سپینو-مگنت

«مهدی باکری» آن گونه که من شناختم

گروه فرهنگی الف،   3961224007 ۱ نظر، ۱ در صف انتشار و ۱ تکراری یا غیرقابل انتشار

من با بی‌سیم به آقا مهدی اعلام کردم: بروید و جسد حمید را بیاورید تا مفقودالجسد نشود، اما آقا مهدی گفت: حمید و بقیه هیچ فرقی ندارند

فارس نوشت: مهدی باکری به تاریخ 30 فروردین 1333 در روستای «قوشاچای» (از توابع «میاندوآب») به دنیا آمد. از دانشگاه تبریز شد و در رشته مهندسی مکانیک شروع فارغ التحصیل شد. در حین تحصیل خبر شهادت برادرش، «علی باکری» را در زندان رژیم پهلوی به وی دادند. وی پس از پیروزی «انقلاب اسلامی» مدتی  شهردار ارومیه بود. با آغاز جنگ به سپاه پاسداران پیوست و تا زمان شهادتش در عملیات بدر،‌جبهه های نبرد را رها نکرد. برادش «حمید» یک سال پیش از او، در عملیات خیبر به شهادت رسید. مهدی باکری در زمان شهادت، فرماندهی «لشکر31 عاشورا» را بر عهده داشت.

آن چه پیش رو دارید، روایتی است از زندگی جهادی شهید مهدی باکری، آن گونه که رحیم صفوی دیده است:

*آشنایی با شهید باکری

اولین آشنایی من با این بزرگوار به سال های قبل از پیروزی انقلاب اسلامی و به زمان دانشجویی در دانشگاه تبریز بر می گردد. من سال های 54 - 50 در رشته زمین شناسی دانشگاه تبریز به تحصیل بودم و با وی که در همان دانشگاه در رشته مهندسی تحصیل می کرد آشنا شدم، البته با برادر ایشان، شهید بزرگوار «حمید باکری» که جانشین فرمانده لشکر 31 عاشورا بود، قبل از پیروزی انقلاب اسلامی در سوریه آشنا شدم و در اوج مبارزات مردم شریف مان علیه رژیم منفور پهلوی به اتفاق هم یک خودروی پژو را که مقدار زیادی سلاح و مهمات در داخل آن جاسازی شده بود، از سوریه به ترکیه و از ترکیه به ایران آوردیم.

*فعالیت های شهید باکری پس از پیروزی انقلاب اسلامی

شهید باکری مبارزه سیاسی را از دبیرستان آغاز کرد. ایشان پس از پیروزی انقلاب اسلامی، وقتی فقط 24 ساله بود، مسئولیت فرماندهی عملیات سپاه آذربایجان شرقی و شهرداری شهر ارومیه را همزمان بر عهده داشت و مدتی نیز به عنوان دادستان انقلاب شهر ارومیه و هم زمان به عنوان مسئول جهادسازندگی آذربایجان غربی مشغول خدمت بود. آن بزرگوار در زمان فرماندهی اش در عملیات سپاه آذربایجان غربی، در ایجاد امنیت پایدار و مقابله با ضدانقلاب که از سمت عراق تجهیز می شدند نقش بسیار موثری داشت.

