سرنوشت نامعلوم ۲هزار سپرده بالای یک میلیارد تومان موسسه ثامن‌الحجج/ سپرده گذاران: پولمان را نمی دهند

گروه اقتصادی الف،   3980523065 ۸ نظر، ۰ در صف انتشار و ۳ تکراری یا غیرقابل انتشار
سرنوشت نامعلوم ۲هزار سپرده بالای یک میلیارد تومان موسسه ثامن‌الحجج/ سپرده گذاران: پولمان را نمی دهند

مدیرعامل بانک پارسیان در حالی از وجود ۲۰۰۰سپرده بالای یک میلیارد تومان موسسه ثامن الحجج خبر می دهد، که سپرده‌گذاران این موسسه می‌گویند هيئت تسویه نه‌تنها هیچ تصمیم برای تعیین تکلیف سپرده‌ها و اموال نگرفته است، بلکه برخی به دنبال چپاول اموال و دارایی‌های ثامن هستند.

به گزارش الف موسسه ثامن الحجج یکی از موسسات مالی و اعتباری بود که سال ۸۰ تاسیس و از سال ۸۶ فعالیت خود را آغاز کرد. اوایل نیمه دوم سال۹۴ بود که معلوم شد این موسسه توانایی بازپرداخت وجوه سپرده گذاران خود را ندارد. در طرح ساماندهی موسسات اعتباری، انجام وظایف موسسه ثامن به بانک پارسیان سپرده شد به طوری سپرده گذاران زیر یک میلیارد تومان وجود خود را گرفتند اما برای بازپرداخت سپرده‌های بالای یک میلیارد تومان برنامه‌ای وجود ندارد و هیئت تسویه موسسه ثامن در این امر تعلل  می‌کند.

۲هزار سپرده بالای یک میلیارد تومان 

کوروش پرویزیان مدیرعامل بانک پارسیان روز ۱۷ مرداد ماه سال جاری در مورد آخرین وضعیت سپرده‌های موسسه ثامن الحجج در جمع رسانه‌ها گفته بود: عملیات تسویه سپرده‌ها طبق رویه بانک مرکزی انجام شد که براساس برنامه هیئت تسویه، صرف نظر از اینکه موجودی افراد چه مبلغی بوده، تا سقف یک میلیارد تومان از مطالبات خود را گرفته‌اند اما هنوز دو هزار سپرده با مبلغی بالاتر از یک میلیارد تومان در انتظار تسویه مطالبات هستند.

 وی در خصوص سوالی مبنی بر اینکه آیا عدم مراجعه برخی سپرده گذاران که سپرده‌هایی بالاتر از ۵ میلیارد تومان دارند، صحت دارد؟ پاسخ داد: کسانی که مبالغ ۳۰۰ میلیون تومان و بالاتر داشتند، طبق فرمی که بانک مرکزی به ما داد، مطالباتشان تسویه شد و همه اطلاعات این فرم ها از سوی سپرده‌گذاران پر شد و در اختیار بانک مرکزی قرار گرفت اما نشنیدم کسی برای تادیه مطالبات خود مراجعه نکند.

اموال موسسه ثامن الحجج به صورت عقلانی بین طلبکاران تقسیم شود

 چندی پیش تعدادی از سپرده‌گذاران موسسه ثامن الحجج که به سرمایه و سپرده‌های خود نرسیده اند و هیئت تسویه برای بازپرداخت وجوه آنها ندارد، با حضور در دیده‌بان شفافیت و عدالت گفتند هیئت تسویه ثامن الحجج در قبال وجوه آنها اقدام خاصی انجام نمی‌دهد، البته دیده‌بان شفافیت و عدالت پیش از این طرح شکایتی از بانک مرکزی و مدیران عامل این موسسه اعتباری نزد دستگاه قضایی انجام داده بود که در حال بررسی است.

