قرار وثیقه ۱۰ میلیاردی و پس از آن قرار وثیقه ۵ میلیاردی تعیین و در نهایت پس از دو ساعت بازداشت وی را آزاد کردند.

بیشتر بخوانید:

واکنش هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان به نامه احمد توکلی درباره پرونده نماینده ابهر

ما قدرت درک این جواب‌های مسئولان را نداریم!

اسدالله عباسی، سخنگوی هیأت رئیسه مجلس نیز دیروز با بیان این که آقای پزشکیان «نایب رئیس مجلس با رئیس قوه قضائیه درباره‌ موضوع پرونده نماینده ابهر جلسه‌ای را برگزار خواهد کرد»، گفت که عزیزی نماینده ابهر با پیگیری‌های رئیس مجلس آزاد شده است چون طبق قانون نماینده مصونیت دارد.

سخنگوی هیأت رئیسه مجلس به ایسنا گفت: نماینده مصونیت دارد نماینده فرار نمی‌کند و در اختیار است. نباید با نماینده همچون تبهکار برخورد شود.

عباسی تاکید کرد: نباید آقای عزیزی بازداشت می‌شد. قبل از بازداشت او به هیأت رئیسه هم اطلاع نداده بودند و وقتی که بازداشت شد آقای رئیسی در سفر بود و آقای لاریجانی نمی‌توانست با او ارتباط برقرار کند. در نهایت ارتباط برقرار شد و آقای عزیزی هم آزاد شد.

سخنگوی هیات رئیسه تصریح کرد: هر کدام از نمایندگان باید پاسخگوی رفتار و عملکردشان باشند ولی نباید دادستانی بدون در نظر گرفتن شأن و مسئولیت نماینده برخورد قضائی کند. منظور از مصونیت هم در مورد نحوه برخورد با نماینده است که باید در چارچوب قانون باشد. قطعاً اگر جرمی محرز شده باشد باید برخوردهای لازم صورت گیرد.

اشاره سخنگوی هیات رئیسه مجلس به اصل هشتاد و ششم قانون اساسی است در آن که بیان شده است: نمايندگان مجلس در مقام ايفاي وظايف نمايندگي در اظهارنظر و رأي خود كاملاً آزادند و نمي‌توان آنها را به سبب نظراتي كه در مجلس اظهار كرده‌اند يا آرايي كه در مقام ايفاي وظايف نمايندگي خود داده‌اند تعقيب يا توقيف كرد.

 تبصره 2 ماده 6 و تبصره ماده 75 قانون آیین‏ نامه داخلى مجلس شوراى اسلامى وظایف نمایندگی را احصاء و کاملاً مشخص کرده است. در تبصره 2 ماده 6 آمده است: کلیه امور مربوط به حقوق نمایندگی ملت که در قانون اساسی به آن تصریح شده است اعم از اظهارنظر و اعلام مواضع در مسائل داخلی و خارجی کشور و آزادی در انجام وظایف قانونی و اعمال رأی خود و کسب اخبار و اطلاعات مورد نیاز وظایف نمایندگی و قانونگذاری و تحقیق و تفحص در تمام امور کشور و سؤال و استیضاح وزرا و رئیس جمهور و رأی اعتماد و رأی عدم اعتماد و مأموریت های محوله که همه آنها در راستای ایفای وظایف نمایندگی به عمل می آید از شمول مجازات موضوع این ماده مستثنی است.

در تبصره ماده 75 هم عنوان شده است: وظایف نمایندگى شامل نطق، بحثهاى داخل دستور، بحثهاى جلسات کمیسیون‏ها، اظهارنظراتى که براى اعمال اصل هشتاد و چهارم  قانون اساسى انجام مى‏شود و سایر موارد نظارتى و قانونى است. اصل هشتادو چهارم قانون اساسی هم بیان می دارد: هر نماینده ... حق دارد در همه مسائل داخلی و خارجی كشور اظهار نظر نماید.

به عبارتی قوانین موجود حیطه وظایف نمایندگی را کاملاً دقیق بیان کرده و نمایندگان اگر در این چارچوب فعالیت داشته و اظهارنظر کنند نباید با آنها برخوردی صورت گیرد.

