یمن معجزه ایستادگی با آغاز پنجمین سال حمله عربستان؛ یمنی‌ها چگونه مقابل سعودی‌ها ایستادند؟

عبدالرحمن راجح،   3980105034 ۲۷ نظر، ۱ در صف انتشار و ۱۰ تکراری یا غیرقابل انتشار
با آغاز پنجمین سال حمله عربستان؛ یمنی‌ها چگونه مقابل سعودی‌ها ایستادند؟

چهار سال پس از حملات عربستان به یمن هم‌اکنون سئوال مهمی برای همگان ایجاد شده و آن اینکه مردم یمن چگونه توانستند به این شکل ایستادگی کنند؟

متجاوزان سعودی و اماراتی و هم‌پیمانان آنان در جنگ یمن، وارد چهارمین سال تجاوز شدند و روز سه‌شنبه ۲۶ مارس پنجمین سال جنگ آغاز می شود.

ائتلاف ضد یمن به سرکردگی سعودی از حمایت بی سابقه آمریکا، غرب و اسرائیل در کنار استفاده از سلاح های مدرن و حمایت های سیاسی حقوقی و رسانه ای برخوردار بودند.

اما امروز و پس از چهار سال از تجاوز و محاصره تحمیلی یمن، هیچ کس تردید ندارد که یمنی ها معجزه کردند و توانستند متجاوزان را ناکام بگذارند و عربستان و همراهانش را به باتلاق بزرگی بیندازند تا دارایی و نیروهایشان را ببلعد و چهره آنان را در داخل و خارج کریه جلوه دهد و جنگ را از یمن به داخل عربستان و امارات پیش ببرد و پیامدهایی نیز برای مرکز واشنگتن و پایتخت های کشورهای اروپایی داشته باشد.

برای درک این معجزه باید در ابتدا به وضعیت یمن پیش از حمله و اهداف عربستان از این جنگ اشاره کنیم.

بدون شک، وضعیت یمن پیش از جنگ، محمد بن سلمان را که در صدد دست یافتن بر صندلی قدرت بود و با پسر عموهایش درگیری سیاسی داشت، به جنگ افروزی تشویق کرد.

وی گمان می‌کرد جنگ چند هفته ای، خواهد توانست وی را بر یمن مسلط کند و از این جنگ کوچک پیروز بیرون بیاید و اینگونه برای خود تبلیغ کند و از خود قهرمانی ملی در عربستان و خارج از کشور بسازد و اینکه توانایی وی از سایر پسر عموهایش برای حکومت داری بسیار بیشتر است.

دولت و نهادهای دولتی یمن آن زمان در آستانه فروپاشی کامل بودند و ارتش یمن نیز به دلیل آشوب افکنی ریاض و واشنگتن در یمن در دوره ملک عبدالله از هم فرو پاشیده بود و به دنبال آشوب و هرج و مرج،گروه های تروریستی ایجاد شد که بر مناطق زیادی تسلط پیدا کردند.

ترورهای سیاسی و امنیتی بدون وقفه ادامه و جان صدها نفر را می گرفت که بیشترشان از نیروهای ارتشی، اساتید دانشگاه، شخصیت های ملی وابسته به جنبش انصارالله در آن زمان بودند مردم و شهروندان نیز اذیت های زیادی دیدند و مساجد صنعا، الجوف و صعده مورد هدف قرار گرفته و صدها نفر نیز قربانی شدند.

مناطق زیادی شاهد جنگ های قبیله ای بود که عربستان به خاطر تضعیف جنبش انصارالله و گسترش نفوذ خود به راه انداخته بود .

عرصه سیاسی نیز بسیار بحرانی و متزلزل شده بود و درگیری ها و اختلافات گروههای سیاسی حاکم پس از انقلاب فوریه سال ۲۰۱۱، به فروپاشی کامل فرایند سیاسی ،اقتصادی و اجتماعی کشور منتهی شد.

این شرایط بحرانی و پیروزی انقلاب ۲۱سپتامبر به رهبری جنبش انصارالله و به دنبال آن فرار ژنرال الاحمر و همراهانش و تحولات سیاسی و نظامی ناشی از آن، و در پایان استعفای هادی و فرار وی به عدن؛ خیلی زود به دخالت مستقیم عربستان و آمریکا در یمن منجر شد به گونه ای که ریاض و واشنگتن معتقد بودند می توانند با مداخله مستقیم نظامی طی چندین هفته یا روز و با توجه به اختلافات و وضعیت دشوار یمن و فروپاشی ارتش و نیروهای امنیتی و هم چنین پیوستن شمار زیادی از رهبران سیاسی و نظامی و قبیله ای به ریاض، وضعیت را تحت کنترل خود درآورند .

