ماجرای طرح مالیات بر ازدواج چیست؟  

  4030123008 ۱۱ نظر، ۰ در صف انتشار و ۴ تکراری یا غیرقابل انتشار

به نظر می‌رسد که دولت در ادامه طرح‌های عجیب مالیاتی، این بار برای افزایش درآمدهای خود دست به دامن مالیات بر مهریه شده است. اما ماجرای این مالیات چیست؟

به گزارش خبرآنلاین ،یک ضرب‌المثل قدیمی در بین ایرانی‌ها وجود دارد که می‌گوید «مهریه را کی داده و کی گرفته»، اما مدت‌هاست که قیمت نجومی سکه و تعداد قابل توجه زندانیان مهریه ثابت کرده که این ضرب‌المثل دیگر سنخیتی با وضعیت کنونی جامعه ایران ندارد. در این میان به نظر می‌رسد دولت هم که سالهاست با کسری بودجه شدید مواجه بوده و دست به دامن مالیات‌های عجیب و غریب برای افزایش درآمدهای خود شده، به این ضرب‌المثل اعتقادی ندارد و این بار قصد دارد که دست خود را در جیب تازه عروس و دامادها کند.

تجارت نیوز در خبری نوشت:یکی از طرح‌های مالیاتی جدید دولت، بحث مالیات بر مهریه است. موضوعی که اگر چه همچنان اجرایی نشده و جزئیات آن نیز مشخص نشده است، اما به نظر می‌رسد که کلیات آن نیز با مشکلات جدی مواجه باشد.

جزئیات طرح مالیات بر ازدواج
بر اساس اطلاعات موجود، اگر قانون مالیات بر مهریه اجرایی شود، زوجین موظفند که برای ثبت سند ازدواج خود، مالیات مهریه ثبت شده را به دولت پرداخت کنند. میزان مالیات بر مهریه از یک تا ۱۴ سکه بهار آزادی صفر خواهد بود و مهریه از ۱۵ سکه تا ۱۰۰ سکه مشمول ۱.۱ درصد مالیات می‌شود. همچنین نرخ این مالیات برای ۱۰۱ تا ۲۰۰ سکه معادل دو درصد و از ۲۰۱ سکه به بالا ۱۵ درصد است.

یکی از ابهامات این طرح آن است که این طبقه‌بندی مالیاتی صرفا برای مهریه‌هایی که در قالب سکه مشخص می‌شوند صدق می‌کند یا ارزش ریالی این سکه‌ها ملاک تصمیم‌گیری است؟ به عبارت دیگر آیا اگر مهریه زوجه، هر دارایی دیگری به جز سکه و برای مثال خودرو باشد، آیا مشمول پرداخت این مالیات خواهد شد یا خیر؟

هدف از اجرای قانون مالیات ازدواج چیست؟
دولت و مجلس ادعا می‌کنند که هدف اصلی اجرای این طرح تلاش برای کاهش میزان مهریه و در نتیجه کاهش تعداد جرایم مالی مربوط به مهریه است. چرا که افزایش پلکانی نرخ مالیات با توجه به افزایش تعداد سکه مقرر شده برای مهریه باعث تشویق زوجین برای کاهش مهریه می‌شود و در آینده نیز جرایم مربوط به پرداخت مهریه نیز کمتر خواهد شد.

با این وجود بدیهی است که دولت به درآمدهای بالقوه این طرح نیز امید بسته است. طبق آمارهای منتشر شده توسط ثبت احوال، در چهار ماهه ابتدای سال گذشته حدود ۲۰۰ هزار ازدواج ثبت شده است. به عبارت دیگر روزانه حدود هزار و ۶۰۰ ازدواج ثبت می‌شود که اگر قرار باشد دولت از همه آن‌ها مالیات بگیرد، این مالیات می‌تواند منبع درآمدی قابل توجهی برای دولت باشد.

مالیات مهریه؛ دست‌اندازی جدید در مسیر ازدواج
یکی دیگر از نکاتی که باید در بررسی مالیات بر مهریه در نظر گرفت، تاثیر این مالیات بر آمار ازدواج است. در شرایطی که ایران با چالش پیری جمعیت دست و پنجه نرم می‌کند و حمایت از ازدواج از مهم‌ترین سیاست‌های دولت محسوب می‌شود، به نظر می‌رسد که مالیات بر مهریه می‌تواند تاثیر منفی بر آمار ازدواج بگذارد.

