«وقتی نیچه گریست»؛ اروین د. یالوم؛ ترجمه سپیده حبیب؛ با صدای آرمان سلطان‌زاده، آوانامه (با همکاری نشر قطره) نجات فیلسوف نیچه!

حمیدرضا امیدی‌سرور،   3980124226 ۳ نظر، ۰ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار
نجات فیلسوف نیچه!

«وقتی نیچه گریست» کتابی است قابل اعتنا، همانقدر که سرگرم کننده و جذاب است، برای مخاطب حرفهای شنیدنی و آموزنده نیز می‌تواند داشته باشد و نسخه صوتی آن فرصتی است ارزنده برای آنها فرصت نکرده اند این کتاب را بخوانند و یا حوصله و وقت خواندن کتابی جدی در این حجم را نمی توانند داشته باشند، اما روایت گویای آن برای ایشان در لابلای فراغت های روزانه نیز می تواند غنیمتی آموزنده باشد

«وقتی نیچه گریست»

نویسنده: اروین د. یالوم

ترجمه: سپیده حبیب

با صدای آرمان سلطان زاده

ناشر: آوانامه با همکاری نشر قطره

16 ساعت و 36 دقیقه

*****

دکتر اروین د. یالوم  با کتاب «وقتی نیچه گریست» در ایران معرفی شد، سپس آثارش یکی بعد از دیگری به فارسی در آمده و بارها نیز به تجدید چاپ شدند. همانند  آثار هر نویسنده‌ی پرفروش و موفقی اغلب این کتابها نه یکبار که چندین بار  توسط افراد مختلف ترجمه شده‌اند. به این ترتیب یالوم و آثارش در ایران نیز  همانند اغلب کشورهای جهان، در میان علاقمندان کتاب شناخته و مشهور شدند. بخصوص در سالهای اخیر که در کنار آثار داستانی، کتابهایی برگرفته از تجربه‌های علمی و عملی خود در حوزه روان درمانی و خاطرات زندگی شخصی و حرفه‌ای‌اش نیز به بازار آمده است.

اگر شما هم مانند صاحب این قلم به شنیدن کتابهای صوتی عادت داشته باشید. احتمالا به کتابهایی برخورده اید که احساس کنید، واقعا خورند صوتی شدن هستند. «وقتی نیچه گریست» و همچنین اغلب آثار یالوم نیز از جمله چنین کتابهایی به حساب می آیند. بنابراین می‌خواهم از تجربه متفاوتی در ارتباط با آثار یالوم و  همچنین کتاب معروفش «وقتی نیچه گریست» بنویسم.  چه برای آنها که با کتاب حاضر و نویسنده‌اش آشنا هستند و چه آنها که با آثار یالوم آشنایی ندارند و این می‌تواند تجربه منحصر به فردی از سفر به وین اواخر قرن نوزدهم و همنشینی با چند تن از نامهای بزرگ جهان فلسفه و پزشکی آن روزگار باشد.

بدیهی است که در کتابهای یالوم اصل مهم، انتقال معنا و مفاهیمی است که نویسنده قصد بیان آنها را دارد، او آثارش را به نیت خلق یک اثر شاخص ادبی ننوشته است. او از شیوه‌های روایی و داستانگویانه به عنوان تمهیدی برای خلق جذابیت و افزایش تعداد مخاطبان استفاده کرده است و باید اذعان داشت که در این زمینه بسیار هم موفق بوده است. صرف نظر از  رمانهایی که با استفاده از شخصیت های واقعی تاریخی نوشته آن قسم از کتابهایش که براساس تجربه و مشاهدات روان‌شناختی بیمارانش شکل گرفته، نیز از شیوه ای مستند و روایی بهره برده است. بنابراین سختگیرترین مخاطبان نسبت به کتاب‌های صوتی که درک کامل وجوه ادبی متن را به پروسه خواندن این کتابها توسط خود مخاطب مرتبط می دانند با این کتابها مشکلی نخواهند داشت!

