آقای روحانی! مقصر بیکاری، جوان تحصیلکرده نیست

امير حسين رحماني، گروه سیاسی الف،   3980822169 ۵۲ نظر، ۰ در صف انتشار و ۲۴ تکراری یا غیرقابل انتشار

یکی از معضلات جامعه ایران، نرخ بالای بیکاری و عدم توانایی دولت برای فراهم کردن زمینه اشتغالزایی است. به همین دلیل است که در مقاطع مختلف علی الخصوص زمان انتخابات یکی از وعده های سیاستمداران، ایجاد شغل است اما بعضاً مشاهده می شود بعد از مدتی مقامات و مسئولان برخلاف وعده های خود سخنان جدیدی را بیان می کنند.

آقای روحانی! مقصر بیکاری، جوان تحصیلکرده نیست

به گزارش الف، حجت الاسلام حسن روحانی، 19 آبان ماه در جلسه شورای اداری، توسعه و افتتاح هم زمان طرح های اقتصادی و زیربنایی که در یزد برگزار شد گفت: دولت نباید شغل ایجاد کند بلکه زیرساخت‌ها را آماده می‌کند و بانک‌ها نیز تسهیلات را ارائه می‌دهند پس اگر کسی بیکار باشد مقصر خودش است.

اگر چه بخش اصلی از صحبت رئیس جمهور صحیح و منطقی است اما قسمت آخر سخنان ایشان درباره این که «اگر کسی بیکار باشد مقصر خودش است» با توجه به اوضاع و شرایط اقتصادی فعلی صحیح نیست. همان طور که رئیس جمهور عنوان داشته اند دولت حتماً باید زیرساخت ها و زمینه لازم را برای ایجاد اشتغال فراهم نماید اما در حال حاضر از نظر سرمایه گذاری، تسهیل شرایط کسب و کار، تولید داخلی و ... وضعیت نامناسبی بر اقتصاد کشور حکمفرماست. شرایط به گونه ای است که طی چند سال اخیر بسیاری از شرکت های تولیدی تعطیل شده اند، کارگران خود را اخراج و تعدیل نیرو انجام داده اند یا اینکه ماه ها و شاید سال ها به آنها حقوق و دستمزدی پرداخت نکرده اند. به همین دلیل است که هر روز اخباری از تجمع کارگران در سراسر کشور منتشر می شود. بر این اساس باید گفت زمانی که فضای اقتصادی و تولید کشور نه تنها در دوران مناسب و مطلوبی نیست بلکه رکود و بی تحرکی در اکثر بخش ها وجود دارد از یک جوان چگونه باید انتظار داشت که بتواند شغل مناسبی پیدا کند.

اگر منظور رئیس جمهور این باشد که دولت نباید تمام افرادی که در پی کار هستند را استخدام کند صحیح است. اما حتماً روحاني نیز قبول دارد منصفانه نیست که تقصیر بیکاری را متوجه فرد تحصیل کرده دانست.

نکته مهم این است که بر اساس قانون اساسی، دولت مکلف است زمینه لازم را برای افرادی که در پی شغل هستند فراهم نماید و این مسئله بارها در قانون اساسی مورد تاکید قرار گرفته است. مثلاً در اصل‏ بیست و هشتم آمده « دولت‏ موظف‏ است‏ با رعایت‏ نیاز جامعه‏ به‏ مشاغل‏ گوناگون‏، برای‏ همه‏ افراد امکان‏ اشتغال‏ به‏ کار و شرایط مساوی‏ را برای‏ احراز مشاغل‏ ایجاد نماید.»

همچنین در بند 2 از اصل چهل و سوم قانون اساسی عنوان شده: تأمین‏ شرایط و امکانات‏ کار برای‏ همه‏ به‏ منظور رسیدن‏ به‏ اشتغال‏ کامل‏ و قرار دادن‏ وسایل‏ کار در اختیار همه‏ کسانی‏ که‏ قادر به‏ کارند ولی‏ وسایل‏ کار ندارند ...

بنابراین با این مواد قانونی باید گفت اظهارات جدید رئیس جمهور نوعی شانه خالی کردن از زیر بار مسئولیت است که در تعارض با اصول مصرح در قانون اساسی است. البته در لیبرال ترین و سرمایه دارترین کشورهای غربی نیز دولت نمی تواند کلاً بیان کند مسئولیتی در قبال اشتغال و بیکاری افراد جامعه ندارد. 

