سوزاندن اعضای "فرقه داودیه" توسط FBI + عکس

گروه جهان الف،   3970304006 ۱۷ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۱ تکراری یا غیرقابل انتشار

فوریه ۱۹۹۳، نیروهای امنیتی دولت آمریکا (FBI) به یک کلیسای خانگی در حومه شهر وِیکو حمله کرده و بعد از ۵۰ روز محاصره، ۸۲ عضو یک فرقه مذهبی را زنده در آتش سوزاندند.

تسنیم نوشت: رهبر معظم انقلاب اسلامی چهارشنبه (2 خرداد) در دیدار سران قوا و جمعی از مسئولان و کارگزاران نظام، به جنایات و پرونده‌های حقوق بشری آمریکا همچون «سوزاندن اعضای فرقه داوودی‌ها در آمریکا در زمان کلینتون»، «نگهداری و شکنجه فجیع زندانیان در زندان‌های گوانتانامو، ابوغریب عراق و یک زندان آمریکایی در افغانستان»، «آزادی فروش سلاح در آمریکا به‌دلیل منافع کمپانیهای اسلحه‌سازی»، «رفتار وحشیانه پلیس آمریکا با سیاهپوستان»، «نقش موثر آمریکا در ایجاد و حمایت از داعش»، «کمک به رژیم صهیونیستی در کشتار مردم از جمله در کشتار اخیر غزه» و «کمک و حمایت از سعودی‌ها در کشتار مردم یمن و سرکوب مردم بحرین» اشاره کردند.

یکی از این موارد نقض حقوق بشر که مقام معظم رهبری پیشتر نیز به آن اشاره داشتند، سوزاندن اعضای یک فرقه مسیحی به نام "داودیان" بود. آیت‌الله خامنه‌ای در سخنرانی خود در 28 خرداد 1388 هم این مسئله را به آمریکایی‌ها یادآور می‌شوند "کسانی که دست‌شان به خون زنان و کودکان فرقه داوودیه آلوده است حق ندارند دم از حقوق بشر بزنند و دیگر کشورها را به عدم رعایت حقوق بشر متهم کنند."

** اما فرقه داودیه چه کسانی بودند و چرا دولت آمریکا اقدام به کشتار آنها کرد؟ 

در فوریه 1993، نیروهای امنیتی دولت آمریکا (FBA) به یک کلیسای خانگی در حومه شهر وِیکو در ایالت تگزاس حمله و آن را محاصره کرده و بعد از 50 روز مقاومت ساکنان کلیسا، ساختمان آن به آتش کشیده شد و بیش از هشتاد نفر از اعضای آن زنده زنده در آتش سوختند.

این کلیسای خانگی متعلق به "فرقه داوودیه" یکی از فرقه‌های مسیحیت بود که در 1830 در آمریکا توسط فردی بنام ویلیام میلر که کشاورزی انگلیسی بود پایه‌گذاری شد. "ورنن وین هوول" که بعدها نام خود را به دیوید کورش (David Koresh) تغییر داد از مهمترین رهبران این فرقه‌ بود که در جریان آتش‌سوزی جان باخت.

هرچند منشا فرقه به سال 1830 و فردی به‌نام ویلیام میلر برمی‌گردد اما آنچه در آمریکا به‌نام فرقه داوودیه شناخته می‌شود پیروان "دیوید کورش" بودند. دیوید کورش در سال 1983 و در 33سالگی رهبری این فرقه را به دست گرفت و از آن پس اعضای این فرقه به داوودیان موسوم شدند.

