ایرانی‌ها از چه زمانی پشت‌کنکوری شدند؟

گروه اجتماعی الف،   3980427129

داستان کنکور در ایران از وقتی شروع شد که همه می‌خواستند دکتر شوند! رقابت برای ورود به دانشکده پزشکی دانشگاه تهران پایه‌گذار امتحانی سراسری در ایران شد که زندگی نسل‌ها را تغییر داد و خاطره‌ها و نوستالژی‌های فراوان باقی گذاشت.

 تا دهه 40 شمسی هر دانشگاهی در ایران، شیوه‌ای متفاوت برای گزینش دانشجو داشت؛ امتحان یا مصاحبه علمی. دانشگاه‌ها محدود بودند و البته متقاضیان تحصیل هم محدود؛ دانشگاه تهران، دانشگاه پلی تکنیک (امیرکبیر فعلی)، دانشگاه ملی (شهید بهشتی فعلی)، فردوسی مشهد، جندی‌شاپور اهواز (شهید چمران فعلی) و دانشگاه پهلوی (دانشگاه شیراز فعلی) بودند و ظرفیت‌هایی که تکمیل نمی‌شد. تا اینکه به‌تدریج تقاضای ورود به دانشگاه افزایش یافت و شرایط تغییر کرد. کنکور آمد و ماندگار شد. بزرگ‌ترین رویداد علمی کشور رقابتی است همگانی که استعدادها را در دورافتاده‌ترین نقاط ایران نیز شناسایی می‌کند و شاید مزیت مهم و دلیل ماندگاری‌اش همین باشد.

این روزها که داوطلبان ورود به دانشگاه‌ها منتظر اعلام نتایج هستند مروری کرده‌ایم بر کارنامه 56 ساله کنکور!

سال 42؛ نخستین کنکور ایرانی

پزشکی اولین رشته‌ای بود که در دانشگاه‌های ایران پرطرفدار شد. نخستین بار در دانشکده پزشکی دانشگاه تهران به دلیل تعداد زیاد متقاضیان امتحانی هماهنگ برگزار شد. بعد دانشکده‌های حقوق و فنی نیز امتحان ورودی برگزار کردند. شرایط چنین بود که اغلب متقاضیان ورود به دانشگاه ابتدا در امتحان دانشکده پزشکی شرکت می‌کردند و اگر قبول نمی‌شدند، می‌رفتند سروقت باقی رشته‌ها و دانشکده‌ها. سال‌ها وضعیت بر همین منوال بود تا اینکه در سال 1341 قرار شد امتحانی سراسری برای دانشگاه‌ها برگزار شود. مشکل این بود که متقاضیان باید بارها از سراسر ایران به تهران و سایر شهرها سفر می‌کردند تا در امتحانات دانشکده‌های مختلف شرکت کنند. برای رفع این مشکل و با ایده برگزاری امتحانی با کیفیت بالاتر برای تعیین دقیق‌تر سطح علمی افراد نخستین امتحان سراسری دانشگاه‌ها در سال 1342 برگزار شد؛ نخستین کنکور ایرانی. این کنکور را هیات مسابقات وردی دانشگاه‌ها برگزار می‌کردند؛ هیاتی تازه تأسیس از اساتید و مسئولان دانشگاه‌های ایران. اما شیوه برگزاری کنکور و مشکلاتی که برای هماهنگی‌ها پیش آمد با انتقاد جامعه علمی مواجه شد و دوباره وضعیت به روال سابق بازگشت.

کنکور با سوالات جواب کوتاه!

