«وقتی نیچه گریست»؛ اروین د. یالوم؛ ترجمه سپیده حبیب؛ با صدای آرمان سلطان‌زاده، آوانامه (با همکاری نشر قطره) نجات فیلسوف نیچه!

حمیدرضا امیدی‌سرور،   3980124226 ۳ نظر، ۰ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار
نجات فیلسوف نیچه!

«وقتی نیچه گریست» کتابی است قابل اعتنا، همانقدر که سرگرم کننده و جذاب است، برای مخاطب حرفهای شنیدنی و آموزنده نیز می‌تواند داشته باشد و نسخه صوتی آن فرصتی است ارزنده برای آنها فرصت نکرده اند این کتاب را بخوانند و یا حوصله و وقت خواندن کتابی جدی در این حجم را نمی توانند داشته باشند، اما روایت گویای آن برای ایشان در لابلای فراغت های روزانه نیز می تواند غنیمتی آموزنده باشد

«وقتی نیچه گریست»

نویسنده: اروین د. یالوم

ترجمه: سپیده حبیب

با صدای آرمان سلطان زاده

ناشر: آوانامه با همکاری نشر قطره

16 ساعت و 36 دقیقه

*****

دکتر اروین د. یالوم  با کتاب «وقتی نیچه گریست» در ایران معرفی شد، سپس آثارش یکی بعد از دیگری به فارسی در آمده و بارها نیز به تجدید چاپ شدند. همانند  آثار هر نویسنده‌ی پرفروش و موفقی اغلب این کتابها نه یکبار که چندین بار  توسط افراد مختلف ترجمه شده‌اند. به این ترتیب یالوم و آثارش در ایران نیز  همانند اغلب کشورهای جهان، در میان علاقمندان کتاب شناخته و مشهور شدند. بخصوص در سالهای اخیر که در کنار آثار داستانی، کتابهایی برگرفته از تجربه‌های علمی و عملی خود در حوزه روان درمانی و خاطرات زندگی شخصی و حرفه‌ای‌اش نیز به بازار آمده است.

اگر شما هم مانند صاحب این قلم به شنیدن کتابهای صوتی عادت داشته باشید. احتمالا به کتابهایی برخورده اید که احساس کنید، واقعا خورند صوتی شدن هستند. «وقتی نیچه گریست» و همچنین اغلب آثار یالوم نیز از جمله چنین کتابهایی به حساب می آیند. بنابراین می‌خواهم از تجربه متفاوتی در ارتباط با آثار یالوم و  همچنین کتاب معروفش «وقتی نیچه گریست» بنویسم.  چه برای آنها که با کتاب حاضر و نویسنده‌اش آشنا هستند و چه آنها که با آثار یالوم آشنایی ندارند و این می‌تواند تجربه منحصر به فردی از سفر به وین اواخر قرن نوزدهم و همنشینی با چند تن از نامهای بزرگ جهان فلسفه و پزشکی آن روزگار باشد.

بدیهی است که در کتابهای یالوم اصل مهم، انتقال معنا و مفاهیمی است که نویسنده قصد بیان آنها را دارد، او آثارش را به نیت خلق یک اثر شاخص ادبی ننوشته است. او از شیوه‌های روایی و داستانگویانه به عنوان تمهیدی برای خلق جذابیت و افزایش تعداد مخاطبان استفاده کرده است و باید اذعان داشت که در این زمینه بسیار هم موفق بوده است. صرف نظر از  رمانهایی که با استفاده از شخصیت های واقعی تاریخی نوشته آن قسم از کتابهایش که براساس تجربه و مشاهدات روان‌شناختی بیمارانش شکل گرفته، نیز از شیوه ای مستند و روایی بهره برده است. بنابراین سختگیرترین مخاطبان نسبت به کتاب‌های صوتی که درک کامل وجوه ادبی متن را به پروسه خواندن این کتابها توسط خود مخاطب مرتبط می دانند با این کتابها مشکلی نخواهند داشت!