در دولت یازدهم و دوازدهم، احتمالاً این اولین بار است که رئیس جمهور اعلام می کند هر فردی بیکاری است مقصر نه دولت بلکه خودش است. تا پیش از این حجت الاسلام حسن روحانی در مقاطع زمانی مختلف و از سال 1392 به بعد همیشه از تلاش دولت برای کاهش بیکاری و ایجاد اشتغال سخن گفته بود.

 به عنوان مثال، روحانی 6 آذرماه 1396 در برنامه تلویزیونی و در گزارش صد روزه فعالیت دولت دوازدهم گفت: آمار اشتغال قبل از ما صفر بود، ولی ما سالی ۶۸۵ هزار شغل ایجاد کردیم!

رئیس جمهور در ادامه گفت:«در سال 85 تا 92 تقریبا اشتغال صفر بوده است. از پاییز 93 تا تابستان 96 سالانه 685 هزار اشتغال خالص ما بود و این در حالی است که آمار اشتغال ما در تابستان امسال نسبت به پارسال بالای 700 هزار است؛ بنابراین باید بگویم که همه طرح‌های اشتغال در این صد روزه عملیاتی شده است و ادامه خواهد یافت.»

 همچنین رئیس جمهور در اوائل بهمن ماه 1396 در گفت و گوی زنده تلویزیونی با مردم گفت: من در زمان انتخابات دو وعده مهم به مردم دادم. اول اینکه برای اشتغال تلاش مضاعف انجام دهم و دوم برای رفع فقر مطلق تلاش کنم و من این دو هدف مهم را در بودجه سال 97 آورده ام.

همچنین رئیس جمهور 26 تیرماه 98 در همایش رویداد ایران هوشمند ضمن اشاره غیرمستقیم به یک تاکسی اینترنتی عنوان داشت: اینکه امروز می‌بینیم یک استارت‌آپ اشتغال عظیمی ایجاد کرده و هزاران شغل مستقیم و بیش از یک میلیون و ۶۰۰ هزار شغل غیرمستقیم به وجود آورده، یک تحول بزرگ در کشور ماست. اینکه یک استارت‌آپ در عرض ۴.۵ سال بتواند این حجم بزرگ از اشتغال را ایجاد کند افتخاری بزرگ برای نسل جوان و تحصیل کرده ما و تحول برای ایجاد رفاه اجتماعی مردم است.»

البته روشن و مشخص است که اشاره رئیس جمهور به اشتغال‌زایی یک تاکسی اینترنتی نیز چندان معقول و صحیح نیست؛ چرا که بسیاری از افراد( بخصوص جوانان تحصیل کرده ) از روی ناچاری و غیرمتناسب با رشته ای که در دانشگاه داشته اند در چنین جاهایی مشغول به کار شده اند. 

در نهایت باید گفت اگر چه در دوران فعلی تحریم های گسترده ای توسط آمریکا علیه کشور و مردم وضع شده اما حتماً دولت می توانست با برنامه ریزی و سیاست گذاری معقول تر زمینه بهتری برای اشتغال جوانان فراهم می کرد مهم تر این که حداقل در این شرایط به گونه ای سخن گفته نشود که موجب ناراحتی مردم علی الخصوص جوانان است. بنابراین در شرایط فعلی این که گفته می شود اگر کسی بیکار باشد مقصر خودش است حتماً نادرست است.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

