آشنایی با بالگرد اطلاعاتی تسلیحاتی ایران در میدان نبرد + تصاویر

گروه سیاسی الف،   3990125043 ۷ نظر، ۰ در صف انتشار و ۷ تکراری یا غیرقابل انتشار

شاهد ۲۷۸ از بالگرد‌های چند منظوره ایران است که می‌تواند جواب کوبنده‌ای به دشمن بدهد.

آشنایی با بالگرد اطلاعاتی تسلیحاتی ایران در میدان نبرد + تصاویر

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، بالگرد‌های ترابری در جمهوری اسلامی ایران یکی از نیاز‌های اساسی هستند، چرا که موقعیت جغرافیایی کشورمان به شکلی است که نیاز است تا در هر لحظه و هر اتفاقی به سرعت، پشتیبانی هوایی صورت گیرد.

شاهد ۲۷۸ بالگرد چایک ایران در میدان نبرد+ فیلم و تصاویر

در همین راستا جوانان انقلاب اسلامی در سال‌های اخیر دست به ساخت بالگرد‌های ترابری در رده‌های مختلف زدند و موفق شدند در این عرصه بسیار خوب بدرخشند و تا امروز بیش از ده‌ها نمونه از این رده بالگرد‌ها را بسازند که یک نمونه آن خانواده بالگردی شاهد است.

متخصصان وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در گام نخست توانستند اولین عضو خانواده بالگردی شاهد را با نام شاهد ۲۸۵ بسازند، این بالگرد صددرصد بومی که در رده بالگرد‌های تهاجمی قرار می‌گیرد می‌تواند در ماموریت‌های پشتیبانیِ نزدیک به سرعت وارد عمل شود و تمامی تجهیزات دشمن را نابود کند.

شاهد ۲۷۸ بالگرد چایک ایران در میدان نبرد+ فیلم و تصاویر

وقتی شاهد ۲۸۵ رونمایی شد کمتر کارشناسی تصور می‌کرد این بالگرد قابلیت‌های خود را نشان دهد، اما چنان کارکردی از خود نشان داد یک سال پس از تولید نمونه دریا پایه آن هم ساخته شد و در نمایشگاه هوایی کیش به نمایش درآمد. در حال حاضر بالگرد شاهد در دو نمونه AH-۸۵A و AH-۸۵C تولید می‌شود.

تولید بر اساس یک پلتفرم در تمامی جهان کاری مرسوم است، چرا که علاوه بر کاهش باعث می‌شود تا در بحث تعمیر و نگهداری هم هزینه‌ها کاهش پیدا می‌کند و به راحتی می‌توان قطعات یک مجموعه از تجهیزات را روی عضو دیگر آن خانواده جایگزین کرد، این موضوع در کشور ما هم وجود دارد.

شاهد ۲۷۸ بالگرد چایک ایران در میدان نبرد+ فیلم و تصاویر

تولید براساس یک پلتفرم سال‌هاست در کشور ما هم انجام می‌شود و تاکنون تجهیزات بسیاری به صورت مجموعه‌ای تولید می‌شوند و شاهد هم در این رده جای گرفت، چرا که پس از شاهد ۲۸۵ متخصصان کشورمان موفق شدند این بار بالگرد ترابری شاهد ۲۷۸ را طراحی و به چرخه دفاعی وارد کنند.

حرکت بالگرد شاهد ۲۷۸ در آسمان ایران

طراحی این بالگرد بومی به میانه دهه ۷۰ شمسی برمی‌گردد که توسط جوانان وزارت دفاع شروع شد، اما اولین فروند آن در سال ۱۳۸۰ پرواز آزمایشی خود را انجام داد و توانست در سال ۹۱ مجوز‌های لازم برای پرواز را دریافت کند و وارد صحنه نبرد شود.

شاهد ۲۷۸ بالگرد چایک ایران در میدان نبرد+ فیلم و تصاویر

این بالگرد با ساختار ماژولار و با بهره گیری از روش‌های نوین طراحی و مواد مرکب پیشرفته غیر فلزی در بدنه و پره‌های اصلی ساخته شده که علاوه بر کاهش وزن پرنده موجب عدم ایجاد خوردگی و زنگ زدگی و در نتیجه امکان کار در محیط‌های گوناگون را به دنبال دارد.

شاهد ۲۷۸ بالگرد چایک ایران در میدان نبرد+ فیلم و تصاویر

این ماده و کاهش وزن پرنده باعث شده تا توان حمل محموله به میزان بسیار زیادی افزایش یابد و از طرف دیگر استفاده از سطوح بزرگ شیشه‌ای در شاهد ۲۷۸ باعث شده تا دید تمام سرنشینان از جمله ۲ خدمه پرواز به شدت افزایش یابد که این می‌تواند در میدان نبرد بسیار موثر باشد.

