نشنال اینترست: مین روب‌های آمریکایی در خلیج فارس، ماشین ظرف شویی را به جای مین اشتباه می گیرند!

حمیدرضا بابائی، گروه جهان الف،   3980804031 ۱۰ نظر، ۰ در صف انتشار و ۷ تکراری یا غیرقابل انتشار

نشریه نشنال اینترست در گزارشی از توان نیروی دریایی ایران در خلیج فارس نوشت: در صورت بروز جنگ در منطقه، مین های ایرانی قادرند حرکت رزم ناوهای پیشرفته و بزرگ آمریکا را به میزان چشمگیری کاهش دهند. 

نشنال اینترست: مین روب‌های آمریکایی در خلیج فارس، ماشین ظرف شویی را به جای مین اشتباه می گیرند!

به گزارش الف نشنال اینترست در گزارشی به قلم "دیوید اکس"  گزارشگر آمریکایی در حوزه نظامی تاکید کد ردیاب های صوتی مین روبهای آمریکایی آنقدر ناکارآمد هستند که ماشین ظرف شویی و تور صید خرچنگ را با مین اشتباه می گیرند:

 « در صورت بروز جنگ با ایران، مین روب های کوچک و قدیمی آمریکا باید تلاش کنند مین های زیرآبی ایران را پیدا و خنثی کنند. که نتایج آن برای عملیات نظامی آمریکا – اگر نگوییم تجارت جهانی – بسیار شدید خواهد بود. 

در میان یازده مین روب کلاس  "آونجر" که در دهه 1980 کارایی داشت، چهار دستگاه از بحرین به حرکت درمیآیند و در صورت جنگ، مسئول مین روبی تنگه استراتژیک هرمز و سایر آب راه های مهم خواهند بود. 

اما مین روب های آونجر ناکارآمد بوده، هزینه ای هم صرف تعمیر و بهینه سازی آنها نمی شود. یک افسر نیروی دریایی آمریکا پیشتر به  "رابرت فاتوهرسی"، "مگان رز" و "کریستن میلر" خبرگاران نشریه "پروپابلیکا" گفته است مین روب ها به صورت "مرتب به تعمیرات نیاز دارند." 

نیروی دریایی آمریکا از چندین سال گذشته تاکنون هزینه مین روبی را به تولید کشتی های جنگی چند منظوره ساحلی (LCS) اختصاص داده است. LCS ها قرار بود جایگزین آونجرها بشوند اما هزینه نگه داری آنها بالا است و از طرفی برای بسیاری از ماموریت هایی که انتظار می رفت نیروی دریایی انجام دهد، غیرقابل اتکا و نامناسب هستند. 

نیروی دریایی آمریکا در سال 2016 تولید روبات مخصوص مین روبی را برای LCS متوقف کرد. و در همین حال آونجرها هم به تدریج زنگ زده شده اند. 

گزارشگران پروپابلیکا می گویند: "شرکت هایی که پیشتر قطعات یدکی این دستگاه ها را می ساختند، دیگر وجود خارجی ندارند. یک دریانورد آمریکایی به تازگی در عرشه یک کشتی گفته است ردیاب های صوتی که باید مین ها را پیدا کنند، آنقدر بی دقت هستند که در تمرینات آموزشی، ماشین های ظرف شویی،  تور صید خرچنگ و خودروهای غرق شده در کف اقیانوس را به جای بمب شناسایی می کردند." 

مین روب USS Devastator  هم با شماره سریال MCM 6 آنقدر غیرعملیاتی بوده است که دریانوردان به شوخی از آن به عنوان "ساختمان شماره 6" یاد می کنند، زیرا اصلا حرکت نمی کند. 

این در حالی است که مقامات ارشد نیروی دریایی آمریکا ناوگان مین روبی خود در خلیج فارس را که شامل ترکیبی از کشتی های قدیمی، چرخ بال ها و پهبادهای جدید است به عنوان "بهترین و کارآمدترین" ناوگان منطقه خوانده اند. یک سخنگوی نیروی دریایی هم به تازگی گفته است ناوگان مین روب آمریکا "کاملا قادر است" ماموریت پیدا و خنثی کردن مین ها را اجرا کند. به گفته این سخنگو، پهبادهای زیرآبی " به میزان بالایی عملکرد موفق دارند" و سیستم های ردیاب صوتی به روی کشتی ها "در یافتن مین، بسیار دقیق هستند." 

