جدیدترین جزئیات از وضعیت کارگران بازداشتی هپکو؛ ۲۳ نفر آزاد شدند

گروه سیاسی الف،   3980701007 ۰ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱ تکراری یا غیرقابل انتشار

دادستان عمومی و انقلاب اراک جدیدترین جزئیات از وضعیت کارگران بازداشتی هپکو را تشریح کرد و گفت: ۲۳ نفر آزاد شدند.

به گزارش تسنیم، شرکت هپکوی اراک که روزی نماد صنعت و افتخار کشور بود، در آستانه تعطیلی است شرکتی که با هدف مونتاژکاری 500 دستگاه ماشین‌آلات راهسازی شروع به‌کار کرد و در سه دهه با رفع نیازهای داخلی به چند برابر ظرفیت اولیه خود رسید، اکنون پس از خصوصی‌سازی غیراصولی و بی‌تدبیری‌ها برای تامین حقوق کارگران خود نیز با چالش روبه‌روست.

موضوع خصوصی‌سازی و اشتباه در روند واگذاری هپکو سبب شد تا مسیر تولید در این کارخانه تغییر کند و رکود و عدم تولید بر بزرگترین کارخانه تولید ماشین‌آلات سنگین راهداری در کشور و منطقه سایه اندازد.

هر چند از زمان واگذاری هپکو و حرکت رو به نابودی این کارخانه بارها کارگران هپکو با حضور در تجمعات کارگری خواستار رسیدگی فوری به موضوع هپکو شدند و حتی در این مسیر مسئولان ارشد استان از جمله نماینده ولی‌فقیه در استان مرکزی با مکاتبات گسترده خواستار رسیدگی به وضعیت تولید در هپکو شد ولی این هیچ تدبیری از سوی دولت و مسئولان برای برطرف کردن مشکل هپکو دیده نشده است.

با این حال در چند سال گذشته دولتی‌ها با وعده  های گوناگونادعای قراردادهای کلان برای این شرکت کرده و نوید بازگشت این صنعت مهم استراتژیک کشور به چرخه تولید می‌دانند که این روزها تهی بودن از عمل این وعده‌ها نمایان شده است.

تغییر مدیرعامل شرکت به جای سهامدار اصلی؛ کارگران به ضعف مدیریتی سهامدار اصلی هپکو معترضند

این درحالی است که در این مدت کارگران با تجمعات خود بارها برای بازگشت ثبات تولید در هپکو و انتخاب سهامداری دارای اهلیت تلاش کردند که البته نتیجه آن در چند هفته اخیر تغییر مدیرعامل شرکت بود که باز هم انتخاب شخصی همچون روغنی از سوی دولت برای مدیریت این شرکت با واکنش کارگران همراه بود و آنها نسبت به اصل سهامدار عمده و اصلی کارخانه اعتراض داشتند که در شهریورماه در چندین مرحله در برابر استانداری مرکزی، دادگستری کل و میادین اصلی شهر اراک تجمع کردند.

تجمع برروی ریل؛ اعتراض احساسی کارگران خط آهن سراسری را با مشکل روبرو کرد

اما دوشنبه 25 شهریور  کارگران هپکو در اعتراض به آنچه "تعیین تکلیف سهامداری این شرکت" عنوان شد، در مسیر راه آهن شمال جنوب تجمع کردند، چراکه کارگران معتقدند که مشکل هپکو با یک تغییر مدیرعامل صرف رفع نشده و آنها خواستار تغییر سهامدار هستند.

استاندار مرکزی با حضور در میان کارگران، ضمن دعوت از کارگران به همراهی با مجموعه استان در پیگیری آرام مطالبات موجود و اشاره به اقدامات انجام شده اخیر، از کارگران خواست که ریل را ترک کنند ولی حضور کارگران بر روی ریل حدود 11 ساعت ادامه یافت و همین امر سبب اقدام نیروی انتظامی برای متفرق کردن کارگران شد.

این درحالی است که از ابتدای اعتراضات کارگری دستگاه‌های قضایی، امنیتی، نظارتی و انتظامی در کنار کارگران حضور داشته و همواره از این قشر مهم حمایت کرده است.

 دولتی‌ها باید به فکر باشند

موضوعی که واکنش رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی را به دنبال داشت که گفت: وظیفه نیروی انتظامی نیست که مطالبات کارگران را پاسخ دهد و اقناع سازی کند، اما در این مدت ناجا بسیار خوب عمل کرده است. 
 
