برگ برنده انتخابات ۱۴۰۰ چیست؟/ نتایج نظرسنجی درباره قالیباف، ظریف و لاریجانی/ ویژگی‌های رئیس‌جمهور بعدی

سیاسی،   3991022048 ۲۰۴ نظر، ۰ در صف انتشار و ۷۵ تکراری یا غیرقابل انتشار

نتایج یک افکارسنجی ملی درباره انتخابات ریاست‌جمهوری خرداد ۱۴۰۰ مشارکت عمومی، الگوی ترجیحات رای و وضعیت چهره‌های مهم را نشان می‌دهد.

برگ برنده انتخابات ۱۴۰۰ چیست؟/ نتایج نظرسنجی درباره قالیباف، ظریف و لاریجانی/ ویژگی‌های رئیس‌جمهور بعدی

فرهیختگان نوشت: کمتر از ۶ ماه تا انتخابات ریاست‌جمهوری سیزدهم در ایران باقی مانده و گروه‌های مختلف سیاسی فعالیت‌های خود را برای نقش‌آفرینی موثر در این رویداد مهم آغاز کرده‌اند.

در میان این تلاش‌ها که هر روز پررنگ‌تر هم می‌شود، همچنان ابهام و سوالات زیادی درخصوص میزان مشارکت، تمایلات جناحی مردم و موضوعات دیگری که هرکدام می‌تواند در این انتخابات سرنوشت‌ساز باشد وجود دارد، البته نه اینکه در این انتخابات ابهام هست و در ادوار گذشته نبوده، بلکه کاهش مشارکت در اسفندماه گذشته یعنی انتخابات مجلس شورای اسلامی و تصور غالب درمورد واپس‌زدگی مردم از جناح‌های سنتی سیاسی، همچنان بر جامعه سایه دارد و از این لحاظ برخی تحلیل می‌کنند که ابهام‌های کنونی درمورد انتخابات سال آینده جدی‌‌تر از ادوار پیشین است.

در انتخابات ۱۴۰۰ از یک‌سو با گفتمان‌هایی اصیل مواجه هستیم که هرکدام در ادوار گذشته به‌نوعی و نسبتی مصرف شده‌اند و درمقابل عملکرد دولت آنچنان در زندگی مردم اثر منفی گذاشته که دوباره گفتمان‌هایی که در ادواری چون انتخابات ۸۴ میدان‌دار بود، جوانه زده و در دید مردم از اهمیت بالاتری برخوردار است. درکنار این مساله، چهره‌هایی هم زمزمه حضور دارند که بعضا در گذشته یک یا چندبار تست شده و نتوانسته‌اند اقبال عمومی را به خود جلب کنند و برخی دیگر هم اساسا آنقدر ناشناخته هستند که گمان رای‌آوری بالای آنها نمی‌رود و این هم خود موضوعی است که بر ابهام‌ها افزوده است.

همین سایه انداختن ابهام بر کنش نهایی مردم درخصوص انتخابات هم هست که باعث شده خیلی‌ها یا سردرگم شوند یا چراغ‌خاموش حرکت کنند تا با روشن شدن فضا تصمیم دقیق‌تری بتوانند بگیرند. در چنین شرایطی این نظرسنجی‌ها هستند که به میدان می‌آیند و درصورتی‌که قابل‌اعتنا باشند می‌توانند مطالبه و خواست عمومی را مشخص کرده و از این مسیر عاملی برای برنامه‌ریزی دقیق‌تر فعالان و گروه‌های سیاسی باشند و کمک کنند تا حاکمیت، طیف‌های مختلف و چهره‌های فعال تصمیم صحیحی برای تعامل با جامعه بگیرند.

باتوجه به همین مساله، یکی از مراکز افکارسنجی دانشگاهی نزدیک به اصلاح‌طلبان که در ادوار گذشته انتخابات ورود نسبتا بادقتی به مساله نظرسنجی‌ داشت و توانست نتایجی نزدیک به نتیجه نهایی پیش‌بینی کند، نسبت‌به انجام یک نظرسنجی در مقیاس ملی اقدام کرده و سوالاتی درباره میزان مشارکت، محبوبیت افراد و گفتمان‌های غالب را در آن مدنظر قرار داده است. رجوع به این نظرسنجی که البته به احتمال فراوان با تغییر و تحولات سیاسی در روزهای آتی تغییر خواهد کرد، مختصات نسبتا خوبی از نگاه افکار عمومی به انتخابات ارائه می‌دهد که هم در نوع خود جالب است و هم می‌تواند پایه‌ای برای تصمیم‌گیری‌ها باشد.

اول: میزان مشارکت

مطابق معمول اولین موضوعی که در این نظرسنجی به آن اشاره شده، میزان مشارکت است. آنچنان‌که مشخص است، مشارکت در انتخابات آتی مانند انتخابات مجلس گذشته تحت‌تاثیر مستقیم دو عامل مهم قرار دارد؛ یکی شیوع کرونا که پروتکل‌های سنگینی را برای زندگی مردم تجویز کرده و طبعا احتیاط‌هایی را برای حضور در مجامع در پی خواهد داشت و دوم عملکرد دولت که تاثیر بسیار منفی و مخربی بر مشارکت و میزان اعتماد عمومی به قوه مجریه گذاشته است. با این‌حال اما در این نظرسنجی مردم پاسخ قابل‌تاملی درباره مشارکت داشته‌اند. ۴۲.۱ درصد از افراد درخصوص مشارکت پاسخ داده‌اند که حتما در انتخابات آتی شرکت خواهند کرد و۶.۲ درصد نیز گزینه به احتمال زیاد را انتخاب کرده‌اند. جمع این دو عدد نشان می‌دهد از همین امروز می‌توان روی مشارکت بیش از ۴۸ درصدی مردم حساب کرد و امید داشت که با افزایش شور عمومی در ایام منتهی به انتخابات میزان مشارکت بالاتر هم برود؛ قاعده‌ای که در همه ادوار مشابه بوده و اگر اتقاق خاصی نیفتد، در این دوره هم می‌توان انتظار آن را کشید.

نکته دیگر درمورد این بخش این است که ۲۳.۷ درصد جامعه آماری گفته‌اند که هنوز تصمیمی برای مشارکت نگرفته‌اند که اگر بنا به قانون احتمال تصور کنیم نیمی از آنها در انتخابات شرکت خواهند کرد، باید برای انتخابات ریاست‌جمهوری آینده انتظار مشارکتی حدودا ۶۰ درصدی را کشید.

البته در این میان باید به دو مساله دیگر هم اشاره کرد؛ یکی اینکه نظرسنجی‌های مشابه در آذرماه سال ۹۵، گویای عددی بالاتر هستند و فاصله‌ای حدودا ۸ تا ۱۰ درصدی را نشان می‌دهند و دوم اینکه با افزایش چالش‌هایی چون تورم سنگین یا اخبار ناامیدکننده از عملکردهای دولت و مجلس ممکن است این میزان مشارکت کاسته شود؛ موضوعاتی که البته می‌تواند یک زنگ هشدار برای مسئولان هم باشد تا هم نسبت‌به یافتن راهی برای مشارکت ایمن در ایام کرونا تلاش کنند هم با بی‌تدبیری‌های خود مسیر رشد مشارکت را متوقف نکرده یا از آن نکاهند. آخرین عدد جالب‌توجه در این بخش این است که از میزان مشارکت در افراد بالای ۵۰ سال، بیشتر از ۵۰ درصد و حدود ۵۵ بوده و در افراد کم‌سن‌وسال‌تر، عدد مشارکت روی ۳۸ درصد ایستاده است.

دوم: شرایط شرکت در انتخابات

در این بخش از افرادی که در سوال قبلی گفته بودند احتمالا در انتخابات شرکت می‌کنند یا برای شرکت در انتخابات مردد هستند، پرسیده شده است «در چه صورتی در انتخابات ریاست‌جمهوری سال بعد شرکت می‌کنید؟» سوالی که پاسخ‌های جالب توجهی داشته است. دو آمار اصلی در پاسخ‌ها را مرور می‌کنیم.۴۰.۵ درصد پاسخ‌دهندگان گفته‌اند مشارکت‌مان بستگی دارد به اینکه چه کسانی در انتخابات کاندیدا شوند؟ که این خود نشان می‌دهد حضور شخصیت‌ها و افراد موجه برای مردم اهمیت بالایی دارد و می‌تواند بر شور عمومی بیفزاید.

درکنار این مساله ۳۸‌درصد از مشارکت‌کنندگان در این نظرسنجی گفته‌اند درصورتی‌که شرایط اقتصادی بهتر شود، از دودلی خارج شده و در انتخابات شرکت خواهند کرد. این عدد هم در نوع خود بسیار جالب‌توجه است، چراکه به‌خوبی توصیف می‌کند بهبود شرایط اقتصادی چه اثری در امید مردم برای تلاش و نقش‌آفرینی در مسیر تعیین سرنوشت‌شان دارد، یا بهتر بگوییم بهبود شرایط اقتصادی چه تاثیری بر فهم عمومی درباره نقش انتخابات و نظام سیاسی حاکم در شرایط زندگی آنها دارد. چنانکه این موضوع همپای اینکه چه کسی در انتخابات کاندیدا شود، بر میزان مشارکت موثر است و اگر مسئولان کشور بتوانند تا خرداد آینده تغییری در وضعیت عمومی زندگی و معیشت مردم ایجاد کنند، به احتمال فراوان خواهند توانست مشارکت را بالاتر از ۵۰ درصد نگه دارند.

بد نیست در همین بخش به ذکر یک موضوع دیگر که در صفحه قبلی مربوط به انتخابات گفته بودیم، اشاره کنیم؛ آن‌هم اینکه وقتی ۳۸ درصد از کسانی که نسبت‌به حضور در انتخابات مرددند، می‌گویند با تغییر شرایط اقتصادی نگاه‌شان به حضور در انتخابات مثبت خواهد شد این است که مردم خواه ناخواه با شرایط کنونی جامعه در دو گفتمان اصلی بیشتر جای می‌گیرند؛ یکی گفتمان کارآمدی و دیگری عدالت است که هر دو به‌صورت مستقیم به عملکرد اقتصادی سیستم اجرایی کشور مربوط می‌شود و طبعا اگر کسی از یک‌سو داعیه برقراری عدالت در جامعه را داشته و بتواند این گفتمان را نمایندگی کند و از سوی دیگر در کارنامه خود عملکرد اجرایی مثبتی را ثبت کرده باشد به احتمال زیاد خواهد توانست بخش مهمی از آرای عمومی را به‌خود جلب کند.

تاثیر انتخابات آمریکا بر ایران

یکی از موضوعاتی که مدت‌هاست برخی سیاسیون را درگیر خود کرده و آنها را از انجام بسیاری از امور وا داشته، ماجرای انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا و تاثیری است که این انتخابات بر مسائل سیاسی و انتخاباتی در ایران می‌گذارد. البته باید اعتراف کرد و همزمان تاسف هم خورد که در اثر رفتار سوء دولتمردان دولت‌های یازدهم و دوازدهم طی ۷.۵ سال گذشته که به‌صورت انکارناپذیری سیاست، اقتصاد و حتی آب خوردن مردم را به سیاست خارجی گره زدند،  نگاه خیلی‌ها به جای اینکه به تغییرات داخلی و تصمیمات مدیریتی خودمان باشد، به قیام و قعود افراد در کاخ سفید و فراز و فرودهای سیاسی در کاخ سفید است.

