آقای روحانی! مقصر بیکاری، جوان تحصیلکرده نیست

امير حسين رحماني، گروه سیاسی الف،   3980822169 ۵۲ نظر، ۰ در صف انتشار و ۲۴ تکراری یا غیرقابل انتشار

یکی از معضلات جامعه ایران، نرخ بالای بیکاری و عدم توانایی دولت برای فراهم کردن زمینه اشتغالزایی است. به همین دلیل است که در مقاطع مختلف علی الخصوص زمان انتخابات یکی از وعده های سیاستمداران، ایجاد شغل است اما بعضاً مشاهده می شود بعد از مدتی مقامات و مسئولان برخلاف وعده های خود سخنان جدیدی را بیان می کنند.

آقای روحانی! مقصر بیکاری، جوان تحصیلکرده نیست

به گزارش الف، حجت الاسلام حسن روحانی، 19 آبان ماه در جلسه شورای اداری، توسعه و افتتاح هم زمان طرح های اقتصادی و زیربنایی که در یزد برگزار شد گفت: دولت نباید شغل ایجاد کند بلکه زیرساخت‌ها را آماده می‌کند و بانک‌ها نیز تسهیلات را ارائه می‌دهند پس اگر کسی بیکار باشد مقصر خودش است.

اگر چه بخش اصلی از صحبت رئیس جمهور صحیح و منطقی است اما قسمت آخر سخنان ایشان درباره این که «اگر کسی بیکار باشد مقصر خودش است» با توجه به اوضاع و شرایط اقتصادی فعلی صحیح نیست. همان طور که رئیس جمهور عنوان داشته اند دولت حتماً باید زیرساخت ها و زمینه لازم را برای ایجاد اشتغال فراهم نماید اما در حال حاضر از نظر سرمایه گذاری، تسهیل شرایط کسب و کار، تولید داخلی و ... وضعیت نامناسبی بر اقتصاد کشور حکمفرماست. شرایط به گونه ای است که طی چند سال اخیر بسیاری از شرکت های تولیدی تعطیل شده اند، کارگران خود را اخراج و تعدیل نیرو انجام داده اند یا اینکه ماه ها و شاید سال ها به آنها حقوق و دستمزدی پرداخت نکرده اند. به همین دلیل است که هر روز اخباری از تجمع کارگران در سراسر کشور منتشر می شود. بر این اساس باید گفت زمانی که فضای اقتصادی و تولید کشور نه تنها در دوران مناسب و مطلوبی نیست بلکه رکود و بی تحرکی در اکثر بخش ها وجود دارد از یک جوان چگونه باید انتظار داشت که بتواند شغل مناسبی پیدا کند.

اگر منظور رئیس جمهور این باشد که دولت نباید تمام افرادی که در پی کار هستند را استخدام کند صحیح است. اما حتماً روحاني نیز قبول دارد منصفانه نیست که تقصیر بیکاری را متوجه فرد تحصیل کرده دانست.

نکته مهم این است که بر اساس قانون اساسی، دولت مکلف است زمینه لازم را برای افرادی که در پی شغل هستند فراهم نماید و این مسئله بارها در قانون اساسی مورد تاکید قرار گرفته است. مثلاً در اصل‏ بیست و هشتم آمده « دولت‏ موظف‏ است‏ با رعایت‏ نیاز جامعه‏ به‏ مشاغل‏ گوناگون‏، برای‏ همه‏ افراد امکان‏ اشتغال‏ به‏ کار و شرایط مساوی‏ را برای‏ احراز مشاغل‏ ایجاد نماید.»

همچنین در بند 2 از اصل چهل و سوم قانون اساسی عنوان شده: تأمین‏ شرایط و امکانات‏ کار برای‏ همه‏ به‏ منظور رسیدن‏ به‏ اشتغال‏ کامل‏ و قرار دادن‏ وسایل‏ کار در اختیار همه‏ کسانی‏ که‏ قادر به‏ کارند ولی‏ وسایل‏ کار ندارند ...