از همین رو ریاض اعتقاد داشت این جنگ بیشتر از چندین هفته یا یک ماه به درازا نخواهد کشید و می تواند با حملات هوایی دقیق و با نظارت واشنگتن، نیروهای نظامی انصارالله و افراد باقیمانده ارتش را تحت کنترل گرفته و آنان را برای تسلیم صنعا و سپس بازگرداندن هادی و همراهان نظامی وی که به ریاض فرار کرده بودند به صنعا تحت فشار قرار دهد و بار دیگر عربستان قدرتمندتر از گذشته بر یمن حکومت کند.

عربستان برای حملات خود و برای ایجاد اختلافات مذهبی و سیاسی و مردمی در یمن ، به بسیج فرقه ای و تبلیغات رسانه ای و شایعه پراکنی روی آورد و برای این جنگ؛ توجیهات مذهبی و سیاسی و قومی ساخت و در صدد جلب مواضع سیاسی کشورها و افراد به نفع خود برآمد، در ابتدا از شورای امنیت و شخصیت های سیاسی و شرکت ها حتی شیوخ قبائل و افراد داخل کشور بهره برداری کرد.

عربستان برای ایجاد ترس در دل یمنی ها و تسلیم شدن سریع آنان ، این جنگ را با حملات قوی و تخریب بی سابقه و کشتار صدها نفر آغاز کرد و جنایت های بی سابقه ای رقم زد که یمن طی تاریخ آن را تجربه نکرده بود.

عربستان بدون پایبندی به تعهدات اخلاقی ، راه ها کارخانه ها ،مدارس ، مساجد ،بیمارستان ها ،منازل ،سالن های عروسی ،و نشست ها و هر جنبده ای را هدف قرار داد و محاصره زمینی و دریایی به راه انداخت و صدها هزار موشک و گلوله شلیک کرد و از به کار بردن هیچ سلاحی دریغ نکرد.

با شدت یافتن جنگ و طولانی شدن آن همه دریافتند عربستان در باتلاق بزرگی در یمن گرفتار شده به گونه ای که جنگ عربستان که مورد حمایت 22 کشور بود با ایستادگی و مقاومت افسانه ای بی نظیری روبرو شد. و زمان ثابت کرد گمانه زنی های اولیه درباره جنگ نادرست بوده حتی نفوذ عربستان به جنوب و مناطق شرقی یمن؛ پیروزی مهم یا عامل مهمی برای تسلیم کردن یمنی ها در برابر عربستان نبوده است .

بلکه این مناطق افزون بر وجودا ختلافات و درگیری این گروه ها، به وبال بزرگی برای عربستان تبدیل شده زیرا ریاض و ابوظبی برای جلب وفاداری و ایجاد ارتش و تجهیز گروههای بزرگتر از حتی ارتش ملی خود باید هزینه زیادی کنند.

یمنی ها با پایداری و استقامت و اولین ضد حملات خود ، با به روز رسانی توانایی ها و مهار جنگ در مرزهای عربستان و توسعه توان نظامی، لیاقت خود را نشان دادند .

موشک های یمنی توانست همه شهرهای سعودی را در نوردد و کاخ پادشاه و وزارت دفاع را هدف قرار دهد ، پهپادها نیز توانستند به فرودگاههای متجاوزان در ریاض و ابوظبی برسند .

مبارزان پابرهنه ی یمنی، در جبهه های داخلی و مرزها نیز با رویارویی با خودروهای نظامی آمریکا معجزه کرده و تانک ها و خودروهای زرهی را با ابزار بسیار ساده منهدم کردند و توانستند هزاران نیرو و مزدور را که ازسراسر جهان جمع شده بودند را برانند و بدو ن هیچ حمایت هوایی در برابر صدها هزار حمله نظامی یعنی افزون بر 200 حمله در ساعات مشخصی در برخی ازجبهه ها مقابله کنند.

مردم یمن نیز با بزرگترین بحران انسانی و گرسنه نگاه داشتن برنامه ریزی شده و محرومیت از نیازهای ضروری و نبود نظام پزشکی و آموزشی روبرو شدند و با کمک های مالی و اعزام نیرو از جبهه ها حمایت کردند.

بنابراین می توان پایداری و ایستادگی یمنی ها را در ناکام گذاردن متجاوزان و وارد کردن آنان به گردونه تناقضات و بحران های داخلی و خارجی را به راحتی لمس کرد.

پایداری یمن و طولانی شدن جنگ به مدت 5 سال در نوع خود پیروزی شگرفی برای نیروهای یمنی مخالف با تجاوز به شمار می رود زیرا بسیاری انتظار داشتند این کشور طی چندین ماه سقوط کند.

