چرا رهبر انقلاب با وارد کردن واکسن‌های آمریکایی و انگلیسیِ کرونا مخالفت کردند؟

سیاسی،   3991020015 ۷۱ نظر، ۰ در صف انتشار و ۲۱ تکراری یا غیرقابل انتشار

آیت‌الله خامنه‌ای تاکید کردند ورود واکسن آمریکایی و انگلیسی کرونا به کشور ممنوع است. حسین کنعانی مقدم تحلیلگر مسائل سیاسی در این زمینه می‌گوید: ما اگر بخواهیم واکسن های خارجی را تزریق کنیم احتمال حمله بیولوژیکی هم وجود دارد. نباید در برابر دشمنان خود ساده اندیشی کنیم و این فرصت را در اختیار آنها بگذاریم.

چرا رهبر انقلاب با وارد کردن واکسن‌های آمریکایی و انگلیسیِ کرونا مخالفت کردند؟

باشگاه خبرنگاران جوان نوشت: صبح دیروز جمعه بود که مقام معظم رهبری به رسم هر ساله نوزدهم دی‌ماه سخنانی با مردم کشورمان داشتند و طی آن نکاتی را به مردم گوشزد کردند؛ اما بخشی از صحبت‌های ایشان که شاید پرداختن به آن خالی از لطف نباشد این بود که ایشان  با اشاره به تولید واکسن‌های آمریکایی و انگلیسی کرونا و بحث واردات آنها فرمودند که ورود واکسن آمریکایی و انگلیسی به کشور ممنوع است. اگر آمریکایی‌ها توانسته بودند واکسن تولید کنند، این افتضاح در کشور خودشان به بار نمی‌آمد. من واقعاً به این‌ها اعتماد ندارم. گاهی می‌خواهند واکسن را روی ملت‌های دیگر امتحان کنند. به فرانسه هم خوش‌بین نیستیم، چون سابقه خون‌های آلوده را دارند. امّا اگر از جایی دیگر که مطمئن باشند، بخواهد وارد کنند اشکالی ندارد.

از همین رو نیز شاید بد نباشد که نیم نگاهی به موضوعی که مقام معظم رهبری به آن اشاره کردند داشته باشیم، یعنی ورود خون‌های آلوده  به کشور تا شاید نکاتی برای ما یادآوری شده و به عمق صحبت‌های ایشان بیشتر پی ببریم.

چرا رهبر انقلاب با وارد کردن واکسن‌های آمریکایی و انگلیسیِ کرونا مخالفت کردند؟

خون‌های آلوده به ایدز؛ پیشکشی فرانسوی به ملت ایران

حسن عابدینی تحلیلگر مسائل سیاسی در این زمینه گفته است: کشور فرانسه در دهه ۶۰ وقتی جنگ از سوی صدام بر ملت ایران تحمیل شد اقدام به صادرات خون‌های آلوده به ایدز به ایران کرد و این خون ها، چون برای بیماران هموفیلی استفاده می‌شد سبب شد شمار زیادی از این افراد به بیماری ایدز و هپاتیت مبتلا شوند، برخی آمار‌ها حکایت از این داشت که حدود ۹۷۴ نفر به این بیماری‌ها مبتلا شدند و متاسفانه حدود ۲۰۰ نفر هم جان خود را از دست دادند.

او ادامه داد که این اتفاق در زمان فرانسوا میتران رئیس جمهور فرانسه اتفاق افتاد که اتفاقا فابیوس وزیر امور خارجه فرانسه بود و در ارسال این خونه‌های آلوده در زمره متهمان اصلی قرار داشت، اما با اینکه این اقدام در دادگاه هم به اثبات رسید که عمدی بوده است هرگز حاضر به پرداخت غرامت نشدند؛ این اقدام فرانسه دست کم یک جنایت بر ضد مردم ایران تلقی می‌شد.

چرا رهبر انقلاب با وارد کردن واکسن‌های آمریکایی و انگلیسیِ کرونا مخالفت کردند؟

ماجرایی که عابدینی به بیان آن پرداخت به  ۳ دهه قبل یعنی سال ۱۹۸۴ و اوج جنگ ایران و عراق بازمی‌گردد، در این زمان «انستیتو مریو» فرانسه  که امروز تحت عنوان "سانوفی پاستور" نامیده می‌شود فاکتور‌های انعقادی خون را که یکی از دارو‌های پرمصرف بیماران هموفیلی بود به کشور‌هایی نظیر آلمان، ایتالیا، آرژانتین، عربستان، عراق و ایران صادر کرد؛ اما چندی نگذشته بود که کشور اهدا کننده این خون‌ها یعنی فرانسه پیامی شوکه کننده را به کشورهای میزبان ارائه کرد مبنی بر اینکه این خون‌ها حامل ویروس H.I.V یاهمان ایدز است.

پس از این پیام اگرچه برخی از کشورها آنها را مرجوع کرده و برخی نیز دور ریختند، اما ایران که به سبب تحریم‌ها امکان تست نمونه‌ها را به صورت گسترده نیافته خون‌ها را پیش از آزمایش به بیماران تزریق کرده بود. در سال ۱۳۶۶ اولین بیمار مبتلا به ویروس ایدز در ایران پیدا شد و نشان از  علنی شدن ویروس ایدز در کشورمان داشت. در پی شکایت مبتلایان و خانواده‌هایشان، پرونده‌ای در سال ۱۳۷۶ در این خصوص در محاکم قضائی جمهوری اسلامی ایران باز شد و استادان علوم پزشکی با استناد به دیدگاه‌های علمی دولت فابیوس را متهم می‌کردند؛ اما جواب فابیوس تنها یک جمله‌ای مبنی بر این بود که: افترا نزنید؛ این در حالی بود که وزیر بهداشت فرانسه یعنی ادموند هرو در دادگاه پذیرفته بود که از آلودگی خون‌های توزیع شده مطلع بوده است، اما کارشناسان به او اطمینان داده بودند که استفاده از منابع خونی تصفیه نشده برای مدت محدود و گذرا (ژوئن تا اکتبر ۱۹۸۵) مشکلی نخواهد داشت.

