خوئینی‌ها پدرخوانده اصلاح‌طلبان می‌شود؟

 3990708036

موسوی خوئینی‌ها به مرد خاکستری اصلاح‌طلبان معروف است، او پس از مهدی کروبی یعنی پس از سال ۸۴ سمت دبیرکلی مجمع روحانیون مبارز را بر عهده گرفته است و حالا  از قرار معلوم قصد دارد فصل جدیدی از سیاست را در غالب لیدری جریان اصلاحات آغاز کند، به شکلی که خیلی‌ها هدف فعالیت‌ها و مواضع سیاسی اخیر او را انتخاباتی و به منظور گرفتن جای خاتمی در انتخابات ۱۴۰۰ عنوان و تحلیل می‌کنند.

خوئینی‌ها پدرخوانده اصلاح‌طلبان می‌شود؟

باشگاه خبرنگاران جوان نوشت: داستان سر و سامان گرفتن اصلاحات انگار سر دراز دارد؛ زیرا هنوز به ثبات نرسیده است.

داستان اصلاحات و نهادهای معروفش انگار سر دراز دارد و حالا حالا ها تمام شدنی نیست. هنوز هم پس از گذشت ماه ها از استعفای حجت‌الاسلام و المسلمین عبدالواحد موسوی لاری و پس از آن محمدرضا عارف اصلاح‌طلبان به سر و سامان نرسیده اند.

بگذریم از اینکه چند ماه پیش صحبت از نامزدی بهزاد نبوی و عبدالله نوری برای ریاست شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان بود و در نهایت عطای این کرسی به هیچ یک از این افراد نرسید، اما چندی نگذشت که با اظهار نظرهایی از جانب شخصیت‌های جریان اصلاحات مجددا صحبت از ریاست افسانه‌ای این شورا بر سر زبان‌ها افتاد.

آیا مرد خاکستری؛ پدرخوانده جدید اصلاح‌طلبان می‌شود+ تصاویر

جنجال‌هایی که یک نام آفرید

داستان از اینجا شروع شد که علی صوفی وزیر تعاون دولت اصلاحات در مصاحبه‌ای گفته بود: این احتمال وجود دارد که در صورت فعالیت دوباره شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح طلبان، شخص آیت الله موسوی خوئینی‌ها در رأس این نهاد سیاسی قرار بگیرد.

موضوعی که باعث شد تا سر و صداهای بسیاری از سمت جریان اصلاحات در واکنش به این موضوع شنیده شود، برای مثال صادق زیباکلام تحلیلگر مسائل سیاسی در واکنش به این صحبت گفت: موسوی خوئینی‌ها اگر قرار است با اطلاع سید محمد خاتمی یا بدون اطلاع او سخنگو یا لیدر جنبش اصلاحات باشد، یک فاجعه برای اصلاحات رقم خورده و عقب‌گردی بزرگ برای این جریان است و به نوعی لیدری موسوی خوئینی‌ها تیر خلاص به شقیقه جنبش اصلاحات است.

پدرخوانده جدید اصلاح‌طلبان کیست؟

روزنامه اصلاح طلب آرمان هم در این باره نوشت که چون موسوی‌خوئینی‌ها در میان این طیف جایگاهی ندارد، او به خاطر اینکه در میان مردم فاقد محبوبیت است، به‌عنوان گزینه‌ مهم اصلاح‌طلبان جا زده می‌شود.

موضوعی که قربانعلی قائمی فعال سیاسی اصلاح طلب هم در گفت‌و گو با باشگاه خبرنگاران جوان بر آن صحه گذاشته و گفت که موسوی خوئینی‌ها مدت‌های مدیدی است که در صحنه سیاسی کشورمان حضور معناداری ندارد ، بسیاری از افراد مخصوصا در دهه های اخیر صرفا در مقاطعی در سپهر سیاسی کشور آفتابی شدند و سعی کردند که نظرات خود را به مخاطبان خود اعلام کنند، اما تا آنجا که من می‌دانم طیف اصلاح طلب از گرایش به پدرخواندگی عبور کرده و در تلاش است تا دیگر افراد را به عنوان تصمیم گیر خود انتخاب کند.

