شهردار تهران: خطرات کوچکی که در تهران به فاجعه ملی ختم می شود

گروه اجتماعی الف،   3980419196 ۱۱ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱ تکراری یا غیرقابل انتشار

شهردار تهران گفت:در تهران با خطراتی روبرو هستیم که به ظاهر با یک اتفاق کوچک شروع می‌شوند، اما می‌توانند خیلی زود به یک فاجعه ملی تبدیل شوند.

شهردار تهران: خطرات کوچکی که در تهران به فاجعه ملی ختم می شود

به گزارش مهر، شهردار تهران بعدازظهر امروز به همراه اسماعیل نجار رئیس سازمان مدیریت بحران کشور و محسن هاشمی رفسنجانی رئیس شورای اسلامی شهر تهران در جلسه فصل تابستان شورای مدیریت بحران تهران که در ساختمان اصلی شهرداری برگزار شد، حضور یافت.

پیروز حناچی در این جلسه ضمن تبریک ولادت امام رضا (ع) گفت: برگزاری جلسات مدیریت بحران از نتایج پرشمار تجربیاتی است که زلزله «کوبه» ژاپن برای دنیا به ارمغان آورد؛ زلزله‌ای که در تاریخ هفدهم ژانویه ١٩٩۵ اتفاق افتاد و شدت آن ۷.۳ ریشتر بود. این زمین‌لرزه در ساعت ۵:۴۶ صبح شهر کوبه ژاپن را لرزاند؛ ساعتی که مردم در منازل خود حضور دارند. آنچه که در آن ساعت و روز در آن شهر رخ داد، تبدیل به یک آزمایشگاه جهانی کامل برای زلزله های شهری شد.

وی ادامه داد: ژاپنی‌ها قطعاً به نسبت بسیاری از کشورهای دیگر، آمادگی زیادی برای آن اتفاق داشتند، اما بیش از ۶ هزار و ۴۰۰ نفر جان خود را به تبع این زلزله از دست دادند؛ شهردار کوبه نیز بعد از این اتفاق خودکشی کرد.

حناچی گفت: زلزله کوبه خیلی زود به عنوان یک آزمایشگاه بزرگ جهانی برای زمین‌لرزه شهری شناخته شد و نتایج بسیار عمیقی داشت. از جمله این‌که استانداردهای ایمنی در ژاپن پس از این اتفاق به طور ملموسی افزایش پیدا کرد؛ شبکه‌های حیاتی از قبیل مترو، خطوط ارتباطی آب، برق و گاز تقویت شدند. یکی از محورهای اصلی مطالعات جایکا در تهران نیز همین موضوعات بود.

شهردار تهران ادامه داد: این زلزله زیرساخت‌های زیرزمینی را نیز تحت تاثیر قرار داد به طوری که پل‌های تک‌پایه به شدت صدمه دیدند، آتش‌سوزی‌های گسترده ای بعد از زلزله رخ داد و در نهایت حدود ٧ هزار ساختمان آسیب دید.

حناچی با بیان اینکه در این زلزله موضوع کمک‌رسانی به ساختمان‌های بلند چالشی جدی بود، عنوان کرد: براثر این حادثه ژاپنی‌ها متوجه شدند آن‌طور که لازم است آمادگی لازم را ندارند. آسیب‌های مربوط به فقدان هماهنگی بین نیروهای کمک‌رسان نیز از تجربیات این زلزله بود.

وی با بیان اینکه هماهنگی میان نیروهای دخیل و کمک‌رسان همان چیزی است که برای نیل به آن در این جلسه گرد آمده‌ایم، ادامه داد: افزایش اضطراب، خودکشی، استفاده بیش از حد از الکل و طلاق از جمله تبعات اجتماعی زلزله کوبه ژاپن بود. یکی از اقدامات مهمی که ژاپنی‌ها بعد از این زلزله انجام دادند این بود که هزینه زیادی برای سرپیچی از قوانین در نظر گرفتند؛ در واقع از آن تاریخ رعایت استانداردهای ساخت‌وساز و ایمنی سیستم‌های گرمایشی به شکل خاص در اولویت قرار گرفت؛ انجام مانورهای گسترده پس از وقوع این زلزله اهمیت فراوان پیدا کرد و موضوع استفاده از مصالح سبک و مقاوم در سازه‌های شهری در دستور کار قرار گرفت.

