معمار تحریم‌های ایران: تحریم‌های شورای امنیت بازخواهند گشت اما این اقدام به نفع آمریکا نیست

گروه جهان الف،   3990701062 ۱ نظر، ۰ در صف انتشار و ۲ تکراری یا غیرقابل انتشار

ریچارد نفیو معمار تحریم‌های ایران در دولت اوباما اخیرا در مقاله‌ای ادعا کرده است که مکانیزم ماشه فعال شده و تحریم‌های شورای امنیت بازخواهند گشت اما پیامدهایی این اقدام دولت ترامپ در بلندمدت به نفع آمریکا نخواهد بود. راه‌اندازی سازوکار ماشه توسط آمریکا نه‌تنها نقطه‌ی پایان یک تقابل بلندمدت میان ایران و غرب در رابطه با مسأله‌ هسته‌ای نیست، بلکه نقطه‌ی شروع مجموعه‌ای از تحولات بین‌المللی خواهد بود.

معمار تحریم‌های ایران: تحریم‌های شورای امنیت بازخواهند گشت اما این اقدام به نفع آمریکا نیست

به گزارش فارس، یکی از مهمترین اهداف آمریکا برای اعمال تحریم های شدید علیه کشورمان، حذف ایران از بازار انرژی (بخصوص نفت) دنیا و ایجاد بازار برای خودش بوده است، اتفاقی که موجب تشدید فشارها به کشورهایی مانند چین هم در بازار انرژی جهان خواهد شد.

اخیرا ریچارد نفیو یکی از معماران اصلی تحریم ایران در دوران باراک اوباما رئیس جمهور سابق آمریکا اخیرا در مقاله‌­ای که در مرکز سیاست­گذاری جهانی انرژی منتشر شده است، درباره پیامدهای استفاده آمریکا از مکانیزم ماشه نکات مهمی بیان کرده است.

نفیو در مقدمه مقاله­ خود می­گوید: «آمریکا تلاش زیادی برای گنجاندن این سازوکار در برجام انجام داد. پذیرش وجود اسنپ‌بک در متن قطع‌نامه توسط کشورهای عضو دائم سازمان ملل به معنای پذیرش ضمنی تضعیف حق وتو درباره‌ی بازگشت تحریم‌های ایران توسط این کشورها بود».

با وجود اینکه نفیو موافق اقدام دولت ترامپ به فعال کردن مکانیزم ماشه نیست اما با این وجود، معتقد است که آمریکا مکانیزم ماشه را فعال کرده و برای آن چهار پیامد مهم برمی­شمارد:

*پیامد اول:‌ کاهش امکان گنجاندن مکانیزم ماشه در قطع‌نامه‌های آتی شورای امنیت

نفیو ادعا می­کند که از این به بعد کشورهای عضو دائم شورای امنیت به‌سادگی زیر بار چشم‌پوشی از حق وتوی خود نخواهند رفت. مذاکره‌کنندگان آمریکایی امید داشتند تا با گنجاندن سازوکاری شبیه به مکانیزم ماشه در هرگونه توافق احتمالی با کره‌ شمالی، بتوانند نحوه‌ی اعمال و بازگشت تحریم‌ها بر این کشور را آن‌طور که تمایل دارند مدیریت کنند. اما دیگر از این امکان نمی­توانند استفاده کنند.

نفیو اعتقاد دارد آمریکا بدون دادن ضمانتی اجرایی به کنگره و افکار عمومی در آمریکا برای بازگرداندن فوری و قدرتمند تحریم‌ها، نمی‌تواند به توافقی قابل‌قبول با دشمنانش دست یابد، این ضمانت اجرایی همان مکانیزم ماشه است.

*پیامد دوم: کاهش امکان صدور قطع‌نامه‌ تحریمی جدید در شورای امنیت

معمار تحریم‌­های ایران در دوره اوباما به موانع صدور قطعنامه‌­های تحریمی در شورای امنیت پرداخته و می­‌گوید: «نمی‌توان با قاطعیت گفت که شورای امنیت در آینده دیگر قطع‌نامه‌ای تحریمی صادر نخواهد کرد اما تحمیل چنین چیزی به شورای امنیت از این به بعد کار ساده‌ای نخواهد بود. این احساس در جامعه‌ی بین‌الملل ایجاد شده که اگر تحریمی جدید علیه کشوری آغاز شود، دورنمایی از پایان آن متصور نیست زیرا اولاً آمریکا به تحریم معتاد شده و ثانیاً آمریکا نمی‌تواند به تعریف قابل‌قبولی از پایان وضعیت کنونی (استفاده‌ افراطی از تحریم) برسد».

