یمن معجزه ایستادگی با آغاز پنجمین سال حمله عربستان؛ یمنی‌ها چگونه مقابل سعودی‌ها ایستادند؟

عبدالرحمن راجح،   3980105034 ۲۷ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۰ تکراری یا غیرقابل انتشار
با آغاز پنجمین سال حمله عربستان؛ یمنی‌ها چگونه مقابل سعودی‌ها ایستادند؟

چهار سال پس از حملات عربستان به یمن هم‌اکنون سئوال مهمی برای همگان ایجاد شده و آن اینکه مردم یمن چگونه توانستند به این شکل ایستادگی کنند؟

متجاوزان سعودی و اماراتی و هم‌پیمانان آنان در جنگ یمن، وارد چهارمین سال تجاوز شدند و روز سه‌شنبه ۲۶ مارس پنجمین سال جنگ آغاز می شود.

ائتلاف ضد یمن به سرکردگی سعودی از حمایت بی سابقه آمریکا، غرب و اسرائیل در کنار استفاده از سلاح های مدرن و حمایت های سیاسی حقوقی و رسانه ای برخوردار بودند.

اما امروز و پس از چهار سال از تجاوز و محاصره تحمیلی یمن، هیچ کس تردید ندارد که یمنی ها معجزه کردند و توانستند متجاوزان را ناکام بگذارند و عربستان و همراهانش را به باتلاق بزرگی بیندازند تا دارایی و نیروهایشان را ببلعد و چهره آنان را در داخل و خارج کریه جلوه دهد و جنگ را از یمن به داخل عربستان و امارات پیش ببرد و پیامدهایی نیز برای مرکز واشنگتن و پایتخت های کشورهای اروپایی داشته باشد.

برای درک این معجزه باید در ابتدا به وضعیت یمن پیش از حمله و اهداف عربستان از این جنگ اشاره کنیم.

بدون شک، وضعیت یمن پیش از جنگ، محمد بن سلمان را که در صدد دست یافتن بر صندلی قدرت بود و با پسر عموهایش درگیری سیاسی داشت، به جنگ افروزی تشویق کرد.

وی گمان می‌کرد جنگ چند هفته ای، خواهد توانست وی را بر یمن مسلط کند و از این جنگ کوچک پیروز بیرون بیاید و اینگونه برای خود تبلیغ کند و از خود قهرمانی ملی در عربستان و خارج از کشور بسازد و اینکه توانایی وی از سایر پسر عموهایش برای حکومت داری بسیار بیشتر است.

دولت و نهادهای دولتی یمن آن زمان در آستانه فروپاشی کامل بودند و ارتش یمن نیز به دلیل آشوب افکنی ریاض و واشنگتن در یمن در دوره ملک عبدالله از هم فرو پاشیده بود و به دنبال آشوب و هرج و مرج،گروه های تروریستی ایجاد شد که بر مناطق زیادی تسلط پیدا کردند.

ترورهای سیاسی و امنیتی بدون وقفه ادامه و جان صدها نفر را می گرفت که بیشترشان از نیروهای ارتشی، اساتید دانشگاه، شخصیت های ملی وابسته به جنبش انصارالله در آن زمان بودند مردم و شهروندان نیز اذیت های زیادی دیدند و مساجد صنعا، الجوف و صعده مورد هدف قرار گرفته و صدها نفر نیز قربانی شدند.

مناطق زیادی شاهد جنگ های قبیله ای بود که عربستان به خاطر تضعیف جنبش انصارالله و گسترش نفوذ خود به راه انداخته بود .

عرصه سیاسی نیز بسیار بحرانی و متزلزل شده بود و درگیری ها و اختلافات گروههای سیاسی حاکم پس از انقلاب فوریه سال ۲۰۱۱، به فروپاشی کامل فرایند سیاسی ،اقتصادی و اجتماعی کشور منتهی شد.

این شرایط بحرانی و پیروزی انقلاب ۲۱سپتامبر به رهبری جنبش انصارالله و به دنبال آن فرار ژنرال الاحمر و همراهانش و تحولات سیاسی و نظامی ناشی از آن، و در پایان استعفای هادی و فرار وی به عدن؛ خیلی زود به دخالت مستقیم عربستان و آمریکا در یمن منجر شد به گونه ای که ریاض و واشنگتن معتقد بودند می توانند با مداخله مستقیم نظامی طی چندین هفته یا روز و با توجه به اختلافات و وضعیت دشوار یمن و فروپاشی ارتش و نیروهای امنیتی و هم چنین پیوستن شمار زیادی از رهبران سیاسی و نظامی و قبیله ای به ریاض، وضعیت را تحت کنترل خود درآورند .

