نشنال اینترست: مین روب‌های آمریکایی در خلیج فارس، ماشین ظرف شویی را به جای مین اشتباه می گیرند!

حمیدرضا بابائی، گروه جهان الف،   3980804031 ۱۰ نظر، ۰ در صف انتشار و ۷ تکراری یا غیرقابل انتشار

نشریه نشنال اینترست در گزارشی از توان نیروی دریایی ایران در خلیج فارس نوشت: در صورت بروز جنگ در منطقه، مین های ایرانی قادرند حرکت رزم ناوهای پیشرفته و بزرگ آمریکا را به میزان چشمگیری کاهش دهند. 

نشنال اینترست: مین روب‌های آمریکایی در خلیج فارس، ماشین ظرف شویی را به جای مین اشتباه می گیرند!

به گزارش الف نشنال اینترست در گزارشی به قلم "دیوید اکس"  گزارشگر آمریکایی در حوزه نظامی تاکید کد ردیاب های صوتی مین روبهای آمریکایی آنقدر ناکارآمد هستند که ماشین ظرف شویی و تور صید خرچنگ را با مین اشتباه می گیرند:

 « در صورت بروز جنگ با ایران، مین روب های کوچک و قدیمی آمریکا باید تلاش کنند مین های زیرآبی ایران را پیدا و خنثی کنند. که نتایج آن برای عملیات نظامی آمریکا – اگر نگوییم تجارت جهانی – بسیار شدید خواهد بود. 

در میان یازده مین روب کلاس  "آونجر" که در دهه 1980 کارایی داشت، چهار دستگاه از بحرین به حرکت درمیآیند و در صورت جنگ، مسئول مین روبی تنگه استراتژیک هرمز و سایر آب راه های مهم خواهند بود. 

اما مین روب های آونجر ناکارآمد بوده، هزینه ای هم صرف تعمیر و بهینه سازی آنها نمی شود. یک افسر نیروی دریایی آمریکا پیشتر به  "رابرت فاتوهرسی"، "مگان رز" و "کریستن میلر" خبرگاران نشریه "پروپابلیکا" گفته است مین روب ها به صورت "مرتب به تعمیرات نیاز دارند." 

نیروی دریایی آمریکا از چندین سال گذشته تاکنون هزینه مین روبی را به تولید کشتی های جنگی چند منظوره ساحلی (LCS) اختصاص داده است. LCS ها قرار بود جایگزین آونجرها بشوند اما هزینه نگه داری آنها بالا است و از طرفی برای بسیاری از ماموریت هایی که انتظار می رفت نیروی دریایی انجام دهد، غیرقابل اتکا و نامناسب هستند. 

نیروی دریایی آمریکا در سال 2016 تولید روبات مخصوص مین روبی را برای LCS متوقف کرد. و در همین حال آونجرها هم به تدریج زنگ زده شده اند. 

گزارشگران پروپابلیکا می گویند: "شرکت هایی که پیشتر قطعات یدکی این دستگاه ها را می ساختند، دیگر وجود خارجی ندارند. یک دریانورد آمریکایی به تازگی در عرشه یک کشتی گفته است ردیاب های صوتی که باید مین ها را پیدا کنند، آنقدر بی دقت هستند که در تمرینات آموزشی، ماشین های ظرف شویی،  تور صید خرچنگ و خودروهای غرق شده در کف اقیانوس را به جای بمب شناسایی می کردند." 

مین روب USS Devastator  هم با شماره سریال MCM 6 آنقدر غیرعملیاتی بوده است که دریانوردان به شوخی از آن به عنوان "ساختمان شماره 6" یاد می کنند، زیرا اصلا حرکت نمی کند. 

این در حالی است که مقامات ارشد نیروی دریایی آمریکا ناوگان مین روبی خود در خلیج فارس را که شامل ترکیبی از کشتی های قدیمی، چرخ بال ها و پهبادهای جدید است به عنوان "بهترین و کارآمدترین" ناوگان منطقه خوانده اند. یک سخنگوی نیروی دریایی هم به تازگی گفته است ناوگان مین روب آمریکا "کاملا قادر است" ماموریت پیدا و خنثی کردن مین ها را اجرا کند. به گفته این سخنگو، پهبادهای زیرآبی " به میزان بالایی عملکرد موفق دارند" و سیستم های ردیاب صوتی به روی کشتی ها "در یافتن مین، بسیار دقیق هستند." 

