نامه‌ی احمد توکلی به شورای نگهبان/ ۱۸ اشکال به تبصره ۱۹ لایحه بودجه

گروه سیاسی الف،   3961220134 ۶ نظر، ۰ در صف انتشار و ۳ تکراری یا غیرقابل انتشار
نامه‌ی احمد توکلی به شورای نگهبان/ ۱۸ اشکال به تبصره ۱۹ لایحه بودجه

احمد توکلی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در نامه ای به اعضای شورای نگهبان در خصوص تبصره ۱۹ لایحه بودجه که به دولت اجازه می دهد هر طرح و پروژه ای را که صلاح دید بفروشد و این فروش فقط با تصمیم رئیس دستگاه قابل انجام است، ۱۸ اشکال را یاداور شد و خواستار توجه این نهاد به این اشکالات شد.

گفتنی است نامه دکتر  احمد توکلی چند روز پیش و در هنگام تصویب لایحه بودجه در مجلس و بررسی همزمان آن در شورای نگهبان نوشته و به شورای نگهبان ارسال گردید . و  اکنون بعد از اتمام بررسی لایحه بودجه از سوی شورای نگهبان، این نامه منتشر می شود.

به گزارش الف متن نامه احمد توکلی به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

برادران ارجمند اعضای محترم شورای نگهبان                                         

سلام علیکم                                                                                 

وظیفه دانستم که توجه شما بزرگان را به مطالب مهمی پیرامون تبصره ۱۹ بودجه مصوب مجلس جلب نمایم.

تبصره «۱۹» لایحه بودجه که تقریبا بدون تغییر معناداری در مجلس به تصویب رسید، احکامی را مقرر می‌دارد که با اصول قانون اساسی، سیاست‌های کلی نظام و سایر قوانین مصوب مجلس شورای اسلامی مغایرت دارد. بر اساس این تبصره، دولت اجازه می یابد هر نوع طرح و پروژه ای را که صلاح دید بفروشد. و این فروش فقط با تصمیم رئیس دستگاه قابل انجام است و تصویب که هیچ، حتی اطلاع هیئت وزیران لازم نیست. یا مشارکت کند، یا آن را برون سپاری نماید. مقصود از این اجازه بی حساب، چنانکه در متن تبصره تصریح شده است، سپردن «تمام یا بخشی از تکالیف و مسئولیت های خود[دولت]« به بخش خصوصی و تعاونی است. در قسمت دوم پیوست شماره «۱» لایحه بودجه تحت عنوان «طرح‌های مشارکت عمومی- خصوصی موضوع تبصره ۱۹»، فهرست بیش از ۵۰۰ طرح ارائه شده است. این ها زمینه های متنوعی را میپوشانند: برق، آب، راه آهن، راه، صنایع تبدیلی کشاورزی، گاز، تامین سرمایه، آبخیزداری، باغداری، شیر، گوشت، آبرسانی، شبکه آبیاری، قطار شهری، پسماند بیمارستانی، بیمارستان، خرید آمبولانس، مراکز فرهنگی و ورزشی و توانبخشی، مرکز نگهداری کودکان بی سرپرست و ناوگان هوایی. البته هر طرح و پروژه دیگری، در هر زمینه ای میتواند موضوع این حکم باشد. در هر مرحله ای که باشد، از طرح جدید آغاز نشده تا بنگاه در حال بهره برداری. طرح‌های مشمول این تبصره از امتیازاتی نظیر تسهیلات صندوق توسعه ملی، تامین مالی خارجی با تضمین دولت، تضمین خرید محصول، مشوق‌های مالیاتی و … برخوردار هستند.

طرح های دولت معمولا کالا یا خدمت ممتاز تولید میکنند؛ مانند آبخیزداری، بیمارستان و مراکز فرهنگی.یا زیربناها را تامین می نمایند مانند آب و برق و قطار شهری. در اقتصاد بخش عمومی نشان داده میشود که کالای ممتاز بدون حضور دولت، زیر نقطه بهینه تولید میشود و دسته ای از مردم از دایره مصرف کنندگان بیرون میمانند. زیربناها نیز بستر تولید ملی اند و در همه جای دنیا دولت در تولید حضور دارد.

