جدال توییتری عباس عبدی و احمد پورنجاتی/ دفاع دیپلمات اصلاح‌طلب از کمک به حزب‌الله لبنان/علی لاریجانی از مجلس خداحافظی می‌کند؟

گروه سیاسی الف،   3980818158 ۶ نظر، ۰ در صف انتشار و ۴ تکراری یا غیرقابل انتشار

هر روز اخبار مهمی در رسانه ها در حوزه های مختلف منتشر می شود. بعضاً این اخبار توسط خبرگزاری ها و رسانه ها مورد توجه قرار می گیرد و تحلیل می شود اما ممکن است برخی از اخبار چندان دیده نشود. الف در نظر دارد بسته خبری ویژه ای را منتشر نماید که اخبار مهم آن روز به صورت خلاصه جمع آوری شده و مخاطبان می توانند برای اطلاع کامل تر درباره آن موضوع به اصل خبر مراجعه کنند.

جدال توییتری عباس عبدی و احمد پورنجاتی/ دفاع دیپلمات اصلاح‌طلب از کمک به حزب‌الله لبنان/علی لاریجانی از مجلس خداحافظی می‌کند؟

علی لاریجانی از مجلس خداحافظی می‌کند؟

به گزارش ایلنا طبق شنیده ها از یک منبع موثق، علی لاریجانی نماینده مردم قم و رئیس مجلس شورای اسلامی، اخیرا در جمع برخی از فعالان سیاسی نزدیک به خود در شهر قم اعلام کرده که دیگر کاندیدای انتخابات نمایندگی مجلس شورای اسلامی نمی شود و تا کنون هرچه در توان داشته برای کشور بکار گرفته است.

این اظهار نظر ویژه علی لاریجانی در فاصله ۴ ماه تا انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی، نشان می دهد که او پس از ۱۲ سال نمایندگی مردم قم و جلوس بر صندلی ریاست مجلس شورای اسلامی، به جمع بندی قطعی و نهایی رسیده است.

حضور یا عدم حضور علی لاریجانی بعنوان کاندیدای انتخابات مجلس، علاوه بر اهمیت داشتن برای اصولگرایان قم و سیاسیون کشور هم مهم بود، چرا که او در ۳ دوره ۴ ساله، رئیس قوه قانون گذاری کشور بود، اما حالا فعالان سیاسی و انتخاباتی قم، فضای انتخاباتی بدون حضور علی لاریجانی را بررسی خواهند کرد.

البته اصولگرایان از مدت ها قبل تصمیم به عبور از لاریجانی گرفته بودند و در همین راستا بود که لیست انتخاباتی اصولگرایان قم برای انتخابات مجلس بسته شد و نفراتی چون احمد امیرآبادی، مجتبی ذوالنور و علیرضا زاکانی در آن قرار گرفتند تا با فعالیت های جدی خود، دیگر لاریجانی را در جایگاه نمایندگی مردم قم و ریاست مجلس شورای اسلامی نبینند.

***

دفاع دیپلمات اصلاح‌طلب از کمک به حزب‌الله لبنان

سیدمحمد صدر، دیپلمات اصلاح‌طلب و عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام به شرق گفت: «من سال‌ها مسئول كمك به جبهه مقاومت اعم از حزب‌الله، حماس و جهاد اسلامي بودم. [در دولت اصلاحات] که معاون عربي آفريقايي وزارت خارجه بودم، مسئول اين موضوع بودم. وقتي دوره كاري دولت آقاي خاتمي تمام شد، در اولين ملاقات آقاي احمدي‌نژاد با آقاي سيدحسن نصرالله (سال ۸۴)، سيدحسن نصرالله گفت در دوره آقاي خاتمي آن‌قدر كه به ما و مقاومت كمك شد، قبلا چنين اتفاقي نيفتاده بود و ما از پشتيباني دولت اصلاحات راضي بوديم...

بحث مقاومت و لبنان، بحث امنيت ملي ماست. يكي از پرسش‌هاي مردم، مخصوصا جوانان اين است كه با توجه به اينكه داخل کشور مشكلات اقتصادي داريم، چرا به آنها كمك مي‌كنيم. آنها به اين نکته توجه نمي‌کنند که كمك‌كردن به حزب‌الله و لبنان وظيفه ماست؛ براي اينكه امنيت ايران، مرزها، كشورمان و امنيت انقلاب را تأمين كنيم و بايد از تهديداتي كه هميشه براي ما وجود دارد، جلوگيري كنيم. واقعيت اين است كه اسرائيل و آمريكا براي ايران تهديد هستند و شوخي هم ندارند.

