بهترین میوه‌ها برای افراد مبتلا به دیابت

گروه سلامت الف،   3990423139

افراد مبتلا به دیابت باید به مصرف میوه خود توجه داشته باشند اما به طور کلی، میوه همچنان بخش مهم و سالمی از هر رژیم غذایی برای مدیریت دیابت محسوب می شود.

بهترین میوه‌ها برای افراد مبتلا به دیابت

به گزارش عصر ایران به نقل از "اینسایدر"، زمانی که کربوهیدرات ها را مصرف می کنید، بدن شما آنها را به قند تجزیه می کند تا وارد جریان خون شده و به عنوان سوخت مورد استفاده قرار بگیرد. برای افراد مبتلا به دیابت که نمی توانند به طور موثر قند خون را پردازش کنند، کربوهیدرات ها می توانند موجب افزایش قند خون شده و به همین دلیل بسیاری از افراد مبتلا به دیابت تلاش می کنند میزان کربوهیدرات مصرفی خود از جمله شکر و نمونه های دیگر مانند آنهایی که در میوه ها یا غلات وجود دارند را محدود کرده یا شمارش کنند.

میوه یک کربوهیدرات حاوی قند است و در صورت مصرف بیش از حد ممکن است سطوح قند خون را افزایش دهد. با این وجود، میوه حاوی فیبر زیادی نیز است و مصرف مقدار زیاد فیبر می تواند به تنظیم سطوح قند خون کمک کرده و حتی به پیشگیری از دیابت نوع 2 کمک کند.

به طور کلی، کربوهیدرات های سالم که حاوی فیبر هستند، مانند میوه، اثر بسیار کمتری بر قند خون دارند تا کربوهیدرات های بدون فیبر مانند نوشابه یا آبنبات. بر همین اساس است که میوه می تواند گزینه مطمئن و مناسبی برای افراد مبتلا به دیابت باشد.

میوه تازه برای افراد مبتلا به دیابت سالم و بی خطر است

افراد مبتلا به دیابت باید به مصرف میوه خود توجه داشته باشند اما به طور کلی، میوه همچنان بخش مهم و سالمی از هر رژیم غذایی برای مدیریت دیابت محسوب می شود.

برخی بر این باورند که میوه همانند شکر است و در صورت ابتلا به دیابت نباید مصرف شود، اما این کاملا درست نیست. میوه یک کربوهیدرات است و حد اعتدال در مصرف آن باید رعایت شود، اما در واقع یک کربوهیدرات سالم است و بهتر از کربوهیدرات هایی مانند کیک ها، کلوچه ها یا آبنبات ها متابولیز می شود.

در حقیقت، پژوهش ها مصرف میوه تازه را با بهبود سلامت افراد مبتلا به دیابت پیوند داده اند. نتایج یک مطالعه در چین که در نشریه Public Library of Science منتشر شد، نشان داد که مصرف میوه تازه با کاهش چشمگیر خطر ابتلا به دیابت مرتبط بوده است. حتی در مورد افراد مبتلا به دیابت، آنهایی که میوه تازه بیشتری مصرف می کردند با خطر کمتر مرگ یا ابتلا به عوارض جدی سلامت مواجه بودند.

افزون بر این، مصرف میوه در سنین پایین ممکن است حتی خطر ابتلا به دیابت نوع 2 در ادامه زندگی را کاهش دهد. به عنوان مثال، مطالعه ای که در نشریه the Journal of Nutrition منتشر شد، نشان داد که کاهش مصرف چربی اشباع و افزایش مصرف میوه ها و سبزیجات در کودکان 8 تا 10 ساله ممکن است حساسیت به انسولین را بهبود بخشیده و خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را کاهش دهد.

بهترین میوه ها برای افراد مبتلا به دیابت

زمانی که موضوع مصرف میوه برای افراد مبتلا به دیابت مطرح می شود، در واقع، مصرف میوه های تازه و نه نمونه های کنسروی یا فرآوری شده و خشک شده مد نظر است. این موارد از محتوای قند بیشتر به واسطه کاهش محتوای آب میوه برخوردار هستند، از این رو، در مقایسه با میوه تازه ممکن است به میزان بیشتری مصرف شده و این می تواند موجب افزایش قند خون شود.

