روزنامه خواندن و آیه الله مصباح یزدی ؛ مدح یا ذم

دکتر علی سرزعیم،   3970626137 ۴۶ نظر، ۰ در صف انتشار و ۶۷ تکراری یا غیرقابل انتشار
روزنامه خواندن و آیه الله مصباح یزدی ؛ مدح یا ذم

یکی از روزنامه‌ها چند روز پیش جمله ای را از آقای حجتی کرمانی تیتر کردند مبنی بر اینکه آیه الله مصباح یزدی خواندن روزنامه را وقت تلف کردن می دانند. روزنامه شرق طوری این مطلب را در صفحه اول برجسته کرده که گویی یک اشکال بزرگ آقای مصباح یزدی را آشکار کرده و خواسته بود تا به نحوی چهره ایشان را نزد مخاطبان خود مشوه تر جلوه دهد.

اما آیا واقعا اعتقاد به اینکه روزنامه خواندن وقت تلف کردن است نقطه ضعفی است؟ پاسخ این سوال به خود فرد بستگی دارد. اگر فرد یک انسان عادی باشد روزنامه نخواندن و عدم کسب اطلاعات و خبر و تحلیل اخبار یک ضعف حساب می شود و موجب می شود شخص از جهان پیرامونش بی اطلاع بماند و نتواند درست کسب و کار و زندگی خود را اداره کند.

اما برای فردی که در سطح بالای علمی قرار دارد اتفاقا نقطه ضعفی به شمار نمی رود. بگذارید با دو مثال متفاوت این قضیه را تشریح کنم. نفر اول نسیم طالب است که یکی از نویسندگان مشهور امروز آمریکاست. در مصاحبه ای که از وی می خواندم می گفت که من نه تنها روزنامه بلکه اخبار تلویزیون و رادیو را گوش نمی کنم و آن را وقت تلف کردن می دانم زیرا اگر خبری واقعا مهم باشد که باید بدانم در گفتگوهای روزمره توسط مردم بیان می شود و از آنها خبر را می شنوم و اگر لازم بود دنبال می کنم.

 مثال دوم مربوط به دکتر حمید مولاناست که استاد روزنامه نگاری است. پانزده سال پیش بود که در جایی سخنرانی می کرد و خاطره ای گفت مبنی بر اینکه وقتی جوان بوده هر روز هفت هشت روزنامه می خوانده و پدرش با خنده به او طعنه می زند که چقدر روزنامه می خواند و خودش به تدریج بر اثر این طعنه ها به هوش می شود که از روزنامه خواندن فرهیخته نمی شود و باید کتاب بخواند.

واقعیت آنست که آنچه موجب پیشرفت عمیق و ماندگار می شود کتاب خواندن است نه تلویزیون دیدن و نه حتی روزنامه خواندن. مطالب روزنامه نسبت به مجله سطحی تر است و مطالب مجله نسبت به کتاب سطحی تر. طبیعی است که وقتی کسی به درجه بالای علمی برسد دیگر وقت خود را چندان صرف خواندن روزنامه برای کسب تحلیل نمی کند خصوصا وقتی که کسی خود تحلیل گر باشد و بتواند تحلیل خود را عرضه کند.

رسانه ها از جمله روزنامه واسط بین نخبگانی هستند که تحلیل عرضه می کنند و توده مردم که متقاضی تحلیل هستند و در هر سطح از انتقال یک نوبت آن را تنزل می دهند. با این توصیف روشن می شود که روزنامه نخواندن برای عالمی چون آیه الله مصباح یزدی هیچ عیب و ننگی نیست فارغ از اینکه از عقاید ایشان خوشمان بیاید یا نه. اتفاقا اگر سراغ استاد ملکیان یا بسیاری از نخبگان در جناح مقابل هم بروید خواهید دید که آنها نیز روزنامه نمی خوانند و احتمالا همین عقیده را دارند.

نکته دیگر آنست که برای فعالان سیاسی خواندن روزنامه یک واجب عینی است زیرا برای یک فعال سیاسی مهم است که بداند هر بازیگر عرصه اجتماع چه دیدگاهی دارد و با چه کسانی می تواند موتلف شود و با چه کسانی نمی تواند موتلف شود. اگر آیه الله مصباح یزدی بخواهد در عرصه سیاسی فعالیت مستقیم کند البته باید یکی از هزینه های آن که همانا خواندن روزنامه و کسب اطلاعات در مورد دیدگاه های افراد حاضر در عرصه سیاست است را بپردازد.

بعید می دانم که ایشان بخواهد در چنین سطحی فعالیت کند و اگر نقد درستی به ایشان وارد باشد این است که چرا در گذشته در برخی مواقع به شکل مصداقی در عرصه سیاست ورود کرد در حالیکه به لوازم این ورود پای بند نبود.

متاسفانه مشابه همین خطا را نیز دکتر سروش مرتکب شد و در مقاطعی به شکل مصداقی و عینی وارد عرصه سیاست شد در حالیکه می توانست کماکان بر عرصه سیاست تاثیرگذار باشد اما به مصادیق نپردازد و فعالیت عینی سیاست را در پیش نگیرد.

نکته آخر اینکه اگر احتمالا با دیدگاه های آیه الله مصباح یزدی مخالف هستیم راه درست آن این است که خود آن عقاید را نقد کنیم نه اینکه به شخصیت فرد مخالف حمله کنیم و تلاش کنیم تا وی را در افکار عمومی بدنام کنیم. به تجربه دیده ام که ورزشکاران قوی از رقابت با یک رقیب قوی لذت می برند و از مسابقه با یک رقیب ضعیف اکراه دارند و برای آن مسابقه و پیروزی بهایی قائل نیستند.

