تفاوت موکب ایرانی و عراقی

محسن مهدیان،   3960821067 ۲۹ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۱ تکراری یا غیرقابل انتشار
تفاوت موکب ایرانی و عراقی

یک اتفاق خوب و قابل اعتنا طی سالهای گذشته رشد موکب های ایرانی در مسیر پیاده روی اربعین است. اما همین حرکت پسندیده نیاز به اعتلا و ارتقا دارد.

"موکب داری" عراقی ها نیز شبیه "هیات داری" ما آدابی دارد که باید با اعتنا به همین ادب و سلک و رعایت جزئیات موکب داری، این بیرق را برافراخت.

چهار آسیب در کمین موکب های ایرانی است که باید مراقبت شود. طبیعی است که این آسیب ها برای اقلی است و صدالبته که همگی ماجورند.

اما اول از همه پرهیز از دولتی شدن است. هرنوع موکب غیرمردمی در مسیر راه پیمائی یک اشتباه پرآسیب است. ویژگی بارز موکب های عراقی در مردمی بودنش است. هر نوع "موکب نفتی و وقفی" در این راه خطاست. اگر عزم و هزمیست، مردم را حمایت کنند نه بیشتر.

دوم پرکردن چاله های پیش پاست. موکب هدف نیست؛ مسیر "رفتن" شویم. ایرانی ها علمی را بلند کنند که بر زمین است. مثلا برخی ایرانی ها در جمع آوری زباله ها کمک کردند. برخی دیگر در مرزها و غیره. چه اشکالی دارد بجای موکب داری، نهضت حمل و نقل رایگان زوار را تا مرزها راه بیاندازیم؟ و دهها طرح مشابه.

به این فهم، مهمترین وظیفه ما در ایام راه پیمائی، "امتداد خادمی" تا این سوی مرزهاست؛ تا تهران، اصفهان، تبریز... آنسو بی نیاز از ماست.

سوم هضم شدن در مناسک عراقی هاست. ما میهمانیم؛ محو شویم. هرآنچه ایرانی نمائی است، خطاست. فرقی نمی کند چای ایرانی یا آش ایرانی. عکس "حاج قاسم" هم اگر با فخرنمائی است؛ خطاست. سال گذشته خبری منتشر شد که رهبری با نصب عکس هایش در مسیر اربعین مخالف است. حق همین است. تنها و تنها آنچه مربوط به جهان اسلام است باید سردست گرفت.

در نهایت توجه به اصل راه پیمائی و فلسفه شکل گیری موکب هاست. موکب داری یعنی خدمت رسانی؛ خدمت برای چه؟ برای "راه پیمائی". پوستر امام و رهبری و عکس شهدا و غیره خوب است اما جایش اینجا نیست. ما با امام و شهدا به مسیر "راه پیمائی" رسیدیم اما اینجا وظیفه مان خدمت برای پیاده روی است؛ نه عکس و پوستر پخش کردن.

"هویت موکب داری" یعنی خدمت به زوار برای "پیاده روی". موکب محل "رفتن" است نه "ماندن". موکب محل "خدمت دادن" است نه "جلوه کردن". موکب محل "دگرنمائی" است نه "خودنمائی". پیاده روی اربعین خودش بزرگترین کار فرهنگی است، دنبال "کار فرهنگی ضمیمه ای" نباشیم. بزرگترین کار تبلیغی و ترویجی، خادمی زوار و اعتلای این راه پیمائی عظیم است.

یکی از آداب مهم موکب داری عراقی ها تمرکز در خادمی است. با تمام وجود تلاش می کنند، "راه پیمائی" زوار را نصرت دهند.

واقعیت اینست که اشکال این سبک تربیتی، ریشه ایست. "توزیع بسته فرهنگی" در راه پیمائی اربعین مثل مدل کارفرهنگی ما در انقلاب اسلامی است. حقیقتا فکر می کنیم کار فرهنگی در جمهوری اسلامی منحصر در شعارها و مناسک است.

اگر تمرین کنیم که بزرگترین کار فرهنگی در جمهوری اسلامی خدمت رسانی است و بزرگترین کار انقلابی، خادمی مردم است؛ آنگاه در مسیر راه پیمائی اربیعن که "انفجار فرهنگ اسلامی" و "جلوه قیام مظلومین" است، دنبال توزیع بسته فرهنگی نخواهیم بود.

الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۴۲۲۲۱۱۰:۴۱:۴۵ ۱۳۹۶/۸/۲۱
واقعا درست است این حرف ها. خیلی دقیق و سنجیده بود. به نظر می آید که سیاست گذاران فرهنگی حتما توجه کنند. مکتب عاشورا کلی درس دارد. نیاز نیست که ما در مکتب عاشورا خودمان را تبلیغ کنیم.وقتی منش خوب داشته باشیم خود بخود تبلیغ می شویم.
من۱۴۲۵۷۲۲۰:۴۹:۲۸ ۱۳۹۶/۸/۲۱
احسنت
ناشناس۱۴۲۲۳۲۱۱:۰۷:۵۰ ۱۳۹۶/۸/۲۱
خیلی خوبه که به این نکات توجه بشه
پژمان۱۴۲۲۳۴۱۱:۱۳:۴۷ ۱۳۹۶/۸/۲۱
این مطلب کاملا بحق است.ما باید در امتداد برادران عراقی خود باشیم نه موازات آنها.جاهایی کار کنبم که خلائی حس می شود.و از دولتی شدن به شدت بپرهیزیم.و قدردان زحمات بی شائبه برادران عراقی باشیم که این راه پیمایی و این سنت با شکوه رو از اونها داریم.و بر طبل وحدت بین ایرانی و عراقی بکوبیم.
حسین۱۴۲۲۳۵۱۱:۱۴:۲۱ ۱۳۹۶/۸/۲۱
عالی بود یکی از آداب مهم موکب داری عراقی ها تمرکز در خادمی است
ناشناس۱۴۲۲۴۸۱۱:۳۶:۰۰ ۱۳۹۶/۸/۲۱
جانا سخن از زبان ما گویی، دقیقا متاسفانه گاهی این موکب های دولتی حرکتهایی انجام می دهندکه بعد معنوی این پیاده روی را تضعیف می کند .یکی از دوستان هر ساله به این راهپیمایی می رود امسال برای اولین بار در کربلا در موکب اداره ای که در آن کار می کرد مهمان بود .وی از بی عدالتی های حاکم براین موکب برایم تعریف می کرد مثلا او دیده بود که فردی آشنا و همکار بازنشسته درمانده خواهان جایی برای اسکان دراین موکب بود و ملتمسانه حاضر بود اگر اجازه دهند در حیاط این موکب برای یک شب استراحت کند ولی علیرغم وجود جا وامکان اسکان،دست رد به سینه او زده بودند به بهانه اینکه جاهای موجود برای مقاماتی که در راهند، رزرو شده است. به هزینه دولت ایجاد امکانات برای یک عده خاص قشنگ نیست .
ناشناس۱۴۲۴۸۶۱۷:۴۸:۰۰ ۱۳۹۶/۸/۲۱
امیدوارم این مقامات فقط به فکر اسکان خودشان باشند و از این امکانات دولتی تور اقامت رایگان برای همسر و فرزندان ودیگر اعضای فامیل برپا نکنند.
ناشناس۱۴۲۲۸۵۱۲:۴۱:۴۴ ۱۳۹۶/۸/۲۱
متاسفانه جنبه خدمت به زوار در حال حذف شدن است مثلا شهرداری یا فلان وزارت خانه افتخار میکند که نیرو برای کمک به زوار فرستاده مگر عراقی ها برای خادمی زوار حقوق می گیرند یا بودجه شورای شهر شهرداریها و دستگاه های دولتی را می گذارند بیایم جهانی فکر کنیم اگر منطقه ای عمل می کنیم امام حسین متعلق به دولت ها نیست برای تمام مردم و تمام زمان ها است
جواد۱۴۲۳۱۳۱۳:۲۸:۵۵ ۱۳۹۶/۸/۲۱
قسمت اول صحبت را موافقم اما این دلیل نمی شود که خدمت فقط منحصر در غذا و ما یحتاج مادی زائر شود بلکه هدف اصلی اعتلای معرفت است که آن هم با تولیدات فرهنگی ممکن است.
عباس اصغری۱۴۲۳۱۵۱۳:۲۹:۵۰ ۱۳۹۶/۸/۲۱
اگر این دولتی ها واقعا میخواهند در راه امام حسین(ع) کار کنند, اصلا موکب داری نکنند. اگر واقعا راست میگویند به جای هزینه جهت این همه موکب, پولش را برای جابجایی رایگان زایرین از جای جای ایران اسلامی به مرزها بدهند.
ناشناس۱۴۲۴۳۵۱۵:۵۱:۲۷ ۱۳۹۶/۸/۲۱
البته دولت در این داستان ها هماهنگ کننده است و هزینه ها و درامدها دست نهادها و ارگان ها میباشد.
ناشناس۱۴۲۳۱۶۱۳:۳۰:۰۹ ۱۳۹۶/۸/۲۱
بسیار خوب بود. نکته دیگر اینکه سعی نشود در کشور دیگر به دنبال القای فرهنگ خود باشیم و مثل عراقی ها فقط خدمت کنیم. در موکب های ایرانی که شبیه کشورمان است، پر است از خادمانی که قانون وضع و اجرا می کنند. صف درست می کنند و اینکه کجا بخواب و پتو را تا کن و ... . در موکب عراقی می گویند تو هر جور راحتی آن کار درست است. باور کنیم در این مورد عراقی ها از ما بهتر هستند و خدمت به زوار را از آنها یاد بگیریم.
من۱۴۲۳۵۳۱۴:۱۳:۳۸ ۱۳۹۶/۸/۲۱
واقعا مدت ها بود که از الف ناامید شده بودم اما این واقعا حرف دل منم بود..