"دیوید کورش" رهبر فرقه داودیان که در 1993 در آتش سوزانده شد

هرچند در ایالات متحده فرقه‌های مختلف مذهبی و غیرمذهبی مانند شیطان پرستان آزادانه فعالیت می‌کنند اما علت دشمنی دولت آمریکا با دیوید کورش طی سال‌های رهبری فرقه داوودیه اظهاراتی بود که مقامات امنیتی را نسبت به او حساس و نگران می‌کرد.  وی در برنامه‌های تبلیغاتی خود علیه کاخ سفید صحبت و با مقایسه عدالت پس از ظهور حضرت مسیح با وضع موجود در آمریکا، سیاست‌های حاکمان آمریکا را به چالش می‌کشید و آنها را در تضاد با خواسته‌های مسیح اعلام می‌کرد.

مشی اعتراضی او که آمیخته با اعتقادات مذهب مسیحی بود، برای اهالی ایالت تگزاس که مسیحیان متعصبی هستند بسیار جذاب بود. گرایش مردم منطقه به فرقه داوودیه رفته رفته برای دولت بیل کلینتون رئیس‌جمهور آمریکا ایجاد مزاحمت کرد.

ورود ماموران FBI به ساختمان محل سکونت دیوید کورش و پیروانش

پرونده‌های قضایی فراوانی علیه مبلغان اصلی فرقه و نیز شخص کورش ساخته و پرداخته شد و دولت آمریکا با فعالیت رسانه‌‌ای درصدد بود، دیوید کورش را به دادگاه فراخوانده و دستور ترک "ویکو" (منطقه‌ای که در آن ساکن بودند) به او ابلاغ شود اما او ویکو را ترک نکرد.

فوریه 1993 ماموران  اف‌بی‌آی برای دستگیری او وارد عمل شدند که با مقاومت طرفداران و پیروان کورش روبه‌رو شدند. اعضای فرقه در محل زندگی خود در مونت کارمل تحصن و با ایجاد موانعی دور آن از ورود پلیس و نیروهای امنیتی جلوگیری کردند و در مقابل FBI نیز منطقه را محاصره و جریان آب و برق و ارسال مواد غذایی را قطع کرد با این‌حال داوودی‌ها با حفر تونل‌ بخشی از مواد مورد نیاز خود را تامین کردند و حاضر نشدند، رهبر خود را به دولت تسلیم کنند.

با گذشت 50 روز مقاومت توسط اعضای فرقه، آنها در تگزاس در حال تبدیل شدن به یک نماد مقاومت بودند و احتمال می‌رفت که مردم تگزاس به یاری دیوید کوروش و پیروانش بروند که با دستور مستقیم بیل کلینتون عملیات 19 آوریل شروع شد.

روز 19 آوریل 1993 نیروهای امنیتی به‌فرماندهی افسری به‌نام «گری هریس» پناهگاه اعضای این فرقه را با تانک‌ و شلیک‌های پیاپی مورد هجوم قرار دادند. یک تانک دیوارهای پناهگاه را درهم شکست. گازهای دودزا و مواد آتش‌زا روی ساختمان و محوطه آن پاشیده شد. گازی که به ساختمان تزریق شده بود، منتظر جرقه‌ای کوچک بود تا جهنمی از آتش خلق کند. شلیک‌ها ادامه داشت اما داوودیان دست از مقاومت برنداشتند تا اینکه با آتش زدن مواد آتش‌زا، ساختمان در شعله‌های مهیبی فرو رفت و 82 نفر از جمله زنان، کودکان و نوزادان، طی 40 دقیقه در آتش سوختند. در میان کشته‌شدگان 21 کودک و دو زن باردار نیز بودند.

پس از چند هفته سکوت خبری، رسانه‌های آمریکا اقدام به خبررسانی در مورد گروهی «لذت‌گرا» کردند که مناسک بسیار وحشیانه‌ای انجام می‌داده‌ و با خرید اسلحه‌هایی به‌ارزش میلیون‌ها دلار قصد اقدام علیه امنیت ملی آمریکا را داشتند. آنها حتی مدعی شدند FBI برای محافظت از کودکان و زنان اقدام به گشودن راه فراری در دیوار کرده بود اما رهبران گروه از فرار آنها جلوگیری کرده و می‌خواستند با یک خودسوزی دسته‌جمعی به مسیح ملحق شوند!