*نقش شهید باکری در دفاع مقدس

شهید باکری در سال 59 با آغاز جنگ به اتفاق شهید حسن شفیع زاده که بعدا فرماندهی توپخانه سپاه را به عهده گرفت، به جبهه های خوزستان آمد. واقعا خاطره آمدن آن ها به جنوب بیاد ماندنی است. آن زمان آقا مهدی باکری همراه حسن شفیع زاده با یک قبضه خمپاره120 م.م. به پادگان گلف (پایگاه منتظران شهادت) آمدند، پرسیدند سخت ترین منطقه جبهه کجاست؟ ما را  آن جا بفرستید. البته در آن زمان آبادان در محاصره دشمنان بعثی بود و امام بزرگوار فرمان شکست حصر این شهر را نموده بودند. از آن جا که رفتن به آبادان از راه زمینی ممکن نبود؛ مهدی باکری و حسن شفیع زاده برای رفتن به آن جا تصمیم گرفتند با لنج و از طرف بندر ماهشهر بروند. ناخدای لنج به آنها گفت بود: لنج من پر از کیسه های آرد است. اگر آردها را خالی کردید، شما را می‌برم. لذا این دو برادر رزمنده پاسدار در مدت دو روز آردها را خالی کردند و پس از یک روز به رودخانه بهمن شیر رسیده و در یک اسکله پیاده شدند و با تنها خمپاره 120 م م که به همراه داشتند، به جبهه ایستگاه های 7 و 12 رفتند. بچه های بسیجی و پاسدار که خمپاره نداشتند، از آمدن این دو بسیار خوشحال شده  و می گفتند آبادان را نجات می دهیم.از آن جا که در زمان «بنی صدر» هیچ سلاح و مهماتی به پاسداران داده نمی‌شد لذا سهمیه‌ای که به آن ها تعلق می‌گرفت سه گلوله در روز بیشتر نبود، اما آن ها قهرمانانه مقاومت کردند و سرانجام در عملیات ثامن الائمه (ع)، یعنی پنجم مهرماه 60، حصر آبادان شکسته شد.

*نقش فرماندهی شهید باکری در دفاع مقدس

شهید باکری در عملیات فتح المبین معاون تیپ نجف بود که فرماندهی آن را  احمد کاظمی داشت. قرارگاه فتح که ماموریت باز کردن تنگه رقابیه و دور زدن دشمن در منطقه جنوبی در منطقه فتح المبین را داشت.من و شهید نیاکی در آن جا، فرماندهی مشترک قرارگاه را عهده دار بودیم. آقا مهدی پیچیده ترین و سخت‌ترین عملیات احاطه‌ای را در این عملیات فرماندهی کرد. او نیروهای خودش را از ارتفاعات میشداغ عبور داد و آنها را 48 ساعت قبل از عملیات با عبور از تنگه دلیجان در یک منطقه رملی به پشت نیروهای لشکر 10 زرهی عراق فرستاد که در تنگه رقابیه مستقر بودند و این کار یکی از اصلی ترین پایه های پیروزی در منطقه رقابیه را را به وجود آورد. «شهید باکری» از سنگر کوچکی در بالای ارتفاعات میشداغ نیروهایش را فرماندهی می‌کرد و هنگامی که در عملیات فتح المبین یکی از گردان هایش در منطقه رمل ها در محاصره دشمن قرار گرفت، شجاعانه با تعدادی از پاسداران و بسیجی ها به کمک آن ها رفت و گردان را از محاصره دشمن نجات داد. در همین عملیات بود که آقا مهدی از ناحیه چشم مجروح شد. حقیقتا شجاعت، تدبیر و عقلانیت شهید باکری برای عزیزان بسیجی و پاسدار مثال زدنی بود.پاسداران و بسیجیان از صمیم قلب وی را  دوست داشتند و فرمانش را در شرایط سخت جنگ با جان و دل می پذیرفتند.

هنوز یک ماه از زخمی شدن ایشان نگذشته بود که خودش را برای عملیات بیت المقدس به جبهه ها رساند و همچنان به عنوان جانشین تیپ نجف وارد عملیات شد. در همان مرحله اول عملیات، مجددا بر اثر اصابت خمپاره از ناحیه کمر مجروح شد و برای درمان به پشت جبهه برده شد ولی در حالی که هنوز نمی توانست روی پای خود بایستد، از پشت بی سیم در مرحله سوم عملیات، نیروهایش را فرماندهی می کرد.

 در عملیات رمضان، ایشان فرماندهی تیپ 31 عاشورا را به عهده گرفت. تیپ عاشورا با شکستن سخت‌ترین مواضع دفاعی دشمن در شرق بصره، در حالی که نیروهایش پیاده بودند، 20 کیلومتر به عمق دشمن پیشروی کرده و تیپ10 زرهی گارد جمهوری عراق را که مسلح به انواع سلاح ها بودند، مجبور به عقب نشینی کرد. در عملیات رمضان این عزیز مجددا زخمی شد.

