کنکور ۵۲ ساله شد؛ خانه تکانی اساسی در شکل آزمون از ۱۴۰۲

اجتماعی،   4000409092

کنکور، فراز و نشیب‌های زیادی را پشت سر گذاشته است و در حالی که در ۵۲ سالگی به سر می‌برد، قرار است دو سال دیگر لباسی نو بر تن کند.

کنکور ۵۲ ساله شد؛ خانه تکانی اساسی در شکل آزمون از ۱۴۰۲

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، کنکور سراسری ۱۴۰۰ امروز در سراسر کشور آغاز می شود و پای در ۵۲ سالگی خود می گذارد اما کنکور چگونه و چرا در کشور شروع شد و چه مسیر پر تلاطمی را تا اینجای کار در کشور طی کرده است؟.

جرقه امتحانی به نام کنکور چطور زده شد؟

 اولین آزمون ورودی دانشگاهی در سال ۱۳۳۷ در دانشگاه تهران برگزار شد. اجرای آزمون در آغاز کار در سال ۱۳۴۲ به عهده هیئت دوگانه نظارت و اجرایی مسابقات ورودی گذاشته شد و به این ترتیب نخستین آزمون سراسری در سال ۱۳۴۲ انجام شد. این آزمون شامل مواد عمومی از زبان فارسی، زبان خارجی و اطلاعات عمومی و نیز مواد اختصاصی هریک از رشته های سه گانه ادبی، ریاضی و طبیعی بود و با شیوه تستی انجام شد.

این شیوه تستی موردانتقاد صاحب نظران و متصدیان آموزش عالی قرار گرفت و  به این ترتیب از سال ۱۳۴۳ تا ۱۳۴۸ دانشگاههای دولتی و اغلب مؤسسات خصوصی آموزش عالی به تبعیت از دانشگاه تهران، شیوه تستی گزینش را رها کردند و طرح سؤال های تشریحی و تصحیح و محاسبه دستی را ترجیح دادند.

نخستین آزمون ورودی سراسری دوره های جدید در ۱۵ مردادماه ۱۳۴۸ به مدت ۴ روز در ۷ حوزه امتحانی برگزار شد. ۱۲ دانشگاه و مراکز آموزش عالی از جمله : دانشگاه های تهران، تبریز، مشهد، جندی شاپور و ... از این طریق ۸ هزار و ۳۲۵ نفر دانشجو انتخاب کردند. مجموع تعداد داوطلبان دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالی دولتی در این سال ۴۷ هزار و ۷۷۳ نفر، تعداد داوطلبان زن ۱۷ هزار و ۵۰۰ نفر (حدود ۳۷ درصد) و تعداد مردها ۳۰ هزار و ۲۷۳ نفر بوده است. همچنین حدود ۵ هزار نفر داوطلب مؤسسات آموزش عالی غیردولتی بوده اند که تعداد آنها در سال ۱۳۴۸ سه مؤسسه بوده است.

در سال تحصیلی ۱۳۴۹-۱۳۵۰ ، آزمون به صورت تستی و چند جوابی بود. در سال ۱۳۵۲ نیز ۱۳ دانشگاه در آزمون سراسری شرکت کردند، اما دانشگاه شیراز به طور جداگانه و مستقل به پذیرش دانشجو اقدام کرد، تغییری که در نحوه آزمون در این سال به وجود آمد، آن بود که از داوطلبان آزمایش هوش و استعداد تحصیلی و بر حسب نوع دیپلم، آزمایش اطلاعات عمومی در حدود برنامه دوره دوم متوسطه به عمل آمد.

در سال تحصیلی ۱۳۵۳ - ۱۳۵۴ ، تغییرات عمدهای در آزمون سراسری صورت گرفت. رشته های دانشگاهی با توجه به تجانس آنها به ۵ گروه پزشکی و طبیعی، مهندسی و علوم ریاضی، ادبیات و علوم انسانی، اقتصاد و علوم اجتماعی و زبان های خارجی تقسیم شد.