همین وضعیت هم سبب شده برخی سیاسیون تصور کنند که تحولات انتخاباتی در آمریکا می‌تواند بر تغییر نظرات مردم ایران اثر بگذارد و در سایه همین چارچوب ذهنی هم دست به دعا بردارند که فلان شخص در انتخابات ۲۰۲۰ پیروز شود و دیگری بازنده. نظرسنجی اخیر اما نکته مهمی را از میان پاسخ‌های مردم به سوالات حاصل می‌کند که به‌واقع خط بطلانی بر ایده یادشده است. در یکی از سوالات این نظرسنجی تاثیر نتایج انتخابات آمریکا بر شرایط ایران مدنظر قرار گرفته و از مشارکت‌کنندگان پرسیده شده که با توجه به تغییر ریاست‌جمهوری در آمریکا چه تغییری در شرایط ایران ایجاد خواهد شد؟

از میان پاسخ‌دهندگان ۵۲.۳درصد گفته‌اند که پیروزی جو بایدن در انتخابات آمریکا سبب تغییری در وضعیت ایران نخواهد شد و شرایط کشور نه بهبود می‌یابد و نه بدتر می‌شود. ۲۳.۴درصد از مشارکت‌کنندگان در پاسخ به این سوال گفته‌اند که با حضور بایدن در کاخ سفید وضعیت ایران بهتر خواهد شد و ۷.۳درصد هم گفته‌اند که این تغییر باعث بدتر شدن وضعیت ایران می‌شود. باقی افراد که ۱۷درصد هستند نیز درمورد این سوال اعلام بی‌اطلاعی کرده‌اند. دقت در این اعداد گویای چند نکته مهم است. اول اینکه اکثریت مردم که حداقل ۶۰درصد را تشکیل می‌دهند، مطمئن هستند که تحولات آمریکا در شرایط ایران بی‌تاثیر است و این دقیقا برخلاف نظر برخی اعضای دولت یا نزدیکان‌شان است که تصورات مشابهی در گذشته بروز داده بودند. نکته دوم اینکه این اتفاق احتمالا در نتیجه تجربه دو سال اجرای برجام از زمستان ۹۴ تا بهار ۹۷ است؛ جایی که با وجود ادعای رفع تحریم تغییر مورد انتظار در شرایط اقتصادی کشور ایجاد نشد و بعضا در برخی موارد چالش‌ها نیز تشدید شد.

رای احتمالی به شخصیت‌های سیاسی

جذاب‌ترین قسمت هر نظرسنجی انتخاباتی در هر مقطعی احتمالا بررسی نظرات عمومی درمورد کاندیداتوری و رای‌آوری افرادی است که در فضای سیاسی کشور فعال بوده و گمان آن می‌رود که کاندیدای انتخابات شوند. در این نظرسنجی هم در دو بخش به این مساله پرداخته شده و درصد موفقیت حضور یا فعال‌شدن برخی چهره‌ها در انتخابات از دید مردم بررسی شده است.

بخش اول: کاندیداتوری اشخاص

در این بخش ابتدا کسانی که گفته‌اند به‌هیچ‌عنوان در انتخابات شرکت نخواهند کرد از جامعه آماری نظرسنجی حذف شده و از افراد باقی‌مانده پرسیده شده که «اسم چند شخصیت سیاسی را می‌خوانیم. درصورت کاندیدا شدن هرکدام از اینها تا چه حد ممکن است به وی رای دهید؟» پاسخ‌ها را برای هر فرد در ادامه مرور می‌کنیم. توضیح اینکه از میان چهره‌هایی که احتمال کاندیداتوری آنها می‌رود، نام ۱۰نفر در این نظرسنجی آمده است و پاسخ‌ها هم درقالب نمی‌دانم، نمی‌شناسم، زیاد، تاحدی، کم و اصلا تقسیم‌بندی شده است.

سیدابراهیم رئیسی: رئیس کنونی دستگاه قضا که در انتخابات قبلی موفق شده بود ۱۵.۸میلیون رای از مردم به دست آورد، در این نظرسنجی با اختلاف در جایگاه اول قرار دارد. رای قطعی ۳۵.۲درصد پاسخ‌دهندگان با اوست و گفته‌اند به احتمال زیاد به او رای خواهند داد و ۱۷.۷درصد نیز تاحدی به او تمایل دارند. ۹.۲درصد تمایل‌شان به وی کم است و ۱۲.۵درصد هم قطعا به وی رای نخواهند داد که در حکم رای منفی قطعی رئیس تلقی خواهد شد. ۱۴درصد هم گفته‌اند سیدابراهیم رئیسی را نمی‌شناسند.

محمدباقر قالیباف: نفر دوم لیست رئیس مجلس شورای اسلامی است کسی که در انتخابات۹۶ به‌نفع سیدابراهیم رئیسی کنار کشید و در انتخابات قبل‌تر هم نتوانست در رقابت با حسن روحانی به پیروزی برسد.۱۹.۲درصد از پاسخ‌دهندگان گفته‌اند به احتمال زیاد به وی رای خواهند داد و ۲۰.۷نیز گزینه تاحدی نسبت به او تمایل دارند را انتخاب کرده‌اند.۱۵.۱درصد تمایل‌شان کم است و ۲۵.۲درصد هم قطعا به وی رای نخواهند داد.

محمدجواد ظریف: وزیر امور خارجه که این روزها در رسانه‌های اصلاح‌طلب نام او زیاد شنیده می‌شود در جایگاه سوم قرار دارد ، هرچند بارها گفته قصد کاندیداتوری در انتخابات را ندارد. او در این نظرسنجی جایگاه سوم را دارد چراکه ۱۸درصد از شرکت‌کنندگان گفته‌اند به احتمال زیاد درصورت کاندیداتوری به وی رای خواهند داد. محمدجواد ظریف ۲۷.۳درصد هم رای منفی دارد و این میزان از افراد گفته‌اند که اصلا به او رای نخواهند داد. از میان نظرات ۱۷.۳درصد هم گفته‌اند به وی تاحدی تمایل دارند و همچنین ۱۳.۸گفته‌اند با احتمال کمی ممکن است به او رای بدهند.

علی لاریجانی: رئیس چند دوره مجلس در ادوار اخیر با فاصله معناداری نسبت به سه نفر اول قرار دارد و به‌عبارتی می‌توان گفت که او صدرنشین نیمه دوم جدول ۱۰نفره است. علی لاریجانی در نگاه حاضران در نظرسنجی تنها ۶/۶درصد رای‌آوری با احتمال زیاد دارد و البته ۳۳.۱درصد هم رای منفی دارد که در جمع ۱۰نفره از همه بالاتر است.

سردار حسین دهقان: از اینجای جدول به بعد یک ویژگی مهم درخصوص آرای عمومی به چهره‌هایی که احتمال دارد کاندیدای انتخابات شوند وجود دارد و آن ویژگی این است که غالب افراد آن هم با درصد بسیار بالایی گفته‌اند اساسا این شخصیت‌ها را نمی‌شناسند. در این جمع نفر اول حسین دهقان، وزیر دفاع دولت حسن روحانی است. ۶۶.۸درصد گفته‌اند اصلا حسین دهقان را نمی‌شناسند که بخواهند به او رای بدهند یا خیر. ۵.۳درصد از افراد گفته‌اند به احتمال زیاد به وی رای خواهند داد و ۹.۸درصد هم گفته‌اند حتما به او رای نخواهند داد.

مسعود پزشکیان: نفر ششم نایب‌رئیس مجلس دهم و وزیر بهداشت دولت اصلاحات است. مسعود پزشکیان که البته اعلام تمایلی برای حضور در انتخابات نکرده است ۴درصد رای با احتمال زیاد دارد، ۹.۷درصد گفته‌اند اصلا به او رای نخواهند داد و ۷۰.۸درصد هم گفته‌اند او را نمی‌شناسند.

عزت‌الله ضرغامی: جایگاه هفتم دراختیار رئیس اسبق صداوسیماست. او هم مانند ۶نفر آخر جدول کمتر شناخته‌شده است و ۵۰.۸درصد گفته‌اند او را نمی‌شناسند. در عین حال ضرغامی رای منفی بالایی دارد و ۱۹درصد گفته‌اند اصلا به وی رای نخواهند داد. ۳.۲درصد هم به احتمال زیاد در انتخابات به او رای می‌دهند.

سورنا ستاری: معاون علمی رئیس‌جمهور نفر هشتم است. ۷۶.۲درصد او را نمی‌شناسند، ۳.۱درصد با احتمال زیاد به او رای می‌دهند و ۹.۴درصد هم اصلا به وی رای نخواهند داد.

پرویز فتاح: رئیس بنیاد مستضعفان نفر یکی مانده به آخر این لیست است. ۷۱.۶درصد از افراد گفته‌اند وی را نمی‌شناسند، ۲.۸درصد با احتمال زیاد به وی رای خواهند داد و ۱۰.۱درصد هم رای منفی دارد.

مهرداد بذرپاش: رئیس دیوان محاسبات نفر آخر این لیست است. ۷۷.۴درصد وی را نمی‌شناسند، کمتر از یک‌درصد به او با احتمال زیاد رای می‌دهند و ۱۰.۵درصد هم رای منفی دارد.

بخش دوم تمایل افراد به چهره‌های سیاسی

در این بخش از حاضران در نظرسنجی پرسیده شده که از نظر سیاسی نظر شما به کدام‌یک از افرادی که نام‌شان ذکر می‌شود (محمود احمدی‌نژاد، سیدابراهیم رئیسی، محمد خاتمی، حسن روحانی و علی‌اکبر ناطق‌نوری) نزدیک‌تر است. نکته جالب‌توجه اینجاست که ۳۵.۷درصد گفته‌اند که به هیچ‌یک از افرادی که نام‌شان پرسیده شده نزدیک نیست! ۲۲.۷درصد رئیس دولت‌های نهم و دهم را انتخاب کرده‌اند، ۲۰.۲درصد سیدابراهیم رئیسی رئیس قوه‌قضائیه و ۱۰.۶درصد هم محمد خاتمی رئیس‌جمهور دوره اصلاحات.

نکته قابل‌توجه این است که تنها ۲.۶درصد حسن روحانی را در این نظرسنجی برگزیده‌اند که این خود گویای میزان محبوبیت رئیس‌جمهور است، ۰.۹درصد هم ناطق‌نوری را انتخاب کرده‌اند و ۷.۳درصد هم ترجیح داده‌اند این سوال را بی‌پاسخ بگذارند.

ترجیحات عمومی درمورد ویژگی‌های رئیس‌جمهور بعدی

همواره در ایام منتهی به انتخابات برخی شبهات خاص با این امید که توان انحراف افکار عمومی و مساله‌سازی برای جلوگیری از عدم تمرکز مردم روی مسائل اصلی را داشته باشند از جانب برخی رسانه‌های داخلی و خارجی در جامعه ایجاد می‌شود. پمپاژ تبعیض یکی از اهداف اصلی این عملیات روانی است و طبعا تلاش می‌کند یا مردم را از حضور در انتخابات بازدارد یا گزینه انتخابات محدود و تحدید آزادی را بپروراند.

