آمار جهانی مهاجرت؛ واقعیتی که سیاه‌نمایی‌ها را نقش بر آب کرد

گروه اجتماعی الف،   3980610002 ۲۵ نظر، ۰ در صف انتشار و ۷ تکراری یا غیرقابل انتشار

بر اساس گزارش‌های سازمان ملل و آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا، «ایران در جمع ۲۰ کشور نخست مهاجرفرست دنیا قرار ندارد»، این در حالی است که پیش از این برخی سعی در بالا نشان دادن آمار مهاجرت ایرانیان داشتند.

فارس نوشت: بر اساس گزارش‌های سازمان ملل و آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا، «ایران در جمع ۲۰ کشور نخست مهاجرفرست دنیا قرار ندارد».

این آمار جدیدی است که آمارهای قبلی مبنی بر مهاجرت فرست بودن ایران را انکار می‌کند، ناگفته نماند چند سالی بود که رسانه‌های خارجی از سکوت مسؤولان کشورمان استفاده کرده و «ایران» را نخستین کشور مهاجر فرست دنیا اعلام می‌کردند، این آمار برای مردم کشورمان نگران‌کننده بود چرا که آمار صحیح مهاجرت اعلام نمی‌شد و فقط همان اخبار کذب رسانه‌های خارجی به گوش مردم می‌رسید.

حالا اما خبرهای خوشی می‌شنویم، حتی از آمار معکوس مهاجرت استعدادهای کشورمان؛ آمار می‌گوید جریان مهاجرت نخبگان ایرانی کاهش یافته و حتی معکوس شده است.

نگاهی به آخرین آمارها و گزارش‌های جهانی از وضعیت مهاجرت دانشجویان ایران نشان می‌دهد، ادعاها و آمارهای قبلی از مهاجرت صحیح نبوده و ایران نخستین کشور مهاجر فرست نیست

* کدام کشورها بیشترین مهاجرت دانشجو را دارند؟

بنا بر آمار یونسکو (ژانویه 2019)، کشور چین  با 870 هزار و هند با 300 هزار مهاجر به عنوان اعزام کننده‌های اصلی دانشجو در دنیا تلقی می شوند که جمعیت دانشجوی خارج از کشور آنها در بازه 2016-2011 به ترتیب 32 و 46 درصد افزایش داشته است.

کشور آلمان هم یکی از کشورهای اصلی اعزام کننده دانشجو در دنیا است که حدود 120 هزار دانشجوی آلمانی در خارج از این کشور تحصیل می‌کنند.
کشورهای کره جنوبی، نیجریه، فرانسه، قراقستان و عربستان و اکراین در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

افزایش سهم دانشجویان بین المللی در برخی از کشورها مانند بنگلادش، قزاقستان و اکراین حتی به بیش از 100 درصد هم رسیده است.

آمار سال 2016 در جدول زیر مشخص است:

* آمار جهانی درباره ایران چه می‌گوید؟

در این میان کشور ما ایران در سال 2011، حائز رتبه 12 در میان کشورهای اعزام کننده دانشجو در دنیا بوده است که جایگاهش در سال 2016 به رتبه 18 رسیده و نرخ رشد تعداد دانشجویان ایرانی خارج از کشور در حال حاضر 4 درصد است که در مقایسه با کشورهای همسایه از جمله عربستان با 74 درصد و پاکستان با 33 درصد بسیار پایین‌تر است.

بر اساس آمار سازمان بین‌المللی مهاجرت (IOM) در سال ۲۰۱۸، حدود ۲۵۸ میلیون نفر از مردم جهان خارج از محل تولد خود زندگی می‌کنند که ۵۰ درصد این آمار، مهاجرت از کشورهای در حال توسعه به کشورهای توسعه یافته است که در این میان کشور آمریکا به عنوان نخستین کشور مهاجر پذیر به شمار می‌رود، اما گزارش جدید پایگاه WES حکایت از کاهش مهاجرت و حضور دانشجویان ایران در دانشگاه‌های آمریکا دارد.

