آکسیوس: مذاکرات شروع نشود، آمریکا ایران را تحریم می‎کند

گروه جهان الف،   4000631128 ۲۳ نظر، ۰ در صف انتشار و ۵ تکراری یا غیرقابل انتشار

رژیم صهیونیستی و آمریکا رایزنی‌های مخفیانه‌ای برای هماهنگ‌سازی اقداماتشان در صورت عدم بازگشت ایران به مذاکرات برجام برگزار کرده‌اند.

آکسیوس: مذاکرات شروع نشود، آمریکا ایران را تحریم می‎کند

به گزارش فارس، پایگاه آکسیوس گزارش داده آمریکا و رژیم صهیونیستی در روزهای گذشته جلسه مخفیانه‌ای درباره برجام برگزار کرده‌اند.

طبق این گزارش، جلسه مذکور به صورت یک کنفرانس ویدئویی محرمانه به ریاست «جیک سالیوان»، مشاور امنیت ملی کاخ سفید و «ایال هولاتا»، مشاور امنیت داخلی رژیم صهیونیستی برای بحث درباره طرح جایگزین آمریکا در صورت عدم بازگشت ایران به مذاکرات برجام برگزار شده است.

یک مقام ارشد رژیم صهیونیستی به آکسیوس گفته آمریکا قصد دارد در صورت عدم از سر گیری مذاکرات وین درباره برجام تحریم‌های جدیدی علیه ایران وضع کند. 

چند هفته پیش یک روزنامه صهیونیستی بعد از دیدار «جو بایدن»، رئیس‌جمهور آمریکا با «نفتالی بنت»، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی جزئیاتی از طرح کابینه جدید این رژیم برای همکاری با دولت آمریکا ضد ایران منتشر کرده بود.

روزنامه صهیونیستی هاآرتص روز ۹ شهریور گزارش داد یکی از نقاط مشترک در دیدار «نفتالی بنت» با بایدن در کاخ سفید، مخالفت هر دوی آنها با «بنیامین نتانیاهو»، نخست‌وزیر سابق این رژیم بوده و هر دوی آنها امیدوار بوده‌اند که از بازگشت نتانیاهو به قدرت جلوگیری کنند. 

 هاآرتص نوشته یکی از دستاوردهای سفر نفتالی بنت تعمیق و تقویت روابط راهبردی میان واشنگتن و تل‌آویو در زمینه‌ همکاری‌های اطلاعاتی بوده است. 

پیشبرد همکاری‌های اطلاعاتی در خصوص برنامه هسته‌ای ایران از طریق کانال مخفیانه‌ای انجام خواهد شد که در فلسطین اشغالی «دیوید بارنیا»، رئیس جدید سازمان جاسوسی موساد هدایت آن را بر عهده خواهد داشت. 

با این حال، هاآرتص نوشته شخص کلیدی در مقابله با برنامه هسته‌ای ایران «ایال هولاتا»، رئیس جدید شورای امنیت داخلی اسرائیل خواهد بود. او همان فردی است که نفتالی بنت را برای دیدار با بایدن آماده کرد. 

هاآرتص نوشته مأموریت او در مسائل مربوط به برنامه هسته‌ای ایران مانند یک مدیر پروژه است و کارشناسان موساد، وزارت خارجه و کمیسیون انرژی اسرائیل به او یاری می‌رسانند. 

روزنامه صهیونیستی نوشته هولاتا و همکارانش حتی اگر در محافل علنی به این مسئله اذعان نکنند برایشان واضح و مبرهن است که اسرائیل در برابر ایران چه گزینه‌هایی در اختیار دارد و قادر به انجام چه اقداماتی نیست. 

هاآرتص درباره اینکه رژیم صهیونیستی قادر به انجام چه اقداماتی علیه ایران نیست نوشته است: «دو گزاره در اینجا مطرح است: ۱- ایالات متحده به سایت‌های هسته‌ای ایران حمله نخواهد کرد. ۲- اسرائیل حتی اگر طرحی برای حمله آماده کرده باشد یا آنکه سناریوهای خلاقانه دیگری داشته باشد هیچ توانایی نظامی عملی برای انجام حمله به تنهایی و دستیابی به نتایج محسوس نخواهد داشت. اضافه بر این، حتی اگر اسرائیل طرحی اصیل، جرأتمندانه و شدنی در این زمینه داشته باشد مورد قبول ایالات متحده واقع نخواهد شد، زیرا واشنگتن نگران است که هر اقدام نظامی این کشور را بر خلاف خواستش وارد جنگ خواهد کرد.»