احمد توکلی رئیس هیئت مدیره دیده‌بان شفافیت و عدالت در جلسه با سپرده گذاران گفت: دیده‌بان تلاش می‌کند بدون اینکه آسیبی متوجه منابع عمومی مردم شود، ضرر  این سپرده‌گذاران را به حداقل برساند؛ زیرا اختیار سرمایه این افراد دست خودشان نیست و نمی‌توانند سرمایه خود را در جایی سرمایه‌گذاری کنند.

وی با بیان اینکه بانک مرکزی یک طلبکار است و این سپرده‌گذاران هم یک طلبکار هستند، تاکید کرد: اموال موسسه ثامن الحجج باید به صورت عقلانی بین طلبکاران تقسیم شود و بانک مرکزی نباید آنچه که خود مدعی است، را دریافت کند، درحالی که خود این بانک در قصور و تقصیر و بدهی‌ها نقش موثر داشته است.

سپرده‌گذاران موسسه ثامن الحجج با تاکید بر عدم کارآمد بودن هیئت تسویه می‌گویند پروسه تسویه حساب عملا با ریخت و پاش‌های متوالی و حیف و میل اموال ضرر زیادی را به سپرده گذاران وارد کرده است و خواهان این هستند که هیئت تسویه هرچه زودتر تصمیم گیری کند، زیرا فقط هزینه‌های زیادی صرف حقوق و مزایای افراد می‌شود.

آخرین وضعیت موسسه ثامن الحجج از زبان یک سپرده‌گذار/ سپرده‌های بالای یک میلیارد تومان بلاتکلیف

کریم نژاد، نماینده سپرده‌گذاران موسسه ثامن‌الحجج در گفت‌وگو با خبرنگار الف؛ با تشریح آخرین وضعیت ساماندهی و پرداخت وجوه سپرده‌گذاران، اظهار کرد: وجوه سپرده گذاران زیر یک میلیارد تومان پرداخت شد، اما تاکنون تاکنون هیچ گونه تصمیم گیری برای پرداخت وجوه سپرده‌های بالای یک میلیارد تومان انجام نشده است، هر چند سپرده گذاران تلاش بسیاری انجام دادند تا تکلیف پولشان مشخص شود ولی هیئت تسویه و سران سه قوه هیچگونه عزم و اراده‌ای برای این سپرده‌ها ندارند.

وی در خصوص نتیجه جلسات نمایندگان سپرده گذار با هیئت تسویه، تصریح کرد: این هیئت گوش شنوایی برای سخنان سپرده گذاران ندارد و اولویت‌شان بازپرداخت بدهی بانک مرکزی (خط اعتباری برای پرداخت وجوه سپرده‌های کمتر از یک میلیارد تومان) است.

۶۰ درصد میزان سپرده‌ها مانده است/ مخالفت با پیشنهاد طلبکاران

این سپرده گذار موسسه ثامن الحجج با تاکید بر اینکه مانده سپرده گذاران در بهمن ماه ۹۴ ملاک پرداخت وجه سپرده‌ها است، ادامه داد: با توجه به افزایش قیمت و رشد نرخ تورم و فریز شدن پول سپرده گذاران از بهمن ماه سال۹۴ تا کنون اصل و فرع ارزش پول‌شان از بین رفته است و در این مدت هم هیچ‌گونه پرداختی نداشتند.

وی توضیح داد: از جهت تعداد با حدود ۹۰درصد از سپرده گذاران تسویه شد ولی از جهت ارزش ریالی هنوز ۶۰ درصد سپرده‌ها مانده و تعیین تکلیف نشده است.

کریم نژاد اضافه کرد: هیئت تسویه در سال گذشته تصمیم گرفت که اموال و املاک موسسه ثامن براساس قیمت گذاری سال۹۴به بانک پارسیان واگذار شود در حالی که ارزش این دارایی‌ها امروز دو و سه برابر شده که براساس این تصمیم سود و مابه‌تفاوت قیمت اموال به بانک پارسیان می‌رسید اما با اعتراض سپرده گذاران و نمایندگان و تلاش دکتر توکلی و دیده‌بان شفافیت و عدالت مانع این اقدام شد.