یک: ریاست‌جمهوری زنان یا مردان

اولین سوال در نظرسنجی یادشده از مردم درباره این القائات، مربوط به مساله جنسیت رئیس‌جمهور آینده است. از جمع مشارکت‌کنندگان پرسیده شده که در دوگانه مرد یا زن بودن رئیس‌جمهور آینده ایران، کدام‌یک برایشان اولویت دارد که آنها با رقم بالایی گفته‌اند برایشان فرقی نمی‌کند. دقیقا ۶۵ درصد از جامعه آماری این نظرسنجی گفته‌اند دغدغه زن بودن یا مرد بودن رئیس‌جمهور بعدی ایران را ندارند، ۲۵ درصد ذکر کرده‌‌اند مرد بودن رئیس دولت را ترجیح می‌دهند و ۹ درصد هم بیان کردند که اولویت‌شان با حضور یک زن در جایگاه ریاست قوه مجریه است. این اعداد به‌خوبی گویای این است که تلاش برای ایجاد یک دوقطبی در این زمینه چقدر با مطالبات عمومی مغایر است و نمی‌تواند در جامعه اثربخش باشد.

دو: ریاست‌جمهوری یک فرد نظامی

یکی از موضوعاتی که این روزها در دستورکار رسانه‌های خارجی و برخی اصلاح‌طلبان داخلی قرار دارد، پرداختن به مساله ریاست‌جمهوری یک فرد نظامی در ایران است. باوجود اینکه فعلا و تنها کسی که از میان افراد نظامی به‌صورت رسمی اعلام کرده در رقابت‌های انتخاباتی حاضر خواهد شد، حسین دهقان، وزیر دفاع دولت حسن روحانی است. این دست رسانه‌ها تلاش می‌کنند از حضور یک فرد نظامی در جایگاه ریاست‌جمهوری تعبیر و تفسیری دیکتاتورمآبانه داشته باشند و بگویند با چنین اتفاقی چالش‌هایی برای مساله آزادی در کشور ایجاد خواهد شد و... .

حالا اما این نظرسنجی یکی از سوالات اصلی خود را به این موضوع اختصاص داده و از مردم پرسیده است که در دوگانه ریاست‌جمهوری یک فرد نظامی یا یک فرد غیرنظامی چه انتخابی خواهید داشت؟ اعداد جالب‌توجه است. ۵۸.۱ درصد پاسخ داده‌اند اساسا چنین دوگانه‌ای در ذهن‌شان نیست و فرقی نمی‌کند رئیس هیات دولت آینده ایران یک نظامی باشد یا یک فرد غیرنظامی.۳۱.۹ درصد گفته‌اند ترجیح می‌دهند یک فرد غیرنظامی رئیس دولت بعدی ایران باشد و ۹.۵ درصد هم ریاست‌جمهوری یک فرد نظامی را انتخاب کرده‌اند.

سه: حوزوی یا غیرحوزوی بودن

این چالش که البته قدری قدیمی‌تر هم هست، در این نظرسنجی هم به سنجش در میان افکار عمومی گذاشته شده و از آنها پرسیده شده که در دوگانه حوزوی یا غیرحوزوی بودن رئیس‌جمهور بعدی کدام گزینه را انتخاب می‌کنید. در این مورد هم پاسخ مردم نشان داده که اکثریت اولویت‌شان چیز دیگری است و این دوگانه در ذهن‌شان جایی ندارد.

۵۹.۱ درصد از پاسخ‌ها مبنی‌بر این بوده که فرقی نمی‌کند رئیس دولت بعدی حوزوی باشد یا خیر، ۳۴.۹ درصد توضیح داده‌اند که علاقه به ریاست‌جمهوری یک فرد غیرحوزوی دارند و۴.۵ درصد هم ذکر کرده‌اند که علاقه‌مند به تکرار ریاست‌جمهوری یک فرد حوزوی در دوره بعدی دولت جمهوری اسلامی ایران هستند.

چهار: جوان بودن رئیس‌جمهور

یکی دیگر از موضوعاتی که شاید بیشتر از گذشته در این انتخابات محل بحث باشد، موضوع جوان یا پیر بودن رئیس‌جمهور است؛ موضوعی که شاید بیشتر از گذشته به‌خاطر کرختی موجود در دولت حسن روحانی دیده می‌شد و مساله جوان‌گرایی که تقریبا و به‌جز یکی‌دو مورد در دولت‌های یازدهم و دوازدهم به وقوع نپیوست.

حالا همین موضوع در این نظرسنجی مطرح و از مردم خواسته شده که نظرشان را درمورد دوگانه رئیس‌جمهور جوان یا پیر بگویند. در میان نظرات پاسخ‌دهنده‌ها دقیقا ۵۰ درصد گفته‌اند که برایشان هیچ تفاوتی ندارد رئیس‌جمهور بعدی جوان باشد یا پیر، مابقی هم۳۸.۸ درصد گفته‌اند که ترجیح می‌دهند رئیس دولت آینده یک فرد جوان باشد و ۱۰.۷ درصد هم پیر بودن و احتمالا داشتن تجربه بیشتر را مدنظر قرار داده‌اند.

در جمع‌بندی این بخش نهایتا باتوجه به نتایج هر چهار مورد دوگانه یادشده، باید گفت همچنان همان مساله اصلی مبنی‌بر پیش بودن دوگانه‌های اصلی‌تری چون دوقطبی در زمینه کارآمدی برای مردم اولویت بیشتری دارد و احتمالا فارغ از پیر یا جوان بودن، نظامی یا غیرنظامی بودن، زن یا مرد بودن و حوزوی یا غیرحوزوی بودن، به کسی رای خواهند داد که بتواند کارآمدی از خود نشان داده و درعمل تغییری در وضعیت اقتصادی و معیشت زندگی مردم به‌وجود بیاورد.