مهدی۱۴۲۳۷۰۱۴:۳۶:۴۲ ۱۳۹۶/۸/۲۱
با نهضت حمل و نقل رایگان زوار را تا مرزها موافقم.
ناشناس۱۴۲۴۰۴۱۵:۱۳:۴۵ ۱۳۹۶/۸/۲۱
دولتی ها بجای موکب داری, پول پارکینگ ملت رو تقبل کنند.!!
ahmad۱۴۲۴۱۴۱۵:۲۲:۰۳ ۱۳۹۶/۸/۲۱
واقعا سخنان منطقی و درست است
ناشناس۱۴۲۴۲۹۱۵:۳۹:۵۱ ۱۳۹۶/۸/۲۱
یک لحظه تصور کنید اگر قرار بود این حجم از افراد به یکباره مثلا از عراق و افغانستان بیایند برای زیارت به ایران ، آیا ما حاضر بودیم اصلا اجازه بدهیم بیایند . احترام که جای خود دارد . عراقیها به نسبت خوب برخورد کرده اند با این مقوله .
ناشناس۱۴۲۴۳۶۱۵:۵۶:۱۰ ۱۳۹۶/۸/۲۱
حرف حق جواب نداره، ولی من میخوام بگم با اصل برپایی موکب‌های ایرانی در عراق مخالفم، مگر در جایی که واقعا نیاز باشه.. متاسفانه حتی در بین جامعه‌ی مومن و متدین هم افراد جوگیر و بی‌فکری وجود دارن که دقیقا میرن سراغ کارهایی که دیگران دارن بخوبی انجامش میدن، درحالیکه کارهای به زمین مانده‌ی زیادی در عراق و بخصوص کشور خودمون وجود داره، ولی سراغی ازش نمیگیرن
ناشناس۱۴۲۴۶۲۱۶:۴۰:۴۵ ۱۳۹۶/۸/۲۱
خوب اگه این نفتی ها تو مرز فعال نبودن که وضعیت توزیع بنزین و گاز اینقدر نظم نداشت من چند تا مدیر هاشون رو دیدم نصف شب مشغول سرکشی و بازدید بودند
ناشناس۱۴۲۴۶۹۱۷:۰۰:۳۰ ۱۳۹۶/۸/۲۱
عکس موکبی را دیدم از یکی ازشهرهای معروف و مذهبی و بزرگ ایران در چند قدمی حرم ابوالفضل العباس (ع) که تابلو زده این موکب وقفی است و فقط زوار اهل همان شهر پذیرایی می شوند . واقعا بعنوان یک ایرانی خجالت کشیدم . و بعنوان یک مسلمان بر نوع جدید مظلومیت امام حسین (ع) متاسف شدم .
ناشناس۱۴۲۴۹۷۱۸:۱۵:۲۱ ۱۳۹۶/۸/۲۱
متن فوق فوق العاده بود. مواکب دولتي ما دچار آفتند. با برخي مسوولين اينها صحبت داشته ام. ماهيت اين موکبها بيشتر دستوري است. حاکميت ايران در قبال پياده روي اربعين وظايف مشخص و سنگيني دارد که بايد به آنها بپردازد. مانند وضعيت اسفناک آب مسير و موکبها که با مطالعه عرض ميکنم که در حد بحران خراب است.
ناشناس۱۴۲۵۲۲۱۹:۳۰:۱۱ ۱۳۹۶/۸/۲۱
میدونید اگه انتقال زایرین رایگان بشه, چه حجمی از مردم به کربلا میرن؟؟؟؟
ناشناس۱۴۲۵۲۳۱۹:۳۱:۲۶ ۱۳۹۶/۸/۲۱
با رایگان کردن بردن زایرین تا مرز, خیلی از ایرانی ها به کربلا میرن. الان چون قیمت ها زیاده, ملت بخاطر نداشتن پول اربعین رو به کربلا نمیرن
ناشناس۱۴۲۵۴۴۲۰:۱۶:۲۶ ۱۳۹۶/۸/۲۱
دمت گرم گل گفتی به زودی یک کامنت میگذارم از برخورد های بعضی از هموطنان ایرانیم در مسیر
ناشناس۱۴۲۶۱۴۲۲:۱۷:۴۲ ۱۳۹۶/۸/۲۱
دین سیاسی همین دیگه خدارو شکر عراق مرجع تقلیدی مثل ایت الله سیستانی دارد
میرحسین۱۴۲۶۴۳۲۳:۲۴:۲۲ ۱۳۹۶/۸/۲۱
تشکر از حاج محسن مهدیان. به عبارتی فقط فکر نکنیم خدمت به زوار حضرت سیدالشهدا، حتما بایستی محدود به مسایل خوردنی باشه. سایر خدمات را نیز می توانیم انجام دهیم. و چه بهتر که حتی این خدمات پس از اربعین حضرت (چند روز پس از آن) نیز ادامه داشته باشد تا به الگویی زیبا برای عراقی های عزیز نیز تبدیل گردد. و چه قدر نیکوست در این ایام جنبه مهربانی امان را نشان دهیم.
مربم۱۴۲۷۴۸۰۷:۵۸:۱۳ ۱۳۹۶/۸/۲۲
یادمان باشد حسین ع از همه عزیزانش گذشت تا این چنین در قلب ها جای گرفت این جایگاه فقط و فقط در سینه های سوخته پر حرارت و همیشگی می ماند وهیچ تبلیغ و شعاری نمی تواند جای این خوص مردمی را بگیرد پس خودمان را با کارهای بیهوده خسته نکنیم و بگذاریم مردم این مسیر پر رمز و راز را هدایت کنند ای دولت مردان
ناشناس۱۴۲۹۰۶۱۱:۳۰:۱۸ ۱۳۹۶/۸/۲۲
موکب؟!!! نمیتونی بنویسی " چادر صحرایی" یا واژه فارسی بکار ببری؟
ناشناس۱۴۳۷۳۲۱۰:۲۷:۱۲ ۱۳۹۶/۸/۲۳
این هم اشکال شد؟صحرا هم که غیر ایرانی است برادر
بیمه azkiصبا باتری