این سپرده گذار موسسه ثامن در مورد پیشنهاد واگذاری اموال به سپرده‌گذاران به جای طلب خود، گفت: آقایان می‌گویند اگر سپرده‌گذاران بخواهند دارایی‌ها را بردارند باید براساس قیمت روز باشد البته پیشنهاد ما این بودکه دارایی‌ها و املاک براساس وضعیت امروز، قیمت گذاری و به مزایده گذاشته شود و به جای سپرده‌هایمان اموال بدهند که مورد موافقت هیئت تسویه قرار نگرفت و گفتند نمی‌توانیم این کار را انجام هید هر چند از لحاظ قانونی منعی هم ندارد.

سپرده گذاران کلان دنبال طلب خود هستند/ چرا بانک مرکزی گزارش نمی‌دهد؟!

وی با انتقاد از مصاحبه اعضای اتاق بازرگانی ایران که در آن سپرده گذاران را متهم به پولشویی و فساد کرد و مدعی شد که سپرده گذاران بالای یک میلیارد تومان، دنبال طلب خود نیستند ،‌ گفت: اصلا این‌گونه نیست و ۴سال است که پیگیر سپرده‌های خود هستیم و همچنان تلاش می‌کنیم اما هیچ کسی صدای ما را نمی‌شنود و ترتیب اثری داده نمی‌شود. از سوی دیگر این حساب‌ها در کل ایران پخش و تعدادشان هم کم است.

کریم نژاد با اشاره به تعلل هیئت تسویه و با بیان اینکه ما سپرده گذاران معلوم نیست که کجای این پازل هستیم، بیان کرد: آقایان دنبال این هستند که نسبت به سرنوشت سپرده‌هایمان بی‌اهمیت شویم و با چپاول بانک پارسیان مخالفت نشود تا اموال به این بانک برسد. الان بانک پارسیان به دلیل مسائل حیثیتی، به صورت ظاهری کنار کشیده است، اما در پشت پرده اقداماتی انجام می‌دهد تا بتواند اموال و دارایی‌های موسسه ثامن را به ثمن بخس ببرد.

این سپرده گذار موسسه ثامن در پایان با تاکید بر اینکه نمی‌خواهند پول‌مان را بدهند، گفت: بانک مرکزی یک گزارش از اقدامات و میزان دارایی‌ها و اموال و وام‌های داده شده و سپرده‌های موسسه ثامن ارائه نمی‌دهد.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۰۵۲۷۸۷۱۳:۰۷:۰۵ ۱۳۹۸/۵/۲۶
این موسسات مال کیست؟ پول ها کجا رفته؟ چرا از جیب بیت المال پرداخت میشه؟
ناشناس۱۰۵۳۴۰۷۱۹:۳۰:۰۱ ۱۳۹۸/۵/۲۶
عجب سوال پیچیده ای پرسیدید. اگر دزد دوچرخه ای گیر بیافتد در تابلوهای تبلیغاتی هم تصاویرش برای شناسایی و عبرت دیگران گذاشته می شود ولی در مورد موسسات اعتباری هیچ اسمی برده نشده چون خودی هستند
ناشناس۱۰۵۲۸۵۰۱۳:۴۲:۰۴ ۱۳۹۸/۵/۲۶
بانک پارسیان مدت 3 سال است که کار ساخت برج 30 طبقه خود در شهرک غرب را نیمه تمام رها کرده است. چه لزومی داشت که این بانک پول سپرده گذاران را به این صورت حیف و میل کند؟ پول ساخت این برج باید صرف آبادانی کشور می شد.
ناشناس۱۰۵۲۸۷۰۱۳:۵۲:۴۹ ۱۳۹۸/۵/۲۶
کلاهبرداری با تابلو ائمه !!!
ناشناس۱۰۵۲۹۰۸۱۴:۰۸:۵۲ ۱۳۹۸/۵/۲۶
لابد باز هم ملت باید تقاص پس دهند بابت دزدان و رانت داران و رفقا و برادرا؟
ناشناس۱۰۵۳۰۰۳۱۵:۰۰:۱۷ ۱۳۹۸/۵/۲۶
فقط 15سال زندان
ناشناس۱۰۵۳۳۰۸۱۷:۵۳:۳۸ ۱۳۹۸/۵/۲۶
کی به این موسسه مجوز داده مقصر اصلی است
ناشناس۱۰۵۳۳۷۲۱۸:۵۳:۱۱ ۱۳۹۸/۵/۲۶
برخی از سپرده گذاران با صمع سود بیشتر در این مؤسسات سپرده گذاری کردند. اون وقتی که سودهای کلان میگرفتند صداشون در نمیومد حالا از ملت و همه شاکی شدند