 دولت آمریکا تاکنون اجازه هیچ‌گونه تحقیق مستقل را در مورد این فاجعه نداده است. فیلمی توسط یک وکیل به نام لیندا تامسون در اثبات تعمد دولت آمریکا در کشتار فرقه داودیه ساخته شد که نشان می‌دهد در پشت ساختمان، از لوله یک تانک، آتش در حال خارج شدن به سمت ساختمان است. بخش دیگری از فیلم نشان می‌دهد که کارمندان یونیفورم دار ارتش امریکا که در محل حاضر بودند و تانک‌هایی که به تیغه های پهن همانند تیغه‌های ماشین های برف روب مجهز بودند، آثار و بقایای باقی مانده از آتش سوزی را به سمت خرابه‌های ساختمان منتقل می‌کنند.

این جنایت که می‌توان آن را یکی از دردناک‌ترین انسان‌سوزی‌های تاریخ نام نهاد، از جمله موارد نقض حقوق بشر دولت آمریکا است که سالهای سال در قبال آن سکوت کرده و مقامات ایالات متحده راضی نشدند در این باره حرفی بزنند. 

عناوین مرتبط

۱۸ مهر ۱۳۹۷مدیر اف بی آی:چین بزرگترین تهدید بلندمدت علیه منافع آمریکا است
۲۳ مرداد ۱۳۹۷اخراج مامور اف بی آی به علت ارسال پیام های ضدترامپ
۲۲ مرداد ۱۳۹۷مامور مخالف ترامپ در «اف‌بی‌آی»، از کار اخراج شد
۱۴ مرداد ۱۳۹۷آملی لاریجی: دهان مدعیان حقوق بشر در بحرین و یمن بسته است اما از آشوبگران ایران حمایت می‌کنند/ غرب چه حقی دارد که حقوق بشر خود را به ما تحمیل کند؟
۳۰ تیر ۱۳۹۷نیویورک‌تایمز گزارش داد: «اف‌بی‌ای» از تلاش ترامپ برای لاپوشانی‌ فساد جنسی‌اش فایل ضبط‌شده دارد
۲۸ خرداد ۱۳۹۷سرمربی تیم ملی والیبال: تیم ایران هنگام ورود به آمریکا مورد بازجویی FBI قرار گرفت!
۲۳ خرداد ۱۳۹۷پلیس آمریکا روزانه چند نفر را می‌کشد؟
۱۴ بهمن ۱۳۹۶ترامپ: انتشار اسناد محرمانه از من رفع اتهام می‌کند
۱۴ بهمن ۱۳۹۶افشاگری ترامپ علیه «اف بی آی»
۱۲ بهمن ۱۳۹۶اختلاف میان ترامپ و اف‌بی‌آی بر سر انتشار یادداشت‌های محرمانه
۲ بهمن ۱۳۹۶ناپدید شدن پرونده هیلاری کلینتون توسط اف بی آی
۲۸ دی ۱۳۹۶FBI به دنبال افشاگری تازه علیه ترامپ

