پاسخ الف به جوابیه علی مطهری با ارجاع به مشروح مذاکرات مجلس/ ادعای غلط خود را اصلاح کنید+ سند

گروه سیاسی الف،   3980329055 ۲۰ نظر، ۰ در صف انتشار و ۳ تکراری یا غیرقابل انتشار
پاسخ الف به جوابیه علی مطهری با ارجاع به مشروح مذاکرات مجلس/ ادعای غلط خود را اصلاح کنید+ سند

علی مطهری مدعی شده اصلاحات قانون آیین دادرسی کیفری فقط در کمیسیون تصویب شده و حجیت قانونی ندارد؛ اما نگاهی به مشروح مذاکرات مجلس نشان می‌دهد این اصلاحیه در صحن رای آورده است.

چند روز پیش  آقای علی مطهری در کانال تلگرامی خویش مطلبی را با عنوان «متن سانسورنشده مصاحبه علی مطهری با روزنامه جام‌جم» منتشر کرد. مطهری در این مطلب عنوان کرده بود: «همه می‌دانند که در سال ۹۴ تبصره ماده ۴۸ قانون آیین دادرسی کیفری در کمیسیون قضایی مجلس تغییر کرد و بدون آنکه به صحن مجلس بیاید به عنوان قانون ابلاغ شد. بنابراین در واقع قانون نیست.

این تبصره می‌گوید متهمان سیاسی فقط از وکلای مورد تأیید رئیس قوه قضائیه می‌توانند استفاده کنند، که یک تبعیض ناروای آشکار است. همین طور است عبارتی که در ماده ۲۹ آیین دادرسی کیفری اضافه شد که طبق آن سازمان اطلاعات سپاه به ضابطان دادگستری افزوده شد. و همین طور حذف ماده ۱۹۰ که می‌گفت تحقیقات اولیه از متهم بدون حضور وکیل اعتبار ندارد.

این هرسه مورد بدون اینکه به صحن مجلس بیاید به عنوان قانون ابلاغ شد در حالی که در واقع اینها قانون نیست و باید کأن لم یکن تلقی شود و آنچه اصالت دارد متن قانون آیین ‌دادرسی کیفری مصوب سال ۱۳۹۲ است.»

در پی این یادداشت، الف در بخشی از بسته خبری به ادعای مطهری پرداخت و با اشاره به اصل هشتاد و پنجی بودن قانون آیین دادرسی کیفری، اظهارات مطهری را خالی از وجه دانست. در این مطلب آمده بود:

ماجرا بسیار ساده است. اصل ۸۵ قانون اساسی می‌گوید: «سمت‏ نمایندگی‏ قائم‏ به‏ شخص‏ است‏ و قابل‏ واگذاری‏ به‏ دیگری‏ نیست‏. مجلس‏ نمی‏تواند اختیار قانونگذاری‏ را به‏ شخص‏ یا هیأتی‏ واگذار کند ولی‏ در موارد ضروری‏ می‏ تواند اختیار وضع بعضی‏ از قوانین‏ را با رعایت‏ اصل‏ هفتاد و دوم‏ به‏ کمیسیون‏ های‏ داخلی‏ خود تفویض‏ کند، در این‏ صورت‏ این‏ قوانین‏ در مدتی‏ که‏ مجلس‏ تعیین‏ می‏ نماید به‏ صورت‏ آزمایشی‏ اجرا می‏ شود و تصویب‏ نهایی‏ آنها با مجلس‏ خواهد بود.»

قانون آیین دادرسی کیفری طبق رای نمایندگان، مشمول اصل ۸۵ قرار گرفت و در کمیسیون حقوقی و قضایی تصویب و اجرای آزمایشی آن در صحن مجلس تصویب شد. طبیعتا مطابق قانون اساسی، قانونی که طبق اصل ۸۵، اجرای آزمایشی آن در مجلس تصویب شده است قانون است و تفاوتی با بقیه قوانین ندارد.