آقال مهدی در عملیات های والفجر مقدماتی، 1، 2، 3 و همچنین عملیات والفجر 4، فرماندهی لشکر عاشورا را بر عهده داشت. او از شخصیت های منحصر به فرد در جنگ و فردی صاحب نظر در طراحی عملیات ها بود. ایشان خیلی  صبور و آرام بود (و خداوند بزرگ سعه صدر فراوانی به ایشان عطا فرموده بود).

*آوازه رشادت ها و حماسه های لشکر عاشورا و شهید مهدی

باکری در عملیات خیبر و بدر که جزو پیچیده ترین عملیات های سپاه بود به اوج رسید. این عملیات ها  آبی-خاکی بود و تفاوت زیادی با عملیات زمینی داشت و هر دو در شرق رودخانه های دجله، به منظور محاصره شمال بصره انجام گرفت. مهدی باکری در این عملیات ها با تدبیر و شجاعت، تا مرحله شهادت ایستادگی کرد. لازم به ذکر است که در عملیات خیبر، از آن جا که فرمان امام این بود که "جزایر باید محفوظ بماند"، در جزیره مجنون جنوبی، لشکرهای سپاه به سختی می‌جنگیدند و حتی فرماندهان سپاه شخصا آر.پی.جی7 به دست گرفته و در خط مقدم، می‌جنگیدند و حاج ابراهیم همت در همین عملیات به شهادت رسید و همچنین حمید باکری جانشین شهید مهدی باکری، روی پل «شحیطاط» که جزیره را به خشکی مسطح شکلی به نام «تنومه» وصل می‌کرد، به فیض شهادت نایل آمد.

در آن‌جا، تانک های دشمن برای پس گرفتن جزایر، پشت سر هم می‌آمدند تا از پل «شحیطاط»  عبور کنند و جزایر را بگیرند و هنگامی بچه‌ها یکی از تانک ها را با آر. پی. جی می زدند، تانک های بعدی، تانک جلویی را کنار می زدند و همچنان پیش روی می‌کردند تا به هدف‌شان برسند. در این عملیات بود که حمید باکری به شهادت رسید، در آن جا من با بی سیم به آقا مهدی اعلام کردم: بروید و جسد حمید را بیاورید تا مفقودالجسد نشود، اما آقا مهدی گفت: حمید و بقیه هیچ فرقی ندارند، اگر توانستیم همه شهدا را بیاوریم، حمید را هم می آوریم. بنابراین هم پیکر پاک شهید حمید باکری و هم شهیدان بزرگ وار دیگر در آن جا ماندند.

سال بعد "عملیات بدر" نیز در شرق دجله  انجام شد. این بار پس از آن که لشکر عاشورا به فرماندهی  مهدی باکری از دجله عبور کرد، جاده اصلی العماره-بصره قطع شد و یک هفته جنگ بسیار سختی در دو طرف رودخانه دجله برقرار بود. شهید مهدی باکری خودش در روز اول عملیات، کنار دجله حضور داشت و پس از جلسه‌ای که در سنگری، به اتفاق وی با عزیزانی مانند شهید احمد کاظمی، حسن دانایی و شهید صیاد شیرازی برای بررسی ادامه عملیات در شرق دجله داشتیم، او به غرب دجله ( آن طرف رودخانه دجله) رفت و در کنار آخرین پاسدارها و بسیجی ها در خط مقدم با دشمن دلیرانه جنگید تا به لقاء محبوبش رسید و زمانی که خواستند جسد مطهر او را با قایق به عقب بیاورند، با گلوله آر. پی. جی7 از سوی دشمن به قایق ایشان، پیکر پاکش با جریان رودخانه دجله به اقیانوس هستی پیوست.

ایشان در سال 1363، به هنگام شهادت، فرمانده لشکری بود که نزدیک به 7000 نفر نیرو داشت و در میان این نیروها از نوجوان 16 ساله تا پیرمرد 70 ساله حضور داشتند، ولی او توانست همگی را مدیریت کند. یکی از کارهای آقا مهدی این بود که برای اطمینان از جان بسیجی ها، خودش با نیروهای گشتی -شناسایی به منطقه می رفت و منطقه را شناسایی می کرد.