علي اصقر۱۱۷۰۹۵۷۰۰:۱۰:۲۸ ۱۳۹۸/۸/۲۵
مقصر "ژن" شان است كه برتر نيست
ناشناس۱۱۷۱۴۶۹۰۹:۲۴:۲۶ ۱۳۹۸/۸/۲۵
مقصر تنها روحانی نیست به غیر از روحانی خیلی های دیگر هم مقصر هستند: مجلس،..........
با روحانی تا ۱۴۰۰ مونده حالا!۱۱۷۲۱۳۱۱۳:۰۰:۰۱ ۱۳۹۸/۸/۲۵
درود بر روحانی، سلام بر خاتمی
ناشناس۱۱۷۱۴۷۲۰۹:۲۵:۵۵ ۱۳۹۸/۸/۲۵
شما فقط روی تان با روحانی باز است و تمام شکایات تان را پیش او می برید
ناشناس۱۱۷۲۱۱۵۱۲:۵۴:۰۵ ۱۳۹۸/۸/۲۵
بنزین من گران کردم خجالت هم چیز خوبیه
ناشناس۱۱۷۲۱۱۸۱۲:۵۵:۱۰ ۱۳۹۸/۸/۲۵
پ ن پ من رئیس جمهورم .پول ملت دست منه
ناشناس۱۱۷۱۴۷۴۰۹:۲۶:۵۷ ۱۳۹۸/۸/۲۵
راهی که می رویم اشتباه است
ناشناس۱۱۷۱۴۷۹۰۹:۲۷:۵۹ ۱۳۹۸/۸/۲۵
همه مسئولان باید پاسخگو باشند. از بالا تا پایین
ناشناس۱۱۷۱۴۸۰۰۹:۲۸:۴۰ ۱۳۹۸/۸/۲۵
عمده مشکلات کشور ناشی از تحریم ها است
ناشناس۱۱۷۱۸۵۶۱۱:۲۵:۳۴ ۱۳۹۸/۸/۲۵
تشدید تحریم ها و فشار حداکثری دشمن نتیجه برجام است.
ناشناس۱۱۷۱۴۸۴۰۹:۲۹:۵۹ ۱۳۹۸/۸/۲۵
باید به آنانی که بذر مشکلات کنونی کشور را کاشته اند هم توجه شود.
ناشناس۱۱۷۲۴۹۲۱۴:۴۲:۳۶ ۱۳۹۸/۸/۲۵
منظورت دولت کارگزاران هاشمی و لیبرال خاتمی هس؟
ناشناس۱۱۷۱۴۹۲۰۹:۳۲:۱۳ ۱۳۹۸/۸/۲۵
تا موقعی که خودی و نا خودی در این کشر وجود دارد، جایی برای ناخودی ها نخواهد بود.
ناشناس۱۱۷۱۵۵۷۰۹:۵۱:۳۱ ۱۳۹۸/۸/۲۵
پشت هر نظمی شعوریست و پشت هر بی نظمی بی شعوریست.
ناشناس۱۱۷۰۹۷۷۰۰:۱۹:۳۶ ۱۳۹۸/۸/۲۵
انشالله همین مسله باعث استیضاح و برکناری و محاکمه شود
ناشناس۱۱۷۱۴۹۸۰۹:۳۳:۵۲ ۱۳۹۸/۸/۲۵
مثلا" اگر محمود تو الان رییس جمهور بود، مشکلی نداشتیم. مطمئن باش که وضعمون خیلی خیلی بدتر بود.
ناشناس۱۱۷۰۹۹۲۰۰:۲۷:۱۰ ۱۳۹۸/۸/۲۵
اگر ایمان به خدا و معاد نداشتم احتمالا از غصه دق میکردم، گرچه الان هم از بیکاری حالم اصلا خوب نیست. ارشد از دانشگاه دولتی در جستجوی کار در آستانه 30 سالگی.
ناشناس۱۱۷۱۴۰۹۰۹:۰۶:۲۲ ۱۳۹۸/۸/۲۵
الان دقیقا دیگه دست دولت رو شد که دستکاری تعمدی نرخ ارز برای پوشش بدهی های دولت و پوشش زیان بانک ها و کسری خود دولت بوده است
ناشناس۱۱۷۱۴۴۸۰۹:۱۷:۳۷ ۱۳۹۸/۸/۲۵
آقای کامبیز مهدی زاده داماد محترم رئیس جمهور هم مثل شما هستند یا چند تا شغل نون آب داراساسی داره؟
ناشناس۱۱۷۰۹۹۴۰۰:۲۹:۴۰ ۱۳۹۸/۸/۲۵
مصوبه مجلس این بوده که بنزین گران نشود اقای لاریجانی که همه مجلس نبوده که چنین تصمیمی را امضا کرده
ناشناس۱۱۷۰۹۹۵۰۰:۲۹:۴۷ ۱۳۹۸/۸/۲۵