   هاآرتص در بخش دیگری از این گزارش به توضیح درباره ارزیابی جامعه اطلاعاتی آمریکا و رژیم صهیونیستی درباره برنامه ایران در خصوص بازگشت یا عدم بازگشت به برجام پرداخته است. 

در بخشی از گزارش آمده است: «ارزیابی‌ها در اسرائیل و ایالات متحده این است که ایران با بازگشت به توافق هسته‌ای موافقت خواهد کرد، اما این کار را با شروط خودش انجام خواهد داد، از جمله اینکه مطالبه خواهد کرد واژه‌های پردازی‌های توافق تغییر پیدا کنند تا اطمینان حاصل شود محدودیتی علیه آنها ایران اکنون به آن دست یافته اعمال نخواهد شد.»

طبق طرح هولاتا، چنانچه ایران به توافق هسته‌ای بازگردد، دولت آمریکا بایستی روابطش با ایران را بر اساس رویکرد چماق و هویج (طرحی متشکل از تشویق و تنبیه به صورت توأم) تنظیم کند. هویج‌هایی که ارائه می‌شوند بایستی جذاب باشند و علاوه بر رفع تحریم‌ها، ارائه کمک‌های سخاوتمندانه از سوی غرب برای بازسازی اقتصاد ایران را در بر بگیرند. 

در عوض، ایران بایستی با گسترده‌تر شدن دامنه برجام موافقت کند به گونه‌ای که توافق جدید، نظارت دقیق از سوی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بر تمامی سایت‌های هسته‌ای ایران از جمله اماکن نظامی را در بربگیرد. 

هاآرتص نوشته اجرای موثر رویکرد چماق و هویت به ائتلاف گسترده‌ای فراتر از مشارکت صرفاً کشورهای غربی نیاز دارد. این روزنامه نوشته است: «ما باید تلاش کنیم روسیه و چین را هم با خودمان همراه کنیم، اگرچه که شانس موفقیت در این زمینه زیاد نیست.»

هاآرتص نوشته تلاش‌های بین‌المللی علیه ایران بایستی کشورهای عربی را نیز شامل شود و اسرائیل در اینجا می‌تواند وارد ائتلافی پنهان با این کشورها شود. 

با آنکه نفتالی بنت و «بنیامین نتانیاهو»، نخست‌وزیر پیشین رژیم صهیونیستی هر دو جزو سیاستمداران تندرو افراطی در قبال ایران محسوب می‌شوند رسانه‌های صهیونیستی مدعی هستند بنت قصد دارد سیاست‌های تل‌آویو را به مسیر جدیدی هدایت کند.

کشورهای غربی به رهبری آمریکا و رژیم صهیونیستی در سال‌های گذشته ایران را به پیگیری اهداف نظامی در برنامه هسته ای این کشور متهم کرده‌اند. ایران قویاً این ادعاها را رد کرده است.

ایران تأکید می‌کند به عنوان یکی از امضاکنندگان پیمان منع گسترش سلاح‌های اتمی (ان‌پی‌تی) و عضوی از آژانس بین المللی انرژی اتمی، حق دستیابی به فناوری هسته‌ای را برای مقاصد صلح آمیز دارد.

علاوه بر این، بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تاکنون بارها از تاسیسات هسته‌ای ایران بازدید کرده‌اند اما هرگز مدرکی که نشان دهد برنامه صلح آمیز انرژی هسته‌ای این کشور به سمت مقاصد نظامی انحراف داشته باشد، پیدا نکرده‌اند.

ایران علاوه بر این در سال ۲۰۱۵ به توافقی با کشورهای موسوم به گروه ۱+۵ برای حل و فصل تنش‌ها بر سر برنامه هسته‌ای خود دست پیدا کرد. علی‌رغم اذعان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به پایبندی ایران به تمامی تعهداتش، دولت آمریکا در اردیبهشت‌ماه سال ۱۳۹۷ به صورت یکجانبه از این توافق خارج شد.

از سوی دیگر، رژیم صهیونیستی تنها دارنده سلاح‌های هسته‌ای در منطقه غرب آسیا است و با حمایت‌های آمریکا برنامه تسلیحات هسته‌ای خودش را از نظارت‌های بین‌المللی دور نگاه داشته است.

