کمتر فکر کنید بیشتر عمر کنید

سلامت،   4000125073

راز زندگی طولانی انسان در پروتئینی در ساختار مغز قرار دارد. این کشف دانشمندان هاروارد، مطالعات فیزیولوژیکی و تاریخی بشر که به دنبال یافتن زندگی جاودانه بود را تحت تاثیر خود قرار داد.

کمتر فکر کنید بیشتر عمر کنید

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از سی‌بی‌اس نیویورکر، پژوهشگران دانشگاه هاروارد در گزارشی که توسط مجله معتبر نیچر به چاپ رسیده اعلام کردند راز زندگی طولانی و سلامت را در مغز انسان کشف کردند.

این محققان با بررسی مغز افرادی که در دهه شصت و هفتاد عمر خود از دنیا رفته بودند در مقایسه با افرادی که نزدیک به صد سال زندگی کردند دریافتند که وجود یک پروتئین خاص منجر به طولانی شدن عمر افراد می‌شود.

این پروتئین که پروتئین استراحت (RE-1 Silencing Transcription) نام دارد باعث می‌شود افراد از زیاد فکر کردن دست بردارند و فعالیت زیاد مغر متوقف شود.

پروفسرو بروس یانکر با اعلام این خبر افزود، پروتئین استراحت که ابتلا به آلزایمر را نیز کنترل می‌کند، در پاسخ به فعالیت‌های ژنتیکی مغز فعال می‌شود؛ این داده‌ها پیامدهای بسیار گسترده‌ای بر مطالعات فیزیولوژیکی طول عمرخواهد داشت.

در حال حاضر امکان اندازه گیری پروتئین استراحت در مغز زنده امکان پذیر نیست. اما تیم هاروارد از کرم‌ها و موش‌ها استفاده کرد تا با بررسی فعالیت مغز آنها نتایج مطالعه خود را مستند کند. موجوداتی که در بافت مغزی آنها پروتئین استراحت یافت نشد با سرعت بسیار بیشتری مردند.

نکته گیج کننده در مورد این مقاله این است که فعالیت مغز همان چیزی است که وضعیت شناختی ما را طبیعی سلامت نگه می‌دارد اما این مطالعه نشان داد آنچه سلامت و حیات ما را بهبود می‌دهد این است که دست از زیاد فکر کردن برداریم و « آسان بگیریم».

یکتانتتریبون

پربحث‌های هفته

 1. یکی از بهترین برنامه های تاریخ تلویزیون در کنج شبکه ۴

 2. زینب سلیمانی :اگر مذاکره برای فلسطین جواب می‌داد، اکنون فلسطین آزاد شده بود

 3. روحیه‌ قاجاری و دستاوردهای فرنگ در یک فایل صوتی

 4. دفاع آیت‌الله جنتی از شرط سنی برای ریاست جمهوری/ نامزدی رئیسی قطعی شده است؟/ مخالفت روحانی با مصوبه شورای نگهبان/ آخرین اظهارنظر ظریف درباره نامزدی در انتخابات

 5. آغاز یک بازی همیشگی در آستانه انتخابات؟!

 6. الگوی بزرگ میدان

 7. توضیحات عجیب غرضی درباره خانه هزارمتری اش در دروس !

 8. مصوبه جنجالی شورای نگهبان درباره انتخابات ریاست جمهوری

 9. باور کنید این بار «شرایط کنونی» واقعا «حساس» است !

 10. افشای جزئیات جدید از طرح ترور ناجوانمردانه سردار سلیمانی بدست تروریستهای آمریکا

 11. یک حقیقت تلخ تر از زهر در جهان اسلام

 12. نظرات برگزیده مخاطبین الف: ظریف باید پاسخگو باشد چگونه ترامپ به راحتی از برجام خارج شد/ آقای جهانگیری! چه خبر از اقتصاد و تهِ درّه؟/ اصلاح‌طلبان هیچ‌گاه پاسخگو نیستند

 13. سعید محمد: ممکن است شرایط جدیدی رقم بخورد/ قالیباف در حال بررسی کاندیداتوری/ پیش‌بینی جالب صادق خرازی از تصمیم ظریف/ افزایش فعالیت‌های انتخاباتی جهانگیری

 14. حسین شریعتمداری: عصا را از زیر بغل آمریکا بکشید!

 15. رئیس جمهور گارانتی ندارد !

 16. چرایی تاکید رهبر انقلاب بر مبارزه برای همه‌پرسی در فلسطین

 17. سیاستمداران باتقوا یا سیاستمداران نابغه؟!

 18. یک صندلی و این‌همه نامزد!...

 19. همتی: نرخ دلار را به ۲۰ هزار تومان رساندیم، اما امیدواریم باز کاهش یابد

 20. آرمان مردمی در خلاء متولد نمی شود !

 21. دولت آینده گریبانش را از عوام‌زدگيِ دانشگاهي و حوزوي رها کند/ مراكز پژوهشي مركز تجمع آقازاده‌ها شده است/ دولتي که نتواند همه مغزها را بكار بگیرد بیمار است

 22. علت دلزدگی پهلویِ پسر از استان چهاردهم ایران

 23. شورای رقابت با مردم !

 24. عراقچی: آمریکایی‌ها اعلام آمادگی کرده‌اند بخش بزرگی از تحریم‌ها را بردارند

 25. انتخابات ودلخورى مردم/ مردم چه می‌خواهند؟

ابر آروان

آخرین عناوین