شاهد ۲۷۸ بالگرد چایک ایران در میدان نبرد+ فیلم و تصاویر

وقتی بالگرد شاهد ۲۷۸ رونمایی شد بسیاری معتقد بودند که شبیه به بالگرد Bell ۲۰۶ آمریکا معروف به جت رنجر است، اما با بررسی دقیق می‌توان متوجه شد که با هم تفاوت دارند، بالگرد ایرانی دماغه تیزتر و پنجره‌های بزرگتری نسبت به نمونه آمریکایی دارد و در هر سمت بالگرد دو درب برای مسافر و خلبان دیده شده، اما نکته مهم سبک‌تر بودن شاهد نسبت به بالگرد آمریکایی است.

شاهد ایرانی طولی در حدود ۱۲ متر، عرضی بالغ بر ۲ متر و ارتفاعی نزدیک به ۳ متر دارد، وزن خالی آن ۶۸۲ کیلوگرم و وزن برخاست آن به ۱۴۵۰ کیلوگرم می‌رسد. نکته بسیار مهم در بالگرد ایرانی ما، استفاده از یک موتور با توان ۴۲۰ اسب بخار است که باعث می‌شود تا شاهد ۲۷۸ با سرعت ۲۳۰ کیلومتر بر ساعت حرکت کند.

شاهد ۲۷۸ بالگرد چایک ایران در میدان نبرد+ فیلم و تصاویر

موتوری که روی شاهد ۲۷۸ سوار شده از مدل C۲۰B است که در مقایسه با جت رنجر بسیار قوی‌تر بوده و باعث می‌شود تا ملخ‌ها با سرعت خوبی حرکت کنند، اما نکته منفی بالگرد بومی ما استفاده از دو ملخ است، چرا که در حال حاضر بسیاری از بالگرد‌های پیشرفته جهان از ۴ ملخ استفاده می‌کنند، چون وجود ملخ‌های بیشتر باعث نرمی پرواز و کاهش صدا می‌شود.

شاهد ۲۷۸ بالگرد چایک ایران در میدان نبرد+ فیلم و تصاویر

این بالگرد قادر است با موتور قدرتمند خود برای ۴ ساعت در هوا مداومت پروازی داشته باشد که این موضوع به همراه برد بلند آن باعث می‌شود تا این پرنده چابک ایرانی برای پوشش مناطقِ تحت ماموریت خود نیاز بسیار کمی به سوخت داشته باشد و از طرف دیگر تجهیز این بالگرد به سامانه‌های کنترل پرواز دوگانه و نمایشگر‌های چند منظوره (MFD) رنگی و بزرگ در کابین باعث افزایش اطمینان پذیری و کاهش چشمگیر هزینه تعمیر و نگهداری می‌شود.

شاهد ۲۷۸ بالگرد چایک ایران در میدان نبرد+ فیلم و تصاویر

مأموریت‌های اصلی شاهد ۲۷۸ شامل گشتی و شناسایی در نیرو‌های مسلح، جابجایی فرماندهان و کنترل هوایی، آموزش خلبانی نظامی و تجاری، کنترل ترافیک شهری، آمبولانس هوایی و حمل مصدوم، گشت حفاظت محیط زیست، بازدید خطوط نفت و گاز و برق است، اما در حال حاضر متخصصان کشورمان در حال مسلح کردن آن هستند.

شاهد ۲۷۸ بالگرد چایک ایران در میدان نبرد+ فیلم و تصاویر

در سال‌های اخیر بحث مسلح کردن بالگرد‌های بومی در میان نیرو‌های مسلح مطرح شده است و تا امروز بیشتر بالگرد‌ها در قالب طرح‌های مختلف به سلاح‌های بومی مانند انواع راکت، موشک و تیربار تجهیز شدند تا در مواقع لازم از آن بتوان استفاده کرد.

شاهد ۲۷۸ بالگرد چایک ایران در میدان نبرد+ فیلم و تصاویر

در همین راستا بالگرد شاهد ۲۷۸ نیز در قالب پروژه OH-۷۸ به انواع سلاح‌ها مسلح شده است، در حال حاضر بالگرد OH-۷۸ به تسلیحات تهاجمی سبک از جمله یک یا دو پرتابگر هفت تایی راکت‌های ۲.۷۵ اینچی (۷۰ میلیمتری) که ۵۰۰ تا ۵ هزار متر برد دارد و یک قبضه تیربار ۱۲.۷ میلیمتری دوربین دار در زیر بدنه مجهز شده است.