دولت جدید آمریکا به ریاست «جو بایدن» مدعی است قصد دارد از طریق مذاکرات جاری در شهر وین آمریکا را به توافق هسته‌ای برجام بازگرداند اما تا کنون از اجرای تعهداتش در این راستا خودداری کرده است.

رژیم صهیونیستی و واشنگتن در ماه‌های گذشته همکاری علیه ایران را در دستور کار قرار داده‌اند. به عنوان مثال خبرگزاری رویترز ماه پیش گزارش داد کابینه جدید اسرائیل قصد دارد برای رایزنی درباره روش‌های اجرای بهتر «برنامه جامع اقدام مشترک» و تحریم‌هایی که بایستی علیه ایران حفظ شوندگروهی از متخصصان مسائل تحریمی را روانه واشنگتن کند.

این رسانه غربی تصریح کرد این راهبرد تفاوت زیادی با سیاست «بنیامین نتانیاهو»، نخست‌وزیر سابق رژیم صهیونیستی دارد که قصد نداشت با دولت «جو بایدن» درباره بازگشت مجدد آمریکا به برجام وارد تعامل شود.

علاوه بر این، وبگاه «اکسیوس» هم سوم تیرماه گزارش داد به نقل از مقام‌های رژیم صهیونیستی گزارش داده بود تل‌آویو قصد دارد از طریق دیپلماسی بر رویکرد دولت آمریکا در قبال برنامه هسته‌ای ایران اعمال نفوذ کند.

آکسیوس نوشته با آنکه نفتالی بنت و کابینه او نیز همانند نتانیاهو با توافق هسته‌ای ایران مخالفند اما تعامل با ایالات متحده در خصوص این موضوع را در دستور کار قرار داده‌اند.

آکسیوس چند هفته پیش گزارش داده بود برآورد جامعه اطلاعاتی اسرائیل، وزارت خارجه و نهادهای امنیتی این رژیم این است که احتمال توافق ایران بر سر برجام، بعد از روی کار آمدن «ابراهیم رئیسی» به عنوان رئیس‌جمهور ایران کاهش یافته است.

ادعای آکسیوس در حالی مطرح شده که آیت‌الله رئیسی در چندین اظهارنظر درباره سیاست خارجی دولت سیزدهم تصریح کرده چنانچه طرف‌های مقابل تعهداتشان را اجرا کنند ایران به توافق هسته‌ای بازخواهد گشت.

«بنیامین نتانیاهو»، نخست‌وزیر سابق رژیم صهیونیستی در زمانی که در قدرت بود تلاش‌های زیادی برای بر هم زدن برجام انجام داد و از جمله «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور سابق آمریکا را به خروج از آن ترغیب کرد. او بارها تأکید کرد که ترامپ با تشویق وی از برجام خارج شده و سیاست «فشار حداکثری» علیه ایران را در پیش گرفته است.

ترامپ و نتانیاهو امیدوار بودند فشار حداکثری بتواند ایران را به حضور در پای میز مذاکره برای گفت‌وگو بر سر توافقی جدید به جای برجام مجاب کند. این سیاست، به شکست منجر شد.

این در حالی است که گروه دیگری از تحلیلگران پیش از این اختلافات ابرازشده از سوی مقام‌های آمریکا و رژیم صهیونیستی در خصوص ایران را بخشی از تقسیم کار میان دو طرف در راستای بازی «پلیس خوب-پلیس بد» برای گرفتن امتیازات حداکثری از ایران در مذاکرات هسته‌ای می‌دانند.