آنچه در مورد موضوع این تبصره قابل ذکر است عبارت ان از:

 1. جدول های قسمت دوم پیوست ۱ تنها عدد اعتبار سال ۹۷ را نشان میدهد. هیچ صحبتی از ارزش طرح یا پروژه تا لحظه فروش یا مشارکت نیست. قیمت گذاری طرح چگونه انجام میشود؟

 2. طرح های دولتی معمولا سخاوتمندانه زمین میگیرند. زمین یک عامل مهم تولید است که بسیار کمیاب است. چون تغییر کاربری به صراحت منع نشده است، تغییرکاربری و فروش زمین بسیار محتمل است. دولت ها معمولا با رشد جمعیت، عرضه خدماتشان باید اضافه شود. ارتقای کیفیت زندگی نیز معمولا رشد دولت را درپی دارد. برای هردو مقصود دولت محتاج زمین با قید محل مناسب است( مدرسه یا درمانگاه یا مسجد را در بیابان های اطراف شهرها نمیتوان ساخت). اگر دولت دست خود را از زمین های همراه طرح های موجود کوتاه کرد، بعدا چه میکند؟

 3. در بند ۱ تبصره ۱۹، دولت متعهد میشود که قیمت برای محصولات تولیدی طرح ها تعییین نکند. چه بلایی در آینده بر سر مصرف کنندگان محصولات این طرح ها که یا از زیربناها هستند یا کالای ممتاز، مانند بیماران، کشاورزان، دانشجویان مستعد و فقیر و همه مردم محتاج آب و برق، خواهد آمد؟باید توجه داشت که بدین ترتیب دولت با شانه خالی کردن از تامین نیازهای اساسی، نقض بند یک اصل ۴۳ را رقم میزند.

 4. در همین بند ۱ گفته شده که اعتبار عمومی به شکل وجوه اداره شده یا سهمی از سود تسهیلات ارائه شده به متقاضی طرح داده میشود. به کدام طرح وام میدهند و به کدام یک سهمی از سود؟ به هر کدام از هریک چقدر داده میشود؟ بدین ترتیب اصل ۵۵ قابل اجرا و عملکرد بودجه طرح ها قابل ارزیابی است؟

 5. برای هر طرح، متقاضی میتواند از تسهیلات خارجی استفاده کند. برای هر طرح چقدر و در کل سالانه چقدر خواهد شد؟ اصل هشتادم قانون اساسی رعایت میشود؟

 6. پرسش های مشابه در باره اجازه های بندهای دیگر قابل ارائه است: میزان درآمد اختصاصی دستگاه های اجرایی که مسئولان آن ها میتوانند ۵۰ درصد آن را صرف خرید محصول، پرداخت به عنوان وجوه اداره شده یا سود تسهیلات کنند، چقدر است؟ به کدام طرح یا متقاضی از کدام نوع پرداخت و از هرکدام چقدر داده میشود؟(بند ۵). معافیت مالیاتی برای سرمایه گذاری بخش خصوصی و تعاونی چقدر درآمد دولت را کاهش میدهد؟(بند۷). درآمد اجرای این تبصره چقدر برآورد میشود؟ به هر طرح نیمه تمام هر دستگاه اجرایی چقدر میرسد؟ اگر این مبلغ برای هر ردیف معلوم نباشد، اصل ۵۵ چگونه قابل اجراست؟

 7. این پرسش ها شدت ناشفافی را در این تبصره معلوم میکند. فسادزایی نتیجه این وضعیت است. بنا براین مغایر بند ۱۹ سیاستهای کلی اقتصاد مقاومتی، پس مغایر بند ۱ اصل یکصدودهم است.

 8. در همن بند ۱ برای هر طرح حق استفاده از صندوق توسعه ملی قائل شده است. این به وضوح با جزء ۳ بند ۱۰ سیاست های کلی برنامه ششم که «استقلال مصارف صندوق توسعه‌ی ملی از تکالیف بودجه‌ای و قوانین عادی» را الزامی میکند، در تعارض است و با بند ۱ اصل یکصدو دهم مغایر است.

 9. در بند ۲ تبصره ۱۹ از یک طرف دولت را مجاز میکند که تامین مالی خارجی را از طرف حاکمیت تضمین کند و اموال و زمین طرح را در گرو بانگ خارجی یا داخلی بگذارد، و از سوی دیگر خرید محصول طرح را نیز تعهد میکند. اختیار قیمت گذاری را نیز در بند پیشین از خود سلب کرده بود. این شروط موجب ایجاد انحصارات چند جانبه(در کالا ها و خدمات ممتاز) و یا انحصار طبیعی(در زیربناها) میشود. به دلیل اینکه «تقویتِ رقابت‌پذیری اقتصاد» الزام بند ۳ سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی است، با بند ۱ اصل یکصدودهم مغایرت دارد.