مقصر بیکاری جوانان حسن روحانی، محمود احمدی نژاد، محمد خاتمی، اکبر هاشمی رفسنجانی و همه کسانی هستند که بیشتر حرف زدند و کمتر عمل کردند!
علی۱۱۷۱۰۲۹۰۰:۵۹:۲۷ ۱۳۹۸/۸/۲۵
ایشون راهشو یاد گرفته.فردا میگه من اختیار نداشتم
ناشناس۱۱۷۱۰۵۶۰۱:۵۱:۳۰ ۱۳۹۸/۸/۲۵
ما مردم روحانی را استخوان لای زخم می دانیم لطفا جهت آلام درد مردم هم شده سخنان ایشان را کمتر پوشش خبری دهید.
ناشناس۱۱۷۱۱۰۶۰۴:۴۰:۵۷ ۱۳۹۸/۸/۲۵
طبق قانون اساسی دولت وظایف تامین شرایط مناسب شغل و مسکن رو داره رییس دولت فعلا حسن روحانی هستش پس تمام وظایف در واقع وظیفه ایشون هستش و اتفاق نیفتادن این امور نتیجه انجام ندادن وظایف دولت هستش پس حسن روحانی فعلا مقصر اصلی تمام این شرایط هستش
ناشناس۱۱۷۱۱۳۷۰۶:۳۰:۴۸ ۱۳۹۸/۸/۲۵
مقبولیت شیخ حسن به زیر 1 % رسیده شیخ حسن با یک خداحافظی ؛ دل 82 میلیون ایرانی را شاد نماید
ناشناس۱۱۷۱۱۴۱۰۶:۳۴:۵۱ ۱۳۹۸/۸/۲۵
خدا ازت نگذره نجومی بگیر
ناشناس۱۱۷۱۱۵۶۰۶:۵۷:۵۰ ۱۳۹۸/۸/۲۵
3 نون حیف نون اقتصادی دولت نوبخت نیلی نهاوندیان باید ممنوع الخروج دستگیر و محاکمه شوند
ناشناس۱۱۷۱۷۳۶۱۰:۴۳:۳۸ ۱۳۹۸/۸/۲۵
یک جایزه 1 میلیون دلاری برای این جمله وزین باید داد
ناشناس۱۱۷۱۱۷۱۰۷:۱۳:۱۹ ۱۳۹۸/۸/۲۵
اگر توانایی داشتید همان زیرساخت هم میتوانستید ایجاد کنید، اقتصاد قفل شده آقای رئیس جمهور، بانک ها به خودی ها وام می دهند، همین وام ها هم با بهره های 20 درصد به بالا حساب می شود، جالا شما سخن از زیرساخت می زنید
ناشناس۱۱۷۱۱۷۴۰۷:۱۵:۴۲ ۱۳۹۸/۸/۲۵
توقع بيجا داريد شما.
آریو سوئد۱۱۷۱۱۸۶۰۷:۲۲:۴۱ ۱۳۹۸/۸/۲۵
ایران به تنهایی به اندازه مجموع فرانسه، آلمان و بلژیک دانشجو داره. ما به این تعداد دانشجو احتیاجی نداریم. هیچ دولتی توان ایجاد کاربرای این تعداد دانشجو را نداره. من نه به روحانی رای دادم و نه به احمدی نژاد ولی این حقیقت را باید پذیرفت که کشور ما بیشتر به افراد خلاق و کارکن نیاز داره تا دانشگاه رفته. ۳/۴ این دانشگاهها باید تعطیل بشه.
ناشناس۱۱۷۱۱۹۴۰۷:۲۹:۱۷ ۱۳۹۸/۸/۲۵
من کاری به روحانی یا هر رییس جمهور دیگه ندارم. ولی ما بزرگترین نیروی دولتی را داریم مگه قراره هرکس تحصیلات داشته باشه پشت میز نشین بشه؟ کسایی که از کشورایی غربی میگن ببینن که تخصصی یا از روی علاقه سوای تحصیلاتشون شغل انتخاب می کنن و باروربرای جامعه اشون هستن
ناشناس۱۱۷۱۲۲۸۰۷:۴۷:۱۵ ۱۳۹۸/۸/۲۵
روحانی چکاره است؟!
ناشناس۱۱۷۱۴۴۳۰۹:۱۶:۲۱ ۱۳۹۸/۸/۲۵
یه پرمدعا
ناشناس۱۱۷۱۶۳۹۱۰:۱۷:۳۴ ۱۳۹۸/۸/۲۵
مقصر اصلی مشکلات امروز کشور روحانی است.
ناشناس۱۱۷۱۲۴۰۰۷:۵۳:۲۵ ۱۳۹۸/۸/۲۵
