‌حرمت ابدی زن و شوهر جوان به دلیل جهل به احکام شرعی

گروه اجتماعی الف،   3971018139 ۵۵ نظر، ۲۰ در صف انتشار و ۲۲ تکراری یا غیرقابل انتشار

جهل به یک حکم شرعی در خصوص شرایط و آداب رضاع (شیردادن) موجب حرمت ابدی یک زن و شوهر جوان شد.

‌به گزارش ایسنا، چندی پیش‌ زوج جوانی که کمتر از ۵ سال از زندگی مشترکشان گذشته بود و تنها ۳ ماه از تولد اولین فرزندشان می گذشت، عازم سفر حج می شوند و نوزاد سه ماهه خود را به مادربزرگ می سپارند تا زمان بازگشت مادر و پدر از نوه خود مراقبت کند.

مادر بزرگ که خود او نیز صاحب فرزند نوزادی بوده است، با کمال میل، مراقبت از نوه خود را می پذیرد، زیرا از آنجا که خود فرزند نوزادی داشته است، به گمان خود می تواند همزمان به نوه اش شیر دهد.

حدود بیش از یک ماه، این فرزند نزد مادر بزرگِ مادری خویش مراقبت شده و از شیر او استفاده می کند؛ پس از بازگشت پدر و مادر این نوزاد، فرزند نزد مادر خود بازگردانده می شود؛ مدتی بعد مادر بزرگ که در جلسه ی روضه‌ای شرکت کرده بود، پس از سخنرانی خطیب آن جلسه، از احکام شیر دادن به فرزند اطلاع پیدا می کند و آنجاست که تمام دنیا را در مقابل خود تیره و تار می بیند.

خطیب آن جلسه در رابطه با احکام شیر دادن به فرزند، گفته بود " در صورتی که مادربزرگی به فرزند دختر خود شیر دهد، مادر و پدر آن نوزاد بر یکدیگر حرام ابدی می شوند و باید از هم جدا شوند و به هیچ عنوان امکان بازگشت و ازدواج مجدد آن زوج وجود ندارد".

مادر بزرگ پس از این جلسه، از تمامی مراجع برای حکم شرعی و فقهی این مسئله‌ تحقیق می کند و متوجه می شود که مراجع عظام دررساله ها و توضیح المسائل خود در رابطه با این مسئله، حکم به "حرمت ابدی" این زوج می دهند و هیچ راه حلی برای رفع این مشکل وجود ندارد.

‌در فقه اسلام، ‌حرام اَبدی یا حرمت موبد، به حرام بودن ازدواج مرد و زنی برای همیشه گفته می شود؛ به این معنا، هنگامی که مرد و زنی به یکدیگر حرام ابدی می شوند تحت هیچ شرایطی نمی توانند با هم ازدواج کنند.

در فقه شیعه، زنای محصنه، لعان، خواندن صیغه عقد در زمان عده و احرام، لواط با پسر، پدر و برادر زن و طلاق همسر پس از مرتبه نهم از جمله مسائلی است که موجب حرام شدن ازدواج زن و مرد برای همیشه می‌شود؛ شیر دادن مادر به فرزند دختر خود (نوه دختری) نیز از جمله همین امور است.

البته باید توجه داشت که شیر دادن به نوزاد و احکامی که پس از آن متوجه این امر می شود، شرایط خاص خود را دارد که به طور مفصل در توضیح المسائل مراجع آمده است و به این شکل نیست که هر خانمی که به نوزادی شیر دهد، چنین احکامی بر او مترتب شود.

از نظر مذهب شیعه امامیه (ع) شیر دادنی که علت محرم شدن است، چند شرط برای آن در نظر گرفته شده است که در اینجا، به ۴ مورد آن اشاره می شود:

۱- به بچه شیرخوار شیر ‌مادری را بنوشد که دارای بچه بوده ‌و همسر داشته باشد.

۲- بچه به واسطه مرض، شیر را برنگرداند و اگر برگرداند، بنابر احتیاط واجب، کسانی که به واسطه شیر خوردن، به آن بچه محرم می شوند، باید با او ازدواج نکنند و نگاه محرمانه هم به او نکنند.

۳ - بچه شیر را از پستان زن بمکد نه این که با وسیله ای شیر را در کام بچه بریزند.

۴- شیر خالص بوده و با چیز دیگری مثل غذا، مخلوط نباشد.

‌در مسئله حرمت ابدی زن و شوهری که مادرزن به نوه شیر داده است، بین اکثر قریب به اتفاق علما، توافق نظر وجود دارد، اما نکته قابل توجه این است که آیت الله مکارم شیرازی در حکم این مسئله با دیگر مراجع، نظر متفاوتی دارد.

