صفر تا صد فعال‌سازی و دریافت رمز دوم کارت بانکی

گروه اقتصادی الف،   3980930058 ۱۴ نظر، ۰ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار

یک کارشناس امور بانکی اظهار داشت: از فردا اخذ رمز دوم اجباری می‌شود اما تا ۱۵ دی‌ماه بین بانک‌ها فعال سازی رمز دوم مرحله بندی خواهد شد و هر بانکی بنا بر تعداد مشتریان، تعداد درگاه‌ها و تعداد شعب تا ۱۵ روز آینده نسبت به اجباری شدن رمز دوم برای کاربران بانکی اقدام می‌کنند.

صفر تا صد فعال‌سازی و دریافت رمز دوم کارت بانکی

ایلنا نوشت: با توجه به افزایش فیشینگ در کشور و روند پیچیده پیگیری آن،‌ مسئولان بانک مرکزی و سایر نهادهای متولی برای مهار و مبارزه با این جریان، طرح اخذ رمز پویا یا رمز دوم و یکبار مصرف در نقل و انتقالات پول در فضای وب و اینترنتی را در دستور کار قرار دادند.

هر چند که قرار بود اجباری شدن اخذ رمز پویا از اول دی ماه به اجرا برسد اما طبق آخرین ابلاغیه بانک مرکزی؛ برای رفاه حال مشتریان بانکی و ایجاد فرصت بیشتر برای انجام کار، از ابتدای دی‌ماه اجرای طرح رمز دوم پویا به صورت مرحله‌‌ای در بانک‌ها و موسسات اعتباری در چند روز انجام خواهد شد. از ابتدای دی‌ ماه با اعمال تغییرات لازم در درگاه‌‌های پرداخت اینترنتی، امکان درخواست رمز دوم پویا و دریافت آن از طریق پیامک به تدریج و در چند روز برای مشتریان بانک‌های مختلف فراهم خواهد شد.    

 در حالی که در لحظات دقایق 90 برای اجرای این طرح قرار داریم اما هنوز بسیاری از کاربران بانکی نسبت به فعال سازی رمز دوم اقدام نکرده‌اند و هنوز با نحوه و فرآیند فعالسازی رمز پویا آشنا نیستند و همین امر باعث به تاخیر انداختن فعالسازی‌ها شده است.

از این رو یک کارشناس امور بانکی به تمام سوالات احتمالی درباره فعالسازی رمز پویا پاسخ داده است که در ادامه میخوانید:

*تشریح سه روش برای فعالسازی و دریافت رمز دوم تمام کارت‌های

سید جعفر صدری درباره سه روش فعال‌سازی رمز دوم کارت‌های بانکی یا رمز پویا اظهار داشت: سوال عمده مشتریان این است که چرا تمام بانک‌ها با یک روش واحد نسبت به فعال سازی رمز دوم و ارائه آن به مشتریان ندارند. بانک‌ها با توجه به تعداد مشتریان، تعداد درگاه‌ها، عابربانک‌ها و تعداد شعب روش‌های متعددی برای افعال‌سازی رمز دوم به کار گرفتند.

وی افزود: در کل سه روش برای فعال‌سازی رمز پویا کارت بانکی وجود دارد. روش اول استفاده از اینترنت بانک‌ و همراه بانک است چرا که افرادی نسبت به پویاسازی رمز دوم اقدام می‌کنند که در فضای وب فعال هستند بنابراین اپلیکیشن‌های موبایلی را می‌شناسند و برای فعال‌سازی رمز دوم و اخذ آن استفاده از اپلیکیشن برای این افراد راحت‌تر است.

صدری در پاسخ به این سوال که با توجه به تعدد کارت‌های بانکی نصب هر اپلیکیشن برای یک کارت بانکی دشوار به نظر می‌رسد، گفت:‌از سال گذشته بانک‌ها به این نتیجه رسیدند که یک اپلیکیشن واحد برای ارائه رمز دوم به مشتریان تهیه کنند اما از آنجایی که روش‌های دوم و سوم برای ارائه و ارسال رمز دوم به مشتریان مطرح شد این موضوع کم‌رنگ‌تر شد اما در حال حاضر تعدادی از بانک‌ها یک اپلیکیشن واحد برای در اختیار گذاشتن رمز پویا به مشتریان خود طراحی کردند.