پربحث‌های اخیر

 1. رخصت ولی الله سیف برای ورود به گود «زورخانه»

 2. رهبر انقلاب: مذاکره یعنی نمایش موفقیت آمریکا/ فشار حداکثری در مقابل ملت ایران پشیزی نمی‌ارزد/ نباید کارهای کشور را به نشست و برخاست با دیگران موکول کرد

 3. تصویری از کودک جان باخته در ورزشگاه آزادی  

 4. واکنش پادشاه عربستان به حملات آرامکو: توانایی مقابله را داریم و قادر هستیم به این اقدامات پاسخ دهیم

 5. پنکه حسن روحانی در ترکیه  

 6. ادعای واهی عربستان علیه ایران: در حملات اخیر به پالایشگاه‌ها از سلاح ایرانی استفاده شده!

 7. دستگیری اراذل و اوباش شهر تهران  

 8. واکنش «محمدعلی الحوثی» به سخنان «پوتین»

 9. کارنامه امیدبخش قوه قضائیه در ۲۰۰ روز اخیر

 10. مایک پنس: آماده دفاع از متحدان منطقه‌ای خود هستیم

 11. بیانیه «مهم» انصارالله در رد محکومیت‌های بین‌المللی علیه حمله آرامکو

 12. واکنش وزیر بهداشت به موضوع «فرار مالیاتی» پزشکان

 13. محسن رضایی: روزی می‌رسد که ترامپ را محاکمه می‌کنیم/ روحانی نباید به ترامپ جز با مشت گره کرده نگاه کند

 14. شکاف میان مردم و دولت آمریکا / رویای «لینکلن» تعبیر نشد

 15. دادستان تهران: بیش از ۱۰۰ هزار خودرو سایپا و ایران‌خودرو نزدیک به شش ماه در پارکینگ‌ها بلاتکلیف مانده

 16. مرگ یک پسر بچه‌ ساله در ورزشگاه آزادی بر اثر برق‌گرفتگی/ "مقصر" کیست؟

 17. اسلحه عجیب اراذل و اوباش تهرانی!  

 18. بازتاب بیانات رهبر انقلاب درباره مذاکره با آمریکا در رسانه‌های خارجی

 19. رویترز: قیمت بنزین در آمریکا امروز 15 درصد افزایش یافت

 20. کیفرخواست راننده جنجالی پورشه صادر شد

 21. یک اصلاح‌طلب: به جای روحانی بودم، استعفا می‌دادم

 22. سرویس‌های ارزش افزوده تعطیل می‌شوند؟  

 23. غرامت ۲۱ میلیارد تومانی برانکو پرداخت شد

 24. ترامپ: ترجیح می‌دهم با روحانی دیدار نکنم

 25. ۱۰ مورد از عجیب‌ترین قوانین آمریکا

پربحث‌های دیروز

 1. رخصت ولی الله سیف برای ورود به گود «زورخانه»

 2. رهبر انقلاب: مذاکره یعنی نمایش موفقیت آمریکا/ فشار حداکثری در مقابل ملت ایران پشیزی نمی‌ارزد/ نباید کارهای کشور را به نشست و برخاست با دیگران موکول کرد

 3. آیا روحانی هم به دیدار با ترامپ نیاز دارد؟!