از همین رو ریاض اعتقاد داشت این جنگ بیشتر از چندین هفته یا یک ماه به درازا نخواهد کشید و می تواند با حملات هوایی دقیق و با نظارت واشنگتن، نیروهای نظامی انصارالله و افراد باقیمانده ارتش را تحت کنترل گرفته و آنان را برای تسلیم صنعا و سپس بازگرداندن هادی و همراهان نظامی وی که به ریاض فرار کرده بودند به صنعا تحت فشار قرار دهد و بار دیگر عربستان قدرتمندتر از گذشته بر یمن حکومت کند.

عربستان برای حملات خود و برای ایجاد اختلافات مذهبی و سیاسی و مردمی در یمن ، به بسیج فرقه ای و تبلیغات رسانه ای و شایعه پراکنی روی آورد و برای این جنگ؛ توجیهات مذهبی و سیاسی و قومی ساخت و در صدد جلب مواضع سیاسی کشورها و افراد به نفع خود برآمد، در ابتدا از شورای امنیت و شخصیت های سیاسی و شرکت ها حتی شیوخ قبائل و افراد داخل کشور بهره برداری کرد.

عربستان برای ایجاد ترس در دل یمنی ها و تسلیم شدن سریع آنان ، این جنگ را با حملات قوی و تخریب بی سابقه و کشتار صدها نفر آغاز کرد و جنایت های بی سابقه ای رقم زد که یمن طی تاریخ آن را تجربه نکرده بود.

عربستان بدون پایبندی به تعهدات اخلاقی ، راه ها کارخانه ها ،مدارس ، مساجد ،بیمارستان ها ،منازل ،سالن های عروسی ،و نشست ها و هر جنبده ای را هدف قرار داد و محاصره زمینی و دریایی به راه انداخت و صدها هزار موشک و گلوله شلیک کرد و از به کار بردن هیچ سلاحی دریغ نکرد.

با شدت یافتن جنگ و طولانی شدن آن همه دریافتند عربستان در باتلاق بزرگی در یمن گرفتار شده به گونه ای که جنگ عربستان که مورد حمایت 22 کشور بود با ایستادگی و مقاومت افسانه ای بی نظیری روبرو شد. و زمان ثابت کرد گمانه زنی های اولیه درباره جنگ نادرست بوده حتی نفوذ عربستان به جنوب و مناطق شرقی یمن؛ پیروزی مهم یا عامل مهمی برای تسلیم کردن یمنی ها در برابر عربستان نبوده است .

بلکه این مناطق افزون بر وجودا ختلافات و درگیری این گروه ها، به وبال بزرگی برای عربستان تبدیل شده زیرا ریاض و ابوظبی برای جلب وفاداری و ایجاد ارتش و تجهیز گروههای بزرگتر از حتی ارتش ملی خود باید هزینه زیادی کنند.

یمنی ها با پایداری و استقامت و اولین ضد حملات خود ، با به روز رسانی توانایی ها و مهار جنگ در مرزهای عربستان و توسعه توان نظامی، لیاقت خود را نشان دادند .

موشک های یمنی توانست همه شهرهای سعودی را در نوردد و کاخ پادشاه و وزارت دفاع را هدف قرار دهد ، پهپادها نیز توانستند به فرودگاههای متجاوزان در ریاض و ابوظبی برسند .

مبارزان پابرهنه ی یمنی، در جبهه های داخلی و مرزها نیز با رویارویی با خودروهای نظامی آمریکا معجزه کرده و تانک ها و خودروهای زرهی را با ابزار بسیار ساده منهدم کردند و توانستند هزاران نیرو و مزدور را که ازسراسر جهان جمع شده بودند را برانند و بدو ن هیچ حمایت هوایی در برابر صدها هزار حمله نظامی یعنی افزون بر 200 حمله در ساعات مشخصی در برخی ازجبهه ها مقابله کنند.

مردم یمن نیز با بزرگترین بحران انسانی و گرسنه نگاه داشتن برنامه ریزی شده و محرومیت از نیازهای ضروری و نبود نظام پزشکی و آموزشی روبرو شدند و با کمک های مالی و اعزام نیرو از جبهه ها حمایت کردند.

بنابراین می توان پایداری و ایستادگی یمنی ها را در ناکام گذاردن متجاوزان و وارد کردن آنان به گردونه تناقضات و بحران های داخلی و خارجی را به راحتی لمس کرد.