مدیر امور فناوری اطلاعات بانک صادرات با اشاره به روش دوم برای فعال سازی و اخذ رمز دوم کارت بانکی اظهار داشت: این موضوع مطرح شد که تمام کاربران گوشی هوشمند ندارند تا بتوانند از اپلیکیشن برای فعال سازی رمز پویا و اخذ آن استفاده کنند بنابراین درگاه یو اس اس دی ای برای فعال سازی و گرفتن رمز دوم قابل استفاده شد و کاربران می‌توانند از طریق پیامک نسبت به اخذ رمز دوم اقدام کنند.

وی با اشاره به روش سوم برای فعال سازی و اخذ رمز پویا گفت: با پشتیبانی بانک مرکزی سامانه‌ای تحت عنوان «حریم» طراحی شده است که تمام مشتریان بانکی می‌توانند از طریق این سامانه رمز دوم درخواست کنند این سامانه درگاهی است که افراد فارغ از اینکه مشتری کدام بانک هستند می‌توانند به وسیله آن نسبت به انجام امورات رمز پویا اقدام کنند.

کارشناس امور فنی بانکی با اشاره به تعدد روش‌ها برای فعال‌سازی رمز پویا گفت: هر بانکی بنا به شرایط خود نسبت به بکارگیری این سه روش اقدام کرده است برای مثال از آنجایی که بانک صادرات دارای 5500 عابر بانک در سطح کشور است و کارت‌های بانکی قابل توجهی دارد تصمیم گرفت فعال سازی از طریق عابربانک را در اختیار مشتریان خود قرار دهد چرا که اولا خدمات رسانی از طریق عابربانک‌ها به صورت شبانه‌روزی بوده است و دوم اینکه حجم زیاد درخواست در شعب می‌توانست باعث کاهش رضایت‌مندی‌ها شود از این طریق هر سه روش را برای فعال‌سازی رمز پویا در اختیار کاربران قرار دادیم.

*تغییر شماره همراه برای دریافت رمز دوم از طریق عابربانک‌ها

صدری درباره اهمیت احراز هویت و مشخص شدن یک شماره همراه برای هر حساب بانکی اظهار داشت: شماره موبایل مشتریان ذخیره شده است اما از مشتریان نپرسیده‌ایم که آیا می‌خواهند داده‌های حساس مانند رمز دوم به این شماره ارسال شود یا نه؟ بنابراین احراز هویت شماره موبایل اهمیت بسیار بالایی دارد اگر شماره موبایل درخواست داده شده با شماره موبایلی که در سیستم بانکی ثبت شده یکسان باشد به کاربر اجازه ادامه کار داده می‌شود اما برای تغییر شماره موبایل نیازی به مراجعه به شعب نیست.

*روند دریافت رمز پویا برای حساب‌های مشترک

مدیر امور فناوری اطلاعات بانک صادرات با اشاره به تعیین تکلیف حساب‌های مشترک که یک کارت بانکی با دو شماره موبایل دارند گفت: سوالی که از سوی مشتریان بسیار تکرار می‌شود این است که آیا برای حساب‌های حقوقی و حساب‌های مشترک امکان اخذ رمز  دوم وجود. دارد یا نه؟ پاسخ این است که برای هر حسابی که کارت بانکی صادر شده و آن کارت دارای رمز ایستا است می‌توان رمز دوم گرفت.

وی افزود: اما حساب‌های مشترک که دو شماره موبایل برای آن ثبت شده باید حتما یک شماره موبایل داشته باشند و این افراد برای مشخص کردن یک شماره موبایل برای اخذ رمز دوم باید به شعب بانکی مراجعه کنند.

صدری با اشاره به تکلیف حساب‌های حقوقی گفت: تا آنجایی که می‌دانم برای حساب‌های حقوقی کارت صارد نمی‌شود اما اگر کاربری برای حساب حقوقی خود موفق به دریات کارت شده می‌تواند رمز دوم هم بگیرد.