*ویژگی های اخلاقی شهید باکری

من با صداقت عرض می کنم امثال شهید باکری کم داشته‌ایم. او انسانی جامع، با ایمان، با اخلاص، عاشق خدا، با عاطفه و بسیار مهربان بود. ایشان با خردمندی و معنویت و در عین حال صلابت و قاطعیت فرماندهی می‌کرد. گاهی چند شبانه روز نمی خوابید و اکثر مواقع او را با لباس بسیجی می دیدیم و اگر به او می گفتیم که چرا لباس پاسداری به تن نمی کنی؟ تو فرمانده لشکر هستی، می گفت: بگذارید بسیجی ها ما را نشناسند.

یکی از دوستان ایشان تعریف می کرد که: روز جمعه بود و ایشان از جبهه آمده بود که به خانواده خود در شهر اهواز سر بزند. به پارک موتوری رفته بود تا روغن ماشین را عوض کند. فرد بسیجی که مسئول تعویض روغن بود می‌گوید: برو برادر! روز جمعه است. دارم لباس هایم را می شویم، بگذار یک روز تعطیل به کار خودمان برسیم. آقا مهدی به او می گوید: برادر من لباس تو را می شویم، تو هم بیا روغن ماشین من را عوض کن. همین کار را هم انجام می دهند ولی آن برادر بسیجی نفهمید او فرمانده لشکر است که دارد لباس او را می شوید. این ها افسانه یا قصه نیست.

الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

بابک۲۷۶۴۶۸۱۱:۱۵:۰۹ ۱۳۹۶/۱۲/۲۴
کجایند مردان بی ادعا؟
بانک آیندهطاقچه

پربحث‌های امروز

 1. کریمی قدوسی در گفتگو با الف: دوتابعیتی‌ها چه چیزی را تکذیب می‌کنند/ فرشچی دو تابعیتی است/معاون وزارت بهداشت هم تابعیت فرانسه داشت

 2. لاریجانی: دشمنان به دنبال ایجاد فضای ریاضتی برای اقتصاد ایران هستند/ در دوره بسیار حساس از تاریخ انقلاب قرار داریم

 3. آیت‌الله خاتمی: بالارفتن قیمت‌ها تحلیل اقتصادی ندارد بلکه منشأ روانی دارد/ هرکس دل مردم را خالی کند، کار دشمن را انجام داده است

 4. سرنوشت کودک ربایی ۱۰ میلیون تومانی

 5. سخن امام رضا (ع) درباره آفرینش عرش، آب و فرشتگان

 6. اعلام دلایل نارضایتی مشتریان از خدمات خودرویی

 7. آغاز جلسه علنی مجلس با ۱۹۰ کرسی خالی

 8. آغاز جلسه علنی مجلس/ سوال از وزیر اطلاعات در دستور کار نماینده‌ها

 9. سازمان هواپیمایی: هواپیما مجاز است با ایراد پرواز کند

 10. سازمان هواشناسی: ۱۰ استان کشور "بارانی" می‌شود

 11. گاز انبر کسری بودجه و پول بانک‌ها

 12. بایسته‌های شیفت گفتمانی دولت

 13. چراغی که آنلاین بودن کاربران اینستاگرام را لو می‌دهد

 14. آیا لیزر موهای زائد، سرطان‌زاست؟

 15. HTC بازار گوشی‌های هوشمند را ترک می‌کند

 16. ادامه تغییر ساعت کار کارمندان تا ۱۰ روز دیگر

 17. پوری‎حسینی: حتی یک مورد فساد در سازمان خصوصی‎سازی نداریم

 18. چند سوال جدی درباره سینمای کمدی امروز

 19. معرفی هفت عضو کابینه برای پاسخ به سوالات نمایندگان از رئیس جمهور+ اسامی

 20. آخرین عناوین روزنامه‌های اقتصادی

 21. آخرین عناوین روزنامه‌های ورزشی

 22. آخرین عناوین روزنامه‌های سیاسی

 23. چطور "پراید" مشتری دارد؛ "مرغ" ندارد؟!