فلسفه تشکیل هیات نظارت بر رفتار نمایندگان به نظارت درون ساختاری یعنی نظارت مجلس بر نمایندگان برمی گردد. بر اساس ماده 1 قانون نظارت بر رفتار نمایندگان می باید هیاتی متشکل از خود نمایندگان در ابتدای هر دوره مجلس تشکیل شود. در این ماده آمده است: به منظور حفظ شأن و منزلت نمایندگان و نظارت درباره امور مربوط به دوران نمایندگی در ابتدای هر دوره مجلس شورای اسلامی و حداکثر سه ماه پس از انتخاب هیأت رئیسه دائمی، هیأت نظارت که از این پس هیأت نامیده می شود مرکب از افراد زیر برای همان دوره تشکیل می گردد:

الف ـ یکی از نواب رئیس به انتخاب هیأت رئیسه برای هر سال

ب ـ یک نفر از اعضای کمیسیون اصل نودم (90) به انتخاب مجلس

پ ـ یک نفر از اعضای کمیسیون قضائی و حقوقی به انتخاب مجلس

ت ـ چهار نفر از سایر نمایندگان به انتخاب مجلس

در ماده 2 این قانون نیز صلاحیت هیات محدود به موارد زیر شده است:

الف ـ گزارشهای واصله درباره سوء استفاده و تخلف مالی یا اخلاقی نماینده و درآمدها و هزینه های غیرمتعارف وی

ب ـ گزارش های مربوط به رفتار خلاف شؤون نمایندگی

پ ـ گزارش های واصله درباره اعمال خلاف امنیت ملی کشور و سایر اعمال مجرمانه از بعد انتظامی

ت ـ گزارش های هیأت رئیسه درباره غیبت، تأخیر و بی نظمی نماینده...

همچنین در تبصره 4 همین ماده ذکر شده تعقیب کیفری نماینده مانع رسیدگی هیأت به تخلفات موضوع این قانون و شؤون نمایندگی نیست.


هیات نظارت بر رفتار نمایندگان و دو پرونده جنجالی مجلس دهم

در دوره دهم مجلس شورای اسلامی، پرونده دو نماینده دیگر نیز حاشیه های زیادی ایجاد کرده بود که در هر دو پرونده نیز هیات نظارت بر رفتار نمایندگان ورود کرد.

ماجرای اول به برخورد نماینده سروان با مامور گمرک برمی گردد. 26 آذرماه سال گذشته، فیلم کوتاهی از محمدباسط درازهی نماینده سروان در شبکه های اجتماعی منتشر شد که در آن نماینده مجلس درخواستی خارج از مقررات  از کارمند گمرک مطرح می کند اما با عدم پذیرش این درخواست توسط کارمند گمرک، برخورد زشت و خارج از عرف توسط نماینده صورت می گیرد. درباره دلیل مراجعه نمایندگان سروان به گمرک همان موقع حرف و حدیث های فراوانی مطرح شد اما در این باره هیچ گاه شفاف سازی صورت نگرفت. در نهایت درازهی بر اساس اخباری که منتشر شد به تذکر شفاهی و کتبی، درج در پرونده و کسر از حقوق محکوم شد.

ماجرای دوم نیز به سیلی زدن نماینده بیجار به یک مامور پلیس بازمی گردد که در نهایت بر اساس اطلاع رسانی سخنگوی هیات نظارت با عذرخواهی از مامور راهور و دادن تذکر پایان یافت.  