بخش پاسخگویی سوالات شرعی دفتر مقام معظم رهبری در پاسخ به حکم حرمت ابدی زن و شوهری که مادر آن زن به فرزند دختر خود شیر داده است، به خبرنگار ایسنا منطقه قم، گفت: اگر این مادر به طوری به نوه دختری خود شیر دهد که باعث محرمیت شود(یعنی شرایطی که بخشی از آن ذکر شد) رعایت شده باشد، این مسئله موجب می شود که زن و شوهر به یکدیگر حرام ابدی شوند.

هم چنین در پایگاه اطلاع رسانی امام خمینی‌(ره) ( پرتال امام خمینی(ره)) نیز به سوالی در همین خصوص، پاسخ داده شده است: طبق مساله ۲۴۷۲ توضیح المسائل جناب عالی، «اگر زنی بچه دختر خود را شیر‎ ‌‏دهد، آن دختر به شوهر خود حرام می شود». اگر بر اثر بی اطلاعی از مساله، تقریباً ۲۰‌‎ ‌‏بار شیر داده و بعد از اطلاع، نداده باشد چه حکمی دارد؟ ‏

‌‏بسمه تعالی، حرام می شود؛ مگر آن که شرایط معتبره در شیردادن ـ که در‎ ‌‏رساله هست ـ موجود نباشد. ‏

بنابراین گاهی جهل به یک حکم شرعی و ندانستن احکامی که اطلاع از آن لازمه زندگی یک مسلمان و شیعه است، به همین آسانی‌ یک زندگی را دچار مشکل می کند.

بدیهی است، از آنجا که دین اسلام، کامل ترین دین میان ادیان بوده و هست، بنابراین احکام اسلامی جهت محدود کردن زندگی انسان، وضع نشده بلکه در ورای هر حکم شرعی، علت متقن و منطقی نهفته است که با پیشرفت علم، برخی از این دلایل برای انسان مشخص شده است.

‌ما آنچه که مهم و جای تامل است، اینکه طبق وظیفه شرعی برهرمسلمانی واجب است که به احکام دین خود آگاه باشد و در جزئیات احکام زندگی خود، به مرجع تقلیدی که سال ها تحصیل دین کرده است، رجوع کند، همانطور که انسان، به محض بروز یک بیماری کوچک به متخصص این امر مراجعه می کند.

