بودجه سال ۹۹ صداوسیما ۱۰۰ میلیارد تومان کاهش یافت

گروه اقتصادی الف،   3980917134 ۱۲ نظر، ۰ در صف انتشار و ۲ تکراری یا غیرقابل انتشار

سهم سازمان صداوسیما برای تولید برنامه‌های صوتی و تصویری از بودجه پیشنهادی سال ۱۳۹۹ معادل ۱۷۴۵ میلیارد تومان است.

بودجه سال ۹۹ صداوسیما ۱۰۰ میلیارد تومان کاهش یافت

به گزارش تسنیم، برآیند لایحه پیشنهادی بودجه دولت که روی میز مجلسی‌ها آمد برای صداوسیمایی‌ها باز هم نسبت به سال گذشته کسری 100 میلیاردی به دنبال داشت؛ بودجه‌هایی که مشخص نیست با چه کارشناسی‌هایی تنظیم می‌شوند و به کدام شرایط و فضای اقتصادی توجه شده است؟! چرا باید برای تریبون اصلی نظام جمهوری اسلامی ایران که مشکلات عدیده اقتصادی برای برنامه‌سازی و سریال‌سازی دارد، چنین نظام برنامه‌ای تنظیم شود و به چنین بودجه‌ای برسند؟

تلویزیون , صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران , کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی ایران , دولت یازدهم جمهوری اسلامی ایران , دولت دوازدهم جمهوری اسلامی ایران ,

سهم سازمان صداوسیما برای تولید برنامه‌های صوتی و تصویری از بودجه پیشنهادی معادل یک‌هزار و 745 میلیارد تومان است. این در حالی است که بودجه مصوب امسال (سال 1398) مبلغ یک‌هزار و 842 میلیارد تومان بوده است.

این رقم در سال 1397، یک‌هزارو 646 میلیارد تومان و در سال 1396، یک‌هزارو 598 میلیارد تومان بوده است.

نظام بودجه‌ریزی و برنامه‌ریزی دولت‌ها خصوصاً در دولت‌های یازدهم و دوازدهم، تیغ بی‌انصافی‌اش نصیب صداوسیمایی‌ها شده است. روندی که باعث شده ناخواسته و حتی برخی اوقات بالاجبار برای درآمدزایی، رادیویی‌ها و تلویزیونی‌ها را به اسپانسرها متکی کند. اسپانسرهایی که فقط به منافع شخصی‌شان توجه دارند.

البته قبلاً هم نوشته‌ایم و این نقد را به صداوسیما داشته‌ایم که این نوع آگهی‌های بازرگانی، تبلیغات و رویه ارتباط با اسپانسرها، نوعی "آنتن‌فروشی" تلقی می‌شود.  

قطعاً نتیجه این نوسانات اعتباری توسط دولت، کاهش نظر مثبت به صداوسیما و پایین‌آمدن ارزش و اعتبار رسانه‌ملی در نظر مردم خواهد بود.

نگاه دیگری که برخی از کارشناسان به لایحه‌های پیشنهادی دولت برای بودجه‌های صداوسیما در این چند ساله اخیر داشته‌اند نشان‌دهنده نوعی معامله سیاسی با سازمان صداوسیما است. دولت در واقع تلاش می‌کند در این شرایط بحرانی اقتصادی رفتارهای کاملاً سیاسی را داشته باشد. این تنظیم لایحه خصوصاً برای رسانه‌ای مهم چون صداوسیما نشان‌دهنده عدم توجه لازم به خوراک‌های رسانه‌ای جامعه و نگاه سلیقه‌ای دولتمردان به صداوسیما است.

دولتمردان باید به رسانه‌ملی توجه کنند؛ چون تنها سنگربان قابل اطمینان نظام در ورطه مقابله با تلویزیون‌های معاند، فارسی‌زبان و فضای رهای مجازی است. برون‌مرزی صداوسیما چقدر اتفاقات خوبی را برای خنثی‌کردن دروغ‌پردازی‌های استکبار در جهان رقم‌زده و اطلاعات و اخبار مناسبی را در اختیار همگان قرار داده است اما دولت این تأثیرگذاری‌ها را جدی نمی‌گیرد. این‌ نگاه‌های سلیقه‌ای به واقع سزاوار کار رسانه‌ای نیست.

این در حالی است که چندی پیش 222 نماینده مجلس در خصوص اختصاص 7 درصد بودجه عمومی کشور به صداوسیما، بیانیه‌ای خطاب به رئیس‌جمهور صادر کردند که به موجب ماده 93 قانون برنامه ششم توسعه این هفت درصد از بودجه عمومی کشور به صداوسیما برای بودجه سال 1399 اختصاص یابد.