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۰۰۵۱۶۷۰۷:۳۴:۵۹ ۱۳۹۸/۴/۲۶
تا بی نهایت و فراتر از آن!!!
ناشناس۱۰۰۵۳۱۵۰۹:۴۴:۱۶ ۱۳۹۸/۴/۲۶
استثنا" محمود حرف درستی زد: این نمایندگان با شاسی فوق لیسانس شده اند!
ناشناس۱۰۰۵۱۷۴۰۷:۴۲:۲۳ ۱۳۹۸/۴/۲۶
حرف شنوی داشته باشند
ناشناس۱۰۰۵۱۸۱۰۷:۴۷:۴۸ ۱۳۹۸/۴/۲۶
بستگی داره وابسته به کدوم جناح باشن!
ناشناس۱۰۰۵۳۰۰۰۹:۲۶:۰۵ ۱۳۹۸/۴/۲۶
این سوال نداره که ، معلومه ! متأسفانه لیست امید یا همان اصلاح طلبهای خودمون
مهران۱۰۰۵۴۳۴۱۰:۵۶:۱۷ ۱۳۹۸/۴/۲۶
این سه مورد هر سه نماینده لیست امید هستند
ناشناس۱۰۰۵۲۳۱۰۸:۳۰:۱۵ ۱۳۹۸/۴/۲۶
بدون هر تقدم بود ای کاش/ میان مردمان گم بود ای کاش/ وکیلی را که مردم رای دادند/ کمی هم فکر مردم بود ای کاش/
ناشناس۱۰۰۵۲۸۳۰۹:۱۲:۳۶ ۱۳۹۸/۴/۲۶
ربطی به مجلس ندارد داداش جان ! اصلاح طلب جماعت همه جا برای خودشان مصونیت قائل هستند و هر تخلفی برای آنها مجاز و توجیه پذیر است
املی۱۰۰۵۴۰۶۱۰:۴۲:۴۳ ۱۳۹۸/۴/۲۶
نکه اصولگرایان خیلی پایبند به قانون وشرع هستند؟ عزیزم حنای اصولگرایان رنگی ندارد این طرفند برای پیروزی ونقش افرینی درانتخابات هست
ناشناس۱۰۰۵۳۰۶۰۹:۲۸:۵۹ ۱۳۹۸/۴/۲۶
نمایندگان نباید خارج از وظایف نمایندگی مصونیت داشته باشند و جرم ایشان عمل به وظیفه نمایندگی نبوده . اینکه جرم دیگری بکند و هیئت نظارت مجلس وارد شود تبعیض است که خلاف بند 9 اصل سوم قانون اساسی است . همه در برابر قانون مساویند از رهبری تا هرکس دیگری . نماینده اگر شأن نمایندگی را نگه نداشت و از جایگاهش سوء استفاده کرد باید چنان سیلی ای بخورد که صدایش در بازار مسگران بلاتذیت صدا باشد . وگرنه این میشود که شده . انشاءالله مردم در انتخابات اسفند همه نمایندگان فرصت طلب و خودخواه را از مجلس جارو کنند .
علی 671۱۰۰۵۳۳۶۱۰:۰۰:۳۸ ۱۳۹۸/۴/۲۶
شما نمایندگان هم قانون را برای خودتان خوب تفسیر می کنید .نماینده تا جایی مجاز است که موجب ناحق شدن حق یا خلاف عرف نباشد .ولی نماینده که تجاوز کرده و دختری بگناه به خاطر عمل ننگین نماینده خودکشی کرده .شما ناجی می شوید ، نماینده که سیلی به گوش مامور قانون زده شما ناجی می شوید ، نماینده که از مجری قانون می خواهد بی قانونی کند و نمی کند و بعد از کانال شیعه و سنی وارد شده برای محکوم کردن مجری قانون شما ناجی می شوید .نماینده که آشغال جمع کن است و با چک میلیونی قمپوز در می کند شما ناجی می شوید .نماینده که علنی به مردم توهین می کند شما به جای محکو.م کردنش ناجی می شوید .کجای قانون گفته نماینده مجاز است که هر کاری بکند و مجازات نشود و مصونیت دارد .مصونیت در برابر حرف حق یا تحقیق حق است نه باطل .بهتر است نمایندگان پر قدرت قوانینی را که خود و گذشتگان تصویب کرده اند مطالعه نموده تا وظایفشان را بهتر درک کنند .هرچند دیگر مدتی باقی نماند و این نمایندگان باید فکر کار دیگر باشند .
ناشناس۱۰۰۵۳۸۰۱۰:۳۰:۴۶ ۱۳۹۸/۴/۲۶
تا انجایی که نماینده سراوان به جای خدمت کردن به مردم بی بهره از امکاناتش دنبال کار چاق کنی برای یک وارد کننده خودرو هست در هر کشور خدا نشناس و کمونیست این اتفاق بیفته طرف رو با لگداز مجلس بیرون می کنند

پربحث‌های امروز

 1. ارتباط ازدواج و حجاب جوانان

 2. واکنش احمد توکلی به اختلافات «آملی‌لاریجانی» و «یزدی»

 3. یادداشت حسین شریعتمداری خطاب به آیات یزدی و آملی لاریجانی

 4. صدایش را در نیاورید، مصلحت نیست!

