نشریه انگلیسی: بولتون لندن را فریب داد

گروه جهان الف،   3980430039 ۲ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱ تکراری یا غیرقابل انتشار

نشریه «آبزرور» که نسخه هفتگی روزنامه گاردین به شمار می‌آید، یکشنبه نوشت که «جان بولتون» مشاور امنیت ملی کاخ سفید، لندن را در مورد ایران فریب داده و به دام خطرناکی کشانده است.

نشریه انگلیسی: بولتون لندن را فریب داد

به گزارش ایرنا، آبزرور که یکشنبه‌ها منتشر می‌شود، تاکید کرد: بولتون، جنگ‌طلب اعظم دولت دونالد ترامپ، انگلیس را به دام خطرناکی برای مقابله با ایران کشانده است.

این نشریه افزود: مشاور امنیت ملی کاخ سفید و جنگ‌طلب بدنام دوره حمله به عراق در حال انجام یک مأموریت است. او عمدتاً عامل تقابل آمریکا با ایران به شمار می‌آید. وی سخت برای مهار ایران تلاش می‌کند و در این راه کوچک‌ترین اهمیتی نمی‌دهد که چه کسی لطمه می‌بیند، حتی اگر کسی که آسیب می‌بیند متحد نزدیکی کشورش مثل انگلیس باشد.

بنابراین، بولتون، همزمان با روز استقلال آمریکا، وقتی شنید که نیروی دریایی انگلیس نفتکش «گریس وان» حامل نفت ایران را در سواحل جبل‌الطارق توقیف کرده‌اند نتوانست خوشحالی‌اش را پنهان کند. او در توئیتر نوشت: یک خبر عالی: انگلیس ابرنفتکش گریس وان را که حامل نفت ایران بود، توقیف کرده است.

آبزرور در تحلیل خود از رفتار مشاور امنیت ملی کاخ سفید افزود: واکنش بولتون این تصور را ایجاد می‌کند که توقیف این نفتکش یک غافلگیری بوده است. اما شواهد فزاینده حاکی است که عکس این مساله صحت دارد و تیم امنیت ملی بولتون مستقیماً در این مساله دخالت داشته است. این احتمال وجود دارد که در شرایطی که سیاستمداران محافظه‌کار انگلیس سرگرم انتخاب نخست وزیر جدید بوده و برای تصاحب قدرت تلاش کرده و مشغول برگزیت بودند به دام بولتون افتادند. به طور خلاصه آنکه، به نظر می‌رسد که انگلیس فریب داده شده است.

این نشریه بریتانیایی سپس اقدام انگلیس در توقیف تانکر حامل نفت ایران در جبل‌الطارق و توقیف نفتکش متخلف آن در تنگه هرمز را کنار هم قرار داده و نوشت: انگلیس به بحرانی بین‌المللی کشیده شده که برای آن آمادگی ندارد. زمان وقوع این اتفاقات بدتر از این نمی‌شد. «بوریس جانسون» که احتمالاً هفته جاری وارد خانه شماره ۱۰ «داونینگ استریت» می‌شود یک نخست وزیر ناآزموده است. در عین حال، انگلیس در آستانه یک خروج نامنظم از اتحادیه اروپا قرار دارد و نزدیک‌ترین شرکای اروپایی را از خود رانده است. همچنین روابط این کشور با آمریکای دونالد ترامپ تیره شده است.

آبزرور به ریشه‌یابی وضعیت بحرانی کنونی پرداخت و ادامه داد: مخالفت انگلیس با تصمیم ترامپ برای خروج از توافق هسته‌ای با ایران سرآغاز بحران امروز است. لندن با نگرانی نظاره‌گر سیاست «فشار حداکثری» ترامپ و بولتون علیه ایران بوده است. هر چند انگلیس از تلاش‌های اتحادیه اروپا برای نجات توافق هسته‌ای حمایت کرده، «ترزا می» نخست وزیر مستعفی و «جرمی هانت» وزیر خارجه انگلیس سعی کردند هر دو طرف را داشته باشند؛ یعنی از طرف دیگر، ترامپ را هم نرنجانند. بنابراین، آنها علناً از اظهارات واشنگتن علیه فعالیت‌های منطقه‌ای و برنامه موشکی ایران حمایت کردند.