پربحث‌های اخیر

 1. تاجگردون: شک ندارم برخی ارکان دولت ماموریت دارند اوضاع را خراب‌تر کنند

 2. قیمت سکه از ۴ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان گذشت/ پوند در بازار ۲۰ هزار تومان؛ دینار کویت ۵۱ هزار تومان شد

 3. زنگنه: انشاالله خواب آمریکا برای نفت ایران تعبیر نمی‌شود

 4. یک درس اقتصادی از ایستگاه‌های صلواتی

 5. حضور روحانی در نیویورک و بازی ترامپ برای غلبه حاشیه بر متن

 6. شناورهای تندرو سپاه با موتور جت به تنگه هرمز می‌آیند + عکس

 7. تاکید رئیس جمهور بر اجرای سریع‎تر ۲ بسته معیشتی مردم

 8. مجری برنامه پایش خطاب به وزیر بهداشت: «حرف زدن بلد نیستی، حرف نزدن هم بلد نیستی؟»  

 9. جهانگیری: در لایحه بودجه ۹۸ صیانت از معیشت مردم مورد توجه قرار گیرد/ باید تلاش کنیم بتوانیم نفت بفروشیم

 10. روایت یک جنایت هولناک از زبان سرباز شجاع  

 11. زنی که جلسه ضد ایرانی را به هم ریخت کیست؟ + تصاویر

 12. ماجرای استعفای دسته‌جمعی ۷ معاون وزیر صنعت

 13. صادرات گوجه ممنوع شد

 14. چه کسانی از دولتی ماندن خودروسازان نفع می برند/ آیا شورای رقابت به رقابت رای خواهد داد یا انحصار؟

 15. وعده 15 هزار دلاری، تابعیت و اقامت در اروپا به تروریستهای اهوازی

 16. حذف دریاچه‌ ارومیه از کتاب درسی

 17. پیشکسوت استقلال: برانکو را به عنوان مربی قبول ندارم

 18. تشییع شهدای ترور و جزئیات جدید از حادثه اهواز/ اعدام مفسدان اقتصادی در میدان آزادی/ دغدغه عجیب یک نماینده مجلس/ دلیل تعمد برخی ارکان دولت برای افزایش نارضایتی مردم