بنابراین با این مواد قانونی باید گفت اظهارات جدید رئیس جمهور نوعی شانه خالی کردن از زیر بار مسئولیت است که در تعارض با اصول مصرح در قانون اساسی است. البته در لیبرال ترین و سرمایه دارترین کشورهای غربی نیز دولت نمی تواند کلاً بیان کند مسئولیتی در قبال اشتغال و بیکاری افراد جامعه ندارد. 

در دولت یازدهم و دوازدهم، احتمالاً این اولین بار است که رئیس جمهور اعلام می کند هر فردی بیکاری است مقصر نه دولت بلکه خودش است. تا پیش از این حجت الاسلام حسن روحانی در مقاطع زمانی مختلف و از سال 1392 به بعد همیشه از تلاش دولت برای کاهش بیکاری و ایجاد اشتغال سخن گفته بود.

 به عنوان مثال، روحانی 6 آذرماه 1396 در برنامه تلویزیونی و در گزارش صد روزه فعالیت دولت دوازدهم گفت: آمار اشتغال قبل از ما صفر بود، ولی ما سالی ۶۸۵ هزار شغل ایجاد کردیم!

رئیس جمهور در ادامه گفت:«در سال 85 تا 92 تقریبا اشتغال صفر بوده است. از پاییز 93 تا تابستان 96 سالانه 685 هزار اشتغال خالص ما بود و این در حالی است که آمار اشتغال ما در تابستان امسال نسبت به پارسال بالای 700 هزار است؛ بنابراین باید بگویم که همه طرح‌های اشتغال در این صد روزه عملیاتی شده است و ادامه خواهد یافت.»

 همچنین رئیس جمهور در اوائل بهمن ماه 1396 در گفت و گوی زنده تلویزیونی با مردم گفت: من در زمان انتخابات دو وعده مهم به مردم دادم. اول اینکه برای اشتغال تلاش مضاعف انجام دهم و دوم برای رفع فقر مطلق تلاش کنم و من این دو هدف مهم را در بودجه سال 97 آورده ام.

همچنین رئیس جمهور 26 تیرماه 98 در همایش رویداد ایران هوشمند ضمن اشاره غیرمستقیم به یک تاکسی اینترنتی عنوان داشت: اینکه امروز می‌بینیم یک استارت‌آپ اشتغال عظیمی ایجاد کرده و هزاران شغل مستقیم و بیش از یک میلیون و ۶۰۰ هزار شغل غیرمستقیم به وجود آورده، یک تحول بزرگ در کشور ماست. اینکه یک استارت‌آپ در عرض ۴.۵ سال بتواند این حجم بزرگ از اشتغال را ایجاد کند افتخاری بزرگ برای نسل جوان و تحصیل کرده ما و تحول برای ایجاد رفاه اجتماعی مردم است.»

البته روشن و مشخص است که اشاره رئیس جمهور به اشتغال‌زایی یک تاکسی اینترنتی نیز چندان معقول و صحیح نیست؛ چرا که بسیاری از افراد( بخصوص جوانان تحصیل کرده ) از روی ناچاری و غیرمتناسب با رشته ای که در دانشگاه داشته اند در چنین جاهایی مشغول به کار شده اند. 

در نهایت باید گفت اگر چه در دوران فعلی تحریم های گسترده ای توسط آمریکا علیه کشور و مردم وضع شده اما حتماً دولت می توانست با برنامه ریزی و سیاست گذاری معقول تر زمینه بهتری برای اشتغال جوانان فراهم می کرد مهم تر این که حداقل در این شرایط به گونه ای سخن گفته نشود که موجب ناراحتی مردم علی الخصوص جوانان است. بنابراین در شرایط فعلی این که گفته می شود اگر کسی بیکار باشد مقصر خودش است حتماً نادرست است.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

