رئیس اتاق بازرگانی ایران: قانون جدید چک امکان اجرا ندارد

اقتصادی،   3991218109

رئیس اتاق بازرگانی ایران از ابهامات بخش خصوصی می‌گوید تا زمانی که برخی زیرساخت‌های لازم فراهم نباشد، اجرای قوانین جدید، خود به معضلاتی تازه در اقتصاد بدل خواهند شد.

رئیس اتاق بازرگانی ایران: قانون جدید چک امکان اجرا ندارد

به گزارش ایسنا، غلامحسین شافعی در نشست شورای روسای اتاق‌های بازرگانی سراسر کشور اظهار کرد: اتاق بازرگانی در ماه‌های گذشته تلاش کرده در قالب بررسی‌هایی که در مرکز پژوهش‌های این اتاق انجام می‌شود، دغدغه‌ها و نگرانی‌های بخش خصوصی را پیگیری کرده و آنها را به مقامات اجرایی دولت منعکس کند.

به گفته وی، یکی از قوانین جدید که اجرای آن با ابهام رو به رو شده، قانون جدید چک است. اتاق بازرگانی معتقد است زیرساخت‌های لازم برای اجرای این قانون فراهم نیست و همین دیدگاه را تلاش کرده در نشست شورای پول و اعتبار مطرح کند و نامه‌ای نیز در این رابطه به مقامات کشور ارسال شده است.

رئیس اتاق بازرگانی ایران طرح جمع آوری دفترچه‌های بیمه تامین اجتماعی را نیز یکی دیگر از برنامه‌هایی دانست که مقدمات اجرایی آن فراهم نیست و افزود: در روزهای گذشته مشخص شده که هنوز زیرساخت‌های لازم در نظام درمانی کشور برای اجرای این طرح فراهم نیست و این موضوع مشکلاتی را برای مردم به وجود آورده است. اتاق بازرگانی در این زمینه نیز نامه‌ای را به معاون اول رئیس جمهوری نوشته و دیدگاه‌های خود را تشریح کرده است.

او همچنین به نشست اخیر روسای اتاق‌های مشترک با معاون وزارت امورخارجه و تصمیمات این وزارت در راستای آماده کردن زیرساخت صدور روادید الکترونیک و تسهیل روند دریافت آن به ویژه برای فعالان اقتصادی اشاره کرد.

در ادامه حسین سلاح‌ورزی، نایب رئیس اتاق ایران و قائم مقام دبیر کمیته حمایت از کسب‌وکار از دستاورد این کمیته در راستای پذیرش استدلال دبیرخانه مبنی بر لزوم صدور بخشنامه‌ای از سوی سازمان امور مالیاتی به اداره‌های مالیاتی سراسر کشور و اعلام این مطلب که صادرکنندگانی که رفع تعهد ارزی خود را از سال ۱۳۹۷ به بعد انجام داده‌اند، می‌توانند از معافیت سود تفاوت نرخ ارز ناشی از تسعیر ارز حاصل از صادرات استفاده کنند، خبر داد.

در بخش بعدی این نشست نیز محسن احتشام، رئیس اتاق بیرجند به حادثه آتش‌سوزی شنبه ظهر در مرز ماهیرود افغانستان اشاره کرد و این اتفاق را با توجه به کمبود امکانات ایمنی لازم مورد توجه قرار داد. به اعتقاد او لازم است پیش از هر چیز تجهیزات و زیرساخت‌های لازم برای ارتقای سطح ایمنی مرزها و گمرکات، مهیا شود.

او تصریح کرد: در این آتش‌سوزی حدود ۶۰۰ تن بنزین و گازوئیل، سوخت و اگر ۱۰ پایگاه آتش نشانی بیرجند برای کمک به گمرک افغانستان اعزام نمی‌شدند، شاهد آسیب‌های جدی‌تری می بودیم. خوشبختانه این آتش سوزی طی ۸ ساعت مهار شد و آسیب جانی هم نداشتیم.

این عضو هیات نمایندگان اتاق ایران نامناسب بودن زیرساخت‌های ایمنی در گمرکات افغانستان را مورد انتقاد قرار داد و خواستار رسیدگی به این مسئله شد. متاسفانه در گمرک ماهیرود به این حجم از تجارت تنها یک ماشی آتش نشانی مستقر است.

رئیس اتاق بیرجند توجه به استان‌های مرزی و توسعه زیرساخت‌های گمرکی را مورد تاکید قرار داد و افزود: باید به دنبال تجهیز گمرکات تخصصی و باز شدن پایانه‌های مرزی باشیم.

یکتانت

پربحث‌های هفته

 1. کجا دارید می‌روید؟!

 2. آقای رئیس‌جمهور! واقعیت با سخنان زیبا تغییر نمی‌کند!

 3. روایت برجامی «منبع مطلع» یا «جوجه های نفوذی»؟ ؛ در گرند هتل وین چه خبر است؟!

 4. پاس گل آمریکا به چین و ایران؟

 5. مذاکرات وین و برگ برنده ایران در پاسخ به خرابکاری نطنز

 6. انتخابات؛ نماد وحدت ملی

 7. گیاه «شِنگ» چیست و چه خواصی دارد؟

 8. مشكلي بزرگتر از تحريم براي ايران 

 9. جهش ژنتیکی یک ویروس خطرناک قدیمی در جامعه !

 10. روحانی: نمی‌توانم هضم کنم یکی ایرانی باشد و از رفع تحریم ناراحت باشد

 11. آمریکا ضعیف شده، یا چین قوی تر شده است؟!

 12.  یک رتبه و چند نکته

 13. واکسن کرونا پولی شد، نشد؟

 14. تدارکاتچی ؛ و این همه خواستگار ؟!

 15. دام تکراری آمریکایی‌ها برای مذاکره‌کنندگان

 16. باقی ماندن ۸۷.۵ درصد تحریم ها در برجام پذیرفته شد

 17. محسن رضایی: برخی مسئولین دولت روحانی باید محاکمه شوند/ نفوذی‌ها با مافیاهای اقتصادی ارتباط برقرار کرده‌اند

 18. روزهای پایانی دولت روحانی؛ آیا باید منتظر گشایش بود؟

 19. بلایی که هنگام دزدی بر سر یک سارق آمد

 20. آخرین وضعیت میرحسین موسوی، رهنورد و کروبی/ رفت‌وآمدها بیشتر شده است + تصاویر

 21. رای‌آور ترین کاندید انتخابات ۱۴۰۰ چه کسی است؟/ رئیسی در صدر نامزدهای احتمالی + جدول

 22. عوامل تهیه و انتشار کلیپ ساختگی تعرض به یک روحانی بازداشت شدند

 23. وعده‌های اقتصادی عجیب محسن رضایی/ پزشکیان: مخالف وضع موجود هستم/ انتقاد روحانی از مخالفان واکسن روسی و چینی

 24. چرا جهانگیری بهترین گزینه اصلاح‌طلبان است؟/ امیدواری اصولگرایان به نامزدی رئیسی/ قالیباف؛ آماده کاندیداتوری/ انتقادات پزشکیان از روحانی

 25. آذری‌جهرمی؛ گزینه اصلاح‌طلبان برای شهرداری تهران؟/ رستم قاسمی و شائبه سوءاستفاده تبلیغاتی از نام حاج قاسم/ روحانی: نگذاشتیم قحطی شود!/ اختلاف مجلس انقلابی و مجمع تشخیص مصلحت

آخرین عناوین