در دهه 40 دانشگاه‌های جدیدی از راه رسیدند؛ ازجمله دانشگاه صنعتی آریامهر (شریف فعلی) و دانشگاه رضائیه (ارومیه فعلی). تب تحصیلات دانشگاهی هم در جامعه مدام بالا می‌رفت و کنکور سراسری همچنان روشی مناسب برای پذیرش دانشجو به نظر می‌رسید. با تأسیس وزارت علوم و راه‌اندازی واحدی با نام مرکز آزمون‌شناسی در سال 1347 دوباره برگزاری کنکور سراسری در دستور کار قرار گرفت؛ اتفاقی که سال 1348 رخ داد. صبح چهارشنبه 15 مرداد سال 48 کنکوری با شرکت 47 هزار و 703 نفر برگزار شد؛ 12 دانشگاه بود با 30 رشته تحصیلی. این آزمون به‌صورت سؤالات پاسخ کوتاه (به جای تستی) برگزار شد و داوطلبان همزمان با آزمون 10 رشته را انتخاب کردند. نکته مهم اینکه منابع سؤالات ناشناخته بود و داوطلبانی که از امتحان بیرون آمدند نخستین نسل ایرانی‌هایی بودند که سختی کنکور را درک کردند! ازآن‌پس کنکور به‌طور مرتب برگزار شد و به همین دلیل آزمون سراسری سال 48 نخستین کنکور ایران معرفی می‌شود.

کنکور 57

سال 1354 به جای مرکز آزمون‌شناسی، سازمان سنجش آموزش کشور تأسیس شد تا کنکور وارد مرحله‌ای جدید شود. از آن سال معدل امتحانات نهایی ششم متوسطه و نوع مدرک (دیپلم ریاضی، طبیعی و ادبی)، جنسیت، وضعیت نظام‌وظیفه و سهمیه منطقه نیز در قبولی کنکور تأثیر داشت. البته در سال 57 این شرایط دیگر اعمال نشد. کنکور آن سال کنکوری بود در بحبوحه تحولات انقلابی. آن سال‌ها 170 هزار دانشجو داشتیم که در 150 رشته، تحصیل می کردند. کنکور در سال 58 هم اجرا شد ولی پس‌ازآن برای انقلاب فرهنگی، دانشگاه‌ها تعطیل شدند و کنکور هم.

دانشگاه‌های جدید آمدند

سال 61 دوباره کنکور آمد و فقط برای رشته‌های پزشکی، فنی و مهندسی، کشاورزی، الهیات و معارف اسلامی برگزار شد. سهمیه ها نیز از همین سال آمدند؛ سهمیه مناطق، رزمندگان و...

دانشگاه آزاد هم در همین سال تأسیس شد و کنکوری با حضور 32 هزار نفر در شهرهای بزرگ ایران برگزار کرد. در این کنکور 3 هزار نفر برای تحصیل در 9 رشته برگزیده شدند. طی سال‌های بعد ظرفیت دانشگاه‌های دولتی و تعداد رشته‌ها افزایش یافت و کنکور مدام به مسابقه ای بزرگ‌تر و حساس‌تر تبدیل می‌شد. به دلیل تقاضای فزاینده برای ورود به دانشگاه نیز به‌تدریج دانشگاه‌های پیام نور، شبانه، غیرانتفاعی و مراکز تربیت‌معلم به ظرفیت پذیرش دانشجو افزود و کنکور هرسال با داوطلبان بیشتر برای تحصیل در رشته‌های بیشتر برگزار شد.

سالی یک میلیون داوطلب!

رکورد تعداد داوطلبان در سال 1381 شکست؛ یک‌میلیون و 800 هزار نفر. در واقع سال‌های 79 تا 82 را به دلیل تعداد زیاد داوطلبان سخت‌ترین دوره‌های کنکور می‌دانند. پس‌ازآن هرسال حدود یک‌میلیون نفر در کنکور شرکت می‌کنند؛ کمی بیشتر یا کمتر. البته ظرفیت پذیرش دانشجو نیز به تدریج افزایش یافته است. در کنکور امسال یک‌میلیون و 119 هزار نفر شرکت کرده‌اند.

