فروش غیرقانونی امتیاز طرح ملی مسکن توسط مشاوران املاک/ دریافت سفته ۷۰۰ میلیون تومانی از فروشنده

گروه اقتصادی الف،   4000807044

در حالی خرید و فروش امتیاز واحدهای طرح ملی مسکن غیرقانونی است که بنگاه‌های املاک همچنان به داد و ستد امتیاز این طرح ادامه می‌دهند.

فروش غیرقانونی امتیاز طرح ملی مسکن توسط مشاوران املاک/ دریافت سفته ۷۰۰ میلیون تومانی از فروشنده

به گزارش تسنیم، 17 مهرماه امسال معاونت مسکن و ساختمان طی اطلاعیه‌ای با تاکید بر غیر‌قانونی بودن معامله امتیاز طرح ملی مسکن طی اطلاعیه‌ای اعلام کرد:

حسب گزارشات واصله مردمی و مراجع نظارتی، تعدادی از مشاورین املاک فعال در سطح شهرستان‌ها اقدام به خرید و فروش غیرقانونی امتیاز طرح اقدام ملی مسکن می‌کنند. این امر با توجه به ناآگاهی برخی خریداران امتیازها و نیز عدم انجام فرآیند انتخاب واحد و انعقاد قرارداد واگداری منجر به سوء استفاده و تضییع حقوق خریداران امتیازها و در نهایت درگیری پروژه‌ها با پرونده‌های حقوقی و قضایی ناشی از این تخلفات و جرایم خواهد شد.

به اطلاع می‌رساند هرگونه خرید و فروش امتیاز طرح اقدام ملی مسکن و سایر طرح‌های حمایتی تامین مسکن وزارت راه و شهرسازی از طریق ثبت‌نام کنندگان در طرح‌ها، مشاورین املاک، افراد و طرق مختلف ممنوع بوده و می‌تواند منجر به ابطال ثبت‌نام اولیه و حذف از طرح‌ها و پروژه‌ها شود.

از این رو ضمن تاکید بر خودداری از هرگونه خرید و فروش امتیاز، اعلام می‌شود که وزارت راه و شهرسازی هیچگونه مسئولیت و پاسخگویی در برابر فروشندگان و خریداران امتیازها ندارد.

*انتقاد شدید شاکری از بنگاه‌های املاک

پیش از این اطلاعیه نیز برخی نمایندگان مجلس نسبت به تخلف بنگاه‌های املاک در خصوص خرید و فروش امتیاز طرح ملی مسکن واکنش نشان دادند. اوایل اردیبهشت ماه امسال اقبال شاکری عضو کمیسیون عمران مجلس درباره خرید و فروش امتیاز طرح ملی مسکن گفته بود: گلایه بسیار سنگینی از اتحادیه مشاوران املاک داریم؛‌ وزیر محترم راه و شهرسازی در یک برنامه زنده اعلام می‌کند که خرید و فروش امتیاز واحدهای طرح ملی مسکن غیرقانونی است.

وی ادامه داد: همان لحظه رئیس اتحادیه مشاوران املاک روی خط می‌آید و می‌گوید "خیلی هم قانونی است و ما انجام می‌دهیم و هیچ مشکلی هم وجود ندارد."، خیلی عجیب است وزیر مملکتی می‌گوید معامله امتیاز طرح ملی مسکن غیرقانونی است، اما در بنگاه‌ها این امتیاز 200 میلیون تومان خرید و فروش می‌شود، وزیر راه و شهرسازی باید بتواند بنگاه‌های املاک را سر خط بیاورد.

داستان خرید و فروش امتیاز طرح ملی مسکن از همان زمانی آغاز شد که وزارت راه و شهرسازی در حال اعلام برنامه‌های ثبت‌نام این طرح اعلام و انجام قرعه‌کشی بین متقاضیان بود. دیماه سال 98 آگهی‌های خرید و فروش طرح ملی مسکن پردیس با قیمت 130 تا 150 میلیون تومان منتشر شد.

در آن زمان مهدی هدایت مدیرعامل شرکت عمران پردیس از توقف خرید و فروش امتیاز طرح ملی مسکن با ورود جدی وزیر راه و شهرسازی، دادستان و فرماندار این شهر خبر داد و افزود: خوشبختانه با ورود بسیار جدی وزیر راه و شهرسازی، دادستان و فرماندار پردیس، بحث خرید و فروش امتیاز واحدهای طرح ملی مسکن در مراحل اولیه متوقف شد.

وی با تاکید بر این‌که امروز هیچ خرید و فروشی در بحث امتیاز طرح ملی مسکن نداریم، افزود:‌ با یک برنامه‌ریزی مناسب هماهنگی‌های لازم در این زمینه صورت گرفته که حتی یک واحد از طرح ملی مسکن به دست دلالان نخواهد افتاد.

