نظرات برگزیده مخاطبین الف: موشک اصلی پنهانکاری ۳روزه بود/ چرا اجازه پرواز در شرایط جنگی صادر شد؟/ اعتماد عمومی باید احیا شود/ این روزها نباید تفرقه داشته باشیم

گروه سیاسی الف،   3981025064 ۱۴ نظر، ۰ در صف انتشار و ۷ تکراری یا غیرقابل انتشار

بینندگان «الف» هر روز با ارائه نظرات خود در تکمیل و تعمیق محتوای ارائه شده مشارکت می کنند. بسیاری از این نظرات گویای دقت و توجه مخاطبان و داوری عمومی آن ها نسبت به وقایع روز است. گزیده‌ای از نظرات مخاطبین «الف» را ذیل مطالب پر بحث هفته به انتخاب تحریریه «الف» بخوانید.

نظرات برگزیده مخاطبین الف: موشک اصلی پنهانکاری ۳روزه بود/ چرا اجازه پرواز در شرایط جنگی صادر شد؟/ اعتماد عمومی باید احیا شود/ این روزها نباید تفرقه داشته باشیم

انتشار خبر پذیرش مسئولیت سقوط هواپیمای اوکراینی با عنوان« بیانیه ستاد کل نیروهای مسلح: بر اثر بروز خطای انسانی و به صورت غیر عمد، هواپیمای اوکراینی مورد اصابت قرار گرفت» واکنش های بسیاری به همراه داشت. تعدادی از نظرات مخاطبان در ادامه آمده است:

*چیزی که امکان داشته اتفاق بیافته اینه که آیا آمریکا و شرکت بویینگ می توانستند با تغییرات هواپیما کد از طریق ماهواره، این هواپیما را به عنوان یک هدف متخاصم به پدافند بشناسانند یا نه ، بدون اینکه در جعبه سیاه ثبت شود؟

*کاش اولش و بلافاصله حقیقت را میگفتیم. الان دنیا تصورش بر اینه که اونها مارا مجاب کردند این مساله را بپذیریم. چرا باید اینطور با آبروی کشور بازی شود؟

*دلم برای کاپیتان شهبازی ها و تمام کسانی که تمام قد آبرو و حیثیت خودشون رو پای این قضیه گذاشتن میسوزه

*گناه کسانی که خبر را پنهان کردند و دروغ گفتند نابخشودنی تر از اصل ماجراست.

*اقرار به خطا در چنین شرایطی، به شجاعت زیادی نیاز دارد. اگرچه که واقعیت بسار تلخ و دردناکی است مخصوصا برای خانواده های قربانیان. ولی من به ستاد کل نیروهای مسلح بخاطر این شجاعتشان تبریک میگویم. بهتر از پنهان کاری و نشر اخبار خلاف واقع است.

*به‌نظرم امتحان سختی برای مردمه. اتفاق افتاده. اطلاع‌دادن وظیفهٔ الآن سپاه بوده که اونم شده. برای مردم ایران از خداوند، صبر طلب می‌کنم و دعا می‌کنم خدا اجازهٔ سوء استفاده را از دشمن آشکار بگیره.

*چرا اولا اجازه پرواز در اون روز بحرانی صادر میشد؟ و دوما چرا این چند روزه آبروی ایران رو با تکذیبهاتون توی رسانه ها بردین؟ خودتون قضاوت کنین دنیا چه خواهد گفت در مورد ما آخه؟

*امتحانات الهی در روزهای سخت از انسان ها گرفته می شود. شاید این امتحان الهی پس از شهادت حاج قاسم باشد، برای تفکیک یاران واقعی. عزیزان این حادثه به معنای فعال شدن صافی خداوند می باشد تا آنها که در این فرآیند دچار گمراهی می شوند از خیل یاران واقعی جدا شوند. مواظب باشید دوباره داره آسمان غبار آلود می شود.