علي اصقر۱۱۷۰۹۵۷۰۰:۱۰:۲۸ ۱۳۹۸/۸/۲۵
مقصر "ژن" شان است كه برتر نيست
ناشناس۱۱۷۱۴۶۹۰۹:۲۴:۲۶ ۱۳۹۸/۸/۲۵
مقصر تنها روحانی نیست به غیر از روحانی خیلی های دیگر هم مقصر هستند: مجلس،..........
با روحانی تا ۱۴۰۰ مونده حالا!۱۱۷۲۱۳۱۱۳:۰۰:۰۱ ۱۳۹۸/۸/۲۵
درود بر روحانی، سلام بر خاتمی
ناشناس۱۱۷۱۴۷۲۰۹:۲۵:۵۵ ۱۳۹۸/۸/۲۵
شما فقط روی تان با روحانی باز است و تمام شکایات تان را پیش او می برید
ناشناس۱۱۷۲۱۱۵۱۲:۵۴:۰۵ ۱۳۹۸/۸/۲۵
بنزین من گران کردم خجالت هم چیز خوبیه
ناشناس۱۱۷۲۱۱۸۱۲:۵۵:۱۰ ۱۳۹۸/۸/۲۵
پ ن پ من رئیس جمهورم .پول ملت دست منه
ناشناس۱۱۷۱۴۷۴۰۹:۲۶:۵۷ ۱۳۹۸/۸/۲۵
راهی که می رویم اشتباه است
ناشناس۱۱۷۱۴۷۹۰۹:۲۷:۵۹ ۱۳۹۸/۸/۲۵
همه مسئولان باید پاسخگو باشند. از بالا تا پایین
ناشناس۱۱۷۱۴۸۰۰۹:۲۸:۴۰ ۱۳۹۸/۸/۲۵
عمده مشکلات کشور ناشی از تحریم ها است
ناشناس۱۱۷۱۸۵۶۱۱:۲۵:۳۴ ۱۳۹۸/۸/۲۵
تشدید تحریم ها و فشار حداکثری دشمن نتیجه برجام است.
ناشناس۱۱۷۱۴۸۴۰۹:۲۹:۵۹ ۱۳۹۸/۸/۲۵
باید به آنانی که بذر مشکلات کنونی کشور را کاشته اند هم توجه شود.
ناشناس۱۱۷۲۴۹۲۱۴:۴۲:۳۶ ۱۳۹۸/۸/۲۵
منظورت دولت کارگزاران هاشمی و لیبرال خاتمی هس؟
ناشناس۱۱۷۱۴۹۲۰۹:۳۲:۱۳ ۱۳۹۸/۸/۲۵
تا موقعی که خودی و نا خودی در این کشر وجود دارد، جایی برای ناخودی ها نخواهد بود.
ناشناس۱۱۷۱۵۵۷۰۹:۵۱:۳۱ ۱۳۹۸/۸/۲۵
پشت هر نظمی شعوریست و پشت هر بی نظمی بی شعوریست.
ناشناس۱۱۷۰۹۷۷۰۰:۱۹:۳۶ ۱۳۹۸/۸/۲۵
انشالله همین مسله باعث استیضاح و برکناری و محاکمه شود
ناشناس۱۱۷۱۴۹۸۰۹:۳۳:۵۲ ۱۳۹۸/۸/۲۵
مثلا" اگر محمود تو الان رییس جمهور بود، مشکلی نداشتیم. مطمئن باش که وضعمون خیلی خیلی بدتر بود.
ناشناس۱۱۷۰۹۹۲۰۰:۲۷:۱۰ ۱۳۹۸/۸/۲۵
اگر ایمان به خدا و معاد نداشتم احتمالا از غصه دق میکردم، گرچه الان هم از بیکاری حالم اصلا خوب نیست. ارشد از دانشگاه دولتی در جستجوی کار در آستانه 30 سالگی.
ناشناس۱۱۷۱۴۰۹۰۹:۰۶:۲۲ ۱۳۹۸/۸/۲۵
الان دقیقا دیگه دست دولت رو شد که دستکاری تعمدی نرخ ارز برای پوشش بدهی های دولت و پوشش زیان بانک ها و کسری خود دولت بوده است
ناشناس۱۱۷۱۴۴۸۰۹:۱۷:۳۷ ۱۳۹۸/۸/۲۵
آقای کامبیز مهدی زاده داماد محترم رئیس جمهور هم مثل شما هستند یا چند تا شغل نون آب داراساسی داره؟
ناشناس۱۱۷۰۹۹۴۰۰:۲۹:۴۰ ۱۳۹۸/۸/۲۵
مصوبه مجلس این بوده که بنزین گران نشود اقای لاریجانی که همه مجلس نبوده که چنین تصمیمی را امضا کرده
ناشناس۱۱۷۰۹۹۵۰۰:۲۹:۴۷ ۱۳۹۸/۸/۲۵