این سخنگو البته پذیرفته است که " با کشتی های قدیمی چالش هایی وجود دارد، از جمله در خصوص تعمیر و نگه داری"، که ممکن است مدت اجرای ماموریتشان را طولانی تر کند، اما می گوید به تازگی مشکلات نگه داری "به میزانی چشمگیر" بهبود یافته است.  این سخنگو در 6 ژولای گفته بود تمام چهار دستگاه مین روب قدیمی مستقر در خلیج فارس در آن زمان در دریا بوده اند. (یک افسر مستقر در یکی از این کشتی ها آن را "تمرین عکاسی" خوانده، می گوید "بسیار بعید" است که بتوان هر چهار مین روب را باهم دید.)

جنگ با ایران مستلزم عملیات گسترده مین روبی است. جمهوری اسلامی توان بالقوه آن را دارد که هزاران مین در آبراه های اصلی قرار دهد. 

فاتوهرسی، میلر و رز در گزارش خود می نویسند: "زرادخانه ایران شامل ترکیبی از مین های قدیمی و ارزانتر است که در آب شناور شده و پس از برخورد با هرجسمی، منفجر می شوند؛ و همچنین مین های پیشرفته تر که می توان آنها را از هواپیما به داخل آب پرتاب کرد. این مین ها در کف اقیانوس قرار گرفته و پس از شناسایی کشتی های اطراف، منفجر می شوند." 

در همین حال محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران ماه پیش گفته بود ما قطعا قادریم تنگه هرمز را ببندیم، "اما نمی خواهیم چنین کنیم زیرا تنگه هرمز و خلیج فارس، گذرگاه های حیاتی ما هستند." 

ملوانان در عملیات مین روبی ناوگان پنجم آمریکا می گویند آنها تشدید بحران و خصومت در خلیج فارس – یعنی سقوط پهبادها به دست ایران و آمریکا و همچنین عملیات نقابداران ایرانی در توقیف نفت کش انگلیسی – را همراه با هیجان و بدبینی می نگرند. آنها مشتاقند که در این مساله نقش داشته باشند اما در توانایی خود برای این منظور مردد هستند.

نیروی دریایی آمریکا درنظر دارد تا سال 2020 سه دستگاه مین روب آونجر مستقر در آمریکا را از رده خارج کند تا بتواند برای مین روبی های مستقر در بحرین و ژاپن، قطعات یدکی تهیه کند. اما آونجرها همچنان قرار است تعدادی عملیات مین روبی اجرا کنند، و در عین حال نیروی دریایی در حال آزمایش برنامه موسوم به "کشتی های فرصت" است. 

براساس این طرح، ملوانان نیروی دریایی وارد کشتی های حمل و نقل، پاسورهای آبی خاکی و سایر کشتی های غیررزمی می شوند و از آنها به عنوان پایگاهی برای پشتیبانی غواصان مین روب، پهبادهای زیرآبی و چرخ بال استفاده می کنند.»

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۱۴۳۵۳۹۱۰:۲۸:۱۲ ۱۳۹۸/۸/۴
تنها در زمان یک جنگ واقعی معلوم می شود که کی چه کاره است.
ناشناس۱۱۴۳۷۶۶۱۳:۰۵:۳۵ ۱۳۹۸/۸/۴
به فرض که هزاران مین هم ایران در خلیج فارس بریزد آخرش چی ؟ چه کشوری تمام زیرساختارهایش نابود می شود ایران یا آمریکا ! سواحل چه کشوری اشغال می شود ایران یا آمریکا !
ناشناس۱۱۴۴۰۹۷۱۷:۰۲:۵۸ ۱۳۹۸/۸/۴
با این حساب منظورت اینه که از همین الان دستا رو بالا بگیریم ؟ نعععععععععع؟!
ناشناس۱۱۴۴۱۲۸۱۷:۴۴:۵۲ ۱۳۹۸/۸/۴
با منطق شما: برای چه آمریکا موشک اتمی دارد؟ با ۱۵۰ بمب‌های اتمی که روس‌ها یا چین در آمریکا منفجر کنند اقتصاد آمریکا برای سالیان دراز فلج خواهد شد. مساله این است که آمریکا موشک اتمی دارد که کسی به آمریکا حمله نکند. هدف از ساخت سلاح و مین در ایران هم افزایش هزینه است تا آمریکا به ایران حمله نکند. خیالتان راحت باشد، اگر توان بازدارنده‌ی ایران بالا نبود، آمریکا زحمت مذاکره با شیخ حسن و تیم مذاکره‌کننده ایرانی را به خود نمی‌داد.
ناشناس۱۱۴۳۷۱۶۱۲:۳۹:۳۲ ۱۳۹۸/۸/۴
نگران آنها نباشید! آنها نه تنها از مشاهده و بیان مشکلاتشان ناراحت نمی شوند بلکه خوشحال هم میشوند چرا که برای رفع آن اقدام میکنند. این ما هستیم که برای فرار از مشکلات آنرا پنهان میکنیم
ناشناس۱۱۴۳۹۷۶۱۵:۲۲:۱۱ ۱۳۹۸/۸/۴
مزدوران امریکا بهشون برخورد
ناشناس۱۱۴۳۹۸۱۱۵:۲۳:۱۶ ۱۳۹۸/۸/۴
آمریکا غول پلاستیکیه
هوشنگ۱۱۴۴۰۰۹۱۵:۵۱:۱۴ ۱۳۹۸/۸/۴
مثل اینکه از بیان ضعفهای قبله آمالتان شیطان بزرگ بد جوری رنجیده خاطر شدید. جهت اطلاع گفته شود که این مقاله را در ایران ننوشته اند بلکه در آمریکا.
ناشناس۱۱۴۴۰۸۴۱۶:۴۳:۵۴ ۱۳۹۸/۸/۴
در جنگ جهانی دوم به اون عظمت چقدر از تاسیسات امریکا تخریب شد در جنگ کره و ویتنام و عراق و افغانستان چقدر؟ در عوض اون طرف چقدر خرابی داشت؟
محسن۱۱۴۴۲۶۰۲۰:۱۷:۵۶ ۱۳۹۸/۸/۴
همانگونه که رهبر انقلاب فرمودند : جنگ نخواهد شد ، هدف از این مقالات بیشتر جنگ روانی و تحکیم تحریم اقتصادی است تا کسی با کشور ما داد و ستد نکند