نظام قدیم؟ نظام جدید؟

همین‌طور که دانشگاه‌ها و رشته‌های تحصیلی زیاد می‌شد دردسرهای جدیدی هم رخ می‌داد. از همه مهم تر مشکلات مربوط به دوری راه دانشجویان از محل زندگی شان و دردسرهای سکونت دانشجویی در شهرهای کوچک و بزرگ ایران. از سال 71 امکان انتخاب دانشجو در بیشتر رشته‌ها به‌صورت بومی و بر اساس تقسیم‌بندی استان، ناحیه و قطب آموزشی انجام شد و تعداد رشته‌های قابل انتخاب نیز از 150 رشته به 100 رشته کاهش یافت. سال 75 دیپلمه‌های نظام جدید رسیدند پشت دروازه دانشگاه ها و کنکور 2 مرحله‌ای شد. سال بعد کنکور فقط برای نظام قدیمی‌ها 2 مرحله‌ای بود. از سال 77 نیز کنکور در یک مرحله و در 5 گروه علوم ریاضی و فنی، علوم تجربی، علوم انسانی، زبان‌های خارجی و هنر برگزار می‌شود. از سال 92 کنکور سراسری و کنکور دانشگاه آزاد با هم ادغام شد تا همچنان یک کنکور بزرگ و سرنوشت ساز داشته باشیم! ایران حالا 2570 دانشگاه دارد با حدود 3 میلیون و 800 هزار دانشجو.

دیدن نخبگان در روزنامه‌!

امتحان کنکور برای نسل‌های مختلف ایرانیان خاطره ساز بوده است؛ دست‌کم خاطره‌های شخصی به جای گذاشته است. اما خاطره‌های جمعی هم هستند و از همه جالب تر اینکه یک روز در سال جلوی دکه‌های روزنامه فروشی صف می‌شد و آن روز اعلام نتایج کنکور بود. خیلی‌ها هم ذوق داشتند که اگر بشود، نام اقوام و دوستانشان را زودتر در روزنامه ببینند و بتوانند مژدگانی بگیرند. از همه نوستالژیک‌تر اینکه عکس نفرات اول کنکور در صفحه اول روزنامه‌ها چاپ می‌شد و دیدن عکس این نخبگان و دانستن نامشان برای خیلی‌ها جذاب بود. حتی تا مدت‌ها روزنامه مربوط به برگزیدگان کنکور دست به دست می شد و نام این افراد در جامعه و در میان مردم عادی مطرح بود و تکرار می‌شد.

زایمان به وقت کنکور!

در برخی دوره‌های برگزاری کنکور اتفاقات جالبی رخ داده است. اتفاقاتی که امروزه زود تیتر یک رسانه ها و بحث داغ فضای مجازی می شود و در گذشته و در غیاب رسانه های اجتماعی مدت ها دهان به دهان می گشت. در سال 94 برادران دوقلوی شیرازی در کنکور رتبه 5 و 6 را در گروه علوم تجربی به دست آوردند. موضوعی که به بحث عمومی درباره شباهت های فکری و روحی دوقلوها دامن زد. یکی از اتفاقات جالب نیز درد زایمان یک مادر مریوانی در جلسه کنکور سال 97 بود که سوژه داغ فضای مجازی شد. این مادر از جلسه کنکور به بیمارستان منتقل و فرزند کنکوری اش! را به دنیا آورد.

کنکور می رود؟

کنکور علاوه بر ایران در چین، کره جنوبی، ترکیه، روسیه، فرانسه و اسپانیا نیز برگزار می‌شود. چینی‌ها بزرگ‌ترین کنکور جهان را دارند با 10 میلیون داوطلب! با این حال چون اغلب دانشگاه‌های معتبر دنیا از طریق آزمون ورودی اختصاصی دانشجو می‌پذیرند چند سالی است زمزمه برچیده شدن کنکور به گوش می‌رسد ولی به نتیجه نمی‌رسد. به ویژه آنکه با وجود افزایش ظرفیت دانشگاه‌ها اما هنوز رشته‌های پرطرفدار در ایران زیادند و رقابت شدیدی هم هست برای تحصیل در دانشگاه‌های دولتی.

منبع:فارس

عناوین مرتبط

پربحث‌های امروز

 1. ارتباط ازدواج و حجاب جوانان

 2. واکنش احمد توکلی به اختلافات «آملی‌لاریجانی» و «یزدی»

 3. صدایش را در نیاورید، مصلحت نیست!