مقصر بیکاری جوانان حسن روحانی، محمود احمدی نژاد، محمد خاتمی، اکبر هاشمی رفسنجانی و همه کسانی هستند که بیشتر حرف زدند و کمتر عمل کردند!
علی۱۱۷۱۰۲۹۰۰:۵۹:۲۷ ۱۳۹۸/۸/۲۵
ایشون راهشو یاد گرفته.فردا میگه من اختیار نداشتم
ناشناس۱۱۷۱۰۵۶۰۱:۵۱:۳۰ ۱۳۹۸/۸/۲۵
ما مردم روحانی را استخوان لای زخم می دانیم لطفا جهت آلام درد مردم هم شده سخنان ایشان را کمتر پوشش خبری دهید.
ناشناس۱۱۷۱۱۰۶۰۴:۴۰:۵۷ ۱۳۹۸/۸/۲۵
طبق قانون اساسی دولت وظایف تامین شرایط مناسب شغل و مسکن رو داره رییس دولت فعلا حسن روحانی هستش پس تمام وظایف در واقع وظیفه ایشون هستش و اتفاق نیفتادن این امور نتیجه انجام ندادن وظایف دولت هستش پس حسن روحانی فعلا مقصر اصلی تمام این شرایط هستش
ناشناس۱۱۷۱۱۳۷۰۶:۳۰:۴۸ ۱۳۹۸/۸/۲۵
مقبولیت شیخ حسن به زیر 1 % رسیده شیخ حسن با یک خداحافظی ؛ دل 82 میلیون ایرانی را شاد نماید
ناشناس۱۱۷۱۱۴۱۰۶:۳۴:۵۱ ۱۳۹۸/۸/۲۵
خدا ازت نگذره نجومی بگیر
ناشناس۱۱۷۱۱۵۶۰۶:۵۷:۵۰ ۱۳۹۸/۸/۲۵
3 نون حیف نون اقتصادی دولت نوبخت نیلی نهاوندیان باید ممنوع الخروج دستگیر و محاکمه شوند
ناشناس۱۱۷۱۷۳۶۱۰:۴۳:۳۸ ۱۳۹۸/۸/۲۵
یک جایزه 1 میلیون دلاری برای این جمله وزین باید داد
ناشناس۱۱۷۱۱۷۱۰۷:۱۳:۱۹ ۱۳۹۸/۸/۲۵
اگر توانایی داشتید همان زیرساخت هم میتوانستید ایجاد کنید، اقتصاد قفل شده آقای رئیس جمهور، بانک ها به خودی ها وام می دهند، همین وام ها هم با بهره های 20 درصد به بالا حساب می شود، جالا شما سخن از زیرساخت می زنید
ناشناس۱۱۷۱۱۷۴۰۷:۱۵:۴۲ ۱۳۹۸/۸/۲۵
توقع بيجا داريد شما.
آریو سوئد۱۱۷۱۱۸۶۰۷:۲۲:۴۱ ۱۳۹۸/۸/۲۵
ایران به تنهایی به اندازه مجموع فرانسه، آلمان و بلژیک دانشجو داره. ما به این تعداد دانشجو احتیاجی نداریم. هیچ دولتی توان ایجاد کاربرای این تعداد دانشجو را نداره. من نه به روحانی رای دادم و نه به احمدی نژاد ولی این حقیقت را باید پذیرفت که کشور ما بیشتر به افراد خلاق و کارکن نیاز داره تا دانشگاه رفته. ۳/۴ این دانشگاهها باید تعطیل بشه.
ناشناس۱۱۷۱۱۹۴۰۷:۲۹:۱۷ ۱۳۹۸/۸/۲۵
من کاری به روحانی یا هر رییس جمهور دیگه ندارم. ولی ما بزرگترین نیروی دولتی را داریم مگه قراره هرکس تحصیلات داشته باشه پشت میز نشین بشه؟ کسایی که از کشورایی غربی میگن ببینن که تخصصی یا از روی علاقه سوای تحصیلاتشون شغل انتخاب می کنن و باروربرای جامعه اشون هستن
ناشناس۱۱۷۱۲۲۸۰۷:۴۷:۱۵ ۱۳۹۸/۸/۲۵
روحانی چکاره است؟!
ناشناس۱۱۷۱۴۴۳۰۹:۱۶:۲۱ ۱۳۹۸/۸/۲۵
یه پرمدعا
ناشناس۱۱۷۱۶۳۹۱۰:۱۷:۳۴ ۱۳۹۸/۸/۲۵
مقصر اصلی مشکلات امروز کشور روحانی است.
ناشناس۱۱۷۱۲۴۰۰۷:۵۳:۲۵ ۱۳۹۸/۸/۲۵