 24. مستند جنجالی «خیلی محرمانه» منتشر شد

 25. بازیگران قیام 30 تیر + عکس

پربحث‌های دیروز

 1. حذف خاتمی برای بقا به سبک حجاریان

 2. عضویت سپنتا نیکنام منتخب زرتشتی شورای شهر یزد تائید شد

 3. نامه سردار نقدی به معصومه ابتکار: قاطعانه مانع حریم شکنی‌های خانواده ستیز در ایران عزیز شوید

 4. عقب‌نشینی دوم در بازار مسکن

 5. چه کسانی می‌گفتند انرژی هسته‌ای نمی‌خواهیم؟

 6. توضیحات احسان علیخانی درباره شایعات اخیر +فیلم  

 7. سفارت ایران در هند پنج ماه است که بدون سفیر اداره می‌شود!

 8. سکه باز هم ۳ میلیون تومان را رد کرد + قیمت ارز

 9. لطفا قوي نباش آقاي مديري!  

 10. مدیرعامل ثامن‌الحجج در لباس زندان

 11. مهران مدیری در دادسرای رسانه حضور یافت

 12. آذری جهرمی: فقط گوشی‌های کمتر از ۳۰۰ دلار ارز ۴۲۰۰ تومانی می‌گیرند

 13. دهقان: مفسدان اعدام شوند امید مردم افزایش می‌یابد/ اطرافیان برخی از مفسدان بر امور کشور حاکم شده‌اند

 14. ابطحی: کریمی‌قدوسی بر اساس سند، دو تابعیتی بودن "پروین فرشچی" را تایید کرده است

 15. کوهی دیگر موشی دیگر زائید؛ شورای سنجش و پذیرش دانشجو شق القمر کرد!!!

 16. افزایش نقدینگی، بازار سکه و مدیریت دولت/ 85‌درصد سپرده‌‌ بانک‌ها در اختیار چند درصد سپرده‌گذاران است؟

 17. توضیحات پزشکیان در مورد دستگیری یک متهم موسسه «ثامن الحجج»

 18. ترمیم کابینه، سناریوی تَکراری برای لاپوشانی فاجعه تَکراری

 19. حضور خبرساز یک زن در وزارت خارجه/ شاه کلید ترمیم کابینه از نظر اصلاح طلبان/ تشابه دولت روحانی با احمدی نژاد/ آیا محسن هاشمی و آذری جهرمی نامزد انتخابات ریاست جمهوری 1400 می شوند؟

 20. چه کسانی مانع بازگشت بازیگر "جم" به ایران هستند؟ + عکس

 21. شهادت ۱۱ بسیجی در درگیری با گروه‌های تروریستی در مریوان + اسامی شهدا

 22. آیین سنتی «نورگون»  

 23. جزئیات حمله تروریست‌های ضدانقلاب به پاسگاه حمزه سیدالشهدا نیروی زمینی سپاه؛ شهادت ۱۰ نفر + انفجار زاغه مهمات

 24. برنامه فعالانه ضد تحریم در ۹۰ یا ۱۲۰ روز + بخش دوم برنامه

 25. کاشت چمن در تهران ممنوع شد

پربحث‌های هفته

 1. اعتراضات مردم عراق و توطئه علیه ایران

 2. معلمان درباره حذفیات فیش حقوقی چه می‌گویند؟

 3. رانت ارز مسافرتی به زودی پایان می‌‌یابد؟/ تعیین ارز مسافرتی براساس نرخ بازار ثانویه

 4. آدرس غلط به مردم ندهید/ مشکل اقتصادی را چه کسی باید حل کند؟

 5. «مریم رجوی» به دام کلاه سفیدها افتاد

 6. واکنش شدید اللحن واعظی به درخواست برخی اصلاح‌طلبان برای استعفای روحانی

 7. صنعت برق کشور و چند نکته

 8. دریافت‌های میلیاردی دو مجری تلویزیون از موسسه ثامن‌الحجج

 9. یکی از بزرگترین بدهکاران بانکی دستگیر شد

 10. اولویت‌‌ها در جنگ اقتصادی/ مقابله مدبرانه و هوشمندانه با کارزار اقتصادی دشمن چگونه است؟

 11. حذف خاتمی برای بقا به سبک حجاریان

 12. ۲ وارد کننده خودرو رسما درخواست «رانت» کرده‎اند + سند

 13. آخوندی: در شرایط اقتصادی بسیار سختی هستیم

 14. اولتیماتوم دادستان کل کشور به سیف: ظرف ۴۸ ساعت باید لیست کامل گیرندگان ارز دولتی تحویل داده شود/ ۱۴ هزار نفر ارز ۴۲۰۰ تومانی گرفته و چپه کردند/ بابک زنجانی اعدام خواهد شد

