پاسخ الف به جوابیه علی مطهری با ارجاع به مشروح مذاکرات مجلس/ ادعای غلط خود را اصلاح کنید+ سند

گروه سیاسی الف،   3980329055 ۲۰ نظر، ۰ در صف انتشار و ۳ تکراری یا غیرقابل انتشار

علی مطهری مدعی شده اصلاحات قانون آیین دادرسی کیفری فقط در کمیسیون تصویب شده و حجیت قانونی ندارد؛ اما نگاهی به مشروح مذاکرات مجلس نشان می‌دهد این اصلاحیه در صحن رای آورده است.

پاسخ الف به جوابیه علی مطهری با ارجاع به مشروح مذاکرات مجلس/ ادعای غلط خود را اصلاح کنید+ سند

چند روز پیش  آقای علی مطهری در کانال تلگرامی خویش مطلبی را با عنوان «متن سانسورنشده مصاحبه علی مطهری با روزنامه جام‌جم» منتشر کرد. مطهری در این مطلب عنوان کرده بود: «همه می‌دانند که در سال ۹۴ تبصره ماده ۴۸ قانون آیین دادرسی کیفری در کمیسیون قضایی مجلس تغییر کرد و بدون آنکه به صحن مجلس بیاید به عنوان قانون ابلاغ شد. بنابراین در واقع قانون نیست.

این تبصره می‌گوید متهمان سیاسی فقط از وکلای مورد تأیید رئیس قوه قضائیه می‌توانند استفاده کنند، که یک تبعیض ناروای آشکار است. همین طور است عبارتی که در ماده ۲۹ آیین دادرسی کیفری اضافه شد که طبق آن سازمان اطلاعات سپاه به ضابطان دادگستری افزوده شد. و همین طور حذف ماده ۱۹۰ که می‌گفت تحقیقات اولیه از متهم بدون حضور وکیل اعتبار ندارد.

این هرسه مورد بدون اینکه به صحن مجلس بیاید به عنوان قانون ابلاغ شد در حالی که در واقع اینها قانون نیست و باید کأن لم یکن تلقی شود و آنچه اصالت دارد متن قانون آیین ‌دادرسی کیفری مصوب سال ۱۳۹۲ است.»

در پی این یادداشت، الف در بخشی از بسته خبری به ادعای مطهری پرداخت و با اشاره به اصل هشتاد و پنجی بودن قانون آیین دادرسی کیفری، اظهارات مطهری را خالی از وجه دانست. در این مطلب آمده بود:

ماجرا بسیار ساده است. اصل ۸۵ قانون اساسی می‌گوید: «سمت‏ نمایندگی‏ قائم‏ به‏ شخص‏ است‏ و قابل‏ واگذاری‏ به‏ دیگری‏ نیست‏. مجلس‏ نمی‏تواند اختیار قانونگذاری‏ را به‏ شخص‏ یا هیأتی‏ واگذار کند ولی‏ در موارد ضروری‏ می‏ تواند اختیار وضع بعضی‏ از قوانین‏ را با رعایت‏ اصل‏ هفتاد و دوم‏ به‏ کمیسیون‏ های‏ داخلی‏ خود تفویض‏ کند، در این‏ صورت‏ این‏ قوانین‏ در مدتی‏ که‏ مجلس‏ تعیین‏ می‏ نماید به‏ صورت‏ آزمایشی‏ اجرا می‏ شود و تصویب‏ نهایی‏ آنها با مجلس‏ خواهد بود.»

قانون آیین دادرسی کیفری طبق رای نمایندگان، مشمول اصل ۸۵ قرار گرفت و در کمیسیون حقوقی و قضایی تصویب و اجرای آزمایشی آن در صحن مجلس تصویب شد. طبیعتا مطابق قانون اساسی، قانونی که طبق اصل ۸۵، اجرای آزمایشی آن در مجلس تصویب شده است قانون است و تفاوتی با بقیه قوانین ندارد.