در سال ۱۳۵۴ - ۱۳۵۵ ، پذیرش دانشجو به دو عامل بستگی داشت: الف( نمرات امتحانات کتبی ششم متوسطه، بی) نتایج نمرات آزمون همگانی در این نوع پذیرش، نمره های خام آزمون های استعداد. زبان فارسی، شناخت ایران، فرهنگ ملی و زبان خارجی منظور می شد و مجموع كل أن نمرات، رتبه داوطلب را تعیین می کرد. در سال بعد، ضوابط تغییری نکرد و معدل کتبی ششم به طور متوسطه ضریب ۵ و آزمون همگانی دارای ضریب ۲ بود. ضمن اینکه داوطلبان همچنان مجاز به انتخاب ۱۰ رشته تحصیلی بودند.

در سال ۱۳۵۸ کنکور سراسری همانند گذشته برگزار شد. نخستین آزمون سراسری پس از انقلاب اسلامی در سال ۱۳۵۸ به دو روش متمرکز و نیمه متمرکز انجام شد و اسامی پذیرفته شدگان از طرف سازمان سنجش اعلام شد. در این سال هر داوطلب حق داشت ده رشته را انتخاب کند و شرط سنی برای ورود به دانشگاه حذف شد.

در سالهای ۱۳۵۹ و ۱۳۶۰ به دلیل انقلاب فرهنگی دانشگاه های سراسر کشور تعطیل شدند و هیچ آزمونی برگزار نشد. همچنین، در سال ۱۳۶۰ سازمان سنجش آموزش کشور منحل شد و تحت عنوان اداره کل گزینش دانشجو در وزارت فرهنگ و آموزش عالی به فعالیت خود ادامه داد. در سال ۱۳۶۱ آزمون سراسری فقط برای رشته های پزشکی و فنی مهندسی، کشاورزی، الهيات و معارف اسلامی برگزار شد.

آزمون سراسری بعدی در سال ۱۳۶۳ با تغییراتی از جمله تبدیل سهمیه مناطق از دو سهمیه به ۵ سهمیه، برگزار شد. در برخی رشته ها مانند دریانوردی، تربیت بدنی، تئاتر و سینما علاوه بر امتحان کتبی، آزمون شفاهی و عملی نیز انجام شد. همچنین، در سال ۱۳۶۳ سهمیه نهادهای انقلاب فرهنگی برای ورود به دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالی که در واقع اولین سهمیه ایثارگری در پذیرش آموزش عالی کشور بود توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی به تصویب رسید.

در سال ۱۳۴۸ تعداد سهمیه‌های مناطق از پنج سهمیه به سه سهمیه تقلیل پیدا کرد که در حال حاضر هم ادامه دارد. در سال تحصیلی ۱۳۷۲ - ۱۳۷۱ امکان گزینش دانشجو در بیشتر رشته‌ها به صورت بومی در استان با ناحیه واسطه آموزشی انجام شد. در سال ۱۳۷۵ فارغ التحصیلان نظام جدید آموزش متوسطه نیز به داوطلبان کنکور اضافه شدند. در سال ۱۳۷۶ و آزمون سراسری برای داوطلبان نظام جدید در یک مرحله و برای داوطلبان نظام قدیم به همان شیوه سابق و در دو مرحله به مورد اجرا گذاشته شد. سال ۱۳۷۷ آخرین سال برگزاری کنکور نظام قدیم بود و پس از آن کنکور برای همه داوطلبان در یک مرحله برگزار شد.

پنج تغییر کنکور سراسری مصوب شورای عالی

سید سعید رضا عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی درباره تصمیمات برای اصلاح کنکور گفت:  تصمیم اول این است که در آزمون سراسری کنکور سهم آموزش و پرورش به لحاظ سابقه تحصیلی ۶۰ درصد و سهم کنکور سراسری ۴۰ درصد تصویب شد، تصمیم دوم این بود که کنکور سراسری متخص دروس تخصصی است و دروس عمومی به بخش سوابق تحصیلی منتقل می شود و سوابق تحصیلی مبنای ارزیابی نهایی خواهد بود، مصوبه سوم این بود که کنکور دو بار در سال برگزار شود که فشار و اضطراب از روی دوش دانش آموزان ما برداشته شود که دانش آموزان ما وقتی در این آزمون شرکت می کنند نگران نباشند که تا سال دیگر فرصت دیگری ندارند.