 5. توصیه مکارم شیرازی به حواشی اخیر آملی و یزدی: به این وضع خاتمه دهید

 6. حفظ کیفیت کشورداری در شرایط تحریم و فشار / تحلیلی بر20 طرح کاربردی

 7. تی آر تی: عربستان و متحدانش عامل بی ثباتی در خاورمیانه

 8. قابلیت‌های جالب هواوی میت ایکس

 9. جزئیات بخشودگی جرایم مالیاتی اعلام شد

 10. آخرین خبر از پرونده سکه ثامن

 11. ادعای عليزاده ‌طباطبایی: نجفی مرتکب قتل نشده/ استاد با سلاحی به قتل رسيده که سلاح نجفی نيست

 12. میلیچ به استقلال پیوست

 13. واکنش آیت‌الله رشاد به مشاجره‌ کلامی اخیر

 14. نواب صفوی: متهمان حادثه اتوبوس دانشگاه به حبس محکوم شدند

 15. خرازی: آمریکا عواقب درگیری با ایران را درک می‌کند

 16. احتمال همکاری بورس تهران و وین

 17. نجفی به حکم قصاص اعتراض کرد/ ارجاع پرونده به دیوان‌عالی کشور

 18. تصاویر جدید از نفتکش ایرانی آدریان دریا  

 19. مدیرعامل ایران خودرو به دلیل افزایش قیمت‌ها برکنار شد

 20. رونمایی از بخش‌های روسی، اسپانیولی و فرانسوی پایگاه اطلاع‌رسانی رهبر انقلاب

 21. احمد توکلی :اشرافیت، وصله ناجور انقلابی‌گری است

 22. کیفرخواست باند جهانبانی قرائت شد

 23. پیش‌بینی باران تا ۵ شنبه

 24. یادداشت عضو هیأت یمنی پس از بازگشت از تهران

 25. هدایای اینترنتی همراه اول در «دوشنبه سوری» مردادماه

پربحث‌های دیروز

 1. پاسخ آملی لاریجانی به ادعاها و اتهامات اخیر/ از هیچ متخلف و فاسدی حمایت نکرده و نخواهم کرد/هیچگاه نگفته ام نجف می روم

 2. هشدار توکلی به مسئولان نظام درباره رشد حاشیه‌نشینی در کشور/ صدای «هل من ناصر» مستأجران و مستمندان را بشنویم

 3. صدور گواهینامه رانندگی موتور برای زنان از نگاه یک حقوقدان

 4. عراقچی: مداخله در بازار ارز با دستور رئیس‌جمهور انجام شد/ دولت وقوع بحران ارزی را باور نمی‌کرد/ تایید صلاحیت سالار آقاخانی توسط وزارت اطلاعات

 5. تصویر دیده نشده از دیوار کشی رئیسی  

 6. اینستاگرام چطور باعث "احمق‌پروری" در جامعه شده است؟

 7. حذف صفر از پول ملی علاج تورم نیست/ دولت با ارائه لایحه حذف ۴ صفر وقت مجلس را نگیرد

 8. چرا کارها و اقدامات رئیسی مورد توجه قرار گرفته است؟

 9. چراغ جادوی ۶۸ هزار میلیاردی وزارت نفت/ صندوق‌های نفت حیاط خلوت بازنشسته‌هاست؟

 10. راه مواجهه با دزد جدید «گریس» چیست؟

 11. به منظور صیانت از بیت‌المال؛ وزیر نفت بخشنامه تقویت پایش داخلی مالی را ابلاغ کرد

 12. احتمال ممنوعیت تحصیل فرزندان مسئولان در خارج کشور

 13. دستور رئیس جمهور برای انتشار حقوق مدیران

 14. ممنوع التصویر شدن در صداوسیما چگونه است؟  

 15. دستگیری سه شرور شمشیری   

 16. راست و دروغ قطعی اینترنت/ پای شبکه ملی اطلاعات در میان است؟

 17. بصير و آراسته، بدون عينك، بدون ريش پروفسوري

 18. رئیس بانک مرکزی: تلاش می‌کنیم رشد نقدینگی را کنترل کنیم/ همه کمک کنند تا شرایط اقتصادی بهبود یابد