دیدگاه کاربران

ناشناس۲۲۱۰۷۴۱۲۱:۴۵:۳۶ ۱۴۰۰/۶/۳۱
مگه چیز دیگه ای هم مونده که تحریم نباشه ؟! مثلا می‌خوان چی رو تحریم کنند ؟!
ناشناس۲۲۱۱۰۱۷۰۱:۴۷:۰۰ ۱۴۰۰/۷/۱
بله که مونده. تحریم احمد و محمود. دو خودروساز بی کیفیت که اگه تحریم بشوند کیفیتشان رو میبرند بالا. البته برای مقابله با تحریمها
ناشناس۲۲۱۱۲۸۱۰۹:۵۸:۰۱ ۱۴۰۰/۷/۱
آره اکسیژن هوای ایران را می خواد به گاز کربنیک تبدیل کند.
ناشناس۲۲۱۱۲۸۸۱۰:۱۳:۲۶ ۱۴۰۰/۷/۱
بقال سر کوچه هنوز هست. مغازه تحریم است ولی خودش داخل لیست نشده
ناشناس۲۲۱۰۷۹۰۲۲:۱۷:۲۵ ۱۴۰۰/۶/۳۱
این ها دیگر چه قدر توهم از تحریم دارند
مجید۲۲۱۱۰۰۰۰۱:۲۶:۰۰ ۱۴۰۰/۷/۱
امریکا واسرائیل زمان بی بی وترامپ چه غلطی نکرده که الان میخواهدبکند. دیگه تحریمی نمانده که تصویب بکنید. درضمن گذشت روسیه وچین با شما همراهی بکنند.
ناشناس۲۲۱۱۱۶۱۰۸:۰۰:۰۱ ۱۴۰۰/۷/۱
قطعا اینبار شرایط فرق خواهد کرد با زمان ترامپ ترامپ تک تک پله ها رو طی نکرد و یکباره پرید پله آخر اما دموکراتها و بایدن تک تک پله ها را با صبر دارن جلو میرن اول دم از مذاکره و دیپلماسی زدن و به تمام کشورهای دنیا این پیام را رساندن که این آمریکاست که پیش قدم مذاکرات شده و با اصرار بر مذاکرات تمام کشورهای اروپایی و غیره را با خود همراه کردند و حال که ایران از مذاکرات پا کشید اولین قدم بردن پرونده ایران به شورای امنیت سازمان ملل خواهند برد و تمام قطعنامه های قبلی ذیل این شورا بر علیه ایران را به تصویب خواهند رساند و بی شک چین و روسیه هم بخاطر عدم استقبال ایران از مذاکرات نسبت به این رای ها بی طرف و رای ممتنع خواهند داد پله بعدی جلب نظر سایر کشورها و همراه کردن آنها برای جنگ علیه ایران ..
ناشناس۲۲۱۱۴۰۳۱۱:۵۲:۳۶ ۱۴۰۰/۷/۱
جنگ در کار نیست. هدف امریکا به ظاهر نفت در برابر غذا هست که قبلا باعث نسل کشی کودکان عراقی در دوره صدام شد.
ناشناس۲۲۱۱۵۸۹۱۴:۲۷:۵۰ ۱۴۰۰/۷/۱
ترس قطعا پیش از اجل یک عده را می کشد
داود۲۲۱۱۷۱۴۱۶:۴۳:۵۳ ۱۴۰۰/۷/۱
با همین تحلیل های ابکیتون روحانی را انتخاب کردید و تفکر پیروزی تحریم را در غرب قوی کردید ،تا کی میخواهید تا دیوانه ای چوبی برداشت فرار کنید ،اگر سگ دنبالتان کرد باید برگردید و با سنگ دنبالش کنید انوقت فرار میکند ولی اگر فرار کنی میاید و پاره پاره ات میکند ،
حسین۲۲۱۱۷۷۸۱۷:۵۹:۴۱ ۱۴۰۰/۷/۱
اصلا اینطوریا نیست
جغتایی۲۲۱۱۸۲۸۱۸:۵۹:۱۹ ۱۴۰۰/۷/۱
آمریکا در حال حاضر عضو برجام نیست که بتواند ‌‌‌پرونده ی ایران را به شورای امنیت ارجاع دهد. عضویت ایران در سازمان همکاری شانگهای مانع از هرگونه اقدام غربیها برعلیه ایران و عامل حمایت روسیه و چین از ایران می‌باشد. هدف غربیها در مقطع کنونی از بازگشت ایران به برجام شرطی کردن مجدد اقتصاد ایران به برجام است و جنگ مجدد ارزی ست.
ناشناس۲۲۱۱۱۹۶۰۸:۳۰:۴۴ ۱۴۰۰/۷/۱
خبر خوبی برای رانت‌خواران و دلالان عزیز
حمید۲۲۱۱۸۱۷۱۸:۴۹:۴۷ ۱۴۰۰/۷/۱
زمان روحانی خبر خوبی بود
ناشناس۲۲۱۲۱۴۹۰۷:۱۷:۱۳ ۱۴۰۰/۷/۲
و البته اربابانشون
رضاکرمی۲۲۱۱۲۲۳۰۸:۵۷:۵۶ ۱۴۰۰/۷/۱
آمریکا نمی تواند هیچ غلطی بکند!
ایرانی۲۲۱۱۳۴۸۱۱:۱۸:۵۹ ۱۴۰۰/۷/۱
باید ورود ناوگان امریکا واروپا به خلیج فارس مورد بازرسی شدید قرار بگیره مثل بستن خیابونها که بسیج میبنده وازورود ناوگان نظامی جلوگیری بشه وفقط تجاری بتونند بیان تا بفهمند ایران گزینه های مهمی داره معامله هم باید ازغرب به شرق تغییر کنه تا از سود ماهم محروم بشند
ناشناس۲۲۱۱۴۱۷۱۲:۰۳:۳۱ ۱۴۰۰/۷/۱
آمریکااول باید درباره خروج یاغییانه از برجام به 5-1+1 جواب بدهد که چرا به تعهد خود عمل نکرد بعدأکه به این غلط مجازات شد ببینیم چی میشه!
ناشناس۲۲۱۱۵۹۰۱۴:۲۸:۳۴ ۱۴۰۰/۷/۱
دیگر هیچ غلطی نمی توانند بکنند
ناشناس۲۲۱۱۷۶۲۱۷:۴۷:۰۵ ۱۴۰۰/۷/۱
مگه الان تحریم نیست
ناشناس۲۲۱۱۸۳۹۱۹:۲۱:۱۲ ۱۴۰۰/۷/۱
تحريم نمندی ؟
ali13۲۲۱۲۱۲۸۰۵:۴۴:۴۶ ۱۴۰۰/۷/۲
بهتره ما هم راه پاکستان و هند و... را در پیش بگیریم معنی نمی دهد تحریم باشیم و بر طبق میل قلدرهای زمانه هم عمل کنیم به نظر می رسد برای گرفتن حق خودمان باید کاملا قدرتمند بشویم
ناشناس۲۲۱۲۱۷۹۰۸:۱۹:۳۷ ۱۴۰۰/۷/۲
دیگه فقط مونده اسب و خر و گاو را می خواهند تحریم کنند .خجالت هم نمی کشند دیگر چی را می خواهند تحریم کنند .
یکتانتتریبون