***

انتشار محتوای نشست خبری فرمانده هوافضای سپاه با عنوان«سردار حاجی‌زاده: وقتی از حادثه هواپیمای اوکراینی مطمئن شدم آرزوی مرگ کردم/ همه مسئولیت این کار را می‌پذیریم/بارها اعلام کرده بودیم که فضای کشور باید از پروازها پاک شود» واکنش های فراوانی در بین مخاطبان الف داشت که تعدادی از آن ها در ادامه آمده است:

*در این حادثه که مقارن با تهدیدات نظامی که از سوی آمریکایی ها با آن مواجه شدیم، نمی توان تنها مقصر اصلی این واقعه را سیستم پدافند کشور قلمداد کرد. اگر خدای ناکرده به جای این هواپیمای مسافربری (که بایستی بررسی نمود که آیا از کریدور خارج شده و یا خیر) یک هواپیمای دشمن و یا موشک دشمن بود بایستی چه می کردند؟ در آن صورت اگر می زدند امروز به آنها مدال افتخار می دادیم و اگر نمی زدند آنا را توبیخ می کردیم.این واقعه را بایستی کاملا ریشه ای بررسی و علل و اسباب فراهم شدن چنین واقعه تلخی را بایستی از جنبه های مختلف بررسی نمود. برای مثال اگر کشور در حال آماده باش 100 درصدی بوده چرا اجازه پرواز به هواپیماهای مسافربری داده می شود؟ و هزاران سئوال دیگر   که بایستی کاملا موشکافانه بررسی و برای رفع آنها و رفع نقص سیستم تلاش کرد.

*سردار محکم و استوار بیاستید ما از شما ممنون هستیم که امنیت کشورمان را در دست دارید این آمریکای جنایتکار باید مواخذه شود که مقصر همه فتنه ها است ام الفساد .

*اگر واقعاَ تعدادی موشک کروز به داخل ایران شلیک شده است 1-چرا وضعیت قرمز حداقل برای مراکز حساس مثل فرودگاهها اعلام نشده است؟شاید یکی از همین موشکهای فرضی به هواپیما و یا نقاط حساس یا حتی مسکونی برخورد می کرد.2- این موشکهای شلیک شده به کجا رفتند؟گم که نمی شوند.3-سامانه های راداری که مهمترین بخش پدافند هوایی هستند کجا بودند؟آیا از کار افتاده بودند؟اینها باید مسیر و جهت حرکت موشکها را مشخص می کردند.و بسیاری سئوال دیگر.

*حاجی زاده محترمانه و وظیفه شناسانه صحبت کردند. مقصر تاخیر زمانی و کلیر نکردن مقام بالادستی ایشان در ستاد بوده.  باید معلوم شود چه کسی اون دروغ مربوط به موشک های کروز را پخش کرده بود.

*سردار کاشکی همه حقیقت را الان میگفتین! چه کسانی مخالف متوقف کردن پروازهای مسافری در آسمان کشور بودن؟ دلیل آنها برای عدم توقف پروازها در شرایط آماده باش کامل پدافند و تهدید جدی دشمنان   چه بود؟ فراموش نکنیم درصد بالایی از امنیت آسمان کشور  توسط نیروهای هوا فضا تامین میشود. چه کسانی از تضعیف این نیرو پس از موفقیتهای اخیر هدف قرار دادن پهپاد و پایگاه عین الاسد سود میبرند؟

*جالبه حتی تو این شرایط هم باز آماده کوبیدن هم هستیم. اینقدر تفرقه چرا؟ اشتباه شده و باید با خاطی برخورد بشه سپاه و غیر سپاه هم نداره. قطعا باید موازی کاری جاش رو به سامانه های یکپارچه بده و حتی ادغام صورت بگیره در نیروهای مسلح. همچنین آموزش های بیشتر برای این جور مواقع. با فحش دادن هیچی حل نمیشه.  خدا به همه ی داغ دیده ها صبر بده.