 4. یادداشت حسین شریعتمداری خطاب به آیات یزدی و آملی لاریجانی

 5. توصیه مکارم شیرازی به حواشی اخیر آملی و یزدی: به این وضع خاتمه دهید

 6. واکنش‌ها به نامه‌ای که باید سربسته می‌ماند

 7. ربیعی: مدیرعامل ایران خودرو به دلیل افزایش قیمت‌ها برکنار شد/ سیف و عراقچی مدیران سالم و پاک هستند!

 8. ادعای عليزاده ‌طباطبایی: نجفی مرتکب قتل نشده/ استاد با سلاحی به قتل رسيده که سلاح نجفی نيست

 9. نجفی به حکم قصاص اعتراض کرد/ ارجاع پرونده به دیوان‌عالی کشور

 10. ۲ مدیر ارشد ایران خودرو بازداشت شدند

 11. انتقاد معاون رئیس‌جمهور از آمارهای «فرار مغزها»/ بازگشت ۱۳۰ دانشجوی ایرانی از ۱۰۰ دانشگاه برتر/ قوانین ایران ضامن واردات است+ فیلم

 12. واکنش سخنگوی دولت به ادعاهای مازیار ابراهیمی

 13. حفظ کیفیت کشورداری در شرایط تحریم و فشار / تحلیلی بر20 طرح کاربردی

 14. احمد توکلی :اشرافیت، وصله ناجور انقلابی‌گری است

 15. واکنش کدخدایی به مشاجره دو فقیه شورای نگهبان: دشمنان طمع نکنند؛ اعضای شورا با هم برادرند

 16. تی آر تی: عربستان و متحدانش عامل بی ثباتی در خاورمیانه

 17. حذف یارانه نقدی پردرآمدها به کجا رسید؟

 18. چرا قلیان همچنان پر طرفدار است؟

 19. لزوم تسریع در تخلیه کالاهای اساسی از بنادر کشور

 20. پایان اولین جلسه دادگاه گروه جهانبانی در پرونده بانک سرمایه

 21. برنامه‌های وزات اقتصاد برای خصوصی‌سازی

 22. علت ۷۰ درصد تصادفات در تهران اعلام شد

 23. قانونگذاری آزمایشی درست یا غلط؟

 24. قیمت برنج طی یک سال ۱۰۰ درصد گران شد

 25. فتاحی: ورزشگاه‌ها تا چهارشنبه آماده میزبانی از لیگ می‌شوند

پربحث‌های دیروز

 1. پاسخ آملی لاریجانی به ادعاها و اتهامات اخیر/ از هیچ متخلف و فاسدی حمایت نکرده و نخواهم کرد/هیچگاه نگفته ام نجف می روم

 2. هشدار توکلی به مسئولان نظام درباره رشد حاشیه‌نشینی در کشور/ صدای «هل من ناصر» مستأجران و مستمندان را بشنویم

 3. صدور گواهینامه رانندگی موتور برای زنان از نگاه یک حقوقدان

 4. عراقچی: مداخله در بازار ارز با دستور رئیس‌جمهور انجام شد/ دولت وقوع بحران ارزی را باور نمی‌کرد/ تایید صلاحیت سالار آقاخانی توسط وزارت اطلاعات

 5. تصویر دیده نشده از دیوار کشی رئیسی  

 6. اینستاگرام چطور باعث "احمق‌پروری" در جامعه شده است؟

 7. حذف صفر از پول ملی علاج تورم نیست/ دولت با ارائه لایحه حذف ۴ صفر وقت مجلس را نگیرد

 8. چرا کارها و اقدامات رئیسی مورد توجه قرار گرفته است؟

 9. چراغ جادوی ۶۸ هزار میلیاردی وزارت نفت/ صندوق‌های نفت حیاط خلوت بازنشسته‌هاست؟

 10. راه مواجهه با دزد جدید «گریس» چیست؟

 11. به منظور صیانت از بیت‌المال؛ وزیر نفت بخشنامه تقویت پایش داخلی مالی را ابلاغ کرد