 19. رویترز: نفت به 100 دلار می‌رسد

 20. ۱۶ پرسش و پاسخ در خصوص تعامل ایران و FATF

 21. واکنش پیرمرد بجستانی به سخنان وزیر بهداشت: از برخورد وزیر ناراحت نیستم/ فقط توقع داشتم یک متخصص فیزیوتراپ به شهرستان ما بفرستند

 22. رشد ۶۰ درصدی قیمت مسکن در تهران/ افزایش وام تا ۳۰۰ میلیون صحت دارد؟

 23. قیمت خودرو امروز در بازار؛ افزایش ۲ میلیونی سمند ال ایکس و پژو پارس + جدول

 24. ماکرون پیشنهاد محدود کردن برنامه موشکی ایران را دوباره مطرح می‌کند

 25. دومین طرح تحقیق و تفحص از مجلس در هاله ای از ابهام/ سرنوشت نامعلوم طرح اول

پربحث‌های دیروز

 1. تاجگردون: شک ندارم برخی ارکان دولت ماموریت دارند اوضاع را خراب‌تر کنند

 2. امیرعبداللهیان: از وزارت خارجه برکنار نشدم/ مشکل عربستان نفوذ منطقه‌ای ایران است/ سعود الفصیل از تماس اوباما با روحانی گلایه‌مند بود/ پول صادرات برق به عراق را ارزی دریافت می‌کنیم

 3. هر سال دریغ از پارسال/ سقوط و دیگر هیچ!

 4. قیمت سکه از ۴ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان گذشت/ پوند در بازار ۲۰ هزار تومان؛ دینار کویت ۵۱ هزار تومان شد

 5. «بیمه مهریه» مرد را از پرداخت مهریه نجات می‌دهد؟

 6. توزیع سبدهای کالا آغاز شد + جزئیات

 7. زنگنه: انشاالله خواب آمریکا برای نفت ایران تعبیر نمی‌شود

 8. یک درس اقتصادی از ایستگاه‌های صلواتی

 9. حضور روحانی در نیویورک و بازی ترامپ برای غلبه حاشیه بر متن

 10. شناورهای تندرو سپاه با موتور جت به تنگه هرمز می‌آیند + عکس

 11. هشدار شدید رئیس اسبق بانک مرکزی به روحانی / باید در پیشگاه ملت پاسخگو باشید  

 12. توجیه خبرنگار بی بی سی درباره عدم استفاده از لفظ تروریست  

 13. سفر رییس جمهور به نیویورک  

 14. تاکید رئیس جمهور بر اجرای سریع‎تر ۲ بسته معیشتی مردم

 15. مجری برنامه پایش خطاب به وزیر بهداشت: «حرف زدن بلد نیستی، حرف نزدن هم بلد نیستی؟»  

 16. سردار سلامی: می‌دانید و می‌دانیم انتقام سختی خواهیم گرفت/ ماجرا تمام نشده است

 17. جهانگیری: در لایحه بودجه ۹۸ صیانت از معیشت مردم مورد توجه قرار گیرد/ باید تلاش کنیم بتوانیم نفت بفروشیم

 18. روایت یک جنایت هولناک از زبان سرباز شجاع  

 19. زنی که جلسه ضد ایرانی را به هم ریخت کیست؟ + تصاویر

 20. محسن هاشمی: ارتباط عاطفی زیادی با پدرم داشتم/ شنبه‌ها به ملاقات مهدی می‌رویم

 21. ماجرای استعفای دسته‌جمعی ۷ معاون وزیر صنعت

 22. صادرات گوجه ممنوع شد

 23. چه کسانی از دولتی ماندن خودروسازان نفع می برند/ آیا شورای رقابت به رقابت رای خواهد داد یا انحصار؟

 24. وعده 15 هزار دلاری، تابعیت و اقامت در اروپا به تروریستهای اهوازی

 25. حذف دریاچه‌ ارومیه از کتاب درسی

پربحث‌های هفته

 1. یک معلم آمریکایی: ۳ جا کار می‌کنم و پلاسمای خونم را می‌فروشم تا قبوض آب و برقم را بپردازم؛ معلمی در آمریکا یعنی این!/ به‌اندازه کاری که می‌کنیم به ما حقوق نمی‌دهند

 2. وقوع حمله تروریستی در مراسم رژه اهواز/ تیراندازی به سوی مردم و نیروهای مسلح/ هلاکت ۴ تروریست/ آخرین آمار شهدا /زخمی شدن 65 تا 70 نفر +عکس و فیلم

 3. سوءاستفاده میلیاردی شرکتهای بیمه از جیب مردم / وقتی چشم عدالت کور می‌شود!