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۷۷۴۴۷۵۱۱:۰۹:۱۹ ۱۳۹۹/۱۰/۲۲
برگ برنده با اون فرد یا تشکیلاتی هست که سر ملت را با وعده های جدید تر گول بماله
ناشناس۱۷۷۵۱۲۳۱۶:۴۵:۵۳ ۱۳۹۹/۱۰/۲۲
هیچکدام همه به نوعی امتحان خود را داده و رفوزه هستند
ناشناس۱۷۷۵۹۵۹۰۷:۴۲:۲۲ ۱۳۹۹/۱۰/۲۳
دقیقاً کشور ما دلسوز نداره هرکی بیاد فکر جیب خودشه
ناشناس۱۷۷۶۱۶۶۰۹:۴۴:۵۰ ۱۳۹۹/۱۰/۲۳
عالی بود
ناشناس۱۷۷۴۵۰۲۱۱:۲۵:۰۹ ۱۳۹۹/۱۰/۲۲
نظر سنجی وقتی معتبر است که: سازمان انجام دهنده آن مشخص باشد جامعه آماری مورد سوال ، تعداد افراد نمونه ،و... مشخص باشد ....
ناشناس۱۷۷۴۵۲۲۱۱:۴۱:۴۹ ۱۳۹۹/۱۰/۲۲
هر دولتی سر کار بیاد، از دولت تدبیر ، بدتر نخواهد بود. مطمئن باشید!
ناشناس۱۷۷۴۷۳۹۱۳:۲۸:۵۲ ۱۳۹۹/۱۰/۲۲
عملکردافرادموردنظرشماراهم دیدیم.همه ملت می داند.این دولت بااین جنگ اقتصادی خوب عمل کرده.اصلاحات درعرصه اقتصادی نسبت به گروه شماهمیشه بهتربوده
ناشناس۱۷۷۴۷۸۶۱۳:۴۴:۵۴ ۱۳۹۹/۱۰/۲۲
کاش اينجور باشه که ميگيد ولي ممکنه دولتي بياد که کلا مملکت رو کوپني کند. فقط به گدا و کارتن خواب ها برسد در حد زنده ماندن بقيه مملکت هم ..
بهنام۱۷۷۵۱۸۱۱۷:۲۸:۳۶ ۱۳۹۹/۱۰/۲۲
مگه رسیدگی به گدا و کارتن خواب بده؟؟ همین تفکر رو داشتید که به روحانی رأی دادید دیگه
ناشناس۱۷۷۶۵۰۷۱۲:۴۱:۲۸ ۱۳۹۹/۱۰/۲۳
بدبخت شکمت سیره
علی۱۷۷۴۸۲۹۱۳:۵۹:۲۶ ۱۳۹۹/۱۰/۲۲
اواخر دوره احمدی نژاد هم همه میگفتند که هر کسی بیاید از احمی نژاد بهتر است
ناشناس۱۷۷۵۲۰۱۱۷:۴۲:۲۴ ۱۳۹۹/۱۰/۲۲
که البته حرف درستی هم بود.
احمد۱۷۷۵۳۹۸۲۰:۱۱:۲۶ ۱۳۹۹/۱۰/۲۲
خدایی زدی تو خال ، زمان خاتمی هم همینو میگفتن
ناشناس۱۷۷۷۲۳۶۲۰:۱۷:۳۵ ۱۳۹۹/۱۰/۲۳
همتون به فکر خودتون هستین احمدی نژاد یا رییسی
مسعود۱۷۷۵۹۱۰۰۶:۴۷:۵۶ ۱۳۹۹/۱۰/۲۳
شاید ما دیگر هیچ وقت رئیس جمهوری مثل احمدی‌نژاد پیدا نکنیم برادر یادت رفته قیمت یه جارو برقی شده قیمت سمند تو دوره قبل
ناشناس۱۷۷۶۰۸۹۰۹:۰۴:۱۰ ۱۳۹۹/۱۰/۲۳
همه نمی گفتند کسانی که دستشان از بیت المال کوتاه شده بود امثال م ه و... می گفتند
حسن۱۷۷۵۵۰۱۲۱:۱۱:۴۴ ۱۳۹۹/۱۰/۲۲
یکم بیشتر درباره روحانی و ظریف مطالعه کن
بیگی29۱۷۷۴۵۳۰۱۱:۴۸:۲۸ ۱۳۹۹/۱۰/۲۲
رئیس جمهور باید ،،خودش،، باشد.محدوده اختیاراتش و آن قدر از آن که در خود میبیند را بداند و با توجه به آن قدم جلو بگذارد و وعده دهد.
ناشناس۱۷۷۴۶۱۹۱۲:۲۶:۰۶ ۱۳۹۹/۱۰/۲۲
من حتما رای میدهم.
لیلا۱۷۷۵۵۶۶۲۱:۵۷:۱۹ ۱۳۹۹/۱۰/۲۲
توی این افرادفقطآقای ستاری پرونده اش سفید وبه فکرپیشرفت ومردم بوده وهیچوقت وعده پوشالی نداده است
ناشناس۱۷۷۵۶۸۹۲۳:۳۲:۰۱ ۱۳۹۹/۱۰/۲۲
من رای میدهم
ناشناس۱۷۷۴۶۲۴۱۲:۲۷:۱۳ ۱۳۹۹/۱۰/۲۲
به چپ وراست رای دادیم ووضعیت کشور روز به روز بدتر شد و دیگر رای نمیدهیم .
ناشناس۱۷۷۴۶۲۵۱۲:۲۷:۱۸ ۱۳۹۹/۱۰/۲۲
به یک سوال پاسخ دهید. رای دهیم که چه بشود؟
ناشناس۱۷۷۴۹۸۱۱۵:۱۰:۱۲ ۱۳۹۹/۱۰/۲۲
رای بده که بدونی مسیول هستی.هم دربرابر خودت هم کشورت هم اونی رو که انتخاب میکنی
ناشناس۱۷۷۵۵۶۵۲۱:۵۵:۳۰ ۱۳۹۹/۱۰/۲۲
که رئیس جمهوری دیگه بیاد و ان شا ء الله که خوب باشه
ناشناس۱۷۷۵۵۹۰۲۲:۱۷:۰۷ ۱۳۹۹/۱۰/۲۲
درست رای می دادی به چه کنم چه کنم نمی افتادید
ناشناس۱۷۷۵۶۷۵۲۳:۲۳:۰۲ ۱۳۹۹/۱۰/۲۲
اگه بدی یه چیزی میشه
الی۱۷۷۵۷۱۲۲۳:۵۳:۴۹ ۱۳۹۹/۱۰/۲۲
که چشم دشمن کوررررررررر بشود
ناشناس۱۷۷۵۸۱۶۰۱:۵۸:۲۹ ۱۳۹۹/۱۰/۲۳
رای ندیم مشکلات از آسمون حل میشه برامون!! باید کاری که از دستمون بربیاد رو درست انجام بدیم
ناشناس۱۷۷۴۶۲۸۱۲:۲۹:۰۳ ۱۳۹۹/۱۰/۲۲
یعنی عملکرد همه مسئولین خوب بوده فقط عملکرد دولت بد بوده؟؟؟!!!! اگر مشارکت در انتخابات پایین است .. دم خروس پیداست اینقدر دروغ نگویید
محمدرضا۱۷۷۴۶۷۱۱۲:۵۴:۱۷ ۱۳۹۹/۱۰/۲۲
اول یه نظر سنجی بزارید ببینیم چند درصد واجدین شرایط در انتخابات شرکت میکنند
ناشناس۱۷۷۵۶۸۸۲۳:۳۰:۳۹ ۱۳۹۹/۱۰/۲۲
احسنت همین درسته کاملا موافقم
ناشناس۱۷۷۵۸۵۳۰۳:۴۸:۵۸ ۱۳۹۹/۱۰/۲۳
دیگه اهمیتی ندارد چند در صد شرکت می کنند
علی کریمی۱۷۷۴۶۷۷۱۲:۵۷:۵۹ ۱۳۹۹/۱۰/۲۲
هیچ یک از دولت های قبلی نتوانسته اند قدم های بلند و پایداری در جهت توسعه کشور بردارند دولت سیزدهم نیز نخواهد توانست.
احمد۱۷۷۴۶۹۹۱۳:۰۵:۵۴ ۱۳۹۹/۱۰/۲۲
تورم کرونا آلودگی بیکاری و ..... همگی مملکت ول کردن تا شیش ماه دیگه . بیان خدمت کنن اگر تا شیش ماه دیگه از دست کرونا و ... در رفتیم در مورو انتخابات گرارش امار تهیه بکن عزت زیاد
الهی۱۷۷۴۷۰۲۱۳:۰۷:۲۴ ۱۳۹۹/۱۰/۲۲
چقدر عدد سازی در این نظرسنجی برجسته است.بنظر می رسد بیشتر به یک نظرسنجی محفلی بیشتر شبیه است.رفقا باهم جمع شده اند از هرکس خوششان آمده را مثبت و از هرکس زاویه داشته اند رای منفی داده اند.کمی ناشیانه آنرا جمع بندی کرده اند.
علی۱۷۷۴۷۲۶۱۳:۲۴:۰۶ ۱۳۹۹/۱۰/۲۲
این قدردولت راتخریب نکنید.این دولت که هیچ هردولتی بودشایدازاین هم بدتربودنکنه سال ۹۰و۹۱یادتون رفته.
ناشناس۱۷۷۴۷۴۹۱۳:۳۲:۴۱ ۱۳۹۹/۱۰/۲۲
با سخنان نمایندگان مجلس انقلابی تصمیم گرفتم حتما در انتخابات شرکت کنم و به یک چهره سوپر اصلاح طلب رای دهم
رضا۱۷۷۴۷۵۲۱۳:۳۴:۲۴ ۱۳۹۹/۱۰/۲۲
پس احمدی نژادکو
مجید۱۷۷۵۲۶۰۱۸:۲۹:۰۰ ۱۳۹۹/۱۰/۲۲
سلام احمدی نژادحساب نیست نمره قبولی نگرفته رفوضه شده
کارمند۱۷۷۵۷۵۷۰۰:۳۴:۵۹ ۱۳۹۹/۱۰/۲۳
از اون مترسد چون اگر بیاد به هیچ یک از اینها رای نمیدن
ناشناس۱۷۷۴۷۹۷۱۳:۴۸:۳۰ ۱۳۹۹/۱۰/۲۲
نه این دولت ونه شماهاکشورفرد ی قدرتمندو اقتصادان می خواهدکارش بفکراقتصادباشدو پیشرفت کشوردولت سخنران نمی خواهد
ناشناس۱۷۷۴۸۱۸۱۳:۵۶:۲۹ ۱۳۹۹/۱۰/۲۲
همشون مثل هم هستن فقط؟نقش بیچاره کردن مردم روخوب بازی میکنن
ناشناس۱۷۷۵۲۷۱۱۸:۳۹:۰۰ ۱۳۹۹/۱۰/۲۲
افرین درسته هیچ کدومشون به درد مردم نخوردن نمیخورن همشون فکر جیب خودشونن کدومشون خیارگرفتن کیلو ۱۵هزار برنج خریدن ۲۵۰کدومشون اساساشون تو خیابونه واسه پول اجاره
علی۱۷۷۴۸۳۳۱۴:۰۱:۴۲ ۱۳۹۹/۱۰/۲۲
امروز بهتر از فردا ، مگر اینکه سیاست های خارجی دولت تغیر کند،
ناشناس۱۷۷۴۸۶۹۱۴:۱۵:۵۸ ۱۳۹۹/۱۰/۲۲
خیلی سخت بود بگی 22.7 احمدی نژاد! حتی اسم خاتمی را جلوی درصدش نوشتی اما هر کاری کردی نتونستی بنویسی وضع احمدی تژاد بهتر ازهمه است!
ناشناس۱۷۷۵۲۱۵۱۷:۵۴:۵۳ ۱۳۹۹/۱۰/۲۲
فقط بگید خدایا زلزله بیاد هر چه مسول ایران دارد ازبزرگ تا کوچک همراه با خاک یک سان کند
ناشناس۱۷۷۵۶۵۹۲۳:۱۱:۴۰ ۱۳۹۹/۱۰/۲۲
گل گفتی
ناشناس۱۷۷۵۷۱۷۲۳:۵۷:۳۲ ۱۳۹۹/۱۰/۲۲
خودتونو خسته نکنید .آسمون برید زمین بیاین رییس جمهور بعدی سید حسن خمینی بعدشم ظهور
فرهاد۱۷۷۴۸۸۵۱۴:۲۳:۵۰ ۱۳۹۹/۱۰/۲۲
سلام. هرکس میاد سوگند بخوردکه ارزش پول ملی را بالا ببرد. حداقل معادل پول امارات یاعراق جنگزده،. دیگه چیزی نمیخوایم
الیگودرزی۱۷۷۴۸۹۰۱۴:۲۷:۰۲ ۱۳۹۹/۱۰/۲۲