چرا رهبر انقلاب با وارد کردن واکسن‌های آمریکایی و انگلیسیِ کرونا مخالفت کردند؟

با این حال اما نخست وزیر وقت فرانسه در دادگاه حاضر، اما تبرئه شد و هیچ گونه مجازاتی متوجه او نشد و بدون توجه به سیل عظیم مبتلا شدگان به این بیماری تنها دغدغه‌اش شانه خالی کردن از پرداخت غرامت به خانواده‌های قربانیان بود. ناگفته نماند که با اثبات کوتاهی شرکت فرانسوی در تولید محصول سالم، سایر کشور‌ها نسبت به دریافت غرامت از این شرکت اقدام کرده و توانستند خسارات خود را دریافت کنند؛ اما ایران تنها کشوری است که هنوز موفق به دریافت خسارت خود از شرکت مریو نشده است. 

وقتی همیشه پای اسرائیل درمیان است 

اما نکته جالب توجه این است که لوران فابیوس یک اشکنازی (گروهی از یهودیان که اصلیتی از اروپای شرقی و مرکزی دارند) و از طرفداران اصلی رژیم صهیونیستی بوده است، او همچنین به همراه گسو نماینده کمونیست پارلمان فرانسه در سال ۱۹۹۰ قانونی را در پارلمان این کشور به تصویب رساند که با استناد بر آن اگر کسی درباره وجود اتاق‌های گاز و آمار جعلی کشتار شش میلیون یهودی در جنگ جهانی دوم سؤالی مطرح کند از یک ماه تا یک سال به زندان محکوم شده و باید جریمه نقدی پرداخت کند و همچنین کار خود را نیز از دست می‌دهد.

چرا رهبر انقلاب با وارد کردن واکسن‌های آمریکایی و انگلیسیِ کرونا مخالفت کردند؟

ناگفته نماند که بشار جعفری نماینده دائم سوریه در سازمان ملل متحد در شهریور ماه سال ۱۳۹۵ گفته بود که « طبق گفته منابع فرانسوی، از جمله کتابی با عنوان «به سوی دمشق» که اخیراً در فرانسه چاپ شده، «لورانس فابیوس» وزیر خارجه وقت فرانسه پشت پرده حمله شیمیایی به غوطه دمشق بوده است که از مواد شیمیایی علیه غیرنظامیان سوری در آن استفاده شده است.»  این حکایت فاجعه جبران ناپذیری بود که به دست کشور فرانسه که دشمنی چندان علنی هم با کشورمان ندارد اتفاق افتاده است؛ حال شاید بد نباشد که نگاهی به این بخش از صحبت های مقام معظم رهبری بیاندازیم که «ورود واکسن آمریکایی و انگلیسی ممنوع است»؛ اما چرا؟

واکسنی که ممنوع شد

حسن عابدینی تحلیلگر مسائل سیاسی در این زمینه گفته است: فراموش نمی‌کنیم که در سال  ۸۸  وقتی که سوخت راکتور تحقیقاتی تهران در حال اتمام بود ایران خواهان دریافت سوخت بود، زیرا این راکتور برای دست کم یک میلیون بیمار ایزوتوپ دارو تهیه می‌کرد و بسیاری از بیماران سرطانی برای درمان نیاز مبرم به این داروها داشتند، اما آمریکا با خباثت تمام نه خودش حاضر به دادن سوخت راکتور هسته‌ای تهران شد و نه اجازه داد که سایر کشورها این داروها را به ما ارائه دهند. متاسفانه فرانسه ، انگلیس و آلمان هم حاضر نشدند این سوخت را به ایران بدهند.

چرا رهبر انقلاب با وارد کردن واکسن‌های آمریکایی و انگلیسیِ کرونا مخالفت کردند؟

او ادامه داد: علاوه بر این شاهد بودیم که از ارائه دارو به ایران جلوگیری کرده و در زمان اوج کرونا حتی ماسک یا دستگاه اکسیژن را هم در اختیار ایران قرار ندادند، پول های مارا بلوکه کرده و حاضر به هیچ گونه همکاری نشدند؛ بنابراین وقتی ما شاهد این کارنامه سراسر سیاه از کشورهای غربی هستیم حق داریم که در صداقت‌شان تردید کنیم.

حسین کنعانی مقدم تحلیلگر مسائل سیاسی هم در این زمینه گفت: ما اگر بخواهیم واکسن های خارجی را تزریق کنیم احتمال حمله بیولوژیکی هم وجود دارد. نباید در برابر دشمنان خود ساده اندیشی کنیم و این فرصت را در اختیار آنها بگذاریم؛ اطلاعات بسیاری به دست آمده مبنی بر اینکه در برخی از واکسن‌ها اقدام به تزریق چیپ الکترونیکی می‌کنند و جی پی اسی را در بدن ما کار می‌گذارند تا به واسطه این واکسن کلیه واکنش ها و حرکات مارا تحت کنترل قرار دهند تا جایی که ما یک نوع آدم هایی آهنی خواهیم شد که کنترلمان در دست دیگران است.