این نشریه یادآور شد: مساله مهم اینجاست که دولت انگلیس نتوانست حمایت از کشتی‌های حامل پرچم این کشور در خلیج فارس را افزایش دهد. این مساله تا حدی بدین دلیل است که نیروی دریایی توخالی انگلیس ظرفیت کافی برای گشتزنی ندارد. اما علت دیگر آن است که مقام‌های انگلیسی نگران بودند که در صورت تکیه کردن بر وجهه نظامی خود، کشور به درگیری مسلحانه کشیده شود.

با این حال، نتیجه مطلوب بولتون آن بود که انگلیس بدون هیچ تردید و ابهامی به سمت آمریکا کشیده شود. بنابراین، وقتی ماهواره‌های جاسوسی آمریکا که مسئول مسدود کردن مسیر صادرات نفت ایران را داشتند، نفتکش «گریس وان» را ردیابی کردند بولتون فرصت را مهیا دید.

روزنامه اسپانیایی «ال پائیس» به نقل از مقام‌های رسمی این کشور ماجرا را چنین توضیح داد: گریس وان که پرچم پاناما را برافراشته، از ماه آوریل که در سواحل ایران پهلو گرفته بود، تحت جاسوسی ماهواره‌های آمریکا بود. این ابرنفتکش بزرگ‌تر از آن بود که بتواند از کانال سوئز عبور کند. بنابراین، دماغه امید نیک را دور زد و راهی مدیترانه شد.

آبزرور ادامه داد: بولتون اعتمادی به مادرید نداشت و آمریکا از قبل، انگلیس را برگزیده بود. چهارم ژوئیه وقتی گریس وان وارد آب‌های سرزمینی جبل‌الطارق شد، تصمیم سرنوشت‌ساز از لندن صادر شد و ۳۰ تفنگدار به عرشه کشتی یورش بردند. هنوز معلوم نیست چه کسی در انگلیس این تصمیم را صادر کرده است.

آبزرور در بخش دیگری از تحلیل خود به توقیف کشتی انگلیسی «استنا ایمپرو» توسط ایران پرداخت و اذعان کرد که توقیف این کشتی «انزوای دیپلماتیک انگلیس و آسیب‌پذیری آن از لحاظ نظامی و اقتصادی را نمایان کرد. دولت به کشتی‌های انگلیسی توصیه کرده که از عبور از تنگه هرمز برحذر باشند. این اعترافی است به اینکه انگلیس نمی‌تواند از این کشتی‌ها حفاظت کند. اما روزانه ۱۵ تا ۳۰ تانکر نفت با پرچم انگلیس از تنگه هرمز عبور می‌کنند. اگر این تجارت متوقف شود تأثیر بسیار بدی بر بهای انرژی خواهد داشت.»

درخواست هانت برای حمایت بین‌المللی از انگلیس، به جز فرانسه و آلمان گوش شنوای دیگری پیدا نداشته است. چین و ژاپن و کشورهای دیگری که متکی به نفت خلیج فارس هستند نشانه‌ای مبنی بر کمک به انگلیس مخابره نکرده‌اند. طرح آمریکا برای ایجاد یک ائتلاف چندملیتی به منظور حفاظت از کشتیرانی در خلیج فارس هواخواهان چندانی پیدا نکرده است. علاوه بر این، وعده ترامپ برای پشتیبانی از انگلیس ارزش عملیاتی چندانی ندارد و خطرات آشکاری در پی دارد.

آبزرور در جمعبندی و در تفسیر نهایی از فریبکاری آمریکا و فریب خوردن لندن نوشت: قمار بولتون موفقیت‌آمیز بود. انگلیس هر چند دودل و نگران بود اما به خط مقدم تقابل واشنگتن با ایران کشیده شد. لندن ایران را به «تبعات جدی» تهدید کرده است بدون آنکه بداند چه پیش خواهد آمد. انگلیس کورکورانه به ساز و طبل جنگ بولتون می‌رقصد.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

مازندرانی۱۰۱۱۹۶۷۱۱:۳۱:۳۸ ۱۳۹۸/۴/۳۰
تحلیل جالبی بود ممنون از الف و نگارنده
ناشناس۱۰۱۲۰۸۸۱۲:۴۳:۵۴ ۱۳۹۸/۴/۳۰
ملکه پیر خل شده دزدی میکنه!