شهردار تهران تأکید کرد: ژاپن بر روی ۴ گسل بزرگ و شناخته‌شده قرار گرفته و به همین خاطر است که همواره خطر تکرار چنین حادثه‌ای را در نظر می‌گیرد.

حناچی در بخش دیگری از سخنان خود تصریح کرد: درست است که زلزله اصلی‌ترین خطر در تهران است، اما به هیچ وجه تنها خطر نیست. ما در تهران با خطراتی روبرو هستیم که به ظاهر با یک اتفاق کوچک شروع می‌شوند، اما می‌توانند خیلی زود به یک فاجعه ملی تبدیل شوند.

حناچی با بیان اینکه پلاسکو ساختمانی بود که کسی فکر نمی‌کرد به آن شکل فرو بریزد، گفت: اما فروریختن آن به یک فاجعه ملی تبدیل شد؛ این از ویژگی های تهران است. خوشبختانه گزارش ملی و رسمی پلاسکو دیروز به دست ما رسید. در چنین گزارشی ممکن است دستگاه‌های مسئول به راحتی نقش خود را نپذیرند یا این‌که دستگاه مخاطب اساساً نمی‌تواند یک گزارش بی‌طرف تدوین کند. اما دولت یک مبنای خوب گذاشت؛ اینکه برای تهیه و تدوین چنین گزارشی، یک مجموعه کاملاً بی‌طرف و متخصص تشکیل شود. این یک اقدام منحصربه‌فرد بود.

وی با اشاره به اهداف برگزاری جلسه امروز عنوان کرد: هدف ما در این جلسه افزایش تاب‌آوری شهر تهران است؛ این‌که تهران باید در مقابل هر حادثه‌ای، حتی بحران‌های اجتماعی، تاب‌آوری خود را حفظ کند. شهر باید به سطحی از آمادگی برسد که در برابر هیچ فاجعه‌ای از هم فرو نپاشد.

حناچی گفت: شهرداری تهران حاضر است برای گسترش ایستگاه‌های شبکه ارتباطی اضطراری همکاری کند و برای آن فضاهای لازم را در نظر بگیرد.

وی موضوع استان‌های معین را در مدیریت بحران بسیار مهم دانست و یادآور شد: یکی از تجربیات زلزله شهر کوبه ژاپن این بود افرادی که خود در حادثه درگیر شده‌اند، نمی‌توانند به دیگران کمک‌رسانی کنند؛ در این موارد دستگاه‌هایی که درگیر نیستند باید کمک کنند.

شهردار تهران در پایان سخنانش خاطرنشان کرد: امیدوارم این فعالیت‌ها به نتایج مثبت ختم شود. امیدوارم تهران بحران گسترده‌ای را تجربه نکند، اما اگر هم اتفاق افتاد، تلاش می‌کنیم با آمادگی که از قبل به دست می‌آوریم آن را به بهترین شکل ممکن مدیریت کنیم.

در بخش دیگری از این جلسه اسماعیل نجار رئیس سازمان مدیریت بحران کشور نیز ضمن قدردانی از اعضای شورای هماهنگی مدیریت بحران تهران گفت: در تهران تنها زلزله نیست که اهمیت دارد و باید مخاطرات دیگر از قبیل سیلاب را نیز مورد توجه قرار دهیم.

وی خاطرنشان نشان کرد: همان‌طور که می‌دانید وزیر کشور موضوع تعیین استان‌های معین را به‌عنوان یک اولویت مطرح کردند. پس از جلسات متراکم، دستورالعمل جامعی در همین مورد تدوین شد که بر اساس آن استاندار تهران متولی هماهنگی کلی در این فرآیند شده است و بسیاری از استان‌ها نیز ارتباطشان را با تهران برقرار کرده‌اند. این اقدام بسیار خوب و ارزشمند است.