 باید اقرار کرد که آیه الله مصباح یزدی یک متفکر قوی است ولو اینکه در جبهه مخالف اندیشه ما قرار دارد و به همین دلیل باید پاس حرمت یک رقیب قوی را داشت و آن را قدر دانست!

 

الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

۲۵ شهریور ۱۳۹۷انتقادات آیت الله مصباح از برخی حوزویان
۱۷ خرداد ۱۳۹۷آیت الله مصباح: کمیته امداد کار یک دولت را انجام می‌دهد
۱ خرداد ۱۳۹۷آیت‌الله مصباح‌یزدی: برخی چون آمریکا را کدخدای عالم می‌دانند باور نمی‌کنند که می‌توان در برابر آمریکا ایستاد
۱۵ اسفند ۱۳۹۶آیت الله مصباح: آزادی غربی از عقب رفتن روسری‌ شروع شده و به رفتن خانم‌ها به ورزشگاه‌ها رسیده
۴ اسفند ۱۳۹۶کنایه ی آیت الله مصباح یزدی به احمدی نژاد؟
۲۸ دی ۱۳۹۶واکنش غرویان به اظهارات آیت الله مصباح درباره سخنان روحانی
۱۱ دی ۱۳۹۶آیت‌الله مصباح‌یزدی: حضور روحانیت در میادین جهاد و شهادت سبب بسته‌شدن دهان یاوه‌گویان می‌شود
۱۲ آذر ۱۳۹۶کیهان: مخالفان آقای مصباح، تحلیل قهوه خانه ای می کنند
۱۱ آذر ۱۳۹۶سلیمی‌نمین: آقای مصباح دیر متوجه عوام‌فریبی احمدی‌نژاد شد/معاون اول احمدی‌نژاد دلالی می‌کرد
۱۰ آذر ۱۳۹۶آیت‎الله مصباح‎یزدی: امروز احمدی‌نژاد را تأیید نمی‌کنم/ اکنون یک حالت انحرافی در او می‎بینم