بیشتر بخوانید:

علی مطهری و فریب مردم

آقای علی مطهری به مطلب الف پاسخ داد و جوابیه‌ای ارسال کرد. در جوابیه وی آمده است: «جهت آگاهی نویسنده آن مقاله و کاربران محترم به عرض می‌رساند که قضیه از این قرار بوده که در سال ۱۳۹۲ پس از تعیین مدت آزمایشی برای قانون آیین دادرسی کیفری در صحن مجلس نهم که براساس اصل ۸۵ در کمیسیون قضایی تصویب شده بود، با نظر رئیس وقت قوه قضائیه اجرای آن برای مدتی مسکوت ماند تا آنکه در سال ۱۳۹۴ سه اصلاح به شرح فوق‌الذکر در کمیسیون قضایی مجلس در این قانون انجام شد و شاید به تصور این که تصویب این قانون براساس اصل ۸۵ به عهده کمیسیون قضایی بوده است، بدون آنکه به صحن مجلس بیاید به شورای نگهبان رفت و ابلاغ شد، در حالی که آن سه اصلاح، اصل هشتاد و پنجی نبود و باید در صحن مجلس به تصویب نمایندگان می‌رسید. علیهذا آن سه اصلاح نباید قانون شمرده شود و اجرای آن تاکنون نیز خلاف قانون بوده است.»

بیشتر بخوانید:

جوابیه علی مطهری به الف

خلاصه ادعای آقای مطهری در این قسمتی که پررنگ شده بیان شده است: «آن سه اصلاح، اصل هشتاد و پنجی نبود و باید در صحن مجلس به تصویب نمایندگان می‌رسید.» برای بررسی دقیق‌تر مسئله به مشروح مذاکرات مجلس  مراجعه کردیم که در سایت روزنامه رسمی کشور موجود است. مشروح مذاکرات مجلس خلاف ادعای مطهری را نشان می‌دهد.

مشروح مذاکرات مجلس شورای اسلامی در تاریخ ۱۳۹۴/۳/۵ نشان می‌دهد این سه اصلاحیه با رای نمایندگان برای تغییر دستور، در دستور این جلسه مجلس قرار گرفته است. (مشروح مذاکرات مجلس را در اینجا ببینید.)

پس از اینکه در دستور قرار گرفت، اصل هشتاد و پنجی شدن این سه اصلاح، مطرح و بدون هیچ مخالفی به تصویب می‌رسد. متن این بخش از مذاکرات مجلس را بخوانیم:

«۶- تقاضاي رسيدگی به طرح اصلاح قانون آيين دادرسی كيفری طبق اصل(۸۵) قانون اساسي و تصويب آن

رئيس: آقای فرهنگی بفرماييد.

دبير (فرهنگی): آقاي رئيس! الان بايد برای اصل تقاضا جهت رسيدگی به اجرای طرح تمديد مهلت اجرای قانون آيين دادرسی كيفری و اصلاح موادی از آن بر اساس اصل(۸۵) قانون اساسی رأی گيری بشود.

رئيس: اصل اين طرح به صورت اصل هشتاد و پنجی بوده، چند ماده آن تغيير كرده و اين چند ماده را هم می خواهند اصل هشتاد و پنجی كنند. اين را می‌خواهيم به رأی بگذاريم. اگر مخالفی نيست به رأی می‌گذاريم.

حضار ۲۴۵ نفر، نمايندگان محترم نظرشان را راجع به اين پيشنهاد اعلام بفرمايند. دوستان در رأی‌گيری مشاركت بفرماييد. پيشنهاد اين است كه اين چند مورد اصلاح هم به صورت اصل هشتاد و پنجی مثل اصل طرح مورد نظر نمايندگان قرار بگيرد. پايان رأی‌گيری را اعلام می‌كنم، تصويب شد.»