*سهم 75 درصدی مبالغ کمتر از 50 هزار تومان در تراکنش‌های بانکی  

وی با بیان اینکه در تمام دنیا اخذ رمز دوم برای مبارزه با فیشینگ رایج است، گفت: واقعیت این است که در ایران تراکنش‌های خرد در فضای وب بسیار بیشتر از تمام دنیا است به طوری که 70 تا 75 درصد ماهیانه تراکنش‌ها برای مبالغی کمتر از 50 هزار تومان یا حتی کمتر از 25 هزار تومان است. در دنیا برای این مبالغ کیف پول طراحی شده که در این سازوکار نیازی به اخذ رمز دوم نیست.

این کارشناس امور فنی بانکی اظهار داشت: در ایران هم 32 نوع کیف پول وجود دارد اما از آ‌نجایی که حتی تراکنش‌هایی با ارزش 100 تا 500 تومان از طریق هفت میلیون پایانه فروش انجام می‌شود که کارمزدی هم برای آن تعریف نشده کاربران تمایلی برای استفاده از کیف پول‌ها ندارند.

*افزایش زمان انقضای رمز دوم به 120 ثانیه

صدری با اشاره به زمان تعریف شده برای استفاده از رمز دوم از روش پیامک یا سایر روش‌ها گفت: پیش از این مدت زمان انقضای هر رمز دوم 60 ثانیه تعریف شده است اما پس از انجام مطالعات بیشتر این زمان را به 120 ثانیه افزایش دادیم تا کاربران فرصت بیشتری برای استفاده از رمز دوم داشته باشند.

*وجود 400 میلیون کارت بانکی در ایران

صدری با بیان اینکه تعدد کارت‌های بانکی بین ایرانیان بسیار زیاد است، گفت:‌ طبق آخرین آمار 400 میلیون کارت بانکی در ایران وجود دارد که 80 میلیون از این کارت‌ها فعال هستند.

وی افزود: با فعال سازی رمز دوم در تعداد کارت‌های بانکی‌ ریزش قابل توجهی خواهیم داشت چرا که بسیاری نسبت به استفاده از این کارت‌ها اقدام نمی‌کنند.

*راهکار بانک‌ها در بارگذاری اپلیکیشن‌های بانکی برای گوشی‌های آیفون

مدیر امور فناوری اطلاعات بانک صادرات درباره مشکلات کاربرانی که از گوشی‌های IOS استفاده می‌کنند برای بارگذاری اپلیکیشن‌های بانکی اظهار داشت: واقعیت این است که اپلیکیشن‌ها در اپ‌استور وجود ندارد و کاربران باید این اپلیکیشن‌ را از روی سایت بانک‌ها دانلود کنند که البته دانلود آن رایگان است.

وی در پاسخ به این سوال که بسیاری از اپلیکیشن‌های ایرانی در گوشی‌های آیفون پس از مدتی غیرفعال می‌شوند آیا این اتفاق برای اپلیکیشن‌های بانکی هم ممکن است رخ دهد؟ گفت: این اپلیکیشن‌ها از طریق اکانت‌هایی که از سایر کشورها مانند چین خریداری می‌کنیم فعال می‌شوند اما از آنجایی که اپل تمام این اکانت‌ها را رصد می‌کند می‌تواند این اکانت برای ایران را مسدود کند. از این رو ممکن است هر چند وقت یک بار این اپلیکیشن‌ها برای کاربران با سیستم‌عامل‌های IOS غیرفعال شود اما امکان دانلود آن از طریق سایت تمام بانک‌ها وجود دارد.

*کاربران بانکی نگران هزینه دریافت پیامکی رمز دوم نباشند

صدری با تاکید بر اینکه مشتریان نگران هزینه‌های پیامک برای گرفتن رمز دوم نباشد، گفت: هیچ هزینه‌ای بابت ارسال رمز دوم از طریق پیامک به مشتریان بانکی تحمیل نمی‌شود و تمام هزینه‌های پیامک را بانک‌ها می‌پردازند.

وی افزود: البته با اپراتورهای تلفن‌های همراه در حال مذاکره هستیم تا هزینه ارسال پیامک برای رمز دوم را برای سیستم بانکی کاهش دهند.