پدرخوانده جدید اصلاح‌طلبان کیست؟

البته در این میان برخی هم مثل احمد شریف عضو شورای هماهنگی جبهه اصلاح طلبان مدعی شد که وقتی ادامه کار شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان در ابهام است  قطعا رئیس تراشیدن برای آن و طرح مباحث مختلف هم مناسبتی ندارد.

نظراتی که اگرچه بار منفی بسیاری را بر دوش می‌کشید، اما شاید باعث کنجکاوی بیشتری درباره شخصیت موسوی خوئینی‌ها شده باشد.

آیا مرد خاکستری؛ پدرخوانده جدید اصلاح‌طلبان می‌شود+ تصاویر

مرد خاکستری اصلاحات چه کسی است ؟

حجت الاسلام و المسلمین سید محمد موسوی خوئینی‌ها به مرد خاکستری اصلاح‌طلبان معروف است، وی اکنون ۶۹ ساله است و پس از مهدی کروبی یعنی پس از سال ۸۴ سمت دبیرکلی مجمع روحانیون مبارز را بر عهده گرفته است و حالا  از قرار معلوم قصد دارد فصل جدیدی از سیاست را در غالب لیدری جریان اصلاحات آغاز کند، به شکلی که خیلی‌ها هدف فعالیت‌ها و مواضع سیاسی اخیر او را انتخاباتی و به منظور گرفتن جای حجت الاسلام سید محمد خاتمی در انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ عنوان و تحلیل می‌کنند.

آیا مرد خاکستری؛ پدرخوانده جدید اصلاح‌طلبان می‌شود+ تصاویر

موسوی خوئینی‌ها رهبر معنوی دانشجویان مسلمان پیرو خط امام خمینی (ره) در جریان تسخیر لانه جاسوسی و از نزدیکان امام راحل پیش و پس از انقلاب بود و در دهه اول انقلاب، اواخر دهه ۵۰ و عمده سال‌های دهه ۶۰، مسئولیت‌های مهمی همچون نایب رئیسی دوره اول مجلس شورای اسلامی، عضویت در شورای سرپرستی صدا و سیما، دادستانی کل کشور، سرپرست حجاج ایرانی در عربستان، نمایندگی دورهٔ اول مجلس خبرگان رهبری و عضویت در شورای بازنگری قانون اساسی را بر عهده داشته است و جزو چهره‌های ذی نفوذ و تاثیرگذار در کشور به شمار می‌رفت.

آیا مرد خاکستری؛ پدرخوانده جدید اصلاح‌طلبان می‌شود+ تصاویر

موسوی خوئینی‌ها بعد از رحلت امام خمینی (ره) مدتی حضور در مجمع تشخیص مصلحت نظام را تجربه کرد و مشاور سیاسی رهبر انقلاب هم بود، اما رفته رفته از مسئولیت های اجرایی فاصله گرفت و بیشتر به انجام کار سیاسی به عنوان قطب مخالف راست سنتی قدیم در جریان چپ پرداخت. مخالفان موسوی خوئینی‌ها او را به داشتن دیدگاه‌های کمونیستی، ارتباط با شوروی و موضوعاتی از این دست متهم می‌کردند که البته او به این مسائل به خصوص داشتن دیدگاه‌های کمونیستی، ارتباط با شوروی پاسخ هایی داده است.

اما شاید معروف‌ترین وجهه موسوی خوئینی ها که به یک طوفان رسانه‌ای برای او بدیل شد همان نامه معروفش به مقام معظم رهبری باشد که البته برخی تحلیل‌های  متفاوتی از آن ارائه کردند.

