گزارش نشریه آمریکایی از توانمدی "مرگبار" موشک‌های ایرانی

گروه ترجمه الف،   3980710115 ۲۲ نظر، ۰ در صف انتشار و ۸ تکراری یا غیرقابل انتشار

یک نشریه آمریکایی از برنامه های موشکی ایران با عنوان توانمندی های "مرگبار" یاد کرده و می نویسد آمریکا برای مقابله با راهبرد بازدارندگی ایران باید طرحی داشته باشد.

گزارش نشریه آمریکایی از توانمدی "مرگبار" موشک‌های ایرانی

به گزارش الف نشریه نشنال اینترست در گزارشی با عنوان "همه آنچه که باید درخصوص توان گسترده موشکی ایران بدانیم"، می افزاید ایران بیشترین حجم از موشک‌های بالستیک را در خاورمیانه در اختیار دارد.

«  جلوگیری از تهدید رقبای منطقه ای، مهم ترین دلیل ایران برای ایجاد بزرگ ترین قدرت موشک بالستیک در خاورمیانه است. برنامه موشکی ایران درحقیقت از دوران شاه شروع شد، اما در جنگ ایران-عراق روند آن تشدید شد و هدف از آن تهدید صدام به حملات موشکی در داخل عراق بود. از آن زمان تاکنون، ایران با کشورهایی نظیر لیبی، کره شمالی و چین همکاری کرده است تا زرادخانه ای عظیم و متنوع از مو شک های کروز و بالستیک ایجاد کند، این اقدام بخشی از استراتژی بازدارنده سه مرحله ای ایران است. در این گزارش نگاهی دقیق تر به زراخانه تسلیحات موشکی ایران می اندازیم.

سری شهاب

موشک های سری شهاب، اصلی ترین بخش توان موشکی ایران را تشکیل می دهد. شهاب، موشک بالستیک با سوخت مایع است که اکثرا برد کوتاهی دارد. سه نوع موشک شهاب در زراخانه های ایران وجود دارد: شهاب 1، شهاب 2 و شهاب 3. ایران  ظاهرا این موشک ها را ابتدا از لیبی و احتمالا سوریه خریده است اما کره شمالی مهم ترین تامین کننده آن بوده است. طبق گزارش ها، شهاب 1 بردی بین 285 تا 330 کیلومتر دارد و قادر است کلاهکی با وزن تقریبی هزار کیلوگرم با خود حمل کند. ایران احتمالا 300 فروند موشک شهاب - 1 دارد. ایران پس از مدتی شهاب - 2 را به زرادخانه اش افزود، و احتمالا آن را از کره شمالی خرید. این موشک براساس مدلی از اسکاد-C  است و برد آن 500 کیلومتر است و می تواند کلاهکی با وزن 770 کیلوگرم حمل کند. آزمایش شهاب 2 در سال 1998 آغاز شد و از حداقل سال 2004 این موشک عملیاتی بوده است. مانند شهاب -1، موشک شهاب - 2 هم از یک پرتابگر متحرک استفاده می کند اما گزارش امور خدمات تحقیقاتی کنگره (آمریکا) حاکی است:" تجارب دوران جنگ نظیر تجربیات عراق نشان می دهد این موشک ها تمایل دارند با شعاع حدود 100  کیلومتر یا کمتر از  نقطه پرتاب عمل کنند؛ این امر برای تضمین امنیت عملیاتی و همچنین قابلیت حفظ تدارکات لجستیک ناشی می شود." تهران فقط 100 تا 170 فروند شهاب- 2 از کره شمالی خرید اما امروز این موشک ها تولید داخل می شوند (گرچه برخی قطعات آن وارداتی است).

شهاب-3 مهم ترین موشک ایرانی است با سوخت مایع و پرتابگر متحرک. شهاب – 3 نخستین موشک بالستیک میانبرد است که ایران به آن دست یافته، و برد احتمالی آن 1000 تا 1300 کیلومتر است، که این مساله به وزن کلاهک آن بستگی دارد. وزن کلاهک ها هم بین 760 تا 1200 کیلوگرم است. بسیاری معتقدند شهاب – 3 الگوگرفته از موشک نودونگ-1 کره شمالی است که به میزان چشمگیر از فناوی شوروی سابق بهره می برد. برخلاف سایر مدل های این کلاس، شهاب – 3 موشکی دو مرحله ای است با یک موتور و  کلاهک خوشه ای مجزا. نوع ایرانی این موشک ابتدا در سال 1998 در حالت پرواز آزمایش شد. آن آزمایش ناموفق بود و تعدادی از آزمایش های بعدی هم شکست خورد. به همین دلیل موشک شهاب-3 تا سال 2003 به کارگیری نشد.