چرا رهبر انقلاب با وارد کردن واکسن‌های آمریکایی و انگلیسیِ کرونا مخالفت کردند؟

محمد حسن قدیری ابیانه هم در این زمینه بیان کرده است که آمارها نشان می‌دهد افرادی که این واکسن ها را زدند مرده‌اند و صحنه هایی هم فاش شده که مقامات غربی تظاهر به تزریق واکسن می‌کنند. موضوعی که قدیری ابیانه در این باره گفته است البته در خبرگزاری‌های غربی هم نقل شده است برای مثال: آژانس دارویی نروژ اعلام کرد دو فرد که در خانه سالمندان ساکن بودند، پس از تزریق واکسن آمریکایی ضد کرونای فایزر جان خود را از دست دادند.

چندی پیش نیز رسانه‌های صهیونیستی اعلام کرده بودند یک شهروند اسرائیلی در پی تزریق واکسن کرونا دچار حمله قلبی شده و جان خود را از دست داده است. وزارت بهداشت رژیم صهیونیستی تأیید کرده بود یک مرد ۷۵ ساله ساکن شمال سرزمین‌های اشغالی، دو ساعت پس از آنکه واکسن کرونا به وی تزریق شده، بر اثر حمله قلبی جان باخته است.

چرا رهبر انقلاب با وارد کردن واکسن‌های آمریکایی و انگلیسیِ کرونا مخالفت کردند؟

چندی پیش هم  نیز «سونیا آسویدو» از کارکنان بخش بهداشت پرتغال، ۴۸ ساعت پس از تزریق واکسن کرونای شرکت بیوان تک-فایزر به ناگهان درگذشت. این زن ۴۱ ساله پس از اینکه در ۳۰ دسامبر(دهم دی‌ماه) واکسن کرونای شرکت بیوان تک-فایزر را تزریق کرد هیچ عارضه جانبی را احساس نکرد، اما در اول ژانویه ناگهان درگذشت.  

اما موضوعی که این کارشناس‌ها بیان کردند باعث شد تا کمی بیشتر درباره عملکرد این واکسن جویا شویم. طبق آمارها «توزینامِران_ Tozinameran » با اسم رمز «بی‌ان‌تی۱۶۲بی۲» که عموماً تحت عنوان «واکسن کووید-۱۹ فایزر-بیوان‌تک» شناخته  و با برند «کومیرناتی» (Comirnaty) فروخته می‌شود، این واکسن که به صورت عضلانی تزریق می‌شود اولین واکسن کووید-۱۹ تولیدشده در جهان است که برای استفاده در سطح گسترده مجوز گرفت و انگلیس اولین کشوری بود که با «اختیارات اضطراری» مجوز استفاده گسترده از این واکسن را صادر کرد، یک هفته بعد هم کشورهایی نظیر بحرین، کویت و کانادا مجوز استفاده از این واکسن را صادر کردند.

چرا رهبر انقلاب با وارد کردن واکسن‌های آمریکایی و انگلیسیِ کرونا مخالفت کردند؟

این واکسن از فناوری کاملاً جدیدی به اسم «پیامرسان-اسید ریبونوکلئیک» (mRNA) استفاده می‌کند که تا پیش از این هرگز مجوز واکسیناسیون انسانی را دریافت نکرده بود.  «ریچارد بسر» رئیس «بنیاد رابرت وود جانسون» آمریکا و مدیر موقت سابق «مرکز پیشگیری و کنترل بیماری‌های این کشور، معتقد است که بر خلاف تصوری که ممکن است مردم ایران از حوزه درمان به عنوان یک حوزه یکپارچه‌ی ملی داشته باشند، این حوزه در آمریکا به‌شدت خصوصی‌سازی شده است. غول‌های دارویی آمریکا مستقیماً برای منافع مالی خود لابی می‌کنند و ارتباط تنگاتنگی با دولت به صورت بده‌بستان دارند. فایزر یکی از غول‌های دارویی و یکی از بزرگ‌ترین لابی‌گر‌های سیاسی در آمریکاست .

او ادامه داد که به عنوان نمونه، این کمپانی در سال ۲۰۱۰ مبلغ ۲۵ میلیون دلار برای اصلاح نظام بهداشت در آمریکا هزینه کرد. همچنین اسکات گاتلیب که ماه آوریل سال ۲۰۱۹ از سِمت خود به عنوان رئیس «سازمان غذا و داروی آمریکا استعفا داده بود، سه ماه بعد به هیأت‌مدیره فایزر پیوست. فایزر یکی از بزرگ‌ترین و موفق‌ترین کمپانی‌های داروسازی در جهان به شمار می‌رود، اما سابقه تخلف‌های کلانی را نیز در کارنامه خود دارد. گزارش‌ها حاکی از آن است که این کمپانی و کمپانی‌های وابسته به آن تنها از سال ۲۰۰۰ تا کنون بیش از ۴/۷ میلیارد دلار جریمه بابت مواردی مانند «جرائم مرتبط با ایمنی» و «جرائم مرتبط با نظام درمانی» از جمله با «تجویز در موارد تأییدنشده»، «طرح ادعا‌های دروغ»، «تخطی از مقررات ایمنی دارویی یا تجهیزات پزشکی» و «فساد در تعاملات خارجی» (مثلاً پرداخت رشوه) پرداخت کرده‌اند. اما سوالی که در اینجا برجا می‌ماند این است که آیا جمهوری اسلامی به طور کلی با واکسن‌هایی که از کشورهای دیگر وارد می‌شود مشکل دارد؟

چرا رهبر انقلاب با وارد کردن واکسن‌های آمریکایی و انگلیسیِ کرونا مخالفت کردند؟

آنچه خود داشت ز بیگانه تمنا می‌کرد 

حسن عابدینی در پاسخ به این سوال که آیا جمهوری اسلامی به طور کلی با واکسن‌هایی که از کشورهای دیگر وارد می‌شود مشکل دارد؟ گفت: ایران الان دست کم در حوزه ساخت واکسن با چند کشور خارجی در حال کار است و علاوه بر این پروژه هایی را هم به‌صورت مستقل انجام می‌دهد؛ اما هیچ سندی وجود ندارد که دشمن نخواهد از این طریق به ما ضربه بزند؛ زیرا تجربه چند سال گذشته به ما نشان می‌دهد که متاسفانه آنها حتی در کالاهای صنعتی هم که کشور ما می خرد خرابکاری می‌کنند تا به صنعت ما آسیب‌ها بسیاری وارد کنند.