دیدگاه کاربران

ناشناس۳۵۸۲۶۲۰۸:۵۹:۵۳ ۱۳۹۷/۳/۴
مرگ بر حقوق به شر مرگ بر آمریکای دیکتاتور
ناشناس۳۵۸۵۲۱۱۳:۰۳:۰۷ ۱۳۹۷/۳/۴
مرگ بر حقوق بی بشر امریکایی
ناشناس۳۵۸۳۹۷۱۱:۲۲:۰۷ ۱۳۹۷/۳/۴
اینها دسته جمعی با آتش زدن ساختمان، خودکشی کردند.
ناشناس۳۵۸۷۲۴۱۵:۰۷:۱۲ ۱۳۹۷/۳/۴
سناریوی خودکشی دسته جمعی، دروغیه که دولت امریکا سعی در ترویج اون داره تا ننگ این جنایت رو از دامن خودش پاک کنه. مستند Waco: The Rules of Engagement (1997) رو ببین تا بفهمی اصل ماجرا چه بوده و چطور ارتش امریکا این بیچاره ها رو تو محل سکونتشون زندانی می کنه و بعد هم همه رو زنده زنده می سوزونه.
ناشناس۳۵۸۷۲۵۱۵:۰۷:۲۸ ۱۳۹۷/۳/۴
شما خودت بنشین یه تاریخ بنویس!
ناشناس۳۵۸۷۶۲۱۵:۴۲:۱۸ ۱۳۹۷/۳/۴
چرند نگو مزدور آمریکا
ناشناس۳۵۹۰۸۵۲۰:۵۴:۲۱ ۱۳۹۷/۳/۴
آره خودکشی کردند و خودشون رو عمدا به گلوله های تانک های ارتش آمریکا زدند و ترکاندند!
ناشناس۳۵۸۵۴۳۱۳:۱۹:۱۶ ۱۳۹۷/۳/۴
آدم یاد سینما رکس می افته...
شهروند۳۵۸۵۹۹۱۳:۵۳:۰۶ ۱۳۹۷/۳/۴
حالا باطرح واثبات موضوع چه گشایشی دراموراقتصادی وسیاسی کشورمامیشه!؟چه کسی مسوول پیگیری هست ...
محسن۳۵۸۷۲۶۱۵:۰۷:۴۰ ۱۳۹۷/۳/۴
من معذرت می خواهم اما انصاف نیست که نصف ماجرا را نقل کنید. نصف دیگر ماجرا این است که اعضای این گروه دست به مقاومت مسلحانه زده بودند. نمی خواهم پلیس امریکا را تطهیر کنم که رفتار آن ها هم رسوای عام و خاص است. اما وقتی کار به تیر و تیراندازی با سلاح سبک و سنگین از طرف اعضای گروه و پلیس می کشد دیگر وسط دعوا حلوا تقسیم نمی کنند!
ناشناس۳۵۸۷۳۲۱۵:۱۲:۱۱ ۱۳۹۷/۳/۴
وحشی گری این روزهای پلیس فرانسه گویای رویکرد غرب در برخورد با منتقدین و معترضان است. کاش ..
ناشناس۳۵۸۷۶۳۱۵:۴۲:۳۰ ۱۳۹۷/۳/۴
یانکی های وحشی
محمد۳۵۸۸۶۹۱۷:۱۱:۰۹ ۱۳۹۷/۳/۴
من سریالش رو همون موقع که پخش میشد دیدم. fbi زیاد شورش رو درآورد ولی خودشون هم کم بی تقصیر نبودن. در ضمن اینا که یهودی بودن.
ناشناس۳۵۸۹۲۸۱۷:۴۷:۰۸ ۱۳۹۷/۳/۴
اینقدر آزادی هست که بر علیه اف بی آی و حکومت آمریکا فیلم بسازند پس بقیه اش معلومه
ناشناس۳۵۸۹۷۶۱۸:۲۶:۱۷ ۱۳۹۷/۳/۴
اینها که عکس ساختمان است...
ناشناس۳۵۸۹۹۱۱۸:۳۹:۴۵ ۱۳۹۷/۳/۴
اره خب معلومه فقط چرا بعد از چند هفته خبر رسانی کردن!!؟؟ یا چرا اجازه تحقیق ندادن!!؟؟ اصلا چرا اینا محاصره شدن!!؟؟
ناشناس۳۵۹۱۰۰۲۱:۲۳:۳۴ ۱۳۹۷/۳/۴
اولا که آتش از داخل خود ساختمان شروع شد و خودشان باعث مرگ خود شدند! دوما به ما چه!!!؟ این مسائل به ما ربطی ندارد