الان كم‌كم خبرهايش منتشر مي‌شود كه اسرائيل چقدر در ايران كار اطلاعاتي- امنيتي انجام مي‌دهد و حتي سعي مي‌كند به سري‌ترين بخش‌هاي ايران نفوذ كند. اقداماتي كه درباره مسائل هسته‌اي انجام مي‌دهد يا جنگ‌هاي سايبري كه عليه ايران دنبال مي‌كند، همه تهديدهايي است كه اسرائيل با كمك آمريكا انجام مي‌دهد. بنابراين بايد از اين تهديدات جلوگيري كنيم. اگر كمك‌ها به جبهه مقاومت و همکاري با آنها نبود، چه‌بسا اسرائيل يا آمريكا به ايران حمله نظامي مي‌كردند. اين يكي از توان‌هاي ماست كه آنها را از حمله به ايران بازمي‌دارد.»

***

انتقاد از لیست‌های قبلی باعث اقبال اصلاح‌طلبان به «سرا» شد

طرح «سرا» همچنان در میان اصلاح‌طلبان بحث‌برانگیز است. سرا پس از طرح اولیه در فضای رسانه‌ای با انتقادات کارگزاران و اعتمادملی همراه شد. شهیندخت مولاوردی، فعال سیاسی اصلاح‌طلب و عضو شورای عالی اصلاح‌طلبان در گفت‌وگو با اعتمادآنلاین از دلایل انتخاب این طرح گفته است: «پیش از این اصلاح‌طلبان به استفاده از شیوه‌ها و سازوکارهای (به‌ ویژه در انتخابات شوراها) غیردموکراتیک، غیرشفاف و غیرمشارکتی در بستن لیست‌های خود متهم بودند (البته کاربست این مدل سنتی در همه جریان‌های سیاسی کشور رایج است و اتهامی نیست که تنها به اصلاح‌طلبان وارد باشد)، اما بدنه اجتماعی اصلاح‌طلبان و بدنه احزاب آن این نقد را داشتند که بستن لیست‌ها و انتخاب نامزدها خیلی شفاف نیست.

بنابراین برای پاسخ به این نقدها و تامین این خواسته، نیاز به طرح جدیدی احساس شد تا با اصلاح سازوکارهای قبلی جریان اصلاح‌طلبی کمتر با این انتقادات مواجه شود. ۲ راه هم بیشتر وجود ندارد: یا باید همان شیوه‌های سابق را با تمام ایرادات و انتقادات ادامه داد که بعد از گذشت دوره مجلس دهم و چند سال از انتخابات شوراها می‌بینیم که هنوز این نقدها به قوت خود باقی است و مدام تکرار می‌شود، یا اینکه باید با طرحی نو وارد میدان شد که این انتقادات در مورد آن به حداقل برسد. لذا با این نگاه طراحی سرا صورت گرفته است...

تا به حال این روند پشت درهای بسته طی می‌شد و چند نفر محدود این بار سنگین را بر دوش می‌کشیدند و مسئولیت هم به پای آنها نوشته می‌شد، الان مسئولیت، سرشکن و بین بدنه و همه شرکت‌کنندگان تقسیم می‌شود. همچنین احساس مشارکت و انگیزه به خصوص برای جوانانی که وارد این فرایند می‌شوند افزایش می‌یابد. از طرف دیگر بحث دموکراتیک و شفاف بودن این موضوع هم بعدها نقدها را به حداقل خواهد رساند (که چرا من جزو گزینه‌های نهایی نیستم، چرا نامزد حزب ما حذف شد و...). بنابراین این انتخاب‌ها همه بر اساس شاخص‌های مشخص و در یک فرایند شفاف نهایی می‌شود.»

***

جنگ توییتری عباس عبدی و احمد پورنجاتی

مدتی پیش عباس عبدی، تحلیلگر و روزنامه‌نگار باسابقه اصلاح‌طلب در گفت‌وگو با بی‌بی‌سی از تسخیر سفارت آمریکا توسط دانشجویان دفاع کرد. دفاع عبدی با واکنش احمد پورنجاتی، نماینده اصلاح‌طلب مجلس ششم همراه شد. پورنجاتی در توییتی نوشت: «یک غلطی کرده اید، من و ما هم در عالم خلسه و نفرت از  مستبد فراری،در حال و هوای ضد امپریالیستی، برای آن کار خلاف عرف تان هورا کشیده ایم .حالا بعد از چهل سال از اشغال سفارت ،که طشت فاجعه اش بر زمین افتاده،همچنان زور می زنید که با حرافی،ماست مالی اش کنید؟! پیشنهاد: سکوت شرمگینانه!»