این سخنگو البته پذیرفته است که " با کشتی های قدیمی چالش هایی وجود دارد، از جمله در خصوص تعمیر و نگه داری"، که ممکن است مدت اجرای ماموریتشان را طولانی تر کند، اما می گوید به تازگی مشکلات نگه داری "به میزانی چشمگیر" بهبود یافته است.  این سخنگو در 6 ژولای گفته بود تمام چهار دستگاه مین روب قدیمی مستقر در خلیج فارس در آن زمان در دریا بوده اند. (یک افسر مستقر در یکی از این کشتی ها آن را "تمرین عکاسی" خوانده، می گوید "بسیار بعید" است که بتوان هر چهار مین روب را باهم دید.)

جنگ با ایران مستلزم عملیات گسترده مین روبی است. جمهوری اسلامی توان بالقوه آن را دارد که هزاران مین در آبراه های اصلی قرار دهد. 

فاتوهرسی، میلر و رز در گزارش خود می نویسند: "زرادخانه ایران شامل ترکیبی از مین های قدیمی و ارزانتر است که در آب شناور شده و پس از برخورد با هرجسمی، منفجر می شوند؛ و همچنین مین های پیشرفته تر که می توان آنها را از هواپیما به داخل آب پرتاب کرد. این مین ها در کف اقیانوس قرار گرفته و پس از شناسایی کشتی های اطراف، منفجر می شوند." 

در همین حال محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران ماه پیش گفته بود ما قطعا قادریم تنگه هرمز را ببندیم، "اما نمی خواهیم چنین کنیم زیرا تنگه هرمز و خلیج فارس، گذرگاه های حیاتی ما هستند." 

ملوانان در عملیات مین روبی ناوگان پنجم آمریکا می گویند آنها تشدید بحران و خصومت در خلیج فارس – یعنی سقوط پهبادها به دست ایران و آمریکا و همچنین عملیات نقابداران ایرانی در توقیف نفت کش انگلیسی – را همراه با هیجان و بدبینی می نگرند. آنها مشتاقند که در این مساله نقش داشته باشند اما در توانایی خود برای این منظور مردد هستند.

نیروی دریایی آمریکا درنظر دارد تا سال 2020 سه دستگاه مین روب آونجر مستقر در آمریکا را از رده خارج کند تا بتواند برای مین روبی های مستقر در بحرین و ژاپن، قطعات یدکی تهیه کند. اما آونجرها همچنان قرار است تعدادی عملیات مین روبی اجرا کنند، و در عین حال نیروی دریایی در حال آزمایش برنامه موسوم به "کشتی های فرصت" است. 

براساس این طرح، ملوانان نیروی دریایی وارد کشتی های حمل و نقل، پاسورهای آبی خاکی و سایر کشتی های غیررزمی می شوند و از آنها به عنوان پایگاهی برای پشتیبانی غواصان مین روب، پهبادهای زیرآبی و چرخ بال استفاده می کنند.»