کلا در ایران تنها مقصر خود مردم هستند و مسئولین کلا فرشته اند
ناشناس۱۱۷۱۳۰۵۰۸:۲۶:۰۹ ۱۳۹۸/۸/۲۵
مقصر اینه که سر هر کوچه ای یه دانشگاه پولی تاسیس شده و هر کس از سر بیکاری هم که شده میره ارشد و دکترا میگیره!!!!!!مدارک باید بر اساس اعتبار دانشگاه ها درجه بندی بشوند
ناشناس۱۱۷۱۳۰۹۰۸:۲۸:۲۱ ۱۳۹۸/۸/۲۵
چین در سال چند فارغ التحصیل دکتری دارد ؟؟ هند چطور ؟؟
ناشناس۱۱۷۱۳۲۹۰۸:۳۴:۱۴ ۱۳۹۸/۸/۲۵
مقصر خیلی از چیز ها ملت نیست
ناشناس۱۱۷۱۳۳۵۰۸:۳۷:۰۰ ۱۳۹۸/۸/۲۵
روحانی بزرگترین ضربه را به اصلاحات و تفکر اصلاح طلبانه زد.
ناشناس۱۱۷۲۴۹۷۱۴:۴۴:۰۸ ۱۳۹۸/۸/۲۵
نخیر اتفاقا تفکر اصلاحات رو خوب بروز داد
ناشناس۱۱۷۱۳۴۵۰۸:۴۲:۳۵ ۱۳۹۸/۸/۲۵
روحانی تفکر اصلاح طلبانه را بر باد داد
ناشناس۱۱۷۱۳۶۰۰۸:۴۷:۳۵ ۱۳۹۸/۸/۲۵
یه سامانه ای شبیه اون چیزی که قالیباف می خواست راه بندازه، گفته بودین درست میکنین برای رفع بیکاری!!!!!! آقای روحانی به تعداد موهای سر و صورتت به این ملت وعده های پوچ و عمل نکرده دادی....
ناشناس۱۱۷۱۳۸۱۰۸:۵۵:۳۱ ۱۳۹۸/۸/۲۵
حرفهای روحانی و نوبخت نشان میدهد تصمیم خودشان بوده نه نظام و رییسی و... یعنی دولت خودش مدتها در حال طراحی گران کردن بنزین بوده و الان نزدیک انتخابات اجراش کرد تا با بخشی از درآمدش یارانه اضافه کند و لیست بنفش رای بیاورد. متخصص فریبکاری اند نه خدمت
ناشناس۱۱۷۱۴۱۷۰۹:۰۸:۴۲ ۱۳۹۸/۸/۲۵
احمدی نژاد خدا بگم چیکارت بکنه که این یارانه را به اینا یاد دادی.
ناشناس۱۱۷۱۴۷۸۰۹:۲۷:۵۴ ۱۳۹۸/۸/۲۵
از ماست که بر ماست
ناشناس۱۱۷۱۶۸۴۱۰:۳۲:۵۴ ۱۳۹۸/۸/۲۵
چه جوان تحصیل کرده ای.فقط مدرک دارند دوزار سواد ندارند .متاسفانه سواددارها میروند فرنگ یک عده بیسواد مدرک دار با کلی ادعا توقع کار دارند بروید یک حرفه یاد بگیرید ببینید چطور همه جا برایتان کار هست
ناشناس۱۱۷۱۹۷۸۱۲:۰۵:۰۲ ۱۳۹۸/۸/۲۵
روحانی استعفا استعفا
000۱۱۷۲۱۴۶۱۳:۰۵:۱۴ ۱۳۹۸/۸/۲۵
سخنان روحانی در یزد نشان داد جناح اصلاح طلب برای حفظ منافع خود حاضر است دست به هر کاری بزند و حتی اگر نابودی کشور باشد و از هیچ دروغ و تهمت مضایقه نمیکند
ناشناس۱۱۷۲۴۶۱۱۴:۳۱:۰۲ ۱۳۹۸/۸/۲۵
با شعار مردم یزد موافقم : روحانی حیا کن / امریکا رها کن
ناشناس۱۱۷۲۵۰۴۱۴:۴۶:۲۱ ۱۳۹۸/۸/۲۵
بیچاره مردم دباره موقع رای گیری همتون فراموش کار میشید به خدا ......
ناشناس۱۱۷۲۵۹۳۱۵:۱۸:۳۱ ۱۳۹۸/۸/۲۵
ادم مغرور آدمی که میاد یه کار را که بلد نیست را به عهده میگیره بعدشم میاد نق میزنه تقصیر من نیست