او ادامه داد: آنها در زمینه واکسن خودشان هم به اطمینان نرسیدند و  اگر واکسن دارند چرا خودشان استفاده نمی‌کنند تا این بیماری را کنترل کنند؟ در حالی که جمهوری اسلامی ایران توانسته با بهره گیری از طرح های ویژه خودش شمار جان‌باختگان را به یک سوم و یک چهارم کاهش دهد؛ بنابراین اتکا به دانش داخلی در این حوزه هم جواب داده است و کشورما در این زمینه هم می‌تواند به موفقیت‌های بسیاری دست یابد.

این تنها بخش‌هایی بود از موضوعاتی بود که مقام معظم رهبری در صحبت‌هایشان به آن اشاره کردند، پس شاید بد نباشد که از این پس کمی بیشتر به توانایی‌های خود نگاه کنیم تا دست نیاز کم تری به کشورهایی ببریم که در عمل هرگز برادری خود را به ما ثابت نکرده‌اند.

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۷۷۰۳۲۱۰۹:۱۹:۲۰ ۱۳۹۹/۱۰/۲۰
مردم به واکسن نیاز دارند
ناشناس۱۷۷۰۹۰۷۱۳:۱۷:۵۴ ۱۳۹۹/۱۰/۲۰
ما خواهان واکسن هستیم این حق ما است. نباید به این بهانه حق واکسن مردم را نادیده گرفت. از جاههای دیگر تهیه کنید
محمد۱۷۷۰۹۳۷۱۳:۳۳:۴۰ ۱۳۹۹/۱۰/۲۰
از دو حال خارج نیست. یا شما نمیفهمید یا اینکه ورود این واکسن به نفع شماست
ناشناس۱۷۷۰۹۹۴۱۴:۰۴:۴۵ ۱۳۹۹/۱۰/۲۰
ب واکسن نیاز داریم ولی نه هر واکسنی اگ واقعا تاثیر داشت آمار کشته هاشون اینقد زیاد نبود اول خودشون ونجات میدادن بنطر من بهترین تصمیم رو گرفتن
ناشناس۱۷۷۱۰۸۸۱۴:۵۱:۵۲ ۱۳۹۹/۱۰/۲۰
بله واکسن نه سم مهلک
ناشناس۱۷۷۱۱۵۶۱۵:۳۱:۰۱ ۱۳۹۹/۱۰/۲۰
انشاءالله میاد نه کشنده و فلج کننده مثل فایزر و... فعلا مثل همه دنیا ماسک بزن شب نشین نرو
ناشناس۱۷۷۱۲۰۰۱۵:۵۲:۲۵ ۱۳۹۹/۱۰/۲۰
مردم به واکسن تایید شده نیاز دارن.
ناشناس۱۷۷۱۳۰۵۱۶:۵۸:۴۲ ۱۳۹۹/۱۰/۲۰
شما برو فایزر بزن
ناشناس۱۷۷۱۳۲۶۱۷:۱۱:۴۵ ۱۳۹۹/۱۰/۲۰
اگر واکسنی خریدیم که آلوده بود چی؟
ناشناس۱۷۷۱۷۹۱۲۲:۱۳:۲۵ ۱۳۹۹/۱۰/۲۰
اگه خوبه چرا صورت فلج میکنه
ناشناس۱۷۷۰۳۲۶۰۹:۲۱:۳۳ ۱۳۹۹/۱۰/۲۰
بنده به عنوان یک انسان مستقل خواهان دریافت واکسن فایزر هستم
ناشناس۱۷۷۰۶۶۵۱۱:۳۵:۲۶ ۱۳۹۹/۱۰/۲۰
بلوف نیا حتی اکثر کشور اروپایی قبول نکردند فعلا فایزر بزنن
ناشناس۱۷۷۰۸۰۱۱۲:۳۷:۲۹ ۱۳۹۹/۱۰/۲۰
سیصد میلیون دز خریدن. شما خیلی در جریان وقایع دنیا نیستید فقط به اخبار بیست و سی اکتفا نکنید
ناشناس۱۷۷۰۸۲۸۱۲:۴۵:۱۰ ۱۳۹۹/۱۰/۲۰
الان شما کجای اروپا هستی
ناشناس۱۷۷۱۵۵۷۱۹:۵۳:۰۲ ۱۳۹۹/۱۰/۲۰
فعلا که کشورهای اروپایی 300 میلیون دوز پیش خرید کرده اند
مانی۱۷۷۰۶۷۹۱۱:۳۹:۰۱ ۱۳۹۹/۱۰/۲۰
باید واقع بین باشیم بنظرم رهبری نگذاشت افتضاح فاجعه ایمنی گله ای که تابستون روی ایران آزمایش کردن و تلفات چند برابر شد تکرار بشه
ناشناس۱۷۷۱۲۵۷۱۶:۲۶:۳۲ ۱۳۹۹/۱۰/۲۰
ایمنی گله ای رو امریکا اجرا کرد؟
ناشناس۱۷۷۰۷۳۰۱۱:۵۹:۴۵ ۱۳۹۹/۱۰/۲۰