نفیو با اشاره به کتاب خود (هنر تحریم)، ادعا می‌­کند: «همان‌طور که در کتاب خود گفته‌ام، نبود شفافیت درباره زمان و راه‌کار پایان تحریم‌ها علیه کشور هدف، اصل موضوع را خدشه‌دار می‌کند. تجربه‌ مکانیزم ماشه کشورها را به این نتیجه می‌رساند که نمی‌توان به آمریکا اطمینان کرد. کشورها تلاش‌های واشنگتن را در راستای تلاش‌های منافقانه‌ این کشور برای پیشبرد اهداف تحریمی خود می‌پندارند. بنابراین کشورها تلاش خود را خواهند کرد تا هرگونه قطع‌نامه‌ تحریمی جدید در شورای امنیت رأی نیاورد. چنین اتفاقی منافع ملی آمریکا در بلندمدت را به خطر خواهد انداخت».

*پیامد سوم: پیچیده و مبهم شدن فضای تحریم‌های ایران

وی درباره اثرگذاری این اقدام دولت ترامپ بر مسائل تحریمی در جهان می­‌گوید: «بی‌شک روسیه، چین و سایر کشورها منتظر قطع‌نامه‌ای جدید برای حل اختلافات موجود درباره‌ تحریم‌ها نخواهند ماند. روش‌ها و شیوه‌های دیگری به‌غیراز شورای امنیت وجود دارد که این کشورها می‌توانند مسائل تحریمی را از آن‌جا پیگیری کنند. بلافاصله پس از صدور یک قطع‌نامه‌ تحریمی در شورای امنیت، کارگروه‌هایی تحت عنوان «کارگروه‌های تخصصی پیگیری تحریم‌ها» (Panel of Experts) و «کمیته‌های تحریم» (Sanctions Committees) در شورای امنیت برای تحقیق و تفحص درباره‌ی اجرای صحیح تحریم‌ها تشکیل می‌شود. آمریکا با نفوذ جدی در این کمیته‌ها، همواره توانسته منویات خود را تا حد امکان به شورای امنیت تحمیل کند. از این به بعد کشورها می‌توانند با تشکیل چنین کمیته‌هایی موافقت نکنند یا می‌توانند مانع از ایجاد اجماع در نتیجه‌گیری‌های این کمیته‌ها شوند یا می‌توانند در تفسیر اسناد ارائه‌شده توسط این کمیته‌ها خدشه وارد کنند یا می‌توانند عملاً تصمیم‌گیری درباره‌ صورت‌جلسه‌های مربوط به بررسی سازگاری با تحریم‌ها را به تعویق بیاندازند. پس از پایان زمان سی‌روزه‌ اسنپ‌بک، احتمال این‌که کارگروه تخصصی پیگیری تحریم‌ها تشکیل نشود زیاد است. وجود اختلافات فراوان بین آمریکا و سایر کشورهای شورای امنیت حتی ایجاد یک صفحه‌ی وب به‌روزرسانی‌شده درباره‌ بازگشت قطع‌نامه‌های سابق سازمان ملل را در هاله‌ای از ابهام فرو برده. ماحصل تمام این وقایع این خواهد شد که پس از ۳۰ شهریور، مسیر دوگانه‌ای از نظام تحریم‌های شورای امنیت علیه ایران ایجاد خواهد شد که در پی آن، وضعیت تحریم‌ها هم‌زمان در حالت فعال و غیرفعال قرار خواهد گرفت».

*پیامد چهارم: مخدوش شدن جایگاه سازمان ملل نزد تصمیم‌گیران آمریکا

وی درباره­ اثر اقدام آمریکا بر جایگاه سازمان ملل نیز می‌­گوید: «اتفاقات اخیر ممکن است الگوی تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری در آمریکا را دچار تحول کند. تصمیم‌گیران آمریکایی ممکن است به این نتیجه برسند که تلاش‌های ذهنی و دیپلماتیک خود را از این به بعد چندان معطوف به استفاده از نظام تحریم‌های سازمان ملل نکنند. آن‌ها درعوض به احتمال زیاد به سمت تشکیل ائتلاف‌های چندجانبه و پیمان‌های منطقه‌ای متمایل خواهند شد. این روش‌های جایگزین اثر کمتری نسبت به توان اجماع‌سازی شورای امنیت دارد و توسل به آن‌ها به‌مرور منجر به کاهش تمایل کشورها برای فشار بر ایران یا هر کشور هدف دیگر می‌شود. فاصله گرفتن از نظام تحریمی شورای امنیت به معنای برداشتن قدمی دیگر در جهت فاصله گرفتن از نظم بین‌المللی قانون‌محور است. در هر حال، وفادار ماندن آمریکا به شورای امنیت و بهره‌مندی از امتیازات طراحی‌شده برای پنج عضو دائم آن بسیار بهتر از این است که سازوکارهای بین‌المللی نظیر سازمان ملل را نادیده بگیریم».