البته لازم است مبتلایان به این مشکل به توضیح المسائل و یا دفتر استفتائات مرجع تقلید خود مراجعه و با پرسش سوال به وظیفه دینی خود آگاه گردد.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۷۱۳۰۴۵۱۲:۵۳:۱۹ ۱۳۹۷/۱۰/۱۸
مسخره ترین چیزی که تا الان خودنم این بود شما با این کارتون یک بچه رو از داشتن پدر و مادر محروم کردین!!!
ناشناس۷۱۳۴۱۳۱۵:۲۵:۱۵ ۱۳۹۷/۱۰/۱۸
مسخره اینه که آدم وقتی دلیل چیزی را نمیدونه اظهار نظر کنه!
ناشناس۷۱۳۵۰۶۱۶:۱۷:۴۵ ۱۳۹۷/۱۰/۱۸
دلیلش چیه ؟؟ شما که دانشمندی توضیح بده !
لیلا۷۱۳۴۷۷۱۶:۰۳:۰۰ ۱۳۹۷/۱۰/۱۸
عده ای فقط بلدند که احکام دین رو مسخره کنن.
ناشناس۷۱۳۷۰۸۱۸:۱۴:۰۴ ۱۳۹۷/۱۰/۱۸
کجای قرآن نوشته میشه بفرمایید
حمید۷۱۴۰۲۴۲۱:۲۰:۳۰ ۱۳۹۷/۱۰/۱۸
آیه ۲۳ سوره نساء و امهاتکم اللاتی ارضعنکم و اخواتکم من االرضاعه
ناشناس۷۱۳۷۶۲۱۸:۵۴:۴۷ ۱۳۹۷/۱۰/۱۸
در حدیثی از پیامبر اسلام گفته شده انچه که با عقل و منطق در تضاد باشد از دین نیست
حمید۷۱۴۰۲۶۲۱:۲۳:۰۲ ۱۳۹۷/۱۰/۱۸
هیچ کدام از احکام محرمیت با حکم مستقیم عقل نیست و اصولا محرمیت صرفا مساله تعبدی و شرعی است!
ناشناس۷۱۳۶۹۳۱۸:۰۶:۱۸ ۱۳۹۷/۱۰/۱۸
مسخره ترین چیزی هم که من تاکنون خواندم این اظهار نظر مسخره جنابعالی بود
ون۷۱۳۶۹۴۱۸:۰۶:۲۶ ۱۳۹۷/۱۰/۱۸
نوزاد که از داشتن والدین محروم نمیشود. کماکان والدین نقش خودرا دارند اما نسبت بهم مزدوج حلال نیستند. مثل فرزندان خانواده طلاق.
ناشناس۷۱۳۷۵۸۱۸:۵۳:۱۶ ۱۳۹۷/۱۰/۱۸
من خودم بچه طلاق هستم بنظر شما چیز خوبیه وقتی یه زندگی سالم دارن بر اساس یه چیز مسخره این بچه اینجوری بشه؟ بزرگ بشه باید بگن چون مادر بزرگت شیر داد مامان بابت جدا شدن!
ناشناس۷۱۳۸۶۵۱۹:۵۳:۴۴ ۱۳۹۷/۱۰/۱۸
مادربزرگ اشتباه کرده در توبه هم بازه ، بره توبه کنه .اون بچه و پدر و مادرش چه گناهی کردند!واقعا بعضی احکام جای تحقیق بیشتر داره !!!
ناشناس۷۱۳۹۴۸۲۰:۳۵:۳۹ ۱۳۹۷/۱۰/۱۸
سلام دوستان ازدواج با بچهایی مادری که به فرزندان شما شیر میدهد حرام است علتش اینه که هر شخص که به فرزند شما شیر دهد میشود مادر رضایی فرزند شما یعنی خانم شما و دختر شما خواهر میشن و...
ناشناس۷۱۴۲۲۳۰۰:۱۵:۰۶ ۱۳۹۷/۱۰/۱۹
دلیل باطل شدن ازدواج این زن و شوهر آن است که در فرض مذکور، شوهر، پدر کودک‌ شیرخوار است و زن هم، دخترِ زنِ شیردهنده(مادربزرگ مادری) است. و یکی از کسانی که مرد نمی‌تواند با او ازدواج کند، دختر زنی است که فرزند آن مرد را شیر داده است.[3] و در این‌جا همسر مرد می‌شود دختر زنی که آن زن فرزند این مرد را شیر داده است.
ناشناس۷۱۳۰۵۰۱۲:۵۵:۱۵ ۱۳۹۷/۱۰/۱۸
اگر خداوند به سخت گیری عده ای بود همه به جهنم میرفتند.
ناشناس۷۱۳۵۱۰۱۶:۱۸:۴۰ ۱۳۹۷/۱۰/۱۸
یعنی الان ما توی بهشتیم خیر سرمون !
ناشناس۷۱۳۰۷۶۱۳:۰۹:۵۹ ۱۳۹۷/۱۰/۱۸
تاوقتی دلیل علمی بیان نشود که این داستان مضر است قابل قبول نیست
ناشناس۷۱۳۵۳۳۱۶:۳۲:۲۴ ۱۳۹۷/۱۰/۱۸
بزرگوار علم فقط علم تحربی نیست این مساله مربوط به علم حقوقه. کما اینکه بعد از ۱۴۰۰ سال حرمت استفاده از طلا و نوشیدن یک قطره مشروب هم از نظر علمی ثابت شد.