در یک محاسبه فرضی و با در نظر گرفتن اینکه قیمت سکه به نرخ امروز، یعنی ۴۳ میلیون تومان باشد و تعداد ۱۱۰ سکه برای مهریه تعیین شود، زوجین موظفند که ۹۴ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان به عنوان مالیات مهریه به دولت پرداخت کنند؛ بنابراین این مالیات می‌تواند فشاری مضاعف بر دوش جوانانی باشد که همین حالا نیز با مخارج سرسام‌آوری برای آغاز زندگی مشترک خود مواجه هستند.

دیدگاه کاربران

ناشناس۳۴۵۱۰۹۹۰۷:۰۱:۳۹ ۱۴۰۳/۱/۲۳
کار بسیار خوبی است و موجب تسهیل در امر ازدواج و تحکیم و دوام ازدواج و خانواده می شود. اما مقدار مالیات باید بسیار زیاد باشد و مالیات کم تاثیر کار را کم می کند. تا ۱۴ عدد معاف مازاد تا ۲۰ ، ۵ در صد ، مازاد تا ۵۰ ، ۱۰ ٪ ، مازاد تا ۱۰۰، ۲۵٪ ، مازاد از ۱۰۰ ، ۵۰٪ باید مالیات را در زمان ثبت ازدواج پرداخت کنند . کسب که ۱۰۰۰ قطعه سکه مهریه قرار می دهد ، حتما چند صد میلیارد هم ثروت دارد ، بنابراین برای تعدیل ثروت و فاصله طبقاتی به هر شکلی که میتوان باید از ثروتمندان مالیات اخذ کرد و به امورات زیربنائی کشور تخصیص داد . مهریه ها هم واقعی و منطبق با توان و موقعیت اقتصادی اشخاص صورت می پذیرد نه دروغین و غیرواقعی و جعلی.
ناشناس۳۴۵۱۴۶۱۱۵:۴۶:۴۰ ۱۴۰۳/۱/۲۳
اصل خبر دروغ نیست؟
ناشناس۳۴۵۱۱۲۵۰۸:۲۷:۲۲ ۱۴۰۳/۱/۲۳
کاش بررسی می شد که چرا خانواده ها به سمت مهریه سنگین می روند احیانا به دلیل ناعادلانه بودن قوانین ازدواج نیست ؟ اگر بعد سی سال مرد اعلام کند که نمی خواهد به زندگی ادامه دهد زن بدون مهریه چطور زندگی کند ؟ اگر مرد ناباب و منحرف باشد زن بدون مهریه چطور طلاق بگیرد جالب اینکه ارث زن از پدرش نصف و از شوهرش یک هشتم است چون زن مهریه و نفقه می گیرد اونوقت وقتی مهریه را محدود می کنند قانون ارث را اصلاح نمی کنند ! این همه تناقض در قوانین بسیار عجیبه
ناشناس۳۴۵۱۱۵۸۰۹:۲۸:۲۶ ۱۴۰۳/۱/۲۳
یکی از بدترین طرح ها همین است بجای ترویج ازدواج اسان دولت ازدواج را مشکلتر می کند . مهریه مانند چکی است که هنوز اجرا نشده است دولت از چیزی که اجرا نشده و تحقق پیدا نکرده چطور می خواهد کسب درامد کند
ناشناس۳۴۵۱۴۲۱۱۵:۰۵:۲۵ ۱۴۰۳/۱/۲۳
مهریه مثل چک است. دولت و قوه قضائیه هم مجبور هستند از گیرنده چک حمایت کنند. در همه اقتصادهای پیشرفته، هر فرد بر اساس اعتبارش می‌تواند چک بکشد. کسی نود میلیون ندارد، حق ندارد که چک پنج میلیاردی کشیده و صد و ده سکه را به شکل عندالمطالبه به گردن بگیرد! مهریه ۱۱۰ سکه‌ای یعنی من متعهد می شوم هر وقت این خانم بخواهد، پنج میلیارد پول به تو بدهم! اگر داماد اینقدر پول دارد، نود تومن هم مالیات می‌دهد و اگر ندارد، تعهد دروغین نخواهد داد.
ناشناس۳۴۵۱۲۳۵۱۰:۵۴:۳۰ ۱۴۰۳/۱/۲۳
طرح خوبی است باعث کاهش مهریه های نجومی می شود.
ناشناس۳۴۵۱۳۷۴۱۳:۴۶:۱۸ ۱۴۰۳/۱/۲۳
تو ازدواج حقوق برابر بدید و کلا مهریه رو بردارید خیال همه رو راحت کنید.
ناشناس۳۴۵۱۴۱۱۱۴:۴۸:۰۵ ۱۴۰۳/۱/۲۳
این طرح باعث رواج ازدواج سفید می شود قوانین ازدواج و طلاق به نفع زنان نیست و بدون مهریه به بردگی و اسارت زن تبدیل می شود از نظر من امکان نداره شورای نگهبان موافقت کنه
اسدی۳۴۵۱۴۵۷۱۵:۴۵:۰۹ ۱۴۰۳/۱/۲۳
این با خبر بعدی شما در مورد معافیت مهریه از مالیات منافات داد
ناشناس۳۴۵۱۵۱۵۱۷:۱۰:۰۵ ۱۴۰۳/۱/۲۳
حق طلاق را به دو طرف دهید ، قانون نصف کردن اموال بعد از طلاق را برقرار کنید بعد با مهریه هر چه خواستید بکنید
علی۳۴۵۱۵۴۵۱۸:۲۷:۵۰ ۱۴۰۳/۱/۲۳
به نظر میاد که میتونه قانون خوبی باشه …
yektanetتریبونخرید ارز دیجیتال از والکس