 10. این تبصره و بندهای آن با نقض قواعد مقرر در سایر قوانین در خصوص نحوه واگذاری اموال متعلق به دولت نظیر قانون اجرای سیاست­های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی و قانون برگزاری مناقصات و برقراری سازوکاری جدید جهت انعقاد قرارداد دولت با بخش­های خصوصی و تعاونی دارای ماهیتی غیربودجه­ای بوده و نظام حقوقی واگذاری طرح­ها و اموال دولتی را مختل می­نماید.
 11. اطلاق عناوین قراردادی نظیر «واگذاری»، «مشارکت»، «ساخت و بهره­برداری» و «برون­سپاری» شامل تمامی طرح­های موضوع این تبصره می­شود. از سوی دیگر اطلاق طرح­های موضوع این تبصره شامل مواردی نیز خواهد بود که طبق سیاست­های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی باید توسط دولت اجرایی شود و نباید واگذار گردد. عناوین مشمول گروه «۳» ماده (۲) قانون اجرای سیاست­های کلی اصل ۴۴ از جمله این موارد هستند. لذا اطلاق واگذاری طرح­های دولتی بدون در نظر گرفتن هیچ محدودیت و ضابطه­ای از دیگر اشکالات صدر تبصره «۱۹» است. از سوی دیگر در آن قسمت از طرح­هایی که مشمول گروه «یک» ماده (۲) هستند، مشارکت دولت با بخش­های خصوصی و تعاونی ممنوع شده است.[۱] لذا از این حیث نیز اصلاح قانون دائمی و دارای ماهیتی غیر بودجه­ای است.

 12. عدم پیش­بینی سازوکاری دقیق و مشخص و یا حداقل بیان ضوابط چگونگی واگذاری طرح­ها به معنای نفی تشریفاتی نظیر لزوم برگزاری مزایده یا واگذاری از طریق فرآیند بازار بورس، سبب ایجاد فساد و بروز معاملاتی رانتی در فرآیند اجرایی این تبصره خواهد بود. این امر از حیث زمینه­سازی فساد، علاوه بر مغایرت مذکور در بند ۷ فوق الذکر، مغایر بند «۱» اصل ۳ قانون اساسی نیز هست.

 13. عدم تعیین سقف و ردیف در بندهای این تبصره مغایر اصل ۵۳ قانون اساسی بوده و از این حیث که نظارت دیوان محاسبات کشور را از نظر عدم تعیین اعتبار مصوب در جداول این قانون و عدم تعیین ردیف مربوط با اخلال مواجه می­سازد مغایر اصل ۵۵ قانون اساسی است.

 14. همچنین با توجه به اینکه نوع قرارداد این بند به طور مطلق «قرارداد مشارکت» بیان شده است و با توجه به ضوابط مقرر در قانون اجرای سیاست­های کلی اصل ۴۴ مبنی بر رعایت حدود مشارکت دولت در طرح­های مشمول گروه­های دوم و سوم موضوع ماده (۲) قانون فوق­الذکر، این بند از این جهت نیز دارای ابهام بوده و در صورت نقض مقررات قانونی موصوف و اصلاح قانونی دائمی دارای ماهیتی غیربودجه­ای بوده و مغایر اصل ۵۲ قانون اساسی است.

 15. بر اساس بند «ج» ماده (۳) قانون اجرای سیاست­های کلی اصل ۴۴ «سرمایه‌گذاری، مالکیت و مدیریت در فعالیتها و بنگاههای مشمول گروه سه ماده ‌(۲) این قانون منحصراً در اختیار دولت است.» بنابراین حکم بند ۸، از حیث اینکه صرفاً حفط مالکیت را بیان داشته است مغایر بند فوق­الذکر است. بر اساس تبصره «۱» این بند از قانون اجرای سیاستهای کلی اصل ۴۴ ، صرفاً خرید خدمات مالی، فنی، مهندسی و مدیریتی در خصوص موضوعات این بند از بخش غیردولتی قابل انجام است. همچنین در خصوص واگذاری در حوزه­های سلامت، آموزش و تحقیقات و فرهنگ نیز دولت موظف بوده است لایحه نحوه واگذاری را ظرف یک سال به مجلس تقدیم نماید و ضوابط اجرایی واگذاری­ها در حزه­های مزبور مشخص نشده است. عدم تعیین ضوابط مذکور و واسپاری آن به دولت می­تواند زمینه­های اختلال در روند فعالیت­های مربوط به این حوزه­ها را فراهم آورده و موجب بروز مشکلاتی در خدمات دهی دولت در این حوزه­ها گردد. لذا از این جهت مغایر بند «۱۰» اصل ۳ قانون اساسی می­باشد.

 16. بند ۹ از حیث کاهش تکلیفی منابع سازمان تامین اجتماعی و نیز تبعیض آمیز بودن حکم مغایر اصل ۴۰ و بند «۹» اصل ۳ قانون اساسی می­باشد.

 17. بند ۱۲ به وضوح به معنای ایجاد زمینه­های بروز فساد بوده و از این حیث مغایر بند «۱» اصل ۳ قانون اساسی است. نه تنها طرح­های این تبصره از تشریفات مزایده مستثنی شده­اند بلکه به تشخیص دستگاه اجرایی ذی­ربط اکتفا شده و حداقل نظارت از سوی هیات وزیران را نیز منتفی ساخته است.

 18. نکته مهم آخر آن که بنابر تجربه سال های گذشته، از این تبصره در صورت تصویب، بخش خصوصی استقبالی نخواهد کرد. ولی بخش خاص ممکن است با تبانی موارد خاصی را که چپاول آسان تری را ممکن می سازد، معامله کنند. اگر برای مردم آبی نمشود، برای شبکه فساد نان میشود.

