۶ راهکار اخراج نظامیان آمریکا از منطقه

گروه جهان الف،   3981108032

کارشناس مسائل منطقه در یادداشتی به بررسی راهکارهای اخراج نظامیان آمریکا از منطقه پرداخته است.

۶ راهکار اخراج نظامیان آمریکا از منطقه

به گزارش تسنیم، محمدرضا کلهر کارشناس مسائل منطقه در یادداشتی با عنوان ۶ رهکار اخراج آمریکا از منطقه به بررسی راهکارهای خروج آمریکا از منطقه غرب آسیا پرداخته است.

متن کامل این یادداشت به شرح زیر است:

خطای محاسباتی و راهبردی دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در ترور سردار سلیمانی و ابومهدی المهندس معاون حشد الشعبی باعث شده تا مسئله خروج نظامیان آمریکایی از منطقه اکنون تبدیل به یک ضرورت شود. چرا که نظم منطقه‌ای متاثر از نوع نگاه آمریکا باعث شده تا امنیت غرب آسیا در گروگان سیاست‌های راهبردی آمریکا قرار بگیرد. به همین دلیل خروج آمریکا از منطقه به عنوان مهم‌ترین اقدام در مسیر رسیدن به امنیت پایدار منطقه‌ای محسوب می‌شود. اما خروج آمریکا از منطقه چگونه اتفاق خواهد افتاد و چه راهکارهایی برای عملی کردن این مسئله وجود دارد.

۱. کیفیت حضور نظامیان آمریکا در منطقه

حضور نظامی آمریکا در منطقه غرب آسیا به عنوان مهمترین عامل بی ثباتی و ناامنی به شمار می‌رود. برخی آمارهای نظامی حاکی از وجود ۱۶۵ هزار سرباز آمریکایی در ۱۵۰ کشور جهان است. از این شمار بیشترین آمار سرباز و پایگاه‌های نظامی در خاورمیانه قرار دارد. پایگاه‌های آمریکایی در غرب آسیا متشکل از پایگاه هوایی، دریایی و زمینی هستند که نزدیک به ۶۰ هزار سرباز را در خود جای داده اند که این تعداد در ۱۲ کشور خاورمیانه مستقر گردیده‌اند.

پایگاه‌های نظامی عراق: ۵۳۰۰ سرباز
پایگاه‌های نظامی سوریه: ۸۰۰ سرباز
پایگاه‌های نظامی اردن: ۳۰۰۰ سرباز
پایگاه‌های نظامی عربستان: ۳۰۰۰ سرباز
پایگاه‌های نظامی عمان: ۶۰۶ سرباز
پایگاه‌های نظامی امارات متحده عربی: ۵۰۰۰ سرباز
پایگاه‌های نظامی قطر: ۱۳۰۰۰ سرباز
پایگاه‌های نظامی بحرین: ۷۰۰۰ سرباز
پایگاه‌های نظامی کویت: ۱۳۰۰۰ سرباز
پایگاه‌های نظامی افغانستان: ۱۴۰۰۰ سرباز
پایگاه‌های نظامی ترکیه: ۲۵۰۰ سرباز

همانطور که مقام معظم رهبری اعلام کردند عملیات علیه پایگاه عین الاسد تنها یک سیلی بود و انتقام اصلی اخراج نظامیان آمریکایی از منطقه خواهد بود. سردار امیرعلی حاجی‌زاده فرمانده هوافضای سپاه پاسداران نیز اعلام کرده: «انتقامی که ارزشی برابر با ترور سردار سلیمانی باشد در واقع اخراج تمامی نیروهای آمریکایی از منطقه است. حمله اخیر به پایگاه‌های آمریکا در عراق، شروع عملیاتی بزرگ برای بیرون راندن تمامی آمریکایی‌ها از منطقه است و تمامی گروه‌های مقاومت و گروه‌هایی که شکل خواهند گرفت باید در این راستا تلاش کنند.» مصوبه پارلمان عراق مبنی بر اخراج نظامیان آمریکایی از عراق به عنوان نقطه آغازین این هدف مهم است.

** ۲ راهکارهای خروج نظامیان آمریکا

۱.۲. عملی شدن مصوبه پارلمان عراق و تکرار آن در کشورهای منطقه

پارلمان عراق روز یکشنبه ۱۵ دی ماه ضربه بزرگ و بی سابقه‌ای به آمریکا وارد کرد. به دنبال ترور سردار سپهبد سلیمانی و ابومهدی المهندس، پارلمان عراق رای به اخراج نظامیان آمریکایی داد. این اقدام بسیار مهم و تعیین کننده است. چرا که برای نخستین بار از سال ۲۰۰۳ که آمریکا، عراق را اشغال کرده است جریان‌های مختلف عراق به یک اجماع برای اخراج نظامیان آمریکایی رسیده اند. در صورتی که این مصوبه پارلمان عراق عملی شود اولین گام برای اخراج کامل نظامیان آمریکایی از عراق برداشته خواهد شد. کشورهای دیگر منطقه نیز در مسیر اخراج نظامیان آمریکایی باید مصوبه‌هایی همانند پارلمان عراق داشته باشند تا مسئله خروج نظامیان آمریکایی از منطقه تبدیل به یک قانون منطقه‌ای شود.