دیدگاه کاربران

ناشناس۹۹۵۴۳۶۲۱:۰۶:۳۲ ۱۳۹۸/۴/۱۹
«شهردار تهران در پایان سخنانش خاطرنشان کرد: امیدوارم این فعالیت‌ها به نتایج مثبت ختم شود. امیدوارم تهران بحران گسترده‌ای را تجربه نکند، اما اگر هم اتفاق افتاد، تلاش می‌کنیم با آمادگی که از قبل به دست می‌آوریم آن را به بهترین شکل ممکن مدیریت کنیم...» مگر با امیدوارم و انشالله اتفاق نیفتد هم میشود جلوی تلفات را گرفت این دیگر چه مدیریتی است منظور شما مدیریت تلفات بعد حادثه است پس قبل از آن با اینهمه ساختمانهای فرسوده و برجهای روی گسل هیچ کاری نمیشود کرد خودتان اصلا متوجه شدید چه گفته آید و باید .. بله به قول ایشان مثلا یک خطر کوچک یک زلزله بالای ۷ ریشتر است که تهران واقع شده روی ۱۲۰گسل مستعد آن است و بعدش آقای شهردار شما چه خواهید توانست کرد و چه کرده‌اید در قبال کشته ها و عدم هشیار سازی مردم مقصرید تهران- ایرنا- رئیس مركز تحقیقات راه، مسكن و شهرسازی گفت: 262 هزار واحد مسكونی در تهران در بافت فرسوده قراردارد كه با وقوع زمین لرزه 7 تا 7.3 ریشتر نیمی از آنها تخریب می شود. علاوه بر بافت فرسوده حدود 15 هزار هكتار بافت ناكارآمد نیز در كلانشهر تهران وجود دارد كه جمعیت ساكن در آن بیش از 2 میلیون و 900 هزار نفر است كه در بیش از 635 هزار واحد مسكونی ساكن اند.
ناشناس۹۹۵۴۴۲۲۱:۰۸:۴۴ ۱۳۹۸/۴/۱۹
مدیر بخش زلزله و عضو هیات علمی مركز تحقیقات راه، مسكن و شهرسازی نیز گفت: وضعیت ساختمان‌های بلندمرتبه (ساختمان‌های با تعداد طبقات 12 و بیشتر از آن) از نظر آسیب‌پذیری لرزه‌ای در وضعیت نامناسبی قرار دارد. «علی بیت‌اللهی» افزود: حدود 980 پرونده برای ساختمان های بلند مرتبه تهران وجود دارد كه 365 مورد در مرحله خاكبرداری، اسكلت و شروع كار بوده (آمار مربط به اوایل سال 1395) است. از میان ساختمان های بلندمرتبه موجود، 24 ساختمان قدیمی و بقیه بعد از سال 1372 ساخته شده اند. وی ادامه داد: حدود 244 ساختمان مرتفع فاقد اطلاعات لازم و دارای پرونده های مخدوش اند؛ درصد عمده ای از این ساختمان ها در مناطق 1 و 22 واقع شده اند.
ناشناس۹۹۵۴۴۶۲۱:۱۱:۳۵ ۱۳۹۸/۴/۱۹
آقای شهردار ما که از مصاحبه شما متوجه نشدیم برای زلزله چه کرده‌اید فقط اظهار امیدواری کردید که نیاید این مدیریت را جهانی کنید ژاپن هم استفاده کندمطلب زیر را بخوانید تا اطلاعاتتان در مورد خطر تهدیدگر زلزله تهران افزایش یابد . به گفته دبیر كارگروه ملی مخاطرات زلزله، نكته مهم در مورد ریسك لرزه ای این ساختمان های بلندمرتبه این است كه درصد بالایی از آنها در حریم گسل های اصلی شهر تهران واقع شده اند. وی همچنین هشدار داد: تعداد 101 پرونده