خود گویی وخود خندی عجب مرد هنرمندی
ناشناس۱۷۷۴۹۴۹۱۴:۵۵:۲۷ ۱۳۹۹/۱۰/۲۲
یکسری ادم تکراری
مهدی۱۷۷۴۹۷۸۱۵:۰۶:۲۰ ۱۳۹۹/۱۰/۲۲
تازگیا جناب جهانگیری میگه ما اقتصادمون در این چند ماه خیلی خوبه سرتون بگیرید بالا افتخار کنید،وضع کشور بهم ریخته،گرانی جون ما رو گرفته اقتصاد افتضاح بعد این این آقا میگه افتخار کنید ،همچین آدمهایی میان نامزد میشن
احمد۱۷۷۴۹۸۴۱۵:۱۰:۳۰ ۱۳۹۹/۱۰/۲۲
فقط دکتر احمدی‌نژاد
ناشناس۱۷۷۴۹۹۰۱۵:۱۴:۱۴ ۱۳۹۹/۱۰/۲۲
هیچ کدام خوب نیستن
لیلا۱۷۷۵۰۱۴۱۵:۲۹:۱۱ ۱۳۹۹/۱۰/۲۲
تیپ رییس جمهوری به هیچ کدام اینها نمی‌خورد نفر بعدی باید بیاد یعنی احمدی نژاد
رضا۱۷۷۵۰۴۰۱۵:۴۱:۵۶ ۱۳۹۹/۱۰/۲۲
این نظرسنجی بدرد خودتون میخوره همش دروغه باران دروغه
خدازده۱۷۷۵۰۵۲۱۵:۵۱:۲۸ ۱۳۹۹/۱۰/۲۲
بزرگوار این همه ادم یک نفر نباید ماسک بزند حداقل رعایت اصول بهداشتی بفرمایید دوستدار شما خدازده
ناشناس۱۷۷۵۰۸۷۱۶:۱۶:۰۴ ۱۳۹۹/۱۰/۲۲
دردت خیلی بی درمانده احمدی نژاد اگه باشه آن یکی ها کشک اند و باید دم شان را باید بذارن تو کولشن در برن
علی۱۷۷۵۰۸۸۱۶:۱۶:۳۳ ۱۳۹۹/۱۰/۲۲
فقط احمدی نژاد؛؛؛
ناشناس۱۷۷۵۰۹۸۱۶:۲۰:۲۲ ۱۳۹۹/۱۰/۲۲
كاملا جهت دهي انتخاباتي مشهوده به خصوص راي قاليباف كه با كمتر از ١٥درصد راي تهران رييس مجلس شد وتا الان نشان داده كه ريزش راي هم داره
محمدجان۱۷۷۵۱۰۰۱۶:۲۱:۳۲ ۱۳۹۹/۱۰/۲۲
من دیگه درهیچ انتخاباتی شرکت نمی کنم
ا۱۷۸۲۴۷۰۱۰:۲۶:۵۰ ۱۳۹۹/۱۰/۲۷
پس اگه یه به درد نخور اومد دیگه گله نکنیا
ناشناس۱۷۷۵۱۱۹۱۶:۳۷:۰۹ ۱۳۹۹/۱۰/۲۲
محمدجواد آذری جهری و زیرجوان رئیس جمهور آینده برای ما خانواده حداعقلی میلیون میشم تودوربرمون انتخاب ماست از الان تبریک به آقای محمد جواد آذری جهرمی
دکیار۱۷۷۵۱۲۵۱۶:۴۹:۳۲ ۱۳۹۹/۱۰/۲۲
برای من شخصا فرقی نمی کند کی رییس جمهور میشود چون به قول بزرگان سیاسی این مملک درست نمیشه وقتی رییس جمهور تدارک چی یک عدد پاچه خوارند دنبال مناف خودشان اسلام حقیقی از بین رفته
محمد۱۷۷۵۱۳۹۱۶:۵۶:۳۷ ۱۳۹۹/۱۰/۲۲
نباید بزاریم. اصلاح طلب های رای بیارن. اصلا نباید تایید صلاحیت بشن.
ناشناس۱۷۷۵۱۴۶۱۶:۵۸:۱۸ ۱۳۹۹/۱۰/۲۲
تا زمانیکه قانون حمایت از گزارشگران فساد تصویب نشود انتخابات را تحریم خواهیم کرد.
ناشناس۱۷۷۵۱۷۳۱۷:۲۰:۲۵ ۱۳۹۹/۱۰/۲۲
فقط سعید محمد، مرد خود کفایی است
ناشناس۱۷۷۵۱۷۶۱۷:۲۲:۳۶ ۱۳۹۹/۱۰/۲۲
فقط سعید محمد، چون مرد خودکفایی است و فرد خوبی برای خنثی سازی تحریم ها است و افراد خوبی را برای مسئولیت انتخاب می‌کند.
عدالت۱۷۷۵۱۸۴۱۷:۲۹:۴۳ ۱۳۹۹/۱۰/۲۲
انتخابات چه تاثیری در زندگی مردم دارد؟ اصلا انتخاب شوندگان چه اختیاری دارند؟ بهتره نظر سنجی درمورد تغییر ساختار باشه و عمل بر اساس قانون .مثل کشور های پیشرفته. این نطر سنجی شیره مالیدن به سر مردمه.
ناشناس۱۷۷۵۱۸۸۱۷:۳۳:۱۵ ۱۳۹۹/۱۰/۲۲
عشق فقط یک کلام، محمود احمد نژاد.
بازنشسته۱۷۷۵۱۹۱۱۷:۳۵:۱۳ ۱۳۹۹/۱۰/۲۲
شناسنامه ام دیگه جا نداره ازبس مهر خورده به امید اینکه یه روز خوب بیا هی هات
ناشناس۱۷۷۵۱۹۲۱۷:۳۵:۵۷ ۱۳۹۹/۱۰/۲۲
به همین خیال باش که رای بدم. حیف از چند دقیقه وقتی که برای رای دادن تلف کنم. تو خونه برای خودم می خوابم.
بردیا۱۷۷۵۱۹۹۱۷:۴۱:۲۷ ۱۳۹۹/۱۰/۲۲
گزینه اصلح جلیلی هستش اگه دنبالش کنید میفهمید چقدر از بقیه برنامه دار تر و بهتر هستش به شدت به این تفکر نیاز داریم
ناشناس۱۷۷۵۲۰۲۱۷:۴۲:۳۲ ۱۳۹۹/۱۰/۲۲
درسته که دولت فعلی بی عرضه بود وباید مردم قدرخدمات احمدی نژادو بدونن ولی خب اونم دچارانحرافاتی شد .الان وقت قالیباف یا سردار محمد هست کسانطکه کارامدی خود رد ثابت کردن
حسینی۱۷۷۵۲۲۳۱۸:۰۲:۱۹ ۱۳۹۹/۱۰/۲۲
رییس جمهور , فقط احمدی نژاد حتی از اسمش ترس دارید و اسم اون رو نیاوردید .
ناشناس۱۷۷۵۲۳۹۱۸:۱۵:۴۲ ۱۳۹۹/۱۰/۲۲
رئیس جمهور اختیارات ندارد ولی براش سروگردن می شکنیم
ناشناس۱۷۷۵۲۵۷۱۸:۲۷:۳۳ ۱۳۹۹/۱۰/۲۲
رئیس جمهور باید بتونه دو کلمه حرف بزند. بعضی ها از روی کاغذ هم میخوانند هزار تا تپق میزنند با مدرک پسا فوق دکتری.
ناشناس۱۷۷۵۲۶۸۱۸:۳۷:۲۷ ۱۳۹۹/۱۰/۲۲
برگ برنده دکتراحمدی نژاد یا هیچ کس
ناشناس۱۷۷۵۲۶۹۱۸:۳۷:۴۰ ۱۳۹۹/۱۰/۲۲
عوامل ودست اندرکاران بدبختیهای مردم رو بشناسید،
ناشناس۱۷۷۵۲۷۴۱۸:۴۱:۰۳ ۱۳۹۹/۱۰/۲۲
مگه اینا الان تو راس مملکت نیستن،،پس چه کار میکنن که میخان رییس جمهور بشن،،
احمد احمدی۱۷۷۵۲۹۲۱۸:۵۵:۴۹ ۱۳۹۹/۱۰/۲۲
زن ها نمیتونن رییس جمهور بشن تو ایران برو قانون اساسی رو بخون اول بعد بیا نظر بده
بی خانمان۱۷۷۵۳۰۱۱۹:۰۱:۴۹ ۱۳۹۹/۱۰/۲۲
این همه سال رای دادیم چی شد این دوره دیگه رای نمی دهم شاید احمدی نژاد بیاد رای بدم ولی دیگه رای نمی دهم
فف۱۷۷۵۳۰۳۱۹:۰۳:۰۸ ۱۳۹۹/۱۰/۲۲
اگر احمدی نژاد بیاد رای میدم‌ وگرنه نمیدم‌ نظر اقلا ۵۰‌ نفر از اطرافیان‌ رو گفتم
ناشناس۱۷۷۵۳۰۴۱۹:۰۳:۳۸ ۱۳۹۹/۱۰/۲۲
ما دیگه رای نمیدیم.همشون دنبال پست و مقامن
محسن۱۷۷۵۳۲۴۱۹:۲۱:۱۳ ۱۳۹۹/۱۰/۲۲
یااحمدی یا هیچ احدی شرط حضور من درانتخابات حضور دکتر عزیر
ناشناس۱۷۷۵۳۲۶۱۹:۲۱:۳۴ ۱۳۹۹/۱۰/۲۲
ما به غیر از دکتر ظریف شخصی را در کشور سراغ نداریم بتواند کشور را اداره کرده و درست کند اگر ظریف باشه رای خواهیم داد اونم باید صداقت داشته باشه فیمتها را طوری بیارن پایین با حقوق مردم بشه زندگی کرد
ناشناس۱۷۷۵۳۲۸۱۹:۲۲:۵۴ ۱۳۹۹/۱۰/۲۲
من به رئیسی رای دادم وباز هم به او رای خواهم داد اگر شرکت کند
ناشناس۱۷۷۷۶۲۴۰۱:۰۱:۲۷ ۱۳۹۹/۱۰/۲۴
خوشم امد.اگررئیسی بیادبهترمیشه.بعضی هافکرمیکننداحمدی نژادخیلی کارمهمی کرده.تورم ازدولت این آقااوج گرفت یارانه رادست مردم دادهمه چیزهم گران کرد.مردم همین فکرهاراکردندهمیشه ازدنیاعقب هستیم.خواهشاآگاهانه رای بدید
ناشناس۱۷۷۵۳۲۹۱۹:۲۳:۳۷ ۱۳۹۹/۱۰/۲۲
بیشتر مردم احمدی نژاد را میخوان. اگه مشارکت میخواید تایید بشه
ناشناس۱۷۷۵۳۳۹۱۹:۳۳:۳۵ ۱۳۹۹/۱۰/۲۲
تا وضعیت بورس را درست نکنن کل خانوادهای ایرانی را درگیرش کردن الان سرمایه ای براشون نموند استقبالی نمیشه
ناشناس۱۷۷۵۳۵۱۱۹:۳۸:۳۲ ۱۳۹۹/۱۰/۲۲
قطع به یقین ، سعید محمد رییس جمهور بعدی هست
ناشناس۱۷۷۵۳۵۴۱۹:۳۸:۴۸ ۱۳۹۹/۱۰/۲۲
باید یک فرد انقلابی سرکار بیاد
ناشناس۱۷۷۵۳۶۰۱۹:۳۹:۵۷ ۱۳۹۹/۱۰/۲۲
قطعا اگه ظریف بیاد شانس او از بقیه بیشتر هست
قره تکان کلات نادر۱۷۷۵۳۶۴۱۹:۴۱:۵۷ ۱۳۹۹/۱۰/۲۲
پس آقا محمود احمدی نژاد کو یا احمدی نژاد یا هیچ کس
ناشناس۱۷۷۵۳۷۵۱۹:۵۴:۱۵ ۱۳۹۹/۱۰/۲۲
بزرگترين اشتباه مردم شركت در انتخابات دوم خرداد و راي به خاتمي بود.
ناشناس۱۷۷۵۳۷۶۱۹:۵۴:۳۸ ۱۳۹۹/۱۰/۲۲
تحلیلتون مثل امارتون و مثل نامزداتون آبکی بود.
جواد۱۷۷۵۳۸۱۱۹:۵۷:۰۰ ۱۳۹۹/۱۰/۲۲
هرکاری که کنید ما بازم میگیم احمدی نژاد
ناشناس۱۷۷۵۳۸۸۱۹:۵۸:۴۷ ۱۳۹۹/۱۰/۲۲
توی این چندنفرسیاهی لشگرفقط آقای ظریف قابل تامل ومرد کار بی ریا وبی ادعاست چون هم باسواده هم مدیر مدبرخوبیه چون تاحالا دنبال حاشیه نبوده