آیا اگر مشکلی هم برای شما پیش بیاد خواهی فهمید؟ و آیا مشکل شما رو اون کشور حل خواهد کرد یا باز هم بار مشکلات بر عهده نظام پزشکی کشور ایران خواهد بود؟
ناشناس۱۷۷۰۷۳۱۱۲:۰۰:۰۱ ۱۳۹۹/۱۰/۲۰
اگر هم مردی کتبا بنویسید ادعا نداشته باشید
ناشناس۱۷۷۰۹۸۸۱۴:۰۳:۱۲ ۱۳۹۹/۱۰/۲۰
در صورت بروز مشکل شکایت به کجا میبرید؟ حتما ایران!!!
ناشناس۱۷۷۱۰۲۹۱۴:۲۱:۰۳ ۱۳۹۹/۱۰/۲۰
وطن فروشان خائنی مثل تو برند همان ور بزنند...ننگ که مملکتشان را فروختند. کور هم چشماش را باز کنه حقیقت رو میفهمد.
ناشناس۱۷۷۱۳۱۰۱۷:۰۰:۴۰ ۱۳۹۹/۱۰/۲۰
آره جون خودت، خیلی هم مستقلی
ناشناس۱۷۷۱۳۳۰۱۷:۱۳:۰۰ ۱۳۹۹/۱۰/۲۰
شما اگر مریض بشی باید سیستم درمان همین کشور شما رو درمان کنه! توی آمریکا اجازه میدن واکسن ایرانی استفاده بشه؟ باید قبلش توسط نهادهای مسئول در آمریکا تایید بشه که حتما کنترل امنیتی هم میشه!
ناشناس۱۷۷۱۳۳۴۱۷:۱۶:۱۹ ۱۳۹۹/۱۰/۲۰
قانون اجازه ورود چنین واکسنی را به داخل کشور نمی دهد.و وظیفه تو که از قانون کشور اطاعت کنی.اگر هم می خوای واکسن انگلیسی یا آمریکایی یا فرانسوی بزنی برو درکشور انها بزن
مهران۱۷۷۱۴۳۷۱۸:۲۲:۵۰ ۱۳۹۹/۱۰/۲۰
حکومت وظیفه ندارد شما رو به بهشت یا جهنم ببرد اگر دوست دارید خودتون برای خودتون بخرید
ناشناس۱۷۷۱۶۰۳۲۰:۲۰:۴۶ ۱۳۹۹/۱۰/۲۰
کاش این موضوع را به انتخاب خود افراد می گذاشتند ‌.
شناس۱۷۷۰۳۳۸۰۹:۲۵:۵۸ ۱۳۹۹/۱۰/۲۰
تا برادران روس وچین هستند چرا از غربی ها خرید کنیم .این ها خودشان ویروس را تولید و دارویش را هم دارند .
علی۱۷۷۰۴۷۹۱۰:۲۳:۴۰ ۱۳۹۹/۱۰/۲۰
چرا با وجود خیانت فرانسه در نسل کشی ایرانیان باز هم صنعت خودور ی کشور رو در اختیار این جنایتکاران قرار دادید
رضا۱۷۷۰۸۳۵۱۲:۴۷:۴۸ ۱۳۹۹/۱۰/۲۰
یعنی از این به بعد کسی فوکر و بوویینگ سوار نمیشه دیگه... مطلب جای دیگری است...
ناشناس۱۷۷۱۳۶۶۱۷:۳۸:۳۸ ۱۳۹۹/۱۰/۲۰
از دولت بپرس
ناشناس۱۷۷۱۳۶۷۱۷:۳۸:۳۹ ۱۳۹۹/۱۰/۲۰
از روحانی بپرس
سجاد جعفری۱۷۷۱۳۹۳۱۷:۵۳:۵۱ ۱۳۹۹/۱۰/۲۰
برادر عزیز اون فرق میکرد واکسن و به خودمون تزریق میکنیم
ناشناس۱۷۷۱۵۰۱۱۹:۱۰:۵۴ ۱۳۹۹/۱۰/۲۰
دوستان ویروسHIVشناخته نشده بود همان خون ها را خودشان هم مصرف کردند ما هم نمیدانستیم حالا کنترل میکنیم .
ناشناس۱۷۷۱۵۳۷۱۹:۳۹:۰۴ ۱۳۹۹/۱۰/۲۰
از وزیر هزار میلیاردی جناب نعمت‌زاده بپرسید که با افتخار میگفت من اول بار پژو را به ایران آوردم و الان هم من انها را برگرداندم! ببینید به چه کسی و چه نوع تفکری رای میدهید و عواقب آن را هم بپذیرید
ناشناس۱۷۷۱۸۲۷۲۲:۳۶:۲۴ ۱۳۹۹/۱۰/۲۰
چون هیچ کس حاضر نشده خودرو در ایران مونتاژ کنه جز فرانسه و چین !
ناشناس۱۷۷۰۵۱۳۱۰:۳۶:۵۰ ۱۳۹۹/۱۰/۲۰
داستان چیپ الکترونیکی چقدر علمیه؟
ناشناس۱۷۷۰۵۷۶۱۱:۰۲:۲۴ ۱۳۹۹/۱۰/۲۰
اینا که خودشون نمیرن. نمیشه اقلا یه امکانتی فراهم کنن ما بریم؟
