آغاز پروازهای حج از ۱۷ تیرماه/ مشکلی در تامین سوخت هواپیما در عربستان نداریم

گروه اقتصادی الف،   3980329110

مدیر عملیات حج ایران ایر با بیان اینکه پروازهای حج از ۱۷ تیرماه امسال به صورت رسمی آغاز می‌شود گفت: میزان بار مجاز حجاج ۴۰ کیلوگرم به اضافه یک ساک دستی 5 کیلوگرمی خواهد بود.

 آغاز پروازهای حج از ۱۷ تیرماه/ مشکلی در تامین سوخت هواپیما در عربستان نداریم

به گزارش فارس، نشست پروازهای حج امسال امروز با حضور کاپیتان حسن قاسمی قائم مقام مدیرعامل ایران ایر که مدیریت عملیات حج هما را نیز برعهده دارد انجام شد. 

در این نشست قاسمی با بیان اینکه امسال 86 هزار و 550 زائر به خانه خدا اعزام می‌شوند، گفت: در سال‌های گذشته 50 درصد پروازهای حج ایران برعهده ایرلاین سعودی و 50 درصد برعهده هما بود که از این سهم 50 درصدی هما معمولا 25 درصد پروازها توسط ماهان انجام می‌شد که در یکی دو سال گذشته به دلیل محدودیت‌های ماهان 25 درصد پروازها توسط قشم ایر انجام می‌شد. 

قائم مقام مدیرعامل ایران ایر ادامه داد: اما ایرلاین سعودی  امسال اعلام کرد که در عملیات حج ایران مشارکت نمی‌کند و به این ترتیب برای هما محدودیت‌هایی ایجاد شد. 

قاسمی افزود: سعودی تکلیف کرده است هما به تنهایی و با هواپیمای ملکی خودش باید پروازهای حج را انجام دهد یعنی درواقع سهم 50 درصد سعودی و 25 درصدی قشم ایر نیز به ما سپرده شد و باید همه 86 هزار و. 550 زائر را هما جابجا کند. 

وی افزود: با سازمان حج و زیارت و سازمان هواپیمایی کشور جلساتی برگزار کردیم و تقاضا شد تا حداقل قشم‌ایر در انتقال حجاج مشارکت داشته باشد و مقرر شد آنها در این باره رایزنی کنند اما فعلا قرار بر این است که هما همه زائران را جابجا کند. 

* انجام پروازهای خارجی هما در زمان عملیات حج توسط شرکت‌های دیگر 

قائم مقام مدیرعامل ایران ایر گفت: اخیرا جلسه‌ای در سازمان هواپیمایی کشوری با حضور همه شرکت‌ها برگزار کردیم محدودیت‌ها مطرح شد و اغلب ایرلاین‌های ایرانی اعلام کردند با وجود آنکه نمی‌توانند در انتقال حجاج مشارکت کنند اما چون هما از گذشته بابت مسیرهای بین‌اللملی و خارجی بلیت فروخته است کمک می‌کند تا پروازهای خارجی هما را انجام دهند. 

وی گفت: هما هواپیماهای خود را از مسیرهای بین‌المللی که تعهد داشت بیرون آورد و در خدمت پروازهای حج قرار داد. 

* آغاز پروازهای رسمی حج از 17 تیر ماه 

قاسمی با بیان اینکه پروازهای حج از 17 فرودگاه انجام می‌شود گفت: 86 هزار و 550 زائر در قالب 573 کاروان با 722 پرواز رفت و برگشت عازم خانه خدا می‌شوند و سپس به کشور برمی‌گردند. 

وی با بیان اینکه 361 پرواز رفت و 361 پرواز برگشت حج داریم گفت: در عملیات رفت 8 هواپیمای 270 نفره و 240 نفره اختصاص می‌یابد و یک هواپیمای پشتیبان نیاز داریم و در عملیات برگشت 9 هواپیما و یک هواپیمای پشتیبان اختصاص می‌یابد. 

قاسمی گفت: علمیات رفت حج تمتع امسال برای انتقال عوامل سازمان از 13 تیر ماه آغاز می‌شود و تا 16 تیر ادامه دارد. 

قائم مقام مدیرعامل ایران ایر ادامه داد: از 17 تیر ماه برابر با 8 جولای پروازهای حجاج آغاز می‌شود که به مدینه و جده خواهد بود و 14 مرداد آخرین پرواز عملیات حج خواهد بود. 

وی گفت: در عملیات رفت 142 پرواز به جده و 199 پرواز به مدینه خواهد بود و 56 درصد زائران مدینه اول و 44 درصد مدینه دوم هستند. 

قاسمی با بیان اینکه پروازهای رفت در 33 روز انجام می‌شود گفت: اولین پروازها از فرودگاه‌‌های امام خمینی (ره)، اهواز و یزد است که تعداد پروازهای رفت از فرودگاه امام 124 پرواز خواهد بود. 

قائم مقام مدیرعامل ایران ایر  ادامه داد: در عملیات رفت کمترین زائر مربوط به استان گیلان با 486 زائر و بیشترین زائر مربوط به استان تهران با 30 هزار زائر است. 

* آغاز پروازهای برگشت حجاج از 26 مرداد 

وی گفت: از 26 مرداد مطابق با 17 آگوست پروازهای برگشت حجاج آغاز می‌شود و تا 17 شهریور ادامه دارد. 