پربحث‌های هفته

 1. دفاع از جمهوریت یا دفاع از الیگارشی؟

 2. مقاومت بی‌مبنای طلافروشان در مقابل شفافیت/ دولت عدول نکند، مردم هم حمایت می‌کنند

 3. حالا زمان مذاکره است

 4. لحظۀ پیداشدن لاشه بالگرد توسط تیم پهپادی

 5. محل بالگرد رئیس جمهور پیدا شد/ شهادت رئیس جمهور به همراه همراهانشان

 6. نظرات برگزیده مخاطبان الف: نقش شورای نگهبان در کاهش مشارکت مردم چیست؟/ زندانی‌شدن زیباکلام به ضرر نظام تمام شد

 7. حمله رسانه اصولگرا به رائفی‌پور/ انتقاد شریعتمداری از نمایندگان موافق تعطیلی شنبه‌ها

 8. فرش‌های سعدآباد کجاست؟

 9. شهادت رییس جمهور در حادثه بالگرد/ پیام‌های تسلیت شخصیت‌ها در پی شهادت رئیسی

 10. ماجرای سفر عبدالحمید به ترکیه چیست؟

 11. حاج‌علی‌اکبری: گلایه‌ای از مجلس برای تصویب تعطیلی «شنبه‌ها» داریم

 12. واکنش وزیر کشور به برخورد خشن برخی ماموران / نظر واعظی درباره نقاط ضعف و قوت دولت رئیسی

 13. تعطیل کردن شنبه از یک مجلس انقلابی بعید بود/ اکثر مردم ارتباط اقتصادی با خارج ندارند

 14. انتخاباتی حساس، حیاتی و سرنوشت‌ساز

 15. آیا واقعاً آزادسازی قیمت‌ها تنها راه است؟

 16. چراغ سبز دولت به ارز آزاد؟!

 17. خوشحالی مجری شبکه ۱۴ اسرائیل از خبر شهادت رئیس جمهور ایران

 18. پاسخ حماس به توهم صهیونیست ها

 19. پلیس این ۵ گروه را طبق لایحه حجاب باید بازداشت کند

 20. لنگرگاه جمهوری اسلامی در بحران‌ها کجا است؟!

 21. شناسایی هویت شهدای سانحه بالگرد رئیس‌جمهور/ تایید سوختگی پیکرها/ آیت‌الله آل‌هاشم یک‌ساعت پس از حادثه زنده بوده است

 22. عملکرد سیاه آمریکا در تحریم ها از نگاه ظریف/ توضیحاتی درباره انتخابات ریاست جمهوری/ آرامش در بازار ارز

 23. تعطیلی روز شنبه مانعی ندارد

 24. سخت، اما گذرا...

 25. رئیس جمهور: باید گره های ذهنی در رابطه با تشکیل خانواده و افزایش جمعیت باز شود

آخرین عناوین