 یالوم در  آثارش کوشیده روش روان‌درمانی اگزیستانسیال را که مبتنی بر رابطه خاصی میان  پزشک – بیمار است به مخاطب معرفی و در این رهگذر وجوه مختلف آن را تبیین سازد. بنابراین او در بخشهایی طولانی از کتاب «وقتی نیچه گریست»، از دیالوگ برای روایت داستان استفاده کرده است؛ هم بیان آنچه در گذشته شخصیتها و روابطشان با دیگران رخ داده و هم آنچه در درون آنها و مرتبط با وسواسهای فکری شان نیازمند بازگویی بوده است. توجه داشته باشیم که یالوم در این کتاب اساسا از شیوه ای برای درمان سخن می گوید که در رابطه میان دو شخصیت اصلی کتاب، یعنی نیچه و دکتر برویر و گفتگوهای مفصل آنها متبلور می شود. طولانی بودن این دیالوگ ها به خصوص برای خوانندگانی که بیشتر علاقمند دنبال کردن داستان کتاب هستند، می تواند کسل کننده باشد و از این سبب نتوانند با تمرکز  لازم، بهره کافی را از این بخشهای رمان که نقش کلیدی هم در آن دارند، بگیرند. اینجاست که استفاده از نسخه گویای کتاب، برای مخاطبان علاقمند اما کم حوصله‌تر می‌تواند یک فرصت باشد. چرا که بستری برای درک ساده و بهتر محتوای کتاب و ظرایف شیوه  درمانی مطرح شده توسط نویسنده برای درمان وسواس های ذهنی مهیا می‌سازد.

نسخه صوتی «وقتی نیچه گریست» به همت شرکت آوانامه منتشر شده است و خوشبختانه در تهیه آن بهترین و دقیق‌ترین ترجمه موجود (که توسط سپیده حبیب انجام  شده و نشر قطره به بازار فرستاده) مورد استفاده قرار گرفته است. نسخه گویای این رمان با صدای گرم آرمان سلطان زاده روایت می شود؛ توانایی او برای خوانش درست متن و اجرای آن با لحن‌های مختلف و متناسب با موقعیت های داستانی چنان جلوه‌ای دارد که گویی مخاطب در حال شنیدن نمایشنامه ای رادیویی است.  افزون براین در نسخه صوتی کتاب حاضر به صورتی بجا و تاثیر گذار از افکتها صوتی (صداهای صحنه) و موسیقی برای تاثیر گذاری متن استفاده شده است. بنابراین مخاطب بدون خستگی می‌تواند شنونده گفتگوهای طولانی رد و بدل شده در میان شخصیت ها باشد.

«وقتی نیچه گریست» داستان رویارویی فردریش نیچه فیلسوف معروف آلمانی با دکتر یوزف برویر است. لو سالومه که چندی است به رابطه عاشقانه خود با نیچه پایان داده، از  یوزف برویر (پزشک معروف وینی که طبیب بسیاری از افراد نامدار این شهر محسوب می شود)، می خواهد که به بهانه درمان میگرن شدید نیچه، در واقع احساس ناامیدی نیچه در زندگی (که از نامه‌هایش به لو سالومه پیداست قصد خودکشی دارد)، معالجه کند. این در خواست زمینه شکل گیری ماجرایی جذاب می شود که در حدود سال 1882 در وین رخ می دهد.  یالوم تخیل و واقعیت های تاریخی را به زیبایی باهم در می آمیزد تا داستانی تخیلی با شخصیت های واقعی را روایت کند و در این رهگذر نیز علاوه بر معرفی نیچه و عصاره اندیشه اش و همچنین مروری بر زندگی او، به ژوزف برویر  و فرازهایی از زندگی حرفه ای و شخصی اش نیز می پردازد. زیگموند فروید جوان نیز از جمله شخصیت های نامداری است که در بخشهایی از  این کتاب حضور می یابد تا بُعد دیگری از این اثر که نگاهی دارد به نخستین بارقه های علمی در شکل گیری دانش روان کاوی را به نمایش بگذارد.

«وقتی نیچه گریست» کتابی است قابل اعتنا، همانقدر که سرگرم کننده و جذاب است، برای مخاطب حرفهای شنیدنی و آموزنده نیز می‌تواند داشته باشد و نسخه صوتی آن فرصتی است ارزنده برای آنها فرصت نکرده اند این کتاب را بخوانند و یا حوصله و وقت خواندن کتابی جدی در این حجم را نمی توانند داشته باشند، اما شنیدن روایت گویای آن برای ایشان، در فراغت‌های کوتاهِ لابلای کارهای روزانه نیز می تواند غنیمتی آموزنده باشد.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

شیراز۸۵۵۴۰۵۰۷:۵۱:۱۷ ۱۳۹۸/۱/۲۵
من این کتاب رو خوندم و با آثار اروین یالوم آشنایی دارم خوشبختانه کتاب در قالبی رمان گونه و جذاب علاوه بر داشتن نکات فلسفی ، نکات بسیار مهم روانشناسی هم دارد چرا که یالوم خودش یه روان درمانگره. خاصه برای جامعه ما که به خاطر فضای مجازی بسیاری از زن و شوهر ها از هم دور و دورتر می شوند این کتاب بسیار بسیار مفید هست. باتشکر از مطلب مفیدتون
طاهره۸۵۷۱۴۴۱۰:۵۱:۱۳ ۱۳۹۸/۱/۲۶
هم کتاب فوق‌العاده است، هم اجرای بی‌نظیر آقای سلطان‌زاده. واقعا کتاب خوبیه، مخصوصا اگه کسی به مباحث روانشناسی و خودشناسی علاقه داشته باشه.
کتاب بی مایع۸۵۸۴۸۸۲۰:۳۵:۰۷ ۱۳۹۸/۱/۲۶
بسیار بی محتوا و بر مبنای تخیلات معکوس اروین یالوم است. بی محتوا تر و شل و وارفته تر از کتابش فیلمش هست که توصیه میکنم حتما ببینید.