پایداری یمن و طولانی شدن جنگ به مدت 5 سال در نوع خود پیروزی شگرفی برای نیروهای یمنی مخالف با تجاوز به شمار می رود زیرا بسیاری انتظار داشتند این کشور طی چندین ماه سقوط کند.

کما اینکه اهداف روشن عربستان در تبدیل یمن به حیاط خلوت و انهدام توان نظامی و موشکی جنبش انصارالله و ارتش یمن نیز با ناکامی شدیدی روبرو شد و به خوبی شاهد پیشرفت توان موشکی و نظامی یمن بودیم به گونه ای که عربستان از آن شکایت داشت .

جنبش انصارالله امروز هزاران بار از نظر هماهنگی و تسلیحات و امادگی و سیاست از 4 سال پیش پیشرفت کرده و عربستان هنوز با حملات دردناک روزانه یمن در مرزهایش روبروست.

نیروهای مخالف با حملات صنعا نیز با گذشتن از موانع زیاد و فتنه هایی که عربستان در داخل ایجاد کرده در مقابله با دشمن بسیار قدرتمند شده است .

وضعیت عربستان و امارات در مناطق تحت تسلط خود در جنوب و شرق نیزخوب نیست که دلیل روشنی بر ناکامی این دو کشور است زیرا درخواستها برای اخراج آنان افزایش یافته

و جنبش مردمی مخالف با حضور این کشورها نیز اخیرا ،راهها و روش های مختلفی را در استان المهره پیش گرفته که عربستان در طمع تسلط بر آن است، کما اینکه انتقادت و اختلافات میان مزدوران و ائتلاف سعودی اماراتی افزایش یافته و بسیاری از هواداران سابق امروز از آن انتقاد می کنند و با ایجاد کمپین ها، خواهان خروج آنان و ترک یمن هستند .

اختلافات و اتهامات و دردگیری ها، ائتلاف سعودی را از داخل و خارج احاطه کرده است .

با بررسی حوادث و سلسله مراتب آن از آغاز حمله تاکنون، به ویژه با تحولات آمریکا و موضع گیری های جدید این کشور و غرب نسبت به بن سلمان بعد از 4 سال جنگ و محاصره ، نتیجه می گیریم عربستان امروز در جنگ با یمن بسیار ضعیف شده و شکستش قطعی است .

بسیاری از تحلیلگران بر ناکامی عربستان و ناتوانی وی در تحمیل خواست خود و اهدافش در یمن در آینده اجماع دارند و پایداری یمنی ها در مقابل متجاوزان را معجزه جدید قرن می دانند .

 