۲.۲. تلاش برای تغییر نظم منطقه‌ای

برای اخراج نظامیان آمریکایی از منطقه در گام نخست باید ایده‌ای که باعث شده حضور نظامیان آمریکایی در منطقه توجیه شود تغییر کند. نظم آمریکایی حاکم در غرب آسیا باعث شده تا پایگاه‌های نظامی آمریکا در منطقه وجود داشته باشند. از پایان جنگ جهانی دوم تا فروپاشی شوروی در دهه ۹۰ میلادی نظام دو قطبی بر دنیا حاکم بود. اما از دهه ۹۰ به بعد آمریکا سعی کرد تا خود را در نظم سلسله مراتبی به عنوان قدرت برتر جهان معرفی کند و به همین دلیل نظم مورد نظر آمریکا در مناطق مختلف از جمله خاورمیانه حکمفرما شد. مهم‌ترین ویژگی نظم آمریکا در خاورمیانه نیز حمایت از امنیت اسرائیل بوده است. نظم آمریکایی حاکم بر خاورمیانه ضمن در نظر داشتن جایگاه بازیگران، سیاست‌های آمریکایی را در این منطقه پیاده می‌کند. این نظم ضمن جلوگیری از حضور موثر دیگر بازیگران فرامنطقه ای، به تنهایی نظام امنیتی حاکم در خاورمیانه را تعیین کرده و با توجه به منافع خود به ایفای نقش می‌پردازد. بازیگران موثر منطقه‌ای در این نظم و نوع نظام امنیتی تاثیر بسیار کمی دارند و اکثریت آن‌ها به عنوان مجریان سیاست‌های آمریکا عمل می‌کنند. هرچند انقلاب‌های عربی در منطقه و تحولات جهان اسلام و به ویژه شکست پروژه تجزیه سوریه باعث تضعیف نظم آمریکایی در منطقه شد، اما برای ناکارامدی این نظم یک عامل مهم‌تر نیاز بود. شهادت سردار سلیمانی و حمله ایران به پایگاه عین الاسد به عنوان بزرگترین پایگاه آمریکا در عراق باعث شد تا نظم مورد نظر آمریکا به شدت تضعیف شود.

در شرایط کنونی برای اخراج نظامیان آمریکایی از منطقه باید نظم آمریکایی را تغییر داد. حمله ایران به پایگاه عین الاسد نشان داد که پایه‌های این نظم لرزان بوده و در صورت تلاش برای مقابله با آمریکا این نظم تغییر خواهد کرد. طبیعی است که پایگاه‌های نظامی آمریکا در منطقه که حافظ این نظم به شمار می‌روند با از بین رفتن نظم آمریکایی نیز فلسفه وجودی خود را ازدست خواهند داد و برچیده می‌شوند.

۳.۲. تقویت اقتصادهای ملی

یکی ازمهم‌ترین دلایلی که برخی از کشورهای منطقه توان مقابله با حضور نظامیان آمریکایی در کشور خود را ندارند به اقتصادهای ضعیف و وابسته این کشورها بر می‌گردد. به عنوان مثال از زمانی که پارلمان عراق طرح اخراج نظامیان آمریکایی را تصویب کرده است ترامپ این کشور را تهدید کرده که به ابزار تحریم متوسل خواهد شد؛ بنابراین برای گرفتن این ابزار از دست آمریکا، تقویت اقتصادهای داخلی مهم‌ترین راهکار مبارزه با آمریکا است.

۴.۲. جنگ رسانه‌ای

در دنیای مدرن کنونی، رسانه به عنوان ابزار و سلاحی قدرتمندتر از سایر سلاح‌ها شناخته می‌شود. در واقع روایت‌هایی که از یک واقعه توسط رسانه‌ها به عنوان روایت غالب در افکار عمومی مطرح می‌شود بدون توجه به واقعیتِ پدیده، به عنوان واقعیتِ محض، توسط افکار عمومی پذیرفته می‌شود. در این مورد کشورهای محور مقاومت و سایر کشورهایی که به دنبال اخراج نظامیان آمریکایی از منطقه هستند باید کمپینی رسانه‌ای با هدف تشریح پیامدهای حضور نظامیان آمریکا در منطقه شروع کنند و ضرورت اخراج آن‌ها برای مردم تشریح شود. این اقدام می‌تواند مسیر را برای همراهی مردم با اقدامات دولت‌ها در جهت مبارزه با حضور نظامیان آمریکایی در منطقه هموار کند.