حسین۱۷۷۵۴۲۷۲۰:۳۰:۵۸ ۱۳۹۹/۱۰/۲۲
اصلا مملکتو باید قانون پزیر باشد
ناشناس۱۷۷۵۴۳۰۲۰:۳۳:۳۶ ۱۳۹۹/۱۰/۲۲
بازی اصولگرا واصلاح طلب تمام شده نمایش انتخابات بدردتان نخواهد خورد
عبدالله۱۷۷۵۴۵۴۲۰:۴۳:۱۳ ۱۳۹۹/۱۰/۲۲
فقط احمدی نژاد علی برکت الله
سامان۱۷۷۵۴۶۲۲۰:۴۶:۰۵ ۱۳۹۹/۱۰/۲۲
فقط باید یا احمدی نژاد یا ظریف برنده بشن
ناشناس۱۷۷۵۴۶۹۲۰:۴۷:۲۷ ۱۳۹۹/۱۰/۲۲
یا احمدی نژاد یا هیچ کس احمدی نژاد آمد رای میدهم نیامد رای نمی دهم
ناشناس۱۷۷۵۴۹۲۲۱:۰۳:۴۱ ۱۳۹۹/۱۰/۲۲
مثلا در این به اصطلاح نظر سنجی آیا نظر پاسخ دهندگان در مورد سید محمد خاتمی هم پرسیده شد؟؟ اگر پرسیده می شد، رقم تماشایی بود.
فتحعلی قجری۱۷۷۵۴۹۹۲۱:۱۰:۳۳ ۱۳۹۹/۱۰/۲۲
پیش بیش بینی سختی نیست اذری جهرمی احتمالا اموزش دیده اس برا این کار
ناشناس۱۷۷۵۵۰۶۲۱:۱۵:۴۶ ۱۳۹۹/۱۰/۲۲
قطعا هر دولتی بیاد بدتر از دولت قبلی خواهد بود روال مملکتمون متاسفانه اینجوریه
یعقوبعلی رضائی۱۷۷۵۵۱۵۲۱:۲۱:۲۶ ۱۳۹۹/۱۰/۲۲
ظریف ازهمه این افراد بهتر است.وباسیاست تر.
ناشناس۱۷۷۶۵۹۲۱۳:۱۶:۵۲ ۱۳۹۹/۱۰/۲۳
ظریف فقط
ناشناس۱۷۷۶۶۰۱۱۳:۲۰:۰۳ ۱۳۹۹/۱۰/۲۳
فقط ظریف وصالم
عبدالله۱۷۷۵۵۱۸۲۱:۲۱:۵۹ ۱۳۹۹/۱۰/۲۲
من به کاندیدایی به جز اینها فکر میکنم ظریف بهتره کمی بره استراحت کنه قالیباف همین سمت که داره خوبه لاریجانی هم گزینه ی مناسبی نیست. رییس دستگاه قضا هم سمتشون خوبه پس باید به فکر یک گزینه ی خوب وانقلابی وهمراه بارهبری بود
ایرانی۱۷۷۵۵۲۴۲۱:۲۳:۴۲ ۱۳۹۹/۱۰/۲۲
سلام باعرض ادب واحترام خدمت کاندیدای محترم* هیچکدام ازآقایان محترم به دردریاست جمهوری این دوره نمیخورند! امیدوارم درحداعتقادات تون به نظام درجاهای دیگه خدمتگزارخوبی باشید. و...
***۱۷۷۵۵۲۷۲۱:۲۵:۰۹ ۱۳۹۹/۱۰/۲۲
مگربعضی ازآقایان تابعیت۲یاچندگانه ندارند؟!
ناشناس۱۷۷۵۵۳۴۲۱:۲۹:۴۲ ۱۳۹۹/۱۰/۲۲
احمدی نژاد کو نکنه نزارن بیاد اگه نیاد رای نمیدم
محمود۱۷۷۵۵۴۲۲۱:۳۴:۴۸ ۱۳۹۹/۱۰/۲۲
این 3موجود تو این چهل سال تو پست های مختلف بوده‌اند وتو هیچکدام هم کارآیی نداشتند که مملکت به این روز افتاده یعنی غیراز اینها انسان قابلی تو این مملکت نیست
حیدر۱۷۷۵۵۴۷۲۱:۴۰:۰۳ ۱۳۹۹/۱۰/۲۲
ما کلوخیم برف بیاد یا بارون فرقی نمیکنه ما کارگرها و فقرا نابود میشین
حسن۱۷۷۵۵۵۱۲۱:۴۰:۵۰ ۱۳۹۹/۱۰/۲۲
هرکس باشه تحت نظر مقام معظم رهبری است
رسول۱۷۷۵۵۵۹۲۱:۴۷:۲۹ ۱۳۹۹/۱۰/۲۲
فقط آقای سعید جلیلی
ناشناس۱۷۷۵۵۶۴۲۱:۵۴:۵۱ ۱۳۹۹/۱۰/۲۲
دولت بعد تا سالها بهانه ی بدهی های دولت قبل رو داره که بازم دستشو تا آرنج بکنه توجیب مردم وگرونی وتورمو بدبختی جدید بیاره برامون پس هرکسی که بیاد بالا آش همین آشه وکاسه همین کاسه.
ناشناس۱۷۷۵۵۷۰۲۲:۰۲:۴۸ ۱۳۹۹/۱۰/۲۲
اگه خاتمي راي نداره بهتر فشار بياريد بيا تا براي هميشه بايكوت بشه،، براي هميشه از شرش راحت بشيد. ولي،،، متاسفانه خودتون هم نظرسنجي رو قبول نداريد،، يا احمدي نژاد بياد راي نياره و خراب بشه
محمد۱۷۷۵۵۸۴۲۲:۱۳:۳۷ ۱۳۹۹/۱۰/۲۲
وقتی ظریف به صراحت چندین بار گفته که من نمیام دیگه چه ضرورتی داره که اسمشون داخل نظرسنجی ها باشه؟...
محمد۱۷۷۵۵۸۵۲۲:۱۳:۵۰ ۱۳۹۹/۱۰/۲۲
آزموده را آزمودن خطاست همشون یه کرباسن !!!
ناشناس۱۷۷۵۵۹۹۲۲:۲۲:۵۰ ۱۳۹۹/۱۰/۲۲
فقط احمدی نژاد بقیه دیگه بدرد نمی خورند یک مشت پیروپتال
سید۱۷۷۵۶۰۰۲۲:۲۳:۰۸ ۱۳۹۹/۱۰/۲۲
فقط وفقط دکتراحمدینژاد.بقیه هیچ
اکبر۱۷۷۵۶۰۸۲۲:۳۰:۴۳ ۱۳۹۹/۱۰/۲۲
اگه احمدی نژاد تو لیست انتخابات نباشه شرکت نمیکنیم
ناشناس۱۷۷۵۶۱۳۲۲:۳۴:۲۴ ۱۳۹۹/۱۰/۲۲
سلام من که به شخصه فقط به محمود احمدی نژاد رای میدم والسلام....
ناشناس۱۷۷۵۶۱۶۲۲:۳۹:۵۸ ۱۳۹۹/۱۰/۲۲
قطعاً به لیبرال و افساد طلب رای نخواهم داد،هسته ای و معیشت رو این تفکر به باد داده با گستاخی منت هم سر مردم میگذاره که اگر ما نبودیم چه و چه،اتفاقاً اگر شما نبودید این حجم اختلاس و فساد و رانت و ذلیلی در مقابل غرب نبود
M۱۷۷۵۶۱۹۲۲:۴۲:۴۷ ۱۳۹۹/۱۰/۲۲
ای کاش یه زلزله ۱۰ ریشتری میآمد تو ایران تا هممون از دست اینها نجات پیدا کنیم.
علی۱۷۷۵۶۲۲۲۲:۴۳:۰۹ ۱۳۹۹/۱۰/۲۲
من به کسی رای میدم که جیب نداشته باشه ماشین نخاد ودیعه مسکن نخاد به قول شهید مطهری فقط برای رضای خدا کارکنه اگه پیدا شد من رای میدم
عیار سیستانی۱۷۷۵۶۳۶۲۲:۵۱:۱۵ ۱۳۹۹/۱۰/۲۲
انشاالله این دفعه حزب الله قدرت را در دست بگیرد دست دزدان غارت گر قطع بشه برای ایران کافیه پول ها نره کانادا همه مردم سیر میشن
محمت۱۷۷۵۶۵۵۲۳:۰۸:۳۱ ۱۳۹۹/۱۰/۲۲
داش رفتین دم در حوزه ی علمیه نظر سنجی کردین که میگین ۶۰ درصد شرکت می کنن؟ یا
اسی۱۷۷۵۶۷۲۲۳:۲۱:۱۲ ۱۳۹۹/۱۰/۲۲
یک کلام احمدی نژاد
ناشناس۱۷۷۵۶۷۳۲۳:۲۲:۰۵ ۱۳۹۹/۱۰/۲۲
من ک رای نمیدم شناسنامم ک پاک باشه یکی از یکی بدتر میاد ظریف ک بیاد مملکت باد هوا میره
حسن۱۷۷۵۶۷۶۲۳:۲۳:۳۰ ۱۳۹۹/۱۰/۲۲
فقط احمدی نژاد است ک در این دوره بدرد ملت میخوره بقیه شدیدا بفکر جیباشون هستند..
ناشناس۱۷۷۵۶۸۷۲۳:۲۹:۳۶ ۱۳۹۹/۱۰/۲۲
این سری کلید کشور میخواد دست کی بی افته .خدا میدونه .اما کلیدش زنگ زده حتی قفل خودش هم باز نمیکنه؟
علی۱۷۷۵۶۹۴۲۳:۳۶:۴۶ ۱۳۹۹/۱۰/۲۲
از همه این افراد دکتر سید امیر حسین قاضی زاده هاشمی نایب رییس اول مجلس شورای اسلامی بهتر است نمیدانم الف چه مشکلی با ایشان دارد که در هیچ خبری از ایشان نام نمیبرد ولی ان الله مع الصابرین
شایان۱۷۷۵۶۹۶۲۳:۳۷:۵۸ ۱۳۹۹/۱۰/۲۲
بیخود خودشون خسته نکنن، احمدی نژاد کاندید نشه رای کسی نمیده
ناشناس۱۷۷۵۷۱۳۲۳:۵۴:۰۹ ۱۳۹۹/۱۰/۲۲
رای ما فقط احمدی نژاد
م۱۷۷۵۷۱۵۲۳:۵۴:۴۲ ۱۳۹۹/۱۰/۲۲
معلومه احمدی تژاد
ناشناس۱۷۷۵۷۱۶۲۳:۵۶:۳۰ ۱۳۹۹/۱۰/۲۲
چه فرقی داره کی کاندید بشه چه فرقی داره رای بدیم هر کی بیاد هیچ کاری نمیکنه
ناشناس۱۷۷۵۷۳۴۰۰:۱۴:۰۸ ۱۳۹۹/۱۰/۲۳
من که شرکت نمی کنم مگر این که ظریف کاندید بشه که اونم گفته نمیشم .
ناشناس۱۷۷۵۷۴۸۰۰:۲۶:۰۰ ۱۳۹۹/۱۰/۲۳
اگه جناب سورنا ستاری تشریف بیاره هم جوون هم مردم دوست هم ایراندوست هم تجربه وانگلیسی خوب داره
کارمند۱۷۷۵۷۴۹۰۰:۲۸:۳۵ ۱۳۹۹/۱۰/۲۳
فقط احمدی نژاد
مسعود۱۷۷۵۷۵۴۰۰:۳۴:۳۱ ۱۳۹۹/۱۰/۲۳
شناسنامه من فقط برای خاتمی مهر می خوره
ناشناس۱۷۷۵۷۵۸۰۰:۳۵:۰۵ ۱۳۹۹/۱۰/۲۳
هیچ کدومشون بدرد رئیس جمهور نمیخوره فقط احمدی نژاد
علیرضا نیکرو۱۷۷۵۷۶۵۰۰:۴۵:۳۱ ۱۳۹۹/۱۰/۲۳
نامزد واحد جناح راست انقلاب : محسن رضایی نامزد واحد جناح چپ انقلاب : محمدرضا عارف
الی۱۷۷۵۷۷۳۰۰:۵۳:۳۵ ۱۳۹۹/۱۰/۲۳
ببخشید این سوالا رو دقیقا از کیا پرسیدین ؟؟ چون جواباشون خیلی تابلو هست ..
ناشناس۱۷۷۵۷۷۵۰۰:۵۴:۳۷ ۱۳۹۹/۱۰/۲۳
بیا با هم بریم نظر سنجی کنیم ببینم چند درصد میگن رای میدن!!؟ ا
ناشناس۱۷۷۵۷۸۰۰۱:۰۱:۲۳ ۱۳۹۹/۱۰/۲۳
ظریف جون عمه ات برو بیرون یه کم تیله بازی کن