 4. تصویری از کودک جان باخته در ورزشگاه آزادی  

 5. واکنش پادشاه عربستان به حملات آرامکو: توانایی مقابله را داریم و قادر هستیم به این اقدامات پاسخ دهیم

 6. پنکه حسن روحانی در ترکیه  

 7. ادعای واهی عربستان علیه ایران: در حملات اخیر به پالایشگاه‌ها از سلاح ایرانی استفاده شده!

 8. دستگیری اراذل و اوباش شهر تهران  

 9. واکنش «محمدعلی الحوثی» به سخنان «پوتین»

 10. کارنامه امیدبخش قوه قضائیه در ۲۰۰ روز اخیر

 11. ترامپ: دنبال رویارویی نظامی با ایران نیستیم/ به نظر می‌رسد ایران مسئول حمله به تأسیسات نفتی عربستان است

 12. مایک پنس: آماده دفاع از متحدان منطقه‌ای خود هستیم

 13. بیانیه «مهم» انصارالله در رد محکومیت‌های بین‌المللی علیه حمله آرامکو

 14. واکنش وزیر بهداشت به موضوع «فرار مالیاتی» پزشکان

 15. ترامپ: سعودی‌ها برای تامین امنیت خود باید پول بیشتری بدهند

 16. محسن رضایی: روزی می‌رسد که ترامپ را محاکمه می‌کنیم/ روحانی نباید به ترامپ جز با مشت گره کرده نگاه کند

 17. شکاف میان مردم و دولت آمریکا / رویای «لینکلن» تعبیر نشد

 18. واکنش نمکی به موضوع «فرار مالیاتی» پزشکان

 19. دادستان تهران: بیش از ۱۰۰ هزار خودرو سایپا و ایران‌خودرو نزدیک به شش ماه در پارکینگ‌ها بلاتکلیف مانده

 20. مرگ یک پسر بچه‌ ساله در ورزشگاه آزادی بر اثر برق‌گرفتگی/ "مقصر" کیست؟

 21. اسلحه عجیب اراذل و اوباش تهرانی!  

 22. بازتاب بیانات رهبر انقلاب درباره مذاکره با آمریکا در رسانه‌های خارجی

 23. رویترز: قیمت بنزین در آمریکا امروز 15 درصد افزایش یافت

 24. کیفرخواست راننده جنجالی پورشه صادر شد

 25. یک اصلاح‌طلب: به جای روحانی بودم، استعفا می‌دادم

پربحث‌های هفته

 1. دختران آبی و سیاست‌های زرد! ...

 2. واکنش دختر سردار سلیمانی به هتاکی یک بازیگر و ماجرای دختر آبی  

 3. پناهیان و ماجرای بنشین و بفرما و بتمرگ!...

 4. آیا سخنان پناهیان درباره شفافیت مجلس اشتباه بود؟

 5. ایران باید فورا از برجام و NPT خارج شود

 6. تاملی دوباره بر حاشیه‌های یک خودسوزی ؛ پوپولیست نباشیم

 7. یک عکس؛‌ یک شرح | یقه‌های سفید در پوشش چادر سیاه؟!

 8. زنان را به استادیوم راه بدهید

 9. اظهارات پدر ٰ«سحر خدایاری»/ اجازه سو استفاده به دیگران نمی‌دهم

 10. شهردار اسبق صدرا از ایران فرار کرد/ تلاش برای بازگرداندن متهم از طریق اینترپل

 11. پزشکیان: پناهیان وجناحش در مطالبه شفافیت دنبال بهره برداری سیاسی اند

 12. در باب اپوزیسیون‌نمایی مسئولان!...

 13. تردد خودروهای پلاک شهرستان در تهران سهیمه‌بندی شود/ غیر تهرانی‌ها عامل نیمی از ترافیک پایتخت

 14. احمد توکلی: باید یک نهاد مستقل برای مبارزه با فساد تشکیل شود/ فساد شکل گرفته سازمان یافته است

 15. آخرین تصویر علیرضا فغانی قبل از ترک‌ ایران  

 16. به چه زبانی بگویند شکست خوردیم!