ریچارد نفیو در جمع‌­بندی مقاله­ خود می­‌گوید: «مکانیزم ماشه رخ خواهد داد اما این‌که این چهار پیامد مذکور محقق بشود یا نه، بستگی به تصمیمات دولت بعدی آمریکا دارد. راه‌اندازی سازوکار ماشه توسط آمریکا نه‌تنها نقطه‌ی پایان یک تقابل بلندمدت میان ایران و غرب در رابطه با مسأله‌ هسته‌ای نیست، بلکه نقطه‌ی شروع مجموعه‌ای از تحولات بین‌المللی خواهد بود».

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۶۰۷۸۶۹۱۵:۰۱:۳۳ ۱۳۹۹/۷/۱
خدا لعنتت کند و به بدترين عذابها دچار شوي
یکتانت

پربحث‌های دیروز

 1. ادعای کریمی‌قدوسی: ظریف قبل از شهادت سردار سلیمانی با یک افسر رژیم صهیونیستی دیدار کرد/ بوی گند برجام مردم را آزرده کرده است

 2. تصویری که نماینده مجلس به ظریف نشان داد

 3. حوزویان خواستار عزل و محاکمه « علیرضا رئیسی» شدند

 4. وضع تماشایی آمریکا

 5. واکنش تهیه کننده «گاندو» به صحبت‌های ظریف

 6. از تروریست های خارج آمریکا تا تروریست های داخل آمریکا !

 7. بازگشایی مدارس ابتدایی در شیراز

 8. رئیس سازمان بورس استعفا کرد + متن نامه

 9. منبع آگاه: بازگشت به برجام کف سیاست‌های بایدن درباره ایران است نه سقف آن

 10. انتقاد تند رئیس مجلس از دولت درباره بورس

 11. تحریم ترامپ و ۹ نفر از مقامات دولتش از سوی ایران+ بیانیه وزارت امورخارجه

 12. روایت ربیعی از مدیریت درخشان دولت/ ماجرای عجیب استعفای رئیس سازمان بورس/ ظریف، دوکارته شد/ احمدی‌نژاد از یک نامزد ۱۴۰۰ حمایت می‌کند؟/ انتقادات دنباله‌دار قالیباف از لایحه بودجه

 13. نامزد اصلاح‌طلبان در انتخابات ۱۴۰۰ چه کسی است؟/ از عارف و حسن خمینی تا هاشمی و جهانگیری

 14. ماجرای چمدان ۲۰ کیلویی ترامپ

 15. جدول/ تازه‌ترین قیمت انواع پراید در بازار

 16. وزیر جنگ دولت بایدن را بشناسید

 17. شورای رقابت: خودرو تا پایان سال گران نمی‌شود

 18. آقای رئیس جمهور چرا درباره سقوط بورس سکوت کرده‌اید؟!

 19. پاسخ ظریف به ادعای دیدار با یک صهیونیست قبل از شهادت سردار سلیمانی/ برجام نه بوی گندی می‌دهد و نه دفن شده/ خاطره اقامه نماز در برابر جان کری

 20. نایب‌رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران بازداشت شد

 21. قالیباف: وضعیت بورس قابل قبول نیست/ نرخ ارز به مدیریت دولت بستگی دارد/ سیاست‌های تبعیض آمیز عده‌ای از مردم را از حق خودشان محروم کرده

 22. یک مسلمان، پنبه را از گوش روحانی درآورد

 23. پیشنهاد قالیباف برای تغییر نام وزارت خارجه

 24. فرمانده سپاه: برای قوی بودن باید با دشمنان بزرگ کشتی گرفت/ رزق و روزی ما دست آمریکا نیست

 25. خانواده پیرزن کوچه‌نشین زیر سقف محبت همسایه‌ها قرار می‌گیرد

پربحث‌های هفته

 1. حاشیه‌های بی‌پایان خانواده هاشمی رفسنجانی

 2. ادعای کریمی‌قدوسی: ظریف قبل از شهادت سردار سلیمانی با یک افسر رژیم صهیونیستی دیدار کرد/ بوی گند برجام مردم را آزرده کرده است

 3. چند نکته درباره دولت جوان حزب‌اللهی

 4. سید حسن خمینی و مشت خالی اصلاح طلبان در ۱۴۰۰

 5. تصویری که نماینده مجلس به ظریف نشان داد

 6. الاخبار: مانورهای نظامی ایران خط قرمزها را برای آمریکا مشخص کرد

 7. حوزویان خواستار عزل و محاکمه « علیرضا رئیسی» شدند

 8. خواب جدید دولت برای برق ؟!