ناشناس۱۷۷۵۷۸۵۰۱:۰۹:۱۲ ۱۳۹۹/۱۰/۲۳
احمدی نژاد و قالی باف و لاریجانی و خاتمی و ناطق و ظریف و دهقان و ضرغامی هیچ شانسی ندارند بی خود خط ندهید .
ناشناس۱۷۷۶۸۳۱۱۵:۱۹:۲۲ ۱۳۹۹/۱۰/۲۳
زنده باد دکتر احمدی نژاد و تمامی حامیان مستضعفان جهان
مهرداد محمدجانی۱۷۷۵۷۹۰۰۱:۱۴:۰۳ ۱۳۹۹/۱۰/۲۳
آقای سعید محمد رئیس جمهور بعدی ایران است
سکووت۱۷۷۵۸۰۲۰۱:۳۵:۱۵ ۱۳۹۹/۱۰/۲۳
سلام علیکم .محسن رضایی خوب انسانیست .
ناشناس۱۷۷۵۸۱۲۰۱:۴۶:۳۳ ۱۳۹۹/۱۰/۲۳
مارای نمی دهیم
احمد۱۷۷۵۸۱۹۰۲:۰۷:۳۲ ۱۳۹۹/۱۰/۲۳
احمدی نژاد اگه بیاد و تایید صلاحیت بشه صد درصد ۴۵ میلیون رای میارد
ییلان۱۷۷۵۸۲۷۰۲:۲۶:۴۷ ۱۳۹۹/۱۰/۲۳
فقط احمدی نجات
امیر۱۷۷۵۸۵۰۰۳:۳۵:۴۶ ۱۳۹۹/۱۰/۲۳
فقط احمدی نژاد اگرشرکت کند ۱۰۰درصد رای میاورد
توی این خواستگارها کی میشه دوماد ایشالا ۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۱۷۷۵۸۵۹۰۴:۳۶:۳۵ ۱۳۹۹/۱۰/۲۳
چه دردر ناک وچه قحط الرجالی
صباح۱۷۷۵۸۶۳۰۴:۵۰:۱۳ ۱۳۹۹/۱۰/۲۳
نفر اول احمدی نژاد چرا ننوشتی نفر اول احمدی نژاد کاش نظرسنجی هم میزاشتی البته اقای ریسی هم محبوبه
ناشناس۱۷۷۵۸۷۰۰۵:۰۷:۰۱ ۱۳۹۹/۱۰/۲۳
واقعاً با چه منطقی لاریجانی رو توی لیست آوردی!
ناشناس۱۷۷۵۹۱۱۰۶:۴۸:۱۲ ۱۳۹۹/۱۰/۲۳
یا احمدی یا هیچ احدی
مسعود۱۷۷۵۹۱۳۰۶:۵۰:۵۶ ۱۳۹۹/۱۰/۲۳
زنده باد احمدی نژاد تا زنده‌ایم فقط احمدی‌نژاد دیگه هیچکس
ناشناس۱۷۷۵۹۱۵۰۶:۵۲:۲۹ ۱۳۹۹/۱۰/۲۳
احمدی‌نژاد
ناشناس۱۷۷۵۹۲۰۰۶:۵۹:۵۳ ۱۳۹۹/۱۰/۲۳
محسن رضایی
وطنم۱۷۷۵۹۴۰۰۷:۳۳:۵۰ ۱۳۹۹/۱۰/۲۳
چرا مهندسی شده کار میکنید!! پس دکتر احمدی نژاد کو!!
ناشناس۱۷۷۵۹۴۱۰۷:۳۴:۱۵ ۱۳۹۹/۱۰/۲۳
از همه بهتر ظریف
.۱۷۷۵۹۴۸۰۷:۳۷:۰۵ ۱۳۹۹/۱۰/۲۳
فقط احمدی نژاد
ناشناس۱۷۷۶۰۱۲۰۸:۱۹:۳۹ ۱۳۹۹/۱۰/۲۳
جان مادرت اسم لاریجانی رو میاری ایران عزیز غمگین میشه بابا این خانواده و خانواده هاشمی هستند
ناشناس۱۷۷۶۰۵۵۰۸:۴۰:۴۶ ۱۳۹۹/۱۰/۲۳
خدا بخیر کنه انشالله که طول عمر رهبر بزرگ ایران مشکل همه حل میشود اگر مسعولین حرف گوش بدهند
ناشنان۱۷۷۶۰۵۹۰۸:۴۶:۲۳ ۱۳۹۹/۱۰/۲۳
اگر همه مسعلولین به فکر مملکت باشند و مانند سردار بزرگ دلها حاج قاسم سلمانی با درایت کار خود را انجام دهند همه خوب میشود
میرزای۱۷۷۶۰۶۳۰۸:۴۸:۵۲ ۱۳۹۹/۱۰/۲۳
شما اشتباه نظر سنجی کردی مشارکت قطعا زیر ۵درصد خواهد بود ما برای بدبختی خودمون هرگز رای نمی دهیم
صمد۱۷۷۶۰۷۵۰۸:۵۵:۰۸ ۱۳۹۹/۱۰/۲۳
به این گرونی رای بدهیم
محمد۱۷۷۶۰۸۴۰۹:۰۱:۱۸ ۱۳۹۹/۱۰/۲۳
رای آقای احمدی نژاد را باید در بین مردمی جستجو کرد که امکانات دادن نظر در نظر سنجی شما را ندارند همان کوخ نشینها آنوقت اختلاف را به صورت واقعی حس خواهید کرد بالا 50 درصد احمدی نژاد
بزرگوار۱۷۷۶۰۹۲۰۹:۰۹:۰۱ ۱۳۹۹/۱۰/۲۳
از آنجایی که هرسه اقایان و احزابشان دارای سوابق روشن و مطبوعی نیست ، از مردم میخواهم که به این طیف کاندیدا های معلوم الحال رای ندهند تا ملت و مملکت از این بدبخت و ویرانتر نشود.
ناشناس۱۷۷۶۰۹۸۰۹:۱۱:۱۱ ۱۳۹۹/۱۰/۲۳
من رای میدم به آقای احمدی نژاد اگه بخواد رئیس جمهور بشه سرور ما است مخصوصا لرها توی دل ما جا داره
ناشناس۱۷۷۶۱۱۸۰۹:۲۴:۰۵ ۱۳۹۹/۱۰/۲۳
دولت جوان انقلابی تنها راه چاره است.
حسن۱۷۷۶۱۵۸۰۹:۴۲:۰۴ ۱۳۹۹/۱۰/۲۳
چهره‌ها همان چهره های قبلی هستند چرا از ما ملت بد بخت دست نمکشید
ناشناس۱۷۷۶۱۸۰۰۹:۵۳:۰۲ ۱۳۹۹/۱۰/۲۳
۳۰درصد مردم منتظر احمدی هستن!!!!!انشاالله بیاد کاندید بشه وگرنه از رای دادن منصرف میشیم
من۱۷۷۶۲۰۷۱۰:۰۵:۰۵ ۱۳۹۹/۱۰/۲۳
پزشکیان ریس جمهور آینده است
شکیبا۱۷۷۶۲۱۷۱۰:۰۸:۵۳ ۱۳۹۹/۱۰/۲۳
آقای ظریف ۱۰۰درصد هم باسواد هستن هم سیاسی و هم کاریزماتیک اند
ناشناس۱۷۷۶۲۹۲۱۰:۴۴:۱۴ ۱۳۹۹/۱۰/۲۳
همه این افرادی که از آنها به عنوان نامزد ریاست جمهوری نام برده شده تو دل مردم جا ندارند
ناشناس۱۷۷۶۳۲۱۱۰:۵۹:۲۶ ۱۳۹۹/۱۰/۲۳
از کوزه همان برآید که در اوست ...
ناشناس۱۷۷۶۳۶۶۱۱:۲۳:۱۴ ۱۳۹۹/۱۰/۲۳
چرا از جانبازان شیمیایی هست سال دفاع مقدس ومعاون پرورشی مدارس رییس جمهور نمی گذارند
ناشناس۱۷۷۶۳۷۶۱۱:۲۹:۱۴ ۱۳۹۹/۱۰/۲۳
فقط دکترمحمد
ناشناس۱۷۷۶۴۲۷۱۱:۵۹:۳۷ ۱۳۹۹/۱۰/۲۳
۸ سال یه عده سواری میخورن. ۸ سال عده ای دیگر. ما مردم بیچاره هم اندر خم سوار شدن رویای پراید و نون و مرغ و روغن...
علی۱۷۷۶۴۴۴۱۲:۱۲:۳۲ ۱۳۹۹/۱۰/۲۳
ای چهار پنج تا خو هر کدومشون کیسه ای نوتر دوختن وتجربه قبلی دارن... هیچ فقط رفراندوم اگر واقعا صلاح مردم واین سرزمین رو میخواهند بگذارند
هادی۱۷۷۶۶۵۳۱۳:۴۱:۵۲ ۱۳۹۹/۱۰/۲۳
فقط احمدی نژاد
زهرا۱۷۷۶۷۸۳۱۴:۵۴:۵۴ ۱۳۹۹/۱۰/۲۳
فقط فقط آقای دکتر احمدی‌نژاد
حمیدرضا۱۷۷۶۷۹۷۱۵:۰۱:۱۷ ۱۳۹۹/۱۰/۲۳
فقط دکتر محمود احمدی نژاد.... تنها شخص دلسوز مردم و مستضعفان... نباشه رای نمیدیم والسلام!!!
ناصر اربعین۱۷۷۶۸۲۵۱۵:۱۷:۳۳ ۱۳۹۹/۱۰/۲۳
زنده باد دکتر احمدی نژاد عزیز و تمامی حامیان مستضعفان جهان...
عماد۱۷۷۶۸۴۲۱۵:۲۶:۴۳ ۱۳۹۹/۱۰/۲۳
احمدی نژاد
مسیح۱۷۷۶۸۷۵۱۵:۴۲:۰۴ ۱۳۹۹/۱۰/۲۳
ان شا الله آقای سعید محمد حتما رئیس جمهور خواهد شد
ناشناس۱۷۷۶۹۸۷۱۶:۵۷:۴۵ ۱۳۹۹/۱۰/۲۳
اصل این نظر سنجی از بیخ وبن زیر سوال است و صد در صد جانبدارانه اسم این موسسه مجری نظرسنجی رو اعلام کنید تا همه بدانند آمار و ارقام آن غلط است
محمد۱۷۷۷۱۱۷۱۸:۴۰:۵۸ ۱۳۹۹/۱۰/۲۳
اگه احمدی نژاد بیاد رای میدیم
عیسی۱۷۷۷۱۲۸۱۸:۴۷:۰۷ ۱۳۹۹/۱۰/۲۳
احمدی نژاد دوست دارم انشا الله تو مجلس ببینمت به تو رای میدم فقط به تو
دانشور۱۷۷۷۱۷۴۱۹:۲۴:۵۶ ۱۳۹۹/۱۰/۲۳
تنها دکتر احمدینژاد میتونه به وضع ایران سر وسامان بده چون از دل و جون برای خدمت کردن مایه میزاره،...اکثر مردم منتظر حضور ایشون هستند،
احسان گرگان۱۷۷۷۱۷۸۱۹:۲۸:۱۸ ۱۳۹۹/۱۰/۲۳
یا احمدی‌نژاد یا هیچکس. این مملکت از هم پاشیده رو فقط دکتر احمدی نژاد میتونه جمع و جور کنه ولا غیر.،، دکتر تو فقط بیاااااااااا
سجاد۱۷۷۷۱۸۷۱۹:۳۳:۴۰ ۱۳۹۹/۱۰/۲۳
احمدی نژاد کو پس اگه احمدی نیاد هیچ کدوم ما رای نمیدیمممممممممممممممممممم
فقط احمدی نژاد۱۷۷۷۵۰۱۲۳:۰۳:۳۰ ۱۳۹۹/۱۰/۲۳
فقط
نجف علی۱۷۷۷۵۶۸۲۳:۵۸:۵۳ ۱۳۹۹/۱۰/۲۳
ابراهیم رییسی اگر مدیریت بلد هست به زیر مجموعه کنونی خودش ( قاضی و کارمند ) قوه قضاییه توجه کند. به طور کلی کارمندان و قضات از عملکرد ایشان بسیار ناراضی هستند.
ناشناس۱۷۷۷۶۸۷۰۲:۵۲:۱۵ ۱۳۹۹/۱۰/۲۴
کسی بیاد ک مملکت و درست کنه
ناشناس۱۷۷۸۴۱۳۱۱:۳۸:۴۰ ۱۳۹۹/۱۰/۲۴
از یک نمونه آماری اطلاعات جمع کردید حالا میگید مشارکت بالای ۴۸ درصد خواهد بود !! احتمالا نمونه آماری شما پایگاه های بسیج بوده
مسعود۱۷۷۹۱۴۸۱۶:۵۴:۰۲ ۱۳۹۹/۱۰/۲۴
فقط احمدی نژاد اگر تائید نشه در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۴۰۰ ما شرکت نمی کنیم
یاسر رضایی۱۷۸۱۱۰۱۰۶:۲۵:۰۲ ۱۳۹۹/۱۰/۲۶
هرگز فقط اقای جلیلی
یکتانتتریبون