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

کرمانی۵۵۳۷۱۹۱۲:۱۱:۰۰ ۱۳۹۷/۶/۲۷
به نظرم بهتر بود اول مقاله آقای حجتی را کاملا مطالع می کردید و سپس اظهار نظر می کردید که در جایی ایشان می گویند وقتی سطوح بالای علمی باشد گاهی انسان مطالب روزنامه ها را سطحی می بیند .خواهشمند است مطلب اقای حجتی را منتشر کنید تا همگان با تیتر و مطلب سایت گمراه نشوند
ناشناس۵۵۳۸۶۶۱۳:۳۶:۳۸ ۱۳۹۷/۶/۲۷
مدحزم
ناشناس۵۵۴۱۳۱۱۶:۰۹:۵۰ ۱۳۹۷/۶/۲۷
روزنامه های بی درد و بی محتوا و بی قید خانوادگی و زنجیره ای شانی برای شعور خانندگانشون قائل نیستند. ارزش خوندن ندارن.
ناشناس۵۵۴۲۷۱۱۸:۰۰:۳۱ ۱۳۹۷/۶/۲۷
مدحزم یعنی چه؟
ناشناس۵۵۴۰۸۲۱۵:۴۶:۳۵ ۱۳۹۷/۶/۲۷
خب این را باید به روزنامه شرق گفت
ناشناس۵۵۶۲۷۵۰۵:۱۸:۴۸ ۱۳۹۷/۶/۳۰
سخن از انسان با تجربه و دانشمندی مانند ایشان است. آیت الله محمد تقی مصباح یزدی در همایش انسجام داخلی و اقتدار خارجی گفت: در سفرهایی که به چهل کشور دنیا داشتم، خیل عظیمی از مردم آن کشورها مشتاق بودند تا در مورد حقایق دین مبین اسلام اطلاعاتی را کسب کنند. در سفر خود به آرژانتین شاهد بودم که یک یهودی در ازای دریافت وجهی می آمد و در خصوص اسلام مطالبی را به آن ها می آموخت.
ناشناس۵۵۳۷۳۱۱۲:۱۶:۵۴ ۱۳۹۷/۶/۲۷
اگاهی از مسائل سیاسی روز لازم است
ناشناس۵۵۳۷۴۲۱۲:۲۱:۵۴ ۱۳۹۷/۶/۲۷
اقای روزنامه شرق الان مشکل مملکت با افشاگری در باره این گناه کبیره آقای مصباح حل می شود؟ شما که روزنامه می خونی الان تیتر یک روزنامه ات در این شرایط کشور باید این باشد؟
ناشناس۵۵۳۷۸۷۱۲:۵۷:۳۱ ۱۳۹۷/۶/۲۷
تیتر ۱ روزنامه های زنجیره ای چاپ عکس لبان یک دختر تغییر جنسیت داده شده بود!! ابروی روزنامه نگاری رو بردن.
ناشناس۵۵۳۸۱۲۱۳:۱۴:۰۴ ۱۳۹۷/۶/۲۷
این همان روزنامه ایست که تا دلتان بخواهد عاشق امریکاست و در فتنه افکنی و اختلاف بین ملت ایران و عراق هر چه در توان داشت کوتاهی نکرد. خوبه بدونید که فقط حجم صادرات کالاهای غیر نفتی ایران (منهای برق و خدمات مهندسی و فنی ) به عراق در سال 5 برابر کل این نوع صادرات به اتحادیه اروپاست و 35 درصد کل گردشگران خارجی که به ایران می آیند هم عراقی هستند. حالا میشه بهتر به دلیل اختلاف افکنی این روزنامه بین مردم ایران و عراق پی برد....
ناشناس۵۵۴۰۹۳۱۵:۵۰:۱۷ ۱۳۹۷/۶/۲۷
ابزار امریکا برای اثرگذاری تحریم ، شبکه همکار رسانه ای غرب در ایران است..
ناشناس۵۵۴۲۰۱۱۷:۰۱:۴۳ ۱۳۹۷/۶/۲۷
شمام عاشق روسیه و پوتین هستی
ناشناس۵۵۴۶۰۹۰۰:۵۵:۳۲ ۱۳۹۷/۶/۲۸
چه نظر بی‌خردانه‌ای مگر بی‌هویتی که گمان می‌کنی اگر کسی با غرب مخالف بود حتما باید پناهنده روسیه باشد؟
ناشناس۵۵۳۷۲۹۱۲:۱۶:۱۵ ۱۳۹۷/۶/۲۷
ایت الله مصباح شهید زنده و بدیل ایت الله مطهری از بزرگان انقلاب هستند. ای کاش قدر این بزرگان رو بیشتر بدونیم.
ناشناس۵۵۴۰۶۴۱۵:۳۴:۵۲ ۱۳۹۷/۶/۲۷
امام رحمت الله در باره شهید بزرگوار آیت الله دکتر مطهری چنین می فرمایند: شهید مطهری تنها شخصیتی است که همه آثار ایشان بلا استثناء قابل مطالعه و مفید هستند . خوب توجه کنید این امام است که چنین میگوید . شهید مطهری در همه زمینه ها یگانه بوده و هست و در عصر حاضر نیز هنوز بی بدیل مانده است شهید مطهری تنها یک فیلسوف ، متفکر اسلامی ، انقلاب و سیاستمدار نبود بلکه یکی از برجستگیهای ایشان این بود که آن بزرگوار کانون وحدت ملت ، حوزه و دانشگاه حول محر امام و انقلاب بود و از محبوبیت و مقبولیت ایشان در کشور هر آنچه بگوئیم باز کم گفته ایم . لذا شما ای هموطن خوب من لطفا اگر تحسینی هم میکنید در اندازه باشد .
ناشناس۵۵۳۷۷۸۱۲:۴۵:۵۰ ۱۳۹۷/۶/۲۷
البته حرف ایشان درست است کتاب خواندن خوب است البته کتاب های علمی در همه امور نه فقط دینی
ناشناس۵۵۳۸۵۳۱۳:۳۲:۳۰ ۱۳۹۷/۶/۲۷
این روزنامه لجن پراکن هنوز فعالیت می کنه؟
محمد۵۵۳۸۹۹۱۳:۵۷:۳۷ ۱۳۹۷/۶/۲۷
امثال آیت ا.. مصباح کم نظیر یا بی نظیر در عصر کنونی هستند خداوند بر توفیقات این مرد بزرگ بیافزاید.
ناشناس۵۵۴۰۴۱۱۵:۲۱:۵۲ ۱۳۹۷/۶/۲۷
دوست عزیز اینها که فرمودید همه مدح و مجیز بود . ممکنه دلایل و اسناد خود را نیز ارائه دهید ؟
ناشناس۵۵۴۱۴۷۱۶:۲۳:۳۴ ۱۳۹۷/۶/۲۷
اگر تونستی بعضی از کتاب های ایشان را مطالعه کن و سخنرانی هاش رو استماع...
ناشناس۵۵۴۴۳۰۲۱:۱۱:۴۴ ۱۳۹۷/۶/۲۷
شما که تونستی و خواندی لطفا دو خطی برای ما هم توضیح بده لطفا !
ناشناس۵۵۵۱۰۵۱۶:۲۰:۱۱ ۱۳۹۷/۶/۲۸
برو سایت شخصی آقای مصباح. در سایت ایشان، اکثر کتاب هاشون بر روی سایت قرار داده شده است
ناشناس۵۵۴۴۳۲۲۱:۱۴:۰۰ ۱۳۹۷/۶/۲۷
ممکنه این بعضی کتابها را نام ببری و توضیح بدهی در باره چیست ؟
ناشناس۵۵۴۶۱۶۰۱:۰۶:۴۲ ۱۳۹۷/۶/۲۸
شما بهتره زبان مادریتو یاد بگیری کسی که به زبان مادریش حرف نمی زنه ویا بلد نیست حرف بزنه واقعا که داره
ناشناس۵۵۵۲۳۴۲۱:۱۷:۰۶ ۱۳۹۷/۶/۲۸
زبان مادری ما زبان حافظ و سعدی است. این زبان هم واژگان پهلوی دارد، هم عربی ... و هم حتی یونانی. شما اگر می‎خواهی کاری کنید که فرزندان این سرزمین نتوانند حافظ و سعدی بخوانند، یا جاهل هستید و یا ... (خدای نکرده) خائن.
ناشناس۵۵۳۹۰۶۱۴:۰۰:۴۰ ۱۳۹۷/۶/۲۷
کینه و رذالت از این تیتر پیداست
ناشناس۵۵۴۰۴۳۱۵:۲۲:۵۴ ۱۳۹۷/۶/۲۷
مردم عملکرد را میبینند نه عادات را
ناشناس۵۵۴۰۸۵۱۵:۴۷:۴۱ ۱۳۹۷/۶/۲۷
اسلاحتلبان از فلاکت به ترور شخصیت رقیب قدرتمند روی آوردن اما این هم مانع نابودی اسلاحتلبان نخواهد شد