جزئیات بودجه‌ای که در تصاویر لایحه بودجه پیشنهادی دولت به مجلس وجود دارد آمده است:

برنامه تولید و پخش صداوسیمای مراکز استانی 538 میلیارد تومان که شامل تولید سیمای مراکز استانی 180 میلیارد تومان، پخش سیمای مراکز استانی 234 میلیارد تومان و پخش صدای مراکز استانی 124 میلیارد تومان است.

تلویزیون , صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران , کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی ایران , دولت یازدهم جمهوری اسلامی ایران , دولت دوازدهم جمهوری اسلامی ایران ,

برنامه تأمین و تولید در بستر فضای مجازی و شبکه‌های تعاملی 12 میلیارد و 900 میلیون تومان که شامل صدور مجوزهای مربوطه در حوزه انتشار صوت و تصویر فراگیر در فضای مجازی 9 میلیارد و 100 میلیون تومان، تأمین و تولید برنامه‌های صوتی برای عرضه در بستر فضای مجازی و شبکه‌های تعاملی، 1 میلیارد و 100 میلیون تومان و تأمین و تولید برنامه‌های تصویری برای عرضه در بستر فضای مجازی و شبکه‌های تعاملی 2 میلیارد و 700 میلیون تومان است.

برنامه تأمین، تولید و پخش سیمای سراسری 701 میلیارد و 800 میلیون تومان که شامل تأمین برنامه‌های خارجی 21 میلیارد و 200 میلیون تومان، تأمین برنامه‌های داخلی 16 میلیارد تومان، تولید سیمای سراسری 414 میلیارد و 600 میلیون تومان و پخش سیمای سراسری 250 میلیارد تومان است.

تلویزیون , صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران , کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی ایران , دولت یازدهم جمهوری اسلامی ایران , دولت دوازدهم جمهوری اسلامی ایران ,

برنامه تولید و پخش صدای سراسری 131 میلیارد تومان که تنها شامل پخش صدای سراسری است.

برنامه گسترش فعالیت‌های رسانه‌ای برون‌مرزی 270 میلیارد تومان که شامل اداره دفاتر خارج از کشور 25 میلیارد تومان، پخش صدای شبکه‌های برون مرزی 45 میلیارد تومان و پخش سیمای شبکه‌های برون مرزی 200 میلیارد تومان است.

تلویزیون , صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران , کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی ایران , دولت یازدهم جمهوری اسلامی ایران , دولت دوازدهم جمهوری اسلامی ایران ,