ناشناس۷۱۴۱۳۸۲۳:۰۱:۰۹ ۱۳۹۷/۱۰/۱۸
دقیقا اون چیزی که از شراب استخراج شد خلاف دین بود
ناشناس۷۱۴۱۴۳۲۳:۰۷:۳۲ ۱۳۹۷/۱۰/۱۸
دوست عزیز، کجا ثابت شده؟ همینطور خواسته های خودتون رو یک روز به خدا نسبت می دید یک روز به علم نسبت می دید. اصلا هم اثبات نشده.
ناشناس۷۱۳۲۰۲۱۴:۰۵:۴۰ ۱۳۹۷/۱۰/۱۸
خب واویلان خدامرگوم ببخشن حاج اقا نمشه همی الان علت متقن و علمی ایی فتوا ر بگن؟؟ یا خود خدا چه احکام فوق العاده ای.چشمام گشاد رفته یا خود خدا ایی خانم جلسه ایا چه چیزهایی بلدن
ناشناس۷۱۳۲۵۱۱۴:۲۳:۵۸ ۱۳۹۷/۱۰/۱۸
اینکه یک زن و مرد که به شکلی سالم و شرعی و قانونی به هم حلال بوده اند، بعلت کاری که شخص دیگری انجام داده و آنها حتی از آن مطلع هم نبوده اند به همدیگر حرام شوند و مدتی به طور حرام با هم رابطه داشته باشند تا ناگهان به طور اتفاقی قضیه کشف شود و بعد این خانواده از هم گسیخته شود و آن فرزند بی گناه، بدون خانواده در این جامعه رها شود و ... (خدایا توبه) با عقل، منطق، وجدان و فطرت الهی جور در می آید؟
ناشناس۷۱۳۲۸۹۱۴:۳۸:۲۷ ۱۳۹۷/۱۰/۱۸
قرن بیست و یکم هستیم ها...
حمید۷۱۴۰۳۰۲۱:۲۵:۵۷ ۱۳۹۷/۱۰/۱۸
چه ربطی داره به قرن چندم بودم ؟ احکام شرعی تابع حکم خداست و خدای قرن 21 خدای همه قرن هاست
ناشناس۷۱۳۳۳۱۱۴:۵۵:۳۷ ۱۳۹۷/۱۰/۱۸
الله اعلم ولا شک
ناشناس۷۱۳۳۳۶۱۴:۵۷:۰۷ ۱۳۹۷/۱۰/۱۸
این قانون هم مثل فرزند خوانده گیشت .باید اصلاح شود.
ناشناس۷۱۳۳۴۳۱۴:۵۹:۲۶ ۱۳۹۷/۱۰/۱۸
در حدیثی از پیامبر اسلام گفته شده انچه که با عقل و منطق در تضاد باشد از دین نیست
حمید۷۱۴۰۴۲۲۱:۲۹:۴۰ ۱۳۹۷/۱۰/۱۸
عقل و منطق می گوید آنچه خدای عالم و حکیم حکم می کند حتما صحیح است و اصولا معنی مسلمان بودن تسلیم امر خدا بودن است!
ناشناس۷۱۳۳۵۲۱۵:۰۲:۲۲ ۱۳۹۷/۱۰/۱۸
واقعا که ... عقل هم خوب چیزیه
ناشناس۷۱۳۳۵۳۱۵:۰۲:۴۶ ۱۳۹۷/۱۰/۱۸
واقعا عقل چیزی بسیار غنیمت و کمبود آن در این زمانه محسوسات.
ناشناس۷۱۳۳۵۵۱۵:۰۳:۵۳ ۱۳۹۷/۱۰/۱۸
الان یک بچه بی خودی، بچه طلاق شد!
تبریزی۷۱۳۳۶۴۱۵:۱۰:۵۵ ۱۳۹۷/۱۰/۱۸
یاد اون فیلمه افتادم که اسمش بود مغزهای کوچک زنگ زده.
ناشناس۷۱۳۴۳۳۱۵:۳۵:۵۱ ۱۳۹۷/۱۰/۱۸
واقعا کسی به این حرف ها عمل می کنه؟ در کجای قران اینقدر زندگی رو سخت می کنه؟
ناشناس۷۱۳۴۴۲۱۵:۴۳:۱۶ ۱۳۹۷/۱۰/۱۸
کر کر خنده بود ماجرا
ناشناس۷۱۳۴۷۲۱۵:۵۸:۳۳ ۱۳۹۷/۱۰/۱۸
ظاهرا این داستان ساختگیه و برای بیان حکم شرعی است. در هر حال عقل حکم می کند که به احکام شرعی که از جانب خداوند حکیم است پایبند باشیم.
ناشناس۷۱۳۵۱۹۱۶:۲۴:۳۸ ۱۳۹۷/۱۰/۱۸
نویسنده ما را در چه قرنی فرض کرده!؟
مجيد۷۱۳۵۲۴۱۶:۲۷:۱۷ ۱۳۹۷/۱۰/۱۸
حوزه علمیه کجایی ؟ بیا جواب علمی و عقلانی ارائه بده
ناشناس۷۱۳۵۷۳۱۶:۴۷:۱۷ ۱۳۹۷/۱۰/۱۸
مادر بزرگ از روی نادانی و ناآگاهی به نوه شیر میدهد. اگر از نظر پزشکی هم اثبات شود این کار اشکال دارد و برای بچه (نوه) مضر بوده ، ولی چرا پدر و مادر بیگناه و از همه جا بیخبر، باید از هم جدا شوند؟!!!!