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۱۴۳۵۳۹۱۰:۲۸:۱۲ ۱۳۹۸/۸/۴
تنها در زمان یک جنگ واقعی معلوم می شود که کی چه کاره است.
ناشناس۱۱۴۳۷۶۶۱۳:۰۵:۳۵ ۱۳۹۸/۸/۴
به فرض که هزاران مین هم ایران در خلیج فارس بریزد آخرش چی ؟ چه کشوری تمام زیرساختارهایش نابود می شود ایران یا آمریکا ! سواحل چه کشوری اشغال می شود ایران یا آمریکا !
ناشناس۱۱۴۴۰۹۷۱۷:۰۲:۵۸ ۱۳۹۸/۸/۴
با این حساب منظورت اینه که از همین الان دستا رو بالا بگیریم ؟ نعععععععععع؟!
ناشناس۱۱۴۴۱۲۸۱۷:۴۴:۵۲ ۱۳۹۸/۸/۴
با منطق شما: برای چه آمریکا موشک اتمی دارد؟ با ۱۵۰ بمب‌های اتمی که روس‌ها یا چین در آمریکا منفجر کنند اقتصاد آمریکا برای سالیان دراز فلج خواهد شد. مساله این است که آمریکا موشک اتمی دارد که کسی به آمریکا حمله نکند. هدف از ساخت سلاح و مین در ایران هم افزایش هزینه است تا آمریکا به ایران حمله نکند. خیالتان راحت باشد، اگر توان بازدارنده‌ی ایران بالا نبود، آمریکا زحمت مذاکره با شیخ حسن و تیم مذاکره‌کننده ایرانی را به خود نمی‌داد.
ناشناس۱۱۴۳۷۱۶۱۲:۳۹:۳۲ ۱۳۹۸/۸/۴
نگران آنها نباشید! آنها نه تنها از مشاهده و بیان مشکلاتشان ناراحت نمی شوند بلکه خوشحال هم میشوند چرا که برای رفع آن اقدام میکنند. این ما هستیم که برای فرار از مشکلات آنرا پنهان میکنیم
ناشناس۱۱۴۳۹۷۶۱۵:۲۲:۱۱ ۱۳۹۸/۸/۴
مزدوران امریکا بهشون برخورد
ناشناس۱۱۴۳۹۸۱۱۵:۲۳:۱۶ ۱۳۹۸/۸/۴
آمریکا غول پلاستیکیه
هوشنگ۱۱۴۴۰۰۹۱۵:۵۱:۱۴ ۱۳۹۸/۸/۴
مثل اینکه از بیان ضعفهای قبله آمالتان شیطان بزرگ بد جوری رنجیده خاطر شدید. جهت اطلاع گفته شود که این مقاله را در ایران ننوشته اند بلکه در آمریکا.
ناشناس۱۱۴۴۰۸۴۱۶:۴۳:۵۴ ۱۳۹۸/۸/۴
در جنگ جهانی دوم به اون عظمت چقدر از تاسیسات امریکا تخریب شد در جنگ کره و ویتنام و عراق و افغانستان چقدر؟ در عوض اون طرف چقدر خرابی داشت؟
محسن۱۱۴۴۲۶۰۲۰:۱۷:۵۶ ۱۳۹۸/۸/۴
همانگونه که رهبر انقلاب فرمودند : جنگ نخواهد شد ، هدف از این مقالات بیشتر جنگ روانی و تحکیم تحریم اقتصادی است تا کسی با کشور ما داد و ستد نکند

پربحث‌های اخیر

 1. بودجه ۹۹ بوی نفت نمی دهد

 2. جهانگیری: تفاوت ما با دولت قبل در مبارزه با فساد است؛ هیچ خط قرمزی نداریم/ مردم باید باور داشته باشند که قوه قضائیه پاک است

 3. نماینده بسیج دانشجویی خطاب به روحانی: قرار بود رفاه بیاورید؛ نه اینکه مردم گرفتار نان شب شوند/ کلیدتان شکسته است یا آن را برعکس چرخانده‌اید؟

 4. نماینده مجلس: ممکن است نرخ بنزین دو هزار تومان شود/ دو نرخی بودن بنزین در بودجه ۹۹ حذف می‌شود

 5. خودتان راجع به این تصاویر قضاوت کنید!

 6. نوبخت: پرداخت حمایت معیشتی دهم و یارانه ۲۰ هر ماه/ وعده ایجاد یک میلیون فرصت شغلی در سال آینده

 7. نوبخت: آمریکا اجازه واردات بنزین به ایران را نمی‌داد/ حذف یارانه به استرس آن برای مردم نمی‌ارزد

 8. هوای حسابتان را داشته باشید/ رمز یکبار مصرف و کاهش آمار برداشت اینترنتی غیر مجاز از حساب های بانکی

 9. چرا روسیه از سایت فردو کنار کشید؟

 10. آذری‌جهرمی: پنجشنبه برای مردم سورپرایز خواهیم داشت

 11. کاهش سهمیه ۳۰ درصدی ایثارگران در کنکور به ۵ درصد

 12. سخنگوی دولت: درباره آمار کشته‌شدگان حوادث اخیر نمی‌توانیم مثل آمریکا آمار فله‌ای بدهیم

 13. استراماچونی در هواپیما هنگام ترک ایران

 14. پاسخ ضرغامی به روحانی ! گزارش دقیق ۹۴۷ میلیون دلار در بانک مرکزی است از آنها بخواهید+فیلم

 15. وزارت ورزش: پیگیر بازگشت و ادامه فعالیت استراماچونی هستیم

 16. روحانی:‌ چه زمانی گفتم مشکلات را ۱۰۰ روزه حل می‌کنیم؟/ برجام نه مقدس است و نه لعنتی/ مذاکره کار انقلابی است

پربحث‌های دیروز

 1. روحانی: بر اساس بودجه ۹۹ حقوق کارمندان و بازنشستگان ۱۵درصد افزایش می‌یابد/ بودجه سال آتی، بودجه استقامت است

 2. روغن ریخته‌ای که رییس جمهور نذر امامزاده کرد!...