تصویر این بخش از مشروح مذاکرات را در زیر مشاهده می‌کنید:

اکنون ممکن استآقای مطهری مدعی شود این اصلاحیه بعد از تصویب در کمیسیون باید در صحن مطرح می‌شده و چون نشده قانون نیست. برای اطلاع مخاطبین عزیز عرض می‌کنیم مبحث چهارم آیین‌نامه داخلی مجلس درباره  بررسى طرح‌ها و لوایح طبق اصل هشتادوپنجم قانون اساسی است. ذیل این مبحث در ماده ۱۶۷ بیان شده است: «ماده ۱۶۷- پس از تصویب طرح یا لایحه در کمیسیون‏ها، تعیین مدت اجراى آزمایشى آن در دستور کار مجلس قرار خواهد گرفت»

این بدین معناست که در صحن مجلس فقط درباره مدت زمان آزمایشی آن قانون بحث و را‌ی‌گیری می‌شود. اما در مورد اخیر که اصلاحیه بر قانون اصل هشتاد و پنجی بوده است در تبصره (۳) ماده ۱۶۳ آیین‌نامه داخلی آمده است: «تبصره ۳- مدت اجرای اصلاحیه‌‌های قانون آزمایشی و برنامه توسعه تابع مدت اجرای اصل قانون خواهد بود.»

و این بدین معناست که اصلاحیه اصل هشتاد و پنجی بر قوانین اصل هشتاد و پنجی پس از تصویب در کمیسیون در صحن بررسی نمی‌شوند و مستقیم به شورای نگهبان ارجاع می‌شوند.

با ملاحظه مشروح مذاکرات مجلس و آیین‌نامه داخلی مجلس متوجه می‌شویم متاسفانه آقای علی مطهری، نماینده تهران بدون آگاهی از سیر تصویب این اصلاحیه مبادرت به اظهارنظر درباره آن کرده‌اند و بعد هم بر نظر غلط خویش، اصرار کرده‌اند.

این مسئله، عیب بزرگی است برای فردی که در زمان تصویب این اصلاحیه، نماینده بوده و بعد در سه سال اخیر علاوه بر نمایندگی، عضو هیئت رئیسه هم بوده است. این اتفاق، این شائبه را ایجاد می‌کند که ایشان در بقیه ادعاهایشان هم اینگونه عمل کرده و بدون تحقیق و آگاهی، اظهار نظر کرده باشند.

در این میان باید به حال رسانه‌هایی مثل سایت جماران و روزنامه شرق تاسف خورد که بدون هیچ‌گونه تحقیق در پی ادعای نادرستآقای مطهری دویدند و مصاحبه‌ها و یادداشت‌هایی در این زمینه منتشر کردند.