براساس آمار سال 2018، تعداد دانشجویان مهاجر از ایران 12 هزار و 700 نفر بوده که این آمار دانشجویان ایران را در رتبه 12 قرار داده است.

آمار سال 95 تا 97 از داوطلبان برتر کنکور رشته ریاضی‌فیزیک نشان می‌دهد، 37 درصد از آن‌ها مهاجرت دارند که این آمار حدود 30 درصد نسبت به سال‌های گذشته کاهش داشته است، در رشته علوم تجربی نیز این آمار به کمتر از 7 درصد رسیده، در رشته‌های علوم‌انسانی نیز، کمتر از 8 درصد مهاجرت دیده می‌شود که آمار نشان می‌دهد این میزان هم در حال کاهش است و حتی مهاجرت معکوس را هم شاهد هستیم.

* روند معکوس مهاجرت استعدادها

به گفته مسؤولان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، بیش از 4700 نفر از متخصصان و فارغ‌التحصیلان ایرانی خارج از کشور در مدل‌های مختلف همکاری خود را با کشور آغاز کرده‌‌‌اند.

مسؤولان از تدوین برنامه‌ها و تمهیداتی خبر داده‌اند که امیدواری‌ها را برای کاهش مهاجرت استعدادها و حتی افزایش مهاجرت معکوس دانشمندان‌مان به کشور پررنگ‌تر می‌کند

توسعه استارتاپ‌ها در ایران یکی از این تمهیدات است به طوریکه ایران به عنوان بهشت استارتاپ‌های منطقه مطرح می‌شود و همین امر سبب شده تا دانش‌آموختگان کشورمان فضا را برای ایجاد کسب و کار دانش‌بنیان و خدمت به هموطنان‌شان مهیا ببینند و بیشتر از رفتن به ماندن در کشور و ساختن آینده بیندیشند.

* چه شد که آمار مهاجرت کاهش یافت؟

سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور علت ماندگاری جوانان نخبگان در کشور را فضای کسب و کار استارتاپی می‌داند و می‌گوید: در حالی که مانورهای تبلیغاتی غیرمنصفانه و نادرستی روی مهاجرت نخبه‌ها از ایران صورت گرفت، اما با وجود اینکه در هر سال حداکثر 2500 نفر دانشجو از ایران به امریکا مهاجرت می‌کرد، اکنون خوشبختانه این تعداد به حدود 1500 نفر رسیده است که علت این امر وجود شرکت‌های دانش‌بنیان است.

ستاری با بیان اینکه یک شرکت دانش‌بنیان 10 نفر از دانش‌آموختگان جوان را مشغول به کار می‌کند، می‌گوید: این مسأله به مفهوم آن است که 10 نفر از فهرست مهاجرت کنندگان به خارج از کشور کاسته می‌شود.

پرویز کرمی مشاور معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری نیز گفته است: بر اساس گزارش سازمان همکاری اقتصادی و توسعه در سال 2015، ایران جزو 20 کشور نخست مهاجرفرست نبوده و در گزارش بانک جهانی در سال 2016، جزو 30 کشور نخست ارسال‌کننده مهاجر هم قرار ندارد، یعنی ایران جزء کشورهای اصلی مهاجرفرست دنیا محسوب نمی‌شود.

سید سعیدرضا احمدی زاده رئیس بنیاد نخبگان استان خراسان رضوی نیز با بیان اینکه بر اساس آمار میزان مهاجرت دانشجویان ایرانی نسبت به متوسط میانگین جهانی پایین‌تر است، می‌گوید: ایران نه تنها در ردیف 30 کشور نخست ارسال کننده مهاجر نیست بلکه تعداد مهاجران ایرانی بسیار پایین‌تر از میانگین جهانی است، حتی ۱۲ درصد از افرادی که هم اکنون به ایران بازگشتند فارغ‌التحصیلان 20 دانشگاه‌ برتر دنیا مانند استنفورد، ام آی تی، کمبریج، هاروارد، برکلی، امپریال کالج انگلستان بوده‌اند.

منصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری طبیعی است که یکی از مسیرها برای ادامه تحصیل، رفتن به خارج از کشور بوده که از قدیم این کار انجام می شد، اما کشور ایران در بین کشورهایی که فرستنده دانشجو هستند رتبه پایینی ندارد و دارای یک جایگاه متعادل است که برای بازگشت آن‌ها به کشور نیز با برنامه‌ریزی‌های انجام شده تلاش داریم از ظرفیت‌های آنها در کشور استفاده کنیم.

خدادادی محقق ایرانی نیز می‌گوید: از زمانی که بحث شرکت‌های دانش‌بنیان مطرح شد مهاجرت دانشجویان و محققان به خارج از کشور کاهش یافت، دلایلی مثل ناامیدی از شرکت‌های دانش‌بنیان و نبود فضای کار سبب مهاجرت استعدادها می‌شود.

راهکاری که علیجانی زمانی محققق ایرانی برای کاهش مهاجرت ارائه می‌کند این است که برای کاهش مهاجرت استعدادها و بازگشت نخبگان به کشور بهتر است معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری امکان فروش محصول و بازار را فراهم کند، اگر سازمان استاندارد و معاونت علمی فناوری و دانشگاه‌ها بتوانند در حوزه‌های مختلفی که شرکت‌های دانش‌بنیان فعالیت می‌کنند استانداردها را تعریف کنند و سهمی از بازار مصرفی داخلی را به محققان و دانشجویان دهند شرکت‌های دانش‌بنیان  برای تولید طرح‌هایشان رشد چشمگیری خواهند داشت.

عبدالحمید نقره‌کار عضو هیأت علمی دانشگاه علم و صنعت نیز در این باره می‌گوید: باید با رویکرد «ما می‌توانیم» به دانشگاه‌های‌مان، اساتید خودمان و امکانات خودمان بیشتر توجه داشته باشیم، این‌ها در قلب ملت جای دارند، در قلب خانواده‌ها جای دارند و در حقیقت باید تحصیل در کشور خودشان را ترجیح دهند، البته توجه به پیشرفت‌های علمی کشور و توجه به نهادهای دانش‌بنیان که باعث شده سطح علمی دانشگاه‌های ما افزایش یابد و این مساله که دانشگاه‌های ما پاسخ‌گوی بسیاری از خواسته‌های دانشجویان باشند، بسیار مهم است.

بیشتر مسؤولان دانشگاهی و محققان کشورمان ایجاد و توسعه استارت‌آپ‌ها و فضای کسب‌وکار در کشور را از پررنگ‌ترین علت‌های کاهش مهاجرت استعدادها و مهاجرت معکوس می‌دانند و امیدوارند با بهبود روند فعالیت استارت‌آپ‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیان، آمار مهاجرت استعدادهای کشور نیز روز به روز بهبود یابد.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