مشکلات این تبصره بیش از این هاست ولی فرصت نیست. برای توفیق شما برادران ارجمند شورای نگهبان دعاگو هستم.

احمد توکلی

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام

 

[۱]. الف ـ مالکیت، سرمایه‌گذاری و مدیریت برای دولت در آن دسته از بنگاههای اقتصادی که موضوع فعالیت آنها مشمول گروه یک ماده (۲) این قانون است، اعم ازطرحهای تملک داراییهای سرمایه‌ای، تاسیس موسسه و یا شرکت دولتی، مشارکت با بخش‌های خصوصی و تعاونی و بخش عمومی غیر دولتی، به هرنحو وبه هرمیزان ممنوع است.

الف را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

عناوین مرتبط

۲۰ شهریور ۱۳۹۷پرونده مالباختگان موسسه آرمان وحدت رسیدگی شود
۱۹ شهریور ۱۳۹۷دیده‌بان شفافیت و عدالت خواستار تشویق قاضی شرافتمند و انقلابی شد/ تشکر از رئیس دستگاه قضا
۱۴ شهریور ۱۳۹۷توکلی در نامه به قاضی‌زاده هاشمی: با لغو مصوبه اخیر وزارت بهداشت از تبعیض میان دانشجویان داخل و خارج از کشور جلوگیری کنید
۹ شهریور ۱۳۹۷حاشیه‌نگاری های یک جشن / تقدیر از مردی که سمبل مبارزه با فساد است
۸ شهریور ۱۳۹۷جشن پنج‌ سالگی «دکترسلام»/ تقدیر از توکلی و حاشیه‌هایی از توچال تا لواسان
۷ شهریور ۱۳۹۷توکلی مطرح کرد: افزایش مناطق آزاد یعنی ظلم فاحش به اشتغال، تولیدکنندگان و مردم/ مناطق‌آزاد تونلی برای واردات است
۶ شهریور ۱۳۹۷توکلی: قانع‌نشدن نمایندگان نشان می‌دهد که اشکالی در بعضی سیاست‌های رئیس‌جمهور یا اقدامات برخی همکارانش وجود دارد
۵ شهریور ۱۳۹۷احمد توکلی: اهل سفارش نیستم/ خودم را روزنامه نگار می دانم/ رسانه باید کارش شیشه‌ای کردن فضای سیاست باشد/ منتقدترین سیاستمدار به احمدی‌نژاد من بودم
۵ شهریور ۱۳۹۷احمد توکلی در نامه‌ای به آملی لاریجانی خواستار شد؛ تسریع در رسیدگی به پرونده موسسات مالی و اعتباری غیرمجاز و بانک مرکزی/ بالا بودن نقش بانک مرکزی در بروز تخلفات نسبت به موسسات غیرمجاز
۴ شهریور ۱۳۹۷احمد توکلی در نامه به لاریجانی: دولت را مجبور کنید همه قوانین را اجرا کند
۳۰ مرداد ۱۳۹۷نامه دیده‌بان شفافیت و عدالت برای مطالبه محاکمه سیف/ بیش از ۲۰۰۰ امضاء در یک هفته
۲۹ مرداد ۱۳۹۷توکلی: اسامی آن‌هایی که ارز دریافت کرده‌اند باید روی صفحه مانیتور بانک مرکزی درج شود/ بانک مرکزی ۶۲ تن طلا را حراج کرد

وب‌گردی

دیدگاه کاربران

حسین۲۷۲۷۳۶۱۸:۴۶:۴۹ ۱۳۹۶/۱۲/۲۰
سلام... خب این یعنی تعهد.. یعنی انتقاد دلسوزانه و نه فرافکنی... مبارزه بافساد.. مو رو ازماست کشیدن.. احسنت دکتر جان
ناشناس۲۷۲۷۳۷۱۸:۴۶:۵۵ ۱۳۹۶/۱۲/۲۰
چطور مجلس هیچ توجهی به این قضیه به این مهمی نکرده خدا اقای توکلی رو برای این مملکت نگه داره
علی۲۷۲۸۰۶۲۰:۰۶:۵۹ ۱۳۹۶/۱۲/۲۰
چیزی هم مونده مگه که بخان بفروشن؟شکرخدا همه چی رو فروختن به خودشون و دورو بریاشون.
ناشناس۲۷۳۰۶۲۰۷:۰۰:۰۵ ۱۳۹۶/۱۲/۲۱
معمولا روش مزایده گذاشته می شود. / این پروژه ها گاه بیش از سی سال از عمرشان گذشته بعضا از روی سیاسی کاری و جلب رای و انتخاباتی بوده ، اما توجیه اقتصادی ندارد. سخن آقای توکلی درست است بویژه اگر محدود شهرهای بزرگ باشد زمین حکم گنج و طلا دارد !
ناشناس۲۷۳۱۲۵۰۸:۳۷:۱۱ ۱۳۹۶/۱۲/۲۱
ای کاش بقیه هم کمی مثل شما انصاف و دقت داشتن
ناشناس۲۷۳۱۳۹۰۸:۵۳:۱۳ ۱۳۹۶/۱۲/۲۱
احسنت
بیمه azkiتجارت نیوزصبا باتری