پربحث‌های دیروز

 1. روند سقوط قدرت خرید کارمندان در سالهای اخیر+جدول

 2. زنگنه: کارت سوخت حذف نشده بود!/ علی مطهری: حوادث آبان را به گردن سلطنت‌طلبان نیندازیم/ علت‌ خنده‌های روحانی در جلسه بعد از گرانی بنزین

 3. ۳ دلیل روانی افزایش قیمت ارز

 4. واکنش ربیعی به خنده‌های روحانی بعد از گران شدن بنزین: گاهی خنده‌هایی به لب می‌آید که از سوز دل است/ ایده اطلاعات بسیج از من بود

 5. اتباع ایران بخصوص نخبگان و دانشمندان از سفر به آمریکا اجتناب کنند

 6. وزیر اقتصاد نرخ واقعی دلار را اعلام کرد

 7. گلوبال ریسرچ: ایران را رها کنید؛ اسرائیل تهدید علیه بشریت

 8. جهانگیری: برخورد با فساد و مفسدین به‌ تنهایی کافی نیست/ توکلی: مبارزه با فساد باید بدون تبعیض انجام شود

 9. رفتارهایی که در کشورهای دیگر بی ادبی محسوب می‌شود

 10. موجه سازی یارانه پنهان خصولتی-رانتی ها توسط مدعیان اقتصاد آزاد و رقابتی

 11. دژپسند: افشاکنندگان فساد از وزارت اقتصاد جایزه می‌گیرند

 12. قالیباف: خدا همان خدای زمان جنگ است؛ اگر در اقتصاد درست حرکت کنیم

 13. شرط عجیب برانکو برای ایران

 14. آن‌ها که آمدند و آن‌ها که نیامدند؛‌ مجلس آینده را چه کسانی اداره ‌می‌کنند؟

 15. خسارت ۳۶ میلیاردی ویلموتس به کشور!

 16. فرصت طلبی با وکالت مردم...