برج های تهران روی حریم گسل های اصلی، تعداد 55 پرونده ساختمان بلندمرتبه در حریم گسل های متوسط و 16 پرونده در حریم گسل های فرعی هستند. «سه برج در معابر 6 متری، 24 برج در معابر 6 تا 10 متری و 251 پرونده در معابر به پهنای 10 تا 12 متری واقع شده اند؛ نقش معابر در امدادرسانی ها و تخلیه اضطراری بر همگان روشن است. بیت اللهی افزود: با نگاهی به دو نوع از عارضه های مهم شهری، یعنی بافت فرسوده و ساختمان های بلند مرتبه، می توان اذعان كرد كه ریسك زلزله در كلانشهر تهران به مراتب بالا و میزان خسارت ها و تلفات جانی در صورت وقوع زلزله بزرگ در آن بسیار قابل ملاحظه خواهد بود 1102023
مصطفي۹۹۵۵۹۶۲۳:۳۰:۳۲ ۱۳۹۸/۴/۱۹
جناب شهردار لطفا بفرمائيد كداميك از خطرات زير كمتر از زلزله احتمالي تهران مصيبت بار تر هستند ١- پوسيدگي تاسيسات زير زميني ٢- فرونشست ها ٣- اسيب پذيري در زمان بحران هايي نظير خرابكاري ، سيل و.... ٤- عرض كم بافتهاي قديمي و عدم امكان كمك رساني در زمان وقوع حوادث ٥_ چندين موارد ديگر چرا فقط و فقط زلزله؟! پس ساير حوادث چه شدند بيست سال گذشته در خصوص مقاوم سازي و ايمني در ساير حوادث چه كرده ايم؟! بخصوص كه: زلزله احتمالي ست و ايا صرف تقريبا تمامي هزينه ها در اين مورد صحيح است؟! در حاليكه بحران هاي ناشي از فرسودگي ها ،بافتهاي قديمي و خدمات رساني در زمان بحران و. مواردي از اين دست -قطعي هستندو- احتمالا در ساير حوادث تا يكي يك پرفسور تاكاداي ژاپني به ايران نياورد ، مديران كشور روي ساير حوادث كسي زوم نخواهند كرد و محور جلسات مديريت بحران ، روي ساير حوادث زوم نخواهد كرد؟؟؟!!!!
ناشناس۹۹۵۶۱۴۲۳:۴۷:۴۸ ۱۳۹۸/۴/۱۹
معمولا تصور بر این است که در زمان وقوع زلزله مسئولین فارغ از هر مشغله دیگر در فکر امداد و نجات و مدیریت بحران خواهند بود و تصور بر این است که نیروهای امدادگر در داخل شهر دستورات را به مورد اجرا خواهند گذاشت. در حالی که در عمل، اغلب مسئولین و نیروها اگر خود جان سالم از زلزله بدر برده باشند در وحله اول در فکر خانواده و بستگان خود ونجات جان آنها خواهند بود و عملا مدیریت بحران عناصر کلیدی و اجرائی خود را با خود نخواهد داشت، چنین مسائل و موارد ساده در لحظات وقوع زلزله نقش کلیدی پیدا می کنند که باید در مورد آنها چاره اندیشی بشود.
ناشناس۹۹۵۶۱۵۲۳:۴۹:۰۰ ۱۳۹۸/۴/۱۹