کلا در ایران تنها مقصر خود مردم هستند و مسئولین کلا فرشته اند
ناشناس۱۱۷۱۳۰۵۰۸:۲۶:۰۹ ۱۳۹۸/۸/۲۵
مقصر اینه که سر هر کوچه ای یه دانشگاه پولی تاسیس شده و هر کس از سر بیکاری هم که شده میره ارشد و دکترا میگیره!!!!!!مدارک باید بر اساس اعتبار دانشگاه ها درجه بندی بشوند
ناشناس۱۱۷۱۳۰۹۰۸:۲۸:۲۱ ۱۳۹۸/۸/۲۵
چین در سال چند فارغ التحصیل دکتری دارد ؟؟ هند چطور ؟؟
ناشناس۱۱۷۱۳۲۹۰۸:۳۴:۱۴ ۱۳۹۸/۸/۲۵
مقصر خیلی از چیز ها ملت نیست
ناشناس۱۱۷۱۳۳۵۰۸:۳۷:۰۰ ۱۳۹۸/۸/۲۵
روحانی بزرگترین ضربه را به اصلاحات و تفکر اصلاح طلبانه زد.
ناشناس۱۱۷۲۴۹۷۱۴:۴۴:۰۸ ۱۳۹۸/۸/۲۵
نخیر اتفاقا تفکر اصلاحات رو خوب بروز داد
ناشناس۱۱۷۱۳۴۵۰۸:۴۲:۳۵ ۱۳۹۸/۸/۲۵
روحانی تفکر اصلاح طلبانه را بر باد داد
ناشناس۱۱۷۱۳۶۰۰۸:۴۷:۳۵ ۱۳۹۸/۸/۲۵
یه سامانه ای شبیه اون چیزی که قالیباف می خواست راه بندازه، گفته بودین درست میکنین برای رفع بیکاری!!!!!! آقای روحانی به تعداد موهای سر و صورتت به این ملت وعده های پوچ و عمل نکرده دادی....
ناشناس۱۱۷۱۳۸۱۰۸:۵۵:۳۱ ۱۳۹۸/۸/۲۵
حرفهای روحانی و نوبخت نشان میدهد تصمیم خودشان بوده نه نظام و رییسی و... یعنی دولت خودش مدتها در حال طراحی گران کردن بنزین بوده و الان نزدیک انتخابات اجراش کرد تا با بخشی از درآمدش یارانه اضافه کند و لیست بنفش رای بیاورد. متخصص فریبکاری اند نه خدمت
ناشناس۱۱۷۱۴۱۷۰۹:۰۸:۴۲ ۱۳۹۸/۸/۲۵
احمدی نژاد خدا بگم چیکارت بکنه که این یارانه را به اینا یاد دادی.
ناشناس۱۱۷۱۴۷۸۰۹:۲۷:۵۴ ۱۳۹۸/۸/۲۵
از ماست که بر ماست
ناشناس۱۱۷۱۶۸۴۱۰:۳۲:۵۴ ۱۳۹۸/۸/۲۵
چه جوان تحصیل کرده ای.فقط مدرک دارند دوزار سواد ندارند .متاسفانه سواددارها میروند فرنگ یک عده بیسواد مدرک دار با کلی ادعا توقع کار دارند بروید یک حرفه یاد بگیرید ببینید چطور همه جا برایتان کار هست
ناشناس۱۱۷۱۹۷۸۱۲:۰۵:۰۲ ۱۳۹۸/۸/۲۵
روحانی استعفا استعفا
000۱۱۷۲۱۴۶۱۳:۰۵:۱۴ ۱۳۹۸/۸/۲۵
سخنان روحانی در یزد نشان داد جناح اصلاح طلب برای حفظ منافع خود حاضر است دست به هر کاری بزند و حتی اگر نابودی کشور باشد و از هیچ دروغ و تهمت مضایقه نمیکند
ناشناس۱۱۷۲۴۶۱۱۴:۳۱:۰۲ ۱۳۹۸/۸/۲۵
با شعار مردم یزد موافقم : روحانی حیا کن / امریکا رها کن
ناشناس۱۱۷۲۵۰۴۱۴:۴۶:۲۱ ۱۳۹۸/۸/۲۵
بیچاره مردم دباره موقع رای گیری همتون فراموش کار میشید به خدا ......
ناشناس۱۱۷۲۵۹۳۱۵:۱۸:۳۱ ۱۳۹۸/۸/۲۵
ادم مغرور آدمی که میاد یه کار را که بلد نیست را به عهده میگیره بعدشم میاد نق میزنه تقصیر من نیست