برنامه تولید، تأمین، پخش، خبر، گزارش‌ها و مستندات خبری 91 میلیارد و 300 میلیون تومان که شامل تولید و تأمین خبر، گزارشات و مستندات خبر 54 میلیارد و 780 میلیون تومان، پخش خبر،گزارشات و مستندات خبری رادیویی 13 میلیارد و 700 میلیون تومان و پخش خبر، گزارشات و مستندات خبری تلویزیونی 22 میلیارد و 820 میلیون تومان است.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۲۳۰۳۸۴۱۶:۲۹:۲۶ ۱۳۹۸/۹/۱۷
1000 تا تک تومن هم زیادشه
ناشناس۱۲۳۰۳۸۵۱۶:۲۹:۵۷ ۱۳۹۸/۹/۱۷
وقتی صدا و سیما در خبر رسانی به موقع از تمام شبکه های تلویزیونی معاند خارج نشین همیشه عقب بوده و ترجیح می دهد که مسائل کلان کشور را نادیده بگیرید دیگر اطلاق عنوان تریبون نظام برای این نهاد عریض و طویل مصداق ندارد. متأسفانه عملکرد صدا و سیما مورد انتقاد اکثر اقشار جامعه از اصولگرا گرفته تا اصلاح طلب، از فقهای عظام گرفته تا مردم کوچه و بازار می باشد.
ناشناس۱۲۳۰۴۱۸۱۶:۵۲:۲۸ ۱۳۹۸/۹/۱۷
باز هم بسیار زیاد است! کیفیت کار صدا و سیما هیچ دست کمی از خودروسازی ندارد! جفتشان به دلیل داشتن بازار اختصاصی بی رقیب (در واقع گروگان گیری مردم مملکت) هر بنجلی بخواهند تولید کرده و کلی درآمد دارند و در نقطه امن می خورند و می خوابند و ..
ناشناس۱۲۳۰۴۴۵۱۷:۲۱:۳۸ ۱۳۹۸/۹/۱۷
تعطیلش کنید این سازمان را بهتره. فقط به کارکنانش حقوق بدین برن خونه شون. مشکلات کشور کمتر میشه مطمیناً
ناشناس۱۲۳۰۴۶۵۱۷:۴۶:۱۸ ۱۳۹۸/۹/۱۷
بخدا اگه من کاره ای میشدم تو این مملکت بودجه صدا و سیما رو به صفر میرسوندم پول از بیت المال بهش میدید که ..،..،.. چی تحویل ملت بده؟
ناشناس۱۲۳۰۴۷۰۱۷:۵۲:۵۳ ۱۳۹۸/۹/۱۷
حیف بیت المال که به صدا و سیمای میلی اختصاص پیدا میکنه
ناشناس۱۲۳۰۴۷۵۱۷:۵۸:۳۱ ۱۳۹۸/۹/۱۷
درش را ببندند به ثواب نزدیکتره بودجه را صرف یک خدمات بهتری مثل بهداشت بکنند
ناشناس۱۲۳۰۵۷۷۱۹:۴۶:۱۱ ۱۳۹۸/۹/۱۷
صدا و سیمایی که ملی نباشه و فقط تریبونی یک‌طرفه ..، یک دهمِ این هم نباید از منابع عمومی بهش اختصاص داده بشه
ناشناس۱۲۳۰۶۷۷۲۱:۰۰:۴۹ ۱۳۹۸/۹/۱۷
چرا به صدا و سيما اين قدر زياد بودجه دادن،اصلا قابل قبول نيست،اين بودجه رو هر جا خرج كنن از اين جا بهتره،صدا وسيما بايد از اسپانسر براي هزينه خودش استفاده كنه.نه اينكه از پول ماليات مردم استفاده كنه و يه مشت پرنديات تحويل مردم بده
صمصام۱۲۳۱۰۷۹۰۷:۵۸:۴۸ ۱۳۹۸/۹/۱۸
به نظر من 1،745،000 تومن هم زیاد بود براش با رسانه ای که بر اساس میل خودش کار میکند و به شعور وشخصیت مخاطبان هیچ احترامی نمیگذارد باید هم اینگونه برخورد کرد بزرگترین اشتباه رسانه حذف عادل فردوسی پور و برنامه محبوب 90 بود که من اطمینان داشتم صدا وسیما جایی چوب این بی احترامی به پر مخاطب ترین و پرطرفدارترین برنامه .. را خواهد خورد ..
علی۱۲۳۱۰۹۱۰۸:۰۶:۵۴ ۱۳۹۸/۹/۱۸
ماشاالله چقدر از صدا و سیما عالی دفاع می کنید، کمی هم از ریخت و پاش هایی که در این سازمان صورت می گیرد مطلب بنویسید، به عنوان مثال بکارگیری مجدد بازنشستگان به انحای مختلف، مراکز رفاهی و تفریحی درجه یک در شهرهای مختلف، و حیف و میل بیت المال و.. اگر بودجه کشور مقاومتی است بهتر بود بودجه صدا و سیما نصف میشد.
حسين۱۲۳۱۱۱۱۰۸:۲۰:۰۴ ۱۳۹۸/۹/۱۸
نويسنده مقاله مثل اینکه خیلی طلبکاره!! یک ریال هم نباید بدن به همچین سازمانی

پربحث‌های دیروز

 1. انتقاد حسین شریعتمداری از ظریف؛ وزیر خارجهِ کدام ایران؟!

 2. واکنش ترامپ به سخنان ظریف درباره مذاکره با آمریکا: نه مرسی!

 3. تردید نشریه هیل در انتخاب مجدد ترامپ

 4. پاسخ بانک کشاورزی به احمد توکلی

 5. ترور؛ دکترین جدید سیاست‌ خارجی آمریکا

 6. مقصر ماییم!     

 7. واکنش رسمی سپاه به سخنان حسن عباسی/ دفاع کدخدایی از ردصلاحیت‌ها/ سلیمی‌نمین: اصلاح‌طلبان مظلوم‌نمایی می‌کنند

 8. «تبریزیان» کیست و چرا «هاریسون» را آتش زد؟

 9. خودداری جعفرزاده از مصاحبه درباره رد صلاحیتش بر خلاف اظهارات واعظی

 10. توصیه ظریف به ترامپ در پاسخ به «نه مرسی!»

 11. توکلی: شفاف کردن منابع مالی داوطلبان انتخابات قدم مثبت بزرگی است/ اینکه نفوذ مفسدان به مجلس کنترل شود، قابل استقبال است

 12. عکس یادگاری حاج قاسم و ابومهدی در کربلا

 13. رئیس قوه قضائیه: هرجا مشکل داشته‌ایم روحیه لیبرال مسلکی حاکم بوده/ دهه فجر بهترین فرصت برای تبیین اهداف انقلاب است

 14. مذاکره با ‌قاتل حاج‌قاسم؟!