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. آقای رئیس جمهور؛‌ لطفا کمی آهسته تر!

  2. بازگشایی مدارس؛ آموزش و پرورش: هر چه زودتر، کارشناسان سلامت: چرا عجله؟!

  3. اشتباه رئيسی در اردبیل

  4. رویا فروشی به مشتریان ساده ایرانی در ترکیه

  5. درس‌هایی از ماجرای یک استخدام که لغو شد

  6. پاسخ زاکانی، شهردار تهران به جنجال بکارگیری دامادش در شهرداری

  7. سیلی خوردن استاندار جدید آذربایجان شرقی در مراسم معارفه!

  8. مسئولانی که تصمیم می گیرند، مردمی که هزینه می دهند!

  9. واکنش سردار حمیدی به سرباز راهوری که ترند فضای مجازی شد چه بود؟

  10. بادام هایی که کام جامعه را تلخ کرد

  11. روحانی: مدعیان اسلامیت را با ترازوی اخلاق باید سنجید

  12. اردوغان خطاب به مقام‌های باکو؛ از مرزهای ارمنستان هم آن‌طرف‌تر می‌روید

  13. تحولی قابل توجه در صدا و سیما

  14. جنجال انتصاب داماد زاکانی در شهرداری/ چه کسی سخنگوی دولت می شود؟ / روایت علی مطهری از دیدار با اژه‌ای

  15. حکم عجیب یک قاضی برای سارق بادام هندی!

  16. علی دایی: زندگی مرفه حق من است/ پنت هاوس ندارم؛ خانه‌۴۱۸متری دارم/ دوست ندارم در این سن اشتباه کنم/ اگر می‌خواستم جور دیگری زندگی کنم۲۰برج۲۰طبقه داشتم

  17. به افکار عمومی احترام بگذارید

  18. اختلال در سامانه بنزین و گمانه زنی ها در فضای مجازی/ تایید حمله سایبری

  19. این راهش نیست!

  20. سنگدوینی: وزیر نفت باید پاسخگوی استخدام دخترم باشد نه من

  21. خطر ۱۷میلیون واکسن نزده / قالیباف: مردم را دسته‌بندی نکنیم/ کیهان: نباید برای آغاز مذاکرات وین تعجیل کرد

  22. حمله شدید ۲۰:۳۰ به زاکانی برای انتصاب دامادش!

  23. دست خالی آمریکا در تحولات سیاسی-نظامی یمن

  24. شاهزاده دبی بر روی بلندترین چرخ و فلک جهان

  25. شگردهای غرب در تسلیم کردن ملت های جهان

  ابر آروان

  آخرین عناوین

  بلیط هواپیما