 یالوم در  آثارش کوشیده روش روان‌درمانی اگزیستانسیال را که مبتنی بر رابطه خاصی میان  پزشک – بیمار است به مخاطب معرفی و در این رهگذر وجوه مختلف آن را تبیین سازد. بنابراین او در بخشهایی طولانی از کتاب «وقتی نیچه گریست»، از دیالوگ برای روایت داستان استفاده کرده است؛ هم بیان آنچه در گذشته شخصیتها و روابطشان با دیگران رخ داده و هم آنچه در درون آنها و مرتبط با وسواسهای فکری شان نیازمند بازگویی بوده است. توجه داشته باشیم که یالوم در این کتاب اساسا از شیوه ای برای درمان سخن می گوید که در رابطه میان دو شخصیت اصلی کتاب، یعنی نیچه و دکتر برویر و گفتگوهای مفصل آنها متبلور می شود. طولانی بودن این دیالوگ ها به خصوص برای خوانندگانی که بیشتر علاقمند دنبال کردن داستان کتاب هستند، می تواند کسل کننده باشد و از این سبب نتوانند با تمرکز  لازم، بهره کافی را از این بخشهای رمان که نقش کلیدی هم در آن دارند، بگیرند. اینجاست که استفاده از نسخه گویای کتاب، برای مخاطبان علاقمند اما کم حوصله‌تر می‌تواند یک فرصت باشد. چرا که بستری برای درک ساده و بهتر محتوای کتاب و ظرایف شیوه  درمانی مطرح شده توسط نویسنده برای درمان وسواس های ذهنی مهیا می‌سازد.

نسخه صوتی «وقتی نیچه گریست» به همت شرکت آوانامه منتشر شده است و خوشبختانه در تهیه آن بهترین و دقیق‌ترین ترجمه موجود (که توسط سپیده حبیب انجام  شده و نشر قطره به بازار فرستاده) مورد استفاده قرار گرفته است. نسخه گویای این رمان با صدای گرم آرمان سلطان زاده روایت می شود؛ توانایی او برای خوانش درست متن و اجرای آن با لحن‌های مختلف و متناسب با موقعیت های داستانی چنان جلوه‌ای دارد که گویی مخاطب در حال شنیدن نمایشنامه ای رادیویی است.  افزون براین در نسخه صوتی کتاب حاضر به صورتی بجا و تاثیر گذار از افکتها صوتی (صداهای صحنه) و موسیقی برای تاثیر گذاری متن استفاده شده است. بنابراین مخاطب بدون خستگی می‌تواند شنونده گفتگوهای طولانی رد و بدل شده در میان شخصیت ها باشد.

«وقتی نیچه گریست» داستان رویارویی فردریش نیچه فیلسوف معروف آلمانی با دکتر یوزف برویر است. لو سالومه که چندی است به رابطه عاشقانه خود با نیچه پایان داده، از  یوزف برویر (پزشک معروف وینی که طبیب بسیاری از افراد نامدار این شهر محسوب می شود)، می خواهد که به بهانه درمان میگرن شدید نیچه، در واقع احساس ناامیدی نیچه در زندگی (که از نامه‌هایش به لو سالومه پیداست قصد خودکشی دارد)، معالجه کند. این در خواست زمینه شکل گیری ماجرایی جذاب می شود که در حدود سال 1882 در وین رخ می دهد.  یالوم تخیل و واقعیت های تاریخی را به زیبایی باهم در می آمیزد تا داستانی تخیلی با شخصیت های واقعی را روایت کند و در این رهگذر نیز علاوه بر معرفی نیچه و عصاره اندیشه اش و همچنین مروری بر زندگی او، به ژوزف برویر  و فرازهایی از زندگی حرفه ای و شخصی اش نیز می پردازد. زیگموند فروید جوان نیز از جمله شخصیت های نامداری است که در بخشهایی از  این کتاب حضور می یابد تا بُعد دیگری از این اثر که نگاهی دارد به نخستین بارقه های علمی در شکل گیری دانش روان کاوی را به نمایش بگذارد.

«وقتی نیچه گریست» کتابی است قابل اعتنا، همانقدر که سرگرم کننده و جذاب است، برای مخاطب حرفهای شنیدنی و آموزنده نیز می‌تواند داشته باشد و نسخه صوتی آن فرصتی است ارزنده برای آنها فرصت نکرده اند این کتاب را بخوانند و یا حوصله و وقت خواندن کتابی جدی در این حجم را نمی توانند داشته باشند، اما شنیدن روایت گویای آن برای ایشان، در فراغت‌های کوتاهِ لابلای کارهای روزانه نیز می تواند غنیمتی آموزنده باشد.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

