فواید ادغام سازمان تحقیقات کشاورزی در وزارت علوم

مهدی علوی، گروه تعاملی الف،   3970703092 ۰ نظر، ۶ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار
فواید ادغام سازمان تحقیقات کشاورزی در وزارت علوم

امروزه تحقیقات کشاورزی در کشور ما اسیر موازی‌کاری، پراکندگی، تکرار و کمبود اعتبارات مالی است. برای رفع این مشکلات، تجمیع واحدهای تحقیقاتی مستقل در یک پیکره واحد برای مدیریت یکپارچه و کارامد پیشنهاد می‌گردد.


سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی که طی سال‌های اخیر نام‌های مختلفی به خود دیده، با دارا بودن سه وظیفه مهم پژوهش، آموزش و ترویج کشاورزی رسما در سال 1353 تاسیس شده است. این سازمان، بزرگترین سازمان تحقیقاتی کشور با حدود 2000 نفر هیئت علمی است و دامنه گسترده‌ای از موسسات ملی و استانی مانند پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی، موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی، موسسه تحقیقات گیاه پزشکی کشور، موسسه تحقیقات جنگل‌ها و مراتع و غیره را مدیریت می‌کند.

همه ایرانیان از خدمات این سازمان استفاده کرده‌اند. برای ملموس شدن اثر بخشی سازمان باید گفت، که هیچ ایرانی نیست که از واکسن‌های ساخت موسسه تحقیقات رازی و گندم و سایر محصولات اصلاح شده توسط موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه بذر و نهال استفاده نکرده باشد و یا هیچ کشاورز ایرانی نیست که از دستورالعمل‌های گیاه پزشکی موسسه تحقیقات گیاه پزشکی و دستورالعمل های تغذیه‌ای موسسه تحقیقات خاک و آب کشور بهره‌مند نشده باشد.

این سازمان دارای هزاران هکتار اراضی کشاورزی و باغات میوه، هزاران راس دام و مزارع پرورشی طیور و ماهی است. با این حال، به دلیل گستردگی این سازمان و موسسات تابعه در سراسر کشور و مشکلات ناشی از مدیریت این حجم انبوه از مراکز متنوع و نیز کمبود بودجه، آنگونه که شایسته است، امکان بهره‌برداری از امکانات آن وجود ندارد. امروزه بودجه سازمان تنها کفایت حقوق کارکنان را می‌دهد و بودجه‌های تحقیقاتی که موتور اصلی پیشرفت کشور و رفع مشکلات کشاورزی ایران است، بسیار محدود هستند. بدون وجود بودجه‌های تحقیقاتی کافی، چه انتظاری از محققان گمنام و پژوهشگران بی‌ادعای این مراکز می‌توان داشت؟ همچنین انجام بسیاری از تحقیقات کاربردی، نیازمند وجود دانشجویان جوان، خوش‌فکر و با انگیزه است، اما دسترسی به آن در موسسات تحقیقاتی کشاورزی با دشواری همراه است.

در حال حاضر در همه استان‌های کشور دانشگاه‌های استانی تاسیس شده‌اند و تقریبا همگی آن‌ها هم دارای دانشکده‌های کشاورزی هستند. امروزه دانشکده‌های کشاورزی صرفا به تولید فارغ‌التحصیل بیکار و بی‌تجربه کشاورزی مشغول هستند و بسیاری از آن‌ها حتی از داشتن اراضی لازم برای تربیت مهندسین کشاورزی محروم می‌باشند. نگاهی به طرح‌های اجرا شده در قالب پایان‌نامه‌های کارشناسی ارشد و دکتری دانشکده‌های کشاورزی نیز گویای جدا و دور بودن این دانشکده‌ها از نیازهای اصلی کشاورزی کشور است و به نظر می‌رسد دانشگاه‌ها با وجود داشتن بودجه قابل توجه، تنها تولید مقالات متنوع (هر چند بی‌کاربرد در اصلاح مشکلات کشاورزی کشور) و افزودن بر تعداد فارغ‌التحصیلان کشاورزی را هدف خود می دانند و توانایی استفاده از ثروت ارزشمند دانشجویان مستعد کشور را ندارند.