پربحث‌های دیروز

 1. احمد توکلی خواستار پاسخگویی مدیرعامل بانک کشاورزی به مردم و مسئولان شد

 2. قالیباف: مشکلات اقتصادی قابل حل است/ شهید سلیمانی با اتکا به جوانان موفق شد

 3. تظاهرات میلیونی عراقی ها علیه آمریکا ، فرصتی برای اتحاد دوباره

 4. بازتاب تظاهرات "جمعه استقلال" عراقی ها در رسانه های جهان

 5. نظرات برگزیده مخاطبین الف: چرا دولت به پیشنهادات اقتصاددانان گوش نمی‌کند؟/ برخی هنرمندان در صداوسیما مشهور شدند اما حالا ژست اپوزیسیون می‌گیرند/ حاکمیت باید با دانشجویان مدارا کند

 6. سخنگوی ارتش صهیونیستی: اسلام حقیقی در عربستان سعودی است

 7. ظریف خطاب به عادل الجبیر: کشورهای عادی کشتارگاه هایشان را به کنسولگری مبدل نمی کنند

 8. تصویر باورنکردنی از غرق شدن خودروها در برف پیرانشهر

 9. واکنش وزارت بهداشت به آتش‌زدن کتاب‌ پزشکی توسط یک مدعی طب‌ اسلامی

 10. دادکان: کدام پیروزی؛ AFC تره هم برایتان خرد نمی‌کند!

 11. عصائب اهل الحق: ترامپِ احمق با پای خودش از عراق نرود به زور بیرون انداخته می‌شود

پربحث‌های هفته

 1. تجربه‌ای برای آیندگان تا دیگر ماشه‌ای را علیه ما نچکانند!...

 2. آیا جهان، ایران را در نقطه اتخاذ «تصمیم بزرگ» قرار خواهد داد؟

 3. از مذاکره به بهانه «سایه جنگ» تا مذاکره به دلیل «شرایط جنگی»...

 4. آیا مدیرعامل فراری نیسان، کپی ژاپنی محمود رضا خاوری است؟!

 5. آقای روحانی! از این حرفها چه باید بفهمیم؟ 

 6. پاسخ شهاب حسینی به هجمه‌ها: منتقد اتفاقات تلخ هستم/ در فیلم‌ با بودجه دولتی بازی می‌کنید اما از فجر انصراف می‌دهید؟

 7. ایران و «توافق ترامپ» که قاسم سلیمانی به آن اشاره کرده بود

 8. «بلد نبودن» یا «نخواستن»؛ آقای روحانی، مسئله این است!

 9. احمد توکلی خواستار پاسخگویی مدیرعامل بانک کشاورزی به مردم و مسئولان شد

 10. حسابرسی نهادهای تحت پوشش دفتر رهبری و زیرمجموعه های آنها / نظر محمد قوچانی درباره برنامه‌های شبکه افق/ تعیین جایزه برای قتل ترامپ از تریبون مجلس

 11. ماجرای مخالفت رئیس صداوسیما با درخواست عجیب روحانی/ اعمال فشار حداکثری دولت به علی‌عسکری

 12. ماجرای کاخ مرمر که مرحوم هاشمی رفسنجانی در آن مستقر بودند

 13. معاون فرمانده کل سپاه: در حمله به عین الاسد ۱۳۴ نفر کشته و ۲۴۵ نفر زخمی شده‌اند

 14. "شیر" را از سبد غذایی حذف نکنید/ تکذیب ادعاهای یک کارشناس

 15. زمستان سخت دروغ و روسیاهی دشمنان مردم ایران

 16. اوضاع را شیر تو شیر نکنیم!..