پربحث‌های امروز

 1. چرا مردم باید هزینه ناکارآمدی در صنعت خودرو را بپردازند؟

 2. خطر کوچ دولتی‌های بازنشسته به خصولتی‌ها/ ساز مخالفت شستا با قانون جدید منع بکارگیری بازنشستگان

 3. وزیر صنعت استعفا داد + تکذییبه

 4. اختلاس در بانکرینگ بوشهر/ متهم به گرجستان گریخت

 5. توطئه ترامپ و نومحافظه کاران برای ایران؛ از حمله به رژه اهواز تا تاسیس تشکلی به نام فرشگرد

 6. بانوی ورزشکاری که زیر بار اتهام رسوایی اخلاقی رنج می‌کشد!  

 7. حسین شریعتمداری: از سایه خود هم بترسید!

 8. نماینده مجلس: آقای روحانی! مگر صدای خرد شدن استخوان مردم را زیر بار گرانی نمی‌شنوید

 9. نوبخت: ایران تاوان مستقل بودن خود را می‌پردازد/ رسیدن به استقلال جز ثمره‌های انقلاب است

 10. روحانی تهران را به مقصد نیویورک ترک کرد

 11. واکنش اینستاگرامی عراقچی درباره یکی از شهدای حمله تروریستی اهواز

 12. ماجرای مهاجرت ناخواسته مجری تلویزیون/مردهایمان را گذاشتیم و رفتیم!

 13. تعداد نفرات کاروان روحانی در سفر به نیویورک اعلام شد

 14. بعیدی‌نژاد: رسماً در جنگ اقتصادی هستیم/ چرا من‌وتو و ایران اینترنشنال منابع مالی خود را افشا نمی‌کنند

 15. عراقچی خبر داد: احضار کاردار امارات در تهران به وزارت خارجه

 16. نماینده مجلس: اجرای کامل برنامه اقدام FATF نفعی برای ایران ندارد/ این موضوع بالاتر از برجام که نیست

 17. عملیات تروریستی بی‌بی‌سی، هنوز خنثی نشده!

 18. چرا علیرضا افتخاری خانه‌نشین است؟

 19. روایت کری از استدلالی که عراقچی به خاطر آن از ۴ خواسته ایران کوتاه آمد

 20. روحانی: پول، سلاح و سیاست عوامل تروریستی اهواز از همسایگان جنوب خلیج فارس آغاز می‌شود

 21. نمایش «شگفت انگیز» نتانیاهو در سازمان ملل درباره ایران

 22. تملق گویی در جامعه

 23. بروجردی: وزارت خارجه سفیر کشور محل استقرار گروهک تروریستی عامل حادثه اهواز را احضار کند

 24. خواص و فواید ماست را بشناسید

 25. واکنش آمریکا به حمله تروریستی اهواز

پربحث‌های دیروز

 1. وقوع حمله تروریستی در مراسم رژه اهواز/ تیراندازی به سوی مردم و نیروهای مسلح/ هلاکت ۴ تروریست/ آخرین آمار شهدا /زخمی شدن 65 تا 70 نفر +عکس و فیلم

 2. تصویر عوامل تروریستی امروز رژه اهواز  

 3. کرباسچی: روحانی استعفا بدهد

 4. تحریم و جنگ تحمیلی، تهدیدهایی که به فرصت تبدیل شدند/ راز موفقیت صنعت دفاعی ایران چیست؟

 5. فیلم واضح از تیراندازی شدید به رژه نیروهای مسلح در اهواز  

 6. اعتراف وزارت نفت به پردات حقوق نجومی به نماینده مجلس

 7. اظهارنظر وقیحانه مشاور ولیعهدابوظبی درباره حادثه اهواز

 8. سپاه پاسداران: عناصر مسلح حمله تروریستی اهواز وابسته به جریان "الاحوازیه" هستند

 9. الاحوازیه و رهبران آنها چه کسانی هستند؟

 10. لطفا ریز جزئیات مخارج زندگی ما رو بخونین

 11. جزئیات حمله تروریستی به رژه اهواز؛ از سابقه گروهک الاحوازیه تا انتشار کاریکاتور توهین آمیز/ پشت پرده اعلام موجودیت تشکلی 40 نفره برای براندازی/ روایت کیهان از ماجرای تتلو