پربحث‌های دیروز

 1. تصویر نامه انصراف مهر علیزاده از نامزدی ریاست جمهوری

 2. معمای اظهارات مصلحی را چه کسی باید حل کند؟!

 3. بیانیه سیدحسن خمینی در آستانه انتخابات ۱۴۰۰

 4. مهرعلیزاده از حضور در انتخابات انصراف داد

 5. انصراف «زاکانی» از انتخابات ریاست جمهوری به نفع آیت‌الله رئیسی

 6. واکنش قاضی زاده هاشمی به بیانیه نمایندگان مجلس / باید ببینم برای کنار رفتن حجت شرعی دارم یا نه

 7. پاسخ تند فرید مدرسی به سعید حجاریان

 8. واکنش امین توکلی به حمایت اهل تسنن از آیت الله رئیسی

 9. سعید جلیلی به نفع آیت‌الله رئیسی از انتخابات ریاست جمهوری انصراف داد

 10. این همه شباهت عجیب نیست !

 11. پاسخ روحانی به انتقادات نامزدها از مذاکرات/ امیدواری واعظی به نتایج مذاکرات وین/ روایت جهانگیری از تنش در جلسه‌ای درباره قیمت بنزین/ تکذیب دو گمانه‌زنی درباره رئیس آینده قوه قضائیه

 12. همتی: دولت کارآمد تشکیل می‌دهم/ با رای ندادن هیچ اتفاقی نمی‌افتد

 13. دشمنی با ایران ، اقتضای طبیعت اسراییل

 14. انصراف قاضی‌زاده هاشمی تکذیب شد

 15. رسانه‌های عربی انتخابات ایران را چگونه پوشش می‌دهند؟

 16. رهبر انقلاب: سرنوشت کشور وابسته به کار مردم در روز جمعه است/ قهر کردن با صندوق رأی مشکلات را حل نمی‌کند

 17. نظرسنجی‌های انتخاباتی چه می‌گویند؟ / نمای کلی از نتیجه احتمالی ۲۸ خرداد

 18. زاکانی در توییتی خبر انصراف خود از انتخابات ریاست‌جمهوری را تایید کرد

پربحث‌های هفته

 1. حالا که ممکن است پیروز نباشیم پس کودتا شده!

 2. نامه همتی به روحانی برای «۵ هزار تومان شدن بنزین» منتشر شد+ سند

 3. تصویر نامه انصراف مهر علیزاده از نامزدی ریاست جمهوری

 4. ابراهیم رئیسی در پاسخ به سوالی درباره افزایش قیمت بنزین

 5. ابر قهرمانی به نام دولت دوازدهم!

 6. متهم ردیف اول در سردی فضای انتخابات

 7. یک کیک خوشمزه و سهم ناچیز اکثر مردم !

 8. معمای اظهارات مصلحی را چه کسی باید حل کند؟!

 9. کوتاه درباره ماجرای شش‌کلاس سواد!...

 10. دعوت خاتمی از اصلاح‌طلبان برای شرکت در انتخابات

 11. درباره یک تصمیم

 12. بیانیه سیدحسن خمینی در آستانه انتخابات ۱۴۰۰

 13. روایت سیزدهم| آب پاکی واعظی روی دست همتی!/ رییسی: تصمیم بنزینی را قبل از جلسه سران قوا گرفته بودند/ توهین فرزند مرعشی به زاکانی

 14. محسن رضایی چگونگی پرداخت یارانه ۴۵۰ هزارتومانی را تشریح کرد

 15. ویکیپدیا فارسی دروغ می‌گوید

 16. استوری انتخاباتی محسن تنابنده

 17. برای دختر حاج قاسم نه!

 18. روایتی تکان‌دهنده از همسر شهید مدافع حرم که باعث تعجب رهبر معظم انقلاب شد

 19. مهرعلیزاده از حضور در انتخابات انصراف داد

 20. مردی که پس از موشک‌های حزب‌الله آمد با موشک‌های غزه رفت!

 21. عقب‌نشینی مصلحی از ادعای جنجالی/ دیدگاه حسین شریعتمداری درباره عدم مشارکت در انتخابات/ پینگ‌پنگ لاریجانی و شورای نگهبان ادامه دارد/ روایت محمد قوچانی از جریان رقیب اصلاحات

 22. انصراف «زاکانی» از انتخابات ریاست جمهوری به نفع آیت‌الله رئیسی

 23. خیز آمریکا برای تسلط بر یمن از دروازه عمان

 24. واکنش قاضی زاده هاشمی به بیانیه نمایندگان مجلس / باید ببینم برای کنار رفتن حجت شرعی دارم یا نه

 25. سفری به درون کاخ لاکچری ولیعهد عربستان + تصاویر

ابر آروان

پربحث‌های دیروز

 1. تصویر نامه انصراف مهر علیزاده از نامزدی ریاست جمهوری

 2. معمای اظهارات مصلحی را چه کسی باید حل کند؟!

 3. بیانیه سیدحسن خمینی در آستانه انتخابات ۱۴۰۰

 4. مهرعلیزاده از حضور در انتخابات انصراف داد

 5. انصراف «زاکانی» از انتخابات ریاست جمهوری به نفع آیت‌الله رئیسی

 6. واکنش قاضی زاده هاشمی به بیانیه نمایندگان مجلس / باید ببینم برای کنار رفتن حجت شرعی دارم یا نه

 7. پاسخ تند فرید مدرسی به سعید حجاریان

 8. واکنش امین توکلی به حمایت اهل تسنن از آیت الله رئیسی

 9. سعید جلیلی به نفع آیت‌الله رئیسی از انتخابات ریاست جمهوری انصراف داد

 10. این همه شباهت عجیب نیست !

 11. پاسخ روحانی به انتقادات نامزدها از مذاکرات/ امیدواری واعظی به نتایج مذاکرات وین/ روایت جهانگیری از تنش در جلسه‌ای درباره قیمت بنزین/ تکذیب دو گمانه‌زنی درباره رئیس آینده قوه قضائیه

 12. همتی: دولت کارآمد تشکیل می‌دهم/ با رای ندادن هیچ اتفاقی نمی‌افتد

 13. انصراف قاضی‌زاده هاشمی تکذیب شد

 14. رهبر انقلاب: سرنوشت کشور وابسته به کار مردم در روز جمعه است/ قهر کردن با صندوق رأی مشکلات را حل نمی‌کند

 15. نظرسنجی‌های انتخاباتی چه می‌گویند؟ / نمای کلی از نتیجه احتمالی ۲۸ خرداد

 16. زاکانی در توییتی خبر انصراف خود از انتخابات ریاست‌جمهوری را تایید کرد

پربحث‌های هفته

 1. حالا که ممکن است پیروز نباشیم پس کودتا شده!

 2. نامه همتی به روحانی برای «۵ هزار تومان شدن بنزین» منتشر شد+ سند

 3. تصویر نامه انصراف مهر علیزاده از نامزدی ریاست جمهوری

 4. ابر قهرمانی به نام دولت دوازدهم!

 5. متهم ردیف اول در سردی فضای انتخابات

 6. یک کیک خوشمزه و سهم ناچیز اکثر مردم !

 7. معمای اظهارات مصلحی را چه کسی باید حل کند؟!

 8. کوتاه درباره ماجرای شش‌کلاس سواد!...

 9. دعوت خاتمی از اصلاح‌طلبان برای شرکت در انتخابات

 10. درباره یک تصمیم

 11. بیانیه سیدحسن خمینی در آستانه انتخابات ۱۴۰۰

 12. روایت سیزدهم| آب پاکی واعظی روی دست همتی!/ رییسی: تصمیم بنزینی را قبل از جلسه سران قوا گرفته بودند/ توهین فرزند مرعشی به زاکانی

 13. محسن رضایی چگونگی پرداخت یارانه ۴۵۰ هزارتومانی را تشریح کرد

 14. برای دختر حاج قاسم نه!

 15. مهرعلیزاده از حضور در انتخابات انصراف داد

 16. عقب‌نشینی مصلحی از ادعای جنجالی/ دیدگاه حسین شریعتمداری درباره عدم مشارکت در انتخابات/ پینگ‌پنگ لاریجانی و شورای نگهبان ادامه دارد/ روایت محمد قوچانی از جریان رقیب اصلاحات

 17. انصراف «زاکانی» از انتخابات ریاست جمهوری به نفع آیت‌الله رئیسی

 18. واکنش قاضی زاده هاشمی به بیانیه نمایندگان مجلس / باید ببینم برای کنار رفتن حجت شرعی دارم یا نه

 19. بیانیه علی لاریجانی خطاب به شورای نگهبان

 20. پاسخ تند فرید مدرسی به سعید حجاریان

 21. ربیعی خطای دولت در زمینه اطلاع‌رسانی پیرامون فیلترینگ را پذیرفت/ آیت‌الله رئیسی نقشی در فیلترینگ تلگرام نداشت

 22. اعاده حیثیت روزنامه اصلاح‌طلب از قالیباف/ توضیحات حدادعادل درباره حضور دختر سردار سلیمانی در لیست اصولگرایان/ چرا میرسلیم از هیئت نظارت بر انتخابات شوراها استعفا داد؟

 23. واکنش امین توکلی به حمایت اهل تسنن از آیت الله رئیسی

 24. سعید جلیلی به نفع آیت‌الله رئیسی از انتخابات ریاست جمهوری انصراف داد

 25. توصیف عجیب روحانی درباره عملکرد دولت در حوزه بهداشت و درمان/ روایت مصلحی از نفوذ دشمن در دولت احمدی‌نژاد/ انتخابات ریاست جمهوری بر مذاکرات وین تاثیر می‌گذارد؟

آخرین عناوین