شاهد ۲۷۸ بالگرد چایک ایران در میدان نبرد+ فیلم و تصاویر

علاوه بر این تجهیزات، شاهد ۲۷۸ به علاوه یک سامانه اپتیکی دید در روز و شب، دارای دو درجه آزادی برای امور نظارت هوایی و سامانه ذخیره اطلاعات است؛ در نتیجه به کمک تجهیزات و تسلیحات فوق، این بالگرد یک پرنده شناسایی مسلح قابل خواهد بود، مأموریتی که بالگرد‌های مختلفی در همین رده در دنیا برای آن ساخته شده است که برخی از آن‌ها قابلیت شلیک موشک‌های ضد زره را نیز دارند.

شاهد ۲۷۸ بالگرد چایک ایران در میدان نبرد+ فیلم و تصاویر

حتی در برخی تصاویر منتشر شده از این بالگرد معلوم شده که در حال حاضر شاهد ۲۷۸ می‌تواند انواع موشک‌های ضد کشتی را نیز با خود حمل کند و به سمت هدف شلیک کند، موشک‌های ضد کشتی ایران بردی در حدود ۲۰۰ تا ۳۰۰ کیلومتر از ساحل دارند و وقتی روی بالگرد سوار می‌شوند این برد به صورت غیرقابل باوری افزایش پیدا می‌کند.

شاهد ۲۷۸ بالگرد چایک ایران در میدان نبرد+ فیلم و تصاویر

از طرف دیگر تیربار مورد استفاده در OH-۷۸ از نوع NSV است که ۲۵ کیلوگرم جرم، برد مؤثر ۱۵۰۰ متر در برابر اهداف هوایی و ۲ کیلومتر در برابر اهداف زمینی در صورت شلیک از زمین و نرخ آتش ۷۰۰ تا ۸۰۰ گلوله بر دقیقه دارد. هر چند محل نصب این تیربار زیر دماغه خلبان را مجبور خواهد کرد تا در هنگام نشست و برخاست بیشتر دقت کند، اما این شیوه نصب بی سابقه نبوده به طوری که در بالگرد رزمی آپاچی آمریکایی نیز توپ موجود در جلو دقیقاٌ با همین شکل نصب شده است، ضمن اینکه در نمونه‌های اولیه بالگرد تهاجمی بومی شاهد ۲۸۵ نیز همین شیوه نصب تیربار مورد استفاده قرار گرفته است.

شاهد ۲۷۸ بالگرد چایک ایران در میدان نبرد+ فیلم و تصاویر

نکته جالب در تیربار شاهد ۲۷۸ این است که دوربین آن با قابلیت زوم اپتیکی و بزرگ‌نمایی تصویر هدف که در نمایشگر موجود در کابین قابل رؤیت است امکان هدفگیری دقیق تر و اصابت تعداد بیشتری گلوله به هدف و یا ضربه زدن به هدف با تعداد شلیک کمتر و صرف زمان هدف‌گیری کمتر را می‌دهد.

شاهد ۲۷۸ بالگرد چایک ایران در میدان نبرد+ فیلم و تصاویر

جالب است بدانید که این بالگرد ایرانی به لیزری بسیار قوی مجهز شده است، دوربین نظارتی نصب شده در آن علاوه بر دارا بودن قابلیت دید در روز و شب و زوم اپتیکی و دیجیتال و فرستادن بی درنگ تصاویر به سایر واحد‌های زمینی و هوایی دارای مسافت یاب لیزری نیز هست که در این صورت دقت آتش راکت‌های کم تعداد شاهد OH-۷۸ را به نحو چشمگیری افزایش خواهد داد.

خانواده شاهد نشان داد که به راحتی می‌توان با استفاده از یک الگو مناسب سلاح‌هایی را تولید کرد که ضمن داشتن مزیت‌های فراوان مانند کاهش هزینه ساخت، تعمیر و نگهداری یا امکان جایگزینی قطعات از روی یک بالگرد روی بالگرد دیگر باعث می‌شود تا دست نیرو‌های مسلح برای اجرای مأموریت‌های تخصصی مانند نبرد با تجهیزات زرهی دشمن باز باشد.