پربحث‌های امروز

 1. انبارلویی: تعجب می‌کنم آقای ظریف به چه دلیل دوباره مذاکره کرده/برجام را اجرایی نکنند، با آمریکایی‌ها حرفی نداریم

 2. کشف طلا، دلار و ۳ کارت‌خوان با گردش مالی ده میلیاردی در دفتر زنگنه

 3. چرا خرمشهر، خرّم‌شهر نشد؟! / چه خوب که ممد نیست...

 4. زاکانی:‌ کسی که دو رئیس قوه را بیچاره کرده و دچار مشکل و مایه بدنامی قوه قضائیه شده را باید کنار گذاشت

 5. انتقاد رییس سازمان نظام پزشکی از تمسخر پزشکان در رسانه ملی

 6. خدمات یک مدرسه غیرانتفاعی لاکچری در تهران/ ۸۵ میلیون تومان برای اردوی سوئد و فرانسه؛ ۵ میلیون هم اردوی شیراز!

 7. علمای شيعه، یکی از پاسداران زبان فارسی

 8. نقوی‌حسینی: ظریف باید درباره محتوای دیدار با سناتور آمریکایی توضیح دهد

 9. چرا مذاکره با آمریکا سم است؟

 10. مراسم افطاری‌ای که هیچ‌گاه از خاطر روحانی پاک نخواهد شد

 11. اولین زن یهودی در سنای آمریکا و میزبان ظریف کیست؟ + تصاویر

 12. راغفر: اگر امروز دلار ۸۰۰۰ تومان شود مردم از ذوق به همین دولت رای می‌دهند!

 13. کشف ۹۶ بسته ۱۰۰ دلاری از خانه یک روستایی!

 14. دولت حزب اللهي و جوان

 15. هنر تغییر محاسبات

 16. مرعشی: مسیر انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ از ۹۸ می‌گذرد/ اصلاح‌طلبان از ضعف‌های دولت آسیب دیده‌اند

 17. کوتاه کردن دست دلالان از بازار خودرو موجب کاهش قیمت می‌شود

 18. «کسی که دو رئیس قوه را بیچاره کرده» کیست؟/ انتصاب معاون دفتر وزیر با مدرک راهنمایی/ نقد عطریانفر بر عملکرد اصلاح‌طلبان در سال ۸۸

 19. جانشین فرمانده کل سپاه: ناو‌های آمریکایی کاملا تحت کنترل ما هستند

 20. رئیس سازمان حمایت: مسئول قیمت گذاری خودرو ما هستیم/ ما به قیمت ۶۰ میلیونی پراید رضایت ندادیم

 21. مانتو، شلوار و لباس تولید خیرآباد ورامین با مارک های خارجی در بازار

 22. ۵۱ میلیون خانوار آمریکایی هزینه غذا و اجاره ندارند

 23. دلیل کسر مبالغ میلیونی از حقوق اردیبهشت فرهنگیان

 24. به بهانه‌ی بیلبورد سازمان فنی‌حرفه‌ای در فرودگاه یزد

 25. پیش بینی قیمت مسکن در تابستان ۹۸

پربحث‌های دیروز

 1. علی شمخانی: ۴۰سال است جنگ اقتصادی را با فرهنگ خرمشهر به پیروزی تبدیل کرده‌ایم

 2. خوش چشم: باید مشخص شود ظریف با چه مجوزی با آمریکایی‌ها دیدار کرده است

 3. هانی‌زاده: آمریکایی‌ها فهمیدند تهدیدات نظامی علیه ایران کارساز نیست/ عربستان به دنبال ائتلاف ضدایرانی در منطقه است/ ترامپ می‌خواهد معامله قرن را تا ماه آینده عملیاتی کند

 4. دردسرهای قولنامه، صدای رئیس قوه را هم درآورد

 5. آیت‌الله موحدی کرمانی: بیت‌المال باید به همه برسد نه عده‌ای خاص/ از ثروتمندان مالیات بیشتری گرفته شود