بیشتر بخوانید:

علی مطهری و فریب مردم

آقای علی مطهری به مطلب الف پاسخ داد و جوابیه‌ای ارسال کرد. در جوابیه وی آمده است: «جهت آگاهی نویسنده آن مقاله و کاربران محترم به عرض می‌رساند که قضیه از این قرار بوده که در سال ۱۳۹۲ پس از تعیین مدت آزمایشی برای قانون آیین دادرسی کیفری در صحن مجلس نهم که براساس اصل ۸۵ در کمیسیون قضایی تصویب شده بود، با نظر رئیس وقت قوه قضائیه اجرای آن برای مدتی مسکوت ماند تا آنکه در سال ۱۳۹۴ سه اصلاح به شرح فوق‌الذکر در کمیسیون قضایی مجلس در این قانون انجام شد و شاید به تصور این که تصویب این قانون براساس اصل ۸۵ به عهده کمیسیون قضایی بوده است، بدون آنکه به صحن مجلس بیاید به شورای نگهبان رفت و ابلاغ شد، در حالی که آن سه اصلاح، اصل هشتاد و پنجی نبود و باید در صحن مجلس به تصویب نمایندگان می‌رسید. علیهذا آن سه اصلاح نباید قانون شمرده شود و اجرای آن تاکنون نیز خلاف قانون بوده است.»

بیشتر بخوانید:

جوابیه علی مطهری به الف

خلاصه ادعای آقای مطهری در این قسمتی که پررنگ شده بیان شده است: «آن سه اصلاح، اصل هشتاد و پنجی نبود و باید در صحن مجلس به تصویب نمایندگان می‌رسید.» برای بررسی دقیق‌تر مسئله به مشروح مذاکرات مجلس  مراجعه کردیم که در سایت روزنامه رسمی کشور موجود است. مشروح مذاکرات مجلس خلاف ادعای مطهری را نشان می‌دهد.

مشروح مذاکرات مجلس شورای اسلامی در تاریخ ۱۳۹۴/۳/۵ نشان می‌دهد این سه اصلاحیه با رای نمایندگان برای تغییر دستور، در دستور این جلسه مجلس قرار گرفته است. (مشروح مذاکرات مجلس را در اینجا ببینید.)

پس از اینکه در دستور قرار گرفت، اصل هشتاد و پنجی شدن این سه اصلاح، مطرح و بدون هیچ مخالفی به تصویب می‌رسد. متن این بخش از مذاکرات مجلس را بخوانیم:

«۶- تقاضاي رسيدگی به طرح اصلاح قانون آيين دادرسی كيفری طبق اصل(۸۵) قانون اساسي و تصويب آن

رئيس: آقای فرهنگی بفرماييد.

دبير (فرهنگی): آقاي رئيس! الان بايد برای اصل تقاضا جهت رسيدگی به اجرای طرح تمديد مهلت اجرای قانون آيين دادرسی كيفری و اصلاح موادی از آن بر اساس اصل(۸۵) قانون اساسی رأی گيری بشود.

رئيس: اصل اين طرح به صورت اصل هشتاد و پنجی بوده، چند ماده آن تغيير كرده و اين چند ماده را هم می خواهند اصل هشتاد و پنجی كنند. اين را می‌خواهيم به رأی بگذاريم. اگر مخالفی نيست به رأی می‌گذاريم.

حضار ۲۴۵ نفر، نمايندگان محترم نظرشان را راجع به اين پيشنهاد اعلام بفرمايند. دوستان در رأی‌گيری مشاركت بفرماييد. پيشنهاد اين است كه اين چند مورد اصلاح هم به صورت اصل هشتاد و پنجی مثل اصل طرح مورد نظر نمايندگان قرار بگيرد. پايان رأی‌گيری را اعلام می‌كنم، تصويب شد.»

تصویر این بخش از مشروح مذاکرات را در زیر مشاهده می‌کنید:

اکنون ممکن استآقای مطهری مدعی شود این اصلاحیه بعد از تصویب در کمیسیون باید در صحن مطرح می‌شده و چون نشده قانون نیست. برای اطلاع مخاطبین عزیز عرض می‌کنیم مبحث چهارم آیین‌نامه داخلی مجلس درباره  بررسى طرح‌ها و لوایح طبق اصل هشتادوپنجم قانون اساسی است. ذیل این مبحث در ماده ۱۶۷ بیان شده است: «ماده ۱۶۷- پس از تصویب طرح یا لایحه در کمیسیون‏ها، تعیین مدت اجراى آزمایشى آن در دستور کار مجلس قرار خواهد گرفت»