آیا مرد خاکستری؛ پدرخوانده جدید اصلاح‌طلبان می‌شود+ تصاویر

و نامه‌ای که جنجال آفرین شد 

برای مثال سید امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی نایب‌رئیس ‌اول مجلس شورای اسلامی در واکنش به نامه موسوی خوئینی‌ها به رهبر معظم انقلاب در مطلبی نوشت: این افراد به دلیل عدم بلوغ و تقوای سیاسی و بی‌کفایتی و خوی ‌اشرافی‌گری و زاویه با انقلاب و افکار امام راحل ، برای همیشه منزوی شده و به حاشیه رفته و خواهند رفت و ملت با بصیرت ما از کوچک تا بزرگ آن‌قدر بالغ و فهیم هستند که فریب این بازی‌های سیاسی را نخورند و مسبوق به سوابق آنها در تاریخ انقلاب پاسخ آنها را داده و خواهند داد.

پدرخوانده جدید اصلاح‌طلبان کیست؟

علاوه بر این دفتر تحکیم وحدت هم در نامه‌ای نوشت: آقای خوئینی‌ها هیچکس به اندازه این اتحادیه از کرده‌های شما در ۴۰ سال اخیر باخبر نیست، حال که بر روی سِن رفته اید، خود نیز باید پاسخگوی وضعیتی که شما و دولت‌تان مردم را به آن دچار کرده‌اید؛ باشید. جناب خوئینی‌ها! اگر در خصوص شرایط کشور واقعا نیت خیرخواهانه‌ای داشتید باید قبل از این نامه، دو نامه دیگر می‌نوشتید؛ اول خطاب به خود و هم قطارانتان در مجمع روحانیون و حزب اتحاد ملت و کارگزاران سازندگی و... و می‌گفتید حالا وقت آن است که به خاطر فریب مردم در این سال ها خاضعانه عذرخواهی کنیم و دوم خطاب به جناب روحانی و از ایشان می‌خواستید هر چه سریع‌تر استعفا دهد که هر روز ماندنش در دستگاه اجرایی مضر به حال کشور است.»

آیا مرد خاکستری؛ پدرخوانده جدید اصلاح‌طلبان می‌شود+ تصاویر

همچنین حسین کنعانی مقدم فعال اصولگرا نیز در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان در این باره گفته است که نامه‌ای که او برای رهبری نوشت و مسائلی که در آن مطرح کرد بیش از هرچیز ثابت کرد که خط او درگیری با نظام است و  از همان ابتدا می‌خواسته با کل نظام درگیر شود؛بنابراین بعید می‌دانم که او به عنوان یک فرد سیاسی بخواهد به سبب  تعامل با نظام وارد عرصه شود، بلکه حضور او بیشتر به یک شبهه اقدام اپوزوسیونی شباهت دارد.

او همچنین تاکید کرد که نام او بیش از هرچیز نشان دهنده این است که بحران بسیار جدی در میان اصلاحات وجود دارد و شاید صحبت هایی که سران اصلاحات درباره بحران های داخلی و هویتی درباره اصلاحات می‌کنند با نام او بیش از پیش خود را نشان دهد؛ زیرا تا به حال اجماعی درباره او صورت نگرفته و به نظرم او زنگ پایان اصلاحات است و وقتی که این زنگ زده شود؛ یعنی آنها به آخر خط رسیدند زیرا مواضع او صرفا تقابل با نظام است.

آیا مرد خاکستری؛ پدرخوانده جدید اصلاح‌طلبان می‌شود+ تصاویر

اما این تمام حرف‌های این کارشناس مسائل سیاسی نبود، زیرا او در بخش پایانی صحبت‌هایش به موضوعی جالب توجه اشاره کرد مبنی بر اینکه باتوجه به اینکه اصلاحات احتمال می‌دهد رغبتی در بین مردم به این جریان وجود نداشته باشد  از الان به دنبال این است که با زیر سوال بردن انتخابات مظلوم نمایی انجام دهد.

حال اما باید دید با توجه به اقبال نه چندان پررنگ جریان اصلاحات به این شخصیت سیاسی، حاشیه‌هایی که نام او ایجاد کرده و نفس های بی رمق شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاحات آیا بازهم برخی او را به عنوان پدر خوانده این جریان خواهند پذیرفت یا اتفاق دیگری در راه است؛ پدرخواندگی اصلاحات برای موسوی خوئینی‌ها؛ شاید خیلی دور، شاید خیلی نزدیک.