کاوه۱۰۷۴۵۰۲۰۱:۵۷:۱۷ ۱۳۹۸/۶/۱۰
دوست عزیز بالا رفتن نرخ ارزهای خارجی و کاهش توان خانواده ها و دولت و افزایش مراکز آموزش عالی باعث شده است تا دیگر کسی رغبت به فرستادن فرزندان و یا دانشجویان به خارج از کشور نداشته باشد. بجایش اکنون دولت سعی دارد برای کاهش بیکاری و افزایش درآمد ارزی افراد ماهر را به کشورهایی که نیاز به نیروی کار ماهر دارد اعزام نماید .
ناشناس۱۰۷۴۵۲۱۰۲:۳۷:۴۸ ۱۳۹۸/۶/۱۰
خودتان را بخواب زدید. کار حتی از مهاجرت دانشگاهیان هم گذشته و به مجریان تلویزیون و ورزشکاران و هنرمندان رسیده است
ناشناس۱۰۷۴۵۲۳۰۲:۴۰:۰۱ ۱۳۹۸/۶/۱۰
یعنی آمار کشور 80 میلیونی ما باید با آمار کشور 1 میلیارد و 500 میلیون نفری چین و یک میلیارد و دویست میلیون نفری هند مقایسه شود؟
ناشناس۱۰۷۴۵۲۶۰۲:۴۲:۴۴ ۱۳۹۸/۶/۱۰
ایرانیها در کنار سوریها، افغانها و عراقیها بزرگترین جمعیت خواهان پناهندگی در اروپا هستند. وضعیت کمپها در یونان ، ترکیه، مرز صربستان، شمال فرانسه و کمپهای آلمان و سوئد خود بیانگر واقعیت است. حتی..
ناشناس۱۰۷۴۵۲۷۰۲:۴۳:۵۱ ۱۳۹۸/۶/۱۰
حتی آقازاده ها و نورچشمی ها و ژنهای خوب هم در حال فرار از کشور هستند، چه رسد به مردم عادی
ناشناس۱۰۷۴۵۲۸۰۲:۴۵:۵۲ ۱۳۹۸/۶/۱۰
دانشجویان آلمانی اگر هم از کشور خود خارج میشوند، تحت اجبار و شرایط بد و غیرقابل تحمل نیست و اکثر آنها هم باز میگردند. چند درصد دانشجویان ایرانی به کشور باز میگردند؟
ناشناس۱۰۷۴۵۴۲۰۳:۳۶:۲۸ ۱۳۹۸/۶/۱۰
این امار دانشجو مشغول به تحصیل در خارجه نه امار مهاجرت
حسن۱۰۷۴۷۰۹۰۹:۰۶:۱۱ ۱۳۹۸/۶/۱۰
اینی که نوشتید فقط در مورد مهاجرت دانشجویانه نه تمام اقشار.علت کاهش مهاجرت دانشجویان هم گرانی دلار و ارز است.
ناشناس۱۰۷۴۷۲۸۰۹:۱۳:۲۸ ۱۳۹۸/۶/۱۰
آمار دقیق ما دستشون نبوده یا عمداً عنوان نکردند
ناشناس۱۰۷۴۷۴۲۰۹:۲۵:۳۵ ۱۳۹۸/۶/۱۰
آمارهایی که شماها منتشر کنید همش ساختگیه
ناشناس۱۰۷۴۸۵۶۱۰:۲۷:۳۲ ۱۳۹۸/۶/۱۰
ننگ بر کسانی که می خواهند ایران را خراب کنند و به صورت تبلیغات گونه این القا را دامن می زنند در کشور
ناشناس۱۰۷۴۸۵۸۱۰:۲۷:۳۴ ۱۳۹۸/۶/۱۰
جناب یک دلیلش اینه که بیشتر دانشجوی هندی و چینی رو میگیرن تا ایرانی.یک دلیلش هم گرانی همیشگی ارز و بی ارزش بودن پول ما..
ناشناس۱۰۷۴۸۶۴۱۰:۳۱:۱۳ ۱۳۹۸/۶/۱۰
دلیلش اینه که کشورهای پیشرفته از ایرانی ها استقبال نمیکنن و راهمون نمیدن کجا بریم ؟
ناشناس۱۰۷۵۰۶۸۱۲:۳۰:۲۴ ۱۳۹۸/۶/۱۰
جون تو جونتون کنند یک چیزی برای توجیه کردن دارید
ناشناس۱۰۷۴۹۴۲۱۱:۱۰:۰۲ ۱۳۹۸/۶/۱۰
... نگارنده نمی دونم در چه حدی است ولی ایشون این مقدار رو با جمعیت در نظر بگیرند بعد بفرمایند ایران کجا قرار می گیره! شما با تغییر دادن آمار چیزی رو درست نمی کنین تو همین چند ساله وضع بدتر شده از نیروی متخصص به نیروی کار رسیدیم که مهاجرت نمی کنند دارن فرار می کنند.