پربحث‌های دیروز

 1. مشکل آمریکا فقط جمهوری اسلامی نیست، با مصدق هم مشکل داشتند/ مذاکره یعنی بازی در زمین تندروهای آمریکایی/ این آمریکاست که ما را نمی‌خواهد/ غرب اندیشی کشور را معطل کرده است 

 2. زنگنه: برنامه‌ای برای افزایش قیمت گازوئیل نداریم/ سهمیه‌بندی بنزین تاثیری در قاچاق ندارد

 3. اردوگاه زندانیان آمریکایی در کره شمالی: درسی برای ما

 4. نشانی‌های غلط دادن به دولت؛ نوشداروهای بعد از مرگ سهراب...

 5. رمزگشایی از سبک پوشش رهبر کره شمالی/ لباس‌های «اون» حرف‌های زیادی برای گفتن دارند

 6. بودجه صداوسیما نصف بودجه یک فیلم هالیوود

 7. دلیل شکست حزب کارگر در یک نظرسنجی به روایت دیلی میرور

 8. عضو هیأت رئیسه مجلس: قدرت خرید حقوق‌بگیران در سال آینده ۲۰درصد کاهش می‌یابد

 9. دروغ رسانه‌های دولت درباره مالیات نهادهای انقلابی

 10. پیش‌بینی رئیس کل بانک مرکزی درباره تورم و بازار ارز

 11. تابلوی بلوار ناصر حجازی در غرب تهران نصب شد

 12. پروژه استعفای روحانی، از کدام اتاق فکر درآمده؟

 13. صادق خرازی: روحانی در ماجرای بنزین به شعور جامعه ریشخند زد / بیانیه ۷۷ اصلاح‌طلب عقده گشایی با اصل نظام بود

 14. روحانی در جریان «زمان دقیق» اجرای طرح بنزینی بود

 15. حباب قیمتی در بازار مسکن شکسته شد

 16. محسن هاشمی: مترو بعد از گرانی بنزین فوق العاده شلوغ‌تر شده است

 17. یکی از بزرگترین کشتارهای حیوانات در جهان

 18. بدون تعارف با دانشمند تازه آزاد شده از زندان‌های آمریکا

 19. واکنش‌ها به پیشنهاد استعفای روحانی/ کرباسچی: باید صادقانه به اشتباهمان اعتراف کنیم/ روایت مجید انصاری از رایزنی با شورای نگهبان

 20. شبکه ملی باعث محدودیت در اینترنت خارج کشور می‌شود؟

پربحث‌های هفته

 1. جهانگیری: تفاوت ما با دولت قبل در مبارزه با فساد است؛ هیچ خط قرمزی نداریم/ مردم باید باور داشته باشند که قوه قضائیه پاک است

 2. حقوق کارگران و کارمندان در سال ۹۹ چقدر باید افزایش پیدا کند؟

 3. روند سقوط قدرت خرید کارمندان در سالهای اخیر+جدول

 4. قایق‌های تندروی سپاه در نزدیکی ناو آبراهام لینکن

 5. رستوران‌های عربستان مختلط شد

 6. روایت شاهدعینی از فرار مالیاتی پزشک پنجه طلا!

 7. بودجه ۹۹ بوی نفت نمی دهد

 8. دستمزد مهناز افشار از شبکه ماهواره‌ای چقدر است؟

 9. واکنش کاربران به اولین اجرای مزدک میرزایی

 10. مشکل آمریکا فقط جمهوری اسلامی نیست، با مصدق هم مشکل داشتند/ مذاکره یعنی بازی در زمین تندروهای آمریکایی/ این آمریکاست که ما را نمی‌خواهد/ غرب اندیشی کشور را معطل کرده است 

 11. حکم عجیب مشاور وزیر بهداشت برای پسرش + سند

 12. زنگنه: برنامه‌ای برای افزایش قیمت گازوئیل نداریم/ سهمیه‌بندی بنزین تاثیری در قاچاق ندارد

 13. نگاهی به قتل فجیع نوجوان عراقی در بغداد

 14. کاهش سهمیه ۳۰ درصدی ایثارگران در کنکور به ۵ درصد

 15. یک عکس، یک شرح | نان، پست نمی‌شود...