 17. رفع فیلتر تلگرام تکذیب شد

 18. پرونده "پسر آخوندی" به دادگاه ارسال شد/ پای ۵۰۰ میلیارد تومان در وسط است!

 19. لاریجانی: عده‌ای با منفی‌بافی ‌دل مردم را خالی می‌کنند/ مسئولان به مکان‌هایی بروند که مشکلات مردم بیشتر است

 20. خودداری وزیر اقتصاد از اظهارنظر درباره معافیت مالیاتی سلبریتی‌ها

 21. افزایش بودجه ارتش و سپاه/ کاهش بودجه ستاد کل نیروهای مسلح

 22. دلار در صرافی‌ها به ۱۳۹۰۰ تومان رسید

 23. شرط استراماچونی پذیرفته شد/ استقلال در انتظار بازگشت سرمربی

 24. انتقاد حجت الاسلام قرائتی به تعطیلی ۵شنبه‌ها

 25. سردار جعفری: تنها راه خروج مردم از بن‌بست تغییر انتخاب‌هایشان است/ مشکل اصلی ما ساختار نیست

پربحث‌های هفته

 1. شما چه فکر می‌کنید؟ | آشنا: جماعت زیادی از راه مسافرکشی با ماشین شخصی زندگی می‌کنند...

 2. ترامپ از ایران تشکر کرد؛ مبادله زندانیان حاصل «یک مذاکره بسیار منصفانه» بود

 3. جهانگیری: تفاوت ما با دولت قبل در مبارزه با فساد است؛ هیچ خط قرمزی نداریم/ مردم باید باور داشته باشند که قوه قضائیه پاک است

 4. روحانی: بر اساس بودجه ۹۹ حقوق کارمندان و بازنشستگان ۱۵درصد افزایش می‌یابد/ بودجه سال آتی، بودجه استقامت است

 5. روغن ریخته‌ای که رییس جمهور نذر امامزاده کرد!...

 6. وزیر کشور: یک مقدار افزایش قیمت‌ها،‌ در برابر افزایش قیمت بنزین طبیعی است

 7. ده چیز که برای اولین بار در عربستان باب شد

 8. بودجه ۹۹ بوی نفت نمی دهد

 9. آیا محسن لرستانی اعدام شد؟

 10. روند سقوط قدرت خرید کارمندان در سالهای اخیر+جدول

 11. واکنش کاربران به اولین اجرای مزدک میرزایی

 12. ترفند کارمند بانک در برابر اغتشاشگران + عکس

 13. حکم عجیب مشاور وزیر بهداشت برای پسرش + سند

 14. داماد رئیس جمهور در انتخابات ثبت نام کرد!

 15. توضیحات رامبد جوان درباره مهاجرت و خندوانه

 16. در نیزارهای ماهشهر چه گذشت؟! / روایتی تازه از وقایع اخیر در بندر ماهشهر

 17. سازمان مبارزه با فساد تشکیل دهید...

 18. کاهش سهمیه ۳۰ درصدی ایثارگران در کنکور به ۵ درصد

 19. لیلاز: مردم دیگر نگران قیمت بنزین نباشند

 20. صندلی اتوبوس‌های پایتخت فروشی می‌شود!

 21. تجمع پراکنده و ساختارشکنانه در چند دانشگاه تهران

 22. نماینده مجلس: ممکن است نرخ بنزین دو هزار تومان شود/ دو نرخی بودن بنزین در بودجه ۹۹ حذف می‌شود

 23. «اعتراض»، «آشوب»، «اغتشاش» یا «فتنه»؟ ؛ هر چه بود درسی شد برای عبرت...

 24. زنگنه: کارت سوخت حذف نشده بود!/ علی مطهری: حوادث آبان را به گردن سلطنت‌طلبان نیندازیم/ علت‌ خنده‌های روحانی در جلسه بعد از گرانی بنزین

 25. ۳ دلیل روانی افزایش قیمت ارز

پربحث‌های دیروز

پربحث‌های هفته

 1. شما چه فکر می‌کنید؟ | آشنا: جماعت زیادی از راه مسافرکشی با ماشین شخصی زندگی می‌کنند...