ناشناس۵۵۴۴۵۰۲۱:۲۸:۵۵ ۱۳۹۷/۶/۲۷
دست از تفرقه بردار اخوی . وقتی شما از چنین ادبیاتی استفاده میکنی طرف مقابل هم شما را خوداصولگرا پندار خطاب خواهد نمود .
ناشناس۵۵۵۷۶۸۱۵:۵۰:۵۸ ۱۳۹۷/۶/۲۹
توهین نکن برادر من . زمانی که رهبری بر وحدت، برادری و انسجام ملی تاکید می‌کنند، اگر ما وحدت را بر هم بزنیم، رفوزه شده‌ایم. باید از رفتار منافقانه نااهلان به خدا پناه ببریم آن کسانی که در ظاهر شعار ولایت میدهند اما در عمل بر طبل تفرقه میکوبند .
ناشناس۵۵۴۰۹۱۱۵:۴۹:۲۹ ۱۳۹۷/۶/۲۷
دوستانی که ازعلامه مصباح اطلاعاتی ندارند لطفا چندساعت وقت بگذارند فقط یه نیم نگاهی به آثار ایشان بیندازند در همه ی زمینه های علوم انسانی و دینی. به زبان های مختلف
ناشناس۵۵۴۴۳۳۲۱:۱۶:۳۱ ۱۳۹۷/۶/۲۷
شما که اطلاع داری این آثار را نام برده و فواید آنرا نیز در یک خط توضیح بفرما !
ناشناس۵۵۵۲۱۹۲۰:۴۶:۵۵ ۱۳۹۷/۶/۲۸
یعنی باید حدود صد عنوان کتاب ایشان را اینجا نام برد و هر کدام را یک خط توضیح داد تا شما دست از انکار و کینه توزی نسبت به ایشان بردارید. به تعبیر قرآن« من کان فی هذه الدنیا اعمی و هو فی الآخرت اعمی و اضل سبیلا »
ناشناس۵۵۵۲۴۰۲۱:۲۵:۱۳ ۱۳۹۷/۶/۲۸
ببینم خود شما می‌توانید در یک جمله همه دست‌آوردهای هایدگر، یا فروید، یا پوپر را نقل کنید؟ اینکه من و شما به لحاظ سیاسی با آیت الله مصباح اختلاف نظر داریم، دلیل نمی‎شود توان علمی و فلسفی ایشان و نیز سخن حق ایشان را نفی کنیم.
یوسف۵۵۴۰۹۲۱۵:۴۹:۵۶ ۱۳۹۷/۶/۲۷
سلام میشود بپرسم، حالا که آقاییونی روزنامه خوان قدری است و رجل سیاسی زبده، چه گلی به سر جامعه زده است!
عباس۵۵۶۰۰۳۱۹:۵۱:۵۶ ۱۳۹۷/۶/۲۹
بهتر بود مینوشتی: حالا که باسوادها گلی به سرمان نزدند، پس بهتر است که ملت بی سواد بمانند. اصلاً خودت فهمیدی که چی نوشتی؟
ناشناس۵۵۴۱۴۰۱۶:۱۸:۴۷ ۱۳۹۷/۶/۲۷
البته این مسئله را از جوانب مختلف میشود نگاه کرد. مقاله تان نسبتا خوب بود. ولی یک مورد را در نظر نگرفتید: ببینید ! یک مشکلی که ما در ایران داریم این است که مسئولین و بطور کلی اشخاص مهم و سرشناس در تماس و رابطه با مردم کوچه بازار نیستند. هرچند هم شما بگویید اقای مصباح و مشابه ایشون تماس مردمی دارند بازم کافی نیست چون ۹۹% افراد اطراف ایشان همان طرفدارهای ایشان هستند با همان طرز فکر ایشان. لذا برای ایشان و اشخاص مشابه از اوجب واجبات است که نبض جامعه و خط سیر جامعه را حس کنند و یک از کانالهای این مهم همان رسانه ها و روزنامه ها هستند.
ناشناس۵۵۴۲۹۷۱۸:۲۱:۵۳ ۱۳۹۷/۶/۲۷
انگار بعضی از علمای ما فقط و فقط متخصص دین و روایات و فقه هستند و خودشان را از دنیای معمولی جدا میدانند و خبری هم از ان ندارند. فکر نمیکنم توی ایران شما یک نفر آدم معمولی را پیدا کنید که اخبار کشور را از طریق رسانه ها پیگیری نکند. اکثر مردم هم با سر زدن به رسانه های مخالف سعی میکنند از دیدگاه های مختلف در کشور آگاه شوند.
ناشناس۵۵۴۳۲۵۱۹:۰۲:۱۳ ۱۳۹۷/۶/۲۷
معمولا اخبار اصلی سیاسی و مهم از یک کانال خاص نشر می‌شود مه بعضا حال همان غلط املایی هم در تمامی رسانه کاغذی و مجازی تکرار می‌شود پس با یک نظر به یک رسانه تقریبا در جریان امور قرار میگیریم البته در چهارچوب مورد نظر کانال
ناشناس۵۵۴۳۸۳۱۹:۵۸:۰۷ ۱۳۹۷/۶/۲۷
روزنامه شرق همون روزنامه رفقای مهدی هاشمیه؟ خب حل شد...
ناشناس۵۵۴۵۸۷۰۰:۲۵:۰۱ ۱۳۹۷/۶/۲۸
انسان محقق داماد باید کتاب بخواند تا بتواند دانش خود را بروز کند اما متاسفانه کتاب خواندن در ایران زیاد جدی گرفته نمی شود و بهمین علت افرادی که اهل مطالعه زیاد هستند افرادی خاص هستند .
حامد۵۵۵۱۰۴۱۶:۱۸:۳۷ ۱۳۹۷/۶/۲۸
الان در این زمانه کمتر کسی روزنامه می خواند. شما بری نگاه کنی احتمال 99 درصد خود روحانی در 5 سال یک بار هم روزنامه نخوانده. اما روزنامه شرق به جای پرداختن به روزنامه خواندن یا نخواندن آیت الله مصباح یزدی به مسائل اقتصاد مملکت، معیشت مردم و کارگران و معلمان. مسائل آموزش و پرورش و مدارس. آلودگی هوا. ترافیک . فساد و رانت خواری. دلار . سکه. تحریم ها . برجام شکست خورده. سفارت خانه های بی سفیر. بازنشسته بودن شهردار تهران و مانند آن بپردازد.
ناشناس۵۵۵۵۲۹۱۲:۰۶:۱۸ ۱۳۹۷/۶/۲۹
ایشان اطلاعات و اخبار را از کجا می گیرد؟
ناشناس۵۵۵۵۳۵۱۲:۱۶:۳۲ ۱۳۹۷/۶/۲۹
روزنامه ها از رسالت حرفه ای و فلسفه وجودیشان خارج شده و کتابی شده اند. روزنامه خواندن اتلاف وقت نیست گر چه به روزنامه ها انتقاداتی وارد هست که باید اصلاح شود.
ناشناس۵۵۶۳۷۸۱۰:۱۱:۱۴ ۱۳۹۷/۶/۳۰
کتاب خوانی امر پسندیده ای است ولی با کتاب خواندن برای کسب علم است و نه اطلاع از اخبار روز و نباید با رسانه مقایسه شود فلسفه وجودی همین سایت الف هم همین است بررسی موضوعات روز و نه کسب علم هر کدام جای خود را دارند کسی که با تنها کتاب خواندن و بی خبری از مسایل روز بخواهد در خصوص موضوعات روز صحبت کند همیشه در گذشته می ماند به همین دلیل است که میگویند عالم باید آگاه به زمانه باشد صرف کسب خبر از دوستان و آشنایان نیز خطرناک است زیرا خبر ها ناکامل و جهت دار به انسان می رسد و درست آنست که فردی که اینهمه مرید و پیرو دارد کمی مسوولیت پذیر باشد و با صرف وقت و تدبیر به اخبار موثق برسد تا زیانی به مریدانش نرساند
محمد۵۵۷۲۱۷۰۶:۲۵:۵۲ ۱۳۹۷/۶/۳۱
من از روزنامه خوندن فقط یاد گرفتم بوی نفت رو تحمل کنم!
کلاسی نوجاباما-JB97DH3بیمه azki