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۴۱۲۶۴۴۱۰:۲۵:۵۰ ۱۳۹۹/۱/۲۵
آرزوی سلامتی و توفیقات روزافزون برای فعالان بخش صنعت دفاعی کشور.
ناشناس۱۴۱۳۴۸۳۲۳:۳۷:۰۴ ۱۳۹۹/۱/۲۵
اونایی هم که منفی دادن و از پیشرفت صنایع دفاعی و قطع وابستگی ناراحت هستند رو کاری نداشته باشید از تیرانا پذیرای حضورشون هستیم
ناشناس۱۴۱۳۶۱۷۰۵:۰۶:۳۳ ۱۳۹۹/۱/۲۶
خدا می‌دونه اینهایی که منفی میدم چقدر از شنیدن این دست اخبار کفری میشن.
ناشناس۱۴۱۲۹۶۲۱۴:۴۶:۳۵ ۱۳۹۹/۱/۲۵
به نسبت هلیکوپترهای خارجی به نظر خیلی از لحاظ تکنولوژی عقب تر می رسند.
ناشناس۱۴۱۳۱۰۹۱۷:۰۳:۴۲ ۱۳۹۹/۱/۲۵
از مسئولان چینی نیز بابت کمک به ساخت این بالگرد فوق پیشرفته تشک کنید
ناشناس۱۴۱۳۱۲۲۱۷:۱۶:۲۷ ۱۳۹۹/۱/۲۵
احسنت ايكاش در صنايع خودرو نيز همين همت و دقت و تلاش وجود ميداشت
ناشناس۱۴۱۳۲۷۳۱۹:۵۲:۴۵ ۱۳۹۹/۱/۲۵
سرمایه گذاری ایران در صنایع دفاعی در مقایسه با رقبا و دشمنان خیلی اندک است.

پربحث‌های دیروز

 1. چرا جمعیت ایران باید دستِ‌کم به ۱۵۰میلیون برسد؟!

 2. حمله وحشیانه اراذل و اوباش به یک پاساژ در جنوب غرب تهران

 3. گزارش نیوزویک از احتمال اندک شکست ترامپ 

 4. آقای جهانگیری ما دعا می‌کنیم اما ...

 5. آیا در غرب آزادی وجود دارد؟!

 6. روحانی: تحریم نتوانسته ما را تسلیم کند/ ناامید کردن مردم بالاترین خیانت است

 7. ۳ نکته آیت‌الله کعبی پیرامون بیانیه‌ جامعه مدرسین درباره کمال حیدری

 8. ابتکار ایران در مناقشه قره‌باغ جواب می دهد؟

 9. تجمع اعتراضی طلاب بسیجی تهران در مقابل سفارت فرانسه

 10. واکنش گمرک به فساد برنج های دپو شده

 11. دستور جهانگیری به وزیر کشور برای شناسایی عوامل تشکیل اجتماع مشهد

 12. رسوایی خرید و فروش رأی در تگزاس؛ دستور تحقیق صادر شد

 13. به‌سبب انتقاد از رژیم صهیونیستی؛ عضویت کوربین در حزب کارگر انگلیس تعلیق شد

 14. ترامپ نخستین جمهوری‌خواه بازنده در تگزاس طی ۴۴ سال گذشته می‌شود؟

 15. یک بازیگر پیشکسوت دیگر بر اثر کرونا درگذشت

 16. رئیس مجلس کجا قرنطینه است؟

 17. واکنش آیت‌الله مکارم‌شیرازی به هتاکی رئیس جمهور فرانسه / ‌اگر ‌عقل سیاسی داشتند خود را با جهان اسلام درگیر نمی‌کردند

پربحث‌های هفته

 1. چرا جمعیت ایران باید دستِ‌کم به ۱۵۰میلیون برسد؟!

 2. جنجال توییت «ذوالنوری» به روایتی دیگر

 3. غرب لیبرال، آزادی بیان یا مدیریت افکار!؟

 4. فیلم / تصاویر دوربین مداربسته از محل درگیری مهرداد سپهری

 5. قالیباف کرونا گرفت

 6. چند نکته درباره آمار پایین فوتی‌ها در کربلا و نجف

 7. اوراسیا تایمز: چرا ایران قادر است جنگنده های بسیار پیشرفته آمریکا را "سرنگون" کند؟

 8. چرا قرعه کشی خودرو عادلانه نیست؟

 9. پزشک ۵۰۰ تومانی میبد درگذشت

 10. سودای خام سودان در ایجاد رابطه با اسراییل

 11. حمله وحشیانه اراذل و اوباش به یک پاساژ در جنوب غرب تهران

 12. گزارش نیوزویک از احتمال اندک شکست ترامپ 

 13. آقای جهانگیری ما دعا می‌کنیم اما ...