 3. لیلاز: مردم دیگر نگران قیمت بنزین نباشند

 4. پیشنهاد عباس عبدی برای برگزاری انتخابات زودرس ریاست‌جمهوری/ انتقاد قوچانی از عارف و شورای عالی اصلاح‌طلبان/چرا احمدی‌نژاد در انتخابات مجلس ثبت‌نام نکرد؟

 5. پایان ثبت نام نامزدهای انتخابات مجلس/ رقابت اصولگرایان و اصلاح طلبان چگونه خواهد بود؟

 6. جایگزین موگرینی کارش را با دخالت در امور ایران آغاز کرد

 7. طرح «استیضاح» و «محاکمه» همزمان زنگنه در مجلس و دادگاه

 8. گزارش نیویورک تایمز از نقاشی های یک زندانی شکنجه‌ شده در گوانتانامو

 9. آیا محسن لرستانی اعدام شد؟

 10. هدیه خداحافظی آمریکا به دانشمند ایرانی

 11. انبارلویی: فکری برای ارزش پول ملی بکنید

 12. وزیر ارتباطات در دوره دانشجویی/عکس

 13. بهترین زمان خرید مسکن چه موقع است؟/ پیش‌بینی قیمت مسکن در ادامه سال ۹۸

 14. دو اقدام لازم قضایی که نیازمند دستور رئیسی است      

 15. تبانی برخی بانک‌های خصوصی برای ارائه تسهیلات ۷ هزار میلیاردی به شرکت‌های صوری

 16. اسرائیل: علیه ایران به گزینه نظامی متوسل می شویم

 17. بودجه سال ۹۹ صداوسیما ۱۰۰ میلیارد تومان کاهش یافت

 18. بزرگداشت سالروز درگذشت مولانا در ترکیه

 19. محدودیت جدید صرافی‌ها برای فروش دلار

 20. کمترین و بیشترین بودجه ۹۹ به کدام استان‌ها تعلق گرفت + جدول

 21. ولایت فقیه در عراق

 22. آخرین قیمت طلا، دلار و سکه + جدول

 23. آخرین وضعیت مصوبه «تعیین محل تجمعات»

 24. خشم هواداران از جدایی آندره آ استراماچونی

 25. نحوه افزایش حقوق بگیران مشخص شد

پربحث‌های هفته

 1. تبعیض آشکار در اخذ مالیات/ آیا همه هنرمندان باید از پرداخت مالیات معاف می‌شدند؟

 2. شما چه فکر می‌کنید؟ | آشنا: جماعت زیادی از راه مسافرکشی با ماشین شخصی زندگی می‌کنند...

 3. یک عکس؛ یک شرح | «رضا جان انقلاب این طور نیست که تو فهمیده‌ای...»

 4. ترامپ از ایران تشکر کرد؛ مبادله زندانیان حاصل «یک مذاکره بسیار منصفانه» بود

 5. سعید ملایی تبعه مغولستان شد+عکس

 6. روحانی: بر اساس بودجه ۹۹ حقوق کارمندان و بازنشستگان ۱۵درصد افزایش می‌یابد/ بودجه سال آتی، بودجه استقامت است

 7. وزیر کشور: یک مقدار افزایش قیمت‌ها،‌ در برابر افزایش قیمت بنزین طبیعی است

 8. ده چیز که برای اولین بار در عربستان باب شد

 9. مطهری: افزایش قیمت بنزین ضروری بود/ اگر شرایط مناسب بود روحانی را استیضاح می‌کردیم/ یک خانه ۵۷۶ متری و یک پژو دارم

 10. علت طولانی بودن روند صدور کارت ملی چیست؟

 11. ترفند کارمند بانک در برابر اغتشاشگران + عکس

 12. داماد رئیس جمهور در انتخابات ثبت نام کرد!