مشخص نیست ایران چه تعداد موشک شهاب – 3 در مناطق مختلف مستقر کرده است، دلیل آن هم این است که به نظر می رسد تهران ظاهرا بیبشتر بر تعدادی از دیگر اقلام این موشک متکی است، که اسامی متفاوتی دارند نظر عماد و قدر. این موشک ها دارای کلاهک خوشه ای ،سیستم های ناوبری و هدایت ارتقا یافته بوده و از فناوری پاکستانی بهره می برند. امکان این مساله فراهم است که برخی مدل های این موشک ها از سوخت جامد استفاده کنند ، گرچه این امر بعید است. برد ارتقا یافته آنها 1500 تا 1800 کیلومتر و ارتفاع احتمالی آنها  2500 کیلومتر است.

سری فاتح

موشک های سری فاتح همتای شهاب با سوخت جامد هستند. مانند شهاب 1 و 2، موشک های فاتح – 100 و فاتح – 331 کوتاهبرد با پرتابگر متحرک هستند. فاتح – 110 موشکی یک مرحله ای با برد 210 کیلومتر است. این موشک احتمالا دقیق تر از انواع شهاب است، و برخی منابع می گویند شعاع خطای آن 100 متر است. ایران تولید فاتح – 110  را در سال 1995 آغاز کرد، و نخستین آزمایش آن در می 2001 انجام شد. فاتح – 313 برد فاتح – 110 را به حدود 500 کیلومتر افزایش داده و برخی قابلیت های دیگر آن نیز به روز شده است، از جمله اینکه دقت بیشتری دارد. گفته می شود این موشک در سال 2015 به کارگرفته شد. وزارت خزانه داری آمریکا شرکت های چینی را متهم می کند که به  ایران در تولید موشک های سری فاتح کمک کرده اند.

ایران پارسال از نوع جدیدی از خانواده فاتح به نام ذوالفقار رونمایی کرد. هنگام رونمایی از این موشک، حسین دهقان وزیر دفاع ایران مدعی شد برد آن 700 کیلومتر است. اما گزارش سازمان های اطلاعاتی غربی حاکی است "ذوالفقار ظاهرا همان شکل و اندازه فاتح – 110 را دارد، اما سیستم هدایت کننده آن بازطراحی شده و به نظر می رسد به دماغه موشک نزدیک تر است. این وضعیت احتمالا فضای بیشتری برای موتور سوخت جامد فراهم می کند، که البته به کارگیری آن مستلزم کاهش وزن کلاهک است، که آشکارا کم شده است." خبرگزاری فارس، که به سپاه پاسداران نزدیک است، در گزارشی اعلام کرد ذوالفقار "قادر است کلاهک های خوشه ای را حمل کند"، گرچه این امر بعید به نظر می رسد. ایران مدعی است در حمله به سوریه در یکشنبه گذشته از موشک های ذوالفقار استفاده کرده است اما منابع اطلاعاتی اسرائیل معتقدند موشک های استفاده شده، در واقع شهاب – 3 بودند.

سجیل

موشک های میانبرد بالستیک سجیل با سوخت جامد، همتای شهاب – 3 با سوخت مایع هستند. مرکز مطالعات استراتژیک و بین الملل در گزارشی با عنوان پروژه دفاع موشکی، اعلام کرده است اندازه، وزن و برد موشک سجیل با شهاب – 3 یکسان است. این موشک دومرحله ای، مشخصا 2 هزار کیلومتر برد داشته و قادر است کلاهکی به وزن 500 تا 1500 کیلوگرم با خود حمل کند. تولید آن ظاهرا در اواخر دهه 1990 شروع شد اما نخستین آزمایش آن تا سال 2008 انجام نشده بود. این موشک در یک پرتاب آزمایشی حدود 1900 کیلومتر را طی کرد. گرچه سجیل از طراحی ایرانی برخوردار است، اما احتمالا در تولید آن چینی ها به یاری ایران شتافته اند؛ برخی تحلیل گران می گویند سجیل از موشک های DF-11  و DF-15  الهام گرفته است. ایران مدعی است انواع مختلفی از این موشک را تولید کرده است، نظیر سجیل – 3 که به اعتقاد برخی تحلیل گران حداکثر برد آن 4 هزار کیلومتر است.