*مسئله ای که بسیار رنج آور است این است که دیر اعلام شد و این مساله از دید مسئولین هم پنهان شده بود اگر شما از این مورد باخبر بودید و اعلام نکردید در گناه انجام دهندگان آن شریکید زیرا پنهان کردن یک جرم به اندازه آن جرم مستوجب عقوبت است

*حوادث سهوی در همه جای دنیا امکان دارند و با اینکه درد و رنج بسیاری را متحمل مردم میکنند ولی مردم انقدر منطق و شعور دارند که بپذیرند در این شرایط این چیزها ممکن است. موشک اصلی موشکی بود که این 3 روز به اعتماد ملی خورد. دیگر کدام روایت های گذشته و آینده شما باور میشود؟ اشتباه اصلی همین بود

*حالا اگر موشک بوده و شلیک نمی کردند میگفتند که اینا بلد نیستند از کشور دفاع کنند

*بعد از حمله موشک ها ما حمله سایبری بسیار گسترده ای را انجام دادیم ولی چون سیستم یکپارچه ما قابل هک نیست آنها به اختلالات جنگ الکترونیکی روی آوردند . در رادار شما هواپیما را نمی بینید و فقط امواجی را که از شی در محدوده رادار بر می گردد را می بینید که اگر اختلالی صورت بگیرد شما نمی توانید تشخیص دهید .

*بايد مقصرين غير عمد هرچه زودتر با قبول مسووليت استعفاء دهند و با دلجويي تنها، داغديگان اين حادثه أرام نميشوند اينكه همه اطلاعيه بدهند واظهار تاسف كنند وهيچ كس نه استعفاء دهدونه محاكمه شود قابل قبول نيست

*شرایط به گونه ای بود که مدیریت بحران انجام نشد و آسمان از پرواز ها خالی نشد. همه ی اینها درست و قبول. حالا در مورد آینده آیا بهتر نیست تمام ارگان های حکومت (امام جمعه ها, سازمانهای دولتی، نظامی ، مشاوران، وزیران، نمایندگان، غیره ) از اظهار نظر در تمامی مسائلی که اطلاع ندارند و مربوط به مسولیت رسمی شان نیست منع شوند؟ سازمان هواپیمایی کشوری نمیتوانست به راحتی بگوید «دلیل سقوط فعلا نامعلوم است و مشغول تحقیقات هستیم»؟ آیا برای انسان عار است بگوید «نمیدانم»؟

*دو سؤال اساسی برای مردم وجود دارد که باید مسؤولینِ ارشدِ سپاه و ستاد کل نیروهای مسلح به آن پاسخ دهند: ۱- کدام فرمانده با وجود درخواستِ مکررِ فرمانده‌ی هوافضای سپاه، اجازه نداده پرواز ممنوع اعلام شود و جلوی پروازِ هواپیماهای مسافربری گرفته شود؟! ۲- چه کسی یا کسانی با وجود اطلاع از پرتاب موشک، رسانه‌ها، رئیس سازمان هواپیمایی و وزارت خارجه را وادار کرده‌ که بر نقص فنی و محال بودنِ اصابتِ موشک تأکید کنند یا حداقل جلوی اصرارِ آن‌ها بر این موارد را نگرفته‌؟!

*قضیه مشکوک است و شاید سیستم چه پدافند یا هواپیما را دستکاری  و خرابکاری کردن از طریق حمله سایبری ان هم بعد از ضربه ای که امریکا خورد تا خلبان یا اپراتور را به اشتباه بیاندازن. سابقه زیادی از این کارها است

*در شب حادثه به تعبیر شما کشور در شرایط جنگی بوده است و عقل و منطق ایجاب می نمود که تمام پروازهای داخلی و خارجی کنسل شود. فرمانده نیروی هوائی سپاه مدعی است که ما چندین بار درخواست کردیم در این خصوص اقدام شود. سئوال این است که چرا ایشان صریحا در صحبتهای خود اعلام نکردند که از چه نهادی درخواست کردند؟ آیا این نهاد شورای امنیت ملی بود؟ اساساً نهاد تصمیم گیرنده در این خصوص کیست؟ سئوالات بسیاری از این جنس وجود دارد که برای جلب اعتماد عمومی لازم است پاسخ داده شود.