۵.۲. تشکیل ائتلاف ضد آمریکایی

تشکیل ائتلاف‌ها با هدف مقابله با یک پدیده کلان را می‌توان به عنوان اقدامی راهبردی دانست. در این راستا باید کشورهای محور مقاومت به همراه سایر کشورها در مسیر ایجاد ائتلافی ضد آمریکایی اقدام کنند. البته این ائتلاف نانوشته درمنطقه وجود دارد، اما باید آن را وارد یک سازوکار منطقی کرد. برای به نتیجه رساندن اقدامات در جهت خروج نظامیان آمریکایی ازمنطقه تشکیل این ائتلاف کاملا ضروری است.

۶.۲. تکرار قیام مردمی عراق در کشورهای منطقه

تظاهرات میلیونی مردم عراق در جهت مبارزه با حضور اشغالگران آمریکایی به عنوان یک نقطه عطف در مسیر تلاش‌ها برای اخراج نظامیان آمریکایی از منطقه محسوب خواهد شد. این تظاهرات که به عنوان انقلاب دوم مردم عراق پس از انقلاب اول که در سال ۱۹۲۰ علیه استعمار انگلیس صورت گرفت فصل جدیدی از حیات سیاسی عراقِ مستقل را رقم خواهد زد. این اقدام باید به دیگر کشورهای ضد آمریکایی در منطقه تسری پیدا کند. در واقع خیابان‌های کشورهای اسلامی باید به عرصه‌ای برای مخالفت با حضور نظامیان آمریکایی در منطقه تبدیل شود.

در کل روند اخراج نظامیان آمریکایی از منطقه باید به صورت بلندمدت طراحی شود. چرا که این حضور در چندین دهه شکل گرفته و برای پایان دادن به آن، باید یک برنامه فرهنگی، اقتصادی، نظامی و سیاسی همزمان با هم صورت بگیرد. در صورتی که مردم عراق موفق به پایان دادن به حضور نظامیان آمریکایی از خاک خود شوند این مسئله به عنوان گام نخست پایان دادن به حضور نظامی آمریکا درمنطقه تلقی خواهد شد و به صورت دومینو وار به سایر کشورها تسری پیدا خواهد کرد.

عناوین مرتبط

پربحث‌های دیروز

 1. خیر‌خواهان خوب _ خیر‌خواهان بد/چه کسی دچار سندرم توهم توطئه است؟

 2. اژدهای رسانه‌ها و پادشاه فیلترشکن‌ها: کرونا ! ...

 3. زمان خلاصی از شر كرونا/ طرح سه فوریتی تعطیلی کامل کشور/قرنطینه در تهران شکسته شد!

 4. ضدعفونی‌کردن قم توسط حشدالشعبی

 5. روحانی مدعی طب اسلامی بازداشت شد + عکس

 6. عادت‌هایی که نباید از نقی، ارسطو و بهتاش یاد بگیریم

 7. تهران را در برابر کرونا بی دفاع نکنیم!...

 8. فارین پالیسی: کمک های کرونایی روسیه و چین، خیرخواهانه نیست

 9. روایت گلوبال ریسرچ از چهره مخفی و زشت نامزد دموکرات‌ها

 10. مرکز نقاهتگاه ایران مال

 11. قربانیان کرونا در آمریکا از ۷ هزار نفر فراتر رفت/ تعداد مبتلایان به ۲۷۳ هزار نفر رسید

 12. نامه مردم مغان به آیت الله رییسی برای ابطال یک واگذاری ناعادلانه

 13. واکنش کاربران توئیتر به سریال پایتخت۶

 14. معاون سیما: نوروز امسال پرمخاطب‌ترین سال تلویزیون در یک دهه گذشته بود

 15. روحانی: طرح فاصله گذاری اجتماعی به فاصله‌گذاری هوشمند تبدیل می‌شود/ هر تصمیمی که در دولت گرفته می‌شود مبتنی بر مطالعات دقیق علمی است

 16. بهترین محافظ در برابر کرونا

 17. اتحادیه اروپا خواستار «معافیت بشردوستانه» تحریم‌های ایران شد

پربحث‌های هفته

 1. آقای رئیس‌جمهور، اندکی سنجیده تر!..

 2. آقای مطهری، «دست الهی مجلس را تعطیل کرد»؟!

 3. کرونا اثبات کرد خدا فقط "رخنه پوش" نیست

 4. نمایندگان خواستار همسان سازی حقوق بازنشستگان و مستمری بگیران کارگران شدند

 5. خوش بود گر محک کرونا آید به میان سلبریتی ها

 6. چرا مردم بايد قرباني منافع فعالان ارز شوند؟! 