البته ناگفته نماند بحث ما در اینجا درباره درست‌بودن فرایند قانونی تصویب این اصلاحیه بود و نشان دادیم این فرایند صحیح بوده است. در این مطلب درباره خود اصلاحیه و اینکه آیا از منظر کارشناسی درست بوده است اظهارنظری نکرده‌ایم و باید جداگانه درباره خود اصلاحیه‌ بحث‌های کارشناسی انجام شود.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۹۵۹۹۳۵۱۳:۰۸:۲۸ ۱۳۹۸/۳/۲۹
قانونی که نیاز به رای تمام نمایندگان ندارد! با مردم سالاری چه کرده اید؟! این بود آرمان های امام؟
ناشناس۹۶۰۲۲۰۱۵:۳۰:۰۰ ۱۳۹۸/۳/۲۹
مردم سالاری با مردم فریبی فرق دارد عزیزم ، وقتی پس از ارائه مستندات قانونی قصدی برای فهمیدن نباشد ، این همان مردم فریبی است. راستی ! چرا آقای مطهری در خصوص قانونی بودن و یا نبودن توزیع 18 میلیارد دلار ذخیره ارزی کشور اصلاً هیچ سوالی را مطرح نکرد؟
کیان۹۶۰۰۲۹۱۳:۴۹:۱۶ ۱۳۹۸/۳/۲۹
واقعا آقای مطهری در سطح نمایندگی مجلس شورای اسلامی نیست.
الف ر۹۶۰۱۳۱۱۴:۳۹:۴۸ ۱۳۹۸/۳/۲۹
هر کی قدرت دارد یا برای خوش خدمتی صاحبان قدرت نمایندگان شجاع را تخریب میکنند
ناشناس۹۶۰۴۵۰۱۸:۴۱:۱۴ ۱۳۹۸/۳/۲۹
دوستان الان اخر کار نمایندگان مجلس هست و برای رای اوردن از این فرمایشات عوام فریبانه میگویند
ناشناس۹۶۰۱۳۵۱۴:۴۱:۳۴ ۱۳۹۸/۳/۲۹
تو خوبی با زاکانی
ناشناس۹۶۰۲۹۲۱۶:۱۶:۳۱ ۱۳۹۸/۳/۲۹
منتظر بودم تاثیر مناظره زاکانی رو روی اسلاحتلب ببینم که دیدم - تبریک به دکتر زاکانی
ناشناس۹۶۰۰۶۱۱۳:۵۹:۵۹ ۱۳۹۸/۳/۲۹
علی مطهری قصد عوامفریبی دارد.
ناشناس۹۶۰۲۴۳۱۵:۴۶:۱۹ ۱۳۹۸/۳/۲۹
قصدش رو نداره ولی در عمل این طور میشه
ناشناس۹۶۰۴۰۸۱۷:۵۴:۲۰ ۱۳۹۸/۳/۲۹
مطهری تا 4- 5 سال پیش صدای ملت بود از اونموقعی که جزء هیئت رئیسه شد درد مردم و مردم رو فراموش کرد و صدای مردم رو نشنیده گرفت
ناشناس۹۶۰۰۶۸۱۴:۰۳:۴۷ ۱۳۹۸/۳/۲۹
شرح مذاکرات رو گذاشته تصویبم شده هنوز امثال علی مطهری و یه عده که گوششون به اونه دارن شانتاژ میکنن.حداقل متن رو بخون بعد کامنت بذار
حق۹۶۰۱۳۴۱۴:۴۱:۲۳ ۱۳۹۸/۳/۲۹
این که چرا فقط در کمسیون تصویب شده و در صحن مطرح نشده جای تامل دارد
ناشناس۹۶۰۱۴۱۱۴:۴۴:۲۳ ۱۳۹۸/۳/۲۹
شاخ نکنید علی مطهری رو...
ناشناس۹۶۰۱۵۰۱۴:۴۹:۰۱ ۱۳۹۸/۳/۲۹
درود بر آزاد مردانی که جیره خواری حزب و گروه را نمیکنند و حق را میبینند مانند علی مطهری خداوند عزت به ایشان عنایت کند
11111۹۶۰۱۶۲۱۴:۵۵:۳۷ ۱۳۹۸/۳/۲۹
كي اينو نماينده كرده فقط داره از اسم باباش استفاده ميكنه
ناشناس۹۶۰۲۷۵۱۶:۰۳:۳۹ ۱۳۹۸/۳/۲۹
علی مطهری نماینده آزاده مجلس و دنبال منافع مردم هست.
ناشناس۹۶۰۴۰۰۱۷:۴۴:۴۷ ۱۳۹۸/۳/۲۹
واقعا دولت به این مجلس میاد ...با این نمایندگان که وکیل دولتند نه مردم...وضع ما این میشه, همه چی سه برابر شده جیک مطهری در نیومد...زمان احمدی نژاد گنه میکرد در بلخ اهنگری مطهری داد و بیداد میکرذ
ناشناس۹۶۰۲۹۶۱۶:۱۷:۲۷ ۱۳۹۸/۳/۲۹
طرف چند ساله نمایندست و نایب رئیس مجلس اما هنوز قانون رو نمی دونه
ناشناس۹۶۰۳۰۲۱۶:۱۹:۴۶ ۱۳۹۸/۳/۲۹
آقای مطهری از جمله محدود نمایندگان راستین و صادق این مجلس هستند و نمی دانم چه هدفی از تخریب ایشان دارید. فرض کنید ایشان در موردی اشتباه کردند، عوامفریبی واژه درستی برای ایشان نیست و صرفا قصد تخریب ایشان را دارد.
علی۹۶۰۳۴۸۱۶:۵۸:۴۴ ۱۳۹۸/۳/۲۹
عجب !! این که بطور آزمایشی را آنقدر و سالها کش بدهیم تا مشمول مرور زمان شود به نوعی دور زدن قانون است