 13. توضیحات رامبد جوان درباره مهاجرت و خندوانه

 14. ابطحی: روحانی هویت امنیتی خود را در این روزها نشان داد/ انتقاد منیژه حکمت از معافیت مالیاتی هنرمندان/ آخرین اخبار از حضور جلیلی و قالیباف در انتخابات

 15. در نیزارهای ماهشهر چه گذشت؟! / روایتی تازه از وقایع اخیر در بندر ماهشهر

 16. سازمان مبارزه با فساد تشکیل دهید...

 17. اقتصاددانان خطاب به رئیس‌جمهور: اسامی کارشناسان موافق و اسناد کارشناسی طرح افزایش قیمت بنزین را منتشر کنید

 18. روغن ریخته‌ای که رییس جمهور نذر امامزاده کرد!...

 19. لیلاز: مردم دیگر نگران قیمت بنزین نباشند

 20. صندلی اتوبوس‌های پایتخت فروشی می‌شود!

 21. خسارت ۱۰۰ هزار میلیارد تومانی زنگنه به کشور

 22. تجمع پراکنده و ساختارشکنانه در چند دانشگاه تهران

 23. «اعتراض»، «آشوب»، «اغتشاش» یا «فتنه»؟ ؛ هر چه بود درسی شد برای عبرت...

 24. سخنان عجیب مطهری درباره طرح افزایش قیمت بنزین/ وقتی یک نهاد نظارتی به نمایندگان هدیه می‌دهد!/ قوچانی: نمی‌توان از کارنامه اصلاح‌طلبان دفاع کرد

 25. بودجه ۹۹ بوی نفت نمی دهد

پربحث‌های هفته

 1. ترامپ از ایران تشکر کرد؛ مبادله زندانیان حاصل «یک مذاکره بسیار منصفانه» بود

 2. ده چیز که برای اولین بار در عربستان باب شد

 3. آغاز مصادره اموال مقامات فاسد ترکمنستان+ تصاویر

 4. نیویورک تایمز: ترامپ، تمسخر در خارج و استیضاح در داخل

 5. جایگزین موگرینی کارش را با دخالت در امور ایران آغاز کرد

 6. گزارش نیویورک تایمز از نقاشی های یک زندانی شکنجه‌ شده در گوانتانامو

 7. هدیه خداحافظی آمریکا به دانشمند ایرانی

 8. وحشت آفرینی آمریکا علیه تکنولوژی چینی/ آمریکا در برابر هوآوی کم آورده است؟!

 9. چرا روسیه از سایت فردو کنار کشید؟

 10. اسرائیل: علیه ایران به گزینه نظامی متوسل می شویم

 11. روایت واشنگتن پست از زندگی تندروترین فرقه های یهودی در سرزمین‌های اشغالی 

 12. آشوب‌های عراق و استعفای عادل عبدالمهدی؛ داعش بازمی گردد؟

 13. ترامپ زیر حرف خود درباره ایران زد!

 14. عکس/برایان هوک در کنار تبعه آمریکایی که با دانشمند ایرانی معاوضه شد

 15. عراقچی: تمام اعضای برجام آمریکا را ریشه تنش‌ها می‌دانند

 16. فیس بوک صفحه کاربری عربی رهبر انقلاب را پاک کرد

 17. خطر بازگشت داعش به عراق همزمان با افزایش ناآرامی ها/ جزئیات حملات سنگین و کم سابقه تروریست ها در استان های دیاله و الانبار+ نقشه میدانی و عکس

 18. سلیمانی: آمریکایی‌ها به دیگر زندانی‌ها گفته بودند که من تروریست و بمب‌گذار هستم

 19. اردوغان: تنها ما بودیم که داعش را در سوریه شکست دادیم

 20. پلوسی رسما دستور استیضاح ترامپ را صادر کرد

 21. نشنال اینترست: "داووس صحرا" در عربستان شکست خواهد خورد

 22. مدودف: قطع دسترسی روسیه به سوئیفت اعلام جنگ است

 23. ماهیت واقعی FATF چیست؟/ وقتی اندیشکده انگلیسی هم ادعاهای FATF را زیر سوال می‌برد

 24. واکنش ترامپ به پیشنهاد ماکرون برای کاهش‌ تحریم‌های ایران

 25. مدیر کل جدید آژانس: هنوز از ایران پاسخ رضایت‌بخش دریافت نکرده‌ایم

آخرین عناوین