شیراز۸۵۵۴۰۵۰۷:۵۱:۱۷ ۱۳۹۸/۱/۲۵
من این کتاب رو خوندم و با آثار اروین یالوم آشنایی دارم خوشبختانه کتاب در قالبی رمان گونه و جذاب علاوه بر داشتن نکات فلسفی ، نکات بسیار مهم روانشناسی هم دارد چرا که یالوم خودش یه روان درمانگره. خاصه برای جامعه ما که به خاطر فضای مجازی بسیاری از زن و شوهر ها از هم دور و دورتر می شوند این کتاب بسیار بسیار مفید هست. باتشکر از مطلب مفیدتون
طاهره۸۵۷۱۴۴۱۰:۵۱:۱۳ ۱۳۹۸/۱/۲۶
هم کتاب فوق‌العاده است، هم اجرای بی‌نظیر آقای سلطان‌زاده. واقعا کتاب خوبیه، مخصوصا اگه کسی به مباحث روانشناسی و خودشناسی علاقه داشته باشه.
کتاب بی مایع۸۵۸۴۸۸۲۰:۳۵:۰۷ ۱۳۹۸/۱/۲۶
بسیار بی محتوا و بر مبنای تخیلات معکوس اروین یالوم است. بی محتوا تر و شل و وارفته تر از کتابش فیلمش هست که توصیه میکنم حتما ببینید.

پربحث‌های امروز

 1. تبانی در خرید ۶ هزار خودرو و چند صد کیلو طلا وظیفه نمایندگی است؟/ علت دفاع از نمایندگان بازداشت شده چیست؟

 2. ممنوعیت حضور خانواده مسئولین در خارج با ۲ طرح مجزا در مجلس

 3. به لگد استراماچونی احترام نگذارید

 4. یک پیشنهاد عملی برای واقعی کردن قیمت بنزین

 5. الیزه: پیشنهاد ماکرون به ترامپ، فروش نفت ایران در ازای عدم غنی‌سازی

 6. خودروهای سلطنتی محمدرضا پهلوی  

 7. آیا براستی مشکلات موجود ناشی از ضعف ساختاری است؟

 8. اولین تصویر از مزدک میرزایی در لندن  

 9. توضیحات لاریجانی درباره دو نماینده بازداشتی و درخواست از رئیسی

 10. حضور بانوان در ورزشگاه برای بازی‌های ملی قطعی شد

 11. ورود قوه قضائیه به تخلف خودروسازان کارساز خواهد بود؟/ احتمال بازگشت قیمت‌گذاری خودرو به شورای رقابت

 12. ایرانی‌ها سالی ۴ میلیون اضافه درآمد دارند!

 13. تعطیلات کشور را ساماندهی کنید

 14. آنچه سلبریتی‌های اقتصاددان درباره نرخ سود منفی اروپا به ما نمی‌گویند

 15. پاسخ احمد عراقچی به چند پرسش الف/ فروش ارز فردایی، سیاست دولت و اقدامی موفق بوده است/ پس از دستگیری من ارز تا ۲۰ هزار تومان صعود کرد

 16. بازداشت عوامل پروژه‌های کشف حجاب علینژاد + فیلم

 17. حرکت عجیب نخست وزیر بریتانیا هنگام دیدار با رئیس جمهور فرانسه  

 18. حضور «فریدون احمدی» و «محمد عزیزی» در جلسه علنی مجلس

 19. وزیر اطلاعات: نقطه اوج تحریم‌ها پشت سر گذاشته شد/ ترامپ دچار تشویش فکری است

 20. واژگونی کامیون در کارگاه ساختمانی  

 21. واکنش سعید آذری به شایعه مدیرعاملی پرسپولیس

 22. حسام الدین آشنا: حصر ایران خواهد شکست

 23. بیماری اعتیاد کاملا قابل درمان است

 24. ترامپ از توافق تجاری ۷ میلیارد دلاری با ژاپن خبر داد

 25. جدیت استراماچونی و گفت‌وگوی غفوری با بازیکنان

پربحث‌های دیروز

 1. شوی پوپولیستی دولت در برکناری مدیرعامل ایران خودرو/ مشکل خودروسازی با تغییر چند مدیر حل نمی‌شود

 2. دو نماینده بازداشت شده آزاد شدند

 3. پیشنهاد تشکیل سازمان طب ایرانی- اسلامی

 4. نمایندگان مجلس خواستار تحریم مقامات آمریکایی شدند

 5. تخمه‌خوردن حین رانندگی دلیل تصادف است نه پراید

 6. خواندن ترانه‌های قبل از انقلاب توسط مهران مدیری آزاد شده؟

 7. وزیر صنعت خبر داد: ورود بسیج به کنترل بازار / قیمت خودرو کاهش یافته

 8. برنده عصرجدید مردم ایران بودند

 9. تصویری از جیسون رضائیان در لس‌آنجلس  

 10. سپاه پاسداران روز گذشته آزمایش موشکی انجام داد

 11. نمره ۱۵ محسن هاشمی به شورای شهر/ نمی‌توانیم به بخشی از انتقادات پاسخ قانع کننده بدهیم

 12. تلاش برخی اصلاح‌طلبان برای حذف عارف/واکنش به بازداشت دو نماینده مجلس/ موسویان: قبل از مذاکره باید بمب اتمی می‌ساختیم