کما اینکه اهداف روشن عربستان در تبدیل یمن به حیاط خلوت و انهدام توان نظامی و موشکی جنبش انصارالله و ارتش یمن نیز با ناکامی شدیدی روبرو شد و به خوبی شاهد پیشرفت توان موشکی و نظامی یمن بودیم به گونه ای که عربستان از آن شکایت داشت .

جنبش انصارالله امروز هزاران بار از نظر هماهنگی و تسلیحات و امادگی و سیاست از 4 سال پیش پیشرفت کرده و عربستان هنوز با حملات دردناک روزانه یمن در مرزهایش روبروست.

نیروهای مخالف با حملات صنعا نیز با گذشتن از موانع زیاد و فتنه هایی که عربستان در داخل ایجاد کرده در مقابله با دشمن بسیار قدرتمند شده است .

وضعیت عربستان و امارات در مناطق تحت تسلط خود در جنوب و شرق نیزخوب نیست که دلیل روشنی بر ناکامی این دو کشور است زیرا درخواستها برای اخراج آنان افزایش یافته

و جنبش مردمی مخالف با حضور این کشورها نیز اخیرا ،راهها و روش های مختلفی را در استان المهره پیش گرفته که عربستان در طمع تسلط بر آن است، کما اینکه انتقادت و اختلافات میان مزدوران و ائتلاف سعودی اماراتی افزایش یافته و بسیاری از هواداران سابق امروز از آن انتقاد می کنند و با ایجاد کمپین ها، خواهان خروج آنان و ترک یمن هستند .

اختلافات و اتهامات و دردگیری ها، ائتلاف سعودی را از داخل و خارج احاطه کرده است .

با بررسی حوادث و سلسله مراتب آن از آغاز حمله تاکنون، به ویژه با تحولات آمریکا و موضع گیری های جدید این کشور و غرب نسبت به بن سلمان بعد از 4 سال جنگ و محاصره ، نتیجه می گیریم عربستان امروز در جنگ با یمن بسیار ضعیف شده و شکستش قطعی است .

بسیاری از تحلیلگران بر ناکامی عربستان و ناتوانی وی در تحمیل خواست خود و اهدافش در یمن در آینده اجماع دارند و پایداری یمنی ها در مقابل متجاوزان را معجزه جدید قرن می دانند .

 