 15. نحوه زندگی روحانی در پاستور/ نظر ناطق نوری درباره مذاکره با ترامپ/ زمزمه تقویت پروژه عبور اصلاح طلبان/سوال کیهان از علی مطهری/ جهانگیری خواهان تغییر کدام اعضای کابینه است؟

 16. نظر علی مطهری در مورد پخش تصاویر رئیس‌جمهور کرواسی در فینال/ حس مادرانه بود

 17. واکنش منوچهر متکی و "ح.ص" به موضوع وام گرفتن از موسسه ثامن الحجج

 18. زندگی دوگانه «لاکچری‌»های انقلابی؛ حزب‌اللهی‌های «برندپوش»

 19. انحصار، آفت بازار وکالت

 20. شامی‌های سوراخ‌دار و معصومیتی که از دست رفت پاسخ خواهر «مسیح علی‌نژاد» به آخرین پست وی

 21. جزئیات نامه دوم شریعتمداری به روحانی + عکس

 22. احسان علیخانی: «ا-ع» آن دزد اموال بیت‌المال و مردم من نیستم/ خودم را در برابر قانون و اذهان مردم پاسخگو می‌دانم  

 23. طبقه نهم وزارت ارتباطات چه خبر بود؟

 24. محمود صادقی : عملکرد دولت بخصوص در بخش اقتصادی قابل قبول نیست/ مجلس از ابزار خودش برای تغییر کابینه استفاده می‌کند

 25. نقش ایران در دیدار تاریخی پوتین و ترامپ/ چرخش رئیس جمهور روسیه در قبال تهران به سمت واشنگتن؟

پربحث‌های هفته

 1. دریافت‌های میلیاردی دو مجری تلویزیون از موسسه ثامن‌الحجج

 2. نظر علی مطهری در مورد پخش تصاویر رئیس‌جمهور کرواسی در فینال/ حس مادرانه بود

 3. زندگی دوگانه «لاکچری‌»های انقلابی؛ حزب‌اللهی‌های «برندپوش»

 4. توضیحات احسان علیخانی درباره شایعات اخیر +فیلم  

 5. حادثه ناگوار برای بهاره رهنما +عکس

 6. لطفا قوي نباش آقاي مديري!  

 7. مهران مدیری در دادسرای رسانه حضور یافت

 8. چه کسانی مانع بازگشت بازیگر "جم" به ایران هستند؟ + عکس

 9. جزئیات تازه از اقدامات «س.ح»؛ زورگیری، تعرض و اخاذی شاهکارهای آقای خواننده پاپ+عکس

 10. آیت‌الله مرتضی تهرانی دار فانی را وداع گفت

 11. حادثه برای بهاره رهنما در صحنه نمایش+عکس

 12. صداوسیما برای پخش «بیراهه» تذکر گرفت

 13. علیرضا فغانی ممنوع‌التصویر نیست

 14. انواع اجل و معانی آن را بشناسید/ مرگ یک لحظه جلو و عقب می شود؟

 15. کنایه رشید پور به حسام الدین آشنا / کاش عضو شورای نظارت بر بانک مرکزی بودین! +فیلم  

 16. به بهانه‌ی سفر ۱۰ ساله‌ی "خسرو شکیبایی"

 17. علت و زمان خلق جهنم چه بود؟

 18. آخرین وضعیت سلامتی سپند امیرسلیمانی

 19. «احسان علیخانی» امروز به «حالا خورشید» می‌رود

 20. جزئیات جدید از فیلم «ما همه با هم هستیم» کمال تبریزی + تصاویر

 21. روزگار غریب «فرزند هرات»؛ واکنش‌ها به یک خبر تلخ ادامه دارد

 22. صادق زیباکلام امسال بازنشسته می شود

 23. سخن امام رضا (ع) درباره آفرینش عرش، آب و فرشتگان

 24. چند سوال جدی درباره سینمای کمدی امروز

 25. مرور آثار لئوناردو دی‌کاپریو در شبکه نمایش

آخرین عناوین