ناشناس۱۰۷۴۹۴۴۱۱:۱۰:۳۷ ۱۳۹۸/۶/۱۰
شما گزارشات نسبت به جمعیت بسنجید نه مقایسه کنید با چین و هند.در ضمن دوستانی که خیلی قوی و از دانشگاه معتبر درس خوندند همه دارند می روند از دوستان و آشنایان ، من زیاد دیدم.چه باور بکنین چه نکنیم داریم مغز ها را فراری می دهیم که ارزش هر کدوم بیشتر از ارزش چاه های نفتی که داریم هست.
ناشناس۱۰۷۴۹۸۳۱۱:۳۵:۳۲ ۱۳۹۸/۶/۱۰
تعداد دانشجو به تنهایی شاخص مناسبی نیست . تعداد دانشجوی مهاجر به نسبت جمعیت هر کشور معنادار است . مقایسه کشورهای با جمعیت میلیاردی و سایر کشورها حتی اگر آمارها صحیح باشد درست نیست .
ناشناس۱۰۷۵۰۶۵۱۲:۲۵:۱۲ ۱۳۹۸/۶/۱۰
جمعت چین با ایران نسبتش چیه ؟ که با هم مقایسه شوند ؟ اعزام دانشجو برای متخصص شدن را بامهاجرت فارغ التحصیلان و نخبگان مثلا شریف را چطور مقایسه میکنید ؟ چند نفر نخبه که مهاجرت میکنند چند نفرشون بر میگردند ؟ آمار که نمیتونه بصورت خام تحلیل درستی به مسوولان مربوطه بده
حمیدرضا۱۰۷۵۰۷۹۱۲:۳۹:۳۶ ۱۳۹۸/۶/۱۰
این آمار دانشجوهایی هست که برای تحصیل از کشورشون به صورت دانشجویی و قانونی خارج شدن. تازه شما باید نسبت به جمعیت نسبت بگیری، هند و چین یک میلیارد نفری رو با ایران 80 میلیونی مقایسه میکنی؟
ناشناس۱۰۷۵۳۵۱۱۵:۱۵:۴۰ ۱۳۹۸/۶/۱۰
افغانستان و سوریه و لیبی هم از ما ویزا میخواهند برای سفر با این همه احترامی که در دنیا داریم کجا بریم که قبول کنند ما را. از طرفی با این قیمت ارز به دارغوز آباد هم نمی شود مهاجرت کرد. البته چرا به یک جای دنج و آرام و پر از نعمت الهی میشود مهاجرت کرد که آن هم بدون دعوت از آن طرف نمی شود آنجا رفت اگر بی دعوت بریم عذاب در انتظارمان خواهد بود
ناشناس۱۰۷۵۳۶۵۱۵:۲۸:۱۸ ۱۳۹۸/۶/۱۰
متاسفانه ازشمالیترین نقاط قطب شمال تا جنوبی ترین نقاط قطب جنوب ایرانیها پراکنده شده اند و با عرض تاسف اکثرا هم آدمهای به درد بخور
ناشناس۱۰۷۵۴۶۲۱۶:۳۹:۳۵ ۱۳۹۸/۶/۱۰
اینو در نظر بگیرین که الان وضعیت ایران بخاطر تحریمها و داستان دلاری چطور شده که امکان رفتن کم یا سخت شده . مثلاً شما دانشجوی با اجازه اقامت f1 باشین تا پایان تحصیل مجبورید تو آمریکا بمونید و اگه وسط کار برگردی کشورت دوباره باید اپلای کنی
ناشناس۱۰۷۵۵۶۴۱۷:۵۷:۱۹ ۱۳۹۸/۶/۱۰
به آمار کفار اعتنا نکنید شما خودتون میتونین یه آمار بدین سفید نمایی کنید اصلا مردم عادی رو بی خیال میتونید یه آمار از فرزندان مسوولین که رفتن بدین این که آسونه یا..
ناشناس۱۰۷۵۵۹۳۱۸:۳۵:۵۶ ۱۳۹۸/۶/۱۰
احتمالا خارجي ها فرار ميكنند بيا ايران چرا نميفهمي!!!!!!!!! اخه ايران گلستان شده خبر نداريم بسه مردم را .... فرض كردين
ناشناس۱۰۷۵۷۲۰۲۱:۳۳:۵۲ ۱۳۹۸/۶/۱۰
همه چی آرومه ما چقدر خوشبختیم