 17. تیم‌های ایرانی از حضور در لیگ قهرمانان آسیا انصراف دادند

 18. روایت شاهدان عینی سقوط هواپیمای اوکراینی + عکس

 19. نامه خصوصی محسن هاشمی به فتاح درباره آیت‌الله هاشمی و ماجرای کاخ مرمر

 20. وقتی ترامپ خودش را حرامزاده توصیف می‌کند

 21. اعتراف آمریکا: شمار تلفات انتقام موشکی ایران افزایش پیدا کرده است

 22. استدلال‌های جالب برای نقد سخنان علی مطهری/ ظریف اروپا را به خروج ایران از NPT تهدید کرد/ سکوت رسانه‌ای درباره محرومیت باشگاهها از میزبانی قابل پذیرش نیست

 23. کنفدراسیون فوتبال آسیا از تصمیم ضدایرانی خود عقب‌نشینی کرد + جزئیات

 24. جهان‌آرا، عصرانه و ثریا دیگر «زنده» نخواهند بود

 25. ترامپ: قاسم سلیمانی را کشتیم چون او حرف‌های بدی درباره کشور ما (آمریکا) می‌زد

پربحث‌های هفته

 1. ایران و «توافق ترامپ» که قاسم سلیمانی به آن اشاره کرده بود

 2. معاون فرمانده کل سپاه: در حمله به عین الاسد ۱۳۴ نفر کشته و ۲۴۵ نفر زخمی شده‌اند

 3. اعتراف آمریکا: شمار تلفات انتقام موشکی ایران افزایش پیدا کرده است

 4. ترامپ: قاسم سلیمانی را کشتیم چون او حرف‌های بدی درباره کشور ما (آمریکا) می‌زد

 5. آمریکا، سردار قاآنی را به ترور تهدید کرد

 6. نشنال اینترست: ایران برنده نظامی خاورمیانه 

 7. ۱۱ سنگ بزرگ پیش پای ایران و چین برای همکاری اقتصادی

 8. تظاهرات میلیونی عراقی ها علیه آمریکا ، فرصتی برای اتحاد دوباره

 9. چرا آمریکایی‌ها تلفات حمله موشکی به پایگاه عین الاسد را اعلام نمی‌کنند؟ + عکس

 10. بلایی که ویروس کرونا بر سر اقتصاد چین می‌آورد

 11. نظرسنجی «سی‌ان‌ان»: تمام نامزدهای دموکرات ترامپ را شکست می‌دهند

 12. نیویورک تایمز: ابلیس ترامپ واگیر است

 13. بازتاب تظاهرات "جمعه استقلال" عراقی ها در رسانه های جهان

 14. توماس فریدمن درنیویورک تایمز: ترامپ مثل آب خوردن دروغ  می‌گوید !

 15. نقطه زن بودن موشک‌ها دیگر در سیطره آمریکا نیست/ دقت موشک‌های سپاه واقعی و بالا است

 16. سخنگوی ارتش صهیونیستی: اسلام حقیقی در عربستان سعودی است

 17. ناگفته‌هایی از ترور سردار سلیمانی؛ سردار حاجی زاده: آمریکایی‌ها را رصد می‌کردیم و می‌دیدیم اما نمی‌دانستیم برنامه آنها چیست

 18. دیپلمات آلمانی خطاب به ایران: اسرائیل را به رسمیت بشناسید!

 19. روایت اقتصاددان مشهور آمریکایی از لاف‌زنی‌ها درباره موفقیت اقتصادی ترامپ

 20. ترامپ: مجروح شدن نیروهایمان در عین‌الاسد خیلی جدی نبود/ درباره تعداد مجروحین از پنتاگون سوال کنید

 21. دولت جدید و جوان لبنان؛ ماموریت غیر ممکن یا معجزه‌ وحدت ملی؟

 22. تاکید کانادا بر ارسال جعبه‌ سیاه هواپیمای اوکراینی به اوکراین یا فرانسه

 23. راهپیمایی زنان آمریکایی به تظاهرات علیه ترامپ تبدیل شد + تصاویر

 24. بازداشت مفتی داعش و بردارش در موصل + عکس

 25. مکرون خواستار توافق با ایران بر سر برنامه موشکی بالستیک شد

آخرین عناوین