ناشناس۷۱۳۶۳۹۱۷:۲۵:۲۵ ۱۳۹۷/۱۰/۱۸
این حکم برای اینه که هیچ زنی وقتی دخترش داره بچه میاره خودش همچنان زادو ولد نکنه! چه خبره؟ مادربزرگ همزمان با مادر بچه شیرخواره؟
علی۷۱۴۰۱۶۲۱:۱۸:۳۶ ۱۳۹۷/۱۰/۱۸
یعنی راه دیگه ای برای بیان این حکم نبود؟!!!!!
محمد۷۱۳۶۷۹۱۷:۵۴:۰۰ ۱۳۹۷/۱۰/۱۸
نوزاد 3ماهه را رها کنی بروی حج،خوب بچه واسه چی مخواستی همون بهتر که تا ابد به یکدیگر حرام بشین
ناشناس۷۱۳۷۰۷۱۸:۱۳:۵۹ ۱۳۹۷/۱۰/۱۸
اولا قطع به یقین در همان دوران رسول ا... و ائمه اطهار هم شیر دادن مادربزرگ به نوه انجام شده و باعث طلاق نشده. ثانیا آیا زنا کرده؟واقع بین باشیم ثالثا در همین کشور ام القرای اسلام خودمون نطفه داماد و تخمک زن رو در رحم مادربزرگ میگذارند حرفی نیست انوقت شیر دادن مادر بزرگ.... خدایا به فریاد ما برس
ناشناس۷۱۳۷۲۶۱۸:۲۹:۵۵ ۱۳۹۷/۱۰/۱۸
اصول دین را رعایت کنید فروع دین را هم در نظر داشته باشید ولی این قضایا که مستند آنها معلوم نیست را زمانی در نظر داشته باشید که شش دانگ احکام را رعایت کنیم بعدش بچسبیم به این موارد
ناشناس۷۱۳۷۳۷۱۸:۳۴:۰۹ ۱۳۹۷/۱۰/۱۸
یاد داستانی افتادم که کدخدایی برای تصاحب اسب شخصی به او حکم کرد اگر من سوار شدم و اسب منو نیانداخت پس سوار شدن شما حرام است و اسب مال من است. سالها بعد این قضیه بین کدخداها باب شد و کسی نپرسید چرا
ناشناس۷۱۳۸۵۵۱۹:۴۷:۴۳ ۱۳۹۷/۱۰/۱۸
به نظر من این حکم مهمل است ، چنین چیزی فقط می تواند کراهت داشته باشد . در صورت حرمت ، قطعا" درقران ذکر میگردید.
ناشناس۷۱۳۸۷۴۲۰:۰۳:۰۷ ۱۳۹۷/۱۰/۱۸
ولی خودمونیم چه بهونه شیک و لاکچری واسه طلاق توافقی !!!اصلا هم زمان نمیبره فورا به دلیل شیر دادن نوه توسط مادربزرگ حرام اندر حرام میشن نسبت بهم، و صدور فوری طلاق ضروری
ناشناس۷۱۳۸۹۷۲۰:۱۵:۳۴ ۱۳۹۷/۱۰/۱۸
گناه این بچه چیست که از پدر و مادر محروم می شود ؟تازه محرم بودن یا نبودن پدر چه تاثیری در فرزند دارد؟
ناشناس۷۱۴۰۰۵۲۱:۰۹:۳۵ ۱۳۹۷/۱۰/۱۸
برای حکم شرعی که نمیدونسته!!!! خوبه برای این مارد فتوا هست
Behrooz۷۱۴۰۱۳۲۱:۱۷:۱۸ ۱۳۹۷/۱۰/۱۸
عقل هم خوب چیزیه
رسول۷۱۴۰۵۱۲۱:۳۴:۴۴ ۱۳۹۷/۱۰/۱۸
اونی که احکام رو کامل قبول داره که اجرا میکنه تونیم که قبول نداره الکی قضیه رو کش نده -احکام احکام وبعضیش دلیل علمی حتی نداشته باشه باید تسلیم بود
ناشناس۷۱۴۲۲۹۰۰:۱۷:۵۵ ۱۳۹۷/۱۰/۱۹
احکامو باید باهم دید، تو همین قضیه احتمالا بر اساس حکم حرج بتونن بدون مشکل به زندگی ادامه بدن
ناشناس۷۱۴۲۳۱۰۰:۱۹:۴۸ ۱۳۹۷/۱۰/۱۹
به نظر من زن برمرد حرام است و باید به عقد خطیب جلسه درآید.خدا عقل بده
ناشناس۷۱۴۲۵۸۰۰:۵۶:۵۴ ۱۳۹۷/۱۰/۱۹
به حق نشنیده ها
علی۷۱۴۲۷۴۰۱:۵۱:۵۰ ۱۳۹۷/۱۰/۱۹
اقا ظاهرا حاج اقا مکارم حرام نمیداند.مرحعشان را عوض کنند و از ایشان تقلید کنند. به اطلاعشان برسانید...
ناشناس۷۱۴۲۷۹۰۲:۰۱:۲۲ ۱۳۹۷/۱۰/۱۹
باید الان حال آن زن و شوهر را پرسید بعد از آمدن از سفر معنوی حج . میگن برهم حرامید وسلام.