منبع: العالم

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۸۳۲۲۵۵۱۳:۵۹:۰۸ ۱۳۹۸/۱/۵
قدرت ایمان ... چیزی که سعودی ها بویی از آن نبرده اند!
ناشناس۸۳۲۶۲۶۱۸:۳۷:۵۰ ۱۳۹۸/۱/۵
اعتقاد مردم ما هم متاسفانه به عالم غیب داره کم میشه.
ناشناس۸۳۲۷۰۹۱۹:۴۴:۱۹ ۱۳۹۸/۱/۵
ارمان ؟ یا پول و اسلحه ایران
ناشناس۸۳۲۸۳۲۲۲:۰۱:۲۶ ۱۳۹۸/۱/۵
پول و اسلحه سعودی 10 برابر بیشتر از یمنی هاست البته ده ها برابر. پس پول و اسلحه صرفا ابزار هستند دوست عزیز!
ناشناس۸۳۲۹۰۴۲۳:۲۲:۴۰ ۱۳۹۸/۱/۵
یمن به ما چه! کی عربستان و ایران دست از مقابله. با هم بر می دارند تا کشورهای منطقه هم آرام شوند؟
ناشناس۸۳۲۳۰۶۱۴:۳۹:۳۵ ۱۳۹۸/۱/۵
با لنگ قرمز و نان خشک و کمی هم اسلحه و موشک
ناشناس۸۳۲۳۳۳۱۴:۵۹:۴۱ ۱۳۹۸/۱/۵
با استفاده از غیر نظامیان به عنوان سپر انسانی و اختلافات داخلی عربستان و امارات و اختلافات دشمنان یمنی انصارالله یعنی سلفی ها و اخوان المسلمین و جنبش جنوب یمن
ناشناس۸۳۲۳۳۴۱۵:۰۰:۰۵ ۱۳۹۸/۱/۵
با آغاز پنجمین سال حمله عربستان؛ یمنی‌ها چگونه مقابل سعودی‌ها ایستادند؟ با موشک های ایران
ناشناس۸۳۲۶۸۴۱۹:۲۳:۴۰ ۱۳۹۸/۱/۵
با افتخار با موشک های ایران
ناشناس۸۳۲۹۰۸۲۳:۲۶:۰۷ ۱۳۹۸/۱/۵
اتفاقا هیچ افتخاری هم نیست اگر آنها هم به گروههای مخالف ایران موشک دهند که تهران و شهرهای ایران بزنند چی!؟ دادن موشک به گروه ها نه دولت‌های رسمی اشتباه محض هست
ناشناس۸۳۳۵۲۲۱۴:۳۳:۴۶ ۱۳۹۸/۱/۶
مگر ندادند؟ ارتش سایبری عربستان چه فعال شده
ناشناس۸۳۴۲۵۹۱۳:۴۴:۰۸ ۱۳۹۸/۱/۷
هرکس نظرمخالف شماداشته باشه ارتش عربستانه؟
ناشناس۸۳۴۴۸۳۱۷:۵۷:۳۲ ۱۳۹۸/۱/۷
جنابعالی ارتش سایبری روسیه هستی. درست حدس زدم!
ناشناس۸۳۳۸۷۳۲۲:۵۹:۰۷ ۱۳۹۸/۱/۶
در جنگ ایران و عراق کشورهای عربستان و اروپایی از صدام حمایت می کردند و موشک و اسلحه به عراق ارسال می کردند.
ناشناس۸۳۴۲۵۱۱۳:۳۷:۴۰ ۱۳۹۸/۱/۷
برو ازعراقیها که مردم مارو کشتن خسارتشو بگیر
ناشناس۸۳۴۲۶۲۱۳:۴۶:۰۱ ۱۳۹۸/۱/۷
شمابجایی اینکه بری یقه اونی که موشک زده رو بگیری داری یقه اونی که موشک داده رو میگیری؟تودعواکسی که چاقومیزنه مقصره؟ یاچاقو فروش؟
ناشناس۸۳۲۳۴۶۱۵:۰۴:۳۷ ۱۳۹۸/۱/۵
اولین دلیل غیر منصفانه بودن مقاله این است که تلویحا مدعیست انصارالله نماینده تمام مردم یمن است و هیچ اختلاف داخلی وجود ندارد و همه مردم یمن حوثیون رو قبول دارن
ناشناس۸۳۲۴۰۲۱۵:۴۰:۰۹ ۱۳۹۸/۱/۵
اکثریت مردم یمن طرفدار انصارالله هستن حالا همه جا 10 درصد مخالف هم وجود دارد و چیز عجیبی نیست .
ناشناس۸۳۲۹۳۷۰۰:۱۰:۳۴ ۱۳۹۸/۱/۶
می شه بگید با کدام مدرک چنین حرفی می زنید در حالی که زیدی ها حداکثر۳۹%یمن را تشکیل می دن تازه تضمینی بر حمایت همه زیدی ها از انصار وجود ندارد نمونه اش طرفداران علی عبدالله صالح سابقه جنبش انصارالله از سه دهه تجاوز نمی کنه آنهم تنها در استان صعده بجز ۷یا۸سال اخیر
ناشناس۸۳۲۶۹۰۱۹:۳۱:۲۰ ۱۳۹۸/۱/۵
این برداشت شما از متن بوده درحالی که اگر دقیق بخونی داخل متن به درگیریهای قبیله ای و موارد مشابه اشاره کرده که نشون میده همه یه نظر نداشتن. اتفاقا اینکه انصارا... هم مقابل عربستان و هم مقابل طرفداران پولهای نفت عربستان ایستادگی کرده قدرت بیشتر اون رو نشون میده. ضمنا الان باید دید طرفداران عربستان بعد از 4 سال هنوز هم طرفدارش هستند.
ناشناس۸۳۲۳۵۴۱۵:۰۹:۰۰ ۱۳۹۸/۱/۵
البته ۸۲% خاک یمن ۸۵%سواحل مناطق نفت خیز گذرگاه های مرزی تمامی بنادر بجز سه بندر.... و از همه مهمتر تنگه استراتژیک باب المندب دست عربستان و طرفداران منصور هادی و سلفی ها و اخوانی ها و جنوبی هاست
ناشناس۸۳۲۳۹۹۱۵:۳۸:۲۳ ۱۳۹۸/۱/۵
اگر اینطور بود که جنگ یمن به نفع عربستان و امارات پایان یافته بود.
ناشناس۸۳۲۶۹۵۱۹:۳۵:۵۲ ۱۳۹۸/۱/۵
اگر از روی نقشه نگاه کنیم آمار شما به نظر درست نمیاد. ضمنا مناطق دست طرفداران منصور هادی بیشتر بیابانی هست و پایتخت و مناطق مهم یمن دست انصارا... هست. علاوه بر این شما اگر بین الان و 4سال پیش مقایسه کنی نقشه تقریبا به همین شکل بوده و عربستان دستاورد چندانی نداشته.
ناشناس۸۳۲۹۴۵۰۰:۱۷:۵۱ ۱۳۹۸/۱/۶
شما که از رو نقشه حرف می زنید لطفا واضح تر بگید کدامش اشتباهه در ضمن پایتخت مهم است اما در مورد سایر مناطق باید بگم منطقه پر جمعیت به تنهایی معنی مهم بودن نداره مهمترین منطقه یمن سواحل تنگه باب المندب است که دست جنوبی ها و منصور هادیه
معلم۸۳۲۵۲۱۱۷:۱۵:۱۵ ۱۳۹۸/۱/۵
در جنگ بین مسلمانان قران تکلیف را مشخص کرده است. ز هر طرف کشته شود بنفع کفار است.
ناشناس۸۳۲۶۹۶۱۹:۳۷:۳۰ ۱۳۹۸/۱/۵
با استدلال شما عربستانیها مسلمان نیستند چون کشته شدنشان به نفع کفار نیست
ناشناس۸۳۳۹۶۳۰۶:۴۵:۲۰ ۱۳۹۸/۱/۷
این یک جنگ بی دلیل و بی معنا و صرفا برخاسته از هوسرانی و شکم سیر حاکمان سعودی است. تنها چیزی که از این جنگ برای من درد داره این هست که چرا یک سری انسان نگاه بی طرفانه یا نگاه به نفع سعودی ها دارند.