پربحث‌های امروز

 1. طمع همایونِ رضا پهلوی‎

 2. چرا پیشنهاد یارانه ۹۰۰ هزار تومانی مردود است؟

 3. بازار آجیل شب یلدا   

 4. حراج اطلاعات کشور، با چه قیمتی

 5. جهانگیری: هدف از تحریم این بوده که اقتصاد کشور با فروپاشی مواجه و مردم به تنگ بیایند

 6. حاجی دلیگانی: مخالف افزایش قیمت بنزین هستیم

 7. سفره کارگران چیده می‌شود

 8. مردم از فقر و تبعیض ناراحت اند، با برجام، FATF و بازی سیاسی شما کار ندارند

 9. پیشنهاد جدید مجلس برای سهمیه‎بندی بنزین در سال ۹۸

 10. پیش بینی زمان مرگ تنها با یک آزمایش خون

 11. اشتباه داوران فوتبال، سهوی یا فساد سیستماتیک؟!/ VAR در فوتبال ایران رویا یا واقعیت؟

 12. واردات واکسنی که در تولید آن خودکفا هستیم!

 13. زمان بازنشستگی «زیباکلام» از دانشگاه تهران مشخص شد

 14. یکی از نشانه‌های وقاحت در برخی مسئولان  

 15. سرعت رشد مسکن در آذر + جدول قیمت

 16. چه عواملی بر قیمت خودرو تاثیرگذار هستند؟

 17. تعداد یارانه‌بگیران کم نشد که هیچ، بیشتر هم شد!

 18. عضو فراکسیون امید: وزیر صنعت با انتصاب داماد روحانی به لبه تیغ استیضاح نزدیک شد/ نمی‌توانم باور کنم روحانی در جریان این انتصاب نبوده/ سرمایه اجتماعی روحانی بازهم کاهش پیدا خواهد کرد

 19. احتمال ارائه بودجه ۹۸ با دو سقف متفاوت!

 20. هشدار سقوط در شکاف طبقاتی

 21. 4 دلیل برای خرید فرش گبه

 22. مطهری و صادقی کجاء مجلس نشسته‌اند؟  

 23. مافیای مشقی

 24. جشن خرید اینترنتی ایران، رویداد یلدای 97 دیجی‌کالا

 25. اردوغان: عملیات نظامی‌مان در عراق بی‌وقفه ادامه می‌یابد

پربحث‌های دیروز

 1. چرا نباید حقوق کارمندان افزایش یابد؟

 2. وقتی اقوام حسن روحانی در دولت پست می‌گیرند + جدول

 3. واکنش‌ها به انتصاب داماد رئیس‌جمهوری به معاونت وزیر؛ کلید روحانی قفل شاه داماد را باز کرد

 4. واکنش واعظی به پیشنهاد یارانه ۹۰۰ هزار تومانی از سوی احمدی‌نژاد

 5. چرا کانال مالی اروپا شکل نمی گیرد؟

 6. نوبخت در پاسخ به احمدی‌نژاد: امکان افزایش یارانه‌ها وجود ندارد/ فعلا باید بدهی‌های دولت قبل را بپردازیم

 7. ردپای افغانی ها در گرانی آجیل شب یلدا

 8. مظلومی که داستان ندارد

 9. روحانی استاد فرافکنی در تحمیل FATF است/ FATF هم مانند برجام چرخ زندگی مردم را نمی‌چرخاند

 10. سعید جلیلی: باید نشان دهیم می‌شود ایستاد، پیروز شد، پیشرفت کرد و تکثیر شد

 11. چرا با کاهش قیمت دلار، نرخ اجناس کم نمی‌شود؟  

 12. نمایندگان مجلس از ظریف به قوه قضائیه شکایت می‌کنند

 13. محمود عزیزی: «قلاده‌های طلا» در تاریخ سینمای ایران می‌ماند   

 14. ظریف: ایران هنر گریز از تحریم‌ها را به دیگران هم آموزش خواهد داد

 15. ایمانی در گفتگو با الف:خطر بازگشت پوپولیسم جدی است / احمدی‌نژاد به دنبال بهره‌برداری به نفع خود است