توییت پورنجاتی با واکنش تند عباس عبدی مواجه شد. عبدی در چند توییت پرنیش و کنایه نوشت: «آن بخش که اقرار علیه دائم‌الخلسگی!! خویش است را باید پذیرفت. ولی ای‌کاش سری هم به "هویت‌"سازی بزنند حتی اگر شرمنده نمی‌شدند عذرخواهی می‌کردند. ای‌کاش از روزی شرمنده شوند که بجای انجام وظیفه و دفاع از روزنامه‌نگاران، بازداشت آنان را تایید می‌کردند.

ای‌کاش از دورانی شرمنده باشند که حتی جرات بیانش را ندارند چه رسد به اظهار شرمندگی. عمری در خلسه هورا کشیدن، شرمندگی هم دارد. البته نفرت و شیفتگی برخی‌ها چنان عمیق و ریشه‌دار است که هیچگاه از میان نمی‌رود.

نفرت و‌ شیفتگی آنان تغییر موضع یا منش نیست، بلکه همان شخصیت است که هر بار به شکلی متفا‌‌وت خود را نشان می‌دهد. مدعی عبور از نفرت هستند ولی ادبیاتشان سراسر هتاکی و نفرت‌پراکنی است. هنگامی که پس از ۴۰ سال منطق و ادبیات‌مان سقوط می‌کند بهتر از متن مذکور را شاهد نخواهیم بود.»

اشاره عبدی در این توییت‌ها به ساخت برنامه هویت در زمانی است که پورنجاتی قائم‌مقام علی لاریجانی در صدا و سیما بود.

اما این پایان ماجرا نبود. احمد پورنجاتی در توییت دیگری نوشت: «هم مغالطه،هم دروغ؟ آن هم در پاسخ به یک انتقاد! «شخصی سازی و تخریب شخصیت» به جای منطق،جعل به جای واقعیت؟این را به آقای «همیشه حق به جانب» در همه ی ادوار تطور سیاسی اش می گویم: تنها کسی که با پخش برنامه ی «هویت»مخالفت کرد من بودم.در باره دفاع از روزنامه نگاران هم،متاسفم از آلزایمر.»

 

 

عناوین مرتبط

۳۰ بهمن ۱۳۹۸وحدت اصولگرایان و اعتراض یامین‌پور به جبهه پایداری/ احتمال دومرحله‌ای شدن انتخابات/ خاتمی از لیست‌ اصلاح‌طلبان حمایت می‌کند؟
۲۹ بهمن ۱۳۹۸نسخه اصلاح‌طلبانه بهزاد نبوی برای انتخابات/ نامزدهای ریاست مجلس به روایت مرعشی/ درخواست عاجزانه عارف از مردم
۲۸ بهمن ۱۳۹۸سکوت شورای نگهبان در قبال تاجگردون/ دعوت اصلاح طلبان از مردم برای شرکت در انتخابات/ انتقاد صادق زیباکلام از حزب کارگزاران، خاتمی، عارف و موسوی لاری
۲۷ بهمن ۱۳۹۸ناگفته‌هایی از زندگی سردار سلیمانی/درخواست قالیباف از مردم تهران/شفاف‌سازی زاکانی درباره حقوق و هزینه‌های انتخاباتی 
۲۶ بهمن ۱۳۹۸جنجال افتتاح پرحاشیه ستاد انتخاباتی تاجگردون/درخواست مطهری از آیت الله جنتی/ روایت ابطحی از لیست‌های اصلاح‌طلبان
۲۳ بهمن ۱۳۹۸تلاش دولت برای برگزاری رفراندوم درباره نظارت استصوابی/ آخرین اخبار انتخابات؛ از قصد اصولگرایان برای وحدت تا زمزمه ائتلاف حامیان دولت با احزاب اصلاح‌طلب
۲۱ بهمن ۱۳۹۸آقاتهرانی، حدادعادل و معضل وحدت اصولگرایان/ اعتراض رئیسی به گرانی خودرو/ مصباحی‌مقدم: غیبت اصلاح‌طلبان شور انتخابات را کم می‌کند