پربحث‌های دیروز

 1. طلاب ایرانی، پرستار سالمندان آمریکایی و اروپایی

 2. کرونا و اشک کباب! ...

 3. نیویورک تایمز با اشاره به بحران کرونا: ترامپ برای پیروزی دوباره، استراتژی "فاجعه" را برگزید

 4. وزیر کار؛ حقوق بازنشستگان ۱۵ تا ۷۷ درصد افزایش می‌یابد

 5. قتل موبایل‌فروشی که در شرایط قرنطینه مغازه‌اش را باز کرد

 6. ظریف: مراعات تحریم‌ها نباید بیش ازاین به جنایت جنگی بیانجامد

 7. حسینیه‌‌ای که به‌رغم توصیه‌ها تعطیل نیست!

 8. جزئیات حادثه زندان عادل‌آباد شیراز/ هیچ زندانی موفق به فرار نشد

 9. تداوم برداشت‌ غیرمجاز از حساب‌ها/بانکها حرف رئیس‌کل رانمی‌خوانند؟

 10. سندروم دست بی قرار چیست؟

 11. موسوی: آقای روحانی! پیگیری منافع مردم و مصالح کشور، جنگ سیاسی نیست

 12. آیا «قهرمانی» در فوتبال ایران «مهندسی» می‌شود؟/ این بار پرسپولیس!

 13. تلاشگرانی که کرونا را دفن می کنند

 14. قالیباف: تلاش کنیم کارگران و کارمندان در مشاغل خود حفظ شوند

 15. دعای گوشه نشینان بلا بگرداند...

 16. لبنیات در روزهای کرونایی بخوریم یا نه؟

 17. آمار کرونا در کشور به ۴۱۴۹۵ نفر رسید

 18. وزارت بهداشت آمریکا از ابتلای ۲ میلیون تن به کرونا خبر داد

پربحث‌های هفته

 1. «پایتخت ۶» و شوخی‌های مبتذل با ارزش‌های اساسی جامعه

 2. هنگامه حیرانی است...!

 3. انتقادات تند مسیح مهاجری از سریال پایتخت

 4. قالیباف: با خوش‌بینی کرونا کنترل نمی‌شود/ قرنطینه شدید تنها راه مقابله با کروناست

 5. وزارت بهداشت: حضور پزشکان بدون مرز در ایران منتفی شد

 6. طرح فاصله گذاری اجتماعی؛ لازم اما دیرهنگام

 7. حضور پزشکان بدون مرز در اصفهان منتفی شد/ نمکی در جریان نبود

 8. نوبخت:نرخ بیکاری به ۱۰ درصد رسید

 9. کرونا و برخوردهای جناحی

 10. طلبه جهادگر که مورد حمله جوان مست قرار گرفت، زیر تیغ جراحان است

 11. طلاب ایرانی، پرستار سالمندان آمریکایی و اروپایی

 12. بی‌هراس از کرونا در جستجوی زندگی در سطل‌های زباله

 13. "سخنان فریبنده" کافی است / دو روزنامه مهم آمریکایی خواستار رفع تحریم های ایران برای مقابله کرونا شدند

 14. ترامپ برای مبارزه با کرونا دست به دامن کره جنوبی شد/ دست رد کره به ترامپ

 15. ایران و آمریکا در پیچ کرونا

 16. تکذیب ساخت داروی کرونا/ تحقیق روی درمان کرونا با «سلول بنیادی»

 17. زیر پوست پایتخت...