ناشناس۱۷۷۰۶۱۴۱۱:۱۷:۳۴ ۱۳۹۹/۱۰/۲۰
این واکسن آمریکایی چه نوع واکسنی هست که بعد از تزریق آدم می کشد؟ همون بهتر که ممنوع شود
ناشناس۱۷۷۰۶۴۳۱۱:۲۸:۲۸ ۱۳۹۹/۱۰/۲۰
اگر واکسن انگلیسی و آمریکایی بده چرا خیلی از مسئولین و خانواده هاشون برای درمان به اروپا رفتن و میرن؟ آیا هیچ دارویی از آمریکا و انگلیس وارد نمی کنیم؟
ناشناس۱۷۷۰۶۵۲۱۱:۳۲:۳۲ ۱۳۹۹/۱۰/۲۰
بهتره بجای تحلیگرهای سیاسی ، متخصصین امر اظهار نظر کنند تا بهترین تصمیم گرفته شود
زهرا۱۷۷۱۰۳۷۱۴:۲۵:۵۳ ۱۳۹۹/۱۰/۲۰
منم قبول دارم. ولی باید متخصصین امر، دنبال سود و منفعت شخصی خود نباشند که متاسفانه خیلی از موارد ما غیر از این از این افراد دیدیم. اگرم واکسن فایزر به کشور می رسید باید به چه کسانی زده میشد؟؟
ناشناس۱۷۷۱۱۵۱۱۵:۲۹:۰۳ ۱۳۹۹/۱۰/۲۰
این مقاله کاملا علمی توضیح داده
ناشناس۱۷۷۱۳۴۸۱۷:۲۳:۴۱ ۱۳۹۹/۱۰/۲۰
متخصصین این امر کارشناسان بیوتروریسم و همینطور کارشناسان امنیتی هستند! قاعدتا رهبری هم بعد از مشورت با این کارشناسان چنین تصمیمی رو گرفتند.
ناشناس۱۷۷۱۹۹۱۰۱:۱۵:۲۹ ۱۳۹۹/۱۰/۲۱
متاسفانه متخصصین امر نوکر و غلام حلقه به گوشwhoهستند بنظر من فایز رو بیارن ایران و ب هر کس ک عاشق غربه و ب اونا اعتمادکامل داره بزنن
ناشناس۱۷۷۰۶۷۱۱۱:۳۸:۰۱ ۱۳۹۹/۱۰/۲۰
پیشنهاد بنده اینست که آنهایی که واکسن خارجی میخوان رو پولش رو بگیرند و دم مرز به اونها واکسن بزنند و همانجا قرنطینه شان کنند.
ایرانی۱۷۷۰۶۸۶۱۱:۴۰:۰۴ ۱۳۹۹/۱۰/۲۰
خیلی کار خوبی کرد تا کی قراره موش آزمایشگاهی کشورهای غربی باشیم مگر اینجوری نجات پیدا کنیم از دست غرب،هنوز داغ خون های آلوده رو قلبمون هست
محمدرضا۱۷۷۰۷۲۵۱۱:۵۷:۱۳ ۱۳۹۹/۱۰/۲۰
بررسی کیفیت ، سلامت و تاثیر واکسنها و در نهایت تایید یا رد آنها وظیفه وزارت بهداشت است.
ناشناس۱۷۷۰۷۳۵۱۲:۰۲:۱۳ ۱۳۹۹/۱۰/۲۰
نظر در مورد واکسن ها بحث کاملا علمی است لطفا از جامعه پزشکی امار بگیرید که چند درصد موافق خرید این نوع واکسن ها هستند
ناشناس۱۷۷۰۷۴۰۱۲:۰۴:۳۹ ۱۳۹۹/۱۰/۲۰
مردم هر کشوری یا نهاد یا سازمانی هر گاه - به خصوص در موارد پیچیده و کلان - پشت رهبر و پیشرو شون باشند و با وی هماهنگ عمل کنند قطعا موفق خواهند بود.
ناشناس۱۷۷۰۷۸۸۱۲:۳۱:۰۳ ۱۳۹۹/۱۰/۲۰
حداقل درستی کار آمریکا و انگلیس اینه که بروز خطا و نواقص واکسن شون رو اعلام می کنن. اما تا حالا هیچ خبری از تلفات واکسن چینی و روسی منتشر نشده و همه رو پنهان کردن
ناشناس۱۷۷۰۸۲۲۱۲:۴۴:۰۲ ۱۳۹۹/۱۰/۲۰
واکسن مورد تایید سازمان بهداشت جهانی حق مسلم ماست
ناشناس۱۷۷۰۸۳۶۱۲:۴۸:۴۶ ۱۳۹۹/۱۰/۲۰
چرا توجیه میکنید لطفا نظرات متخصیصن در زمینه علم پزشکی نه تحلیل گران سیاست زده را انعکاس دهید
ناشناس۱۷۷۰۸۵۷۱۲:۵۶:۳۸ ۱۳۹۹/۱۰/۲۰
خودمون واکسن تولید می کنیم اگه کم آوردیم از چین و روسیه می خریم اینها مطمئن هستند.