 17. دستور بازداشت هنرپیشه هتاک صادر شد

 18. مشروح جلسه دادگاه شبنم نعمت‌زاده/ فعالیت غیرقانونی و کسب ۱۸۰۰ میلیارد مال نامشروع/ ماجرای بدهی ۱۰۰ میلیاردی به شستا

 19. اسدالله عسگراولادی درگذشت

 20. سناتور آمریکایی: ترامپ با پیشنهاد مکرون برای حفظ برجام موافقت کرد

 21. یک شبه "۷۰۰۰۰ پزشک" به آمار پزشکان اضافه شد!

 22. خداحافظی غم‌انگیز با علیرضا فغانی

 23. توکلی: به جای کارگران هفت‌تپه، اول سراغ خائنانی بروید که ارز و طلا و کارخانه‌های ملت را به تاراج داده‌اند

 24. دفاعیات نعمت‌زاده: پدرم وزیر بود اما ۵ سال بیکار بودم/ کاملا قانونمند کار کرده‌ام/ اتهام اکتسابی را قبول ندارم

 25. گستاخی سناتور آمریکایی؛ باید به پالایشگاه‌های ایران حمله شود

پربحث‌های اخیر

 1. قیمت دفتر دانش‌آموزی اعلام شد

 2. قرارداد ۴۰۰ میلیارد دلاری ایران و چین شایعه بود؟

 3. افزایش جزئی قیمت سکه در بازار / دلار ۱۱۴۰۰ تومان شد

 4. فاصله زیاد حداقل دستمزد با معیشت کارگران

 5. چه کسانی باید منتظر حذف یارانه‌ها باشند؟

 6. قیمت سبد نفتی اوپک به مرز ۶۷ دلار رسید

 7. مشاغلی که باید سامانه صندوق فروش نصب کنند؛ از وکلا و دفاتر استاد تا مشاوران

 8. مرغ چقدر قیمت خورد؟

 9. معاون بانک مرکزی برکنار شد

 10. راه حل وزیر نیرو برای تامین آب صنعت

 11. تلاش هند برای افزایش واردات نفت از روسیه

 12. قیمت خودروهای سایپا در بازار

 13. قیمت محصولات ایران‌خودرو در بازار

 14. موافقت رهبری با برداشت ۳۰۰ میلیون دلار از صندوق توسعه ملی برای راه‌آهن زاهدان

 15. جدول/ قیمت خودرو‌های پرفروش بازار  

 16. شاخص بورس ۳۸۳۴ واحد افت کرد

 17. از طرح ساماندهی بازار خودرو چه خبر؟!

 18. تغییرات جدید در نحوه خرید بنزین در راه است

 19. راه‌اندازی خط اعتباری ۴۰۰میلیارد دلاری ایران و چین

 20. اقتصاد دنیا بدون نفت خلیج فارس چقدر دوام می‌آورد؟

 21. صادرات نفت سبک عربستان متوقف شد

 22. قیمت دلار و یورو در صرافی‌ها + جدول

 23. فریب پیامک‌های کارت سوخت را نخورید

 24. کاهش ۷ درصدی واردات در ۵ ماهه امسال

 25. یارانه‌ها امشب واریز می‌شود

پربحث‌های دیروز

 1. قیمت دفتر دانش‌آموزی اعلام شد

 2. قرارداد ۴۰۰ میلیارد دلاری ایران و چین شایعه بود؟

 3. افزایش جزئی قیمت سکه در بازار / دلار ۱۱۴۰۰ تومان شد

 4. فاصله زیاد حداقل دستمزد با معیشت کارگران

 5. چه کسانی باید منتظر حذف یارانه‌ها باشند؟

 6. قیمت سبد نفتی اوپک به مرز ۶۷ دلار رسید

 7. مشاغلی که باید سامانه صندوق فروش نصب کنند؛ از وکلا و دفاتر استاد تا مشاوران

 8. مرغ چقدر قیمت خورد؟

 9. معاون بانک مرکزی برکنار شد

 10. راه حل وزیر نیرو برای تامین آب صنعت

 11. تلاش هند برای افزایش واردات نفت از روسیه

 12. قیمت خودروهای سایپا در بازار

 13. قیمت محصولات ایران‌خودرو در بازار

 14. موافقت رهبری با برداشت ۳۰۰ میلیون دلار از صندوق توسعه ملی برای راه‌آهن زاهدان