 12. احتمال ممنوعیت تحصیل فرزندان مسئولان در خارج کشور

 13. دستور رئیس جمهور برای انتشار حقوق مدیران

 14. ممنوع التصویر شدن در صداوسیما چگونه است؟  

 15. دستگیری سه شرور شمشیری   

 16. راست و دروغ قطعی اینترنت/ پای شبکه ملی اطلاعات در میان است؟

 17. بصير و آراسته، بدون عينك، بدون ريش پروفسوري

 18. رئیس بانک مرکزی: تلاش می‌کنیم رشد نقدینگی را کنترل کنیم/ همه کمک کنند تا شرایط اقتصادی بهبود یابد

 19. آذری جهرمی: تلاشم را کردم، مردم قضاوت کنند/ هنوز به رفع فیلتر امید دارم/ معطل قانون نمی‌مانم

 20. فرمانده نیروی دریایی سپاه: اگر حادثه‌ای در خلیج فارس رخ دهد، کشورهای منطقه از تشنگی می‌میرند

 21. هدیه رهبر انقلاب به مردم تهران

 22. نامه زاکانی به رئیسی و اعلام جزئیاتی از تبانی طبری و برخی چهره‌های امنیتی‌

 23. احسان علیخانی: عصر جدید سخت‌ترین کار عمرم بود

 24. اختلاف درآمد ۱۰ هزار دلاری مردان نسبت زنان در آمریکا

 25. تحرکات محرمانه «باند نیویورک» در جاده چالوس + تصاویر

پربحث‌های هفته

 1. بالاخره در مساله حجاب چه کنیم؟

 2. خانواده «میترا استاد» رضایت دادند/ رهایی «نجفی» از قصاص

 3. اي كاش ظريف زودتر تحريم مي‌شد!

 4. تذکاری بر یک برداشت غلط از باوری درست درباره حکومت دینی

 5. پوری حسینی رئیس سابق سازمان خصوصی سازی بازداشت شد

 6. پاسخ آملی لاریجانی به ادعاها و اتهامات اخیر/ از هیچ متخلف و فاسدی حمایت نکرده و نخواهم کرد/هیچگاه نگفته ام نجف می روم

 7. متهم ردیف اول در توزیع ارزهای بانک مرکزی فرار کرد/ پلیس دستگیر می کند اما بانک مرکزی باعث آزادی اش شد

 8. هشدار توکلی به مسئولان نظام درباره رشد حاشیه‌نشینی در کشور/ صدای «هل من ناصر» مستأجران و مستمندان را بشنویم

 9. توپی که پزشکان به زمین مشاغل دیگر می‌اندازند

 10. ارتباط ازدواج و حجاب جوانان

 11. هزینه ۳ هزار میلیارد تومانی برای طراحی صندوق پژو ۲۰۶ / طراحی ۱۲۰ میلیارد تومانی سمند!

 12. صدور گواهینامه رانندگی موتور برای زنان از نگاه یک حقوقدان

 13. یک سال و نیم در ملایر به دنبال رادیولوژیست گشتیم؛ نبود/ طرح افزایش ظرفیت رشته های پزشکی باید در اولویت قرار بگیرد

 14. چرخش ظریفانه از برجام!...

 15. روحانی: اون ۹۸ که ما می‌خواستیم این ۹۸ نیست   

 16. نفتکش ایرانی در جبل الطارق با وجود مخالفت آمریکا آزاد شد

 17. برنامه ایران در جنگ با آمریکا؛ غرق کردن ناو هواپیمابر با موشک‌های کوتاه برد فتح مبین

 18. فرصت جدید جلب احترام جهاني برای نیروی دریایی ايران

 19. عراقچی: مداخله در بازار ارز با دستور رئیس‌جمهور انجام شد/ دولت وقوع بحران ارزی را باور نمی‌کرد/ تایید صلاحیت سالار آقاخانی توسط وزارت اطلاعات

 20. رئیس سازمان حج‌: ادعای برادر شهید رکن‌آبادی دروغ محض است

 21. دولت هند ضرب‌الاجل دو ساعته‌ به شیخ زکزاکی داد

 22. واکنش‌ها به اظهارات منتسب به آیت‌الله یزدی/ سوال محمود صادقی درباره دلیل آزادی فرمانده عملیات ترور/دفاع یک اصلاح طلب از آیت‌الله مصباح یزدی

 23. اتاق رو به کعبه شبی ۳۰۰ میلیون تومان!