***

واکنش احمد توکلی به سقوط هواپیمای اوکراینی و نشست خبری سردار حاجی زاده با عنوان « نمک‌پاشی بر زخم مردم و سوءاستفاده از داغ ملی/ بیانیه احمد توکلی در مورد حوادث اخیر در کشور» با واکنش های بسیاری مواجه شد. تعدادی از نظرات مخاطبان در ادامه آمده است:

*اگر جای فرماندهان نظامی ونیروهای انتظامی بودم به نیروهایی که برای برخورد با معترضان می فرستادم می گفتم با بلندگو به مردم بگویند در غم شما شریکیم واز خطای خود متاسف . حق با شماست وحق داربد عصبانی باشید. ما خدمتگزار جان بر کف شماییم قربان قدمتان که آمده اید هر چه علیه ما بگویید به جان ودل می پذیریم وشرمسارتان هستیم ما را ببخشید .

*دشمن اصلي ما دروغ و بي كفايتي هست. تا رسانه هاي واقعا ازاد و ازادي اجتماعي نباشه مملكت هيچوقت بر مدار صحيح نخواهد چرخيد. ازادي مطبوعات يعني پاسخگويي به مردم و در اين شرايط هست ك پيشرفت حاصل ميشه. اگر اصلاحات اساسي و بنيادين و شجاعانه صورت نگيره روز ب روز افراد شايسته ي بيشتري كنار ميروند و وضع مملكت داري بدتر و خشم مردم بيشتر.. نتيجه اين امر اصلا خوب نيست