 18. راهکار حجت‌الاسلام رئیسی برای تحقق جهش تولید

 19. اعلام جرم دیده بان علیه خریدار کشت و صنعت مغان و برخی دیگر از مسئولان مرتبط با این واگذاری غیرقانونی+ متن کامل شکایت

 20. ماجرای شبیه‌سازی پاندمی بیماری شبه کرونا در سال ۲۰۱۹ میلادی چه بود؟

 21. ارتش کاری کرد،کارستان/افتتاح نقاهتگاه بی‌نظیر ارتش

 22. روحانی: طرح فاصله‌گذاری تا ۲۰ فروردین است/اختصاص ۱۰۰هزار میلیارد به کرونا

 23. کرونا چگونه ممکن است نظم جهانی را تغییر دهد؟ / چین جای آمریکا را می گیرد؟

 24. کرونا و اشک کباب! ...

 25. اتهام زنی پمپئو به ایران در خصوص اهداف کشورمان برای رفع تحریم‌ها

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های دیروز

   پربحث‌های هفته

   1. «پایتخت ۶» و شوخی‌های مبتذل با ارزش‌های اساسی جامعه

   2. هنگامه حیرانی است...!

   3. وزارت بهداشت: حضور پزشکان بدون مرز در ایران منتفی شد

   4. طرح فاصله گذاری اجتماعی؛ لازم اما دیرهنگام

   5. بی‌هراس از کرونا در جستجوی زندگی در سطل‌های زباله

   6. روحانی: طرح فاصله‌گذاری تا ۲۰ فروردین است/اختصاص ۱۰۰هزار میلیارد به کرونا

   7. واکنش وزیر ارتباطات به یک طرفه شدن تلفن مجری صداوسیما

   8. دومین محموله ماسک N۹۵ توسط آستان قدس رضوی وارد ایران شد

   9. سردار غلامرضا سلیمانی: به‌زودی شاهد مهار کامل کرونا خواهیم بود

   10. واعظی: طرح فاصله گذاری اجتماعی مطمئن تر از قرنطینه سنتی است

   11. نمکی : موج اول اپیدمی کرونا را مهار کردیم

   12. اطلاعیه شماره یک کمیته اجتماعی انتظامی ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا

   13. ایجاد سامانه سفربرگ/ تردد همه خودروها به خارج از استان تهران ممنوع شد

   14. فاصله‌گذاری اجتماعی از صبح جمعه ۸ فروردین آغاز می‌شود

   15. جزئیات طرح فاصله‌گذاری اجتماعی؛ توقیف یک ماهه خودرو و جریمه ۵۰۰ هزار تومانی در انتظار قانون شکنان

   16. ۸ نفر در گناباد بر اثر کرونا جان باختند/ مخالفت اهالی روستاها با تدفین متوفیان

   17. رئیس پلیس راه راهور: خروجی تمام استانها محدود می‌شود

   18. کیت‌های تشخیص کرونا «ایران ساخت» شد/تولید هفته‌ای ۸۰ هزار کیت

   19. هزینه درمان بیماران کرونا / ماجرای حضور پزشکان بدون مرز فرانسه در ایران

   20. تلویزیون و کاهش احساس ناخشنودی مردم از ماندن در خانه

   21. ۸ توصیه‌ آیت‌الله وحید خراسانی برای رهایی از کرونا به روایت یکی از شاگردان

   22. دفاع مسیح مهاجری از نقدهایش به سریال پایتخت

   23. وقتی دقیق نیستیم!؟ / فرق قرنطینه من با قرنطینه تو

   24. استاندار تهران: بررسی توقف فعالیت مترو در جلسه فردا ستاد ملی مقابله با کرونا

   25. برخورد شدید با ضاربان مامور نیروی انتظامی در «دهلران»

   آخرین عناوین