 15. جدول/ قیمت خودرو‌های پرفروش بازار  

 16. شاخص بورس ۳۸۳۴ واحد افت کرد

 17. از طرح ساماندهی بازار خودرو چه خبر؟!

 18. تغییرات جدید در نحوه خرید بنزین در راه است

 19. راه‌اندازی خط اعتباری ۴۰۰میلیارد دلاری ایران و چین

 20. اقتصاد دنیا بدون نفت خلیج فارس چقدر دوام می‌آورد؟

 21. صادرات نفت سبک عربستان متوقف شد

 22. قیمت دلار و یورو در صرافی‌ها + جدول

 23. فریب پیامک‌های کارت سوخت را نخورید

 24. کاهش ۷ درصدی واردات در ۵ ماهه امسال

 25. یارانه‌ها امشب واریز می‌شود

پربحث‌های هفته

 1. یک عکس؛‌ یک شرح | یقه‌های سفید در پوشش چادر سیاه؟!

 2. نامه زاکانی به رئیس قوه قضائیه؛ سیاست های غلط دولت بیشتر ذخایر ارزی را بر باد داد/ برای ده ها میلیارد دلار دادخواهی کنید

 3. با زندگی مردم چه کردیم؟/ آرزویی که بی‌خانمان‌ها باید به گور ببرند+ نمودار

 4. درآمد روزانه صد هزارتومانی جوان لیسانسه از فروش سبزی با فرغون

 5. جزئیات انتقال آب دریای عمان به ۳ استان شرقی کشور

 6. جزئیات واردات کالا‌های اساسی با ارز ۴۲۰۰ تومانی/ ارزی که مشکل ساز شد!

 7. چه مجازاتی در انتظار پزشکان فراری از کارتخوان است؟

 8. با ۳۰۰ میلیون می‌توان در تهران خانه‌ خرید؟ / آینده بازار مسکن چگونه است؟

 9. برای خانه‌های ۳۰ متری در تهران تقاضا وجود دارد؟

 10. پیشنهاد افزایش ۱۰۰ درصدی حق کمیسیون مشاوران املاک!

 11. فروش سیمان صادراتی ۷۰ دلاری به قیمت ۲۰ دلار

 12. ورود ۳ خودروی جدید به بازار تا پایان سال؛ وعده‌ای که عملی می‌شود؟

 13. واردات برنج همچنان ممنوع است

 14. ریزش سراسری معاملات مسکن/ آرامش بازار مشروط است

 15. آنچه باید درباره آرامکوی عربستان، بزرگترین شرکت نفت جهان بدانید

 16. جبل طارق: ایران تعهدات خود درباره کشتی آدریان‌دریا را نقض نکرده است

 17. اعلام شرایط فروش نقدی ۴ محصول سایپا

 18. سندی دیگر برای اثبات شکست تحریم‌های آمریکا

 19. سهم کارت سوخت جایگاهداران باز هم کم می‌شود؟

 20. جریان انحرافی در بازار مسکن

 21. قیمت دفتر دانش‌آموزی اعلام شد

 22. قیمت برق با حذف قبوض کاغذی تغییر می‌کند؟

 23. چرا دلار ارزان اما کالاها گران‌تر شدند؟

 24. از رئیس جدید سازمان خصوصی‌سازی چه خبر؟

 25. آیا پرداخت یارانه نقدی راهکار صحیحِ حمایت از اقشار ضعیف است؟

آخرین عناوین