یمن معجزه ایستادگی با آغاز پنجمین سال حمله عربستان؛ یمنی‌ها چگونه مقابل سعودی‌ها ایستادند؟

عبدالرحمن راجح،   3980105034 ۲۷ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۰ تکراری یا غیرقابل انتشار
با آغاز پنجمین سال حمله عربستان؛ یمنی‌ها چگونه مقابل سعودی‌ها ایستادند؟

چهار سال پس از حملات عربستان به یمن هم‌اکنون سئوال مهمی برای همگان ایجاد شده و آن اینکه مردم یمن چگونه توانستند به این شکل ایستادگی کنند؟

متجاوزان سعودی و اماراتی و هم‌پیمانان آنان در جنگ یمن، وارد چهارمین سال تجاوز شدند و روز سه‌شنبه ۲۶ مارس پنجمین سال جنگ آغاز می شود.

ائتلاف ضد یمن به سرکردگی سعودی از حمایت بی سابقه آمریکا، غرب و اسرائیل در کنار استفاده از سلاح های مدرن و حمایت های سیاسی حقوقی و رسانه ای برخوردار بودند.

اما امروز و پس از چهار سال از تجاوز و محاصره تحمیلی یمن، هیچ کس تردید ندارد که یمنی ها معجزه کردند و توانستند متجاوزان را ناکام بگذارند و عربستان و همراهانش را به باتلاق بزرگی بیندازند تا دارایی و نیروهایشان را ببلعد و چهره آنان را در داخل و خارج کریه جلوه دهد و جنگ را از یمن به داخل عربستان و امارات پیش ببرد و پیامدهایی نیز برای مرکز واشنگتن و پایتخت های کشورهای اروپایی داشته باشد.

برای درک این معجزه باید در ابتدا به وضعیت یمن پیش از حمله و اهداف عربستان از این جنگ اشاره کنیم.

بدون شک، وضعیت یمن پیش از جنگ، محمد بن سلمان را که در صدد دست یافتن بر صندلی قدرت بود و با پسر عموهایش درگیری سیاسی داشت، به جنگ افروزی تشویق کرد.

وی گمان می‌کرد جنگ چند هفته ای، خواهد توانست وی را بر یمن مسلط کند و از این جنگ کوچک پیروز بیرون بیاید و اینگونه برای خود تبلیغ کند و از خود قهرمانی ملی در عربستان و خارج از کشور بسازد و اینکه توانایی وی از سایر پسر عموهایش برای حکومت داری بسیار بیشتر است.

دولت و نهادهای دولتی یمن آن زمان در آستانه فروپاشی کامل بودند و ارتش یمن نیز به دلیل آشوب افکنی ریاض و واشنگتن در یمن در دوره ملک عبدالله از هم فرو پاشیده بود و به دنبال آشوب و هرج و مرج،گروه های تروریستی ایجاد شد که بر مناطق زیادی تسلط پیدا کردند.

ترورهای سیاسی و امنیتی بدون وقفه ادامه و جان صدها نفر را می گرفت که بیشترشان از نیروهای ارتشی، اساتید دانشگاه، شخصیت های ملی وابسته به جنبش انصارالله در آن زمان بودند مردم و شهروندان نیز اذیت های زیادی دیدند و مساجد صنعا، الجوف و صعده مورد هدف قرار گرفته و صدها نفر نیز قربانی شدند.

مناطق زیادی شاهد جنگ های قبیله ای بود که عربستان به خاطر تضعیف جنبش انصارالله و گسترش نفوذ خود به راه انداخته بود .

عرصه سیاسی نیز بسیار بحرانی و متزلزل شده بود و درگیری ها و اختلافات گروههای سیاسی حاکم پس از انقلاب فوریه سال ۲۰۱۱، به فروپاشی کامل فرایند سیاسی ،اقتصادی و اجتماعی کشور منتهی شد.

این شرایط بحرانی و پیروزی انقلاب ۲۱سپتامبر به رهبری جنبش انصارالله و به دنبال آن فرار ژنرال الاحمر و همراهانش و تحولات سیاسی و نظامی ناشی از آن، و در پایان استعفای هادی و فرار وی به عدن؛ خیلی زود به دخالت مستقیم عربستان و آمریکا در یمن منجر شد به گونه ای که ریاض و واشنگتن معتقد بودند می توانند با مداخله مستقیم نظامی طی چندین هفته یا روز و با توجه به اختلافات و وضعیت دشوار یمن و فروپاشی ارتش و نیروهای امنیتی و هم چنین پیوستن شمار زیادی از رهبران سیاسی و نظامی و قبیله ای به ریاض، وضعیت را تحت کنترل خود درآورند .