پربحث‌های اخیر

 1. از سرمایه‌های صدا و سیما درست استفاده کنیم/ نگاهی به حواشی این روزهای برنامه «نود»

 2. جهانگیری: در آینده با چالش بزرگی در صندوق‌های بازنشستگی مواجه خواهیم بود

 3. عراقچی در مجلس: بعضی از کشورهای دوست می‌گویند که اگر می‌خواهیم با شما مبادلات بانکی داشته باشیم، باید FATF را بپذیرید

 4. غائبین انقلاب

 5. اردوغان: قتل خاشقچی برنامه‌ریزی شده بود/ عاملان قتل باید در ترکیه محاکمه شوند

 6. تماس شبانه برخی نمایندگان از دفتر شهردار تهران برای جلوگیری از بازنشستگی افشانی

 7. نعمتی: اروپا قول داده از ۱۳ آبان موضوع سازوکارهای مالی را حل کند

 8. معاون ظریف در گفتگو با الف: ۱۳ آبان جز یک جنگ روانی هیچ چیزی نیست/ از رسانه‌ها گله‌مندیم ولی ناراحت نیستیم/ بزودی پیشنهادات اروپایی‌ها را دریافت خواهیم کرد

 9. تازه‌ترین هتاکی یک روزنامه اصلاح‌طلب + عکس

 10. ظریف در مجلس: اروپایی‌ها در CFT با ما همراه بودند/ در مهلت ۴ ماهه FATF باید سازوکاری تعیین شود و به تصویب نظام برسد

 11. ارجاع نامه دیده‌بان شفافیت و عدالت درباره سوابق تحصیلی در کنکور توسط واعظی

 12. نامه‌ای به منشی جهانگیری!  