خلیج فارس

آخرین موضوع که البته به همین اندازه اهمیت دارد، اینکه ایران برای ارتقا قابلیت خود در مقابله با تاکتیک ارتش آمریکا در محدود کردن دسترسی ایران به آبهای منطقه در خلیج فارس، موشک بالستک ضد کشتی تولید کرده است. ایران نام این موشک را خلیج فارس نهاده است. خلیج فارس ابتدا در اوایل سال 2011 آزمایش شد، همزمان با اعلام ایران در خصوص تکمیل موشکی با برد طولانی و رادارگریز با شعاع هزار و 100 کیلومتر. ایران سپس اعلام کمرد که این موشک تولید انبوه شده است. در آزمایشاتی که از آن زمان تاکنون صورت گرفته، ایران مدعی شده است این موشک در اصابت به اهداف مستقر در خلیج فارس دقت 100 درصدی داشته، که البته باور این مساله نسبتا دشوار است. به گزارش رسانه های ایران، " این موشک های مادون صوت که حامل کلاهک های 650 کیلوگرمی است، قابل رصد نبوده و دقیق زن است." یک ژنرال ایرانی در سال 2013 با غرور اعلام کرد، " امروز ایران موشکی هایی دارد که قادرند رزمناوهای آمریکا را مانند یک قوطی غرق کرده و به قعر دریا بفرستند". ایران از دو نمونه موشک خلیج فارس رونمایی کرده است:  موشک های هدایت راداری هرمز 1 و 2.

نتیجه گیری

این گزارش، فهرست چندان جامعی از زرادخانه موشکی ایران نیست، که البته شامل موشک های کروز هم می شود.  با این وجود از یکی از "مرگبارترین" قابلیت های سپاه پاسداران، اطلاعات پایه به مخاطب می دهد. راهبرد بازدارندگی ایران شامل گروه های نیابتی و جنگ های نامتقارن دریایی هم می شود. و آمریکا قطعا باید برای آن طرحی داشته باشد. »

 