پربحث‌های دیروز

 1. خوش بود گر محک کرونا آید به میان سلبریتی ها

 2. کرونا اثبات کرد خدا فقط "رخنه پوش" نیست

 3. گرامیداشت روز جمهوری اسلامی، آن هم وسط بحران کرونا !؟

 4. پزشکی که تا آخرین لحظه عمر، خودش را وقف مردم کرد

 5. روحانی: کرونا در همه استان‌ها سیر نزولی پیدا کرده است/ قرنطینه چینی در ایران قابل اجرا نبود

 6. تداوم جدی روند مدیریت علمی و بدون هیجان بازار ارز

 7. کمک مالی ۲۰۰ تا ۶۰۰ هزار تومانی برای ۳ میلیون نفر

 8. دلیل آشوب‌های اخیر در زندان‌های کشور

 9. سندرز خواستار لغو تحریم‌های آمریکا علیه ایران شد

 10. نمکی: طرح فاصله‌گذاری هوشمند به‌زودی اجرا می‌شود

 11. متوسط عمر ازدواج‌هایی که در ایران به طلاق ختم شدند

 12. عبرتهای کرونا

 13. تهیه آبمیوه طبیعی برای بیمارستان ها در شیراز

 14. زالی: در شرایط اپیدمی برخورد قهری ضروری است/ همه مناطق تهران آلوده است

 15. ابتکار جالب یک نانوایی برای جلوگیری از شیوع کرونا

 16. جزئیات وال‌استریت ژورنال از اولین تراکنش مالی میان ایران و اروپا

 17. تولید ماسک و ژل ضدعفونی

 18. حضور حداقلی کارکنان تا ۲۰ فروردین تمدید شد

 19. امضای ۱۰۷ نماینده در نامه به رئیس جمهور جهت همسان سازی حقوق بازنشستگان و مستمری بگیران کارگران

 20. افشای طرح آمریکا برای نخست‌وزیر کردن الزرفی

پربحث‌های هفته

 1. آقای رئیس‌جمهور، اندکی سنجیده تر!..

 2. «پایتخت ۶» و شوخی‌های مبتذل با ارزش‌های اساسی جامعه

 3. نمایندگان خواستار همسان سازی حقوق بازنشستگان و مستمری بگیران کارگران شدند

 4. خوش بود گر محک کرونا آید به میان سلبریتی ها

 5. کرونا اثبات کرد خدا فقط "رخنه پوش" نیست

 6. انتقادات تند مسیح مهاجری از سریال پایتخت

 7. قالیباف: با خوش‌بینی کرونا کنترل نمی‌شود/ قرنطینه شدید تنها راه مقابله با کروناست

 8. طرح فاصله گذاری اجتماعی؛ لازم اما دیرهنگام

 9. پشت پرده مخالفت برخی مسئولین وزارت بهداشت با توزیع داروی موثر در درمان کرونا

 10. کرونا و برخوردهای جناحی

 11. گرامیداشت روز جمهوری اسلامی، آن هم وسط بحران کرونا !؟

 12. طلاب ایرانی، پرستار سالمندان آمریکایی و اروپایی

 13. بی‌هراس از کرونا در جستجوی زندگی در سطل‌های زباله

 14. "سخنان فریبنده" کافی است / دو روزنامه مهم آمریکایی خواستار رفع تحریم های ایران برای مقابله کرونا شدند

 15. کرونا و اشک کباب! ...