 13. وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی: اولویتم «مسکن مهر» است

 14. ارسال پیامک به نمایندگان مجلس برای حمایت از وزیر پیشنهادی کار

 15. مخالفت وزارت ارتباطات با طرح جدایی مدیریت اینترنت از دولت

 16. توضیحات جهرمی درباره شیوه کلاهبرداری جدید از شهروندان

 17. رئیس اتاق بازرگانی ایران: قبول مسئولیت وزارت اقتصاد رفتن روی مین است

 18. تولید کلیه مصنوعی پوشیدنی امکان پذیر شد

 19. دزدان طلای کودکان دستگیر شدند

 20. گلزار و گودرزی بازیگران خوبی هستند اما مجری نه!

 21. توزیع بسته‌های حمایتی تکذیب شد + توضیحات

 22. آخرین جزئیات پرونده مرگ دکتر هکی

 23. وزیر اطلاعات خبر داد: شناسایی و انهدام ۳ تیم تروریستی در استان خوزستان

 24. تکه‌هایی از جسد خاشقچی در چاهی در محوطه کنسولگری عربستان پیدا شد

 25. جریمه ۷۲۶ میلیونی شرکت واردکننده موبایل

پربحث‌های دیروز

 1. مهرداد حسیبی درگذشت

 2. از سرمایه‌های صدا و سیما درست استفاده کنیم/ نگاهی به حواشی این روزهای برنامه «نود»

 3. جهانگیری: در آینده با چالش بزرگی در صندوق‌های بازنشستگی مواجه خواهیم بود

 4. یارانه سال 89 الان چقدر می‌ارزد؟  

 5. عراقچی در مجلس: بعضی از کشورهای دوست می‌گویند که اگر می‌خواهیم با شما مبادلات بانکی داشته باشیم، باید FATF را بپذیرید

 6. غائبین انقلاب

 7. اردوغان: قتل خاشقچی برنامه‌ریزی شده بود/ عاملان قتل باید در ترکیه محاکمه شوند

 8. تماس شبانه برخی نمایندگان از دفتر شهردار تهران برای جلوگیری از بازنشستگی افشانی

 9. فرار از شفافیت فیش‌های حقوقی

 10. ماجرای بخشنامه ممنوعیت سفر به کربلا معلمان چه بود؟

 11. روایت تلخ پدری که پاهای دختر ۷ ساله‌اش را «فلج» کرد

 12. نعمتی: اروپا قول داده از ۱۳ آبان موضوع سازوکارهای مالی را حل کند

 13. معاون ظریف در گفتگو با الف: ۱۳ آبان جز یک جنگ روانی هیچ چیزی نیست/ از رسانه‌ها گله‌مندیم ولی ناراحت نیستیم/ بزودی پیشنهادات اروپایی‌ها را دریافت خواهیم کرد

 14. ثبت لحظات خاص زیر پرچم امام حسین علیه السلام +تصاویر

 15. تازه‌ترین هتاکی یک روزنامه اصلاح‌طلب + عکس

 16. ظریف در مجلس: اروپایی‌ها در CFT با ما همراه بودند/ در مهلت ۴ ماهه FATF باید سازوکاری تعیین شود و به تصویب نظام برسد

 17. ارجاع نامه دیده‌بان شفافیت و عدالت درباره سوابق تحصیلی در کنکور توسط واعظی

 18. نامه‌ای به منشی جهانگیری!  

 19. وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی: اولویتم «مسکن مهر» است

 20. معمای خودکشی‌ چند نوجوان تهرانی در یک شبانه روز

 21. بکارگیری نیروهای شرکت‌های خدماتی برای نگهبانی جرم است؟

 22. جمعیت ایران در سال 1430 چند نفر می‌شود؟  

 23. ارسال پیامک به نمایندگان مجلس برای حمایت از وزیر پیشنهادی کار

 24. مخالفت وزارت ارتباطات با طرح جدایی مدیریت اینترنت از دولت

 25. توضیحات جهرمی درباره شیوه کلاهبرداری جدید از شهروندان

پربحث‌های هفته

 1. یارانه‌ی هر فقیر ۴۵ هزارتومان، یارانه‌ی هر خودرو ۱.۳میلیون تومان در ماه

 2. حضور زنان در ورزشگاه آزادی هیچ توجیه شرعی ندارد

 3. شریعتمداری: صدای رسای فقرا و گروه‌های خاموش در دولت و نظام خواهم بود

 4. آقای رییس‌جمهوری! چرا نباید...

 5. عباس آخوندی استعفا داد + تصویر نامه

 6. تحلیل احمد توکلی از اثرات افزایش نرخ ارز بر اقتصاد ایران/ پول ملی در سه ماه ۱۰۰ درصد ارزش خود را از دست داد/ مهار بازار تنها کمتر از یک ماه ممکن است

 7. روحانی با پیشنهاد افزایش حقوق کارمندان موافقت کرد

 8. جایزه بی‌کفایت‌ترین وزیر جمهوری اسلامی   

 9. بنزین احتمالاً تا دو هفته آینده دو نرخی می‌شود

 10. آقای آخوندی کارنامه ۵ ساله وزارت خود را منتشر کنید/ عملکرد وزیر پرحاشیه؛ از هواپیماهای برجامی و مسکن اجتماعی تا اظهارنظرهای سیاسی/ آیا وزیر روحانی به خیابان بهشت می‌رود؟

 11. قیمت خودرو در سراشیبی سقوط/ دلالان هم فروشنده شدند!

 12. گاف بزرگ مسیح علی‌نژاد، او را مجبور به عذرخواهی کرد!+ فیلم

 13. آخوندی: ساخت خانه در بیابان مثل «مسکن مهر»، راه‌حل نیست

 14. دخیل بر آستان «سلبریتی»ها!