*۱- نیروهای مسلح که توقع حمایت همه جانبه مردم را دارند، موظفند در مقابل مردم هم امنیت و اتحادآنان را تامین نمایند و هیچ گاه خود را هزینه گروههای سیاسی نکنند. کاری که نشده و به عکس عمل شده. ۲- فرافکنی در میان مسئولان کشور ما رسم است و نه همه دنیا! و ان مسئولانی که فرافکنی و مخفی کاری کرده اند خیانت و اشتباه کردهاند و پذیرش مسولیت بخشی از وظیفه هر فرد است و کسی که مسئولیت رو میپذیره وظیفه اش رو انجام داده و نه بیشتر. در همین خصوص وطیفه بخش خطای نظامی تاحدی پذیرفته شده.(هرچند ابهامات بسیاری دارد) اما هنوز کسی مسئولیت  لاپوشانی رو به عهده نگرفته.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۲۹۶۶۰۰۱۶:۴۰:۲۵ ۱۳۹۸/۱۰/۲۷
فاز بعضیا خیلی باحاله
ناشناس۱۲۹۶۶۱۰۱۶:۴۶:۲۲ ۱۳۹۸/۱۰/۲۷
کلا شده تعریف و تمجید
ایلامی۱۲۹۶۶۱۸۱۶:۵۰:۳۲ ۱۳۹۸/۱۰/۲۷
باید ابعاد پنهان قضیه هواپیما روشن شود
ناشناس۱۲۹۶۶۴۳۱۷:۱۰:۱۸ ۱۳۹۸/۱۰/۲۷
ما باید از ایرانیان وطن پرست بخواهیم به خونخواهی سردار سلیمانی هنگامی که ترامپ در یک جلسه تبلیغاتی انتخابات شرکت میکند ترورش کنند والبته این مهم دور از واقعیت نخواهد بود
ناشناس۱۲۹۶۶۵۷۱۷:۳۶:۴۶ ۱۳۹۸/۱۰/۲۷
این حادثه نشان داد حتی در بدترین سناریوها هم ظرفیت پذیرش اشتباه را نداریم ، اجازه پرواز در روز جنگی ، شلیک به هواپیمای مسافری ، تشخیص اشتباه پدافند آنهم درست در کنار بزرگترین فرودگاه کشور، و از همه مهمتر سه روز پنهانکاری و اطلاعات غلط بدون شک بدترین فاجعه چند دهه اخیر بوده ، حالا هم به جای استعا و پیگیری و عذرخواهی ، می خواهیم پرونده زودتر بسته شود
ناشناس۱۲۹۶۶۶۲۱۷:۴۱:۴۸ ۱۳۹۸/۱۰/۲۷
برای من که اخبار را از ماهواره ها و فضای مجازی دریافت نمی کنم سقوط هواپیما دردناک بود ولی فضای روانی بربنده حاکم نبود
کارشناس مسایل استراتیژیک۱۲۹۶۶۶۴۱۷:۴۶:۴۶ ۱۳۹۸/۱۰/۲۷
چون ترامپ در رابطه با گفتگوی تلفنی با رییس جمهور اکراین داره استیضاح میشود و از اینطرف هواپیمای سقوط کرده اکراینی بوده مسله کمی بو داره کارشناسان پیگیری کنند آیا امکان تبانی خاضی بوده است یا نه
ناشناس۱۲۹۶۶۷۳۱۷:۵۴:۲۹ ۱۳۹۸/۱۰/۲۷
پرواز ها ممنوع نشد تا از هواپیماهای مسافربری به عنوان سپر انسانی استفاده شود. اونا میدونن که آمریکا به آسمان ایران زمانی که پر از هواپیماهای مسافربری هست حمله نمیکنه
ناشناس۱۲۹۶۸۰۸۲۰:۳۱:۴۲ ۱۳۹۸/۱۰/۲۷
اعتماد عمومی را امروز در نمازهای جمعه دیدید ؟ عموم همین ها هستند نه سفیر انگلیس چندصد نفر نوکر و جیره خوارشان .
ناشناس۱۲۹۶۸۱۷۲۰:۵۱:۲۳ ۱۳۹۸/۱۰/۲۷
خب زشته دیگه الان میگن با یک ایجاد اخلال الکترونیکی روی رادار چنین فاجعه ای رخ داده پس تجهیزات ما ايرادات اساسی داره و......
ناشناس۱۲۹۶۹۷۸۰۲:۱۰:۰۱ ۱۳۹۸/۱۰/۲۸
یه کارشناس خارجی میگفت میشه تو رادار اختلال ایجاد کرد وبه اشتباه انداخت آمریکا و اسراییل هر دو این تکنولوژی رو دارن.ولی این تکنولوژی در فاصله حد اکثر شش یا هفت کیلومتر میتواند عمل کند نه از فاصله هزار کیلومتری تهران با مرزهای غربی و جنوبی.
ناشناس۱۲۹۶۹۳۳۰۰:۰۷:۰۸ ۱۳۹۸/۱۰/۲۸
حیف شد. پیروزی بزرگ زدن پایگاه آمریکا اونم بدون تلفات و خونریزی میتونست شیرین باشه که این حادثه تلخ باعث شد این شیرینی تبدیل به تلخی بشه.
ناشناس۱۲۹۷۰۳۱۰۷:۵۱:۵۳ ۱۳۹۸/۱۰/۲۸
در هوای برفی و مه آلود و ..... پرواز ها لغو می شود و یا با تاخیر انجام می شود . چرا در هوای جنگ پرواز لغو نشد؟
ناشناس۱۲۹۷۱۱۴۰۸:۵۴:۴۳ ۱۳۹۸/۱۰/۲۸
مشکل از آنجا آغاز شد که رئیس جمهور کشور هم از شلیک موشک اطلاع نداشت تا حد اقل مصاحبه و احتمال شلیک را قویا تکذیب نکند. مردم وقتی بی اعتماد می شوند که غربی ها آنور دنیا اعلام کردند که موشک با خطای احتمالا انسانی شلیک و باعث سقوط هواپیما شده و تمام مسئولان ما بسیج شدند و اعلام کردند که این یک دروغ بزرگ است. شاید فکر نمی کردند که باید از کشورهای دیگر برای تحقیق دعوت کنند

پربحث‌های دیروز

 1. چه کسانی در انتخابات مجلس شرکت نکردند 

 2. یک بازنده مطلق و یک برنده با نمره ناپلئونی در تهران

 3. عصبانیت فتاح از سوال مجری تلویزیون درباره آزادراه تهران-شمال

 4. لطفا از پرسش‌های مردم عصبانی نشوید...