این بدین معناست که در صحن مجلس فقط درباره مدت زمان آزمایشی آن قانون بحث و را‌ی‌گیری می‌شود. اما در مورد اخیر که اصلاحیه بر قانون اصل هشتاد و پنجی بوده است در تبصره (۳) ماده ۱۶۳ آیین‌نامه داخلی آمده است: «تبصره ۳- مدت اجرای اصلاحیه‌‌های قانون آزمایشی و برنامه توسعه تابع مدت اجرای اصل قانون خواهد بود.»

و این بدین معناست که اصلاحیه اصل هشتاد و پنجی بر قوانین اصل هشتاد و پنجی پس از تصویب در کمیسیون در صحن بررسی نمی‌شوند و مستقیم به شورای نگهبان ارجاع می‌شوند.

با ملاحظه مشروح مذاکرات مجلس و آیین‌نامه داخلی مجلس متوجه می‌شویم متاسفانه آقای علی مطهری، نماینده تهران بدون آگاهی از سیر تصویب این اصلاحیه مبادرت به اظهارنظر درباره آن کرده‌اند و بعد هم بر نظر غلط خویش، اصرار کرده‌اند.

این مسئله، عیب بزرگی است برای فردی که در زمان تصویب این اصلاحیه، نماینده بوده و بعد در سه سال اخیر علاوه بر نمایندگی، عضو هیئت رئیسه هم بوده است. این اتفاق، این شائبه را ایجاد می‌کند که ایشان در بقیه ادعاهایشان هم اینگونه عمل کرده و بدون تحقیق و آگاهی، اظهار نظر کرده باشند.

در این میان باید به حال رسانه‌هایی مثل سایت جماران و روزنامه شرق تاسف خورد که بدون هیچ‌گونه تحقیق در پی ادعای نادرستآقای مطهری دویدند و مصاحبه‌ها و یادداشت‌هایی در این زمینه منتشر کردند.