منبع: العالم

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۸۳۲۲۵۵۱۳:۵۹:۰۸ ۱۳۹۸/۱/۵
قدرت ایمان ... چیزی که سعودی ها بویی از آن نبرده اند!
ناشناس۸۳۲۶۲۶۱۸:۳۷:۵۰ ۱۳۹۸/۱/۵
اعتقاد مردم ما هم متاسفانه به عالم غیب داره کم میشه.
ناشناس۸۳۲۷۰۹۱۹:۴۴:۱۹ ۱۳۹۸/۱/۵
ارمان ؟ یا پول و اسلحه ایران
ناشناس۸۳۲۸۳۲۲۲:۰۱:۲۶ ۱۳۹۸/۱/۵
پول و اسلحه سعودی 10 برابر بیشتر از یمنی هاست البته ده ها برابر. پس پول و اسلحه صرفا ابزار هستند دوست عزیز!
ناشناس۸۳۲۹۰۴۲۳:۲۲:۴۰ ۱۳۹۸/۱/۵
یمن به ما چه! کی عربستان و ایران دست از مقابله. با هم بر می دارند تا کشورهای منطقه هم آرام شوند؟
ناشناس۸۳۲۳۰۶۱۴:۳۹:۳۵ ۱۳۹۸/۱/۵
با لنگ قرمز و نان خشک و کمی هم اسلحه و موشک
ناشناس۸۳۲۳۳۳۱۴:۵۹:۴۱ ۱۳۹۸/۱/۵
با استفاده از غیر نظامیان به عنوان سپر انسانی و اختلافات داخلی عربستان و امارات و اختلافات دشمنان یمنی انصارالله یعنی سلفی ها و اخوان المسلمین و جنبش جنوب یمن
ناشناس۸۳۲۳۳۴۱۵:۰۰:۰۵ ۱۳۹۸/۱/۵
با آغاز پنجمین سال حمله عربستان؛ یمنی‌ها چگونه مقابل سعودی‌ها ایستادند؟ با موشک های ایران
ناشناس۸۳۲۶۸۴۱۹:۲۳:۴۰ ۱۳۹۸/۱/۵
با افتخار با موشک های ایران
ناشناس۸۳۲۹۰۸۲۳:۲۶:۰۷ ۱۳۹۸/۱/۵
اتفاقا هیچ افتخاری هم نیست اگر آنها هم به گروههای مخالف ایران موشک دهند که تهران و شهرهای ایران بزنند چی!؟ دادن موشک به گروه ها نه دولت‌های رسمی اشتباه محض هست
ناشناس۸۳۳۵۲۲۱۴:۳۳:۴۶ ۱۳۹۸/۱/۶
مگر ندادند؟ ارتش سایبری عربستان چه فعال شده
ناشناس۸۳۴۲۵۹۱۳:۴۴:۰۸ ۱۳۹۸/۱/۷
هرکس نظرمخالف شماداشته باشه ارتش عربستانه؟
ناشناس۸۳۴۴۸۳۱۷:۵۷:۳۲ ۱۳۹۸/۱/۷
جنابعالی ارتش سایبری روسیه هستی. درست حدس زدم!
ناشناس۸۳۳۸۷۳۲۲:۵۹:۰۷ ۱۳۹۸/۱/۶
در جنگ ایران و عراق کشورهای عربستان و اروپایی از صدام حمایت می کردند و موشک و اسلحه به عراق ارسال می کردند.
ناشناس۸۳۴۲۵۱۱۳:۳۷:۴۰ ۱۳۹۸/۱/۷
برو ازعراقیها که مردم مارو کشتن خسارتشو بگیر
ناشناس۸۳۴۲۶۲۱۳:۴۶:۰۱ ۱۳۹۸/۱/۷
شمابجایی اینکه بری یقه اونی که موشک زده رو بگیری داری یقه اونی که موشک داده رو میگیری؟تودعواکسی که چاقومیزنه مقصره؟ یاچاقو فروش؟
ناشناس۸۳۲۳۴۶۱۵:۰۴:۳۷ ۱۳۹۸/۱/۵
اولین دلیل غیر منصفانه بودن مقاله این است که تلویحا مدعیست انصارالله نماینده تمام مردم یمن است و هیچ اختلاف داخلی وجود ندارد و همه مردم یمن حوثیون رو قبول دارن
ناشناس۸۳۲۴۰۲۱۵:۴۰:۰۹ ۱۳۹۸/۱/۵
اکثریت مردم یمن طرفدار انصارالله هستن حالا همه جا 10 درصد مخالف هم وجود دارد و چیز عجیبی نیست .
ناشناس۸۳۲۹۳۷۰۰:۱۰:۳۴ ۱۳۹۸/۱/۶
می شه بگید با کدام مدرک چنین حرفی می زنید در حالی که زیدی ها حداکثر۳۹%یمن را تشکیل می دن تازه تضمینی بر حمایت همه زیدی ها از انصار وجود ندارد نمونه اش طرفداران علی عبدالله صالح سابقه جنبش انصارالله از سه دهه تجاوز نمی کنه آنهم تنها در استان صعده بجز ۷یا۸سال اخیر
ناشناس۸۳۲۶۹۰۱۹:۳۱:۲۰ ۱۳۹۸/۱/۵
این برداشت شما از متن بوده درحالی که اگر دقیق بخونی داخل متن به درگیریهای قبیله ای و موارد مشابه اشاره کرده که نشون میده همه یه نظر نداشتن. اتفاقا اینکه انصارا... هم مقابل عربستان و هم مقابل طرفداران پولهای نفت عربستان ایستادگی کرده قدرت بیشتر اون رو نشون میده. ضمنا الان باید دید طرفداران عربستان بعد از 4 سال هنوز هم طرفدارش هستند.
ناشناس۸۳۲۳۵۴۱۵:۰۹:۰۰ ۱۳۹۸/۱/۵
البته ۸۲% خاک یمن ۸۵%سواحل مناطق نفت خیز گذرگاه های مرزی تمامی بنادر بجز سه بندر.... و از همه مهمتر تنگه استراتژیک باب المندب دست عربستان و طرفداران منصور هادی و سلفی ها و اخوانی ها و جنوبی هاست
ناشناس۸۳۲۳۹۹۱۵:۳۸:۲۳ ۱۳۹۸/۱/۵
اگر اینطور بود که جنگ یمن به نفع عربستان و امارات پایان یافته بود.
ناشناس۸۳۲۶۹۵۱۹:۳۵:۵۲ ۱۳۹۸/۱/۵
اگر از روی نقشه نگاه کنیم آمار شما به نظر درست نمیاد. ضمنا مناطق دست طرفداران منصور هادی بیشتر بیابانی هست و پایتخت و مناطق مهم یمن دست انصارا... هست. علاوه بر این شما اگر بین الان و 4سال پیش مقایسه کنی نقشه تقریبا به همین شکل بوده و عربستان دستاورد چندانی نداشته.
ناشناس۸۳۲۹۴۵۰۰:۱۷:۵۱ ۱۳۹۸/۱/۶
شما که از رو نقشه حرف می زنید لطفا واضح تر بگید کدامش اشتباهه در ضمن پایتخت مهم است اما در مورد سایر مناطق باید بگم منطقه پر جمعیت به تنهایی معنی مهم بودن نداره مهمترین منطقه یمن سواحل تنگه باب المندب است که دست جنوبی ها و منصور هادیه
معلم۸۳۲۵۲۱۱۷:۱۵:۱۵ ۱۳۹۸/۱/۵
در جنگ بین مسلمانان قران تکلیف را مشخص کرده است. ز هر طرف کشته شود بنفع کفار است.
ناشناس۸۳۲۶۹۶۱۹:۳۷:۳۰ ۱۳۹۸/۱/۵
با استدلال شما عربستانیها مسلمان نیستند چون کشته شدنشان به نفع کفار نیست
ناشناس۸۳۳۹۶۳۰۶:۴۵:۲۰ ۱۳۹۸/۱/۷
این یک جنگ بی دلیل و بی معنا و صرفا برخاسته از هوسرانی و شکم سیر حاکمان سعودی است. تنها چیزی که از این جنگ برای من درد داره این هست که چرا یک سری انسان نگاه بی طرفانه یا نگاه به نفع سعودی ها دارند.