ناشناس۱۷۷۰۸۸۰۱۳:۰۷:۳۹ ۱۳۹۹/۱۰/۲۰
راستی چرا بابت خون های آلوده از فرانسه شکایت نکردید مثل سایر کشورهایی که شکایت کردند و غرامت گرفتند؟
ناشناس۱۷۷۰۹۴۰۱۳:۳۵:۴۶ ۱۳۹۹/۱۰/۲۰
تو این زمینه فقط نظر متخصصین امر که تخصص در حوزه پزشکی داشته باشن قابل اعتماد هست. نباید به همه چیز سیاسی نگاه کرد
ناشناس۱۷۷۰۹۵۶۱۳:۴۴:۵۳ ۱۳۹۹/۱۰/۲۰
اونایی که میگن فایرز می خوان هچ کدوم حاضر به زدنش نیستن واقعا چون خودشون هم میدونن ریسکه
ناشناس۱۷۷۰۹۹۷۱۴:۰۵:۴۲ ۱۳۹۹/۱۰/۲۰
اگر انگلیس و آمریکا بد هستند، چرا امام جمعه قبلی اهواز برای درمان به انگلستان رفته بود؟
ناشناس۱۷۷۱۰۱۵۱۴:۱۵:۵۸ ۱۳۹۹/۱۰/۲۰
شما یکبار از خودت بپرس که چرا همه این مشکلات فقط برای ما وجود دارد و دیگر کشورها دچار اینگونه مشکلات نمیشوند؟؟ تا کی با هزینه بدهیم؟ چند نسل باید با این مشکلات زندگی خود را به پایان برسانند؟؟
مینا۱۷۷۱۱۵۰۱۵:۲۸:۰۱ ۱۳۹۹/۱۰/۲۰
جانم فدای رهبر
ناشناس۱۷۷۱۳۶۱۱۷:۳۵:۴۳ ۱۳۹۹/۱۰/۲۰
مساله این نیست که خود واکسن فایزر ممکنه مضر باشه. ممکنه اون واکسنی که به ایران میدن رو سازمانهای جاسوسی غربی آلوده کنند.
ناشناس۱۷۷۱۳۷۳۱۷:۴۰:۲۷ ۱۳۹۹/۱۰/۲۰
رهبری براساس نظرات مشاوران متخصص دراین زمینه اظهار نظر می کنند
سجاد جعفری۱۷۷۱۳۸۹۱۷:۵۰:۵۰ ۱۳۹۹/۱۰/۲۰
رهبری حتما یه چیزی میدونن که همچین دستوری دادن واگر نه که همه خواهان رسیدن این واکسن هستیم
ناشناس۱۷۷۱۴۳۸۱۸:۲۳:۲۲ ۱۳۹۹/۱۰/۲۰
آخه آدم عاقل میره از دشمنش، واکسن بخره و باهاش دهها میلیون نفر رو واکسینه کنه؟
ناشناس۱۷۷۱۴۸۱۱۸:۵۸:۱۹ ۱۳۹۹/۱۰/۲۰
بهتر نیست امور تخصصی را به اهلش بسپارید وگرنه بیش از 80 درصد امکانات مورد استفاده زندگی روزمره ساخته غربی هاست.
ناشناس۱۷۷۱۵۴۹۱۹:۴۶:۳۲ ۱۳۹۹/۱۰/۲۰
مخترع واکسن فایزر مگر مسلمان نیست و جایزه علمی از ایران نگرفته است؟؟؟
ناشناس۱۷۷۱۶۷۲۲۰:۵۲:۳۱ ۱۳۹۹/۱۰/۲۰
آمریکا چرا برای مردم خودش این واکسن رو امتحان نمیکنه؟ تا این همه کشته نداشته باشن دشمن هیچ وقت دلش برای ما ایرانی ها نسوخته فقط میخواد نسل کشی را ه بندازه تو ایران
ناشناس۱۷۷۱۷۰۷۲۱:۱۱:۵۹ ۱۳۹۹/۱۰/۲۰
بازهم بعضیها نفهمن نمیدانیم کی از خواب غفلت بیدار میشن خوب رهبرمان بد نگفته که یه دشمن چه دردی ازشما رادوا میکنه خدا شرامریکا وکرونا را از سرما کم کنه انشاالله
ناشناس۱۷۷۱۷۵۲۲۱:۴۱:۰۵ ۱۳۹۹/۱۰/۲۰
نوشابه ها و سیگارهای آمریکایی هم سالهاست که در ایران مصرف میشود .
ناشناس۱۷۷۱۷۵۳۲۱:۴۱:۱۳ ۱۳۹۹/۱۰/۲۰
ما واکسن می خواهیم
ناشناس۱۷۷۱۸۳۵۲۲:۳۹:۰۴ ۱۳۹۹/۱۰/۲۰
استفاده از واكسنهاى غربى و امريكايى براى مسئولين و خانواده هايشان ممنوع شود نه براى مردم عادى
ناشناس۱۷۸۰۱۶۴۱۳:۰۴:۲۲ ۱۳۹۹/۱۰/۲۵
روسیه و چین از لحاظ سابقه تاریخی علیه ایران هستند
یکتانت