 12. فداکاری برای نجات در حمله تروریستی اهواز  

 13. اجاره قاتل ۳ میلیونی در تهران + عکس

 14. افزایش ۱۴.۷ درصدی دخل‌وخرج خانوار ایرانی در ۵ ماه + جزئیات

 15. تصویر تعدادی از شهدای حادثه تروریستی اهواز  

 16. لحظه مطلع کردن روحانی از حمله تروریستی اهواز هنگام سخنرانی امروز در مراسم رژه تهران  

 17. وزیر آموزش و پرورش: چشم‌های برخی کلاس اولی‌ها پف دارد و باید یواش یواش سحرخیزتر باشند

 18. پیام سفیر انگلیس در تهران در خصوص حمله تروریستی اهواز

 19. حمله تروریستی به رژه نیروهای مسلح در اهواز  

 20. یادداشت روحانی در روزنامه واشنگتن پست/ پیشنهاد ترامپ برای مذاکره صادقانه نیست/ایران تسلیم تحریم نمی‌شود

 21. امیرعبداللهیان: مثلث ترامپ، نتانیاهو و بن سلمان به دنبال ناامنی در ایران هستند

 22. عصبانیت آقای بازیگر از حمله تروریستی اهواز  

 23. دستور روحانی به دستگاه‌های امنیتی برای پیگیری حمله تروریستی اهواز

 24. داعش مسئولیت «حمله تروریستی اهواز» را بر عهده گرفت

 25. نخستین اعترافات سخنگوی گروهک تروریستی الاحوازیه به انجام حمله تروریستی صبح امروز در رژه نیروهای مسلح در اهواز  

پربحث‌های هفته

 1. راهپیمایی افراد برهنه در خیابان بعد از پیروزی!/ عبور از مرز‌های بی‌حیایی؛ عریان‌گری در فوتبال!+ عکس

 2. یک معلم آمریکایی: ۳ جا کار می‌کنم و پلاسمای خونم را می‌فروشم تا قبوض آب و برقم را بپردازم؛ معلمی در آمریکا یعنی این!/ به‌اندازه کاری که می‌کنیم به ما حقوق نمی‌دهند

 3. وقوع حمله تروریستی در مراسم رژه اهواز/ تیراندازی به سوی مردم و نیروهای مسلح/ هلاکت ۴ تروریست/ آخرین آمار شهدا /زخمی شدن 65 تا 70 نفر +عکس و فیلم

 4. سوءاستفاده میلیاردی شرکتهای بیمه از جیب مردم / وقتی چشم عدالت کور می‌شود!

 5. واقعا مالیات پزشکان چقدر است؟!

 6. نباید به «سید احمد خمینی» ایراد گرفت! مشکل جای دیگر است

 7. توهین طراح جلد همشهری جوان به مقدسات و امام حسین (ع)

 8. چگونه می‌توان ترامپ را در زمینه تحریم‌ها خلع سلاح کرد؟

 9. ۲۱ کشته در آتش‌سوزی تصادف اتوبوس و تانکر سوخت در جاده نطنز/ اجساد ۱۹ نفر از اتوبوس خارج شده/ اعلام اسامی مجروحان + تصاویر و فیلم

 10. چرا مردم باید هزینه ناکارآمدی در صنعت خودرو را بپردازند؟

 11. آقای ظریف! «برجام مالی» را به ملت تحمیل نکنید/ FATF فقط برای دشمنان شفافیت می‌آورد

 12. تصویر عوامل تروریستی امروز رژه اهواز  

 13. آدرس غلط برای گرانی‌ها و افشای مسئولیت گریزی‌های رندانه/ ریشه‌های اصلی بحران های کنونی اقتصاد ایران چیست؟

 14. چرا دولت قادر به کاهش قیمت دلار نیست؟

 15. اطلاعیه دولت درباره هزینه سفر روحانی به نیویورک

 16. خطر کوچ دولتی‌های بازنشسته به خصولتی‌ها/ ساز مخالفت شستا با قانون جدید منع بکارگیری بازنشستگان

 17. با این میوه، ۳ روزه ۳ کیلو لاغر شوید!

 18. وزیر صنعت: یکی از عوامل افزایش قیمت خودرو این بود که بعضی فکر کردند خودرو یک کالای سرمایه‌ای است

 19. پیام روحانی برای جانباختگان حادثه تصادف کاشان: تکرار این حوادث جبران‌ناپذیر جاده‌ای، نشان از ضعف‌های مدیریتی دارد

 20. پیشنهاد بی‌شرمانه مرکز مشاوره به یک دختر!/ عمق فاجعه و عدم نظارت بر عملکرد مرکز مشاوره

 21. آقای سازور غلط می‌کند فقط مداحی کند/ جمله جالب محمود کریمی درباره حاج منصور

 22. روزنامه خواندن و آیه الله مصباح یزدی ؛ مدح یا ذم

 23. توهین عضو اصلاح طلب شورای شهر نیشابور به عزاداران حسینی +عکس

 24. آخوندی: شرکت هواپیمایی ATR غرامت پرداخت نمی‌کند

 25. فیروزآبادی: اگر اینستاگرام همکاری نکند به سرنوشت تلگرام دچار می‌شود/ وزارت ارتباطات فیلترینگ را شُل کرده است

پربحث‌های امروز

 1. وزیر صنعت استعفا داد + تکذییبه

 2. توطئه ترامپ و نومحافظه کاران برای ایران؛ از حمله به رژه اهواز تا تاسیس تشکلی به نام فرشگرد

 3. حسین شریعتمداری: از سایه خود هم بترسید!