 16. باهنر: دولت فعلی دولت پیرمردهاست/ مردم گرفتارند دلمان میسوزد

 17. ظریف کافه را بهم ریخت / ادعایی که زود تکذیب شد  

 18. خداوند از علما، عهد و پیمان گرفته که در برابر شکم‌بارگی ستم‌گران و گرسنگی مظلومان سکوت نکنند  

 19. درباره وظایف ذاتی وزارت خارجه؛ دیپلماسی کوبیدن به در و دیوار؟!

 20. خاک ایران همچنان قاچاق می‌شود

 21. ترکان: در شرایط اقتصادی امروز، گروه‌های فقیر بیشتر شده‌اند

 22. اقتصاد جهانی منهای آمریکا

 23. اگر برجام نباشد چه می‌شود؟

 24. داماد روحانی از معاونت وزارت صنعت عزل شد؟/ انتقاد روزنامه اصلاح‌طلب از حضور حزبی ظریف/ در این مجلس کسی به فکر منافع ملی نیست

 25. حاجی‌بابایی: اعتماد کردن مجدد به آمریکا اشتباه محض است

پربحث‌های هفته

 1. چه کسی اسلام را نمی‌فهمد آقای روحانی!

 2. نظر شما در مورد افزایش قیمت خودرو چیست؟/ راهکار نجات صنعت خودرو چیست؟

 3. علی مطهری: حدس می‌زنم مردم هم موافق افزایش قیمت بنزین هستند!

 4. رئیسی: خدا رحم کرد من رئیس جمهور نشدم که دلار ۵ هزار تومان شود/ قالیباف نمی‌خواست کاندید شود/ مدعی حقوقدانی هستند، اما بین قاضی و دادستان فرق نمی گذارند

 5. تفریح لاکچری احمد خمینی  

 6. برای این عکس شما تیتر بزنید  

 7. نگاهی به هزینه و فایده برجام

 8. از تزریق به ایرانیان در فرودگاه تفلیس تا دیپورت آنها به بهانه‌های واهی + عکس

 9. چرا نباید حقوق کارمندان افزایش یابد؟

 10. واکنش کاربران توییتر به افزایش قیمت خودرو/ مالک ایران خودرو و سایپا کیست؟/ وقتی وزیر هم بی‌خبر است!/ سلام به پراید ۴۰ میلیونی و دست‌های پشت پرده

 11. ضعیف‌ترین دوران وزارت خارجه ایران  

 12. مثل «لیلا حاتمی» نباشیم!

 13. وعده ارزانی ۲۰ درصدی با FATF، پس از گرانی ۲۰۰ درصدی با برجام!

 14. وقتی اقوام حسن روحانی در دولت پست می‌گیرند + جدول

 15. کسی که الفبای اقتصاد را خوانده باشد، می‌داند که این راه حتی به ترکستان هم نمی‌رود!

 16. واکنش‌ها به انتصاب داماد رئیس‌جمهوری به معاونت وزیر؛ کلید روحانی قفل شاه داماد را باز کرد

 17. برایان هوک: موضوع فرزندان مقامات ایران را بررسی می‌کنیم

 18. فرزندان مقامات ایران از آمریکا اخراج می‌شوند؟/ انتقاد از روحانی در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی/ پایان اصولگرایی و اصلاح‌طلبی

 19. به بهانه شاپرک شجری‌زاده؛ پنج اشتباه درباره دختر خیابان انقلاب

 20. تست موشک بالستیک تائید شد/ پاسخ سردار حاجی‌زاده به واکنش آمریکایی‌ها

 21. راهکارهای یک نماینده به جای افزایش حقوق کارمندان دولت

 22. روحانی: سال آینده به دلیل تحریم‌ها با مشکلاتی روبه رو خواهیم شد/ اشکال ما این است که فرصت‌ها را می‌سوزانیم