از همین رو ریاض اعتقاد داشت این جنگ بیشتر از چندین هفته یا یک ماه به درازا نخواهد کشید و می تواند با حملات هوایی دقیق و با نظارت واشنگتن، نیروهای نظامی انصارالله و افراد باقیمانده ارتش را تحت کنترل گرفته و آنان را برای تسلیم صنعا و سپس بازگرداندن هادی و همراهان نظامی وی که به ریاض فرار کرده بودند به صنعا تحت فشار قرار دهد و بار دیگر عربستان قدرتمندتر از گذشته بر یمن حکومت کند.

عربستان برای حملات خود و برای ایجاد اختلافات مذهبی و سیاسی و مردمی در یمن ، به بسیج فرقه ای و تبلیغات رسانه ای و شایعه پراکنی روی آورد و برای این جنگ؛ توجیهات مذهبی و سیاسی و قومی ساخت و در صدد جلب مواضع سیاسی کشورها و افراد به نفع خود برآمد، در ابتدا از شورای امنیت و شخصیت های سیاسی و شرکت ها حتی شیوخ قبائل و افراد داخل کشور بهره برداری کرد.

عربستان برای ایجاد ترس در دل یمنی ها و تسلیم شدن سریع آنان ، این جنگ را با حملات قوی و تخریب بی سابقه و کشتار صدها نفر آغاز کرد و جنایت های بی سابقه ای رقم زد که یمن طی تاریخ آن را تجربه نکرده بود.

عربستان بدون پایبندی به تعهدات اخلاقی ، راه ها کارخانه ها ،مدارس ، مساجد ،بیمارستان ها ،منازل ،سالن های عروسی ،و نشست ها و هر جنبده ای را هدف قرار داد و محاصره زمینی و دریایی به راه انداخت و صدها هزار موشک و گلوله شلیک کرد و از به کار بردن هیچ سلاحی دریغ نکرد.

با شدت یافتن جنگ و طولانی شدن آن همه دریافتند عربستان در باتلاق بزرگی در یمن گرفتار شده به گونه ای که جنگ عربستان که مورد حمایت 22 کشور بود با ایستادگی و مقاومت افسانه ای بی نظیری روبرو شد. و زمان ثابت کرد گمانه زنی های اولیه درباره جنگ نادرست بوده حتی نفوذ عربستان به جنوب و مناطق شرقی یمن؛ پیروزی مهم یا عامل مهمی برای تسلیم کردن یمنی ها در برابر عربستان نبوده است .

بلکه این مناطق افزون بر وجودا ختلافات و درگیری این گروه ها، به وبال بزرگی برای عربستان تبدیل شده زیرا ریاض و ابوظبی برای جلب وفاداری و ایجاد ارتش و تجهیز گروههای بزرگتر از حتی ارتش ملی خود باید هزینه زیادی کنند.

یمنی ها با پایداری و استقامت و اولین ضد حملات خود ، با به روز رسانی توانایی ها و مهار جنگ در مرزهای عربستان و توسعه توان نظامی، لیاقت خود را نشان دادند .

موشک های یمنی توانست همه شهرهای سعودی را در نوردد و کاخ پادشاه و وزارت دفاع را هدف قرار دهد ، پهپادها نیز توانستند به فرودگاههای متجاوزان در ریاض و ابوظبی برسند .

مبارزان پابرهنه ی یمنی، در جبهه های داخلی و مرزها نیز با رویارویی با خودروهای نظامی آمریکا معجزه کرده و تانک ها و خودروهای زرهی را با ابزار بسیار ساده منهدم کردند و توانستند هزاران نیرو و مزدور را که ازسراسر جهان جمع شده بودند را برانند و بدو ن هیچ حمایت هوایی در برابر صدها هزار حمله نظامی یعنی افزون بر 200 حمله در ساعات مشخصی در برخی ازجبهه ها مقابله کنند.

مردم یمن نیز با بزرگترین بحران انسانی و گرسنه نگاه داشتن برنامه ریزی شده و محرومیت از نیازهای ضروری و نبود نظام پزشکی و آموزشی روبرو شدند و با کمک های مالی و اعزام نیرو از جبهه ها حمایت کردند.

بنابراین می توان پایداری و ایستادگی یمنی ها را در ناکام گذاردن متجاوزان و وارد کردن آنان به گردونه تناقضات و بحران های داخلی و خارجی را به راحتی لمس کرد.

پایداری یمن و طولانی شدن جنگ به مدت 5 سال در نوع خود پیروزی شگرفی برای نیروهای یمنی مخالف با تجاوز به شمار می رود زیرا بسیاری انتظار داشتند این کشور طی چندین ماه سقوط کند.