پربحث‌های اخیر

 1. در دیدار رییس جمهور چه گفتیم چه شنیدیم؟/ از اختیاراتی که داریم تا اختیارات ویژه‌ای که می‌خواهیم!

 2. بازار مسکن و افزایش شدید قیمت اجاره‌ها؛ وعده‌هایی که محقق نشد/ دولت برنامه‌ای برای مسکن ندارد!

 3. توضیحات وزارت اطلاعات درباره کارتخوان‌های دفتر وزیر نفت

 4. چهارمین جلسه محاکمه داماد وزیر کار/ متهم دلاویز:‌ هادی رضوی فردی تندخو، و عصبی‌مزاج است

 5. ژست‌های «هادی رضوی» در دادگاه  

 6. اقدام وحشیانه با دو مرد بی‌خانمان  

 7. ظریف: سخن گفتن کافی نیست، اروپایی‌ها باید اقدام عملی کنند/ توافق هسته‌ای را نقض نکردیم

 8. مدیر شبکه پنج سیما برکنار شد

 9. چهارمین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات محمدهادی رضوی و تعدادی از متهمان بانک سرمایه  

 10. ظریف : پیشنهاد امضای تعهدنامه عدم تجاوز به کشورهای حاشیه خلیج فارس را دادیم

 11. کشف ۱۳۰ تن برنج تقلبی در فروشگاه‌های زنجیره‌ای

 12. ناگفته‌های خانم ناظم از آشپزی برای دانش‌آموزان مدرسه‌ای دورافتاده/ اینجا با حلبی‌آباد هیچ فرقی ندارد!+ عکس

 13. واژه غلط "تماشاگرنما" را چه کسی به فوتبال ایران آورد؟

 14. هیچ تصمیمی در صنعت خودروسازی بدون دخالت دولت گرفته نمی‌شود

 15. "دوشنده مشکله هرآن علی علی سسله"  

 16. ماجرای حضور قوچان نژاد در پرسپولیس چیست؟

 17. گفتار ۵ اندیشمند غیرمسلمان در مورد امام علی (ع) ‏

 18. افزایش واردات نفت چین از ایران

 19. کودکان بدغذا را چگونه غذاخور کنیم؟

 20. نگاه امیرالمومنین(ع) به «ژن‌های خوب»/ حکومت علوی با مفسدان و اختلاسگران و اشرافی‌گران چگونه برخورد می‌کرد؟

 21. اهدای خون در شب ۲۱ رمضان  

 22. حمایت از ۶۰۰ هزار واحد تولیدی کوچک برای رسیدن به رونق تولید/ دولت برای تولیدکنندگان کوچک برنامه تشویقی در نظر بگیرد

 23. نبض اقتصاد جهان میان امواج تنگه هرمز/ پروژه عربستان و امارات برای دور زدن شاهراه انتقال نفت در ایران به کجا رسید؟

 24. زنگ خطری که با ۵ هشدار «سید حسن نصرالله» به صدا درآمد/ بوی خطر به مشام می‌رسد!

 25. برانکو: اگر وزیر پرسپولیسی است باید به آن افتخار کند/ مربیان کروات موفق‌تر بودند یا پرتغالی‌ها؟!

پربحث‌های دیروز

 1. آقای ظریف این هم بجا نبود

 2. در دیدار رییس جمهور چه گفتیم چه شنیدیم؟/ از اختیاراتی که داریم تا اختیارات ویژه‌ای که می‌خواهیم!