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۱۶۰۶۰۲۲۰:۵۷:۳۵ ۱۳۹۸/۸/۱۸
اگر تسخبر نمی کردن کودتای دوم را اجرا می کردن وقتی از کودتای اولی نتیجه نگرفتند و خنثی شد
ناشناس۱۱۶۰۶۰۸۲۱:۰۱:۳۰ ۱۳۹۸/۸/۱۸
عباس عبدی: اگر کلینتون هم رئیس جمهور می شد دچار مشکلات بدتری در برجام می شدیم ، برجام ضمانت اجرایی ندارد.
ناشناس۱۱۶۰۶۰۹۲۱:۰۲:۵۱ ۱۳۹۸/۸/۱۸
تصویب 20 دقیقه ای خسارت محض برجام بزرگترین اشتباه طول عمر علی لاریجانی بود.
ناشناس۱۱۶۰۶۱۳۲۱:۰۴:۵۴ ۱۳۹۸/۸/۱۸
کمک به محور مقاومت و حزب الله لبنان تضمین کننده امنیت ملی ماست.
ناشناس۱۱۶۰۶۲۶۲۱:۳۰:۳۱ ۱۳۹۸/۸/۱۸
چرا تویتر برا ما فیلتره؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
ناشناس۱۱۶۰۶۹۹۲۳:۱۴:۳۳ ۱۳۹۸/۸/۱۸
آقای محترم، مثلاً تو منطقی حرف زدی که توقع داری منطقی جواب بدهند؟

پربحث‌های هفته

 1. چرا زن امروزی با فاطمه (س) بیگانه است؟

 2. نیروگاه هسته‌ای امارات

 3. توکلی: شورای نگهبان چرا درباره تاجگردون سکوت کرده است؟

 4. آزمایش مثبت دو مورد کرونا ویروس در ایران

 5. آغاز یک حرکت بزرگ/ به پویش مجلس شفاف و ضدفساد بپیوندید

 6. جنجال افتتاح پرحاشیه ستاد انتخاباتی تاجگردون/درخواست مطهری از آیت الله جنتی/ روایت ابطحی از لیست‌های اصلاح‌طلبان

 7. مساله نه چندان دشوار پرتقال‌های سیاسی !

 8. فوت دو نفر به دلیل ابتلا به کرونا در قم

 9. نظر شما درباره این عکس چیست؟!

 10. همتی: تورم سال۹۹ کمتر از ۲۰درصد خواهد بود/ ایران به لیست سیاه FATF باز نمی‌گردد

 11. تایید ابتلای سه مورد جدید به کروناویروس در کشور

 12. داعشی‌ها از سراسر دنیا در زندان سوریه

 13. زخم‌های پهلوی بر آبروی ایران

 14. سناتور «کریس مورفی» دیدار با ظریف را تایید کرد+توضیحات وزارت امور خارجه

 15. زهره الهیان: مهم‌ترین اقدام مجلس بعدی باید حل مشکلات اقتصادی مردم باشد/ نقطه ضعف مجلس فعلی عدم نظارت بر دولت است

 16. پویش انصراف به نفع «لیست وحدت» کلید خورد

 17. شورای ائتلاف نیروهای انقلاب به «فهرست وحدت» رسید + اسامی

 18. بازدید ایوانکا ترامپ از مسجد شیخ زاید ابوظبی

 19. وحدت اصولگرایان و اعتراض یامین‌پور به جبهه پایداری/ احتمال دومرحله‌ای شدن انتخابات/ خاتمی از لیست‌ اصلاح‌طلبان حمایت می‌کند؟

 20. مالک شریعتی: مجلس دهم ضعیف‌ترین مجلس تاریخ جمهوری اسلامی بود

 21. وقتی نامزد ریاست‌جمهوری آمریکا به همجنس‌بازی خود افتخار می‌کند/ پیت بوته‌جج: عاشق همسرم هستم!

 22. نسخه اصلاح‌طلبانه بهزاد نبوی برای انتخابات/ نامزدهای ریاست مجلس به روایت مرعشی/ درخواست عاجزانه عارف از مردم

 23. وزیر اقتصاد: افزایش قیمت ارز ارتباطی با FATF ندارد/ دولت به دنبال افزایش نرخ ارز نیست

 24. درخواست رئیس مجلس از وزیران بهداشت و آموزش و پرورش درباره کرونا

 25. نظارت و رفع مشکلات معیشتی مهمترین اولویت های مجلس یازدهم/ مجلس دهم زبان و تریبون ملت نبود

آخرین عناوین