پربحث‌های امروز

 1. انتقاد تند نخبه جوان از وضع کشور در حضور رهبر انقلاب  

 2. ایران خودرو بر سر دوراهی فروپاشی یا تولید ناب

 3. بازداشت پوری حسینی و شکست اختصاصی‌سازی اقتصاد

 4. نکته‌ای در مورد مساله حجاب

 5. ورود پلیس به ماجرای سگ کشی/برخورد با هر گونه حیوان آزاری

 6. نامه زاکانی به وزیر اطلاعات: فساد در کشور ماحصل بی توجهی مسئولان مرتبط است/ منتظرم در دادگاه روابط ناسالم و حقوق ضایع شده مردم را بیان کنم

 7. واکنش علی مطهری به ماجرای مازیار ابراهیمی

 8. پول‌های بزرگ کثیف چگونه در اقتصاد کشور جابجا می‌شوند؟

 9. تحلیل عباس عبدی از موضع گیری اخیر یزدی و آملی لاریجانی

 10. از تخلفات پسر یکی از مراجع تقلید تا تغییر چندین امام جمعه   

 11. با این قوانین، چند نفر حاضرند مسئولیت بپذیرند؟

 12. ارتش یمن پهپاد ساخت آمریکا را سرنگون کرد

 13. مهاجرت مستاجران از تهران/ کاهش 19 درصدی معاملات اجاره

 14. پاسخ شرکت بازرگانی پتروشیمی به نامه زاکانی

 15. آسوشیتدپرس به نقل از کارشناسان: تحریم ها آمریکا را منزوی کرده است

 16. لاریجانی: تحریم‌ها ایران را از برنامه‌های توسعه‌ای‌اش جلو انداخت/ما هیچ وقت دنبال جنگ نبودیم

 17. جانِ انجیر  

 18. تاکید رهبر انقلاب بر تامین عدالت و ریشه‌کن کردن فقر/ تولید داخلی، کلید حل مشکلات اقتصادی/با ولنگاری فرهنگی به‌شدت مخالفیم

 19. لایحه «اصلاح قانون پولی و بانکی کشور» به مجلس رفت

 20. امکان حضور بانوان در بازی‌های ملی در آزادی فراهم شد

 21. برایان هوک: آمریکا از «مکانیسم ماشه» برای احیای تحریم‌ها علیه ایران استفاده نمی‌کند

 22. انتقاد معاون اول قوه قضائیه از روند طولانی برخی ‌بازداشت‌ها‌

 23. پاسخ ظریف به ادعای «برایان هوک» درباره کودتای ۲۸ مرداد

 24. عمامه گذاری طلاب   

 25. پسر نتانیاهو: پدرم حرف مفت زیاد می‌زند

پربحث‌های دیروز

 1. استفاده از کارتخوان توسط پزشکان یک قانون است و باید اجرایی شود

 2. ایران چه تعداد سید و سادات دارد؟/ تفاوت میر، سید، سیده و سادات چیست؟

 3. یکه زارع چرا برکنار شد؟

 4. درس هايي ماندگار از كفش هاي كهنه يك حاكم ...