 3. لاریجانی برای دوازدهمین سال متوالی رئیس مجلس شد/ مطهری از نایب رئیسی بازماند!

 4. مداح هتاک به بزرگان اهل سنت به دادسرا احضار شد

 5. بازیگرانی که باید پول‌های مشکوک را پس بدهند + جدول اسامی

 6. بازار مسکن و افزایش شدید قیمت اجاره‌ها؛ وعده‌هایی که محقق نشد/ دولت برنامه‌ای برای مسکن ندارد!

 7. توضیحات وزارت اطلاعات درباره کارتخوان‌های دفتر وزیر نفت

 8. وقتی «دختران انقلاب» فراموش می‌شوند و «دخترکان ضدانقلاب» جای آنها را می‌گیرند!

 9. فریادهای نمایندگان در حمایت از لاریجانی؛ «شیر است!»

 10. خیز فراکسیون‌ها برای کرسی‌های هیئت رئیسه/ رقابت دوباره عارف و لاریجانی

 11. چهارمین جلسه محاکمه داماد وزیر کار/ متهم دلاویز:‌ هادی رضوی فردی تندخو، و عصبی‌مزاج است

 12. قاچاق بنزین از اوپک ایران  

 13. تهیه‌کننده و مدیر و ناظر برنامه موهن شبکه پنج اخراج شدند/ مدیر شبکه توبیخ شد

 14. حقایقی که از اقتصاد ونزوئلا نمی‌دانید!

 15. تا زمانی که سعودی‌ها و اماراتی‌ها دوشیده می‌شوند؛ جنگ چرا؟

 16. اتفاقی عجیب در کشتی آزاد جام ساساری/ گرمکن ورزشی طلای یخکشی را بر باد داد!

 17. ترکیب اعضای هیات رئیسه مجلس؛ ۵ ولایی، ۴ امیدی + جدول

 18. ژست‌های «هادی رضوی» در دادگاه  

 19. اقدام وحشیانه با دو مرد بی‌خانمان  

 20. ظریف: سخن گفتن کافی نیست، اروپایی‌ها باید اقدام عملی کنند/ توافق هسته‌ای را نقض نکردیم

 21. (تصاویر +16) مردگانی که هرگز دفن نمی‌شوند  

 22. چرا سازمان هواشناسی طوفان تهران را پیش‌بینی نکرده بود؟

 23. مصاحبه ظریف با شبکه سی ان ان  

 24. لاریجانی: امیدواریم بتوانیم مشکلات مردم را برطرف کنیم

 25. مدیر شبکه پنج سیما برکنار شد

پربحث‌های هفته

 1. کشتیم که کشتیم دیه‌شو میدیم! / نظر شما درباره‌ی این فیلم چیست؟!

 2. آقای ظریف این هم بجا نبود

 3. صدای خاموش تجرد قطعی

 4. لفاظی تازه ترامپ علیه ایران: هرگز دوباره آمریکا را تهدید نکنید

 5. چرا خرمشهر، خرّم‌شهر نشد؟! / چه خوب که ممد نیست...

 6. انبارلویی: تعجب می‌کنم آقای ظریف به چه دلیل دوباره مذاکره کرده/برجام را اجرایی نکنند، با آمریکایی‌ها حرفی نداریم

 7. برجام؛ ترامپ و توافق جدید

 8. عابربانک پرسپولیس و وزیر سابق کجا شلاق می‌خورند؟

 9. کشف طلا، دلار و ۳ کارت‌خوان با گردش مالی ده میلیاردی در دفتر زنگنه

 10. واکنش‌ها به درخواست روحانی برای اختیارات ویژه/ تاکتیک دو سر برد رئیس جمهور/ بگوید در چه مواردی محدودیت دارد/ خیری ندیده ایم از این اختیارها

 11. توضیح نماینده خرمشهر درباره انتشار عکسی افطاری وی در فضای مجازی

 12. در دیدار رییس جمهور چه گفتیم چه شنیدیم؟/ از اختیاراتی که داریم تا اختیارات ویژه‌ای که می‌خواهیم!

 13. اولین زن یهودی در سنای آمریکا و میزبان ظریف کیست؟ + تصاویر

 14. محسنی اژه‌ای: از بی‌عفتی فیلم بگیرید و برای ما بفرستید/ روحانی چه اختیار ویژه‌ای می‌خواهد؟/ رضایت اصحاب رسانه از جلسه با رئیسی

 15. تخریب ویلاهای خاص با قاطعیت دستگاه قضا/ از ویلای داماد شمخانی تا دختر وزیر سابق

 16. علی شمخانی: ۴۰سال است جنگ اقتصادی را با فرهنگ خرمشهر به پیروزی تبدیل کرده‌ایم

 17. چراغ‌های روشن به هنگام سحر  

 18. لاریجانی برای دوازدهمین سال متوالی رئیس مجلس شد/ مطهری از نایب رئیسی بازماند!