 23. چرا همیشه کارگران، یک بار هم به مدیران و مسئولان حقوق ندهید

 24. واکنش واعظی به پیشنهاد یارانه ۹۰۰ هزار تومانی از سوی احمدی‌نژاد

 25. چرا کانال مالی اروپا شکل نمی گیرد؟

پربحث‌های اخیر

 1. بن سلمان آمریکایی‌ها را با حرکت دست به چالش طلبید  

 2. ترامپ وزیر کشور آمریکا را اخراج کرد

 3. اردوغان: عملیات نظامی‌مان در عراق بی‌وقفه ادامه می‌یابد

 4. یکی از متهمان قتل خاشقچی عفو شد

 5. کشته‌ شدن ۶ مرزبان پاکستانی و احضار سفیر ایران در اسلام‌آباد

 6. اسامی برکنار شدگان کابینه ترامپ

 7. روزنامه صهیونیستی: یک میلیون کودک اسرائیلی در فقر زندگی می‌کنند

 8. زوایای پیدا و پنهان برجام اروپایی

 9. حمله ائتلاف آمریکایی به یک مسجد در سوریه

 10. چین: طالبان به روند صلح بپیوندد

 11. جذاب‌ترین اکتشافات باستان‌شناسی سال ۲۰۱۸

 12. یمن؛ جایی که دنده‌های کودکان گرسنه‌ قابل شمارش است

 13. صنعاء: ادعای تحویل بنادر یمن، پروپاگاندای رسانه‌ای است

 14. توصیه چین به طالبان؛ جنگ را تَرک کنید

 15. هشدار آمریکا به معارضان سوریه درباره شرکت در عملیات ترکیه

 16. هشدار موگرینی به آنکارا درباره عملیات احتمالی در سوریه

 17. پسر نتانیاهو: امیدوارم مسلمانان از اسرائیل بروند!

 18. الحوثی: موعد آتش‌بس در الحدیده مشخص شد

 19. قول نمایندگان پاکستان برای آزادی مرزبانان ایرانی

 20. مقام خودخوانده طالبان در افغانستان کشته شد

 21. ترکیه: برای عملیات جدید در سوریه با روسیه و آمریکا هماهنگ می‌کنیم

 22. نشست مشترک اتحادیه‌اروپا با کشورهای حاشیه خلیج‌فارس

 23. کویت مذاکره برای میزبانی از پایگاه نظامی انگلیس را تکذیب کرد

 24. لیندسی‌گراهام، پاشنه آشیل سعودی‌ها را آشکار کرد

 25. آنکارا بر ادامه عملیات‌هایش در شمال عراق تاکید کرد

پربحث‌های دیروز

 1. مظلومی که داستان ندارد

 2. اقتصاد جهانی منهای آمریکا

 3. دوره کاری «بانوی صورتی» در تلویزیون کره شمالی پایان یافت

 4. بحران در روابط آمریکا با عربستان/ توصیه های اندیشکده واشنگتن به ترامپ برای اصلاح ارتباطات با ریاض

 5. بیدار بمان آقای فوکویاما

 6. سناتور آمریکایی: اگر سعودی‌ها نفت نفروشند از گرسنگی خواهند مُرد

 7. آغاز «پنجمین شنبه سیاه» فرانسه؛ مردم به خیابان‌ها آمدند + عکس

 8. بن سلمان آمریکایی‌ها را با حرکت دست به چالش طلبید  

 9. ترامپ وزیر کشور آمریکا را اخراج کرد

 10. طرح گروهی از نمایندگان کنگره آمریکا برای تشدید تحریم‌ها علیه نظام بانکی ایران