کما اینکه اهداف روشن عربستان در تبدیل یمن به حیاط خلوت و انهدام توان نظامی و موشکی جنبش انصارالله و ارتش یمن نیز با ناکامی شدیدی روبرو شد و به خوبی شاهد پیشرفت توان موشکی و نظامی یمن بودیم به گونه ای که عربستان از آن شکایت داشت .

جنبش انصارالله امروز هزاران بار از نظر هماهنگی و تسلیحات و امادگی و سیاست از 4 سال پیش پیشرفت کرده و عربستان هنوز با حملات دردناک روزانه یمن در مرزهایش روبروست.

نیروهای مخالف با حملات صنعا نیز با گذشتن از موانع زیاد و فتنه هایی که عربستان در داخل ایجاد کرده در مقابله با دشمن بسیار قدرتمند شده است .

وضعیت عربستان و امارات در مناطق تحت تسلط خود در جنوب و شرق نیزخوب نیست که دلیل روشنی بر ناکامی این دو کشور است زیرا درخواستها برای اخراج آنان افزایش یافته

و جنبش مردمی مخالف با حضور این کشورها نیز اخیرا ،راهها و روش های مختلفی را در استان المهره پیش گرفته که عربستان در طمع تسلط بر آن است، کما اینکه انتقادت و اختلافات میان مزدوران و ائتلاف سعودی اماراتی افزایش یافته و بسیاری از هواداران سابق امروز از آن انتقاد می کنند و با ایجاد کمپین ها، خواهان خروج آنان و ترک یمن هستند .

اختلافات و اتهامات و دردگیری ها، ائتلاف سعودی را از داخل و خارج احاطه کرده است .

با بررسی حوادث و سلسله مراتب آن از آغاز حمله تاکنون، به ویژه با تحولات آمریکا و موضع گیری های جدید این کشور و غرب نسبت به بن سلمان بعد از 4 سال جنگ و محاصره ، نتیجه می گیریم عربستان امروز در جنگ با یمن بسیار ضعیف شده و شکستش قطعی است .

بسیاری از تحلیلگران بر ناکامی عربستان و ناتوانی وی در تحمیل خواست خود و اهدافش در یمن در آینده اجماع دارند و پایداری یمنی ها در مقابل متجاوزان را معجزه جدید قرن می دانند .

 