پربحث‌های امروز

 1. تسخیرکنندگان شهرک "باستی هیلز" را اعلام کنید

 2. پروژه نفوذ در ایران بسیار پررنگ تر از گذشته دنبال مي شود

 3. جهانگیری: هنر دیپلماسی ما آن بود که به توافقی بزرگ دست یافتیم تا دولت بعدی آمریکا بگوید که کلاه بر سرشان رفته است

 4. واقعیت‌های دهشتناک جنگ با ایران از نگاه نشریه کنگره آمریکا/ هرگونه جنگ احتمالی برای منافع آمریکا ویرانگر خواهد بود

 5. منافع ملی را به زلف پیرمرد 74 ساله اسپانیایی گره نزنید

 6. جنگنده قاهر ۳۱۳، یک پنهانکار از نوع ایرانی+ تصاویر

 7. چگونه با اسناد غیررسمی از پرداخت بدهی به بانک فرار کنیم؟!

 8. همتی: شوک ارزی تخلیه شد/ بانک مرکزی قیمت ارز را تعیین نمی‌کند

 9. پاسخ دادستانی ارکان انذار به مقامات قضایی را مخدوش نکرد

 10. چراغ اول را روشن کنید آقای روحانی!

 11. وزیر بهداشت: خواب از چشمانم رفته است/ برخی به جای واردات «استنت قلب»۲ میلیون یورو کابل برق آوردند

 12. احتمال لغو عوارض ورود به محدوده زوج و فرد تهران

 13. راننده پراید مردم را در چشمه اعلای دماوند زیر گرفت+ تصاویر

 14. دلایل بازداشت اکبر طبری اعلام شد

 15. استاندار تهران: افزایش قیمت نان یک دستور ملی است

 16. کاهش شدید نرخ سکه / ریزش ۲۴۰ هزار تومانی قیمت سکه + جدول

 17. پایان مهلت فیفا برای حضور بانوان در ورزشگاه‌ها

 18. برایان هوک: قرار نیست با ظریف دیدار کنیم

 19. شالی کاری زنان گلستانی  

 20. ظریف: درباره برجام مجدداً وارد مذاکره نمی‌شویم/ اگر جنگی در منطقه صورت بگیرد، فکر نمی‌کنم کسی در امان بماند

 21. یک عمر بازیگری داوود رشیدی در یک قاب  

 22. دمای خوزستان از ۵۰ می‌گذرد

 23. آزادی محسن افشانی تکذیب شد

 24. ۶ مرز عجیب جهان

 25. سخنگوی دستگاه قضا: اوین زندانی معمولی است و مخوف یا لاکچری نیست

پربحث‌های دیروز

 1. جنگنده کوثر، نتیجه‌ تحریم‌های جهانی علیه ایران+ تصاویر

 2. تردیدافکنی‌های رسانه‌ای در اجماع سیاسی علیه آمریکا

 3. وقتی «مداحی» به «شغل نان و آبدار» تبدیل می‌شود + تصاویر

 4. قناری نیست گنجشک رنگ شده است!

 5. اعاده اموال نامشروع مسئولان باعث تقویت نظام سیاسی می شود

 6. زنان مجرد شادتر هستند یا زنان متاهل؟

 7. رویه عجیب برخی محاکم قضایی در برخورد با بدهکاران ظاهرا ورشکسته

 8. ظریف: بالاخره نفتمان را خواهیم فروخت اما شرافتمان را هرگز!

 9. همسر ظریف در قفس شیر  

 10. جزئیاتی از طرح فرانسه برای کاهش تنش میان ایران و آمریکا

 11. رویترز خبر داد: صدور ویزا برای ظریف با دستور پمپئو

 12. نظر عارف درباره اعتراض به رای دادگاه خاتمی/ جزئیات دیدار سردار سلیمانی و پوتین/ ماجرای نجفی، داعش و اصلاح‌طلبان

 13. حمله با چاقو به زن جوان در مقابل چشمان شوهرش/ متهمان در اینستاگرام اقدام به قدرت‌نمایی می‌کردند!