 5. در نشست سه‌جانبه ایران و یمن و اروپا در تهران چه گذشت؟/ دست برتر یمن در تحولات میدانی و دیپلماتیک

 6. پارسایی: خودروسازها ناکارآمدی خود را در زمین تولید ملی می‌اندازند/ توضیح درباره هزینه طراحی صندوق ۲۰۶

 7. پنج دروغی که ترامپ درباره ایران می گوید

 8. شمخانی: آمریکا عامل اصلی تنش در منطقه است/ ایران به میز مذاکره برنمی‌گردد

 9. توضیح وکیل نجفی درباره علت اعتراض به حکم دادگاه

 10. چرا نام «گریس 1» به «آدریان دریا» تغییر کرد؟

 11. واکنش توئیتری شهردار تهران به ماجرای حیوان آزاری

 12. مردم منتظر محاکمه رانت‌خواران پیدا و پنهان مافیای خودرو⁩ هستند

 13. ظریف: جمعه در پاریس با ماکرون و لودریان دیدار می کنم

 14. «عقده‌گشایی ائتلاف سعودی» به تلافی شکست در جبهه‌های مختلف یمن

 15. طبخ ۱۴۰۰۰ پرس غذای نذری به مناسبت عید غدیر خم در شیراز  

 16. اظهارات ضدونقیض از آمار وکلا/ نبود شفافیت در بازار خدمات حقوقی

 17. از بازنشسته‌ها خبر دارید؟

 18. چرا مسکن چاره‌ای جز ارزان شدن ندارد

 19. موج انتقادها به بی‌احترامی همسر نتانیاهو به مراسم سنتی اوکراین

 20. چرا اسم امیرالمومنین در قرآن نیامده است؟

 21. توضیحات شهرداری در مورد عدم ثبت نام زنان در اپلیکیشن دوچرخه‌های اشتراکی

 22. اروپایی‌ها باید نفت ما را در قالب اینستکس پیش‌خرید کنند/ پرونده ۷ بدهکار دانه‌درشت قضایی شد

 23. آمریکایی‌ها جرات توقیف نفتکش ایرانی را ندارند

 24. پویش مردمی فقط به عشق علی(ع)   

 25. ۱۱ دلیل برای عدم استفاده از اینترنت در کشور

پربحث‌های هفته

 1. بالاخره در مساله حجاب چه کنیم؟

 2. خانواده «میترا استاد» رضایت دادند/ رهایی «نجفی» از قصاص

 3. تذکاری بر یک برداشت غلط از باوری درست درباره حکومت دینی

 4. پوری حسینی رئیس سابق سازمان خصوصی سازی بازداشت شد

 5. ارتباط ازدواج و حجاب جوانان

 6. هشدار توکلی به مسئولان نظام درباره رشد حاشیه‌نشینی در کشور/ صدای «هل من ناصر» مستأجران و مستمندان را بشنویم

 7. پاسخ آملی لاریجانی به ادعاها و اتهامات اخیر/ از هیچ متخلف و فاسدی حمایت نکرده و نخواهم کرد/هیچگاه نگفته ام نجف می روم

 8. عراقچی: مداخله در بازار ارز با دستور رئیس‌جمهور انجام شد/ دولت وقوع بحران ارزی را باور نمی‌کرد/ تایید صلاحیت سالار آقاخانی توسط وزارت اطلاعات

 9. یکه زارع مدیرعامل ایران‌خودرو بازداشت شد

 10. توپی که پزشکان به زمین مشاغل دیگر می‌اندازند

 11. هزینه ۳ هزار میلیارد تومانی برای طراحی صندوق پژو ۲۰۶ / طراحی ۱۲۰ میلیارد تومانی سمند!

 12. صدور گواهینامه رانندگی موتور برای زنان از نگاه یک حقوقدان

 13. یک سال و نیم در ملایر به دنبال رادیولوژیست گشتیم؛ نبود/ طرح افزایش ظرفیت رشته های پزشکی باید در اولویت قرار بگیرد

 14. چرخش ظریفانه از برجام!...