 19. آذری جهرمی: تلاشم را کردم، مردم قضاوت کنند/ هنوز به رفع فیلتر امید دارم/ معطل قانون نمی‌مانم

 20. فرمانده نیروی دریایی سپاه: اگر حادثه‌ای در خلیج فارس رخ دهد، کشورهای منطقه از تشنگی می‌میرند

 21. هدیه رهبر انقلاب به مردم تهران

 22. نامه زاکانی به رئیسی و اعلام جزئیاتی از تبانی طبری و برخی چهره‌های امنیتی‌

 23. احسان علیخانی: عصر جدید سخت‌ترین کار عمرم بود

 24. اختلاف درآمد ۱۰ هزار دلاری مردان نسبت زنان در آمریکا

 25. تحرکات محرمانه «باند نیویورک» در جاده چالوس + تصاویر

پربحث‌های هفته

 1. بالاخره در مساله حجاب چه کنیم؟

 2. خانواده «میترا استاد» رضایت دادند/ رهایی «نجفی» از قصاص

 3. اي كاش ظريف زودتر تحريم مي‌شد!

 4. تذکاری بر یک برداشت غلط از باوری درست درباره حکومت دینی

 5. پوری حسینی رئیس سابق سازمان خصوصی سازی بازداشت شد

 6. پاسخ آملی لاریجانی به ادعاها و اتهامات اخیر/ از هیچ متخلف و فاسدی حمایت نکرده و نخواهم کرد/هیچگاه نگفته ام نجف می روم

 7. متهم ردیف اول در توزیع ارزهای بانک مرکزی فرار کرد/ پلیس دستگیر می کند اما بانک مرکزی باعث آزادی اش شد

 8. هشدار توکلی به مسئولان نظام درباره رشد حاشیه‌نشینی در کشور/ صدای «هل من ناصر» مستأجران و مستمندان را بشنویم

 9. توپی که پزشکان به زمین مشاغل دیگر می‌اندازند

 10. هزینه ۳ هزار میلیارد تومانی برای طراحی صندوق پژو ۲۰۶ / طراحی ۱۲۰ میلیارد تومانی سمند!

 11. صدور گواهینامه رانندگی موتور برای زنان از نگاه یک حقوقدان

 12. یک سال و نیم در ملایر به دنبال رادیولوژیست گشتیم؛ نبود/ طرح افزایش ظرفیت رشته های پزشکی باید در اولویت قرار بگیرد

 13. چرخش ظریفانه از برجام!...

 14. روحانی: اون ۹۸ که ما می‌خواستیم این ۹۸ نیست   

 15. نفتکش ایرانی در جبل الطارق با وجود مخالفت آمریکا آزاد شد

 16. برنامه ایران در جنگ با آمریکا؛ غرق کردن ناو هواپیمابر با موشک‌های کوتاه برد فتح مبین

 17. فرصت جدید جلب احترام جهاني برای نیروی دریایی ايران

 18. عراقچی: مداخله در بازار ارز با دستور رئیس‌جمهور انجام شد/ دولت وقوع بحران ارزی را باور نمی‌کرد/ تایید صلاحیت سالار آقاخانی توسط وزارت اطلاعات

 19. رئیس سازمان حج‌: ادعای برادر شهید رکن‌آبادی دروغ محض است

 20. دولت هند ضرب‌الاجل دو ساعته‌ به شیخ زکزاکی داد

 21. ارتباط ازدواج و حجاب جوانان

 22. واکنش‌ها به اظهارات منتسب به آیت‌الله یزدی/ سوال محمود صادقی درباره دلیل آزادی فرمانده عملیات ترور/دفاع یک اصلاح طلب از آیت‌الله مصباح یزدی

 23. اتاق رو به کعبه شبی ۳۰۰ میلیون تومان!

 24. دریاسالار آمریکایی: ایران در جنگ نامتقارن قابلیتی قوی و استثنائی دارد

 25. تصویر دیده نشده از دیوار کشی رئیسی  

پربحث‌های اخیر

 1. واکنش احمد توکلی به اختلافات «آملی‌لاریجانی» و «یزدی»

 2. یادداشت حسین شریعتمداری خطاب به آیات یزدی و آملی لاریجانی

 3. صدایش را در نیاورید، مصلحت نیست!