در روزهای عادی مناطق مرکز و حواشی این مناطق با مشکل جدی ترافیک روبروست. در رخداد زلزله، عده ای بسیار زیادی از مردم سعی در خروج از تهران و عده ای بسیار زیاد دیگر جهت امداد به فامیل و آشنایان خود به سعی در ورود به شهر را خواهند داشت. بنابراین مبادی شهر با ازدحام بسیار بالای جمعیتی و ترافیک قفل شده روبرو خواهد شد. در مناطق با کیفیت نازل سازه ای عملیات حمل مجروحین، امداد به زیرآوار ماندگان و ... دچار وقفه های بسیار جدی خواهد شد. مدیریت بحران در چنین لحظاتی بسیار سنگین و مسئولیت عموم مسئولین سنگین تر از آن خواهد بود. اگر از همین الان به فکر آن روز ها به چاره جوئی نیندیشیم، دیر خواهد بود.
ناشناس۹۹۵۶۱۷۲۳:۴۹:۵۶ ۱۳۹۸/۴/۱۹
خطوط انتقال گاز در بسیاری مناطق تهران در تقاطع با گسل ها قرار گرفته اند و بررسی دقیق گسیختگی آنها بخصوص در محل اتصال لوله ها در برابر لرزش زمین، بسیار ضرورت دارد. در شهر تهران لوله های بزرگی برای انتقال مواد سوختی وجود دارد که وضعیت مقاومت ترکیدگی و یا گسیختگی آنها در برابر جنبش نیرومند زمین در شهر تهران بدرستی معلوم نیست و مسیر چنین لوله هائی مناطق با خطر بالای آتش سوزی و انفجار را تشکیل می دهد. مقاومت سازه های نیروگاهی و پست های برق و مخابرات در شهر تهران و اطراف آن مطلوب نیست. قطع کابل های فشار قوی و قطعی برق مشکلات عدیده ای را در هنگام زلزله بر منطقه تحمیل می کند. قطعی برق منجر به قطعی آب و مشکلات دیگر می شود. بررسی مسیر های سیستم های فشار قوی، در شهر تهران و حواشی آن نشان می دهد که در برخی نقاط بدلیل نزدیکی به گسل خطر تخریب سازه های برقی وجود دارد.
ناشناس۹۹۵۶۲۰۲۳:۵۱:۱۰ ۱۳۹۸/۴/۱۹
علاوه بر ساختمان های قدیمی و فاقد کیفیت و مقاومت در برابر زلزله، دسترسی و حمل و نقل در بافت فرسوده نیز معضل بزرگی است. محدوده های با عرض معابر کمتر از ۶ متر مشکل حمل و نقل و عبور و مرور جدی در روزهای عادی را دارند که این امر در صورت رخداد زلزله به مراتب بیشتر و منطقه باصطلاح قفل خواهد شد. عملیات امداد و نجات غیر ممکن و ساعات طلائی امداد مصدومان با معضل ترافیک و عبور و مرور از دست خواهد رفت. در شهر تهران مناطقی مانند منطقه ۱۰ (بین نواب و آزادی و خیابان قزوین)، منطقه ۱۲(بازار، ۱۵ خرداد، مولوی و ...)منطقه ۱۷ (جنوب منطقه ۱۰، بین قزوین و زمزم)، جنوب شرق منطقه ۷، غرب منطقه ۱۴، منطقه مرکز و شمال غرب منطقه ۱۶، منطقه ۲۰، ۱۸، ۱، ۳ و ۶ بطور پراکنده، غرب منطقه ۸ و ۱۹ و منطقه ۴ بطور پراکنده دارای معابر کمتر از ۶ متر بطور ویژه هستند. اغلب این مناطق هم دارای تراکم جمعیتی بالا و هم ساختمان های با کیفیت نازل است.
موسي۹۹۵۶۴۸۰۰:۰۷:۰۶ ۱۳۹۸/۴/۲۰
مديريت بحران يعني فقط زلزله ، آنهم كوبه ژاپن ١٥ ساله همين مقاله تكراري كوبه ژاپن كسي مديريت بحران ديگري بلد نيست؟!
ناشناس۹۹۵۶۸۷۰۰:۳۱:۰۵ ۱۳۹۸/۴/۲۰
احسنت
حامد۹۹۵۶۶۰۰۰:۱۳:۱۸ ۱۳۹۸/۴/۲۰
جريان كاسبان زلزله چيه؟ چه كساني هستن؟

