ذوب‌آهن از حالت ورشکستگی خارج شده است

گروه اقتصادی الف،   4000913038

مدیرعامل شرکت ذوب‌آهن اصفهان گفت: با مجموعه اقدامات انجام شده هم اکنون ذوب‌آهن از آن شرایط سختی که این شرکت را به مرحله ورشکستگی نزدیک کرده بود خارج شده است و به نقطه مطلوب رسید و امیدواری برای آینده ایجاد شده به ویژه برای سهامداران که از سال ۹۲ به پیشرفت ذوب‌آهن دلبسته‌اند زیاد شود.

ذوب‌آهن از حالت ورشکستگی خارج شده است

به گزارش فارس به نقل از روابط عمومی شرکت ذوب‌آهن اصفهان، منصور یزدی‌زاده، مدیرعامل شرکت ذوب‌آهن اصفهان، در ارتباط با وضعیت تولید محصولات فولادی در ذوب‌آهن اصفهان اظهار کرد: خرداد  ۹۷ در حالی ذوب‌آهن را تحویل گرفتم که شرایط حاکم بر آن، این شرکت را به مرز ورشکستگی رسانده بود.

وی به زیان انباشته یک هزار میلیارد تومانی این شرکت در گذشته اشاره کرد که باعث شد مشمول ماده ۱۴۱ شود و ارتباط آن با تمام بانک‌ها قفل شده بود و ادامه داد: ذوب‌آهن با مشکلات مالی بسیاری مواجه بود و توان پرداخت بدهی را نداشت؛ به این‌صورت که حتی حقوق پرسنل از محل تسهیلات بانکی با ۲۷ تا ۲۸ درصد سود پرداخت می‌شد که با جریمه‌های آن به ۳۰ درصد می‌رسید.

یزدی‌زاده افزود: در آن زمان پروژه‌های ذوب‌آهن همچون پی سی آی، ریل، اکسیژن  و ... متوقف بود و تامین قطعات و نیازها امکان‌پذیر نبود و شرایط به سمتی می‌رفت که باید این شرکت واگذار می‌شد .

مدیرعامل شرکت ذوب‌آهن اصفهان با بیان اینکه مخالف جدی واگذاری ذوب‌آهن بودم، بنابراین با داشتن کارشناسان و کارگران فهیم توانستیم بار دیگر ذوب‌آهن را به‌رغم وجود این دیدگاه که ذوب‌آهن بعد از ۵۰ تا ۶۰ سال فرسوده شده است روی پا نگهداریم، ادامه داد: فرایند تولید در ذوب‌آهن مطابق با فرایند جهانی است و هم اکنون بالغ بر ۷۵ درصد فولاد در جهان به روش کوره بلند تولید می‌شود.

وی با اشاره به اینکه از سوی برخی این دیدگاه وجود داشت که ذوب‌آهن باید واگذار شود و یا می‌توان از روش تولید فولاد در فولاد مبارکه استفاده کرد، اضافه کرد: عملیاتی کردن این سخنان به معنای مرگ ذوب‌آهن است، قیاس ذوب‌آهن با شرکت‌های بزرگ فولادی در کشور مع‌الفارق است؛ به این صورت که سایر واحدهای تولیدی برای احیای سنگ‌آهن از گاز طبیعی استفاده می‌کنند که به وفور در دسترس است و بسیار ارزان در اختیار آنها قرار می‌گرفت که البته اکنون با چالش مواجه شده است .

یزدی‌زاده گفت: این در حالی است که ذوب‌آهن برای احیای سنگ آهن از ذغال و کک استفاده می‌کند و برای این کار نیاز به روی پا نگهداشتن تمام معادن ذغال سنگ کشور است و چون در مواقعی نیاز کمی و کیفی ذوب‌آهن تامین نمی‌شود، اقدام به واردات با قیمت‌های گزاف می‌شود به طوری که کک را با قیمت جهانی ۷۰۰ دلار و ذغال سنگ را با قیمت ۴۰۰ دلار  خریداری می‌کنیم که قابل قیاس با قیمت انرژی سایر فولادسازان کشور نیست.