 4. واقعا مالیات پزشکان چقدر است؟!

 5. چرا مردم باید هزینه ناکارآمدی در صنعت خودرو را بپردازند؟

 6. توهین طراح جلد همشهری جوان به مقدسات و امام حسین (ع)

 7. ۲۱ کشته در آتش‌سوزی تصادف اتوبوس و تانکر سوخت در جاده نطنز/ اجساد ۱۹ نفر از اتوبوس خارج شده/ اعلام اسامی مجروحان + تصاویر و فیلم

 8. پیش‌بینی رئیس کل بانک مرکزی در مورد کاهش قیمت ارز

 9. آقای ظریف! «برجام مالی» را به ملت تحمیل نکنید/ FATF فقط برای دشمنان شفافیت می‌آورد

 10. تصویر عوامل تروریستی امروز رژه اهواز  

 11. چرا دولت قادر به کاهش قیمت دلار نیست؟

 12. وزیر صنعت استعفا داد + تکذییبه

 13. خطر کوچ دولتی‌های بازنشسته به خصولتی‌ها/ ساز مخالفت شستا با قانون جدید منع بکارگیری بازنشستگان

 14. اطلاعیه دولت درباره هزینه سفر روحانی به نیویورک

 15. وزیر صنعت: یکی از عوامل افزایش قیمت خودرو این بود که بعضی فکر کردند خودرو یک کالای سرمایه‌ای است

 16. پیام روحانی برای جانباختگان حادثه تصادف کاشان: تکرار این حوادث جبران‌ناپذیر جاده‌ای، نشان از ضعف‌های مدیریتی دارد

 17. روزنامه خواندن و آیه الله مصباح یزدی ؛ مدح یا ذم

 18. کرباسچی: روحانی استعفا بدهد

 19. اهداف حمله تروریستی اهواز/ ادبیات وزیر بهداشت در گفت و گو با مردم/ گاف رسانه ضدانقلاب/ پشت پرده عجیب استعفای یک وزیر/ ماجرای شایعه بازداشت حسین طائب و فرزند وزیر اطلاعات

 20. پایان افزایش نجومی قیمتها چه زمانی است ؟

 21. استعلام برای حفظ امانت الهی!

 22. بازار مسکن در نیمه دوم امسال چگونه خواهد بود؟

 23. این سرباز را شناسایی کنید+ عکس

 24. تعداد نفرات کاروان روحانی در سفر به نیویورک اعلام شد

 25. الاحوازیه و رهبران آنها چه کسانی هستند؟

پربحث‌های اخیر

 1. شناورهای تندرو سپاه با موتور جت به تنگه هرمز می‌آیند + عکس

 2. وعده 15 هزار دلاری، تابعیت و اقامت در اروپا به تروریستهای اهوازی

 3. تشییع شهدای ترور و جزئیات جدید از حادثه اهواز/ اعدام مفسدان اقتصادی در میدان آزادی/ دغدغه عجیب یک نماینده مجلس/ دلیل تعمد برخی ارکان دولت برای افزایش نارضایتی مردم

 4. ۱۶ پرسش و پاسخ در خصوص تعامل ایران و FATF

 5. دومین طرح تحقیق و تفحص از مجلس در هاله ای از ابهام/ سرنوشت نامعلوم طرح اول

 6. روحانی : ترامپ قبل از اینکه از گفتگو سخن بگوید؛ باید به عقب برگردد

 7. رهبر انقلاب: گوشمالی سختی به عوامل بزدل حادثه تلخ اهواز خواهیم داد/ ایران در مسابقات ورزشی با نمایندگان رژیم غاصب صهیونیستی شرکت نخواهد کرد

 8. ماجرای FATF شاید در جلسه سران کشور حل و فصل شود

 9. آخرین وضعیت استیضاح شریعتمداری

 10. مخالفت فراکسیون ولایی با FATF‌/ در صورت همراهی لاریجانی FATF رای نمی‌آورد

 11. جزئیات تازه ای از حادثه تروریستی اهواز / پنج تروریست در عملیات تروریستی روزشنبه هلاک شدند