*تا نیمه دی‌ماه فعالسازی رمز دوم برای تمام مشتریان بانکی اجباری می‌شود  

این کارشناس امور فنی بانکی با تاکید بر اینکه فعال‌سازی رمز دوم به تعویق نیفتاده است، گفت: از فردا اخذ رمز دوم اجباری می‌شود اما تا 15 دی‌ماه بین بانک‌ها فعال سازی رمز دوم مرحله بندی خواهد شد و هر بانکی بنا بر تعداد مشتریان، تعداد درگاه‌ها و تعداد شعب تا 15 روز آینده نسبت به اجباری شدن رمز دوم برای کاربران بانکی اقدام می‌کنند.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۲۴۸۸۲۵۱۲:۰۳:۵۸ ۱۳۹۸/۹/۳۰
در تمام دنیا حسابهای بانکی در برابر هکرها بیمه هستند و شرکتهای پرداخت هم یکی دو درصد سود خود را به خسارتهای کلاهبرداری اختصاص میدهند. و سیستم های قوی برای کشف تقلب دارند. کارتهای هوشمند هم جایگزین کارتهای مغناطیسی شده. ولی اینجا در این سرما و آلودگی مردم را مجبور می کنند که 10 بانک را بچرخند و 10 اپلیکیشن نصب کنند! آقایان نماینده مجلس!!!: الف. بخش منفعل امنیتی بانک مرکزی را موظف کنید به دلیل عدم توانایی در تولید سیستم های کشف تقلب(با وجود درآمدها و بودجه های کلانی که می گیرند)، آن را حداقل از روسیه وارد کنند. ب. شرکتهای پرداخت را موظف کنید که بخشی از سود خود را برای جبران خسارتها کنار بگذارند ج. بیمه حسابهای بانکی را فعال کنید!
ناشناس۱۲۴۸۸۵۰۱۲:۲۴:۵۳ ۱۳۹۸/۹/۳۰
در امريكا خريد حضوري با ِكرِديتْ كارت رمز اول هم نياز ندارد وخريد اينترنتي فقط نياز به رمز دارد كه آن هم پويا نيست ولي در خريد يا برداشت از دِبيت كارت حتما رمز لازم است كه آنهم پويا نيست چون سيستم دقيق وقوانين محكم وفرهنگ بالاست اما در ايران..
ناشناس۱۲۴۸۸۷۹۱۲:۴۲:۳۰ ۱۳۹۸/۹/۳۰
رمز دوم پویا الان یک مسخره بازی بی قانون که باعث کاهش تراکنش ها زیان دوباره به کسب و کارها میشه برای یک تراکنش هم باید سایت رو باز کنی هم اپلیکیشن رو !!! کاملا بدون اصول بعد از 2 دقیقه رمز رو بزنی میگه اشتباه ! دو بار هم اینجوری بشه رمز دوم کارت مسدود میشه باید بری بانک
ناشناس۱۲۴۸۹۱۸۱۳:۰۶:۰۹ ۱۳۹۸/۹/۳۰
این اپلیکیشن‌ها از طریق اکانت‌هایی که از سایر کشورها مانند چین خریداری می‌کنیم فعال می‌شوند اما از آنجایی که اپل تمام این اکانت‌ها را رصد می‌کند می‌تواند این اکانت را برای ایران مسدود کند قابل توجه آقایان.. که میگن تحریم ها تاثیر نداره ..
ناشناس۱۲۴۸۹۴۱۱۳:۲۱:۲۹ ۱۳۹۸/۹/۳۰