 6. نعمت‌زاده حکم وزیر صنعت در پارس جنوبی را نپذیرفت

 7. ترامپ: 1500 نظامی آمریکایی به خاورمیانه اعزام می‌شوند

 8. شلوار ترامپ سوژه رسانه‌ها شد/عکس  

 9. آیت الله علم الهدی: نشاط جوانی با کار محقق می شود نه ترویج بی بند وباری

 10. دستگیری ۳۰ مرد و زن در کلاس مختلط یوگا

 11. «علی ربیعی» سخنگوی دولت شد

 12. چرا پس از فتح خرمشهر جنگ تمام نشد؟

 13. «ترزا می» استعفا کرد

 14. ساختمان های کره شمالی‎  

 15. گفتگوی جذاب عادل فردوسی‌پور با ژاوی بعد از خداحافظی +فیلم  

 16. ازدواج دستیار شفر با یک دختر ایرانی!

 17. نیابت قضایی به دادستان شیراز برای دستگیری خانم تک‌خوان ابیانه

 18. ظریف: لقب «تروریست» فقط برازنده ترامپ است/ ایران پایان او را خواهد دید

 19. واردات غذای سگ و گربه ممنوع شد

 20. کدام واحدهای اجاره‌ای مشمول مالیات می‌شوند؟

 21. تصاویر: خرمشهر آزاد شد  

 22. فیلم| پرواز اقتدار؛ پرش چتربازان سپاه پاسداران از برج میلاد  

 23. خطیب جمعه اصفهان: اطلاعیه دادستان اصفهان مطابق قانون و فتوای مراجع بود

 24. فرشید اسماعیلی سکوتش را درباره چیپ جنجالی دربی شکست

 25. خاطره رئیس کل بانک مرکزی از روز آزادی خرمشهر

پربحث‌های هفته

 1. کشتیم که کشتیم دیه‌شو میدیم! / نظر شما درباره‌ی این فیلم چیست؟!

 2. آیا دوچرخه سواری بانوان جرم است؟

 3. لفاظی تازه ترامپ علیه ایران: هرگز دوباره آمریکا را تهدید نکنید

 4. محکومیت «یاسین رامین» در پرونده شیرخشک‌های آلوده وارداتی به ۱۷ سال حبس

 5. برجام؛ ترامپ و توافق جدید

 6. عابربانک پرسپولیس و وزیر سابق کجا شلاق می‌خورند؟

 7. فرار از جنگ صلح به بار نمی‌‌آورد

 8. انبارلویی: تعجب می‌کنم آقای ظریف به چه دلیل دوباره مذاکره کرده/برجام را اجرایی نکنند، با آمریکایی‌ها حرفی نداریم

 9. کشف طلا، دلار و ۳ کارت‌خوان با گردش مالی ده میلیاردی در دفتر زنگنه

 10. واکنش‌ها به درخواست روحانی برای اختیارات ویژه/ تاکتیک دو سر برد رئیس جمهور/ بگوید در چه مواردی محدودیت دارد/ خیری ندیده ایم از این اختیارها

 11. چرا خرمشهر، خرّم‌شهر نشد؟! / چه خوب که ممد نیست...

 12. صدای خاموش تجرد قطعی

 13. توضیح نماینده خرمشهر درباره انتشار عکسی افطاری وی در فضای مجازی

 14. محسنی اژه‌ای: از بی‌عفتی فیلم بگیرید و برای ما بفرستید/ روحانی چه اختیار ویژه‌ای می‌خواهد؟/ رضایت اصحاب رسانه از جلسه با رئیسی

 15. تخریب ویلاهای خاص با قاطعیت دستگاه قضا/ از ویلای داماد شمخانی تا دختر وزیر سابق

 16. علی شمخانی: ۴۰سال است جنگ اقتصادی را با فرهنگ خرمشهر به پیروزی تبدیل کرده‌ایم

 17. هشدار شديد دهقان به روسای قوا؛ دستورالعمل چپاول اموال مردم را لغو كنيد

 18. چراغ‌های روشن به هنگام سحر  

 19. پاسخ به چند شبهه پرتکرار در موضوع حجاب

 20. پراید ۱۸.۵ میلیونی در صورت مالی سالیانه شرکت سایپا

 21. اژه‌ای:‌ دشمن به دنبال رواج بی‌عفتی و بی‌اخلاقی در جامعه است/ چرا فیلم قانون‌گریزی‌ها را برای مقامات قضایی نمی‌فرستید؟

 22. روحانی: قیمت ارز ۱۳ هزار تومان و حتی ۸ هزار تومان نیست / بنگاه‌های دولتی باید واگذار شود

 23. آموزش فریب دادن زنان متاهل در سریال نمایش خانگی!

 24. رفتار عجیب نمایندگان برای تعویق کنکور/ موافقت 81 نفر به رغم فریادی های 150 نماینده

 25. دولت فعّال يا قوّال

آخرین عناوین