البته ناگفته نماند بحث ما در اینجا درباره درست‌بودن فرایند قانونی تصویب این اصلاحیه بود و نشان دادیم این فرایند صحیح بوده است. در این مطلب درباره خود اصلاحیه و اینکه آیا از منظر کارشناسی درست بوده است اظهارنظری نکرده‌ایم و باید جداگانه درباره خود اصلاحیه‌ بحث‌های کارشناسی انجام شود.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۹۵۹۹۳۵۱۳:۰۸:۲۸ ۱۳۹۸/۳/۲۹
قانونی که نیاز به رای تمام نمایندگان ندارد! با مردم سالاری چه کرده اید؟! این بود آرمان های امام؟
ناشناس۹۶۰۲۲۰۱۵:۳۰:۰۰ ۱۳۹۸/۳/۲۹
مردم سالاری با مردم فریبی فرق دارد عزیزم ، وقتی پس از ارائه مستندات قانونی قصدی برای فهمیدن نباشد ، این همان مردم فریبی است. راستی ! چرا آقای مطهری در خصوص قانونی بودن و یا نبودن توزیع 18 میلیارد دلار ذخیره ارزی کشور اصلاً هیچ سوالی را مطرح نکرد؟
کیان۹۶۰۰۲۹۱۳:۴۹:۱۶ ۱۳۹۸/۳/۲۹
واقعا آقای مطهری در سطح نمایندگی مجلس شورای اسلامی نیست.
الف ر۹۶۰۱۳۱۱۴:۳۹:۴۸ ۱۳۹۸/۳/۲۹
هر کی قدرت دارد یا برای خوش خدمتی صاحبان قدرت نمایندگان شجاع را تخریب میکنند
ناشناس۹۶۰۴۵۰۱۸:۴۱:۱۴ ۱۳۹۸/۳/۲۹
دوستان الان اخر کار نمایندگان مجلس هست و برای رای اوردن از این فرمایشات عوام فریبانه میگویند
ناشناس۹۶۰۱۳۵۱۴:۴۱:۳۴ ۱۳۹۸/۳/۲۹
تو خوبی با زاکانی
ناشناس۹۶۰۲۹۲۱۶:۱۶:۳۱ ۱۳۹۸/۳/۲۹
منتظر بودم تاثیر مناظره زاکانی رو روی اسلاحتلب ببینم که دیدم - تبریک به دکتر زاکانی
ناشناس۹۶۰۰۶۱۱۳:۵۹:۵۹ ۱۳۹۸/۳/۲۹
علی مطهری قصد عوامفریبی دارد.
ناشناس۹۶۰۲۴۳۱۵:۴۶:۱۹ ۱۳۹۸/۳/۲۹
قصدش رو نداره ولی در عمل این طور میشه
ناشناس۹۶۰۴۰۸۱۷:۵۴:۲۰ ۱۳۹۸/۳/۲۹
مطهری تا 4- 5 سال پیش صدای ملت بود از اونموقعی که جزء هیئت رئیسه شد درد مردم و مردم رو فراموش کرد و صدای مردم رو نشنیده گرفت
ناشناس۹۶۰۰۶۸۱۴:۰۳:۴۷ ۱۳۹۸/۳/۲۹
شرح مذاکرات رو گذاشته تصویبم شده هنوز امثال علی مطهری و یه عده که گوششون به اونه دارن شانتاژ میکنن.حداقل متن رو بخون بعد کامنت بذار
حق۹۶۰۱۳۴۱۴:۴۱:۲۳ ۱۳۹۸/۳/۲۹
این که چرا فقط در کمسیون تصویب شده و در صحن مطرح نشده جای تامل دارد
ناشناس۹۶۰۱۴۱۱۴:۴۴:۲۳ ۱۳۹۸/۳/۲۹
شاخ نکنید علی مطهری رو...
ناشناس۹۶۰۱۵۰۱۴:۴۹:۰۱ ۱۳۹۸/۳/۲۹
درود بر آزاد مردانی که جیره خواری حزب و گروه را نمیکنند و حق را میبینند مانند علی مطهری خداوند عزت به ایشان عنایت کند
11111۹۶۰۱۶۲۱۴:۵۵:۳۷ ۱۳۹۸/۳/۲۹
كي اينو نماينده كرده فقط داره از اسم باباش استفاده ميكنه
ناشناس۹۶۰۲۷۵۱۶:۰۳:۳۹ ۱۳۹۸/۳/۲۹
علی مطهری نماینده آزاده مجلس و دنبال منافع مردم هست.
ناشناس۹۶۰۴۰۰۱۷:۴۴:۴۷ ۱۳۹۸/۳/۲۹
واقعا دولت به این مجلس میاد ...با این نمایندگان که وکیل دولتند نه مردم...وضع ما این میشه, همه چی سه برابر شده جیک مطهری در نیومد...زمان احمدی نژاد گنه میکرد در بلخ اهنگری مطهری داد و بیداد میکرذ
ناشناس۹۶۰۲۹۶۱۶:۱۷:۲۷ ۱۳۹۸/۳/۲۹
طرف چند ساله نمایندست و نایب رئیس مجلس اما هنوز قانون رو نمی دونه
ناشناس۹۶۰۳۰۲۱۶:۱۹:۴۶ ۱۳۹۸/۳/۲۹
آقای مطهری از جمله محدود نمایندگان راستین و صادق این مجلس هستند و نمی دانم چه هدفی از تخریب ایشان دارید. فرض کنید ایشان در موردی اشتباه کردند، عوامفریبی واژه درستی برای ایشان نیست و صرفا قصد تخریب ایشان را دارد.
علی۹۶۰۳۴۸۱۶:۵۸:۴۴ ۱۳۹۸/۳/۲۹
عجب !! این که بطور آزمایشی را آنقدر و سالها کش بدهیم تا مشمول مرور زمان شود به نوعی دور زدن قانون است

پربحث‌های دیروز

 1. درس‌هایی که باید از ماجرای روح الله زم گرفت

 2. هدیه پوتین به پادشاه سعودی

 3. کدام دولت رکورددار رکود مسکن است؟

 4. وزیر صمت: واردات خودرو آزاد نمی‌شود/ در مورد وزارت بازرگانی تابع قانون هستیم

 5. چراغ سبز دیوان عدالت به رانت تحصیلی فرزندان اساتید دانشگاه آزاد

 6. توکلی خطاب به دیوان عدالت اداری: تبعیض به نفع فرزندان اساتید علوم پزشکی را متوقف کنید