 15. برنامه «نود» امشب پخش نمی‌شود+ توضیحات شبکه سه

 16. روحانیت بیدار شوید، به فکر علاج بدبختی‌های مردم باشید  

 17. فرزند وزیر آموزش و پرورش چه می‌کند؟ خبرنگار، سرباز، طلبه یا معاون؟

 18. واکنش مطهری به دادستان کل درباره حضور زنان در ورزشگاه‌ها

 19. شریعتمداری: من را جای دیگر هم به کار نگیرید/ در چند ماه اخیر امتحان خوبی پس ندادیم

 20. نامه سرگشاده اساتید به شورای نگهبان درباره لایحه CFT

 21. مهرداد حسیبی درگذشت

 22. روحانی وزرای پیشنهادی خود را به مجلس معرفی کرد/ شریعتمداری، دژپسند، رحمانی و اسلامی برای ۴وزارتخانه خالی

 23. خداحافظی با وزیر پرحاشیه/ پشت پرده تلاش برای تخریب قالیباف/ سرانجام قباله اصلاح‌طلبی و اصلاح‌طلبان شناسنامه‌دار/ انتقاد زیباکلام از روحانی

 24. جلیلی: وعده هلو جواب نداد مردم را از لولو می‌ترسانند

 25. آمریکا با رب و روغن ما چه کار دارد؟

علی بابا-AL97AB1گوشی شاپ

پربحث‌های اخیر

 1. عراقچی در مجلس: بعضی از کشورهای دوست می‌گویند که اگر می‌خواهیم با شما مبادلات بانکی داشته باشیم، باید FATF را بپذیرید

 2. غائبین انقلاب

 3. نعمتی: اروپا قول داده از ۱۳ آبان موضوع سازوکارهای مالی را حل کند

 4. معاون ظریف در گفتگو با الف: ۱۳ آبان جز یک جنگ روانی هیچ چیزی نیست/ از رسانه‌ها گله‌مندیم ولی ناراحت نیستیم/ بزودی پیشنهادات اروپایی‌ها را دریافت خواهیم کرد

 5. تازه‌ترین هتاکی یک روزنامه اصلاح‌طلب + عکس

 6. ظریف در مجلس: اروپایی‌ها در CFT با ما همراه بودند/ در مهلت ۴ ماهه FATF باید سازوکاری تعیین شود و به تصویب نظام برسد

 7. نامه‌ای به منشی جهانگیری!  

 8. ارسال پیامک به نمایندگان مجلس برای حمایت از وزیر پیشنهادی کار

 9. وزیر اطلاعات خبر داد: شناسایی و انهدام ۳ تیم تروریستی در استان خوزستان

 10. جا خالی دادن ژنرال‌ها

 11. ظریف: واکنش جهانی به قتل روزنامه نگار عربستان دیرهنگام اما شدید بود

 12. قاسمی: پاکستان برای آزادی مرزبانان ربوده‌شده اقدام کند

 13. بنیاد تعاون سپاه از شرکت توسعه اعتماد مبین خارج شد

 14. بعیدی‌نژاد با تبریک صعود پرسپولیس به فینال لیگ آسیا: امید است شرایط کشور بیشتر تثبیت شود

 15. آیت‌الله مکارم شیرازی: دولت برای کاهش ارزش پول ملی چاره‌اندیشی کند/ جلوگیری از فعالیت موسسات مالی غیرمجاز

 16. الگوی پیشرفت ایران در دستور کار مجمع تشخیص قرار گرفت

 17. شناسایی چند باند صدور ویزای جعلی در کشور

 18. حمله اصلاح طلبان به حلقه مشورتی رئیس جمهور/ نفع مردم از سفرهای خارجی نمایندگان مجلس؟/ انتقاد زیباکلام از روحانی/ لابی های عجیب و غریب به نفع آقای شهردار

 19. استیضاح وزیرکشور به هیئت رئیسه مجلس ارجاع شد

 20. سوالات بی پاسخ اردوغان درباره قتل خاشقچی  

 21. توضیح دادستان تهران درباره علت و نحوه فوت مرحوم فرشید هکی

 22. جابری‌انصاری: امیدواریم ادلب بدون تلفات انسانی به حاکمیت دولت سوریه بازگردد

 23. توئیت یکی از همکاران الف درباره مهرداد حسیبی  

 24. لاریجانی: اروپا اقدام عملی برای اجرای توافق هسته‌ای صورت دهد

 25. روحانی: کشور نیرومندی هستیم؛ جامعه نباید نگران فردا باشد/ آمریکا در زمینه برجام شکست خورده تاریخ است

پربحث‌های دیروز

 1. عراقچی در مجلس: بعضی از کشورهای دوست می‌گویند که اگر می‌خواهیم با شما مبادلات بانکی داشته باشیم، باید FATF را بپذیرید

 2. غائبین انقلاب

 3. فرار از شفافیت فیش‌های حقوقی

 4. نعمتی: اروپا قول داده از ۱۳ آبان موضوع سازوکارهای مالی را حل کند

 5. معاون ظریف در گفتگو با الف: ۱۳ آبان جز یک جنگ روانی هیچ چیزی نیست/ از رسانه‌ها گله‌مندیم ولی ناراحت نیستیم/ بزودی پیشنهادات اروپایی‌ها را دریافت خواهیم کرد

 6. تازه‌ترین هتاکی یک روزنامه اصلاح‌طلب + عکس

 7. ظریف در مجلس: اروپایی‌ها در CFT با ما همراه بودند/ در مهلت ۴ ماهه FATF باید سازوکاری تعیین شود و به تصویب نظام برسد

 8. نامه‌ای به منشی جهانگیری!  