 9. وضع تماشایی آمریکا

 10. تصویری از خودروی رئیس سابق محیط زیست دماوند

 11. میثم مطیعی به کرونا مبتلا شد

 12. حاجی میرزایی: تصمیم ستاد کرونا حضوری شدن آموزش‌هاست/ مدارس تمام مناطق بجز مناطق قرمز باید باز باشد

 13. ... حتی اگر مهريه زنان شده باشد

 14. وزیر آموزش و پرورش: تأثیر تعیین کننده‌ای بین بازگشایی مدارس و شیوع کرونا وجود ندارد

 15. نگرانی آیت‌الله ‌جنتی درباره آلودگی هوا/ وعده روحانی درباره قیمت دلار/ کدام نمایندگان در فکر پاستور هستند؟/ انتقاد تند سردار جعفری از روحانی/ روایت جلیلی از ۱۵۰۰ تحریم آمریکا علیه ایران

 16. واکنش تهیه کننده «گاندو» به صحبت‌های ظریف

 17. ترس ها و نقطه ضعف های گنده لات جهان

 18. نظرات برگزیده مخاطبین الف: سخنان فائزه هاشمی از خشم او ناشی می‌شود/ برخورد با معترضان در ایران استبداد است اما در آمریکا دفاع از دموکراسی؟/ ای کاش واکسن کرونا سیاسی نمی‌شد

 19. نحوه بازگشایی مدارس؛ حضور دانش‌ آموزان از اول بهمن اجباری است؟

 20. سرانجام خلبانی که شاه و رجوی و بنی‌صدر را فراری داد

 21. راز هولناک ۲ برادر فاش شد

 22. لحظه شلیک ۴۰۰ راکت در ۲۰ ثانیه در رزمایش ارتش+ فیلم

 23.  محسن رضایی: ملت ما از دست لیبرال‌ها و غربگرایان خسته شده است/ به «وحدت کبیر» در دهه سرنوشت انقلاب نیازمندیم

 24. تدارک مجلس برای پرداخت یارانه «حداقل» ۱۰۰ هزار تومانی به مردم

 25. چرا باید به واکسن ایرانی اعتماد کنیم؟

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. الاخبار: مانورهای نظامی ایران خط قرمزها را برای آمریکا مشخص کرد

  2. سرانجام خلبانی که شاه و رجوی و بنی‌صدر را فراری داد

  3. موشک‌های دقیق مقاومت؛ کابوس اسرائیل در ۲۰۲۱

  4. از تروریست های خارج آمریکا تا تروریست های داخل آمریکا !

  5. آمریکا تولیدکننده واکسن کرونا در ایران و آستان قدس رضوی را تحریم کرد

  6. قالیباف: ۸۰ درصد اقتصاد در اختیار دولت است/ درآمد نفتی نباید صرف هزینه های جاری که تورم زا است، شود

  7. تحلیل گر آمریکایی: ایران دشمن القاعده است نه متحد آن

  8. مقامات آمریکایی: موشک بالستیک ایرانی در ۱۰۰ مایلی ناو نیمیتز فرود آمده است

  9. دلیل اصلی افزایش قیمت بیت کوین چیست؟

  10. منبع آگاه: بازگشت به برجام کف سیاست‌های بایدن درباره ایران است نه سقف آن

  11. نیویورک تایمز: پمپئو تمام پُل‌های پشت سرش را خراب کرده است

  12. لودریان: کارزار فشار حداکثری ترامپ علیه ایران موفق نبود / بازگشت به توافق هسته ای کافی نیست

  13. تحریم ترامپ و ۹ نفر از مقامات دولتش از سوی ایران+ بیانیه وزارت امورخارجه

  14. پامپئو سرانجام غزل خداحافظی سر داد

  15. هشدار ایران به آمریکا/ به دیوان بین المللی دادگستری شکایت می کنیم

  16. اسباب کشی تیم ترامپ از کاخ سفید

  17. عربستان سفر شهروندانش به ایران را ممنوع کرد

  18. درخواست تهران از سئول به روایت رسانه کره جنوبی

  19. عقب‌نشینی نظامیان کره جنوبی از تنگه هرمز

  20. سخنگوی قوه قضائیه:‌ ترامپ حتماً مجازات می‌شود

  21. لحظه آغاز موشک‌باران پایگاه آمریکایی عین الاسد از اتاق عملیات

  22. سئول مدعی روشن نبودن پاسخ ایران درباره نفتکش کره‌ای شد

  23. ماجرای چمدان ۲۰ کیلویی ترامپ

  24. پیشنهاد معاون اوباما به بایدن برای «توافق موقت» با ایران

  25. یک زن معلول ذهنی در آمریکا اعدام شد

  آخرین عناوین