حتی بین میوه های تازه، انواع خاصی با توجه به محتوای قند و آب و همچنین شاخصی که به نام شاخص گلیسمی شناخته می شود، گزینه های بهتری محسوب می شوند.

شاخص گلیسمی این که مواد غذایی چقدر سریع موجب افزایش سطوح قند خون می شوند را اندازه گیری می کند و یک عدد بالاتر نشان دهنده افزایش سریع‌تر قند خون است که می تواند برای افراد مبتلا به دیابت خطرناک باشد.

مواد غذایی با شاخص گلیسمی 55 یا کمتر که شامل بسیاری از میوه ها می شود، به عنوان مواد غذایی با شاخص گلیسمی پایین در نظر گرفته می شوند که نسبت به مواد غذایی با شاخص گلیسمی بالا برای تنظیم قند خون مفیدتر هستند.

میوه های زیر شاخص گلیسمی پایین دارند:

- آووکادو: 15

- سیب: 36

- پرتقال: 43

- موز: 51

این میوه ها دارای شاخص گلیسمی و محتوای قند بالاتر هستند:

- انبه: 56

- انگور: 59

- هندوانه: 76

اما شاخص گلیسمی همه چیز نیست و محتوای آب میوه نیز اهمیت دارد. به عنوان مثال، اگرچه هندوانه دارای شاخص گلیسمی بالا است اما می تواند همچنان گزینه بی خطری باشد زیرا 92 درصد آن از آب تشکیل شده است. به واسطه محتوای آب زیاد، میزان قند دریافتی در هر وعده مصرف این میوه معقول است. میوه ها می توانند افراد مبتلا به دیابت را با توجه به شرایط خاص آنها به روش های مختلف تحت تاثیر قرار دهند. بهترین روش برای آگاهی از این که هر میوه چگونه بر بدن شما تاثیر خواهد گذاشت، کنترل قند خون درست پیش و یک تا دو ساعت پس از خوردن میوه و بررسی واکنش بدن است.

چه میزان میوه باید بخورید

افراد مبتلا به دیابت باید میوه هایی با محتوای قند کم را انتخاب کرده و اندازه هر وعده مصرفی را کنترل کنند.

اگرچه با توجه به اندازه و نوع میوه می تواند متفاوت باشد، به طور کلی، یک وعده میوه - یک تکه از میوه کامل یا نصف فنجان میوه خرد شده - حاوی تقریبا 15 گرم کربوهیدرات است که یک وعده کربوهیدرات در نظر گرفته می شود.

بیشتر بزرگسالان مبتلا به دیابت باید سه تا چهار وعده کربوهیدرات در هر وعده غذایی و یک وعده کربوهیدرات در هر میان وعده مصرف کنند، با این وجود، آنها باید برای تهیه یک برنامه غذایی شخصی سازی شده با پزشک خود مشورت کنند.

پربحث‌های دیروز

 1. جهانگیری: مخالف کالابرگ هستیم

 2. پاساژگردها معترض برگزاری محرم

 3. تهران پنجمین شهر گران دنیا در مسکن

 4. قیمت خودرو همچنان صعودی است/ قیمت پژو ۴۰۵ به ۱۴۲ میلیون رسید

 5. روحانی: تا روزی که صندوق رای و انتخابات هست، جمهوری اسلامی ایران با همین قدرت می ماند