مدیرعامل شرکت ذوب‌آهن اصفهان گفت : با توجه به اینکه قیمت انرژی برای تولید ذوب‌آهن مانند سایر نقاط دنیا گران است، ۵۰ درصد قیمت تمام شده این شرکت اختصاص به حامل‌های انرژی دارد، حال آنکه با وجود افزایش قیمت‌های حامل‌های انرژی، این نسبت برای سایر فولادسازان  کشور ۱۰ درصد است.

وی با بیان اینکه ذوب‌آهن فرسوده نیست، بلکه باید فعالیت‌هایی انجام شود که قیمت انرژی کاهش یابد، گفت: یکی از اقدامات ما در این زمینه استفاده از روش تزریق پودر ذغال به کوره بلند با استفاده از سیستم «پی سی آی» است که جایگزین کک می‌شود و پروژه آن اجرا شد؛ از آنجایی‌که مشابه آن در داخل نیست و طرف خارجی هم حاضر به آموزش پرسنل ما نمی‌شد بنابراین به روش سعی و خطا و استفاده از مشاوران خارجی روش پی سی آی را در ذوب‌آهن راه‌اندازی کردیم.

یزدی‌زاده تصریح کرد: با مجموعه اقدامات انجام شده هم اکنون ذوب‌آهن از آن شرایط سختی که این شرکت را به مرحله ورشکستگی نزدیک کرده بود خارج شده است و به نقطه مطلوب رسید و امیدواری برای آینده ایجاد شده به ویژه برای سهامداران که از سال ۹۲ به پیشرفت ذوب‌آهن دلبسته‌اند زیاد شود.

مدیرعامل شرکت ذوب‌آهن اصفهان در پایان بیان کرد: اجرای پروژه‌هایی همچون پی سی آی که قیمت تمام شده را کاهش می‌دهد و همچنین تولید ریل که یک محصول استراتژیک است و دروازه‌ای شد به سمت تولید محصولات با ارزش افزوده بالاتر،  موفقیت امروز ذوب‌آهن را رقم زد که در واقع ثمره یک کار جمعی است.

یکتانتتریبون

پربحث‌های هفته

 1. بازسازی صحنه جرم اوباش قمه بدست

 2. گزارشی از آمار مهاجرت ایرانیان و سایر کشورهای جهان که باید بدانید

 3. چشمه‌ای غیرعادی در کوه‌های افغانستان

 4. توضیح شهردار مشهد درباره حقوق ۵۰ میلیونی

 5. مدعیان از راه رسیده در صف اول!

 6. دستور کار جدید سعودی ها: جذابیت در جهان اسلام با نزدیک شدن به ایران

 7. علی عسکری: کار در هلدینگ، جهاد فی سبیل الله است

 8. علی‌عسگری: خبر استعفایم جعلی است

 9. ارابه های مرگ همچنان می تازند

 10. ارتفاع پست !

 11. ضرغامی بر مزار شجریان

 12. منشاء صدای انفجار شب گذشته چه بوده است؟

 13. اگر توافق شود چه می شود؟ / آیا « بهار اقتصادی» در راه است؟

 14. بساط بی پروایی در پرداخت های نجومی و ناعادلانه کی برچیده می شود؟

 15. مضحکه نوبل؟!

 16. مدرن دیپلماسی: چرا اسرائیل نمی تواند به ایران حمله کند؟!

 17. آمریکا از بیم موشک‌ها و پهپادهای ایرانی به سلاح لیزری متوسل می‌شود

 18. ردپای چهار عضو دولت روحانی در رانت و فساد شرکت دخانیات/حجم فساد آنقدر زیاد است که با آب دریای کاسپین هم پاک نمی شود

 19. سقوط آزاد در آموزش مجازی

 20. آب در دل کویر تکان خورد

 21. گفت و شنود کیهان؛ از ظریف بپرسید!

 22. برخورد قاطع قضایی با خودروسازان در صورت محرز شدن عدم کارکرد درست ایربگ

 23. اظهارات جدید «الهام علی‌اف» که به مذاق روسیه خوش نخواهد آمد

 24. از «منهای برجام» تا «برجام پلاس» ؛ سناریوهای محتملِ سرنوشت مذاکرات وین

 25. درباره چندچهره‌گی برخی منتقدان نظام

ابر آروان

آخرین عناوین

بلیط هواپیما