منبع: العالم

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۸۳۲۲۵۵۱۳:۵۹:۰۸ ۱۳۹۸/۱/۵
قدرت ایمان ... چیزی که سعودی ها بویی از آن نبرده اند!
ناشناس۸۳۲۶۲۶۱۸:۳۷:۵۰ ۱۳۹۸/۱/۵
اعتقاد مردم ما هم متاسفانه به عالم غیب داره کم میشه.
ناشناس۸۳۲۷۰۹۱۹:۴۴:۱۹ ۱۳۹۸/۱/۵
ارمان ؟ یا پول و اسلحه ایران
ناشناس۸۳۲۸۳۲۲۲:۰۱:۲۶ ۱۳۹۸/۱/۵
پول و اسلحه سعودی 10 برابر بیشتر از یمنی هاست البته ده ها برابر. پس پول و اسلحه صرفا ابزار هستند دوست عزیز!
ناشناس۸۳۲۹۰۴۲۳:۲۲:۴۰ ۱۳۹۸/۱/۵
یمن به ما چه! کی عربستان و ایران دست از مقابله. با هم بر می دارند تا کشورهای منطقه هم آرام شوند؟
ناشناس۸۳۲۳۰۶۱۴:۳۹:۳۵ ۱۳۹۸/۱/۵
با لنگ قرمز و نان خشک و کمی هم اسلحه و موشک
ناشناس۸۳۲۳۳۳۱۴:۵۹:۴۱ ۱۳۹۸/۱/۵
با استفاده از غیر نظامیان به عنوان سپر انسانی و اختلافات داخلی عربستان و امارات و اختلافات دشمنان یمنی انصارالله یعنی سلفی ها و اخوان المسلمین و جنبش جنوب یمن
ناشناس۸۳۲۳۳۴۱۵:۰۰:۰۵ ۱۳۹۸/۱/۵
با آغاز پنجمین سال حمله عربستان؛ یمنی‌ها چگونه مقابل سعودی‌ها ایستادند؟ با موشک های ایران
ناشناس۸۳۲۶۸۴۱۹:۲۳:۴۰ ۱۳۹۸/۱/۵
با افتخار با موشک های ایران
ناشناس۸۳۲۹۰۸۲۳:۲۶:۰۷ ۱۳۹۸/۱/۵
اتفاقا هیچ افتخاری هم نیست اگر آنها هم به گروههای مخالف ایران موشک دهند که تهران و شهرهای ایران بزنند چی!؟ دادن موشک به گروه ها نه دولت‌های رسمی اشتباه محض هست
ناشناس۸۳۳۵۲۲۱۴:۳۳:۴۶ ۱۳۹۸/۱/۶
مگر ندادند؟ ارتش سایبری عربستان چه فعال شده
ناشناس۸۳۴۲۵۹۱۳:۴۴:۰۸ ۱۳۹۸/۱/۷
هرکس نظرمخالف شماداشته باشه ارتش عربستانه؟
ناشناس۸۳۴۴۸۳۱۷:۵۷:۳۲ ۱۳۹۸/۱/۷
جنابعالی ارتش سایبری روسیه هستی. درست حدس زدم!
ناشناس۸۳۳۸۷۳۲۲:۵۹:۰۷ ۱۳۹۸/۱/۶
در جنگ ایران و عراق کشورهای عربستان و اروپایی از صدام حمایت می کردند و موشک و اسلحه به عراق ارسال می کردند.
ناشناس۸۳۴۲۵۱۱۳:۳۷:۴۰ ۱۳۹۸/۱/۷
برو ازعراقیها که مردم مارو کشتن خسارتشو بگیر
ناشناس۸۳۴۲۶۲۱۳:۴۶:۰۱ ۱۳۹۸/۱/۷
شمابجایی اینکه بری یقه اونی که موشک زده رو بگیری داری یقه اونی که موشک داده رو میگیری؟تودعواکسی که چاقومیزنه مقصره؟ یاچاقو فروش؟
ناشناس۸۳۲۳۴۶۱۵:۰۴:۳۷ ۱۳۹۸/۱/۵
اولین دلیل غیر منصفانه بودن مقاله این است که تلویحا مدعیست انصارالله نماینده تمام مردم یمن است و هیچ اختلاف داخلی وجود ندارد و همه مردم یمن حوثیون رو قبول دارن
ناشناس۸۳۲۴۰۲۱۵:۴۰:۰۹ ۱۳۹۸/۱/۵
اکثریت مردم یمن طرفدار انصارالله هستن حالا همه جا 10 درصد مخالف هم وجود دارد و چیز عجیبی نیست .
ناشناس۸۳۲۹۳۷۰۰:۱۰:۳۴ ۱۳۹۸/۱/۶
می شه بگید با کدام مدرک چنین حرفی می زنید در حالی که زیدی ها حداکثر۳۹%یمن را تشکیل می دن تازه تضمینی بر حمایت همه زیدی ها از انصار وجود ندارد نمونه اش طرفداران علی عبدالله صالح سابقه جنبش انصارالله از سه دهه تجاوز نمی کنه آنهم تنها در استان صعده بجز ۷یا۸سال اخیر
ناشناس۸۳۲۶۹۰۱۹:۳۱:۲۰ ۱۳۹۸/۱/۵
این برداشت شما از متن بوده درحالی که اگر دقیق بخونی داخل متن به درگیریهای قبیله ای و موارد مشابه اشاره کرده که نشون میده همه یه نظر نداشتن. اتفاقا اینکه انصارا... هم مقابل عربستان و هم مقابل طرفداران پولهای نفت عربستان ایستادگی کرده قدرت بیشتر اون رو نشون میده. ضمنا الان باید دید طرفداران عربستان بعد از 4 سال هنوز هم طرفدارش هستند.
ناشناس۸۳۲۳۵۴۱۵:۰۹:۰۰ ۱۳۹۸/۱/۵
البته ۸۲% خاک یمن ۸۵%سواحل مناطق نفت خیز گذرگاه های مرزی تمامی بنادر بجز سه بندر.... و از همه مهمتر تنگه استراتژیک باب المندب دست عربستان و طرفداران منصور هادی و سلفی ها و اخوانی ها و جنوبی هاست
ناشناس۸۳۲۳۹۹۱۵:۳۸:۲۳ ۱۳۹۸/۱/۵
اگر اینطور بود که جنگ یمن به نفع عربستان و امارات پایان یافته بود.
ناشناس۸۳۲۶۹۵۱۹:۳۵:۵۲ ۱۳۹۸/۱/۵
اگر از روی نقشه نگاه کنیم آمار شما به نظر درست نمیاد. ضمنا مناطق دست طرفداران منصور هادی بیشتر بیابانی هست و پایتخت و مناطق مهم یمن دست انصارا... هست. علاوه بر این شما اگر بین الان و 4سال پیش مقایسه کنی نقشه تقریبا به همین شکل بوده و عربستان دستاورد چندانی نداشته.
ناشناس۸۳۲۹۴۵۰۰:۱۷:۵۱ ۱۳۹۸/۱/۶
شما که از رو نقشه حرف می زنید لطفا واضح تر بگید کدامش اشتباهه در ضمن پایتخت مهم است اما در مورد سایر مناطق باید بگم منطقه پر جمعیت به تنهایی معنی مهم بودن نداره مهمترین منطقه یمن سواحل تنگه باب المندب است که دست جنوبی ها و منصور هادیه
معلم۸۳۲۵۲۱۱۷:۱۵:۱۵ ۱۳۹۸/۱/۵
در جنگ بین مسلمانان قران تکلیف را مشخص کرده است. ز هر طرف کشته شود بنفع کفار است.
ناشناس۸۳۲۶۹۶۱۹:۳۷:۳۰ ۱۳۹۸/۱/۵
با استدلال شما عربستانیها مسلمان نیستند چون کشته شدنشان به نفع کفار نیست
ناشناس۸۳۳۹۶۳۰۶:۴۵:۲۰ ۱۳۹۸/۱/۷
این یک جنگ بی دلیل و بی معنا و صرفا برخاسته از هوسرانی و شکم سیر حاکمان سعودی است. تنها چیزی که از این جنگ برای من درد داره این هست که چرا یک سری انسان نگاه بی طرفانه یا نگاه به نفع سعودی ها دارند.