 19. خدمات یک مدرسه غیرانتفاعی لاکچری در تهران/ ۸۵ میلیون تومان برای اردوی سوئد و فرانسه؛ ۵ میلیون هم اردوی شیراز!

 20. زاکانی:‌ کسی که دو رئیس قوه را بیچاره کرده و دچار مشکل و مایه بدنامی قوه قضائیه شده را باید کنار گذاشت

 21. ساختمان های کره شمالی‎  

 22. پراید ۱۸.۵ میلیونی در صورت مالی سالیانه شرکت سایپا

 23. اژه‌ای:‌ دشمن به دنبال رواج بی‌عفتی و بی‌اخلاقی در جامعه است/ چرا فیلم قانون‌گریزی‌ها را برای مقامات قضایی نمی‌فرستید؟

 24. روحانی: قیمت ارز ۱۳ هزار تومان و حتی ۸ هزار تومان نیست / بنگاه‌های دولتی باید واگذار شود

 25. انتقاد رییس سازمان نظام پزشکی از تمسخر پزشکان در رسانه ملی

پربحث‌های اخیر

 1. نبض اقتصاد جهان میان امواج تنگه هرمز/ پروژه عربستان و امارات برای دور زدن شاهراه انتقال نفت در ایران به کجا رسید؟

 2. زنگ خطری که با ۵ هشدار «سید حسن نصرالله» به صدا درآمد/ بوی خطر به مشام می‌رسد!

 3. عراقچی: آماده مذاکره با کشورهای حوزه خلیج فارس بر پایه احترام و منافع متقابل هستیم

 4. کارشناس‌آمریکایی: جنگ اقتصادی آمریکا، مردم ایران را هدف گرفته است

 5. انتخابات اروپا؛ ملی‌گرایان بر فهرست مورد حمایت ماکرون پیروز شدند

 6. آمریکا مدعی حمله به مواضع «الشباب» شد

 7. بالگردهای مصری به کمک صهیونیست‌ها شتافتند  

 8. چرا آمریکا سفر عبدالمهدی به واشنگتن را لغو کرد؟

 9. احتمال مشارکت نتانیاهو در کنفرانس منامه

 10. حمله به یک کلیسا در بورکینافاسو/ ۳ نفر کشته شدند

 11. یک مقام دیگر دولت ترامپ کناره‌گیری کرد

 12. ترکیه: برای دفاع از خود به «اس-۴۰۰» نیاز داریم

 13. سندرز: آزمایش‌های موشکی اخیر کره‌شمالی باعث آزار ترامپ نشده است

 14. روحانی به میشل عون: تنها راه مقابله با متجاوزین، ایستادگی و مقاومت است

 15. انفجار در شهر «هالبرشتات» آلمان/ منازل اطراف تخلیه شدند

 16. ترامپ: رسانه‌ها و دموکرات‌ها از من عذرخواهی کنند

 17. گراهام: با فروش سلاح به سعودی‌ها مخالفم

 18. ایاد علاوی در دیدار با ظریف چه گفت؟

 19. انتقاد «پیونگ‌یانگ» از رزمایش‌های اخیر آمریکا و کره جنوبی

 20. ظریف: پیمان منطقه‌ای عدم تجاوز را در عراق پیشنهاد کردم

 21. سخنگوی کاخ سفید: ترامپ و کیم درباره بایدن هم‌نظرند

 22. هیچ کس نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری در الجزایر نشد

 23. موضعگیری عراقچی در مسقط درباره هرگونه گفتگو با آمریکا

 24. بایدن همچنان نامزد پیشتاز دموکرات‌ها در انتخابات ۲۰۲۰

 25. معاون ظریف: آمریکا افرادی را که می‌خواهند با ایران تجارت کنند، تهدید می‌کند

پربحث‌های دیروز

 1. حقایقی که از اقتصاد ونزوئلا نمی‌دانید!