 7. طلسم منامه باز هم نشکست؛ شکست تلخ ایران مقابل بحرین در اولین آزمون جدی ویلموتس

 8. ایرانی‌ها چقدر ملک در ترکیه می‌خرند؟

 9. کاش از اهل رسانه مشورت می گرفتید

 10. روحانی: امید به زندگی در بین مردم به ۷۶ سال ارتقاء یافته/ شاهد کاهش رشد نرخ تورم و رشد مثبت اقتصاد هستیم

 11. تأثیر ژن خوب استادزاده‌ها در نتایج کنکورشان

 12. امیرآبادی فراهانی: محرمانه‌بودن اطلاعات مسئولان مصوبه مجمع تشخیص است

 13. اردوغان دلیل حمله به سوریه را اعلام کرد/ اتحادیه عرب هیچ مشروعیتی ندارد

 14. کنسرت‌های خالی خوانندگان ایرانی در خارج از کشور

 15. جزئیاتی از زیردریایی فاتح؛ غول ۵۰۰ تُنی ایران + عکس

 16. دیشموک؛ شهری پر از رسم و رسوم‌های غلط

 17. تجمع خانواده شهدای پلاسکو در مقابل شهرداری

 18. نامه فیلترینگ «گوگل‌پلی» صحت دارد

 19. واکنش نوبخت به اعتراض مردم درباره حذف یارانه: بی‌خبر هستم

 20. یارانه ۲۴ میلیون ایرانی قطع می‌شود

 21. برخورد مرگبار نیسان و پژو در جاده چالوس + عکس

 22. ژنرال بازنشسته آمریکایی: عملیات ترکیه با چراغ سبز ترامپ بود

 23. با رفتار محمدی حجاب را نهادینه کنیم

 24. لودریان طرح فرانسه برای گنجاندن «فرابرجام» در برجام را تشریح کرد

 25. دولت با تعطیلی پنجشنبه‌ها مخالفت کرد

پربحث‌های هفته

 1. شکار بزرگ سپاه/ روح الله زم سرشبکه آمدنیوز دستگیر شد

 2. حضور زنان در ورزشگاه‌ها و مطالبه ما از دولت

 3. دفاع از یک اشتباه؛‌ چرا؟!

 4. جایگاه بانوان آزادی حفاظ کشی شد (عکس)

 5. انتقاد از مجازات خفیف دختر پورشه سواری که گفت: کشتم که کشتم، دیه‌اش را می‌دهم

 6. تصویری از کانال "آمدنیوز" پس از دستگیری روح‌الله زم

 7. یک عکس؛‌ یک شرح | آفریدگار کماندار و تیرهایی رو به آینده! ...

 8. شوخی کاربران فضای مجازی با پراید

 9. پیشنهاد لاریجانی به رئیسی و روحانی برای محرمانه ماندن اطلاعات مالی مسئولان

 10. طرح نمایندگان برای حذف زبان انگلیسی از برنامه مدارس

 11. قوانین نباید مردم را مجرم کند

 12. جزئیات حمله موشکی به نفتکش ایرانی در نزدیکی بندر جده عربستان

 13. درس‌هایی که باید از ماجرای روح الله زم گرفت

 14. دادستان کشور‌: در برخورد با فساد با هیچ‌کس تعارف نداریم/ روز گذشته ۵ قاضی فاسد اخراج شدند

 15. پایان بلندپروازی های یک آقازاده...

 16. تهدید رئیس موساد به ترور حسن نصرالله و سردار سلیمانی؛ فرمانده سپاه قدس تهدیدی بزرگ برای اسرائیل است

 17. بانوان پرشور، ملی‌پوشان قدردان و تلاش ناکام برای فتنه‌گری

 18. انفجار در نفتکش ایرانی در دریای سرخ/ اطلاعیه شرکت ملی نفتکش/ هیچ حریقی رخ نداده و خدمه همگی سالم‌اند

 19. فقط ۱۵۰۰ روانپزشک برای ۸۰ میلیون ایرانی/ وزارت بهداشت برنامه ندارد ؛ هیچکس هم مشکل روانی ندارد!