حجت الاسلام مجتبی ذوالنور افزود: بعضی افراد رفتار نیروی انتظامی با کارگران معترض هپکو را نقد می‌کنند که من از موضع کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس موضوع را بررسی کردم.

وی بیان کرد: در حقیقت اشتباهی که در خصوصی سازی صورت می‌گیرد، این است که در روند خصوصی سازی، دقت لازم صورت نمی‌گیرد و قوانین رعایت نمی‌شود و همین باعث می‌شود که خریداران بخش‌های خصوصی سازی شده، به جای اینکه آن را رونق و بهبود بخشند و سودآورتر کنند،  به فکر زمین و اموال آن می‌افتند و کم کم زمینه خروج ملک و مال را از کاربری اصلی اش فراهم می‌کنند که این روال باعث غیرسودآور شدن کارخانه‏، نپرداختن حقوق کارگران و اعتراض آنان می‌شود.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس افزود: بعضی از کارگران هپکوی اراک حدود هشت ماه است که حقوق نگرفته اند و اعتراض آنان، به جا و به حقی است؛ مسئولان مربوطه باید این مشکل را حل کنند.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: نیروی انتظامی دو هفته تلاش می‌کرد که کارگران را متقاعد و متفرق کند در صورتی که این کار، وظیفه مسئولان دیگر مانند استاندار است، اما در نهایت وقتی که ریل راه آهن بسته و مسافران قطار‌ها دچار مشکل می‌شوند، مسئولان از نیروی انتظامی درخواست رسیدگی و حل مساله را کردند؛ با خویشتنداری که ناجا داشت، این موضوع به خوبی مدیریت شد.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اضافه کرد: به مسئولان کشوری، دولت و دستگاه‌های مربوط توصیه می‌کنم تا به مطالبات پاسخ بدهند و مشکل کارگران را حل کنند.

از سوی دیگر جامعه دانشجویی و دانشگاهی استان و کشور نیز در جمعه این هفته 29 شهریور ماه با تجمع در مصلی اراک حمایت خود از کارگران هپکو را اعلام کردند و این موضوع را در دیدار با علی اکبر کریمی نماینده مردم اراک، خنداب و کمیجان در مجلس نیز طرح و خواستار رسیدگی فوری به آن شدند.

انتقاد نماینده ولی فقیه در استان مرکزی از وضعیت هپکو براثر روند غلط خصوصی سازی

نماینده ولی فقیه در استان مرکزی نیز در خطبه های نماز جمعه به مسئله هپکوی اراک اشاره کرد و اظهار داشت: بنده مخالفت خود را در سال 96 و از همان اول که هپکو را به این فرد برای مدیریت این کارخانه اعلام کردم و خواستار برنامه و راهکار این افراد برای این شرکت بزرگ شدم که در آن زمان سرپرست استانداری در دو برگ که شامل برنامه مد نظر برای شرکت هپکو بود ارائه کرد که البته قانع کننده نبود.

دری نجف آبادی تصریح کرد: تا به حال دو نامه به محضر مقام معظم رهبری پیرامون موضوع شرکت هپکو تقدیم کرده ام که یکبار نیز برای سایر صنایع استان به معظم له نامه تقدیم گردید و آخرین باری هم که رهبرمعظم انقلاب اسلامیرا در جریان قرار دادم، چهارشنبه گذشته بود البته بیش از این که نصیحت کنم کار دیگری نمی‌توانم انجام دهم زیرا مسئولیت اجرایی ندارم و نمی‌توانم در تصمیمات دخالت داشته باشم.

امام جمعه اراک بیان کرد: بارها چه در چندین باری که رئیس بازداشت شده خصوصی سازی و  چه 4 وزیر دولت به استان سفر داشته اعلام کردم که این کار اشتباه است و باید با قراردادن مدیر و هیئت مدیره لایق این شرکت بزرگ را سامان بخشید که البته در خصوص کارگران به مسئولان استانی از جمله رئیس کل دادگستری و دیگر مسئولان خواستار برخوردی توام باصبر و همراهی بوده‌ایم.