 4. نماینده مجلس: آقای روحانی! مگر صدای خرد شدن استخوان مردم را زیر بار گرانی نمی‌شنوید

 5. روحانی تهران را به مقصد نیویورک ترک کرد

 6. واکنش اینستاگرامی عراقچی درباره یکی از شهدای حمله تروریستی اهواز

 7. تعداد نفرات کاروان روحانی در سفر به نیویورک اعلام شد

 8. بعیدی‌نژاد: رسماً در جنگ اقتصادی هستیم/ چرا من‌وتو و ایران اینترنشنال منابع مالی خود را افشا نمی‌کنند

 9. عراقچی خبر داد: احضار کاردار امارات در تهران به وزارت خارجه

 10. نماینده مجلس: اجرای کامل برنامه اقدام FATF نفعی برای ایران ندارد/ این موضوع بالاتر از برجام که نیست

 11. عملیات تروریستی بی‌بی‌سی، هنوز خنثی نشده!

 12. بروجردی: وزارت خارجه سفیر کشور محل استقرار گروهک تروریستی عامل حادثه اهواز را احضار کند

 13. چالشی که علی علیزاده راه انداخت/ منابع مالی شبکه‌های ضدایرانی از کجاست؟

 14. رئیس‌جمهور: ایران از جنایت اهواز نمی گذرد/ پشتوانه‌ این کشورهای کوچک مزدوری که در این منطقه هستند، آمریکا است

 15. ۳ مهر؛ بررسی استیضاح «شریعتمداری» در کمیسیون صنایع

 16. سکوت دولت‌های عربی و شیطنت رسانه‌های غربی در قبال حادثه تروریستی اهواز

 17. پیام تسلیت «مولوی عبدالحمید» برای حمله تروریستی اهواز

 18. بیانیه سپاه: در آینده نزدیک انتقام مهلکی از تروریست‌ها خواهیم گرفت

 19. الیاس حضرتی مصاحبه‌اش را تکذیب کرد

 20. وزارت صنعت: استعفای شریعتمداری صحت ندارد

 21. تکذیب استعفای شریعتمداری/ تماس تلفنی وزیر با حضرتی

 22. وزیر دفاع: پاسخ سختی به تروریست‌ها می‌دهیم

 23. آیت‌الله نوری‌همدانی: حادثه اهواز بشارت ضعف تروریست ها و اربابان آنها بود

 24. سخنگوی وزارت خارجه: کاردار امارات به وزارت خارجه احضار شد

 25. ماجرای استعفای شریعتمداری چیست؟/ نه تکذیب، نه تایید می‌شود

پربحث‌های دیروز

 1. وقوع حمله تروریستی در مراسم رژه اهواز/ تیراندازی به سوی مردم و نیروهای مسلح/ هلاکت ۴ تروریست/ آخرین آمار شهدا /زخمی شدن 65 تا 70 نفر +عکس و فیلم

 2. کرباسچی: روحانی استعفا بدهد

 3. تحریم و جنگ تحمیلی، تهدیدهایی که به فرصت تبدیل شدند/ راز موفقیت صنعت دفاعی ایران چیست؟

 4. سپاه پاسداران: عناصر مسلح حمله تروریستی اهواز وابسته به جریان "الاحوازیه" هستند

 5. الاحوازیه و رهبران آنها چه کسانی هستند؟

 6. جزئیات حمله تروریستی به رژه اهواز؛ از سابقه گروهک الاحوازیه تا انتشار کاریکاتور توهین آمیز/ پشت پرده اعلام موجودیت تشکلی 40 نفره برای براندازی/ روایت کیهان از ماجرای تتلو

 7. یادداشت روحانی در روزنامه واشنگتن پست/ پیشنهاد ترامپ برای مذاکره صادقانه نیست/ایران تسلیم تحریم نمی‌شود

 8. دستور روحانی به دستگاه‌های امنیتی برای پیگیری حمله تروریستی اهواز

 9. واکنش ظریف به حمله تروریستی اهواز: قاطعانه پاسخ خواهیم داد

 10. حمله تروریستی اهواز تاکنون ۲۹ شهید و ۵۷ زخمی برجا گذاشته است

 11. پیام رهبر معظم انقلاب در پی حادثه تروریستی در اهواز؛ دستگاههای مسئول دنباله جنایتکاران را تعقیب و به پنجه قضایی بسپارند