پربحث‌های امروز

 1. آیا به افراد مشهور و سلبریتی‌ها بدهکاریم؟

 2. خانه‌های خالی بلای بازار مسکن/ قانونی که اجرا نمی‌شود!

 3. جزئیات تغییر ساعت کاری ادارات

 4. چرا در کوچه‌ها و پارک‌ها درخت میوه نمی‌کاریم؟   

 5. چگونگی عملکرد پلیس راهور در مواجهه با کشف حجاب در خودرو

 6. معجزه افزایش ۴۰ میلیاردی ذخایر ارزی بدون فروش نفت

 7. حاشیه های یک پرواز با هفت ساعت و 45 دقیقه تاخیر/از مریض بدحال و انتقال به بیمارستان تا عدم پرداخت خسارت به مسافران

 8. واکنش سرخپوشان به خبر جدایی برانکو از پرسپولیس

 9. مبلغ قرارداد برانکو با الاهلی عربستان فاش شد

 10. پیشنهاد عجیب تراکتورسازی به ۳ بازیکن سرباز ذوب‌آهن!

 11. شمارش معکوس برای تصمیم مهم ارزی سران قوا

 12. تصویری دیده نشده از بشار اسد  

 13. بیانیه‌ای برای ترامپ! / نسخه ضد ایرانی تسلیم

 14. کمالوندی در پاسخ به الف: اگر لازم باشد غنی سازی بیشتر از ۲۰ درصد را هم انجام می‌دهیم/ تا ۶ تیر از سقف ۳۰۰کیلو اورانیوم غنی‌شده عبور می‌کنیم

 15. واگذاری ۳۰۰۰ ملک شهرداری به افراد غیر/ شهرداری جدیتی برای پس گرفتن املاک ندارد

 16. حکم استفاده از اموال دولتی توسط کارمندان

 17. کمال تبریزی: فراستی ام‌الفساد حوزه منتقدان است

 18. وزیر ارتباطات در مجلس: ۲۷ هزار و ۸۶ روستا به اینترنت متصل هستند

 19. در جلسه رییس بانک مرکزی با فعالان اقتصادی تبریز چه گذشت ؟

 20. بازهم‌ مساله‌ دستمزدهای‌ نجومی‌ ستاره‌های‌ سینما خبرسازشد

 21. ترامپ رئیس ستاد کارکنان کاخ سفید را به دلیل «سرفه» از دفترش بیرون کرد+ فیلم

 22. هواداران پرسپولیس مقابل ساختمان باشگاه تجمع کردند/حضور خلیلی بین معترضان

 23. جزئیات رشد اقتصادی فصل زمستان 97/ رشد صنعت منفی 12.2 درصد شد

 24. اولین حضور علنی عمر البشیر از زمان برکناری‌اش/ جزئیاتی از شرایط زندان رئیس‌جمهوری مخلوع+ عکس