و ی افزود: در پروازهای برگشت 186 پرواز از جده و 185  پرواز از مدینه انجام می‌شود. پروازهای رفت 33 روز طول می‌کشد و پروازهای برگشت 23 روز زمان نیاز دارد. 

قاسمی بیان کرد: در پروازهای برگشت 49 درصد پروازها از جده و 51 درصد از مدینه خواهد بود. 

*میزان بار مجاز حجاج 40 کیلوگرم

وی افزود: میزان مجاز بار ایران ایر در پروازها 30 کیلوگرم است که در پروازهای حج این رقم به 40 کیلوگرم افزایش یافته است همچنین حجاج می‌توانند ساک دستی تا 5 کیلوگرم را وارد کابین هواپیما کنند. 

* تکلیف  انجام پروازها از ترمینال سلام/ پروازهای حج هم از سلام انجام می‌شود

وی بیان کرد: از شنبه اولین پرواز ترمینال سلام توسط هما به دبی از ترمینال سلام انجام می‌شود چون از دولت به ما تکلیف شده است که تجیهزات را به ترمینال سلام ببریم و در این باره تمام توان خود را می‌گذاریم. 

* اختصاص هواپیمای جایگزین 

قائم مقام مدیرعامل ایران ایر گفت: برای پروازهای حج یک فروند هواپیمای جایگزین و پشتیبان در پروازهای رفت و یک فروند برای پروازهای برگشت در نظر گرفته‌ایم. 

قاسمی با بیان اینکه مشکلی در تامین سوخت هواپیما در عربستان در پروازهای حج نداریم گفت: از نظر مراودات مالی هم مشکلی وجود ندارد. 

*در پروازهای حج به سود و زیان توجهی نداریم 

قائم مقام مدیرعامل ایران ایر گفت: ما در پروازهای حج به سود نگاه نمی‌کنیم و احتمال دارد زیان ببینیم یا سود کنیم در حالی که نگاه ما تکلیف ما و منافع کشور و نظام است. 

وی گفت: همه پروازهای حج توسط ایرباس‌های پهن‌پیکر هما انجام می‌شود ضمن آنکه این پروازها از فرودگاه‌های تهران، اهواز،‌  یزد، رشت، بیرجند، اصفهان ، بندرعباس،‌ بوشهر، گرگان، ساری، کرمان، تبریز،‌ مشهد، زاهدان، ارومیه،‌کرمانشاه و شیراز خواهد بود. 

عناوین مرتبط

پربحث‌های هفته

 1. شکار بزرگ سپاه/ روح الله زم سرشبکه آمدنیوز دستگیر شد

 2. دفاع از یک اشتباه؛‌ چرا؟!

 3. انتقاد از مجازات خفیف دختر پورشه سواری که گفت: کشتم که کشتم، دیه‌اش را می‌دهم

 4. تصویری از کانال "آمدنیوز" پس از دستگیری روح‌الله زم

 5. یک عکس؛‌ یک شرح | آفریدگار کماندار و تیرهایی رو به آینده! ...

 6. شوخی کاربران فضای مجازی با پراید

 7. خط ویژه ژن های خوب برای ورود به دانشگاه

 8. پیشنهاد لاریجانی به رئیسی و روحانی برای محرمانه ماندن اطلاعات مالی مسئولان

 9. قوانین نباید مردم را مجرم کند

 10. درس‌هایی که باید از ماجرای روح الله زم گرفت

 11. آقای روحانی! لطفا از این دوگانه ها فراتر بروید

 12. پایان بلندپروازی های یک آقازاده...

 13. جزئیات حمله موشکی به نفتکش ایرانی در نزدیکی بندر جده عربستان

 14. دادستان کشور‌: در برخورد با فساد با هیچ‌کس تعارف نداریم/ روز گذشته ۵ قاضی فاسد اخراج شدند

 15. تهدید رئیس موساد به ترور حسن نصرالله و سردار سلیمانی؛ فرمانده سپاه قدس تهدیدی بزرگ برای اسرائیل است

 16. نظر سنجی منابع غربی: اکثر ایرانیان دیگر حامی توافق هسته ای نیستند/ ۵۹ درصد از شرکت کنندگان در نظرسنجی خواستار خروج از برجام اند

 17. طلسم منامه باز هم نشکست؛ شکست تلخ ایران مقابل بحرین در اولین آزمون جدی ویلموتس

 18. فقط ۱۵۰۰ روانپزشک برای ۸۰ میلیون ایرانی/ وزارت بهداشت برنامه ندارد ؛ هیچکس هم مشکل روانی ندارد!

 19. تصویری از نمای ویلای شبنم نعمت‌زاده

 20. سخنی با رئیس‌جمهور حقوقدان

 21. درگیری فیزیکی رئیس هیئت مدیره مترو با کارمند معترض

 22. پاسخ مدیرعامل سابق فارس به ادعاهای خلاف واقع وزیر خارجه: جز خسارت محض چه چیزی به ارمغان آوردید؟/ طنز تلخ است که نگرانی دیروز ما، امروز از زبان شما غلیظ تر جاری می‌شود

 23. نماینده اسبق و مدیر فعلی با حقوق ۸۵ میلیون در یکی از وزارتخانه ها/ به رغم ممنوع الخروج بودن این فرد وی به خارج رفت

 24. تركيه چه مي‌كند؟

 25. پیشنهاد روحانی برای برگزاری رفراندوم/ درخواست حسین فریدون از قوه قضائیه/تحلیل عباس عبدی از آمدنیوز

آخرین عناوین