 24. دریاسالار آمریکایی: ایران در جنگ نامتقارن قابلیتی قوی و استثنائی دارد

 25. واکنش احمد توکلی به اختلافات «آملی‌لاریجانی» و «یزدی»

پربحث‌های اخیر

 1. نجفی به حکم قصاص اعتراض کرد/ ارجاع پرونده به دیوان‌عالی کشور

 2. انتقاد معاون رئیس‌جمهور از آمارهای «فرار مغزها»/ بازگشت ۱۳۰ دانشجوی ایرانی از ۱۰۰ دانشگاه برتر/ قوانین ایران ضامن واردات است+ فیلم

 3. چرا قلیان همچنان پر طرفدار است؟

 4. پایان اولین جلسه دادگاه گروه جهانبانی در پرونده بانک سرمایه

 5. قانونگذاری آزمایشی درست یا غلط؟

 6. ترافیک سنگین در محور کرج - چالوس

 7. آشنایی با انواع کرکره برقی شفاف و سایبان برقی

 8. بزرگترین باند قاچاق مواد مخدر در جنوب کشور منهدم شد

 9. رئیسی: خسارت توقیف نفتکش ایرانی باید دریافت شود/ یقه‌سفیدها برای خود خط قرمز قائل نباشند

 10. فیلم کشتن سگ‌ها مربوط به سال ۹۶ است

 11. تصمیم پلیس برای توقف شماره‌گذاری پراید

 12. آخرین خبر از پرونده سکه ثامن

 13. نواب صفوی: متهمان حادثه اتوبوس دانشگاه به حبس محکوم شدند

 14. کیفرخواست باند جهانبانی قرائت شد

 15. پیش‌بینی باران تا ۵ شنبه

 16. روایت اژه‌ای از عرضه ۶۰ تن طلا در بازار و خریداری آن با تسهیلات ویژه بانکی

 17. حکم پرونده واژگونی اتوبوس دانشگاه آزاد صادر شد

 18. موافقت رهبری با عفو و تخفیف مجازات تعدادی از محکومان

 19. توضیحات وزیر علوم درباره دانشمند زندانی در آمریکا

 20. ۸ دلیل مهاجرت و ترک وطن در سال گذشته

 21. مرز خسروی آماده پذیرایی از ۱.۲ میلیون زائر

 22. ازن درهوای تهران چطور اندازه‌گیری می‌شود؟

 23. حس ششم، خرافه یا واقعیت!

 24. "تنگه هلت" بکرترین تنگه ایران کجاست؟ + تصاویر

پربحث‌های دیروز

 1. هشدار توکلی به مسئولان نظام درباره رشد حاشیه‌نشینی در کشور/ صدای «هل من ناصر» مستأجران و مستمندان را بشنویم