 2. تا زمانی که سعودی‌ها و اماراتی‌ها دوشیده می‌شوند؛ جنگ چرا؟

 3. برنی سندرز: نمی‌گذارم ترامپ و بولتون با ایران بجنگند

 4. چرا بولتون حتی دونالد ترامپ را نگران کرده است؟

 5. عراقچی: آماده مذاکره با کشورهای حوزه خلیج فارس بر پایه احترام و منافع متقابل هستیم

 6. کارشناس‌آمریکایی: جنگ اقتصادی آمریکا، مردم ایران را هدف گرفته است

 7. انتخابات اروپا؛ ملی‌گرایان بر فهرست مورد حمایت ماکرون پیروز شدند

 8. آمریکا مدعی حمله به مواضع «الشباب» شد

 9. بالگردهای مصری به کمک صهیونیست‌ها شتافتند  

 10. چرا آمریکا سفر عبدالمهدی به واشنگتن را لغو کرد؟

 11. احتمال مشارکت نتانیاهو در کنفرانس منامه

 12. حمله به یک کلیسا در بورکینافاسو/ ۳ نفر کشته شدند

 13. یک مقام دیگر دولت ترامپ کناره‌گیری کرد

 14. ترکیه: برای دفاع از خود به «اس-۴۰۰» نیاز داریم

 15. سندرز: آزمایش‌های موشکی اخیر کره‌شمالی باعث آزار ترامپ نشده است

 16. روحانی به میشل عون: تنها راه مقابله با متجاوزین، ایستادگی و مقاومت است

 17. انفجار در شهر «هالبرشتات» آلمان/ منازل اطراف تخلیه شدند

 18. ترامپ: رسانه‌ها و دموکرات‌ها از من عذرخواهی کنند

 19. گراهام: با فروش سلاح به سعودی‌ها مخالفم

 20. ایاد علاوی در دیدار با ظریف چه گفت؟

 21. انتقاد «پیونگ‌یانگ» از رزمایش‌های اخیر آمریکا و کره جنوبی

 22. ظریف: پیمان منطقه‌ای عدم تجاوز را در عراق پیشنهاد کردم

 23. سخنگوی کاخ سفید: ترامپ و کیم درباره بایدن هم‌نظرند

 24. هیچ کس نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری در الجزایر نشد

 25. موضعگیری عراقچی در مسقط درباره هرگونه گفتگو با آمریکا

پربحث‌های هفته

 1. لفاظی تازه ترامپ علیه ایران: هرگز دوباره آمریکا را تهدید نکنید

 2. ترامپ: کسی نیستم که با ایران وارد جنگ شوم/ جنگ به اقتصاد ضربه می‌زند

 3. هانی‌زاده: آمریکایی‌ها فهمیدند تهدیدات نظامی علیه ایران کارساز نیست/ عربستان به دنبال ائتلاف ضدایرانی در منطقه است/ ترامپ می‌خواهد معامله قرن را تا ماه آینده عملیاتی کند

 4. ترامپ: اگر ایران آماده مذاکره نیست، تماس نگیرد

 5. فرانسه: هیچ ضرب‌الاجلی را برای اجرای برجام نمی‌پذیریم

 6. ادعای ترامپ: ایران هر وقت آماده باشد با ما تماس خواهد گرفت

 7. چند سال دیگر باقی مانده؟!

 8. ترامپ: 1500 نظامی آمریکایی به خاورمیانه اعزام می‌شوند

 9. شلوار ترامپ سوژه رسانه‌ها شد/عکس  

 10. «سهامداران جنگ» و حادثه بغداد

 11. قنادباشی: کشورهای مرتجع عربی دنبال ایجاد صف‌بندی جدیدی علیه ایران هستند/ ایران هیچ‌گاه به دنبال جنگ نبوده و نیست/ پشت چهره برخی مقامات عربی ترس و نگرانی وجود دارد

 12. «ترزا می» استعفا کرد

 13. حقایقی که از اقتصاد ونزوئلا نمی‌دانید!

 14. تا زمانی که سعودی‌ها و اماراتی‌ها دوشیده می‌شوند؛ جنگ چرا؟

 15. تاکيد روسیه، آلمان و فرانسه بر حفظ برجام و همکاری‌های اقتصادی

 16. عربستان و اجماع سازی شکست‌ خورده علیه ایران

 17. ظریف: با عهدشکنان مذاکره نمی‌کنیم  

 18. ظریف: وقت آن است ترامپ لجنزار را بخشکاند

 19. سندرز: باید به رژیم مستبد و قاتل سعودی بگوییم با ایران مذاکره کند

 20. ظریف: لقب «تروریست» فقط برازنده ترامپ است/ ایران پایان او را خواهد دید

 21. شاناهان: حضور نیروهای آمریکایی در منطقه برای جنگ با ایران نیست

 22. ۵۱ میلیون خانوار آمریکایی هزینه غذا و اجاره ندارند

 23. برنی سندرز: نمی‌گذارم ترامپ و بولتون با ایران بجنگند

 24. چرا بولتون حتی دونالد ترامپ را نگران کرده است؟

 25. پامپئو: ایران هیچ‌کدام از خواسته‌های دوازده‌گانه ما را اجرا نکرده است/ اتهام‌زنی در ارتباط با حادثه فجیره

آخرین عناوین