 12. ماجرای حضور سعید مرتضوی در دسته عزاداری + عکس

 13. علیزاده: دخالت دادن BBC و من‌وتو در مسائل داخلی ایران، قاجاری‌کردن سیاست است

 14. هر ۴ تروریست‌ حادثه تروریستی اهواز به هلاکت رسیدند

 15. روحانی: با عصبانیت آمریکا "قدر موشک‌ها" را بیشتر می‌دانیم/ روز به روز بر قدرت دفاعی خودمان خواهیم افزود

 16. کدام نمایندگان هنوز به کمپین شفافیت آرا نپیوسته‌اند؟ جدول و گرایش سیاسی

 17. اولین آمار از شمار مجروحان حمله تروریستی به رژه اهواز/ شهادت تعدادی از نیروهای سپاه

 18. فیلمی متفاوت از صحنه درگیری ماموران با تروریستها در اهواز   

 19. سعید مرتضوی به زندان برگشت

 20. دعوت از «محمود صادقی» به دانشگاه امام صادق (ع) برای مناظره درباره «FATF»

 21. شهدای حادثه تروریستی اهواز دوشنبه تشییع می‌شوند/ دوم مهر عزای عمومی اعلام شد

 22. آدرس غلط ندهید! مافیای FATF ترور کنندگان دانشمندان هسته‌ای ما بودند

 23. فرمانده کل سپاه: برای دشمنان ثابت شده که فشارها بر‌ مردم ایران بی‌فایده است

 24. آخرین وضعیت مجروحان حادثه تروریستی امروز اهواز

 25. دستور دادستان کل کشور به برخورد با گروهک محارب الاحوازی

پربحث‌های هفته

 1. وقوع حمله تروریستی در مراسم رژه اهواز/ تیراندازی به سوی مردم و نیروهای مسلح/ هلاکت ۴ تروریست/ آخرین آمار شهدا /زخمی شدن 65 تا 70 نفر +عکس و فیلم

 2. نباید به «سید احمد خمینی» ایراد گرفت! مشکل جای دیگر است

 3. آقای ظریف! «برجام مالی» را به ملت تحمیل نکنید/ FATF فقط برای دشمنان شفافیت می‌آورد

 4. اطلاعیه دولت درباره هزینه سفر روحانی به نیویورک

 5. روزنامه خواندن و آیه الله مصباح یزدی ؛ مدح یا ذم

 6. فیروزآبادی: اگر اینستاگرام همکاری نکند به سرنوشت تلگرام دچار می‌شود/ وزارت ارتباطات فیلترینگ را شُل کرده است

 7. وزیر صنعت استعفا داد + تکذییبه

 8. استعلام برای حفظ امانت الهی!

 9. کرباسچی: روحانی استعفا بدهد

 10. تحریم و جنگ تحمیلی، تهدیدهایی که به فرصت تبدیل شدند/ راز موفقیت صنعت دفاعی ایران چیست؟

 11. توئیت جدید ظریف درباره عاشورا+عکس

 12. ایران با استفاده از چه ابزاری تنگه هرمز را می بندد؟ + عکس

 13. توطئه ترامپ و نومحافظه کاران برای ایران؛ از حمله به رژه اهواز تا تاسیس تشکلی به نام فرشگرد

 14. تورنتو بار دیگر در عاشورای ۲۰۱۸ رنگ و بوی حسین(ع) را می گیرد/تلاش ضد انقلاب برای آشوب در عاشورای حسینی

 15. رسایی: تتلو مرتد و حکم مرتد، اعدام است

 16. ۷ معاون شریعتمداری که با ابلاغ قانون، باید از وزارت صنعت بروند + اسامی

 17. دیدارهای جان کری و ظریف و انتخابات ریاست جمهوری/ناگفته‌هایی از مذاکرات با آمریکا در دوره احمدی‌نژاد/ نامزدهای جدید سخنگویی دولت/ آیا قالیباف بدنبال جانشینی لاریجانی است؟

 18. سپاه پاسداران: عناصر مسلح حمله تروریستی اهواز وابسته به جریان "الاحوازیه" هستند

 19. ابراهیم رئیسی: راه حل مشکلات کشور اقتصادی است نه سیاسی

 20. الاحوازیه و رهبران آنها چه کسانی هستند؟

 21. کدام استانداران باید از قطار دولت پیاده شوند؟ + جدول

 22. استیضاح شریعتمداری و آخوندی به کجا رسید؟

 23. سفارت ایران در یونان مورد تعرض قرار گرفت + عکس

 24. حاجی دلیگانی: ناطق پیام داده که دیگر از آخوندی حمایت نمی‌کند

 25. نمایندگان خطاب به سران قوا: بازنشسته‌ها را بازنشسته کنید/ نگذارید مدیران از عنوان «جانباز» سوءاستفاده کنند

آخرین عناوین