پربحث‌های هفته

 1. حمله وحشیانه با قمه به صاحب مغازه در کرمانشاه

 2. کتک زدن یک جوان در متروی تهران به خاطر خواندن نماز

 3. آیا پیروزی بایدن بر ترامپ به نفع ایران است؟

 4. بازگشت به سیاست‌های هاشمی ؟!

 5. املاک بنیاد مستضعفان و فرصت‌های برابر

 6. هشدار احمد توکلی به روحانی: نام ساقط کردن کشور «گشایش» است؟/ دولت‌های بعد شما، بدهی خود را چگونه بپردازند؟

 7. گشایش اقتصادی برای مردم یا دولت؟

 8. توصیه های جمعیتی مسوولان به مردم از کنار گود

 9. صحبت‌های «فتاح» درباره کاخ مرمر، مدرسه حدادعادل، ساختمان مرکز پژوهش‌ها و املاک در دست نیروهای مسلح

 10. صحنه آهسته انفجار بیروت

 11. عادی سازی روابط اعراب با رژیم صهیونیستی رسما کلید خورد / «توافق ننگین» امارات و اسرائیل برای عادی سازی

 12. ثبت واکسن روسی کرونا؛ پایان رنج بشر یا تبلیغات زودهنگام؟!

 13. برجام ۹۹ به روایت زیباکلام/واکنش کدخدایی به اظهارات علی مطهری/احمدی‌نژاد دوباره ردصلاحیت می شود؟

 14. زمان توزیع عادلانه یارانه بنزینی فرا رسیده است؟

 15. زیباکلام: باید برجام ۹۹ را با آمریکا امضا کنیم!

 16. هفته ای که کنکوری ها در آن نقره داغ شدند !

 17. واکسن روسی کرونا و فرهنگ ترجیح جمع بر فرد

 18. فاجعه دیپلماتیک برای آمریکا

 19. شکست سنگین قطعنامه ضدایرانی آمریکا/ شورای امنیت به تمدید تحریم‌های تسلیحاتی ایران رأی نداد

 20. ۸+۱ مورد از باورنکردنی ترین فواید استفاده از کولرهای گازی در خانه

 21. انتقاد حسین شریعتمداری از پرویز فتاح

 22. ستاد کرونا با تعویق کنکور مخالفت کرد/ برگزاری کنکور در موعد مقرر قبلی

 23. بازی با اعصاب مردم!

 24. مافیا در بورس هم وجود دارد/ مخالف ورود مردم به بورس نیستم اما نگرانم/ باید یک شبکه تلویزیونی بورس داشته باشیم/ قیمت‌های بورس با واقعیت اقتصادی همخوانی ندارد

 25. دختر ربایی و زیر گرفتن مامور پلیس در مشهد

ابر آروان

پربحث‌های هفته

 1. کتک زدن یک جوان در متروی تهران به خاطر خواندن نماز

 2. ثبت واکسن روسی کرونا؛ پایان رنج بشر یا تبلیغات زودهنگام؟!

 3. هفته ای که کنکوری ها در آن نقره داغ شدند !

 4. واکسن روسی کرونا و فرهنگ ترجیح جمع بر فرد

 5. ستاد کرونا با تعویق کنکور مخالفت کرد/ برگزاری کنکور در موعد مقرر قبلی

 6. وزیر بهداشت: پیشنهاد تعویق یک ماهه کنکور در ستاد ملی کرونا بررسی می شود

 7. ختم رسیدگی به پرونده اکبر طبری اعلام شد/ طبری: تمام ۱۶ اتهامی که در کیفرخواست آمده را رد می‌کنم

 8. تصویب نام‌گذاری خیابانی در تهران به نام مهندس بازرگان

 9. دولت در مورد لغو تعلیق کنکور به مردم پاسخگو باشد

 10. دستورالعمل ستاد کرونا برای محرم و صفر اعلام شد؛ کاهش ساعات برگزاری مراسم/ ممنوعیت برپایی ایستگاه‌های صلواتی

 11. محسن هاشمی: لغو طرح ترافیک تهران در مقابله با کرونا موثر نیست

 12. سخنگوی سازمان سنجش: تعویق یک ماهه کنکور سراسری تصویب نشده است

 13. سلاطین خودرو و طلا چه زمانی اعدام می‌شوند؟

 14. پشت پرده توقیف روزنامه جهان صنعت

 15. نمکی: اجازه ندهیم برخی بگویند عاشورا و تاسوعا عامل شیوع کرونا شد/ رعایت پروتکل‌ها با همکاری هیأت‌ها اجرا می‌شود

 16. نمکی: درباره برگزاری کنکور سراسری، امروز تصمیم‌گیری می‌شود/ اجازه شکست پروتکل‌ها را نخواهیم داد

 17. منشا بوی نامطبوع در جنوب تهران مشخص شد

 18. ورود قوه قضائیه به پرونده ویلموتس و ادعای میرسلیم علیه قالیباف/ پرونده‌ای جدید برای طبری

 19.  حق وحقوق قانونی بازنشستگان مشاغل سخت وزیان آور را بدهید!

 20. آیت الله فاطمی نیا دوباره در بیمارستان بستری شد

 21. در آینده نزدیک سامانه گزارشگران فساد راه‌اندازی می‌شود

 22. معاون رئیس جمهور: «استخدام» اعتماد به نفس و نوآوری فرزندان‌مان را از بین می‌برد

 23. پانزدهمین جلسه پرونده شرکت بازرگانی پتروشیمی/ قاضی مسعودی: هرکسی هر میزانى که وجه برده باشد، باید برگرداند

آخرین عناوین