پربحث‌های امروز

 1. کدامیک به برجام محتاج ترند، ایران یا اروپا؟

 2. «یک» بدعت خطرناک در لایحه بودجه/ مورادی که در بودجه مورد توجه نیست/ سونوشت بودجه عمرانی و استان‌ها چیست؟

 3. فیلم اعترافات اسماعیل بخشی و همدستانش   

 4. واکنش‌ها به بازداشت مرضیه هاشمی چگونه بود؟ + تصاویر

 5. بی‌قانونی سایپا در افزایش قیمت محصولات/ تخلف قیمت هر محصول چقدر است؟+ جدول

 6. رییس دادگستری تهران در گفتگو با الف: مرتضوی در زندان است/ به دروغ‌ها توجه نکنید

 7. تعطیلی دولت آمریکا یکماهه شد/ صف غذای رایگان در بزرگترین اقتصاد دنیا+ تصاویر

 8. پورابراهیمی: خودروسازان در ظاهر خصوصی سازی شده‌اند / وزیر صنعت هم پاسخگو نیست

 9. عروس داعشی که روزگار خانواده همسرش را سیاه کرد+ تصاویر

 10. گام‌هایی که برای تولید تانک در ایران برداشته شد+ عکس و فیلم

 11. مدیرعامل سایپا تغییر کرد

 12. توکلی خطاب به رئیس و نمایندگان مجلس: از اقدام غیرقانونی دولت برای حذف دانشگاه‌های موفق جلوگیری کنید/ مانع ایجاد فرصت برای مقامات دولتی شوید

 13. حکم قطعی پرونده ۵ صراف صادر شد + جزئیات

 14. دادگاه بعدی مرضیه هاشمی چهارشنبه آینده برگزار می‌شود

 15. کنفرانس ضد ایرانی ورشو؛ شکستی دیگر که ترامپ می‌خورد

 16. طرح سهمیه‌بندی بنزین اعلام وصول شد

 17. سرقت مسلحانه در رشت  

 18. پوری‌حسینی با دستور بازپرس ممنوع‌الخروج شد

 19. چرا فتنه ۸۸ عامل وضع مهم‌ترین تحریم‌های اقتصادی شد؟+ جدول

 20. سگ گردانی در پارک‌های لواسان ممنوع شد

 21. معصومه ابتکار در BRT  

 22. خرازی: انقلاب تا یمن بینش و آگاهی به مردم داده است/ صفارهرندی: آمریکا هربدلی زدشکست خورد

 23. روسای قوا برای کمک به اشخاص چقدر بودجه می‌گیرند؟

 24. وزیر نفت: از مهرماه هیچ بنزینی وارد کشور نشده است/ اگر دو ساعت بنزین نباشد، مردم نمی‌توانند آن را تحمل کنند

 25. سردار نقدی: هیچ بن‌بستی در کشور ‌نداریم

پربحث‌های دیروز

 1. غیرت برای زنان کجا رفته؟

 2. اروپا به ایران: نمی‌توانیم برنامه موشکی‌تان را تحمل کنیم/ لغزش اروپا به سمت ترامپ

 3. جلسه امروز مجمع تشخیص مصلحت نظام با حضور ظریف و احمدی‌نژاد  

 4. چرا پراید ۲۱ میلیون تومانی یک هفته‌ای ۳۶ میلیون تومان شد؟

 5. آذری جهرمی: هزینه ساخت ماهواره پیام ۱.۲ میلیون یورو بود

 6. فرمان قیمت در بازار خودرو و چند ابهام

 7. اعترافات اسماعیل بخشی / گروه کمونیستی گام در هفت تپه چه می‌کرد؟  

 8. بررسی حقوقی واقعه حمله سگ به دختر ده ساله در لواسان/ مجازات صاحب سگ چیست؟

 9. خودروسازی؛ صنعتی که چرخش به نفع خریدار نمی‌چرخد/ چرا شفاف نیستند؟

 10. در جلسه عراقچی با نمایندگان اروپایی چه گذشت؟/ مدافع تحریم‌ها در شورای شهر تهران/ فرزند کروبی یکی از دلایل تداوم حصر است

 11. آیت‌الله مکارم شیرازی: فضای مجازی برای همه تریبون درست کرده است

 12. خوش و بش احمدی‌نژاد و قالیباف در جلسه امروز مجمع تشخیص  

 13. ترامپ به استعفا یا استیضاح نزدیک‌تر می‌شود

 14. تغییر موضع ۱۸۰ درجه‌ای افشین پیروانی درباره کی‌روش

 15. عصبانیت مردم در مواجهه با آقازاده‌ها بخاطر چیست؟

 16. سعید جلیلی: می‌خواهند «آلزایمر سیاسی» را به ملت تحمیل کنند تا حافظه تاریخی‌اش از بین برود

 17. حضور رئیسی در جایگاه سران قوا در جلسه امروز مجمع تشخیص  

 18. نگذاریم «داعش» را بدزدند!

 19. توضیحات نماینده ماهشهر برای انتشار عکس سوار شدن بر ماشین برقی

 20. اولتیماتوم وزیر صنعت به خودروسازان

 21. طرح «خرید خدمات آموزشی»، ذبح کیفیت برای کاهش هزینه

 22. دستمزد ۲میلیاردی بازیگر در دولتی که سرمایه وزیرش ۱۰۰۰ میلیارد است، عجیب نیست!   

 23. بیم ها و امیدهای SPV

 24. آیت‌الله نوری همدانی: کنوانسیون پالرمو برای کشور مفید نیست/ ما نمی‌توانیم سکوت کنیم

 25. حاجی‌بابایی: نرخ ارز هنوز حباب دارد

پربحث‌های هفته

 1. همسر شهید حججی ازدواج کرد؟

 2. درباره زائری‌ها و آقامیری‌ها

 3. غیرت برای زنان کجا رفته؟

 4. اروپا به ایران: نمی‌توانیم برنامه موشکی‌تان را تحمل کنیم/ لغزش اروپا به سمت ترامپ

 5. بازداشت خبرنگار پرس‌تی‌وی در آمریکا

 6. موشک ماهواره‌بر حامل «پیام» نشد!