 7. خیر‌خواهان خوب _ خیر‌خواهان بد/چه کسی دچار سندرم توهم توطئه است؟

 8. سی ان ان: ترامپِ دروغ گو و مسئولیت ناپذیر، حریف کرونا نمی شود

 9. اژدهای رسانه‌ها و پادشاه فیلترشکن‌ها: کرونا ! ...

 10. پشت پرده مخالفت برخی مسئولین وزارت بهداشت با توزیع داروی موثر در درمان کرونا

 11. طلاب ایرانی، پرستار سالمندان آمریکایی و اروپایی

 12. زمان خلاصی از شر كرونا/ طرح سه فوریتی تعطیلی کامل کشور/قرنطینه در تهران شکسته شد!

 13. کرونا و برخوردهای جناحی

 14. گرامیداشت روز جمهوری اسلامی، آن هم وسط بحران کرونا !؟

 15. بی‌هراس از کرونا در جستجوی زندگی در سطل‌های زباله

 16. ضدعفونی‌کردن قم توسط حشدالشعبی

 17. وزیر بهداشت: روزهای آینده وضعیت مقابله ایران با کرونا در جهان متحول می‌شود

 18. کرونا و اشک کباب! ...

 19. نامه وزیر بهداشت به روحانی و اعتراض به دستورالعمل بازگشایی مشاغل

 20. روحانی مدعی طب اسلامی بازداشت شد + عکس

 21. عادت‌هایی که نباید از نقی، ارسطو و بهتاش یاد بگیریم

 22. نامه ۱۹۱ منتخب مجلس یازدهم به رهبر انقلاب با موضوع تحقق شعار سال

 23. وزیر بهداشت: به نقطه روشنی از کنترل بیماری‌های ویروسی رسیده‌ایم/ دستاوردی جدید به‌زودی ایران را در رتبه نخست دنیا قرار می‌دهد

 24. طبخ و توزیع غذای متبرک رضوی برای بیماران کرونایی

 25. تهران را در برابر کرونا بی دفاع نکنیم!...

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. سی ان ان: ترامپِ دروغ گو و مسئولیت ناپذیر، حریف کرونا نمی شود

  2. اتهام زنی پمپئو به ایران در خصوص اهداف کشورمان برای رفع تحریم‌ها

  3. فارین پالیسی: کمک های کرونایی روسیه و چین، خیرخواهانه نیست

  4. در عراق چه خبر است: کودتا، تهاجم نظامی یا عملیات فریب؟

  5. ویروس کرونا با جهان چه خواهد کرد؟

  6. فرصت طلبی ترامپ در عراق به بهانه کرونا

  7. تهدید ترامپ علیه ایران تکرار شد

  8. روایت گلوبال ریسرچ از چهره مخفی و زشت نامزد دموکرات‌ها

  9. نیویورک تایمز با اشاره به بحران کرونا: ترامپ برای پیروزی دوباره، استراتژی "فاجعه" را برگزید

  10. نیوزویک: تعداد قربانیان کرونا در آمریکا، از جنگ افغانستان فراتر رفت

  11. ظریف: مراعات تحریم‌ها نباید بیش ازاین به جنایت جنگی بیانجامد

  12. ۴ سناریوی احتمالی از پایان شیوعِ ویروس کرونا و بازگشتِ زندگی به شرایط عادی

  13. سندرز خواستار لغو تحریم‌های آمریکا علیه ایران شد

  14. پیام آمریکا به عبدالمهدی در خصوص حمله به مواضع الحشد الشعبی

  15. قربانیان کرونا در آمریکا از ۷ هزار نفر فراتر رفت/ تعداد مبتلایان به ۲۷۳ هزار نفر رسید

  16. روز شنبه در چین عزای عمومی اعلام شد

  17. گزارش نشریه آمریکایی از فاجعه کرونا در غزه محاصره شده

  18. حزب‌الله عراق: پاسخ ما به هرگونه حماقت آمریکا غیرقابل تصور است

  19. ظریف: آمریکا در حال انتقام‌جویی از طریق یک فاجعه بشری است

  20. تحویل کمک‌های پزشکی روسیه به مقامات آمریکایی

  21. روحانی: درباره پیک کرونا بعد از پایان تعطیلات می‌توان قضاوت کرد/ از همه می‌خواهم کمک کنند

  22. آیا باید منتظر حوادث جدید در خاورمیانه باشیم؟

  23. جزئیات وال‌استریت ژورنال از اولین تراکنش مالی میان ایران و اروپا

  24. تمدید معافیت‌های هسته‌ای ایران توسط آمریکا برای ۶۰ روز دیگر

  25. سیاه‌نمایی کرونایی علیه چین برای تبرئه آمریکا

  آخرین عناوین