 5. آخرین اخبار از کرونا/گزینه‌های ریاست مجلس یازدهم/ تحلیل فیاض از تفاوت مجلس لاریجانی با قالیباف/ توکلی: نمایندگان هدف دام شبکه‌های سازمان یافته فساد و تباهی‌اند

 6. احمد توکلی خطاب به نمایندگان منتخب: با پیوستن به پویش مجلس ضدفساد و شفاف از بروز فسادهای احتمالی جلوگیری کنید

 7. حریرچی (معاون وزیر بهداشت) کرونا گرفت

 8. ابتلای ۹۵ نفر به بیماری کرونا در کشور / فوتی‌ها ۱۵ نفر شدند

 9. کدام کشورها اجازه پرواز به هواپیما‌های ایرانی را نمی‌دهند؟

 10. واکنش دبیر شورای عالی امنیت ملی به اظهارات امیرآبادی فراهانی

 11. محققان چینی واکسن خوراکی برای کرونا ساختند

 12. حریرچی: من هم کرونایی شدم/ کرونا را شکست می‌دهیم

 13. جدول/ سکه ارزان شد

 14. روحانی: حرکت به سمت کنترل ویروس کرونا است

 15. توزیع‌ ماسک در داروخانه های قم

 16. روحانی: ایران به دشمن التماس نخواهد کرد/ همه درآمدهای کسب شده از قطعه یک آزادراه تهران-شمال، صرف ساخت قطعه دوم خواهد شد/ ما نسبت به زندگی سالم و شادی مردم متعهدیم

 17. نتیجه تست کرونای آیت‌الله شبیری زنجانی اعلام شد

 18. تست کرونا «محمود صادقی» مثبت اعلام شد

پربحث‌های هفته

 1. درباره کاهش مشارکت مردم در انتخابات مجلس

 2. چه کسانی در انتخابات مجلس شرکت نکردند 

 3. نتایج رسمی اولیه از شمارش آرای تهران / صدرنشینی قالیباف؛ با بیش از ۱۱۴۵۳۵۰ رای

 4. چرا می‌گویند ویروس کرونا سلاح بیولوژیک آمریکا است؟!

 5. یک بازنده مطلق و یک برنده با نمره ناپلئونی در تهران

 6. عصبانیت فتاح از سوال مجری تلویزیون درباره آزادراه تهران-شمال

 7. لطفا از پرسش‌های مردم عصبانی نشوید...

 8. آزمایش مثبت دو مورد کرونا ویروس در ایران

 9. فوت دو نفر به دلیل ابتلا به کرونا در قم

 10. نظر شما درباره این عکس چیست؟!

 11. اعلام میزان آرای نامزدهای انتخابات مجلس از تهران +جدول

 12. سید محمد خاتمی در انتخابات شرکت کرد

 13. تایید ابتلای سه مورد جدید به کروناویروس در کشور

 14. تاجگردون برای سومین بار به مجلس راه یافت

 15. آخرین اخبار از کرونا/گزینه‌های ریاست مجلس یازدهم/ تحلیل فیاض از تفاوت مجلس لاریجانی با قالیباف/ توکلی: نمایندگان هدف دام شبکه‌های سازمان یافته فساد و تباهی‌اند

 16. چرا به چنین نامزدهایی رای می‌دهیم؟

 17. احمد توکلی خطاب به نمایندگان منتخب: با پیوستن به پویش مجلس ضدفساد و شفاف از بروز فسادهای احتمالی جلوگیری کنید

 18. روزنه‌های روابط ایران و غرب و افسانه پتروس فداکار هلندی‌ها !

 19. رژیم‌های منطقه با کرونا ویروس چه می‌کنند؟!