 4. توصیه مکارم شیرازی به حواشی اخیر آملی و یزدی: به این وضع خاتمه دهید

 5. حفظ کیفیت کشورداری در شرایط تحریم و فشار / تحلیلی بر20 طرح کاربردی

 6. ادعای عليزاده ‌طباطبایی: نجفی مرتکب قتل نشده/ استاد با سلاحی به قتل رسيده که سلاح نجفی نيست

 7. واکنش آیت‌الله رشاد به مشاجره‌ کلامی اخیر

 8. خرازی: آمریکا عواقب درگیری با ایران را درک می‌کند

 9. ربیعی: مدیرعامل ایران خودرو به دلیل افزایش قیمت‌ها برکنار شد/ سیف و عراقچی مدیران سالم و پاک هستند!

 10. رونمایی از بخش‌های روسی، اسپانیولی و فرانسوی پایگاه اطلاع‌رسانی رهبر انقلاب

 11. احمد توکلی :اشرافیت، وصله ناجور انقلابی‌گری است

 12. موسوی: گام سوم کاهش تعهدات برجامی در حال طراحی است/ سفر احتمالی ظریف به پاریس

 13. ۵ ایراد شورای نگهبان به طرح تسهیل تسویه بدهی بدهکاران بانکی

 14. واکنش کدخدایی به مشاجره دو فقیه شورای نگهبان: دشمنان طمع نکنند؛ اعضای شورا با هم برادرند

 15. پاسخ رهبر انقلاب به نامه رمزی یکی از اسرای در بند صدام + تصویر

 16. خطر اقدام نمادین در گام سوم کاهش تعهدات برجام

 17. تایید حرکت نفتکش ایرانی به سمت آب‌های بین‌المللی

 18. جهانگیری: امروز نيازمند تفاهم و همبستگی هستیم  

 19. منابع ژاپنی: محمدجواد ظریف به توکیو سفر می‌کند

 20. دستگاه‌های اجرایی پیشگیری از وقوع فساد را دستور کار قرار دهند

 21. ظریف وارد هلسینکی شد

 22. نفتکش توقیف شده ایران به راه افتاد/ تغییر نام نفتکش رسماً ثبت شد

 23. سرلشکر سلامی: این روحیه و ایمان است که موازنه قدرت را تغییر می‌دهد

 24. جدایی بحرین «خیانت» بود/ هشدار درباره سرنوشت دریای خزر

 25. نامه زاکانی به رئیسی درباره تبانی طبری با برخی چهره‌های امنیتی‌/ اصولگرایان برنامه‌ای برای تخریب آملی لاریجانی دارند؟/ احمد عراقچی: من دستور رئیس‌جمهور را اجرا کردم

پربحث‌های دیروز

 1. پاسخ آملی لاریجانی به ادعاها و اتهامات اخیر/ از هیچ متخلف و فاسدی حمایت نکرده و نخواهم کرد/هیچگاه نگفته ام نجف می روم

 2. چرا کارها و اقدامات رئیسی مورد توجه قرار گرفته است؟

 3. راه مواجهه با دزد جدید «گریس» چیست؟

 4. احتمال ممنوعیت تحصیل فرزندان مسئولان در خارج کشور

 5. آذری جهرمی: تلاشم را کردم، مردم قضاوت کنند/ هنوز به رفع فیلتر امید دارم/ معطل قانون نمی‌مانم

 6. فرمانده نیروی دریایی سپاه: اگر حادثه‌ای در خلیج فارس رخ دهد، کشورهای منطقه از تشنگی می‌میرند

 7. نامه زاکانی به رئیسی و اعلام جزئیاتی از تبانی طبری و برخی چهره‌های امنیتی‌

 8. تحرکات محرمانه «باند نیویورک» در جاده چالوس + تصاویر

 9. آسمان زیر دید رادارهای ایرانی؛ جایی برای پنهانکاران نیست

 10. توضیحات بعیدی‌نژاد درباره نفتکش ایرانی گریس یک

 11. صالحی: سالن مونتاژ سانتریفیوژهای جدید ساخته‌ایم

 12. سرلشکر سلامی: این روحیه و ایمان است که موازنه قدرت را تغییر می‌دهد

 13. جدایی بحرین «خیانت» بود/ هشدار درباره سرنوشت دریای خزر

 14. نامه زاکانی به رئیسی درباره تبانی طبری با برخی چهره‌های امنیتی‌/ اصولگرایان برنامه‌ای برای تخریب آملی لاریجانی دارند؟/ احمد عراقچی: من دستور رئیس‌جمهور را اجرا کردم