 14. زنگنه: شبانه روز به دنبال دور زدن و مقابله با تحریم‌ها هستیم

 15. هر دم از این باغ بری می‌رسد/ فخرفروشی یک مسئول با چک ۶.۵ میلیاردی  

 16. چرا سالگرد برجام را جشن نمی‌گیریم!؟  

 17. تحریم مالی صداوسیما به خاطر گاندوا

 18. نماینده اصفهان: نمی‌خواستند بنده را ترور کنند/ محافظم اسلحه کشیده و ناخواسته به خود شلیک کرده است!

 19. قیمت دلار به ١٢١٠٠ تومان رسید

 20. موگرینی: می‌خواهیم تمهیداتی را اجرا کنیم که ایران با پایبندی کامل به برجام بازگردد

 21. انتقاد تند احسان علیخانی از دولت   

 22. صدای نوجوان خواننده، تماشاگران را به وجد آورد  

 23. واکنش عضو تیم سابق مذاکره کننده هسته‌ای کشورمان به صحبت‌های ظریف  

 24. موگرینی: کشورهای اروپایی فعلاً مکانیسم ماشه را فعال نمی‌کنند

 25. بی‌بی‌سی مدعی اعزام خبرنگار به ایران شد

پربحث‌های هفته

 1. تلخنامه «برجام» به افسانهٔ اعتمادپذیری غرب پایان داد

 2. اگر قدرت در دستان نخبگان اصولگرا باشد، بازهم گاندو ساخته خواهد شد؟

 3. صدای مستاجران به آسمان رسید، اما در زمین کسی نمی‌شنود

 4. نامه احمد توکلی به رئیس قوه قضائیه درباره اقدام خلاف عرف دادستان تهران + جزئیات

 5. آقای مطهری! شفاف سخن بگویید و فرافکنی نکنید

 6. بازیگر «قلاده‌های طلا» و «گاندو»: مدعیان "زنده باد مخالف سیاسی" به من فحش ناموس دادند/ دنبال حذفم هستند و تهدیدم می‌کنند

 7. پول انتقال یک جاسوس که به نام برجام تمام شد!  

 8. جنگنده کوثر، نتیجه‌ تحریم‌های جهانی علیه ایران+ تصاویر

 9. سرانجام تبانی انگلیس و آمریکا در تنگه جبل الطارق/ ایران تلافی می کند؟

 10. زمان پاسخگویی نئولیبرال های وطنی فرارسیده است

 11. مستند «جیسون رضاییان» پخش می شود/ پاسخی به همه اتهامات

 12. چه کسانی و چرا به گاندو حمله می‌کنند

 13. تصاویری از ویلاهای لاکچری قلعه باستی هیلز  

 14. اینکه می‌گویند مسئله حجاب در قرآن نیامده، غلط است/با هنجارشکنان عفاف و حجاب چگونه برخورد کنیم؟

 15. سند رسمی دارید؟ داشته باشید؛ هنوز مالکیت شما قطعی نیست !

 16. دولت نگاه «ناموسی» به برجام دارد

 17. برجام فعلا مُرده، آمریکا دست و پای خود را بسته است

 18. پاسخ مدیر روزنامه جوان به ادعاهای محمدرضا خاتمی

 19. متروهای کهنه و گرمای وحشتناک قطارها در ایتالیا/ در کشور برندها خبری از برند پوش‌ها نیست! + تصاویر

 20. فرمانده انتظامی تهران در سال ۷۸، سکوت ۲۰ساله‌اش درباره حوادث کوی دانشگاه را شکست

 21. بی مهری دولت به رسانه ملی

 22. روحانی: مردم مقاوم ایران مقابل تحریم‌ها ایستادگی کرده‌اند/ ناکارآمدی دولت در خدمت به مردم سخنی نارواست

 23. تردیدافکنی‌های رسانه‌ای در اجماع سیاسی علیه آمریکا

 24. وقتی «مداحی» به «شغل نان و آبدار» تبدیل می‌شود + تصاویر

 25. قناری نیست گنجشک رنگ شده است!