حل مشکلات امروز، محتاج راه‌حلی امروزی است. به نظر می‌رسد امروزه ساختار سازمان تحقیقات کشاورزی که برای رفع نیازهای 45 سال پیش طراحی شده بود، کارایی ندارد. از سویی دانشگاه‌ها نیز برای حل مشکلات کشاورزی کشور آنگونه که باید؛ مفید نبوده‌اند، به عنوان مثال انبوه دانشکده‌های کشاورزی و اساتید دانشگاهی تاکنون چه تعداد رقم زراعی، باغی یا دامی، واکسن یا سموم دفع آفات را به جامعه کشاورزی مملکت معرفی کرده‌اند؟

پیشنهاد اینجانب برای رفع مشکلات بخش کشاورزی، ادغام بخش‌های تحقیقاتی و هیئت علمی سازمان تحقیقات کشاورزی به همراه موسسات کنونی تخصصی در ساختار دانشکده‌های کشاورزی استانی است. به این وسیله مشکل عدم دسترسی موسسات تحقیقاتی کشاورزی غیرپایتخت‌ نشین به تجهیزات گران‌قیمت آزمایشگاهی و دانشجویان مستعد حل خواهد گردید. از سویی، با توجه به پراکندگی موسسات تحقیقاتی سازمان در همه استان‌ها، این مسئله موجب فشار ازدیاد نیروی انسانی به یک یا تعدادی دانشگاه نخواهد شد، اما می‌تواند با منتزع کردن بخش‌های آموزشی (که امروزه شامل آموزش ده‌ها هزار دانش‌آموز کارودانش و فنی‌حرفه‌ای می‌شود) و ترویجی (که هزاران کارمند و نیروی انسانی دارد) از بخش تحقیقات، باعث تمرکز بودجه‌ بر روی تحقیقات کاربردی گردد. از سویی دیگر با امکان دسترسی دانشگاه‌ها به اراضی و باغات و به‌کار‌گیری دانشجویان تحصیلات تکمیلی در اجرای طرح‌های کاربردی موسسات تخصصی کشاورزی، می‌توان بخش قابل ملاحظه‌ای از مشکلات کشاورزی کشور را حل نمود.

کاملا واضح و مشخص است که با روند کنونی، حل مشکلات بخش کشاورزی به کندی صورت می‌گیرد. سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی مانند مرد عیالواری است که از نگاهداری همسران و فرزندان متعدد خود در رنج است. از سویی دانشکده‌های کشاورزی نیز مانند ثروتمندانی هستند که از رفع احتیاجات ضروری مردمان شهر خود غافل شده‌اند و بیشتر به چشم و هم‌چشمی مشغولند (رقابت بر سر افزودن تعداد مقالات ISI و بیشتر شدن ضریب تاثیر (Impact factor) آن‌ها فارغ از این‌که برای رفع احتیاجات کشور مفید هستند یا خیر؛ بر همگان واضح است). امروزه مانند 50 سال پیش تعداد دانشکده‌های کشاورزی محدود به چند استان خاص نیست و باید این دانشکده‌ها که در همه استان‌ها قرار دارند، برای رفع نیازهای استانی و محلی همت کنند. در این شرایط جداکردن بخش تحقیقات از سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی و تجمیع محققان در یک ساختار واحد (دانشکده‌های کشاورزی) و الزام این دانشکده‌ها به اولویت دادن به مشکلات محلی (همانند موسسات تخصصی کشاورزی) ضروری است.

ادغام پیشنهاد شده بار مالی خاصی برای دولت ایجاد نمی‌کند، چون حقوق و مزایای هر دو گروه توسط دولت پرداخت می‌شود و استخدام جدیدی هم در کار نخواهد بود. مشکلاتی مانند کاهش سطح زیر کشت ناشی از خشکسالی، شوری آب و خاک و تحریم‌های بین المللی که تامین نیازهای غذایی مردم را با خطر مواجه کرده است، ایجاب می‌کند هر چه سریعتر برای اصلاح وضع موجود و تجمیع تمام توانمندی‌های تحقیقاتی کشور در یک پیکر واحد اقدام نمود. با تحقیقات پراکنده، موازی، تکراری‌ و جزیره‌ای کنونی، آینده بخش کشاورزی و بالطبع ایران در خطر است.

الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

وب‌گردی

کلاسی نوجاباما-JB97DH3بیمه azki

پربحث‌های اخیر

 1. از سرمایه‌های صدا و سیما درست استفاده کنیم/ نگاهی به حواشی این روزهای برنامه «نود»

 2. عراقچی در مجلس: بعضی از کشورهای دوست می‌گویند که اگر می‌خواهیم با شما مبادلات بانکی داشته باشیم، باید FATF را بپذیرید

 3. غائبین انقلاب

 4. اردوغان: قتل خاشقچی برنامه‌ریزی شده بود/ عاملان قتل باید در ترکیه محاکمه شوند

 5. تماس شبانه برخی نمایندگان از دفتر شهردار تهران برای جلوگیری از بازنشستگی افشانی

 6. نعمتی: اروپا قول داده از ۱۳ آبان موضوع سازوکارهای مالی را حل کند

 7. معاون ظریف در گفتگو با الف: ۱۳ آبان جز یک جنگ روانی هیچ چیزی نیست/ از رسانه‌ها گله‌مندیم ولی ناراحت نیستیم/ بزودی پیشنهادات اروپایی‌ها را دریافت خواهیم کرد

 8. تازه‌ترین هتاکی یک روزنامه اصلاح‌طلب + عکس

 9. ظریف در مجلس: اروپایی‌ها در CFT با ما همراه بودند/ در مهلت ۴ ماهه FATF باید سازوکاری تعیین شود و به تصویب نظام برسد

 10. ارجاع نامه دیده‌بان شفافیت و عدالت درباره سوابق تحصیلی در کنکور توسط واعظی

 11. نامه‌ای به منشی جهانگیری!  

 12. وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی: اولویتم «مسکن مهر» است

 13. ارسال پیامک به نمایندگان مجلس برای حمایت از وزیر پیشنهادی کار

 14. مخالفت وزارت ارتباطات با طرح جدایی مدیریت اینترنت از دولت

 15. توضیحات جهرمی درباره شیوه کلاهبرداری جدید از شهروندان

 16. رئیس اتاق بازرگانی ایران: قبول مسئولیت وزارت اقتصاد رفتن روی مین است

 17. تولید کلیه مصنوعی پوشیدنی امکان پذیر شد

 18. دزدان طلای کودکان دستگیر شدند

 19. گلزار و گودرزی بازیگران خوبی هستند اما مجری نه!

 20. توزیع بسته‌های حمایتی تکذیب شد + توضیحات

 21. آخرین جزئیات پرونده مرگ دکتر هکی

 22. وزیر اطلاعات خبر داد: شناسایی و انهدام ۳ تیم تروریستی در استان خوزستان

 23. تکه‌هایی از جسد خاشقچی در چاهی در محوطه کنسولگری عربستان پیدا شد

 24. جریمه ۷۲۶ میلیونی شرکت واردکننده موبایل

 25. جا خالی دادن ژنرال‌ها

پربحث‌های دیروز

 1. مهرداد حسیبی درگذشت

 2. از سرمایه‌های صدا و سیما درست استفاده کنیم/ نگاهی به حواشی این روزهای برنامه «نود»

 3. جهانگیری: در آینده با چالش بزرگی در صندوق‌های بازنشستگی مواجه خواهیم بود

 4. یارانه سال 89 الان چقدر می‌ارزد؟  

 5. عراقچی در مجلس: بعضی از کشورهای دوست می‌گویند که اگر می‌خواهیم با شما مبادلات بانکی داشته باشیم، باید FATF را بپذیرید

 6. غائبین انقلاب

 7. اردوغان: قتل خاشقچی برنامه‌ریزی شده بود/ عاملان قتل باید در ترکیه محاکمه شوند

 8. تماس شبانه برخی نمایندگان از دفتر شهردار تهران برای جلوگیری از بازنشستگی افشانی

 9. فرار از شفافیت فیش‌های حقوقی

 10. ماجرای بخشنامه ممنوعیت سفر به کربلا معلمان چه بود؟

 11. روایت تلخ پدری که پاهای دختر ۷ ساله‌اش را «فلج» کرد

 12. نعمتی: اروپا قول داده از ۱۳ آبان موضوع سازوکارهای مالی را حل کند

 13. معاون ظریف در گفتگو با الف: ۱۳ آبان جز یک جنگ روانی هیچ چیزی نیست/ از رسانه‌ها گله‌مندیم ولی ناراحت نیستیم/ بزودی پیشنهادات اروپایی‌ها را دریافت خواهیم کرد

 14. ثبت لحظات خاص زیر پرچم امام حسین علیه السلام +تصاویر

 15. تازه‌ترین هتاکی یک روزنامه اصلاح‌طلب + عکس

 16. ظریف در مجلس: اروپایی‌ها در CFT با ما همراه بودند/ در مهلت ۴ ماهه FATF باید سازوکاری تعیین شود و به تصویب نظام برسد

 17. ارجاع نامه دیده‌بان شفافیت و عدالت درباره سوابق تحصیلی در کنکور توسط واعظی

 18. نامه‌ای به منشی جهانگیری!  