 25. پلوسی: قطعا هیچ تمایلی برای جنگ با ایران نداریم

پربحث‌های دیروز

 1. رئیس انجمن خودروسازان: قیمت تمام شده پراید ۳۹ میلیون‌تومان است

 2. آقای روحانی، حالا وقت تعویض طلایی است

 3. قالیباف در پیامی به جوانان: اگر به میدان انتخابات نیایید، در برهمان پاشنه خواهد چرخید/ نباید منتظر دستور از بالا به پایین باشیم

 4. شعار انتخاباتی قالیباف/ علی مطهری و فریب مردم/ روایت باهنر از افطاری با حضور احمدی نژاد و ناطق نوری

 5. نشریه آلمانی دی ولت‌ آلمان :جنگ با ایران، دیوانگی خواهد بود/ ترامپ فردی لاف زن است

 6. ادعای بن‌سلمان: دست عربستان برای صلح با ایران گشوده است/ از برجام حمایت کردیم

 7. راز یک شعف

 8. اهداف«گروه بی» از تنش آفرینی در بزرگترین آبراهه جهان

 9. قوه قضائیه درباره قتل علیرضا شیرمحمدعلی شفاف سازی کند

 10. سیداحمد خمینی به عیادت علی پروین رفت/ عکس  

 11. عملیات روانی، آخرین گزینه آمریکا/ بانک جهانی: آثار تحریم بر اقتصاد ایران در سال ۲۰۲۰ به پایان می‌رسد

 12. درخواست بانک‌های خارجی برای پیوستن به جایگزین روسی سوئیفت

 13. توضیحات ربیعی درباره تغییر در دولت و استیضاح‌ زنگنه

 14. شکست آرژانتین پس از ۴۰ سال توسط تیم کی‌روش

 15. قتل نوعروس به همراه مادر و خواهرش

 16. آیا باید از شهرداری تهران متشکر بود؟

 17. حسین‌ الله کرم دچار سانحه رانندگی شد+عکس  

 18. اولتیماتوم یک هفته‌ای مجلس به دولت برای اعمال افزایش حقوق‌ها

 19. وزیر صنعت: مجلس در صورت لزوم ازخودروسازان تحقیق و تفحص کند

 20. پمپئو: خواهان جنگ با ایران نیستیم

 21. شخصیت نجفی از نگاه عباس عبدی/ او ۳ اشتباه کرد

 22. وجود ۹۱ میلیارد دلار خانه بی‌استفاده در ایران!/ وعده دولت محقق می‌شود؟

 23. خشونت جنسی در فضای آموزشی  

 24. آیا احتمال حمله به نفت‌کش‌های ایران هم می‌ر ود؟

 25. بیت‌المال در خدمت بازنشستگان!/ بازنشسته‌ها دل نمی‌کَنند

پربحث‌های هفته

 1. less for less چیست و چرا ظریف عصبانی شد؟

 2. بررسی ابعاد حقوقی تذکر راننده اسنپ و اقدام مسافر در هتک حیثیت راننده/ خودرو حریم شخصی و خصوصی نیست

 3. به آبه امیدی نیست

 4. شناسايي ضاربان بانوي آمر به معروف در رشت  

 5. روزی که ژاپنی‌ها به ایرانی‌ها حسرت زیادی خوردند!

 6. برنامه واقعی ترامپ در ماه‌های آینده برای ایران چیست؟

 7. ادعای وطن‌دوستی رامبد با سفر به کانادا برای تولد فرزند!

 8. رئیس انجمن خودروسازان: قیمت تمام شده پراید ۳۹ میلیون‌تومان است

 9. پرستو یا آشیانه!؟

 10. راننده اسنپ جنجالی تعطیلات نوروز کجا بود؟!  

 11. واکنش کاربران توییتر به اظهارات جنجالی وزیر نیرو درباره مردم ایران و چین/ از فیش حقوقی مدیران تا مبارزه با فساد مسئولان نالایق به سبک چینی‌ها

 12. ادعا‌های برادر میترا استاد علیه نجفی: او سابقه عقد موقت با زنان دیگر هم داشته/ خواهرم با پی بردن به خیانت‌ها با او درگیری داشت/ میترا را به مرگ تهدید کرده بود

 13. آمريكا ديگر چيز چنداني در چنته ندارد كه تاكنون نشان نداده باشد

 14. آقای روحانی، حالا وقت تعویض طلایی است

 15. روحانی: فشار آمریکا علیه ملت ایران، تخلیه خواهد شد/ ملت نسبت به یکسال گذشته آرامش بیشتری دارد/ بدخواهان را مجبور می‌کنیم اشتباه خود را بپذیرند

 16. رهبر انقلاب: ترامپ را شایسته مبادله پیام نمی‌دانم و با آمریکا مذاکره نخواهیم کرد/ ترامپ بعد از بازگشت از ژاپن، پتروشیمی ایران را تحریم کرد آیا این پیام صداقت است؟