 7. سقوط هواپیما حوالی صفادشت تهران/بوئینگ ۷۰۷ باری ارتش در فرودگاه فتح دچار سانحه شد/هواپیما 16 سرنشین داشت/15 کشته و یک مصدوم تا این لحظه/ اسامی کامل جانباختگان+تصاویر  

 8. تاج و داورزنی کنارخواننده معروف لس آنجلسی   

 9. قبول کنیم خودروساز کامل نشدیم؛ مونتاژکار خوبی هستیم/ کمک ۱۵ هزار میلیارد تومانی دولت به خودروسازان/ آغز فروش فوری و نقدی سایپا از امروز

 10. مدیرعامل ایران خودرو: اگر قیمت خودرو زودتر گران می‎شد، به تعهدات عمل می‎کردیم

 11. جلسه امروز مجمع تشخیص مصلحت نظام با حضور ظریف و احمدی‌نژاد  

 12. آیا ایراد از مسلمانی ما است؟

 13. چرا پراید ۲۱ میلیون تومانی یک هفته‌ای ۳۶ میلیون تومان شد؟

 14. کدامیک به برجام محتاج ترند، ایران یا اروپا؟

 15. ویدئو/ آقای مترجم کار دست کی‌روش و خیابانی داد  

 16. جدال اصلاح طلبان و دولت اعتدال/ خبری از حال و روز مردم دارند؟

 17. توکلی: سه قوه با تبانی برخورد با حقوق‌های نجومی را بر زمین گذاشتند

 18. فرشته نجات تنها سرنشین زنده مانده حادثه بوئینگ ۷۰۷

 19. آذری جهرمی: هزینه ساخت ماهواره پیام ۱.۲ میلیون یورو بود

 20. اصلاح‌طلبان برای انتخابات ۹۸ چه خواهند کرد؟/ روحانی و بهره‌برداری سیاسی از هاشمی/ CFT به مجمع می‌رود

 21. عسگراولادی: بعد از ۶۴سال، دو ماه است صادراتم را متوقف کردم

 22. واکنش پزشکیان به حاشیه‌های پیش آمده برای یکی از نمایندگان مجلس/ اتهام نماینده ملکان آشکار شود، غیرقابل گذشت است

 23. رییس کل بانک مرکزی: مردم هشیار باشند/ آغاز دور جدیدی از جنگ روانی آمریکا علیه ایران/ تامین ارز از طریق هند، کره جنوبی و چین شتاب گرفته است

 24. یارانه نقدی ۳۳۰ هزار میلیارد تومان را بلعید!

 25. امام جمعه اسالم؛ تلگرام را رفع فیلتر کنید

پربحث‌های اخیر

 1. توکلی خطاب به رئیس و نمایندگان مجلس: از اقدام غیرقانونی دولت برای حذف دانشگاه‌های موفق جلوگیری کنید/ مانع ایجاد فرصت برای مقامات دولتی شوید

 2. حکم قطعی پرونده ۵ صراف صادر شد + جزئیات

 3. سگ گردانی در پارک‌های لواسان ممنوع شد

 4. چه کسی شهیدان بهشتی و رجایی را غسل داد؟

 5. سریال آزمون‌های استخدامی؛ پایانی خوش برای اشتغال جوانان وجود دارد؟

 6. آخرین اخبار از پرونده واردات خودرو/ بازداشت ۱۰ دلال و ۴ کارمند وزارت صمت

 7. «آتش نشانی» به مشاغل سخت و زیان آور پیوست

 8. سردار کمالی: تکلیف قطعی جریمه ریالی سربازی برای سال آینده مشخص شد

 9. مدیریت بحران قبل و بعد از «پلاسکو»

 10. انتقال خاک به خارج از کشور ممنوع است

 11. عامل اصلی ناهنجاری‌های کشور از دید رحمانی فضلی

 12. منوی باز قلیان‌سرا‌ها از دو سیب تا افزودنی غیرمجاز!