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۱۱۷۶۴۴۰۱:۱۱:۲۶ ۱۳۹۸/۷/۱۱
خلیج فارس منطقه ماست، ما را در منطقه خودمان تهدید نکنید که ارمغانی جز آتش و خون به دست نخواهید آورد.
ناشناس۱۱۱۷۸۷۰۱۰:۱۷:۴۳ ۱۳۹۸/۷/۱۱
سمند هم مثلا تولید ایرانه ولی در واقع موتورش پژو(الان چینی شده) و ...
ناشناس۱۱۱۸۰۳۳۱۲:۴۱:۵۳ ۱۳۹۸/۷/۱۱
سمند و پژو تولید متمسکین به غرب است و موشک ها تولید خوباوران و تکیه کنندگان به داخل فرش بسیار است که بعضی ها قادر به درکش نیستند
ناشناس۱۱۱۷۹۴۶۱۱:۲۰:۴۸ ۱۳۹۸/۷/۱۱
مسائل مهم کشور تحت الشعاع این اخبار قرار ندهید. هم اکنون خریدهای مهم استراتژیک مثل خوراک طیور و دام داخل کشتی هستند وامکان تخلیه در بنادر ایران را ندارند.
ناشناس۱۱۱۷۶۵۲۰۱:۳۹:۲۷ ۱۳۹۸/۷/۱۱
تو گزارش ناقصشون همواره سعی دارن بگن که ایران خودش نمیتونه موشک رو کامل طراحی کنه و همشون وارداتی هستن
ناشناس۱۱۱۷۸۳۶۰۹:۴۱:۵۵ ۱۳۹۸/۷/۱۱
بذار خوش باشن چون براشون افت دارد که بگویند می توانیم بسازیم ان هم در تحریم نظامی و اقتصادی
ناشناس۱۱۱۷۹۶۳۱۱:۲۷:۴۹ ۱۳۹۸/۷/۱۱
خوب راست میگن FPGA از کجا باید بیاریم تولید داخل داریم؟
ناشناس۱۱۱۸۲۵۹۱۷:۱۵:۰۱ ۱۳۹۸/۷/۱۱
اونایی که منفی دادن یا نمی دونن چیه یا می دونن حالیشون نیست که توان تولید نداریم!
جلال۱۱۱۷۶۶۴۰۳:۲۳:۴۷ ۱۳۹۸/۷/۱۱
غیرت ایرانی گل کند پدر دشمنان را در می اوریم
ناشناس۱۱۱۷۹۵۱۱۱:۲۲:۴۴ ۱۳۹۸/۷/۱۱
نه برادر همانطور که روی تشک کشتی آمادگی جسمانی حرف نهائی را میزند نه غیرت دز سایر عرصه ها هم باغیرت نمیشود کاری از پیش برد .
ناشناس۱۱۱۸۱۶۲۱۵:۰۱:۱۰ ۱۳۹۸/۷/۱۱
جنگ تحمیلی با همین غیرت به سر انجام رسید وگرنه ایران از نظر نظامی خیلی ضعیف بود
ناشناس۱۱۱۷۷۷۴۰۸:۲۸:۰۱ ۱۳۹۸/۷/۱۱
کلا در خصوص دقت و قدرت موشک های ایرانی هم تردید ایجاد کرده و عملا هم آن را کره ای یا پاکستانی اعلام کرده... ولی ما خیالمون راحته و به این تردید افکنی ها اعتنایی نمیکنیم چون موشکهای ایرانی در هدف قراردادن مقر تروریستها در کردستان عراق و همچنین داعشی های مستقر در سوریه نقطه زنی کردند نه با خطای احتمالی 100 متر ..... درود بر سازندگان این موشکهای ایرانی در هر لباس و شغل و عنوان
ناشناس۱۱۱۷۷۸۱۰۸:۳۸:۰۴ ۱۳۹۸/۷/۱۱
این اطلاعات رو از کجا اوردن؟
ققنوس۱۱۱۷۸۰۸۰۹:۰۹:۲۳ ۱۳۹۸/۷/۱۱
کلا گروکشی در سیاست مسلئه مهمی هست و ما هم سابقه طولانی در این زمینه داریم ساسانیان وقتی با کشورهای خارجی به مشکل می رسیدند راه ابریشم مسدود میکردند تا به خواسته خود برسند شاه عباس صفوی وقتی در چالدران در جنگ با عثمانی شکست خورد صادرات به انگلیس را تا زمانی که انگلیس ها کارخانه توپ سازی و مهمات سازی در ایران بسازند متوقف کرد شاه قبلی هم سلاح نفت را در دست داشت و امروز هم این کار با موشک بالستیک انجام میشود!!!!!!!!
ناشناس۱۱۱۷۸۶۴۱۰:۱۳:۴۳ ۱۳۹۸/۷/۱۱
سجیل عشقه، 4000 کیلو متر، تا قلب اروپا امید که تا 1400 سجیل برسه به 14000 کیلو متر یعنی تمام خاک امریکا.
ناشناس۱۱۱۸۱۶۳۱۵:۰۱:۵۳ ۱۳۹۸/۷/۱۱
اونایی که منفی زدن وقتی من فرمودم ناوها از خلیج همیشه فارس خارج شوند هم منفی زدید به چه دلیل؟
ناشناس۱۱۱۷۹۳۳۱۱:۱۰:۱۵ ۱۳۹۸/۷/۱۱
اونا دقیقا از ما اطلاعات دارن آیا ماهم از اونا دقیقا اطلاعات داریم؟
ناشناس۱۱۱۸۱۶۶۱۵:۰۲:۵۶ ۱۳۹۸/۷/۱۱
اطلاعاتی که امریکا از ایران داره مثل اطلاعات الان منافقین از ایرانه
ناشناس۱۱۱۷۹۷۹۱۱:۳۸:۴۵ ۱۳۹۸/۷/۱۱
دیگر دوران بزن درو تمام شد! یکی بزنن ده تا میخورن!=)
م فلاح۱۱۱۸۰۲۲۱۲:۲۲:۵۲ ۱۳۹۸/۷/۱۱
به نظرم شیطنت رسانه ها غربی و امریکایی هست این نوع مقاله ها برای افکار عمومی مردم و ملت شان در جهت ایران هراسی از نوع موشکی تا زمینه سازی و عادی سازی و مشروعیت بخشی برای اقدامات خسمانه احتمالی علیه کشور ما باشه بعد ها این جور مقاله تعریف از ما نیست بلکه تحریف افکار مردم دنیا نسبت به ایران و ایرانی ها هست
ناشناس۱۱۱۸۰۳۵۱۲:۴۳:۳۹ ۱۳۹۸/۷/۱۱
تا کور شود هر انکه نتواند دید
ناشناس۱۱۱۸۲۰۶۱۵:۴۸:۵۴ ۱۳۹۸/۷/۱۱
این موشک ها در برابر موشک های مخفی و رونمایی نشده هیچ است منتظر شهاب 6 و 7 باشید