پربحث‌های دیروز

پربحث‌های هفته

 1. ضرب و شتم مأمور نیروی انتظامی توسط نماینده مجلس + فیلم

 2. هیچ نماینده ای «خط ویژه» ندارد

 3. چند نکته درباره سخنان کریمی قدوسی و کارت زرد مجلس به ظریف

 4. چند نکته درباره یک برنامه تلویزیونی

 5. خود «بهشتی» پنداری !

 6. بیانیه عنابستانی: سرباز با باتوم به شکم من کوبید/ سیلی زدن در کار نبود/ از حیثیت من دفاع شود

 7. درگیری لفظی خسرو معتضد و زیباکلام بر سر رضا شاه

 8. اولین واکنش عنابستانی به ماجرای حاشیه‌سازش با سرباز راهور

 9. دژ نفوذ ناپذیر پزشکان متخصص!

 10. احمد توکلی: مقصود ما این مقدس سازی‌های ویرانگر بود نه علامه مصباح! 

 11. عذرخواهی عنابستانی از مردم و سرباز وظیفه شناس

 12. ماکیاوللی؛ روحت شاد!

 13. نماینده مجلس: به مامور پلیس راهور سیلی نزدم

 14. آذری جهرمی به بازپرسی فراخوانده شد/ اعلام جرم دادستان قوه قضائیه علیه وزیر ارتباطات

 15. لودر تخریب را به قزوین و اردبیل هم بفرستید

 16. گزارش رسانه اسرائیلی درباره نگرانی صهیونیست‌ها از پیشرفت علمی ایران

 17. مادر و دختری که در سن نوجوانی ازدواج کردند

 18. یارانه ۲۰میلیون نفر ۲برابر می‌شود/ به فاقدین خودرو ۱۵ لیتر بنزین مجانی می‌دهیم

 19. ناجا: محل سکونت خاوری را شناسایی کردیم/ هیچ اراده سیاسی برای استرداد خاوری وجود ندارد

 20. «شتر دیدی، ندیدی» رسانه های غربی

 21. پیام بودجه ایران به دنیا به روایت رئیس‌جمهور/پاسخ ظریف به احتمال مذاکره با آمریکا/ بازجویی از وزیر ارتباطات/ نماینده مجلس: روحانی پاسخگوی خون بیش از ۳۰۰ نفر باشد

 22. قبض و بسط های برجامی و خطوط قرمز ایران

 23. تایید برخورد فیزیکی نماینده مجلس با سرباز راهور/ جهانگیری: روزهای خوشی در راه است!/ اخبار غیررسمی از حکم عیسی شریفی/ واکنش واعظی به سخنان حدادعادل/ چه کسانی از عارف حمایت می کنند؟

 24. تصور "مردم تحمل می‌کنند پس ادامه دهیم" غلط است

 25. ثروتمندان ناشناس، خطری برای زمامداران و روحانیون سرشناس!

پربحث‌های هفته

 1. ضرب و شتم مأمور نیروی انتظامی توسط نماینده مجلس + فیلم

 2. هیچ نماینده ای «خط ویژه» ندارد

 3. چند نکته درباره سخنان کریمی قدوسی و کارت زرد مجلس به ظریف

 4. چند نکته درباره یک برنامه تلویزیونی

 5. خود «بهشتی» پنداری !

 6. بیانیه عنابستانی: سرباز با باتوم به شکم من کوبید/ سیلی زدن در کار نبود/ از حیثیت من دفاع شود

 7. اولین واکنش عنابستانی به ماجرای حاشیه‌سازش با سرباز راهور

 8. احمد توکلی: مقصود ما این مقدس سازی‌های ویرانگر بود نه علامه مصباح! 

 9. ماکیاوللی؛ روحت شاد!

 10. آذری جهرمی به بازپرسی فراخوانده شد/ اعلام جرم دادستان قوه قضائیه علیه وزیر ارتباطات

 11. لودر تخریب را به قزوین و اردبیل هم بفرستید

 12. پیام بودجه ایران به دنیا به روایت رئیس‌جمهور/پاسخ ظریف به احتمال مذاکره با آمریکا/ بازجویی از وزیر ارتباطات/ نماینده مجلس: روحانی پاسخگوی خون بیش از ۳۰۰ نفر باشد

 13. قبض و بسط های برجامی و خطوط قرمز ایران

 14. تایید برخورد فیزیکی نماینده مجلس با سرباز راهور/ جهانگیری: روزهای خوشی در راه است!/ اخبار غیررسمی از حکم عیسی شریفی/ واکنش واعظی به سخنان حدادعادل/ چه کسانی از عارف حمایت می کنند؟

 15. ثروتمندان ناشناس، خطری برای زمامداران و روحانیون سرشناس!

 16. آخوندی: دلار از کانال ۳۰۰۰ تومان عبور می‌کرد، بدن روحانی به ارتعاش درمی‌آمد/ روحانی تضعیف برجام را کلید زد

 17. چشم‌بندی روحانی جلوی چشم ۸۰ میلیون ایرانی/ این ۸ سال در سوئیس زندگی می‌کردیم نه ایران!

 18. جدال اصلاح‌طلبان درباره نامزد اجاره‌ای

 19. چه شد که از بروجردی به عنابستانی رسیدیم؟

 20. نباید از ترس آمدن یک احمدی‌نژاد به لاریجانی رضایت دهیم/اکثر وزرای روحانی فاقد سابقه تخصصی بودند/همه چیز پای اصلاح‌طلبان نوشته می‌شود

 21. رئیسی موضع قوه قضائیه درباره فیلترینگ را مشخص کند/ واکنش ناجا و ستاد کل به ضرب و شتم یک سرباز توسط نماینده مجلس/ توضیح دهقان درباره دریافت ملک نجومی/ پایگاه رای حسن خمینی قابل توجه است؟

 22. واعظی: جای کار اجرایی در مجلس نیست/ مجلس در بورس دخالت نکند

 23. دفاع ربیعی از آذری‌جهرمی درباره فیلتر نکردن اینستاگرام/ زیباکلام: کارگزاران می‌خواهد به هر قیمتی در قدرت بماند/ مورد عجیب عنابستانی/ توضیحات توکلی درباره ماجرای غسال آیت‌الله مصباح

 24. واکنش عضو تلفیق به سخن رئیس جمهور/جمع و تفریق دولت با مجلس فرق دارد؛دولت از جیب مردم تفریق و در جیب خود جمع کرد!

 25. روحانی: ترامپ مُرد اما برجام زنده و سر حال‌تر از دیروز است/ ساکنین جدید کاخ سفید لکه‌های سیاه دوران ترامپ را پاک کنند/ انتقاد تند از کمیسیون تلفیق

آخرین عناوین