 17. آلمان: سقوط برجام به منزله بازگشت همه تحریم‎ها است

 18. قالیباف در پیامی به جوانان: اگر به میدان انتخابات نیایید، در برهمان پاشنه خواهد چرخید/ نباید منتظر دستور از بالا به پایین باشیم

 19. مسافر جنجالی اسنپ : با میل خودم توییت عذرخواهی را زدم

 20. سفر نوبخت به آمریکا برای دیدار با فرزندانش، انتخابات کمیسیون بهداشت را به تعویق انداخت/ پیام آقای نماینده از آن‌سوی دنیا

 21. چرا برخی فکر می‌کنند زبان دیپلماتیک یعنی انفعال ؟ / آقای ظریف مچکریم!

 22. وقتی نه قصد جنگ باشد و نه میل به تسلیم...

 23. واکنش برادر میترا استاد به یادداشت علی مطهری  

 24. حضور بسیجیان در منزل راننده اسنپ  

 25. آگهی هم‌خانه خانم مجرد!  

پربحث‌های امروز

 1. ترامپ رئیس ستاد کارکنان کاخ سفید را به دلیل «سرفه» از دفترش بیرون کرد+ فیلم

 2. اولین حضور علنی عمر البشیر از زمان برکناری‌اش/ جزئیاتی از شرایط زندان رئیس‌جمهوری مخلوع+ عکس

 3. پلوسی: قطعا هیچ تمایلی برای جنگ با ایران نداریم

 4. انصارالله: کشورهای متخاصم و جهان را با سلاحی که طرفی در منطقه ندارد، غافلگیر می‌کنیم

 5. مقام ژاپنی: توکیو از مدارک آمریکا علیه ایران در حمله به نفتکش‌ها قانع نشده‌ است

 6. حمله شدید اللحن اردوغان به مکرون

 7. نتانیاهو یک منطقه در جولان اشغالی را به اسم ترامپ زد

 8. وزیر خارجه آلمان: زمان، زمان دیپلماسی است

 9. واشنگتن‌پست: گوش کسی به جنجال‌های ترامپ علیه ایران بدهکار نیست

 10. موگرینی خواستار خویشتنداری در غرب آسیا شد

 11. حدود نیمی از نمایندگان پارلمان هند اتهام تجاوز و قتل در پرونده دارند

 12. «دروغ»؛ نگاهی به «روایت بن سلمان» از آغاز جنگ یمن

 13. تظاهرات دو میلیونی برای برکناری رهبر دولت هنگ‌کنگ + تصاویر

 14. اعتراف آمریکا به سرنگونی پهپاد خود در یمن و افزایش توانمندی انصارالله

 15. طعنه مسکو به «دروغ» آمریکا؛ «ماجرای پودر سفید را هنوز فراموش نکرده‌ایم»

 16. سانحه رانندگی در ونزوئلا ۱۶ قربانی گرفت

 17. نفتکش‌های آسیب دیده نزدیک امارات بررسی می‌شوند

 18. پمپئو: در حال بررسی طیف گسترده‌ای از انتخاب‌ها در مورد ایران هستیم!

 19. ۸ کشته و مصدوم در حادثه تیراندازی در آمریکا

 20. دیدار سیسی با وزیر خارجه امارات در قاهره

 21. توییت پسر خاشقجی به مناسبت "روز جهانی پدر"

 22. معافیت طولانی‌تر آمریکا به عراق برای واردات برق ایران

 23. نیویورک تایمز: کار ترامپ در متهم کردن مطبوعات به خیانت خطرناک است

 24. واکنش انصارالله به اظهارات اخیر بن‌سلمان درباره یمن

 25. ترامپ: اوباما باید از توطئه علیه من در انتخابات مطلع می‌بود

پربحث‌های دیروز

 1. نشریه آلمانی دی ولت‌ آلمان :جنگ با ایران، دیوانگی خواهد بود/ ترامپ فردی لاف زن است

 2. ادعای بن‌سلمان: دست عربستان برای صلح با ایران گشوده است/ از برجام حمایت کردیم

 3. درخواست بانک‌های خارجی برای پیوستن به جایگزین روسی سوئیفت

 4. پمپئو: خواهان جنگ با ایران نیستیم

 5. پلوسی: نه با ایران جنگ داریم و نه می‌خواهیم آنها را تحریک کنیم

 6. پوتین: موفقیت در سوریه به لطف ایران، ترکیه و روسیه به دست آمده/ روابط اقتصادی روسیه و ایران در حال توسعه است