 16. تکذیب ساخت داروی کرونا/ تحقیق روی درمان کرونا با «سلول بنیادی»

 17. زیر پوست پایتخت...

 18. وزیر بهداشت: به نقطه روشنی از کنترل بیماری‌های ویروسی رسیده‌ایم/ دستاوردی جدید به‌زودی ایران را در رتبه نخست دنیا قرار می‌دهد

 19. طبخ و توزیع غذای متبرک رضوی برای بیماران کرونایی

 20. پزشکی که تا آخرین لحظه عمر، خودش را وقف مردم کرد

 21. لطفا برای جهش تولید دنبال "راهکار" نروید، فقط موانع را بردارید !

 22. اتهام زنی پمپئو به ایران در خصوص اهداف کشورمان برای رفع تحریم‌ها

 23. ماجرای شبیه‌سازی پاندمی بیماری شبه کرونا در سال ۲۰۱۹ میلادی چه بود؟

 24. در عراق چه خبر است: کودتا، تهاجم نظامی یا عملیات فریب؟

 25. روحانی: طرح فاصله‌گذاری تا ۲۰ فروردین است/اختصاص ۱۰۰هزار میلیارد به کرونا

پربحث‌های هفته

 1. آقای رئیس‌جمهور، اندکی سنجیده تر!..

 2. نمایندگان خواستار همسان سازی حقوق بازنشستگان و مستمری بگیران کارگران شدند

 3. قالیباف: با خوش‌بینی کرونا کنترل نمی‌شود/ قرنطینه شدید تنها راه مقابله با کروناست

 4. پشت پرده مخالفت برخی مسئولین وزارت بهداشت با توزیع داروی موثر در درمان کرونا

 5. کرونا و برخوردهای جناحی

 6. گرامیداشت روز جمهوری اسلامی، آن هم وسط بحران کرونا !؟

 7. "سخنان فریبنده" کافی است / دو روزنامه مهم آمریکایی خواستار رفع تحریم های ایران برای مقابله کرونا شدند

 8. کرونا و اشک کباب! ...

 9. ماجرای شبیه‌سازی پاندمی بیماری شبه کرونا در سال ۲۰۱۹ میلادی چه بود؟

 10. روحانی: کرونا در همه استان‌ها سیر نزولی پیدا کرده است/ قرنطینه چینی در ایران قابل اجرا نبود

 11. اولین اقدامی که مجلس یازدهم باید انجام دهد

 12. سپاه پاسداران: کوچکترین خطای دشمن آخرین خطای آنان خواهد بود

 13. تعطیلی مجلس و بدعت‌هایی اجتناب پذیر  

 14. روایت کریمی قدوسی از اهداف پزشکان بدون مرز در ایران

 15. "اینک شما ملت شجاع، پاسداران جمهوری اسلامی هستید..."

 16. روحانی: ورودی بیمارستان‌ها کمتر شده است/ محدودیت‌ها تا ۲۰ فروردین ادامه دارد

 17. روحانی: هیچ مشکلی برای تامین بنزین وجود ندارد / از اقدامات سهل‌گیرانه و سختگیرانه پرهیز شود

 18. موسوی: آقای روحانی! پیگیری منافع مردم و مصالح کشور، جنگ سیاسی نیست

 19. قالیباف: تلاش کنیم کارگران و کارمندان در مشاغل خود حفظ شوند

 20. هاشمی: اصلاح طلبان توهم قدرت و مهره چینی را کنار بگذارند/ عدم مشارکت در انتخابات با هدف آبروداری بود

 21. امضای ۱۰۷ نماینده در نامه به رئیس جمهور جهت همسان سازی حقوق بازنشستگان و مستمری بگیران کارگران

 22. واعظی: این روزهای سرنوشت‌ساز زمان مناسبی برای تسویه حساب‌های کهنه سیاسی نیست

 23. علیرضا رحیمی: بخش قابل توجهی از درخواست ۵ میلیارددلاری ایران از صندوق بین المللی پول موافقت شد

 24. ظریف: آیا آمریکا به دنبال یک «همه‌گیری بی‌پایان» است؟

 25. سرلشکر سلامی: مانند همیشه پیشمرگ مردم‌ ایران هستیم/ آماده کمک به ملت آمریکاییم  

آخرین عناوین