 14. آمار وحشتناک کرونا در ایران: ۴۱۵ فوتی در ۲۴ ساعت

 15. اقدام تحسین برانگیز نجاح محمدعلی در پاسخ به توهین کارشناسان من و تو

 16. دلایل عجیب سلبریتی‌ها برای ازدواج‌نکردن!

 17. ابلاغ مجوز افزایش قیمت‌ خودروها برای سه ماهه سوم سال + جزئیات و قیمت‌ها

 18. واریز ۲۷ هزار میلیارد تومان به حساب خاص رئیس جمهور

 19. رهبر انقلاب: برای مقابله با کرونا باید تصمیم قاطع حاکمیتی گرفته شود/ توصیه‌های مهم برای مواجهه با ویروس کرونا/ انتقاد صریح از هتک حرمت رئیس‌جمهور

 20. عدم خوشبینی مقام معظم رهبری به مذاکره با آمریکا

 21. تذکر لسانی بهانه‌ای برای ضرب و شتم/ دلجویی امام جمعه رشت از بانوی آمر به معروف

 22. دفاع پاریس از توهین به پیامبر اسلام؛ ماکرون: عقب‌نشینی نمی‌کنیم

 23. فیلم/ به تاراج بردن خیارهای یک مزرعه حاشیه تهران!

 24. ماجرای مهرداد سپهری به روایت چند شاهد عینی

 25. رهبر انقلاب: جوانان فرانسه از رئیس‌جمهور خود بپرسند چرا تردید در هولوکاست، جُرم اما اهانت به پیامبر خدا آزاد است؟

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. جنجال توییت «ذوالنوری» به روایتی دیگر

  2. غرب لیبرال، آزادی بیان یا مدیریت افکار!؟

  3. قالیباف کرونا گرفت

  4. آقای جهانگیری ما دعا می‌کنیم اما ...

  5. واریز ۲۷ هزار میلیارد تومان به حساب خاص رئیس جمهور

  6. رهبر انقلاب: برای مقابله با کرونا باید تصمیم قاطع حاکمیتی گرفته شود/ توصیه‌های مهم برای مواجهه با ویروس کرونا/ انتقاد صریح از هتک حرمت رئیس‌جمهور

  7. ماجرای مهرداد سپهری به روایت چند شاهد عینی

  8. باهنر: در برجام گل‌هایی زدیم و گل‌هایی هم خوردیم/ احمدی‌نژاد میگفت می‌خواهم با سرعت ۱۴۰ كیلومتر بروم/ اصلاح‌طلبان نمی‌توانند خودشان را از دولت مبرا کنند

  9. عضو فقهای شورای نگهبان: همه باید اجناس فرانسوی را تحریم کنند

  10. ایرانی‌هایی که خواهان تحریم ایران هستند/ چند میگیری مزدور باشی؟

  11. رضایی: هرکس در آمریکا رأی بیاورد باید تحریم‌ها را رفع کند/ چند کشور تقاضای خرید تسلیحات ایرانی دارند

  12. مسئولانی که یک شبه دکتر یا مهندس می‌شوند!

  13. رئیس جمهور ۱۴۰۰ اصولگراست یا اصلاح‌طلب؟

  14. تکرار ماجرای حساب‌های خاص؟

  15. خوش خیالی خطرناک به روایت ربیعی/واکنش لعیا جنیدی به مرگ مهرداد سپهری/حاشیه‌های برگزاری یک جشن در مشهد/فاصله بین روحانی و قالیباف تمام می‌شود؟

  16. اشتری: ۲ بار به نزدیکی خاوری رسیدیم اما پلیس کانادا برای بازداشت همراهی نکرد

  17. راهکار قالیباف به‌جای استیضاح

  18. ابتکار ایران در مناقشه قره‌باغ جواب می دهد؟

  19. واکنش متفاوت نماینده مجلس به تحریم زنگنه؛ آقای ظریف از طلبت بگذر!

  20. سیاست یا دعوای حیدری - نعمتی؟!

  21. دولت ملزم به پرداخت یارانه کالای اساسی شد/ تامین کالا برای ۶۰ میلیون ایرانی

  22. شورای عالی فضای مجازی را فعال کنید!

  23. فرق پلیس ایران با پلیس آمریکا

  24. جهانگیری: برای کاهش قیمت‌ها دعا کنید!

  25. انتقاد صریح رهبری از هتک حرمت روحانی/ماجرای بخشش دناپلاس یک نماینده مجلس/آخرین پیگیری قاسم سلیمانی قبل از شهادت/روایت رحیم‌پور ازغدی از جلسه جنجالی و پاسخ حسام‌الدین آشنا چه بود؟

  آخرین عناوین