 9. ارسال پیامک به نمایندگان مجلس برای حمایت از وزیر پیشنهادی کار

 10. وزیر اطلاعات خبر داد: شناسایی و انهدام ۳ تیم تروریستی در استان خوزستان

 11. جا خالی دادن ژنرال‌ها

 12. وزرای پیشنهادی برنامه‌‌ مبسوط به نمایندگان ارائه کنند

 13. ظریف: واکنش جهانی به قتل روزنامه نگار عربستان دیرهنگام اما شدید بود

 14. قاسمی: پاکستان برای آزادی مرزبانان ربوده‌شده اقدام کند

 15. بنیاد تعاون سپاه از شرکت توسعه اعتماد مبین خارج شد

 16. بعیدی‌نژاد با تبریک صعود پرسپولیس به فینال لیگ آسیا: امید است شرایط کشور بیشتر تثبیت شود

 17. آیت‌الله مکارم شیرازی: دولت برای کاهش ارزش پول ملی چاره‌اندیشی کند/ جلوگیری از فعالیت موسسات مالی غیرمجاز

 18. الگوی پیشرفت ایران در دستور کار مجمع تشخیص قرار گرفت

 19. شناسایی چند باند صدور ویزای جعلی در کشور

 20. حمله اصلاح طلبان به حلقه مشورتی رئیس جمهور/ نفع مردم از سفرهای خارجی نمایندگان مجلس؟/ انتقاد زیباکلام از روحانی/ لابی های عجیب و غریب به نفع آقای شهردار

 21. استیضاح وزیرکشور به هیئت رئیسه مجلس ارجاع شد

 22. سوالات بی پاسخ اردوغان درباره قتل خاشقچی  

 23. توضیح دادستان تهران درباره علت و نحوه فوت مرحوم فرشید هکی

 24. جابری‌انصاری: امیدواریم ادلب بدون تلفات انسانی به حاکمیت دولت سوریه بازگردد

 25. توئیت یکی از همکاران الف درباره مهرداد حسیبی  

پربحث‌های هفته

 1. حضور زنان در ورزشگاه آزادی هیچ توجیه شرعی ندارد

 2. شریعتمداری: صدای رسای فقرا و گروه‌های خاموش در دولت و نظام خواهم بود

 3. آقای رییس‌جمهوری! چرا نباید...

 4. عباس آخوندی استعفا داد + تصویر نامه

 5. تحلیل احمد توکلی از اثرات افزایش نرخ ارز بر اقتصاد ایران/ پول ملی در سه ماه ۱۰۰ درصد ارزش خود را از دست داد/ مهار بازار تنها کمتر از یک ماه ممکن است

 6. روحانی با پیشنهاد افزایش حقوق کارمندان موافقت کرد

 7. جایزه بی‌کفایت‌ترین وزیر جمهوری اسلامی   

 8. گاف بزرگ مسیح علی‌نژاد، او را مجبور به عذرخواهی کرد!+ فیلم

 9. روحانیت بیدار شوید، به فکر علاج بدبختی‌های مردم باشید  

 10. فرزند وزیر آموزش و پرورش چه می‌کند؟ خبرنگار، سرباز، طلبه یا معاون؟

 11. نامه سرگشاده اساتید به شورای نگهبان درباره لایحه CFT

 12. روحانی وزرای پیشنهادی خود را به مجلس معرفی کرد/ شریعتمداری، دژپسند، رحمانی و اسلامی برای ۴وزارتخانه خالی

 13. خداحافظی با وزیر پرحاشیه/ پشت پرده تلاش برای تخریب قالیباف/ سرانجام قباله اصلاح‌طلبی و اصلاح‌طلبان شناسنامه‌دار/ انتقاد زیباکلام از روحانی

 14. جلیلی: وعده هلو جواب نداد مردم را از لولو می‌ترسانند

 15. آمریکا با رب و روغن ما چه کار دارد؟

 16. روابط خارجی ایران؛ نگاه به شرق و چند نکته

 17. تحلیل عباس عبدی از انتقادات دیروز معاون اول رئیس جمهور: دیر شده آقای جهانگیری

 18. واکنش‌ها به اظهارات جهانگیری/ آخوندی، وزیر جمهوری اسلامی یا مرید نئولیبرالیسم؟ / علی مطهری و معضل سخنان نسنجیده

 19. اولین تصویر از مرزبانان ربوده شده در میرجاوه

 20. آقای روحانی به مشکلات اقتصادی و مطالبات مردم بی‌توجهی می‌کند/ چرا وزیری که ناکارآمد است کنار گذاشته نمی‌شود/ امروز نیازمند فرمانده هستیم

 21. طرح جدید نمایندگان برای ادامه کار استانداران بازنشسته

 22. فوتبال مهم‌تر است یا مجلس؟

 23. واکنش کدخدایی به استعفای آخوندی: استعفا نشان داد چه کسی به ترکستان رسید  

 24. فرار بزرگ قالیباف

 25. محمد اسلامی؛ گزینه دولت برای وزارت راه را بهتر بشناسید

آخرین عناوین