پربحث‌های امروز

 1. پروژه نفوذ در ایران بسیار پررنگ تر از گذشته دنبال مي شود

 2. جهانگیری: هنر دیپلماسی ما آن بود که به توافقی بزرگ دست یافتیم تا دولت بعدی آمریکا بگوید که کلاه بر سرشان رفته است

 3. جنگنده قاهر ۳۱۳، یک پنهانکار از نوع ایرانی+ تصاویر

 4. پاسخ دادستانی ارکان انذار به مقامات قضایی را مخدوش نکرد

 5. چراغ اول را روشن کنید آقای روحانی!

 6. دلایل بازداشت اکبر طبری اعلام شد

 7. ظریف: درباره برجام مجدداً وارد مذاکره نمی‌شویم/ اگر جنگی در منطقه صورت بگیرد، فکر نمی‌کنم کسی در امان بماند

 8. سخنگوی دستگاه قضا: اوین زندانی معمولی است و مخوف یا لاکچری نیست

 9. خرازی: مذاکره مجدد با‌ آمریکا خیانت است/ عصاره جهانگیری در دولت روحانی گرفته شد

 10. سلیمی خطاب به موگرینی: با دم شیر بازی نکنید/ ضرب شست ملت ایران را چشیده‌اید

 11. حضور یک پیرمرد دیگر در دفتر رئیس جمهور!

 12. انصراف ۴ نماینده در طرح سوال از وزرا  

 13. مجلس با دوفوریت لایحه اصلاح موادی از قانون بودجه ۱۳۹۸ موافقت کرد

 14. دهقان با نمایندگان مجلس خداحافظی کرد

 15. آشنایی با ۳ عضو جدید حقوقدان شورای نگهبان + سوابق

 16. سه حقوقدان شورای نگهبان انتخاب شدند

 17. باید به سمت صادر کردن قوانین‌مان به دنیا حرکت کنیم

 18. هم‌افزایی مجلس و شورای نگهبان منجر به ارتقاء کیفیت قانون‌گذاری می‌شود

 19. صادقی‌مقدم: نمایندگان مجلس نواقص قانون انتخابات را رفع کنند

 20. یکی از کاندیداهای حقوقدان شورای نگهبان انصراف داد

 21. بروجردی: اینستکس به تنهایی پاسخگوی تحریم‌‌های آمریکا علیه ایران نیست

 22. دهقان: حضورم در شورای نگهبان به کارآمدی قوه مقننه کمک می‌کند/ شورا باید بی‌طرف باشد

 23. حاجی‌دلیگانی: دولت درباره لایحه اصلاح ساختار بودجه تخلف کرده است

 24. انتخاب ۳عضو حقوقدان شورای نگهبان در دستور کار مجلس

 25. آخرین عناوین روزنامه‌های سیاسی

پربحث‌های دیروز

 1. جنگنده کوثر، نتیجه‌ تحریم‌های جهانی علیه ایران+ تصاویر

 2. تردیدافکنی‌های رسانه‌ای در اجماع سیاسی علیه آمریکا

 3. قناری نیست گنجشک رنگ شده است!

 4. اعاده اموال نامشروع مسئولان باعث تقویت نظام سیاسی می شود

 5. نظر عارف درباره اعتراض به رای دادگاه خاتمی/ جزئیات دیدار سردار سلیمانی و پوتین/ ماجرای نجفی، داعش و اصلاح‌طلبان

 6. تحریم مالی صداوسیما به خاطر گاندوا

 7. نماینده اصفهان: نمی‌خواستند بنده را ترور کنند/ محافظم اسلحه کشیده و ناخواسته به خود شلیک کرده است!

 8. سرنوشت برجام چه شد؟چرا مردم و مسئولین سرخورده شده‌اند؟

 9. توضیحات الیاس قالیباف درباره عکس پدرش و هادی رضوی  

 10. بهترین پاسخ به تحریمها

 11. دغدغه آیت‌الله جنتی حفظ نظام است

 12. انتصاب سه عضو فقهای شورای نگهبان از سوی رهبر انقلاب

 13. آیت‌الله جنتی: اصلاح قانون انتخابات در اولویت کاری مجلس باشد

 14. کدخدایی:‌ قانون، شورای نگهبان را از اعلام عمومی دلایل رد صلاحیت‌ها منع کرده است