 16. ناراحتی مردم رشت از رویکرد سریال تلویزیونی وارش

 17. نماینده مجلس: ممکن است نرخ بنزین دو هزار تومان شود/ دو نرخی بودن بنزین در بودجه ۹۹ حذف می‌شود

 18. نقش پزشکان بهارستان در معافیات مالیاتی همکاران! / یک جلسه تاریخی از تعارض منافع+فیلم

 19. زنگنه: کارت سوخت حذف نشده بود!/ علی مطهری: حوادث آبان را به گردن سلطنت‌طلبان نیندازیم/ علت‌ خنده‌های روحانی در جلسه بعد از گرانی بنزین

 20. ۳ دلیل روانی افزایش قیمت ارز

 21. خودتان راجع به این تصاویر قضاوت کنید!

 22. «سورپرایز» آذری جهرمی معرفی شد

 23. واکنش ربیعی به خنده‌های روحانی بعد از گران شدن بنزین: گاهی خنده‌هایی به لب می‌آید که از سوز دل است/ ایده اطلاعات بسیج از من بود

 24. نماینده بسیج دانشجویی خطاب به روحانی: قرار بود رفاه بیاورید؛ نه اینکه مردم گرفتار نان شب شوند/ کلیدتان شکسته است یا آن را برعکس چرخانده‌اید؟

 25. مالیات پزشکان آمریکایی سه برابر صادرات نفت ایران/ پزشکان ایرانی چقدر مالیات می‌دهند؟

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. نگاهی به قتل فجیع نوجوان عراقی در بغداد

  2. اتباع ایران بخصوص نخبگان و دانشمندان از سفر به آمریکا اجتناب کنند

  3. چرا استیضاح ترامپ را باید جدی گرفت؟

  4. گلوبال ریسرچ: ایران را رها کنید؛ اسرائیل تهدید علیه بشریت

  5. رمزگشایی از سبک پوشش رهبر کره شمالی/ لباس‌های «اون» حرف‌های زیادی برای گفتن دارند

  6. دلیل شکست حزب کارگر در یک نظرسنجی به روایت دیلی میرور

  7. چرا روسیه از سایت فردو کنار کشید؟

  8. برایان هوک: یک میلیون بار گفته‌ایم که دنبال تغییر نظام ایران نیستیم

  9. روایت واشنگتن پست از زندگی تندروترین فرقه های یهودی در سرزمین‌های اشغالی 

  10. تلخ‌ترین تصویر از آشوب‌های خونین عراق

  11. گزینه خلع سلاح هسته‌ای از میز مذاکره کره شمالی با آمریکا حذف شد

  12. توماس فریدمن در نیویورک تایمز: ترامپ را استیضاح کنید، آمریکا را نجات دهید

  13. گزارش اختصاصی الف/ کنار رفتن پرده‌ها در روزهای پر تلاطم و ناآرام؛ «درگیری شیعی - شیعی» و انحلال «حشدالشعبی» سناریوی اصلی آمریکایی‌ها برای عراق + عکس

  14. قتل دلخراش یک جوان در بغداد + عکس

  15. چرا شبکه ایتالیایی از پخش مصاحبه بشار اسد طفره می رود؟!

  16. آیا پایان بحران عراق نزدیک است؟

  17. برایان هوک: تحریم‌های ایران برای تضمین امنیت ملی آمریکاست/ آماده‌ایم روابط دیپلماتیک را از سر بگیریم

  18. اعتراف آمریکا به هدف قرار دادن مبادلات غذا و دارو با ایران

  19. عفو بین الملل: عربستان اول حقوق بشر را رعایت کند بعد در گروه ۲۰ نگران بقیه جاها باشد!

  20. گراهام در دوحه؛ انتقاد از غنی‌سازی ایران، دفاع از بمب اتمی تل‌آویو

  21. لودریان: بقای برجام در خطر است/بورل: امیدواریم بتوانیم ایرانی‌ها را قانع کنیم

  22. اردوغان: ترامپ شخص بزرگی است و برنامه مخفیانه‌ای ندارد

  23. استقرار گسترده الحشد الشعبی در نزدیکی مرز با ایران

  24. ترامپ: استیضاح من برای کشور غم‌انگیز است/ دموکرات‌ها دارند خودشان را مضحکه می‌کنند

  25. تیر خلاص به تروریست‌ها و آنکارا در شمال سوریه؛ برقراری ارتباط حلب - حسکه با بازگشایی بزرگره مهم و راهبری «M۴» + نقشه میدانی و عکس

  آخرین عناوین