 2. روحانی: بر اساس بودجه ۹۹ حقوق کارمندان و بازنشستگان ۱۵درصد افزایش می‌یابد/ بودجه سال آتی، بودجه استقامت است

 3. حکم عجیب مشاور وزیر بهداشت برای پسرش + سند

 4. داماد رئیس جمهور در انتخابات ثبت نام کرد!

 5. در نیزارهای ماهشهر چه گذشت؟! / روایتی تازه از وقایع اخیر در بندر ماهشهر

 6. سازمان مبارزه با فساد تشکیل دهید...

 7. «اعتراض»، «آشوب»، «اغتشاش» یا «فتنه»؟ ؛ هر چه بود درسی شد برای عبرت...

 8. زنگنه: کارت سوخت حذف نشده بود!/ علی مطهری: حوادث آبان را به گردن سلطنت‌طلبان نیندازیم/ علت‌ خنده‌های روحانی در جلسه بعد از گرانی بنزین

 9. مطهری: عملکرد خوبی در مجلس داشتم/ نیاز زیادی به تبلیغات ندارم

 10. واکنش ربیعی به خنده‌های روحانی بعد از گران شدن بنزین: گاهی خنده‌هایی به لب می‌آید که از سوز دل است/ ایده اطلاعات بسیج از من بود

 11. نماینده بسیج دانشجویی خطاب به روحانی: قرار بود رفاه بیاورید؛ نه اینکه مردم گرفتار نان شب شوند/ کلیدتان شکسته است یا آن را برعکس چرخانده‌اید؟

 12. پیشنهاد عباس عبدی برای برگزاری انتخابات زودرس ریاست‌جمهوری/ انتقاد قوچانی از عارف و شورای عالی اصلاح‌طلبان/چرا احمدی‌نژاد در انتخابات مجلس ثبت‌نام نکرد؟

 13. پشیمانیم؛ حرف پرتَکرار حامیان و هواداران رئیس‌جمهور

 14. پایان ثبت نام نامزدهای انتخابات مجلس/ رقابت اصولگرایان و اصلاح طلبان چگونه خواهد بود؟

 15. ربیعی: تحریم‌ها را می‌توان دور زد، اما جامعه را نمی‌توان دور زد/ پس از آبان دیگر نمی‌توان انتخابات را به شیوه سابق برگزار کرد

 16. فیلم| تصاویر ویژه از لیدرهای عملیاتی اغتشاشگران

 17. احمد توکلی: سال ۹۶ نسبت به طغیان فرودستان هشدار دادم/ تکذيب‌های مکرر زنگنه درباره افزایش قیمت بنزین فريب جامعه بود

 18. بازداشت رئیس مستعفی هلال احمر تایید شد

 19. قالیباف: کلید روحانی قلابی است؛ دنبال کلید واقعی باشید/ ریشه اصلی فساد، ضعف و ناکارآمدی در شیوه اداره است

 20. طبیعی بودن افزایش قیمت‌ها به روایت وزیر کشور/ تکذیب سخنان علی مطهری توسط واعظی و ربیعی/توکلی: افزایش قیمت بنزین پس از چند بار تکذیب، فریب مردم بود

 21. روایت ازغدی از مجادله با روحانی/ ثبت‌نام قالیباف در انتخابات مجلس/آیا نمایندگان، وزیر کشور را استیضاح می‌کنند؟

 22. آذری‌جهرمی: پنجشنبه برای مردم سورپرایز خواهیم داشت

 23. روحانی: پاسخ تلفن اوباما را دادم و در کمتر از ۱۰۰ روز به توافق رسیدیم/ مذاکره ظریف و جان کری کار عظیمی بود

 24. هجوم داوطلبان نمایندگی مجلس؛ فرصت یا تهدید؟

 25. موجه سازی یارانه پنهان خصولتی-رانتی ها توسط مدعیان اقتصاد آزاد و رقابتی

آخرین عناوین