 
دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان مرکزی: شاکی این افراد اداره راه آهن و مسافرین قطار هستند که در اثر این اقدام و اعتراضات صورت گرفته، حدود 5 قطار امکان تردد نداشتند و مسافران در مسیر معطل شده بودند که علی رغم مدارا و همکاری با کارگران و صحبت‌های استاندار، فرمانده سپاه و رئیس کل دادگستری استان اعتراضات ادامه داشت و خط راه آهن همچنان بسته بود که 29 نفر دستگیر شدند که درحال حاضر، 23 نفر تا کنون آزاد شدند و 6 نفر دیگر هم آزاد می‌شوند 
 
استاندار مرکزی از دستور بررسی فسخ قرارداد هپکو خبر داد

پس از این و در 30 شهریور ماه و آغاز هفته، استاندار مرکزی از ابلاغ دستور مبنی بر اقدام فوری در مورد فسخ قرارداد با شرکت هیدرواطلس توسط سازمان خصوصی‌سازی خبر داد که طبق این اعلام «واعظی» رئیس دفتر رئیس جمهور با ارسال نامه به وزرای امور اقتصاد و دارایی، صنعت، معدن و تجارت و تعاون، کار و رفاه اجتماعی دستور رئیس جمهور را ابلاغ کرده است.

اما، ساعاتی پیش، دادستان اراک آخرین وضعیت کارگران بازداشتی هپکوی اراک را تشریح کرد و گفت: اکثر کسانی که نقش رهبری و لیدری در ماجرای اعتراضات هپکو نداشتند آزاد شدند، به دنبالاعتراضات کارگران و بستن خط آهن که نزدیک به دوازده ساعت به طول انجامید، بر اساس مصوبه شورای تامین ناچارا برای بازگشایی خط اقدام شد و در این رابطه تعدادی توسط نیروی انتظامی دستگیر شدند.

قاسمی ادامه داد: شاکی این افراد اداره راه آهن و مسافرین قطار هستند که در اثر این اقدام و اعتراضات صورت گرفته، حدود 5 قطار امکان تردد نداشتند و مسافران در مسیر معطل شده بودند که علی رغم مدارا و همکاری با کارگران و صحبت‌های استاندار، فرمانده سپاه و رئیس کل دادگستری استان اعتراضات ادامه داشت و خط راه آهن همچنان بسته بود که 29 نفر دستگیر شدند.

دادستان اراک تصریح کرد: 23 نفر تا کنون آزاد شدند و 6 نفر دیگر هم آزاد می‌شوند البته کارگران اختلافاتی با سهامدار در رابطه با مالکیت شرکت و حقوق و مزایا دارند که مربوط به سازمان خصوصی سازی است و در این زمینه استاندار استان مرکزی مراتب را به تهران اعلام کرده و دستور رئیس جمهور مبنی بر خلع ید سهامدار صادر شده است.

عناوین مرتبط

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. نتایج رسمی اولیه از شمارش آرای تهران / صدرنشینی قالیباف؛ با بیش از ۱۱۴۵۳۵۰ رای

  2. درباره کاهش مشارکت مردم در انتخابات مجلس

  3. چرا می‌گویند ویروس کرونا سلاح بیولوژیک آمریکا است؟!

  4. نیروگاه هسته‌ای امارات

  5. آزمایش مثبت دو مورد کرونا ویروس در ایران

  6. فوت دو نفر به دلیل ابتلا به کرونا در قم

  7. نظر شما درباره این عکس چیست؟!

  8. همتی: تورم سال۹۹ کمتر از ۲۰درصد خواهد بود/ ایران به لیست سیاه FATF باز نمی‌گردد

  9. اعلام میزان آرای نامزدهای انتخابات مجلس از تهران +جدول

  10. سید محمد خاتمی در انتخابات شرکت کرد

  11. تایید ابتلای سه مورد جدید به کروناویروس در کشور

  12. تاجگردون برای سومین بار به مجلس راه یافت

  13. روزنه‌های روابط ایران و غرب و افسانه پتروس فداکار هلندی‌ها !

  14. پیروزی فهرست وحدت با سرلیستی قالیباف در تهران/ انتقاد تند قوچانی از عارف/كرونا سياسی نيست

  15. سناتور «کریس مورفی» دیدار با ظریف را تایید کرد+توضیحات وزارت امور خارجه

  16. پویش انصراف به نفع «لیست وحدت» کلید خورد

  17. وزیر بهداشت: از ۲۸۵ مورد مشکوک به کرونا فقط نتیجه آزمایش ۱۸ نفر مثبت بوده است

  18. شورای ائتلاف نیروهای انقلاب به «فهرست وحدت» رسید + اسامی

  19. علل کاهش مشارکت مردم در انتخابات/ منشا کرونا در ایران مشخص شد/ از اصولگرایان در مجلس چه انتظاری می‌رود؟