افزایش کلاهبرداریهای اینترنتی دلیل موجهی برای اجباری شدن این موضوع نیست درست مثل اینکه اگر دستبرد به منازل زیاد شود لابد همه را مجبور می کنند که حفاظ شاخ گوزنی نصب کنند ضمن اینکه هنوز ارسال رمز پویا به صورت پیام کوتاه هنوز سر و سامان پیدا نکرده و این یعنی همه باید گوشی موبایل هوشمند تهیه کنند؟؟!!!
آریابان۱۲۴۹۰۵۴۱۴:۴۶:۳۳ ۱۳۹۸/۹/۳۰
طی این سالها وقتی حساب مشترک میان دو نفر بصورت 50 درصدی و "هر یک به تنهائی" ، گشوده میشد طبیعتاً هر دو نفرشون براحتی و البته کاملا مستقل میتونستند به اون حساب دسترسی کامل داشته باشند. ولی حالا در کمال تعجب اعلام کرده اند که هر کارت فقط قابلیت احراز شناسایی توسط یک موبایل را داراست و یکی از دو نفر صاحب حساب باید کلا کنار بره و فدای دیگری بشه !!!!!!!! حالا کدومشون حاضربه این فداکاریه ؟!؟!؟!؟!؟ اگر هیچکدومشون کوتاه نیاید ؟!؟!؟!؟!؟
ناشناس۱۲۴۹۰۹۸۱۵:۲۵:۱۱ ۱۳۹۸/۹/۳۰
داستان چیه یه پیر مرد و پیر زن بازنشسته روستایی چه میدونه چطوری کار کنه چرا جز دردسر خبری برای مردم ندارید
ناشناس۱۲۴۹۱۲۹۱۵:۴۴:۱۳ ۱۳۹۸/۹/۳۰
تا زمانی که تمام بانکها سیستم پیامکی را راه اندازی نکنند اکثریت مردم هم رمز دوم نمیگیرند چون پولی برای خرید گوشی هوشمند جدید که با اپلیکیشن بانکها کار کنند ندارند
ناشناس۱۲۴۹۱۶۵۱۶:۰۲:۱۷ ۱۳۹۸/۹/۳۰
نیاز به این همه آزار و اذیت و استرس و تشویش و بگیر و ببند نیست که فقط کافی بود بعد از وارد کردن رمز دوم از طرف بانک یک شناسه به تلفن همراه افراد ارسال شود درست مثل کاری که در سیستم انتقال پول بام بانک ملی انجام میشد بعد از درخواست از طرف بانک شناسه به تلفن همراه افراد ارسال میشد دیگه نه اپلیکیشن‌ می خواد نه چیز دیگه
ناشناس۱۲۴۹۲۱۲۱۶:۳۱:۲۴ ۱۳۹۸/۹/۳۰
فیشینگ نا..، فیشینگ دولتی .
ناشناس۱۲۴۹۵۱۱۱۹:۵۶:۰۴ ۱۳۹۸/۹/۳۰
بجای اینکه کارها را سهل و آسان کنید چرا هر روز سخت تر می کنید گوشی مناسب برای این کارها نداریم اصلا رمز دوم نیاز نداریم
ناشناس۱۲۴۹۶۸۵۲۳:۳۶:۵۹ ۱۳۹۸/۹/۳۰
من ساکن امریکا هستم تکلیف من چیه ؟
میلاد حمیدی۱۲۴۹۸۵۸۰۸:۲۶:۲۶ ۱۳۹۸/۱۰/۱
کار به شدت بد و رو مخی با حس توهین و تحمیل
ناشناس۱۲۴۹۸۸۱۰۸:۴۵:۴۶ ۱۳۹۸/۱۰/۱
جالبه که که من تاکنون از موبایل بانک بانک صادرات استفاده می کردم ولی به دلیلی Ap بانک از گوشی حذف شده ولی حالا نصب نمی شود ولی APصاپ نصب میشود و قابل استفاده است ولی بخش پویا نصب نمی شود .به شعبه هم مراجعه کردم مشکل حل نشد وگفتند مشکل از سیستم امنیت تلفن است <اگر کسی می تواند راهنماییم کند مدل گوشی سامسونگ َA7 است