 15. پدر توپخانه ايران دار فانی را وداع گفت

 16. استانداری تهران شهردار رباط کریم را عزل کرد/ شهردار: اقدام استانداری غیرقانونی است

 17. از برجام چه بدست آورده‌ایم و چه از دست داده‌ایم؟  

 18. مهدی چمران: جمنا و شورای ائتلاف مکمل هم هستند

 19. فریدون وردی نژاد معاون سیاسی دفتر رئیس جمهور شد

 20. شعار انتخابات مجلس ۹۸ تعیین شد

 21. ارجاع طرح ممنوعیت ازدواج دختران زیر ۱۶سال به کمیسیون قضایی

 22. ماجرای جلسه ۲ ساعته سردار سلیمانی با پوتین/ حاج قاسم به رئیس جمهور روسیه چه گفت؟

 23. لایحه تعیین تکلیف تابعیت فرزندان زنان ایرانی اصلاح شد

 24. روحانی خطاب به مردم: بیایید کنار هم باشیم  

 25. موسوی: تا زمانی که طرف مقابل متعهد باشند ما نیز به همان میزان متعهد می‌مانیم

پربحث‌های هفته

 1. تلخنامه «برجام» به افسانهٔ اعتمادپذیری غرب پایان داد

 2. آقای مطهری! شفاف سخن بگویید و فرافکنی نکنید

 3. جنگنده کوثر، نتیجه‌ تحریم‌های جهانی علیه ایران+ تصاویر

 4. سرانجام تبانی انگلیس و آمریکا در تنگه جبل الطارق/ ایران تلافی می کند؟

 5. چه کسانی و چرا به گاندو حمله می‌کنند

 6. دولت نگاه «ناموسی» به برجام دارد

 7. پاسخ مدیر روزنامه جوان به ادعاهای محمدرضا خاتمی

 8. فرمانده انتظامی تهران در سال ۷۸، سکوت ۲۰ساله‌اش درباره حوادث کوی دانشگاه را شکست

 9. بی مهری دولت به رسانه ملی

 10. روحانی: مردم مقاوم ایران مقابل تحریم‌ها ایستادگی کرده‌اند/ ناکارآمدی دولت در خدمت به مردم سخنی نارواست

 11. تردیدافکنی‌های رسانه‌ای در اجماع سیاسی علیه آمریکا

 12. قناری نیست گنجشک رنگ شده است!

 13. مراقب نفوذی ها باشیم

 14. ادامه جنجال‌های گاندو/ پرداخت رشوه به رئیس دفتر یکی از روسای ادوار مجلس/ آیت‌الله جنتی: شورای نگهبان به صف‌بندی‌های سیاسی وارد نمی‌شود

 15. ادعایی درباره گزینه‌های قالیباف برای انتخابات ریاست جمهوری/ جنجال آپارتمان گرفتن نمایندگان از وزرا/ چهره‌ای که در گاندو از ظریف نشان داده می شود

 16. توضیحات دادسرای عمومی و انقلاب تهران درباره نامه توکلی به رئیسی

 17. اعاده اموال نامشروع مسئولان باعث تقویت نظام سیاسی می شود

 18. پروژه نفوذ در ایران بسیار پررنگ تر از گذشته دنبال مي شود

 19. انگیزه سفیدنمایی درباره جاسوسان سوخته چیست؟

 20. تئوریسین گاف/ مگر گاندو چه گفت که آشنا را به‌هم ریخت؟

 21. جهانگیری: هنر دیپلماسی ما آن بود که به توافقی بزرگ دست یافتیم تا دولت بعدی آمریکا بگوید که کلاه بر سرشان رفته است

 22. واعظی‌ خبر داد: احتمال شکایت دولت از سریال گاندو / اروپایی‌ها به دنبال خروج از برجام نیستند

 23. ۴ سال پس از امضای برجام؛ نگاهی به ۱۰ خطای راهبردی در مذاکرات هسته‌ای

 24. پسر شاه مخلوع، تیر آخر بن سلمان برای ایجاد تنش در ایران

 25. آیا مصر و پاکستانِ هم‌پیمان امریکا امروز از ایران توسعه یافته‌ترند؟

آخرین عناوین