 13. سرنوشت ۱۴ صیاد ربوده شده اسیر الشباب چه شد؟

 14. ضربه وزارت اطلاعات به باند قاچاق نقره از چین

 15. چه کسانی می‌توانند در آستان قدس رضوی سرباز شوند؟

 16. دادستان کرج: صدور حکم اعدام برای شهردار کرج صحت ندارد

 17. توضیحات رئیس پلیس تهران درباره فرار ۳ اخلالگر بازار کاغذ

 18. ماه گرفتگی یکم بهمن ۹۷ در ایران قابل مشاهده است؟

 19. بارش برف و کاهش دید در جاده‌های کشور

 20. حل مشکل آلودگی با حمل و نقل عمومی

پربحث‌های دیروز

 1. بررسی حقوقی واقعه حمله سگ به دختر ده ساله در لواسان/ مجازات صاحب سگ چیست؟

 2. آیت‌الله مکارم شیرازی: فضای مجازی برای همه تریبون درست کرده است

 3. طرح «خرید خدمات آموزشی»، ذبح کیفیت برای کاهش هزینه

 4. پرونده بوی بد در تهران بدون اعلام نتیجه مختومه شد

 5. سرپرست وزارت بهداشت: قیمت دارو باید اصلاح شود

 6. ۶۱۸ کیلوگرم هروئین پیش از ارسال به اروپا کشف و ضبط شد

 7. فرمانده ناجا: دشمنان امسال را برای ایجاد آشوب‌ انتخاب کردند اما موفق نشدند

 8. راه‌اندازی ۶ کیلومتر از خط ۷ مترو تهران تا پایان امسال

 9. مدارسی که فردا تعطیل است

 10. دادستان تهران: گرانی با گرانفروشی فرق دارد

 11. معاون پژوهشی دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی درگذشت

 12. مهلت ثبت‌نام ازدواج دانشجویی تا 30 بهمن تمدید شد

 13. آیت الله سبحانی: کتب دانشگاهی نباید مخالف مفاهیم اسلام باشد

 14. روحانی درگذشت پدر شهیدان کریمی هویه را تسلیت گفت

 15. اول بهمن "ماه" می‌گیرد/شهرهایی که خسوف را می‌بینند

 16. بیمه شخص ثالث همچنان برای خودرو صادر خواهد شد

 17. عیادت نماینده رئیس جمهور از آیت الله مومن

 18. دعوت از داوطلبان امامت جمعه برای شرکت در آزمون

 19. صرف وقت کاربران ایرانی درشبکه‌های اجتماعی ۳۰ برابر مطالعه روزنامه

 20. مراحل تعویض دربهای ساختمانی با درب های ضد سرقت

 21. ساختمانی فاخر به جای پلاسکو ساخته می‌شود

 22. جزئیات ماه گرفتگی دوشنبه

 23. ادامه بارش برف در برخی از محورهای کشور

 24. تجهیز پلیس به لباس دوربین‌دار منوط به تامین اعتبار

 25. زمان تحویل پلاسکو جدید به کسبه مشخص شد

پربحث‌های هفته

 1. همسر شهید حججی ازدواج کرد؟

 2. بررسی حقوقی واقعه حمله سگ به دختر ده ساله در لواسان/ مجازات صاحب سگ چیست؟

 3. جزئیات حادثه حمله دو سگ به دختر ۱۰ ساله در لواسان + عکس

 4. واکنش نظام پزشکی به ۲ مصوبه مالیاتی پزشکان

 5. وام های غیرقانونی بانک سرمایه به حسین هدایتی، مدلل، هادی رضوی، گروه جهانبانی و ...

 6. دادستان کل: ادعای اسماعیل بخشی درباره شکنجه دروغ بوده است

 7. آیت‌الله مکارم شیرازی: فضای مجازی برای همه تریبون درست کرده است

 8. دادستان تهران: ۳ متهم گرانی کاغذ از کشور فرار کردند

 9. سرنوشت محموله گوشت هواپیمای سانحه دیده

 10. مقصر آقای پول است!

 11. کشورهایی که معابر و تونل‌های خود را پولی کردند

 12. توکلی خطاب به رئیس و نمایندگان مجلس: از اقدام غیرقانونی دولت برای حذف دانشگاه‌های موفق جلوگیری کنید/ مانع ایجاد فرصت برای مقامات دولتی شوید

 13. حکم قطعی پرونده ۵ صراف صادر شد + جزئیات

 14. جدیدترین ترفند در سرقت خودرو را بدانید+ عکس

 15. طرح «خرید خدمات آموزشی»، ذبح کیفیت برای کاهش هزینه

 16. بررسی موضوع حمله دو سگ به دختر ۱۰ ساله از زبان یک حقوقدان

 17. چرا برخی جوانان به کلی قید ازدواج را می‌زنند؟

 18. محسن هاشمی: شهرداری موظف به اخذ عوارض تردد خودروها در تونل‌های شهری است

 19. آخرین وضعیت کنکور در گفتگوی الف با دبیر کارگروه آموزش دیده‌بان شفافیت و عدالت

 20. سگ گردانی در پارک‌های لواسان ممنوع شد

 21. افزایش نشاط سربازان در دستور کار نیروهای مسلح

 22. اصفهان تا ۲۰۲۵ خالی از سکنه می‌شود؟

 23. وزیر دولت احمدی‌نژاد و رئیس سابق هیات مدیره بانک سرمایه سه‌شنبه محاکمه می‌شوند

 24. چه حکمی در انتظار پسر ۱۳ ساله متهم به قتل است؟

 25. توضیحات پورسیدآقایی درباره پولی شدن استفاده از تونل‌های تهران

آخرین عناوین