 15. روحانی: اون ۹۸ که ما می‌خواستیم این ۹۸ نیست   

 16. نفتکش ایرانی در جبل الطارق با وجود مخالفت آمریکا آزاد شد

 17. واکنش‌ها به نامه‌ای که باید سربسته می‌ماند

 18. تصویر دیده نشده از دیوار کشی رئیسی  

 19. اینستاگرام چطور باعث "احمق‌پروری" در جامعه شده است؟

 20. دولت هند ضرب‌الاجل دو ساعته‌ به شیخ زکزاکی داد

 21. واکنش احمد توکلی به اختلافات «آملی‌لاریجانی» و «یزدی»

 22. انتقاد تند نخبه جوان از وضع کشور در حضور رهبر انقلاب  

 23. واکنش‌ها به اظهارات منتسب به آیت‌الله یزدی/ سوال محمود صادقی درباره دلیل آزادی فرمانده عملیات ترور/دفاع یک اصلاح طلب از آیت‌الله مصباح یزدی

 24. اتاق رو به کعبه شبی ۳۰۰ میلیون تومان!

 25. اژه‌ای: ‌فردی توانسته با بهانه‌ای ‌۳۸هزار سکه خریداری کند/ عمده ذخایر طلای کشور به‌دست خودمان بر باد رفته

پربحث‌های امروز

 1. ارتش یمن پهپاد ساخت آمریکا را سرنگون کرد

 2. آسوشیتدپرس به نقل از کارشناسان: تحریم ها آمریکا را منزوی کرده است

 3. برایان هوک: آمریکا از «مکانیسم ماشه» برای احیای تحریم‌ها علیه ایران استفاده نمی‌کند

 4. پسر نتانیاهو: پدرم حرف مفت زیاد می‌زند

 5. روسیه حمایت قاطع خود را از دولت ونزوئلا اعلام کرد

 6. شواهدی از به پاخیزی گروهک داعش در سوریه

 7. استرالیا به طرح آمریکا در خلیج فارس می‌پیوندد

 8. آلمان: برجام جایگزین ندارد/قاطعانه به حفظ آن متعهدیم

 9. ترامپ: قول می‌دهم در گرینلند برج نسازم

 10. اروپا سر دو راهی بین آمریکا یا چین

 11. جو بایدن فاصله با رقیبان انتخاباتی‌اش را بیشتر کرد

 12. آمریکا ۳ تبعه چین را تحریم کرد

 13. ادعای تازه دختر صدام در باره اسارتِ شهید تندگویان

 14. گزارش ظریف از دومین سفر اسکاندیناوی خود

 15. ابومهدی المهندس: پروازها بر فراز پایگاه های حشد الشعبی را هدف قرار می دهیم

 16. شمار قربانیان حمله به مراسم عروسی در کابل به ۸۰ نفر رسید

 17. فرانسه: انتظار داریم انگلیس، بدون توافق از اتحادیه اروپا خارج شود

 18. مالک نفتکش توقیف‌شده انگلیس با ظریف دیدار کرد

 19. روایت جهانگیری از دیدار اعضای هیئت دولت با رهبر انقلاب

 20. ظریف سوئد را به مقصد نروژ ترک کرد

 21. چین شرکت‌های آمریکایی را تحریم می‌کند

 22. وزیر خارجه ایران با نخست وزیر سوئد ملاقات کرد

 23. هند ۱۲۵ هزار نظامی به جامو و کشمیر اعزام کرد

 24. تیراندازی در آمریکا چند زخمی برجای گذاشت

 25. واکنش سردار فدوی به حضور ناوهای خارجی درخلیج فارس

پربحث‌های دیروز

 1. پنج دروغی که ترامپ درباره ایران می گوید

 2. چرا نام «گریس 1» به «آدریان دریا» تغییر کرد؟

 3. ظریف: جمعه در پاریس با ماکرون و لودریان دیدار می کنم

 4. «عقده‌گشایی ائتلاف سعودی» به تلافی شکست در جبهه‌های مختلف یمن

 5. موج انتقادها به بی‌احترامی همسر نتانیاهو به مراسم سنتی اوکراین

 6. آمریکایی‌ها جرات توقیف نفتکش ایرانی را ندارند

 7. هشدار مخالفان به نخست‌وزیر کانادا ازبابت کمک به "جک جهادی"

 8. پمپئو: تصمیم ما برای خروج از برجام خردمندانه بود!