استاد گروه ارتباطات دانشگاه تهران توضیح داد: به این ترتیب کنکور دو بار برگزار خواهد شد. مصوبه چهارم این است، نتایج آزمون تا دو سال اعتبار دارد و دانش آموزان می توانند از نتایج آن دوبار (سالی که آزمون می دهند و سال بعد) استفاده کنند.  مصوبه پنجم درباره پذیرش بود که دانشگاه های کشور می توانند یک حد نصاب برای معدل بگذارند و مشخص کنند که تا چه معدلی را پذیرش می کنند و اگر معدل داوطلب از میزان مشخص پایین تر باشد این اختیار به دانشگاه ها داده می شود که داوطلب را پذیرش نکنند.

عاملی گفت: در حال حاضر حدود ۸۵ درصد صندلی های دانشگاه ها بدون کنکور پر می شود و حدود ۱۳ درصد ظرفیت دانشگاه ها نیازمند شرکت داوطلبان در کنکور دو مرحله ای است. این مصوبه از سال ۱۴۰۲ اعمال می شود و در کنکور ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ این مصوبه اعمال نخواهد شد.

نفس های کنکور به شماره افتاد

در این سال‌های تلاش‌های زیادی برای تغییر در شیوه برگزاری کنکور صورت گرفت و هفته گذشته تغییرات کنکور تصویب شد و مقرر شد عمر این شیوه فعلی برگزاری کنکور که در ۵۲ سال گذشته رویه مشخص داشته به پایان عمر خود برسد و کنکور با تغییراتی اساسی و در راستای اجرای بهتر عدالت گام بردارد. خیلی‌ها امیدوار به مرگ شیوه فعلی کنکور هستند و معتقدند با این طرح  عدالت در کنکور محقق می‌شود.  

یکتانتتریبون

پربحث‌های دیروز

 1. نسخه راغفر برای مهار تورم/ توضیح امیرعبداللهیان درباره زمان آغاز مذاکرات هسته‌ای/ پاسخ عراقچی به کیهان درباره گریه وندی شرمن در مذاکرات برجام

 2. لایحه رتبه‌بندی معلمان مهرماه در مجلس شورای اسلامی تصویب خواهد شد

 3. مقام سابق آمریکایی: اسرائیل تا ۲۰ سال دیگر وجود نخواهد داشت

 4. عددهای هشداردهنده در بودجه نویسی

 5. علامه حسن‌زاده آملی دار فانی را وداع گفت

 6. توییت محسن رضایی درباره تایید شهادت علی لندی

 7. ارائه بسته‌های رایگان ۳۰ تا ۶۰ گیگابایتی به استادان، معلمان و دانشجویان

 8. واکنش نمایندگان مجلس به اظهارات گستاخانه نماینده مجلس آذربایجان

 9. مدرسه‌ها وا شده؛ «دغدغه» برپا شده؟!

 10. امیرعبداللهیان: بر اساس رفتار عملی بایدن تصمیم می‌گیریم/ بزودی مذاکرات وین از سر گرفته می‌شود

 11. تولید ٣ و نیم میلیون دز واکسن کرونای رازی / نتایج مقایسه واکسن‌های «سینوفارم» و «کووپارس» اعلام شد

 12. قدردانی چین از سخنرانی رئیسی در مجمع عمومی سازمان ملل

 13. «جنگ» را چطور بخوانیم؟!   

 14. تسلیت رهبر انقلاب اسلامی به خانواده علی لندی قهرمان نوجوان ایذه‌ای

 15. برادر فوتبالیست افغانستانی: آمریکایی ها با ما مثل حیوان رفتار کردند

 16. وزیر علوم: این ترم دانشگاه‌ها به صورت حضوری و مجازی آموزش‌ها را آغاز می‌کنند

پربحث‌های هفته

 1. «علی لندی» نوجوان قهرمان ایذه‌ای آسمانی شد

 2. چراغ سبز رئیسی به جهان؛ انتقاد از آمریکا

 3. دستور رییسی درباره بیژن عبدالکریمی

 4. شیوه عجیب و خطرناک جابجایی زائران اربعین با هواپیما باربری

 5. چرا رئیس جمهور به مجمع عمومی سازمان ملل نمی‌رود؟

 6. مجری فاکس نیوز رئیس جمهور کشورش را با خاک یکسان کرد

 7. چرا برکت نتوانست به وعده تولید ۵۰ میلیون دوز واکسن عمل کند؟ / حرکت در مسیر سخت «برکت»