 20. تصویری از نمای ویلای شبنم نعمت‌زاده

 21. سخنی با رئیس‌جمهور حقوقدان

 22. دیوار انحصار وکالت ترک برداشت

 23. درگیری فیزیکی رئیس هیئت مدیره مترو با کارمند معترض

 24. نماینده اسبق و مدیر فعلی با حقوق ۸۵ میلیون در یکی از وزارتخانه ها/ به رغم ممنوع الخروج بودن این فرد وی به خارج رفت

 25. حذف بازیگر زن سینما بعد از سفر اربعین!

پربحث‌های هفته

 1. شکار بزرگ سپاه/ روح الله زم سرشبکه آمدنیوز دستگیر شد

 2. حضور زنان در ورزشگاه‌ها و مطالبه ما از دولت

 3. دفاع از یک اشتباه؛‌ چرا؟!

 4. تصویری از کانال "آمدنیوز" پس از دستگیری روح‌الله زم

 5. پیشنهاد لاریجانی به رئیسی و روحانی برای محرمانه ماندن اطلاعات مالی مسئولان

 6. درس‌هایی که باید از ماجرای روح الله زم گرفت

 7. پایان بلندپروازی های یک آقازاده...

 8. سخنی با رئیس‌جمهور حقوقدان

 9. نماینده اسبق و مدیر فعلی با حقوق ۸۵ میلیون در یکی از وزارتخانه ها/ به رغم ممنوع الخروج بودن این فرد وی به خارج رفت

 10. اموال و دارایی ۲۵۰ هزار مدیر زیر ذره بین قانون/ شفافیت این بار نتیجه می‌دهد؟

 11. ۱۰ نکته درباره نحوه بازداشت روح‌الله زم؛ او که بود و چه می‌کرد؟

 12. وکیل حسین فریدون: موکلم بی‌گناه است/ هر کسی که در دادگاه محکوم می‌شود گناهکار نیست/ دنبال مسائل دیگری هستند

 13. واکنش ایران به هدف قرار گرفتن نفتکش ایرانی در دریای سرخ

 14. کنایه روحانی به شورای نگهبان/ اموال مسئولان برای مردم محرمانه است! / ایرادات کتاب زیباکلام درباره رضاشاه/ سخنان مهم رئیسی درباره تخلفات مسئولین

 15. جهانگیری: بگذاریم کاندیدای همه جریان‌ها در انتخابات حضور داشته باشند

 16. اولین تصاویر از دستگیری و اعترافات روح الله زم

 17. زرآبادی: برای نطقم در مجلس تحت فشار بودم/ انتصابات فامیلی در وزارت ارتباطات اگر اصلاح نشود، اطلاع رسانی می کنم

 18. پزشکیان: جامعه‌ای که مردم بترسند اگر سخنی بگویند برای آنها پرونده تشکیل می‌شود، روی سعادت نخواهد دید

 19. آیا «دستگاه قضایی» هم مانند «ریاست قوه قضاییه» متحول می شود؟

 20. سحر تبر بیمار بود، چرا بازداشت شد؟/ تا وقتی انحصار پزشکان شکسته نشود اوضاع سلامت درست نخواهد شد/ پرداخت نکردن حقوق کارگران، برده‌داری نیست؟

 21. ربیعی: مشخص نیست چند درصد فرزندان مسئولان دولتی خارج از کشور هستند

 22. چراغ سبز دیوان عدالت به رانت تحصیلی فرزندان اساتید دانشگاه آزاد

 23. نامه توکلی به ولایتی: مانع رانت تحصیلی باقیمانده فرزندان اساتید دانشگاه آزاد شوید

 24. وقتی ۱۳۴ دامپزشک با سهمیه پزشک می شوند/ ناطق نوری؛ کاتالیزور وحدت یا افتراق اصولگرایان/ انتقاد تند یک اصلاح طلب از صحبت های روحانی درباره شورای نگهبان

 25. توکلی خطاب به دیوان عدالت اداری: تبعیض به نفع فرزندان اساتید علوم پزشکی را متوقف کنید

آخرین عناوین