*قیمت 300 میلیون تومانی امتیاز در شهر پردیس

به گزارش تسنیم، با وجود آن‌که دیگر خبری از آگهی فروش امتیاز واحدهای طرح ملی مسکن در سایت‌ها نیست، اما بنگاه‌های املاک همچنان اقدام به خرید و فروش امتیاز این طرح می‌کنند. پیگیری‌های خبرنگار تسنیم حاکی از آن است که برخی مشاوران املاک در شهرهای جدید اطراف پایتخت با سازوکار جدیدی که تعریف کرده‌اند، کسب و کار پر رونقی در بازار معاملات امتیاز طرح ملی مسکن دارند.

به‌عنوان مثال در شهر هشتگرد که قیمت‌ واحدهای مسکن مهر آن حدود 300 میلیون تومان است، امتیاز طرح ملی مسکن با قیمت 150 میلیون تومان معامله می‌شود. نکته تامل‌برانگیز این‌که بخشی از واحدهای طرح ملی مسکن که امتیاز آنها داد و ستد می شود همان واحدهای فاقد متقاضی مسکن مهر این ظهر هستند!

در زمان حاضر برای واحدهای طرح ملی مسکن 150 میلیون تومان تسهیلات ساخت پرداخت می‌شود که پس از پایان دوره مشارکت متقاضی باید ماهانه حدود 2.6 میلیون تومان قسط آن را پرداخت کند. با توجه به افزایش هزینه‌های ساخت قرار است وام مذکور به 250 و در ادامه به 350 میلیون تومان افزایش یابد. در این صورت قسط ماهانه وام 250 و 350 میلیون تومانی در بازپرداخت 20 ساله و سود 18 درصدی ماهانه حدود 4 میلیون و 5.4 میلیون تومان افزایش می‌یابد.

در واقع سود وام 250 میلیون تومانی حدود 675 میلیون و حدود یک میلیارد تومان است، یعنی یک واحد طرح ملی مسکن برای متقاضی آن یک تا 1.3 میلیارد تومان تمام می شود!

در شهر پردیس اما قیمت امتیاز طرح ملی مسکن به مراتب بیشتر از سایر شهرهاست. در این شهر هر امتیاز طرح مذکور تا 300 میلیون تومان خرید و فروش می‌شود. خریدار نیز برای اطمینان از این‌که واحد مذکور را از فروشنده تحویل بگیرد حدود 700 میلیون تومان سفته دریافت می‌کند. در قرارداد فروش نیز قید می‌شود فروشنده هر زمان وزارت راه و شهرسازی باید برای پیگیری واحد خود مراجعه کند.

در دماوند نیز امتیاز طرح ملی مسکن با قیمت حدود 150 میلیون تومانی خرید و فروش می‌شود.

یکتانتتریبونخرید ارز دیجیتال از والکس

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. کشوری که در آن هیچ خبر خوبی وجود ندارد !

  2. آقای دایی؛ گران حساب نکردید؟!

  3. تلاش برای رفع سریع تحریم ها یک وظیفه است !

  4. مرفهین سه درصدی؛ پرمصرف های گاز در کشور

  5. روایت خبرگزاری اصولگرا از نفوذ در دولت احمدی‌نژاد/ جزئیات اختلاف ایران و آمریکا در مذاکرات دوحه/ تناقض دولت رئیسی درباره وزارت بازرگانی

  6. مالیات ستانی در ایران نیازمند انقلاب است

  7. تهدید نماینده اصفهان : وزیر نیرو بداند ، ما نمی گذاریم طرح اجرا شود

  8. حکایت کارتخوان و پزشک

  9. بیانیه اعتراضی رتبه های برتر کنکور درباره مصوبه کنکوری شورای عالی انقلاب فرهنگی

  10. بازگشت صف‌های دلار به میدان فردوسی |‌ ازدحام مردم در مقابل صرافی‌ها را ببینید

  11. فقط ۴۰ درصد سیستم مالیاتی ما هوشمند و کارآمد است

  12. روشن شدن بنز جا مانده از جنگ جهانی دوم

  13. بزرگنمایی اجتماع‌های سلام فرمانده اشتباه است

  14. فرق قطار ایرانی با آمریکایی!

  15. سگ‌های ولگرد در قم جان پسر بچه ۶ ساله را گرفتند

  16. مقایسه سایپا شاهین و دنا پلاس

  17. سریال تکراری رسوایی‌های جنسی در ارتش اسرائیل

  18. اشتباه خطرناک سرباز تازه کار

  19. تعارض منافع عامل مخالفت با راه اندازی سامانه مودیان/ چرا برای مالیات سراغ کسبه جزء و کارمندان می روند؟

  20. ایران چگونه یک اقتصادِ ضدتحریم را ایجاد کرد؟

  21. به این میگن اعتماد بنفس

  22. کار عجیب صدا سیما| استفاده از مدل مرد برای توضیح مشکلات شرعی کاشت ناخن!

  23. چرا در ازدواج ایده آل گرا شدیم؟!

  24. صاحبخانه جدید برای مستاجران پایتخت

  25. محدودیت جدید برای افتتاح حساب و صدور دسته‌چک/ چه خدماتی بدون کد اسکان ارائه نمی‌شود؟

  ابر آروان

  آخرین عناوین

  بلیط هواپیما