 20. پیروزی فهرست وحدت با سرلیستی قالیباف در تهران/ انتقاد تند قوچانی از عارف/كرونا سياسی نيست

 21. یک پیشنهاد به وزارت بهداشت درباره آمار فوتی‌های کرونا 

 22. پویش انصراف به نفع «لیست وحدت» کلید خورد

 23. حریرچی (معاون وزیر بهداشت) کرونا گرفت

 24. وزیر بهداشت: از ۲۸۵ مورد مشکوک به کرونا فقط نتیجه آزمایش ۱۸ نفر مثبت بوده است

 25. شورای ائتلاف نیروهای انقلاب به «فهرست وحدت» رسید + اسامی

پربحث‌های هفته

 1. درباره کاهش مشارکت مردم در انتخابات مجلس

 2. چه کسانی در انتخابات مجلس شرکت نکردند 

 3. نتایج رسمی اولیه از شمارش آرای تهران / صدرنشینی قالیباف؛ با بیش از ۱۱۴۵۳۵۰ رای

 4. یک بازنده مطلق و یک برنده با نمره ناپلئونی در تهران

 5. لطفا از پرسش‌های مردم عصبانی نشوید...

 6. اعلام میزان آرای نامزدهای انتخابات مجلس از تهران +جدول

 7. تاجگردون برای سومین بار به مجلس راه یافت

 8. آخرین اخبار از کرونا/گزینه‌های ریاست مجلس یازدهم/ تحلیل فیاض از تفاوت مجلس لاریجانی با قالیباف/ توکلی: نمایندگان هدف دام شبکه‌های سازمان یافته فساد و تباهی‌اند

 9. چرا به چنین نامزدهایی رای می‌دهیم؟

 10. احمد توکلی خطاب به نمایندگان منتخب: با پیوستن به پویش مجلس ضدفساد و شفاف از بروز فسادهای احتمالی جلوگیری کنید

 11. روزنه‌های روابط ایران و غرب و افسانه پتروس فداکار هلندی‌ها !

 12. رژیم‌های منطقه با کرونا ویروس چه می‌کنند؟!

 13. پیروزی فهرست وحدت با سرلیستی قالیباف در تهران/ انتقاد تند قوچانی از عارف/كرونا سياسی نيست

 14. پویش انصراف به نفع «لیست وحدت» کلید خورد

 15. شورای ائتلاف نیروهای انقلاب به «فهرست وحدت» رسید + اسامی

 16. علل کاهش مشارکت مردم در انتخابات/ منشا کرونا در ایران مشخص شد/ از اصولگرایان در مجلس چه انتظاری می‌رود؟

 17. وحدت اصولگرایان و اعتراض یامین‌پور به جبهه پایداری/ احتمال دومرحله‌ای شدن انتخابات/ خاتمی از لیست‌ اصلاح‌طلبان حمایت می‌کند؟

 18. حسین شریعتمداری: با تفنگ خالی FATF تهدید نکنید

 19. ربیعی: حتی با رفتن به لیست سیاه FATF اتفاق خاصی برای اقتصاد رخ نخواهد داد/ اختصاص سهمیه بنزین نوروزی با مشکل روبرو است

 20. ادعای جنجالی امیرآبادی درباره کرونا/ نقش قالیباف در آینده جریان اصولگرا/ زیباکلام: زمام مجلس یازدهم در اختیار طرفداران احمدی‌نژاد است

 21. انتخابات مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری در سراسر کشور/موسوی در پاسخ به الف: پس از پایان انتخابات و آغاز شمارش، میزان مشارکت به تدریج اعلام میشود/در حال بروز رسانی+ تصاویر و حاشیه ها

 22. کوتاهی وزارت کشور در اعلام نام انصرافی‌ها

 23. اعلام نتایج انتخابات در برخی حوزه‌ها / شهرهای بزرگ روز یکشنبه

 24. نامه مشترک حدادعادل و آقاتهرانی به مردم تهران پس از وحدت نیروهای انقلاب

 25. چرا لیست کامل؟

آخرین عناوین