 6. جزئیات انفجار عظیم بیروت، موارد مشابه در جهان و واقعیت‌سنجی گازهای سمی

 7. چه کسانی از انفجار بیروت سود می‌برند؟

 8. جدیدترین مدل کوییک آر پلاس رونمایی شد

 9. تصاویر منتشر شده از حال و روز شهر بیروت

 10. فرصت ۲ ماهه برای ثبت کدملی و کدپستی مسکن بر اساس طرح مجلس

 11. حجت الاسلام روحانی: با وجود تحریم‌ها و سنگ‌اندازی وضعیت بهتری داریم

 12. تعیین ساز و کار اخذ مالیات از خانه‌های خالی در مجلس

 13. لحظه انفجار مهیب بیروت

 14. افکار عمومی در انتظار مصوبه مجلس در طرح شفافیت آرای نمایندگان

 15. ماجرای یک قاضی که علیه خودش حکم صادر کرد

 16. نیترات آمونیوم، آشنایی با سوخت جهنمی انفجار بندر بیروت

 17. تشکر «دیده‌بان شفافیت و عدالت» از قوه قضاییه برای تقویت تولید و مبارزه با رباخواری

 18. کاهش ۸۵ درصدی قیمت میوه های نوبرانه نسبت به فروردین ماه

پربحث‌های هفته

 1. خانه‌های خالی در محاصره مالیاتی / سامانه ملی املاک را دریابید!

 2. نمایندگانی که خانه سازمانی ۳۸۰ متری مجلس را از آنِ خود کردند!

 3. خداحافظی دکتر احمد توکلی از صاحب‌ ‌امتیازی الف

 4. وقوع انفجار مهیب در بندر بیروت لبنان با صدها کشته و هزاران زخمی + فیلم | پیام همدردی کشورهای مسلمان با لبنان

 5. ترامپ بازنده انتخابات رياست جمهوری می‌شود؟

 6. ساده‌انگاری پیری‌ جمعیت حتما عیب است

 7. شايعات مربوط به آذری جهرمی به روایت روزنامه اصلاح‌طلب/ مانور تجمل در خاطرات آیت‌الله هاشمی/ احمدی‌نژاد، مهره سوخته عرصه سیاست/وزارت اطلاعات: فساد بشدت امنیت ملی را تهدید می‌کند

 8. روحانی درباره کالاهای اساسی چه گفت؟

 9. درخواست قالیباف برای تعویق کنکور/توکلی: مردم اشکنه هم نمی‌توانند بخورند/رویای ریاست جمهوری؛ از جهانگیری و لاریجانی تا سیدحسن خمینی

 10. چرا کره جنوبی پول‌های ایران را پس نمی‌دهد؟

 11. رئیس‌جمهور دستکم موافقان سیاسی خود را تحمل کند!

 12. پشت پرده تجمع طالبان در تهران/احتمال خط خوردن لاریجانی و ناطق نوری از فهرست اصلاح‌طلبان/وضعیت وخیم بیماران کرونایی در پایتخت/تابلویی از تصویر رهبری که به قالیباف هدیه داده شد

 13. آیا تعویق کنکور سراسری امکان‌پذیر است؟

 14. تحریف در روایت تاریخی مشروطه

 15. چرا آمریکا "تیک‌تاک" را فیلتر می‌کند؟

 16. تصویری کمتر دیده شده از رهبر انقلاب

 17. ترس و تردیدهای برگزاری کنکور در کرونا رنگ باخت اما ...

 18. روحانی: هدف دشمنان ایجاد هیجان‌زدگی و بی‌برنامه‌گی در مدیریت کشور است

 19. پایانی بر یک مجادله درباره عزاداری محرم امسال

 20. روحانی: با وجود جنگ اقتصادی، دولت کشور را مدیریت کرده/ از تعطیل شدن تولید و تشدید بیکاری جلوگیری کرده‌ایم

 21. توکلی: برخی دولتمردان مشکل معیشتی ندارند/ کوپن بدتر از نابودی پول ملی نیست

 22. جهانگیری: مخالف کالابرگ هستیم

 23. واقفین دماوند و جنگل‌های هیرکانی چه کسانی هستند؟

 24. تازه‌ترین قیمت خودروها در بازار / پراید ۹۳ میلیون تومان شد!

 25. آبروریزی جدید پسر ترامپ

ابر آروان

آخرین عناوین