 19. وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی: اولویتم «مسکن مهر» است

 20. معمای خودکشی‌ چند نوجوان تهرانی در یک شبانه روز

 21. بکارگیری نیروهای شرکت‌های خدماتی برای نگهبانی جرم است؟

 22. جمعیت ایران در سال 1430 چند نفر می‌شود؟  

 23. ارسال پیامک به نمایندگان مجلس برای حمایت از وزیر پیشنهادی کار

 24. مخالفت وزارت ارتباطات با طرح جدایی مدیریت اینترنت از دولت

 25. توضیحات جهرمی درباره شیوه کلاهبرداری جدید از شهروندان

پربحث‌های هفته

 1. یارانه‌ی هر فقیر ۴۵ هزارتومان، یارانه‌ی هر خودرو ۱.۳میلیون تومان در ماه

 2. حضور زنان در ورزشگاه آزادی هیچ توجیه شرعی ندارد

 3. شریعتمداری: صدای رسای فقرا و گروه‌های خاموش در دولت و نظام خواهم بود

 4. آقای رییس‌جمهوری! چرا نباید...

 5. عباس آخوندی استعفا داد + تصویر نامه

 6. تحلیل احمد توکلی از اثرات افزایش نرخ ارز بر اقتصاد ایران/ پول ملی در سه ماه ۱۰۰ درصد ارزش خود را از دست داد/ مهار بازار تنها کمتر از یک ماه ممکن است

 7. روحانی با پیشنهاد افزایش حقوق کارمندان موافقت کرد

 8. جایزه بی‌کفایت‌ترین وزیر جمهوری اسلامی   

 9. بنزین احتمالاً تا دو هفته آینده دو نرخی می‌شود

 10. آقای آخوندی کارنامه ۵ ساله وزارت خود را منتشر کنید/ عملکرد وزیر پرحاشیه؛ از هواپیماهای برجامی و مسکن اجتماعی تا اظهارنظرهای سیاسی/ آیا وزیر روحانی به خیابان بهشت می‌رود؟

 11. قیمت خودرو در سراشیبی سقوط/ دلالان هم فروشنده شدند!

 12. گاف بزرگ مسیح علی‌نژاد، او را مجبور به عذرخواهی کرد!+ فیلم

 13. آخوندی: ساخت خانه در بیابان مثل «مسکن مهر»، راه‌حل نیست

 14. دخیل بر آستان «سلبریتی»ها!

 15. برنامه «نود» امشب پخش نمی‌شود+ توضیحات شبکه سه

 16. روحانیت بیدار شوید، به فکر علاج بدبختی‌های مردم باشید  

 17. فرزند وزیر آموزش و پرورش چه می‌کند؟ خبرنگار، سرباز، طلبه یا معاون؟

 18. واکنش مطهری به دادستان کل درباره حضور زنان در ورزشگاه‌ها

 19. شریعتمداری: من را جای دیگر هم به کار نگیرید/ در چند ماه اخیر امتحان خوبی پس ندادیم

 20. نامه سرگشاده اساتید به شورای نگهبان درباره لایحه CFT

 21. مهرداد حسیبی درگذشت

 22. روحانی وزرای پیشنهادی خود را به مجلس معرفی کرد/ شریعتمداری، دژپسند، رحمانی و اسلامی برای ۴وزارتخانه خالی

 23. خداحافظی با وزیر پرحاشیه/ پشت پرده تلاش برای تخریب قالیباف/ سرانجام قباله اصلاح‌طلبی و اصلاح‌طلبان شناسنامه‌دار/ انتقاد زیباکلام از روحانی

 24. جلیلی: وعده هلو جواب نداد مردم را از لولو می‌ترسانند

 25. آمریکا با رب و روغن ما چه کار دارد؟

علی بابا-AL97AB1گوشی شاپ

آخرین عناوین