پربحث‌های دیروز

 1. درگیری علی دایی با سارقان+فیلم

 2. طنزپردازان دست بجنبانند...

 3. قاضی حداد، معاون دادستان تهران در دوره سعید مرتضوی بر اثر کرونا درگذشت

 4. واکنش وزیر اسبق اقتصاد به مخالفت دولت با یارانه سوم / «منابع کافی داریم، دولت مغلطه نکند»

 5. نظرات برگزیده مخاطبین الف: چرا نمایندگان فقط شعار می‌دهند؟/ بیشترین سود از تحریم ها نصیب رانتخواران شد/ مجلس یازدهم در پنج ماه دو تذکر صریح از رهبری گرفت

 6. تلاش دایی برای گیر انداختن سارق زنجیر ۸۰ میلیونی‌اش/ عکس

 7. جزئیات سرقت از علی دایی در زعفرانیه

 8. «یارانه سوم» دچار اماواگر شد/ تامین ۳۰ هزار میلیارد تومان از کجا؟/ زور مخالف دولت می‌چربد یا اصرار مجلس؟

 9. بادامچیان: سیدحسن خمینی زرنگ است و کاندیدای اصلاح طلبان در ۱۴۰۰ نمی شود /احمدی نژاد می تواند کاندیدا شود

 10. آغاز افزایش کارمزد خدمات بانکی از آذرماه

 11. تصاویر کمتر دیده شده از مقر منافقین در آلبانی

 12. درخواست افزایش ۵۰ درصدی حقوق کارکنان آموزش عالی

 13. وزارت خارجه ایران در پاسخ به اعلامیه وزارت دادگستری آمریکا: این محموله متعلق به ما نبوده / هیچ متمدنی، به دزدی افتخار نمی کند

 14. پس از پیام رهبر انقلاب به جوانان فرانسوی؛ صفحه اینستاگرام فرانسوی سایت رهبر انقلاب مسدود شد

 15. آمریکا محموله نفت ضبط شده صادراتی ایران به ونزوئلا را فروخت

 16. انگلیس: سفیر ایران را احضار کردیم

 17. چرا ترامپ سخنان بایدن را در مناظره مدام قطع می کرد؟

 18. ۱۰ توصیه جدی برای گریز از کرونا

 19. رشد اقتصادی آمریکا از پیش بینی ها فراتر رفت

پربحث‌های هفته

 1. چرا جمعیت ایران باید دستِ‌کم به ۱۵۰میلیون برسد؟!

 2. جنجال توییت «ذوالنوری» به روایتی دیگر

 3. غرب لیبرال، آزادی بیان یا مدیریت افکار!؟

 4. فیلم / تصاویر دوربین مداربسته از محل درگیری مهرداد سپهری

 5. قالیباف کرونا گرفت

 6. شواهد میدانی به تداوم آمریکای ترامپ اشاره دارد

 7. چند نکته درباره آمار پایین فوتی‌ها در کربلا و نجف

 8. اوراسیا تایمز: چرا ایران قادر است جنگنده های بسیار پیشرفته آمریکا را "سرنگون" کند؟

 9. گزارش نیوزویک از احتمال اندک شکست ترامپ 

 10. چرا قرعه کشی خودرو عادلانه نیست؟

 11. کرونای بد؛ کرونای خوب!

 12. پزشک ۵۰۰ تومانی میبد درگذشت

 13. سودای خام سودان در ایجاد رابطه با اسراییل

 14. حمله وحشیانه اراذل و اوباش به یک پاساژ در جنوب غرب تهران

 15. آقای جهانگیری ما دعا می‌کنیم اما ...

 16. آمار وحشتناک کرونا در ایران: ۴۱۵ فوتی در ۲۴ ساعت

 17. درگیری علی دایی با سارقان+فیلم

 18. طنزپردازان دست بجنبانند...