  20. سخنگوی وزارت بهداشت: کرونا در کشور در حال مهار و مدیریت است/ افزایش مراکز تشخیص بیماری در کشور

  21. وحدت اصولگرایان و اعتراض یامین‌پور به جبهه پایداری/ احتمال دومرحله‌ای شدن انتخابات/ خاتمی از لیست‌ اصلاح‌طلبان حمایت می‌کند؟

  22. مالک شریعتی: مجلس دهم ضعیف‌ترین مجلس تاریخ جمهوری اسلامی بود

  23. بوسیدن و لمس ضریح مطهر در شرایط کنونی

  24. نسخه اصلاح‌طلبانه بهزاد نبوی برای انتخابات/ نامزدهای ریاست مجلس به روایت مرعشی/ درخواست عاجزانه عارف از مردم

  25. وزیر اقتصاد: افزایش قیمت ارز ارتباطی با FATF ندارد/ دولت به دنبال افزایش نرخ ارز نیست

  پربحث‌های اخیر

   پربحث‌های هفته

   1. نتایج رسمی اولیه از شمارش آرای تهران / صدرنشینی قالیباف؛ با بیش از ۱۱۴۵۳۵۰ رای

   2. درباره کاهش مشارکت مردم در انتخابات مجلس

   3. اعلام میزان آرای نامزدهای انتخابات مجلس از تهران +جدول

   4. تاجگردون برای سومین بار به مجلس راه یافت

   5. روزنه‌های روابط ایران و غرب و افسانه پتروس فداکار هلندی‌ها !

   6. پیروزی فهرست وحدت با سرلیستی قالیباف در تهران/ انتقاد تند قوچانی از عارف/كرونا سياسی نيست

   7. پویش انصراف به نفع «لیست وحدت» کلید خورد

   8. شورای ائتلاف نیروهای انقلاب به «فهرست وحدت» رسید + اسامی

   9. علل کاهش مشارکت مردم در انتخابات/ منشا کرونا در ایران مشخص شد/ از اصولگرایان در مجلس چه انتظاری می‌رود؟

   10. وحدت اصولگرایان و اعتراض یامین‌پور به جبهه پایداری/ احتمال دومرحله‌ای شدن انتخابات/ خاتمی از لیست‌ اصلاح‌طلبان حمایت می‌کند؟

   11. مالک شریعتی: مجلس دهم ضعیف‌ترین مجلس تاریخ جمهوری اسلامی بود

   12. نسخه اصلاح‌طلبانه بهزاد نبوی برای انتخابات/ نامزدهای ریاست مجلس به روایت مرعشی/ درخواست عاجزانه عارف از مردم

   13. حسین شریعتمداری: با تفنگ خالی FATF تهدید نکنید

   14. ربیعی: حتی با رفتن به لیست سیاه FATF اتفاق خاصی برای اقتصاد رخ نخواهد داد/ اختصاص سهمیه بنزین نوروزی با مشکل روبرو است

   15. انتخابات مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری در سراسر کشور/موسوی در پاسخ به الف: پس از پایان انتخابات و آغاز شمارش، میزان مشارکت به تدریج اعلام میشود/در حال بروز رسانی+ تصاویر و حاشیه ها

   16. کوتاهی وزارت کشور در اعلام نام انصرافی‌ها

   17. اعلام نتایج انتخابات در برخی حوزه‌ها / شهرهای بزرگ روز یکشنبه

   18. نامه مشترک حدادعادل و آقاتهرانی به مردم تهران پس از وحدت نیروهای انقلاب

   19. چرا لیست کامل؟

   20. امیرآبادی فراهانی: تخریب را ادامه دهید افشاگری می‌کنم

   21. توافق شورای ائتلاف نیروهای انقلاب و جبهه پایداری بر روی انتشار یک لیست مشترک

   22. جهانگیری: اگر اقتصاد بزرگتر شود مردم احساس رفاه بیشتر خواهند داشت/ باید اقتصاد کشور از منابع نفتی منفک شود

   23. تشکر عمیق از ملت ایران در پی امتحان بزرگ و مطلوب انتخابات

   24. حداد عادل: امیدواریم مجلس آینده با خدمت صادقانه از مشکلات مردم بکاهد

   25. ربیعی: ستاد پیشگیری و مقابله با کرونا تشکیل می‌شود

   آخرین عناوین