 8. نسخه راغفر برای مهار تورم/ توضیح امیرعبداللهیان درباره زمان آغاز مذاکرات هسته‌ای/ پاسخ عراقچی به کیهان درباره گریه وندی شرمن در مذاکرات برجام

 9. چرا توان هسته ای ایران را نمی توان تضعیف کرد؟

 10. شکار ناگهانی سگ توسط کروکدیل گرسنه

 11. سردرگمی سیستماتیک مردم

 12. لایحه رتبه‌بندی معلمان مهرماه در مجلس شورای اسلامی تصویب خواهد شد

 13. عجیب اما واقعی! هذیان گویی بایدن در آنتن زنده

 14. واردات خودرو ، مفید یا مضر ؟ 

 15. عملیات نجات توسط یک روحانی در کوه

 16. مقام سابق آمریکایی: اسرائیل تا ۲۰ سال دیگر وجود نخواهد داشت

 17. کلیپی که اشک رییس جمهور را درآورد

 18. دعوای کاذب درباره عضویت ایران درباره سازمان همکاری شانگهای

 19. به نام فقرا به کام اغنیا

 20. تقدیم لایحه دولت به مجلس، برای ساماندهی نیروهای شرکتی و قراردادی

 21. دفاعیات میرسلیم از طرح صیانت/ علت سکوت روحانی در این روزها چیست؟/ واکنش مثبت علی مطهری به نطق رئیسی در سازمان ملل

 22. دستگیری دعانویس میلیاردر در نیاوران

 23. فیلم| وداع با قهرمان دهه هشتادی/ «علی لندی» فهمیده دوران شد پیکر

 24. نیکزاد: لشکر آذری‌ها گوش به فرمان رهبر انقلاب هستند

 25. این نیز گذشت و روسیاهی به ذغال ماند!

ابر آروان

پربحث‌های هفته

 1. «علی لندی» نوجوان قهرمان ایذه‌ای آسمانی شد

 2. چرا برکت نتوانست به وعده تولید ۵۰ میلیون دوز واکسن عمل کند؟ / حرکت در مسیر سخت «برکت»

 3. علامه حسن‌زاده آملی دار فانی را وداع گفت

 4. مدرسه‌ها وا شده؛ «دغدغه» برپا شده؟!

 5. از دانا تا پادا ، هرسال مبارک بادا !

 6. زاکانی مدیران زن در شهرداری را اخراج می کند؟!

 7. دیدار چهره به چهره رئیسی با مردم و رسیدگی حضوری به مشکلات

 8. روایت رفوزه های دفاع مقدس

 9. شرایط نقل و انتقال فرزندان اعضای هیات علمی اعلام شد

 10. وزارت آموزش و پرورش جزییات بازگشایی مدارس در مهرماه را اعلام کرد

 11. اوضاع نگران کننده در مرز شلمچه/ زائران بین گیت‌های ایران و عراق سرگردان شدند

 12. خبرهای جدید از رتبه بندی معلمان

 13. خط تولید واکسن «کووپارس» فعال شد/ آمادگی برای تولید ۳ میلیون دز واکسن

 14. یک احوالپرسی ساده؛ ۳ فوتی، ۷ بستری و ۱۵ مبتلای کرونایی نجمه حسنی

 15. وزیر علوم: این ترم دانشگاه‌ها به صورت حضوری و مجازی آموزش‌ها را آغاز می‌کنند

 16. زائران ایرانی اربعین از چه خوان‌هایی باید بگذرند؟

 17. علت فوت متهم مفتاح خودرو هنوز اعلام نشده/ فریدون،نعمت‌زاده،رضوی و هاشمی در زندان هستند/مشایی در مرخصی بود و غیبت دارد

 18. تشکیل سازمان طب ایرانی، مفید یا مضر برای مردم؟/ اختلاف ادامه‌دار میان طب نوین و ایرانی

 19. دلیل انزجار انگلیسی‌ها از کریم‌خان زند

آخرین عناوین