 19. اقدام تحسین برانگیز نجاح محمدعلی در پاسخ به توهین کارشناسان من و تو

 20. ابلاغ مجوز افزایش قیمت‌ خودروها برای سه ماهه سوم سال + جزئیات و قیمت‌ها

 21. واریز ۲۷ هزار میلیارد تومان به حساب خاص رئیس جمهور

 22. رهبر انقلاب: برای مقابله با کرونا باید تصمیم قاطع حاکمیتی گرفته شود/ توصیه‌های مهم برای مواجهه با ویروس کرونا/ انتقاد صریح از هتک حرمت رئیس‌جمهور

 23. تذکر لسانی بهانه‌ای برای ضرب و شتم/ دلجویی امام جمعه رشت از بانوی آمر به معروف

 24. دفاع پاریس از توهین به پیامبر اسلام؛ ماکرون: عقب‌نشینی نمی‌کنیم

 25. فیلم/ به تاراج بردن خیارهای یک مزرعه حاشیه تهران!

پربحث‌های هفته

 1. جنجال توییت «ذوالنوری» به روایتی دیگر

 2. غرب لیبرال، آزادی بیان یا مدیریت افکار!؟

 3. قالیباف کرونا گرفت

 4. آقای جهانگیری ما دعا می‌کنیم اما ...

 5. واریز ۲۷ هزار میلیارد تومان به حساب خاص رئیس جمهور

 6. رهبر انقلاب: برای مقابله با کرونا باید تصمیم قاطع حاکمیتی گرفته شود/ توصیه‌های مهم برای مواجهه با ویروس کرونا/ انتقاد صریح از هتک حرمت رئیس‌جمهور

 7. ماجرای مهرداد سپهری به روایت چند شاهد عینی

 8. باهنر: در برجام گل‌هایی زدیم و گل‌هایی هم خوردیم/ احمدی‌نژاد میگفت می‌خواهم با سرعت ۱۴۰ كیلومتر بروم/ اصلاح‌طلبان نمی‌توانند خودشان را از دولت مبرا کنند

 9. عضو فقهای شورای نگهبان: همه باید اجناس فرانسوی را تحریم کنند

 10. ایرانی‌هایی که خواهان تحریم ایران هستند/ چند میگیری مزدور باشی؟

 11. رضایی: هرکس در آمریکا رأی بیاورد باید تحریم‌ها را رفع کند/ چند کشور تقاضای خرید تسلیحات ایرانی دارند

 12. مسئولانی که یک شبه دکتر یا مهندس می‌شوند!

 13. تکرار ماجرای حساب‌های خاص؟

 14. خوش خیالی خطرناک به روایت ربیعی/واکنش لعیا جنیدی به مرگ مهرداد سپهری/حاشیه‌های برگزاری یک جشن در مشهد/فاصله بین روحانی و قالیباف تمام می‌شود؟

 15. اشتری: ۲ بار به نزدیکی خاوری رسیدیم اما پلیس کانادا برای بازداشت همراهی نکرد

 16. نظرات برگزیده مخاطبین الف: چرا نمایندگان فقط شعار می‌دهند؟/ بیشترین سود از تحریم ها نصیب رانتخواران شد/ مجلس یازدهم در پنج ماه دو تذکر صریح از رهبری گرفت

 17. راهکار قالیباف به‌جای استیضاح

 18. ابتکار ایران در مناقشه قره‌باغ جواب می دهد؟

 19. واکنش متفاوت نماینده مجلس به تحریم زنگنه؛ آقای ظریف از طلبت بگذر!

 20. سیاست یا دعوای حیدری - نعمتی؟!

 21. دولت ملزم به پرداخت یارانه کالای اساسی شد/ تامین کالا برای ۶۰ میلیون ایرانی

 22. سرکرده الاحوازیه دستگیر و به ایران منتقل شد

 23. شورای عالی فضای مجازی را فعال کنید!

 24. فرق پلیس ایران با پلیس آمریکا

 25. بادامچیان: سیدحسن خمینی زرنگ است و کاندیدای اصلاح طلبان در ۱۴۰۰ نمی شود /احمدی نژاد می تواند کاندیدا شود

آخرین عناوین