 2. صدور گواهینامه رانندگی موتور برای زنان از نگاه یک حقوقدان

 3. راست و دروغ قطعی اینترنت/ پای شبکه ملی اطلاعات در میان است؟

 4. هدیه رهبر انقلاب به مردم تهران

 5. استقبال ۸۰ درصدی مردم از رسانه ملی / بیان حرف مردم عامل اعتمادسازی است

 6. محسنی اژه‌ای: مردم از ‌ناهنجاری‌ها ناراحت‌اند

 7. لاریجانی خواستار اجرای کامل قانون ایثارگران شد

 8. تلاش برای ممنوعیت کودک‌همسری در کشور

 9. پاسخ رهبر انقلاب به نامه رمزی یکی از اسرای دربند صدام  

 10. مهم‌ترین علل ناباروری در زنان چیست؟

 11. جلسه برخی مسئولان شهرداری تهران با دستفروشان مترو

 12. مرگ ۱۳ زائر حج در مکه و مدینه/ بازگشت ۴۳ زائر بیمار ایرانی از عربستان

 13. اندر مصائب رحم اجاره‌ای

 14. زن عامل قتل 4 نفر در ملایر دستگیر شد

 15. هشدار؛ خطر فرونشست در دشت‌ های تهران

 16. توصیه حجت الاسلام قرائتی به منبری‌ها

 17. پذیرش کنکوری‌های مجاز نشده و افراد ثبت‌نام نکرده در کنکور

 18. هزینه ثبت‌نام اربعین اعلام شد

 19. بیانیه ارتش بمناسبت سالروز شکست حصر پاوه

 20. صفحه رسمی اینستاگرام آمد نیوز توسط جوان کشاورز مینابی از دسترس خارج شد

 21. رئیس رسانه ملی: کمک به توسعه استان‌ها مهمترین وظیفه صدا و سیما است

 22. هوای تهران در آستانه شرایط نامطلوب/ دوشنبه آلوده در انتظار پایتخت

 23. بارندگی در غرب/ آخر هفته غبارآلود در مناطقی از کشور

 24. اعلام جرم علیه پوری حسینی

 25. از پرونده «حادثه اتوبوس علوم و تحقیقات» چه خبر؟

پربحث‌های هفته

 1. متهم ردیف اول در توزیع ارزهای بانک مرکزی فرار کرد/ پلیس دستگیر می کند اما بانک مرکزی باعث آزادی اش شد

 2. هشدار توکلی به مسئولان نظام درباره رشد حاشیه‌نشینی در کشور/ صدای «هل من ناصر» مستأجران و مستمندان را بشنویم

 3. توپی که پزشکان به زمین مشاغل دیگر می‌اندازند

 4. صدور گواهینامه رانندگی موتور برای زنان از نگاه یک حقوقدان

 5. یک سال و نیم در ملایر به دنبال رادیولوژیست گشتیم؛ نبود/ طرح افزایش ظرفیت رشته های پزشکی باید در اولویت قرار بگیرد

 6. رئیس سازمان حج‌: ادعای برادر شهید رکن‌آبادی دروغ محض است

 7. اژه‌ای: ‌فردی توانسته با بهانه‌ای ‌۳۸هزار سکه خریداری کند/ عمده ذخایر طلای کشور به‌دست خودمان بر باد رفته

 8. رتبه های برتر کنکور ، مدارس خاص و شاخص بی عدالتی آموزشی

 9. واکنش قاضی‌عسکر به ادعای «رکن‌آبادی»

 10. وعده دوباره پلیس برای توقف شماره گذاری خودروی پراید/ آیا این بار هم پیروزی از آن خودروسازان خواهد بود؟

 11. غلامی: صرفا به خاطر صندلی خالی دکتری، نمی‌توان دانشجوی فاقد صلاحیت علمی پذیرش کرد

 12. سیر نزولی مهاجرت نفرات‌ برتر کنکور و المپیادهای علمی از کشور

 13. «درد»های طرحی که قرار بود «درمان» کند...

 14. قوه قضائیه خود را زیر ذره‌بین می‌برد

 15. اما و اگرهای مخالفت 80 هزار دانشجو با افزایش ظرفیت‌ رشته‌های پزشکی

 16. گم شدن یک ایستگاه مترو در پایتخت + جزییات

 17. پدر طبیعت ایران درگذشت

 18. نامه ۷۹ تشکل دانشجویی به رئیسی: قوه قضائیه انحصار بازار وکالت را بشکند

 19. سخنگوی قوه قضائیه: نمی‌دانیم سالار آقاخان کجاست/ دادگاه سیف در حال برگزاری است

 20. راست و دروغ قطعی اینترنت/ پای شبکه ملی اطلاعات در میان است؟

 21. عضو مجمع تشخیص: کاهش جمعیت، فقر خانواده‌ها را رقم خواهد زد

 22. نامه 72 بسیج دانشجویی دانشگاههای کشور به رییسی /حق مردم در دسترسی به خدمات حقوقی و وکیل را تسهیل کنید

 23. نجفی به حکم قصاص اعتراض کرد/ ارجاع پرونده به دیوان‌عالی کشور

 24. هدیه رهبر انقلاب به مردم تهران

 25. انتقاد معاون رئیس‌جمهور از آمارهای «فرار مغزها»/ بازگشت ۱۳۰ دانشجوی ایرانی از ۱۰۰ دانشگاه برتر/ قوانین ایران ضامن واردات است+ فیلم

آخرین عناوین