 9. درگیری‌ نیروهای مورد حمایت امارات با نیروهای دولت مستعفی یمن در استان ابین

 10. هشدار تحلیلگران انرژی /جنگ تجاری دورنمای صادرات نفت آمریکا را تیره و تار می کند

 11. عملیات «حشد شعبی» در محورهای شمالی و شرقی عراق/ فرار بقایای داعش

 12. سیدحسن نصرالله در میدان جنگ چه می‌کند؟

 13. اهداف ارتش سوریه در نبرد «خان شیخون» چه بود؟

 14. بشار اسد: ترکیه به حمایت نامحدود از تکفیری‌ها ادامه می‌دهد

 15. حملات توپخانه‌ای و موشکی یمنی‌ها به مواضع سعودی در «نجران»

 16. چاووش اوغلو: به مذاکره با روسیه برای دستیابی به آتش‌بس در ادلب ادامه می‌دهیم

 17. خیز عمار حکیم برای تشکیل "دولت سایه" در عراق

 18. لاوروف: به هرگونه حمله به نظامیان روس در سوریه پاسخ می‌دهیم

 19. شمار زخمی‌های انفجارهای جلال آباد به ۱۲۳ تن رسید/ به آتش کشیدن مدرسه‌ای دخترانه در کابل

 20. پیشنهاد جانسون به اتحادیه اروپا درباره جایگزین "مرز سخت" بین دو ایرلند

 21. وزارت دفاع آمریکا علت مرگ سربازش در عربستان را لو نداد

 22. توییت ایوانکا ترامپ درباره مراکش جنجال به پا کرد

 23. پاراگوئه حزب‌الله لبنان و حماس را وارد لیست "تروریست‌ها" کرد

 24. رئیس‌جمهور لبنان، وجود هرگونه دستور آمریکا درباره تحریم‌ اعضای حزب‌الله را رد کرد

 25. پوتین: هیچ تهدید آلودگی اتمی پس از آزمایش نظامی وجود ندارد

پربحث‌های هفته

 1. نفتکش ایرانی در جبل الطارق با وجود مخالفت آمریکا آزاد شد

 2. دولت هند ضرب‌الاجل دو ساعته‌ به شیخ زکزاکی داد

 3. اتاق رو به کعبه شبی ۳۰۰ میلیون تومان!

 4. شیخ زکزاکی تصمیم به خروج از هند گرفت/ رهبر شیعیان نیجریه به کشورش باز می‌گردد

 5. شیخ زکزاکی در فرودگاه نیجریه بازداشت شد

 6. بازگشت شیخ زکزاکی به نیجریه

 7. پنج دروغی که ترامپ درباره ایران می گوید

 8. بزرگ‌ترین عملیات پهپادی یمن در خاک عربستان/ حمله پهپادها به مراکز حساس نفتی و پالایشگاه‌ها

 9. ارتش یمن پهپاد ساخت آمریکا را سرنگون کرد

 10. آیت الله جنتی پس از گفتگو با حضرات آیات یزدی و آملی لاریجانی: دشمنان طمع و شادی نکنند/ راه نفوذ بی‌صلاحیت‌ها را خواهیم بست

 11. ترامپ می‌خواهد بزرگترین جزیره جهان را از دانمارک بخرد

 12. جبل‌طارق: آزادی نفتکش «گریس 1» به تعویق افتاد

 13. چرا نام «گریس 1» به «آدریان دریا» تغییر کرد؟

 14. کره‌شمالی دو شلیک دیگر به سمت دریا انجام داد

 15. ظریف: جمعه در پاریس با ماکرون و لودریان دیدار می کنم

 16. آسوشیتدپرس به نقل از کارشناسان: تحریم ها آمریکا را منزوی کرده است

 17. «عقده‌گشایی ائتلاف سعودی» به تلافی شکست در جبهه‌های مختلف یمن

 18. ظریف: زمان آن فرارسیده برخی با واقعیت «انقلاب اسلامی» کنار بیایند

 19. نصرالله: اعلام جنگ علیه ایران، اعلام جنگ علیه تمام محور مقاومت است

 20. چرا سخنگوی جنبش انصارالله یمن در دیدار با رهبری خنجر به همراه داشت؟

 21. موج انتقادها به بی‌احترامی همسر نتانیاهو به مراسم سنتی اوکراین

 22. تی آر تی: عربستان و متحدانش عامل بی ثباتی در خاورمیانه

 23. محسن رضایی: اشتباه بعدی انگلیس پاسخی سخت‌تر دارد

 24. برایان هوک: آمریکا از «مکانیسم ماشه» برای احیای تحریم‌ها علیه ایران استفاده نمی‌کند

 25. اختلاف درآمد ۱۰ هزار دلاری مردان نسبت زنان در آمریکا

آخرین عناوین