پربحث‌های دیروز

 1. انتقاد حسین شریعتمداری از ظریف؛ وزیر خارجهِ کدام ایران؟!

 2. واکنش ترامپ به سخنان ظریف درباره مذاکره با آمریکا: نه مرسی!

 3. تردید نشریه هیل در انتخاب مجدد ترامپ

 4. پاسخ بانک کشاورزی به احمد توکلی

 5. ترور؛ دکترین جدید سیاست‌ خارجی آمریکا

 6. مقصر ماییم!     

 7. واکنش رسمی سپاه به سخنان حسن عباسی/ دفاع کدخدایی از ردصلاحیت‌ها/ سلیمی‌نمین: اصلاح‌طلبان مظلوم‌نمایی می‌کنند

 8. «تبریزیان» کیست و چرا «هاریسون» را آتش زد؟

 9. خودداری جعفرزاده از مصاحبه درباره رد صلاحیتش بر خلاف اظهارات واعظی

 10. توصیه ظریف به ترامپ در پاسخ به «نه مرسی!»

 11. توکلی: شفاف کردن منابع مالی داوطلبان انتخابات قدم مثبت بزرگی است/ اینکه نفوذ مفسدان به مجلس کنترل شود، قابل استقبال است

 12. عکس یادگاری حاج قاسم و ابومهدی در کربلا

 13. رئیس قوه قضائیه: هرجا مشکل داشته‌ایم روحیه لیبرال مسلکی حاکم بوده/ دهه فجر بهترین فرصت برای تبیین اهداف انقلاب است

 14. مذاکره با ‌قاتل حاج‌قاسم؟!

 15. دژپسند: FATF فقط برای ایران نیست/ با چرتکه نمی‌توان درباره مالیات تصمیم گرفت/ ارز و طلا را باید با مالیات سامان داد

پربحث‌های هفته

 1. تجربه‌ای برای آیندگان تا دیگر ماشه‌ای را علیه ما نچکانند!...

 2. آیا جهان، ایران را در نقطه اتخاذ «تصمیم بزرگ» قرار خواهد داد؟

 3. از مذاکره به بهانه «سایه جنگ» تا مذاکره به دلیل «شرایط جنگی»...

 4. انتقاد حسین شریعتمداری از ظریف؛ وزیر خارجهِ کدام ایران؟!

 5. آقای روحانی! از این حرفها چه باید بفهمیم؟ 

 6. واکنش ترامپ به سخنان ظریف درباره مذاکره با آمریکا: نه مرسی!

 7. ایران و «توافق ترامپ» که قاسم سلیمانی به آن اشاره کرده بود

 8. علت عجیب ردصلاحیت علی مطهری/ جلسه خاتمی و ناطق با روحانی؛ از تکذیب تا تایید/کرباسچی: مردم و تاریخ درباره زندگی بدون تشریفات مرحوم هاشمی قضاوت خواهند کرد

 9. احمد توکلی خواستار پاسخگویی مدیرعامل بانک کشاورزی به مردم و مسئولان شد

 10. حسابرسی نهادهای تحت پوشش دفتر رهبری و زیرمجموعه های آنها / نظر محمد قوچانی درباره برنامه‌های شبکه افق/ تعیین جایزه برای قتل ترامپ از تریبون مجلس

 11. معاون فرمانده کل سپاه: در حمله به عین الاسد ۱۳۴ نفر کشته و ۲۴۵ نفر زخمی شده‌اند

 12. تردید نشریه هیل در انتخاب مجدد ترامپ

 13. زمستان سخت دروغ و روسیاهی دشمنان مردم ایران

 14. اوضاع را شیر تو شیر نکنیم!..