 7. ترامپ، شهردار لندن را "فاجعه" خواند

 8. یمن: سلاحی داریم که هیچ کشوری در منطقه عربی ندارد

 9. ترکیه: ایران و روسیه جلوی نیروهای بشار اسد را بگیرند

 10. اتهام‌زنی نتانیاهو علیه ایران درباره حادثه دریای عمان

 11. آنچه پوتین خطاب به امیر کویت نوشت

 12. پاپ خواستار خویشتنداری در حادثه نفتکش‌ها شد

 13. ادعای دوباره انگلیس درباره نقش ایران در حمله به نفتکش‌های دریای عمان

 14. افت ۳۰ درصدی صنعت خودروسازی در آمریکا

 15. وزیر انرژی عربستان: طرف واحدی در پس حمله به فرودگاه أبها و حادثه دریای عمان است

 16. ترامپ: رسانه‌های خبری فاسد آمریکا دشمن مردم هستند

 17. چرا نتانیاهو این روزها سکوت کرده است؟

 18. گذری بر مناسبات دیپلماتیک ایران و کانادا؛ رابطه‌‌ای که همچنان قطع است

 19. بیانیه اتحادیه اروپا درباره سفر هلگا اشمید به ایران: برجام باید حفظ شود

 20. اظهارات «چاووش‌اوغلو» علیه ارتش سوریه

 21. «سنتکام»: ایران پهپاد آمریکائی را در حادثه نفت‌کش‌ها هدف قرار داد!

 22. ترامپ برای نابودی نیویورک‌تایمز و واشنگتن‌پُست زمان تعیین کرد

 23. برگزاری «50 هزار تظاهرات» توسط جلیقه زردها در فرانسه

 24. سفیر ایران در کابل: طالبان می‌تواند در قدرت مشارکت داشته باشد

 25. اولین حضور البشیر در انظار عمومی پس از سرنگونی حکومتش

پربحث‌های هفته

 1. آلمان: سقوط برجام به منزله بازگشت همه تحریم‎ها است

 2. آقای نخست‌وزیر! چطور به جنایتکار جنگی اعتماد می‌کنید؟

 3. نشریه آلمانی دی ولت‌ آلمان :جنگ با ایران، دیوانگی خواهد بود/ ترامپ فردی لاف زن است

 4. باز هم نتیجه معکوس/ هدف آمریکا از آتش‌سوزی نفتکش‌ها چیست؟

 5. افشاگری درباره عامل انفجار نفتکش‌ها +تصاویر

 6. ادعای بن‌سلمان: دست عربستان برای صلح با ایران گشوده است/ از برجام حمایت کردیم

 7. ترامپ: رئیس‌جمهور نشوم، بازار چنان سقوطی می‌کند که کسی ندیده است!

 8. کدام طرف پشت هدف گرفتن نفتکش‌ها ایستاده است؟

 9. درخواست بانک‌های خارجی برای پیوستن به جایگزین روسی سوئیفت

 10. ادعای رویترز مبنی بر اصابت اژدر به نفتکش نروژی

 11. واکنش آمریکا به دیدار نخست‌وزیر ژاپن و رئیس‌جمهور ایران

 12. هدیه دانشجویان ایرانی به نخست‌وزیر ژاپن

 13. واشنگتن: تنها راه پایان بحران با ایران دستیابی به توافق هسته‌ا‌ی جدید است

 14. مرگ زودهنگام نقشه «یا جنگ، یا مذاکره»

 15. خبرهایی درباره حمله به دو نفت‌کش در دریای عمان

 16. لاوروف: تقصیرات را به گردن ایران می‌اندازند تا مسئله فلسطین فراموش شود

 17. وزیر خارجه آلمان: تلاش می‌کنیم به تعهدات خود در برجام عمل کرده ولی نمی‌توانیم معجزه کنیم

 18. ترامپ: اگر بتوانیم با ایران کنار بیاییم عالی است

 19. روحانی: آمریکا به جای تغییر لحن به دنبال تغییر عمل باشد/آبه: قدردان ایران بخاطر پایبندی به برجام هستیم

 20. سفری پس از چهار دهه؛ تهران میزبان «آبه»

 21. پمپئو: خواهان جنگ با ایران نیستیم

 22. حضور پهپاد جاسوسی آمریکا قبل از وقوع حادثه نفتکش‌ها

 23. هایکو ماس وزیر خارجه آلمان وارد تهران شد

 24. پسر نتانیاهو ترامپ را با کوروش مقایسه کرد!

 25. پلوسی: نه با ایران جنگ داریم و نه می‌خواهیم آنها را تحریک کنیم

آخرین عناوین