 15. دژپسند: FATF فقط برای ایران نیست/ با چرتکه نمی‌توان درباره مالیات تصمیم گرفت/ ارز و طلا را باید با مالیات سامان داد

پربحث‌های هفته

 1. تجربه‌ای برای آیندگان تا دیگر ماشه‌ای را علیه ما نچکانند!...

 2. آیا جهان، ایران را در نقطه اتخاذ «تصمیم بزرگ» قرار خواهد داد؟

 3. از مذاکره به بهانه «سایه جنگ» تا مذاکره به دلیل «شرایط جنگی»...

 4. انتقاد حسین شریعتمداری از ظریف؛ وزیر خارجهِ کدام ایران؟!

 5. آقای روحانی! از این حرفها چه باید بفهمیم؟ 

 6. واکنش ترامپ به سخنان ظریف درباره مذاکره با آمریکا: نه مرسی!

 7. ایران و «توافق ترامپ» که قاسم سلیمانی به آن اشاره کرده بود

 8. علت عجیب ردصلاحیت علی مطهری/ جلسه خاتمی و ناطق با روحانی؛ از تکذیب تا تایید/کرباسچی: مردم و تاریخ درباره زندگی بدون تشریفات مرحوم هاشمی قضاوت خواهند کرد

 9. احمد توکلی خواستار پاسخگویی مدیرعامل بانک کشاورزی به مردم و مسئولان شد

 10. حسابرسی نهادهای تحت پوشش دفتر رهبری و زیرمجموعه های آنها / نظر محمد قوچانی درباره برنامه‌های شبکه افق/ تعیین جایزه برای قتل ترامپ از تریبون مجلس

 11. معاون فرمانده کل سپاه: در حمله به عین الاسد ۱۳۴ نفر کشته و ۲۴۵ نفر زخمی شده‌اند

 12. تردید نشریه هیل در انتخاب مجدد ترامپ

 13. زمستان سخت دروغ و روسیاهی دشمنان مردم ایران

 14. اوضاع را شیر تو شیر نکنیم!..

 15. روایت شاهدان عینی سقوط هواپیمای اوکراینی + عکس

 16. نامه خصوصی محسن هاشمی به فتاح درباره آیت‌الله هاشمی و ماجرای کاخ مرمر

 17. پاسخ بانک کشاورزی به احمد توکلی

 18. بلایی که ویروس کرونا بر سر اقتصاد چین می‌آورد

 19. اعتراف آمریکا: شمار تلفات انتقام موشکی ایران افزایش پیدا کرده است

 20. استدلال‌های جالب برای نقد سخنان علی مطهری/ ظریف اروپا را به خروج ایران از NPT تهدید کرد/ سکوت رسانه‌ای درباره محرومیت باشگاهها از میزبانی قابل پذیرش نیست

 21. کنفدراسیون فوتبال آسیا از تصمیم ضدایرانی خود عقب‌نشینی کرد + جزئیات

 22. آمریکا، سردار قاآنی را به ترور تهدید کرد

 23. ترور؛ دکترین جدید سیاست‌ خارجی آمریکا

 24. مقصر ماییم!     

 25. واکنش «حوزه علمیه» به آتش زدن کتاب علمی پزشکی

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. پاسخ بانک کشاورزی به احمد توکلی

  2. نامه دوم متخصصان علوم اقتصادی به رئیس جمهور: با این ۱۰ راهکار، ورود به کسب و کار را تسهیل کنید

  3. همتی: عملیات بازار باز برای پیش‌بینی‌پذیر کردن بازار پول است/ کسی نمی‌تواند در بازار ارز تأثیر جدی بگذارد

  4. پیشنهاد پرداخت یارانه ۷۵ هزار تومانی به تمامی مردم

  5. امسال کارکنان چقدر عیدی می‌گیرند؟ + جدول

  6. مردم نگران مرغ و گوشت برای شب عید نباشند

  7. اخطار دیده‌بان شفافیت و عدالت به عدم حمایت وزارت نفت از تولید داخلی لوله‌های ترش

  8. چرا مشکلات تولید حل نمی‌شود؟

  9. چرا ایرانی‌ها در ترکیه خانه می‌خرند؟

  10. نقدی بر نگاه روحانی به اثر روابط خارجی بر اقتصاد/ مذاکره وقتی گرفتار سرگیجه استراتژیک هستید توصیه پذیر نیست

  11. خیز دوباره قیمت، وام جدید مسکن را خنثی کرد

  12. دژپسند: FATF فقط برای ایران نیست/ با چرتکه نمی‌توان درباره مالیات تصمیم گرفت/ ارز و طلا را باید با مالیات سامان داد

  13. راه های قوی شدن اقتصاد ایران

  14. انتشار دومین گزارش مقدماتی بررسی سانحه هواپیمای اوکراینی + جزییات پرواز و جدیدترین یافته‌ها

  آخرین عناوین