 15. روایت شاهدان عینی سقوط هواپیمای اوکراینی + عکس

 16. نامه خصوصی محسن هاشمی به فتاح درباره آیت‌الله هاشمی و ماجرای کاخ مرمر

 17. پاسخ بانک کشاورزی به احمد توکلی

 18. بلایی که ویروس کرونا بر سر اقتصاد چین می‌آورد

 19. اعتراف آمریکا: شمار تلفات انتقام موشکی ایران افزایش پیدا کرده است

 20. استدلال‌های جالب برای نقد سخنان علی مطهری/ ظریف اروپا را به خروج ایران از NPT تهدید کرد/ سکوت رسانه‌ای درباره محرومیت باشگاهها از میزبانی قابل پذیرش نیست

 21. کنفدراسیون فوتبال آسیا از تصمیم ضدایرانی خود عقب‌نشینی کرد + جزئیات

 22. آمریکا، سردار قاآنی را به ترور تهدید کرد

 23. ترور؛ دکترین جدید سیاست‌ خارجی آمریکا

 24. مقصر ماییم!     

 25. واکنش «حوزه علمیه» به آتش زدن کتاب علمی پزشکی

پربحث‌های هفته

 1. واکنش ترامپ به سخنان ظریف درباره مذاکره با آمریکا: نه مرسی!

 2. ایران و «توافق ترامپ» که قاسم سلیمانی به آن اشاره کرده بود

 3. معاون فرمانده کل سپاه: در حمله به عین الاسد ۱۳۴ نفر کشته و ۲۴۵ نفر زخمی شده‌اند

 4. تردید نشریه هیل در انتخاب مجدد ترامپ

 5. بلایی که ویروس کرونا بر سر اقتصاد چین می‌آورد

 6. اعتراف آمریکا: شمار تلفات انتقام موشکی ایران افزایش پیدا کرده است

 7. آمریکا، سردار قاآنی را به ترور تهدید کرد

 8. تظاهرات میلیونی عراقی ها علیه آمریکا ، فرصتی برای اتحاد دوباره

 9. چرا آمریکایی‌ها تلفات حمله موشکی به پایگاه عین الاسد را اعلام نمی‌کنند؟ + عکس

 10. نظرسنجی «سی‌ان‌ان»: تمام نامزدهای دموکرات ترامپ را شکست می‌دهند

 11. بازتاب تظاهرات "جمعه استقلال" عراقی ها در رسانه های جهان

 12. توماس فریدمن درنیویورک تایمز: ترامپ مثل آب خوردن دروغ  می‌گوید !

 13. سخنگوی ارتش صهیونیستی: اسلام حقیقی در عربستان سعودی است

 14. ناگفته‌هایی از ترور سردار سلیمانی؛ سردار حاجی زاده: آمریکایی‌ها را رصد می‌کردیم و می‌دیدیم اما نمی‌دانستیم برنامه آنها چیست

 15. دیپلمات آلمانی خطاب به ایران: اسرائیل را به رسمیت بشناسید!

 16. روایت اقتصاددان مشهور آمریکایی از لاف‌زنی‌ها درباره موفقیت اقتصادی ترامپ

 17. ترامپ: مجروح شدن نیروهایمان در عین‌الاسد خیلی جدی نبود/ درباره تعداد مجروحین از پنتاگون سوال کنید

 18. دولت جدید و جوان لبنان؛ ماموریت غیر ممکن یا معجزه‌ وحدت ملی؟

 19. تاکید کانادا بر ارسال جعبه‌ سیاه هواپیمای اوکراینی به اوکراین یا فرانسه

 20. مکرون خواستار توافق با ایران بر سر برنامه موشکی بالستیک شد

 21. عصائب اهل الحق: ترامپِ احمق با پای خودش از عراق نرود به زور بیرون انداخته می‌شود

 22. وال استریت ژورنال: کهنه سربازان با ترامپ درباره حملات موشکی ایران اختلاف نظر دارند

 23. کاهش نفوذ غربی ها در خاورمیانه به روایت روزنامه مصری

 24. پشت‌پرده آشوب‌های عراق چیست؟ تلاش گسترده آمریکایی‌ها برای جلوگیری از برگزاری تظاهرات سرنوشت‌ساز چهارم بهمن ماه + نقشه میدانی و عکس

آخرین عناوین