 12. آملی لاریجانی: امنیت مردم قابل تسامح نیست و مجازات سنگینی در انتظار تروریستهاست /نیروهای امنیتی به هیچ وجه نباید غفلتی داشته باشند

 13. برنامه‌های امشب روحانی در نیویورک؛ دیدار با دو رئیس‌جمهور و مصاحبه با مجری مشهور آمریکایی

 14. علی یونسی: حمله تروریستی اهواز با حمایت مثلث عبری، عربی، غربی انجام شد

 15. از سلفی با موگرینی تا توصیه‌ وزیر بهداشت به فقرا؛ مسئولین به عصر رسانه آگاه نیستند

 16. جزئیات حمله موشکی به مقر تروریست‌ها؛ گروهک تروریستی «حدک» منهدم شد

 17. محمدجواد لاریجانی: فرانسه لانه داعش‌های بدون ریش است/ دفاع از گروهک‌های تروریستی در اسناد سازمان ملل

 18. آیت‌الله مکارم شیرازی: حمله تروریستی اهواز ناشی از حماقت بود/ چگونه این همه نفرت و ذلت را برای خود می‌خرند؟

 19. روحانی: همواره حامی ورزش و ورزشکاران کشورمان هستیم

 20. روحانی: توسعه روابط تهران و کابل به نفع دو ملت است/ایران خواهان آینده‌ای بهتر و امن‌تر برای افغانستان است

 21. روحانی: جامعه جهانی باید در برابر پیمان‌شکنی آمریکا با قدرت ایستادگی کند

 22. دستگیری ۲۲ نفر از عوامل پشتیبانی کننده تروریست های اهواز/ کشف مواد منفجره از خانه تیمی

 23. کاخ سفید: به‌دنبال تغییر رژیم در ایران نیستیم

 24. تکذیب شایعه حضور گروه تروریستی در قزوین

 25. برگزاری جلسه دفاع «فریدون» و اصرار یکی از داوران به ایرادات اساسی در پایان‌نامه

پربحث‌های دیروز

 1. امیرعبداللهیان: از وزارت خارجه برکنار نشدم/ مشکل عربستان نفوذ منطقه‌ای ایران است/ سعود الفصیل از تماس اوباما با روحانی گلایه‌مند بود/ پول صادرات برق به عراق را ارزی دریافت می‌کنیم

 2. شناورهای تندرو سپاه با موتور جت به تنگه هرمز می‌آیند + عکس

 3. توجیه خبرنگار بی بی سی درباره عدم استفاده از لفظ تروریست  

 4. سردار سلامی: می‌دانید و می‌دانیم انتقام سختی خواهیم گرفت/ ماجرا تمام نشده است

 5. محسن هاشمی: ارتباط عاطفی زیادی با پدرم داشتم/ شنبه‌ها به ملاقات مهدی می‌رویم

 6. وعده 15 هزار دلاری، تابعیت و اقامت در اروپا به تروریستهای اهوازی

 7. آیت‌الله علم‌الهدی: ایران تنها کشوریست که زیر سایه حجت خدا مدیریت شده است

 8. تشییع شهدای ترور و جزئیات جدید از حادثه اهواز/ اعدام مفسدان اقتصادی در میدان آزادی/ دغدغه عجیب یک نماینده مجلس/ دلیل تعمد برخی ارکان دولت برای افزایش نارضایتی مردم

 9. ۱۶ پرسش و پاسخ در خصوص تعامل ایران و FATF

 10. دومین طرح تحقیق و تفحص از مجلس در هاله ای از ابهام/ سرنوشت نامعلوم طرح اول

 11. جزئیات جدید از حمله تروریستی اهواز از زبان استاندار و فرماندار اهواز

 12. روحانی : ترامپ قبل از اینکه از گفتگو سخن بگوید؛ باید به عقب برگردد

 13. رهبر انقلاب: گوشمالی سختی به عوامل بزدل حادثه تلخ اهواز خواهیم داد/ ایران در مسابقات ورزشی با نمایندگان رژیم غاصب صهیونیستی شرکت نخواهد کرد

 14. ماجرای FATF شاید در جلسه سران کشور حل و فصل شود

 15. آخرین وضعیت استیضاح شریعتمداری

 16. مخالفت فراکسیون ولایی با FATF‌/ در صورت همراهی لاریجانی FATF رای نمی‌آورد

 17. جزئیات تازه ای از حادثه تروریستی اهواز / پنج تروریست در عملیات تروریستی روزشنبه هلاک شدند