 15. سردار حاجی‌زاده: در حوزه موشکی مقام اول منطقه را داریم

 16. درخواست هیات رئیسه مجلس از روحانی برای معرفی دو وزیر

 17. طرح نمایندگان مجلس برای بازگرداندن اعضای خانواده مسئولان به کشور

 18. دلیل نمایندگان مجلس برای امضای طرح آذربایجان‌مرزی چه بود؟/عزل نماینده خوی از ریاست مجمع نمایندگان استان

 19. آیت‌الله یزدی: پست‌ها و سمت‌ها امانت است/ باید کار را به افرادی بدهند که اهلیت کافی دارند

 20. ظریف: بر پیمان عدم تجاوز منطقه‌ای تأکید کردم  

 21. سرانجام «طرح تشكيل وزارت ميراث فرهنگی» به کجا ختم می‌شود؟

 22. واکنش آیت‌الله مقتدایی به انتساب اظهاراتی به وی درباره آیت‌الله یزدی

 23. آمادگی ایران برای کمک به ایجاد امنیت پایدار در افغانستان

 24. روحانی: اراده ایران تقویت روابط صمیمانه با ایتالیا است

 25. آزادی حسن عباسی تکذیب شد

پربحث‌های هفته

 1. اي كاش ظريف زودتر تحريم مي‌شد!

 2. تذکاری بر یک برداشت غلط از باوری درست درباره حکومت دینی

 3. پاسخ آملی لاریجانی به ادعاها و اتهامات اخیر/ از هیچ متخلف و فاسدی حمایت نکرده و نخواهم کرد/هیچگاه نگفته ام نجف می روم

 4. چرخش ظریفانه از برجام!...

 5. رئیس سازمان حج‌: ادعای برادر شهید رکن‌آبادی دروغ محض است

 6. واکنش‌ها به اظهارات منتسب به آیت‌الله یزدی/ سوال محمود صادقی درباره دلیل آزادی فرمانده عملیات ترور/دفاع یک اصلاح طلب از آیت‌الله مصباح یزدی

 7. واکنش احمد توکلی به اختلافات «آملی‌لاریجانی» و «یزدی»

 8. ناتوانی ۳۰ ساله دولت‌ها از مالیات‌ستانی؛ «دولتی بودن» یا «بی‌دولتی»؟ مساله این است...

 9. یادداشت حسین شریعتمداری خطاب به آیات یزدی و آملی لاریجانی

 10. شهردار خرم‌آباد دستگیر شد

 11. صدایش را در نیاورید، مصلحت نیست!

 12. آیا وزارت اطلاعات شکایت از حسن عباسی را پس می‌گیرد؟ / رویکرد احترام از پشت میله‌های زندان

 13. حسن عباسی بازداشت شد

 14. واکنش آیت‌الله مقتدایی به انتقاد آیت‌الله یزدی از آملی‌لاریجانی

 15. ظریف: وامدار ایثارگران، آزادگان و شهدا هستیم/ باید فشار را از زندگی مردم برداریم

 16. زیباکلام: اصلاح‌طلبان دست راستشان به دست چپشان می‌گوید چه کار کنیم

 17. حسین فریدون پنجم شهریور محاکمه می‌شود

 18. چرا کارها و اقدامات رئیسی مورد توجه قرار گرفته است؟

 19. راه مواجهه با دزد جدید «گریس» چیست؟

 20. احتمال ممنوعیت تحصیل فرزندان مسئولان در خارج کشور

 21. انتقادات کرباسچی از خاتمی/ کنایه‌های عارف به کارگزاران/ انتقاد روزنامه اصولگرا از شورای نگهبان

 22. روند رسیدگی به پرونده اکبر طبری چگونه است؟

 23. عباس سلیمی نمین داغ دار فقدان دخترش شد

 24. حسام الدین آشنا: ظریف هنگام حمله چندان هم ظریف نیست

 25. حاجی‌دلیگانی: میلیاردها دلار ذخایر ارزی با تصمیم جهانگیری حیف‌ومیل شد

آخرین عناوین