 13. وضعیت ساخت صحن حضرت زهرا (س) در حرم امام علی (ع)  

 14. جهانگیری: راهکار مبارزه با فساد شفافیت، نظارت عمومی و آزادی رسانه‌ها است

 15. فرمانده ناجا: با اجرای طرح ناظر، کشف حجاب در خودرو کاهش پیدا کرد

 16. انتقاد کیهان به حضور فرزانه کابلی در کنسرت سالار عقیلی + فیلم

 17. «رشوه نفتی» دولت‌ها و نظام مالیاتی به فعالیت‌های سوداگرانه/ نظام بانکی، بهشت پولشویی

 18. فاتحه خوانی روحانی بر سر مزار هاشمی رفسنجانی  

 19. روحانی: انتقاد از دولت با جایزه و تشویق همراه بوده است/ امام خمینی(ره) راه خدمت به مردم را به ما نشان داد

 20. ظریف: پیشنهاد مکرون مسیر درست است/ اروپا اجرای تعهدات خود را آغاز کند کاهش تعهدات برجامی را متوقف می‌کنیم

 21. افزایش نرخ عوارض آزادراه تهران - پردیس

 22. تصاویر جدید از کشتی تایتانیک  

 23. وزیر اقتصاد: نقدینگی ۲۰۰۰ هزار میلیارد تومان شد/سهم نفت در اقتصاد ما زیاد نیست

 24. مانعی بزرگ در تغییر نگاه مسوولان به تولید

 25. سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس: حذف چهار صفر از پول ملی ثمره‌ای در حوزه اقتصادی ندارد

پربحث‌های هفته

 1. موج عدالت‌خواهی مردم، ایران را متحول می‌کند، اگر ...

 2. ارتباط ازدواج و حجاب جوانان

 3. هشدار توکلی به مسئولان نظام درباره رشد حاشیه‌نشینی در کشور/ صدای «هل من ناصر» مستأجران و مستمندان را بشنویم

 4. بازداشت دو نماینده مجلس به خاطر اخلال در بازار خودرو

 5. پاسخ آملی لاریجانی به ادعاها و اتهامات اخیر/ از هیچ متخلف و فاسدی حمایت نکرده و نخواهم کرد/هیچگاه نگفته ام نجف می روم

 6. تبانی در خرید ۶ هزار خودرو و چند صد کیلو طلا وظیفه نمایندگی است؟/ علت دفاع از نمایندگان بازداشت شده چیست؟

 7. عراقچی: مداخله در بازار ارز با دستور رئیس‌جمهور انجام شد/ دولت وقوع بحران ارزی را باور نمی‌کرد/ تایید صلاحیت سالار آقاخانی توسط وزارت اطلاعات

 8. یکه زارع مدیرعامل ایران‌خودرو بازداشت شد

 9. چند پرسش ساده از آقای احمد عراقچی

 10. ممنوعیت حضور خانواده مسئولین در خارج با ۲ طرح مجزا در مجلس

 11. موضع‌گیری سخنگوی دولت و پرسش‌های بی جواب در پرونده مازیار ابراهیمی

 12. صدور گواهینامه رانندگی موتور برای زنان از نگاه یک حقوقدان

 13. به لگد استراماچونی احترام نگذارید

 14. یک پیشنهاد عملی برای واقعی کردن قیمت بنزین

 15. ایران خودرو بر سر دوراهی فروپاشی یا تولید ناب

 16. شوی پوپولیستی دولت در برکناری مدیرعامل ایران خودرو/ مشکل خودروسازی با تغییر چند مدیر حل نمی‌شود

 17. واکنش‌ها به نامه‌ای که باید سربسته می‌ماند

 18. حساسیت عجیب پزشکان به دستگاه کارتخوان/علت این حجم از مقاومت چیست؟

 19. تصویر دیده نشده از دیوار کشی رئیسی  

 20. اینستاگرام چطور باعث "احمق‌پروری" در جامعه شده است؟

 21. واکنش احمد توکلی به اختلافات «آملی‌لاریجانی» و «یزدی»

 22. الیزه: پیشنهاد ماکرون به ترامپ، فروش نفت ایران در ازای عدم غنی‌سازی

 23. تکذیب استعفای جواد لاریجانی/ واکنش علی مطهری به ماجرای مازیار ابراهیمی/ تحلیل عباس عبدی از موضع‌گیری اخیر یزدی و آملی لاریجانی

 24. انتقاد تند نخبه جوان از وضع کشور در حضور رهبر انقلاب  

 25. بازداشت پوری حسینی و شکست اختصاصی‌سازی اقتصاد

آخرین عناوین