 18. آملی لاریجانی: امنیت مردم قابل تسامح نیست و مجازات سنگینی در انتظار تروریستهاست /نیروهای امنیتی به هیچ وجه نباید غفلتی داشته باشند

 19. برنامه‌های امشب روحانی در نیویورک؛ دیدار با دو رئیس‌جمهور و مصاحبه با مجری مشهور آمریکایی

 20. علی یونسی: حمله تروریستی اهواز با حمایت مثلث عبری، عربی، غربی انجام شد

 21. از سلفی با موگرینی تا توصیه‌ وزیر بهداشت به فقرا؛ مسئولین به عصر رسانه آگاه نیستند

 22. جزئیات حمله موشکی به مقر تروریست‌ها؛ گروهک تروریستی «حدک» منهدم شد

 23. محمدجواد لاریجانی: فرانسه لانه داعش‌های بدون ریش است/ دفاع از گروهک‌های تروریستی در اسناد سازمان ملل

 24. آیت‌الله مکارم شیرازی: حمله تروریستی اهواز ناشی از حماقت بود/ چگونه این همه نفرت و ذلت را برای خود می‌خرند؟

 25. محسن رضایی: جدایی خوزستان از ایران رویایی تحقق نیافتنی است

پربحث‌های هفته

 1. وقوع حمله تروریستی در مراسم رژه اهواز/ تیراندازی به سوی مردم و نیروهای مسلح/ هلاکت ۴ تروریست/ آخرین آمار شهدا /زخمی شدن 65 تا 70 نفر +عکس و فیلم

 2. آقای ظریف! «برجام مالی» را به ملت تحمیل نکنید/ FATF فقط برای دشمنان شفافیت می‌آورد

 3. وزیر صنعت استعفا داد + تکذییبه

 4. اطلاعیه دولت درباره هزینه سفر روحانی به نیویورک

 5. روزنامه خواندن و آیه الله مصباح یزدی ؛ مدح یا ذم

 6. کرباسچی: روحانی استعفا بدهد

 7. اهداف حمله تروریستی اهواز/ ادبیات وزیر بهداشت در گفت و گو با مردم/ گاف رسانه ضدانقلاب/ پشت پرده عجیب استعفای یک وزیر/ ماجرای شایعه بازداشت حسین طائب و فرزند وزیر اطلاعات

 8. استعلام برای حفظ امانت الهی!

 9. تعداد نفرات کاروان روحانی در سفر به نیویورک اعلام شد

 10. الاحوازیه و رهبران آنها چه کسانی هستند؟

 11. امیرعبداللهیان: از وزارت خارجه برکنار نشدم/ مشکل عربستان نفوذ منطقه‌ای ایران است/ سعود الفصیل از تماس اوباما با روحانی گلایه‌مند بود/ پول صادرات برق به عراق را ارزی دریافت می‌کنیم

 12. حسین شریعتمداری: از سایه خود هم بترسید!

 13. تحریم و جنگ تحمیلی، تهدیدهایی که به فرصت تبدیل شدند/ راز موفقیت صنعت دفاعی ایران چیست؟

 14. توئیت جدید ظریف درباره عاشورا+عکس

 15. توطئه ترامپ و نومحافظه کاران برای ایران؛ از حمله به رژه اهواز تا تاسیس تشکلی به نام فرشگرد

 16. تورنتو بار دیگر در عاشورای ۲۰۱۸ رنگ و بوی حسین(ع) را می گیرد/تلاش ضد انقلاب برای آشوب در عاشورای حسینی

 17. نماینده مجلس: آقای روحانی! مگر صدای خرد شدن استخوان مردم را زیر بار گرانی نمی‌شنوید

 18. رسایی: تتلو مرتد و حکم مرتد، اعدام است

 19. سپاه پاسداران: عناصر مسلح حمله تروریستی اهواز وابسته به جریان "الاحوازیه" هستند

 20. واکنش آشنا به سخنان عجیب وزیر بهداشت

 21. چرا من و تو تغییر لحن داد ؟

 22. جزئیات حمله تروریستی به رژه اهواز؛ از سابقه گروهک الاحوازیه تا انتشار کاریکاتور توهین آمیز/ پشت پرده اعلام موجودیت تشکلی 40 نفره برای براندازی/ روایت کیهان از ماجرای تتلو

 23. ردپای یک اقدام «روحانی» برای مصونیت بخشی به «سیف»

 24. شناورهای تندرو سپاه با موتور جت به تنگه هرمز می‌آیند + عکس

 25. توجیه خبرنگار بی بی سی درباره عدم استفاده از لفظ تروریست  

آخرین عناوین