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های دیروز

  1. نتایج رسمی اولیه از شمارش آرای تهران / صدرنشینی قالیباف؛ با بیش از ۱۱۴۵۳۵۰ رای

  2. تاجگردون برای سومین بار به مجلس راه یافت

  3. وزیر بهداشت: از ۲۸۵ مورد مشکوک به کرونا فقط نتیجه آزمایش ۱۸ نفر مثبت بوده است

  4. سخنگوی وزارت بهداشت: کرونا در کشور در حال مهار و مدیریت است/ افزایش مراکز تشخیص بیماری در کشور

  5. بوسیدن و لمس ضریح مطهر در شرایط کنونی

  6. حسین شریعتمداری: با تفنگ خالی FATF تهدید نکنید

  7. پیک چرخه کرونا و تلاش های کم اثر وزارت بهداشت/ پیشگیری بهترین راه حل است اما اقدامات کافی نیست

  8. ابتلای ۲۸ نفر به کرونا در کشور/ ۵ نفر جان باختند

  9. اعلام نتایج انتخابات در برخی حوزه‌ها / شهرهای بزرگ روز یکشنبه

  10. ماجرای قرنطینه شهر قم

  11. شمارش آرا در شعب اخذ رای تهران

  12. محسن هاشمی خود را قرنطینه کرد

  13. افزایش قیمت دلار و سکه

  14. پیشتازی آیت‌الله یزدی در انتخابات خبرگان قم

  15. وزیر بهداشت: هیچ آمار مثبتی از کرونا را از مردم پنهان نمی‌کنیم

  16. همایون شجریان تصویری از علائم حیاتی پدر منتشر کرد

  پربحث‌های هفته

  1. نتایج رسمی اولیه از شمارش آرای تهران / صدرنشینی قالیباف؛ با بیش از ۱۱۴۵۳۵۰ رای

  2. نیروگاه هسته‌ای امارات

  3. توکلی: شورای نگهبان چرا درباره تاجگردون سکوت کرده است؟

  4. آزمایش مثبت دو مورد کرونا ویروس در ایران

  5. آغاز یک حرکت بزرگ/ به پویش مجلس شفاف و ضدفساد بپیوندید

  6. مساله نه چندان دشوار پرتقال‌های سیاسی !

  7. فوت دو نفر به دلیل ابتلا به کرونا در قم

  8. نظر شما درباره این عکس چیست؟!

  9. همتی: تورم سال۹۹ کمتر از ۲۰درصد خواهد بود/ ایران به لیست سیاه FATF باز نمی‌گردد

  10. تایید ابتلای سه مورد جدید به کروناویروس در کشور

  11. تاجگردون برای سومین بار به مجلس راه یافت

  12. داعشی‌ها از سراسر دنیا در زندان سوریه

  13. سناتور «کریس مورفی» دیدار با ظریف را تایید کرد+توضیحات وزارت امور خارجه

  14. زهره الهیان: مهم‌ترین اقدام مجلس بعدی باید حل مشکلات اقتصادی مردم باشد/ نقطه ضعف مجلس فعلی عدم نظارت بر دولت است

  15. پویش انصراف به نفع «لیست وحدت» کلید خورد

  16. وزیر بهداشت: از ۲۸۵ مورد مشکوک به کرونا فقط نتیجه آزمایش ۱۸ نفر مثبت بوده است

  17. شورای ائتلاف نیروهای انقلاب به «فهرست وحدت» رسید + اسامی

  18. سخنگوی وزارت بهداشت: کرونا در کشور در حال مهار و مدیریت است/ افزایش مراکز تشخیص بیماری در کشور

  19. بازدید ایوانکا ترامپ از مسجد شیخ زاید ابوظبی

  20. وحدت اصولگرایان و اعتراض یامین‌پور به جبهه پایداری/ احتمال دومرحله‌ای شدن انتخابات/ خاتمی از لیست‌ اصلاح‌طلبان حمایت می‌کند؟

  21. مالک شریعتی: مجلس دهم ضعیف‌ترین مجلس تاریخ جمهوری اسلامی بود

  22. وقتی نامزد ریاست‌جمهوری آمریکا به همجنس‌بازی خود افتخار می‌کند/ پیت بوته‌جج: عاشق همسرم هستم!

  23. سید محمد خاتمی در انتخابات شرکت کرد

  24. بوسیدن و لمس ضریح مطهر در شرایط کنونی

  25. نسخه اصلاح‌طلبانه بهزاد نبوی برای انتخابات/ نامزدهای ریاست مجلس به روایت مرعشی/ درخواست عاجزانه عارف از مردم

  آخرین عناوین