 11. ترامپ: آمریکا برای مذاکره هسته‌ای با کره شمالی عجله‌ای ندارد

 12. گردهمایی گروهک تروریستی منافقین در اروپا و آمریکا

 13. تازه‌ترین فرافکنی‌های نیکی هیلی علیه ایران

 14. صنعاء: ادعای تحویل بنادر یمن، پروپاگاندای رسانه‌ای است

 15. توصیه چین به طالبان؛ جنگ را تَرک کنید

 16. هشدار آمریکا به معارضان سوریه درباره شرکت در عملیات ترکیه

 17. هشدار موگرینی به آنکارا درباره عملیات احتمالی در سوریه

 18. پسر نتانیاهو: امیدوارم مسلمانان از اسرائیل بروند!

 19. الحوثی: موعد آتش‌بس در الحدیده مشخص شد

 20. قول نمایندگان پاکستان برای آزادی مرزبانان ایرانی

 21. مقام خودخوانده طالبان در افغانستان کشته شد

 22. ترکیه: برای عملیات جدید در سوریه با روسیه و آمریکا هماهنگ می‌کنیم

 23. نشست مشترک اتحادیه‌اروپا با کشورهای حاشیه خلیج‌فارس

 24. کویت مذاکره برای میزبانی از پایگاه نظامی انگلیس را تکذیب کرد

 25. لیندسی‌گراهام، پاشنه آشیل سعودی‌ها را آشکار کرد

پربحث‌های هفته

 1. برایان هوک: موضوع فرزندان مقامات ایران را بررسی می‌کنیم

 2. نحوه برخورد گرجستانی‌ها با مسافران ایرانی از زبان یک مسافر   

 3. مظلومی که داستان ندارد

 4. رونمایی از کانال مالی اروپا برای ارتباط با ایران/ آیا اس پی وی کارآمد خواهد بود؟

 5. چرا ترامپ خود را به دیوانگی می‌زند؟

 6. گراهام: آمریکا نبود، ظرف یک هفته همه در عربستان فارسی حرف می‌زدند

 7. متن فایل صوتی لحظات آخر زندگی خاشقچی منتشر شد

 8. اقتصاد جهانی منهای آمریکا

 9. جزئیات تازه‌ای از نقش بن‌سلمان در قتل خاشقچی/ پای انگلیس هم به ماجرا باز شد

 10. عبور آرام دولت ایران از فرانسه ناآرام

 11. دوره کاری «بانوی صورتی» در تلویزیون کره شمالی پایان یافت

 12. کره شمالی: مذاکرات هسته ای با آمریکا به بن بست رسید

 13. پایان شنبه سیاه در فرانسه با ۱۴۰۰ بازداشتی و ۱۴۰ مجروح

 14. سقوط یک قبیله!

 15. موگرینی: حمایت از برجام باعث نمی‌شود از مسائل دیگر چشم‌پوشی کنیم

 16. ترامپ خطاب به نزدیکانش: نگران تهدید دموکرات‌ها به استیضاح هستم

 17. ترامپ برای اروپا شمشیر را از رو بسته است

 18. بحران در روابط آمریکا با عربستان/ توصیه های اندیشکده واشنگتن به ترامپ برای اصلاح ارتباطات با ریاض

 19. تکرار صحنه‌های ۸۸ ایران در فرانسه  

 20. بیدار بمان آقای فوکویاما

 21. اردوغان: دموکراسی در اروپا شکست خورده است

 22. سناتور آمریکایی: اگر سعودی‌ها نفت نفروشند از گرسنگی خواهند مُرد

 23. آغاز «پنجمین شنبه سیاه» فرانسه؛ مردم به خیابان‌ها آمدند + عکس

 24. ماکرون در فرانسه وضعیت اضطراری اقتصادی اعلام کرد

 25. ترامپ: دولت من در دوسال بیش از هر دولت دیگر آمریکا دستاورد داشته است

آخرین عناوین