این جنگ اقتصادی، جنگ اراده‌هاست/ چرا دولت آرایش جنگی ندارد؟

جعفر قادری*،   3980403092 ۳۳ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۷ تکراری یا غیرقابل انتشار
این جنگ اقتصادی، جنگ اراده‌هاست/ چرا دولت آرایش جنگی ندارد؟

امروز کشور درگیر جنگ اقتصادی است؛ آمریکا این جنگ اقتصادی علیه کشورمان را آغاز کرده و در پی تشدید آن است. ‌آنها می‌خواهد با جنگ اقتصادی و رسانه‌ای مردم را ناامید کنند. مسئولان کشور هم از رئیس جمهور گرفته تا دیگران از این جنگ سخن می‌گویند؛ از سوی دیگر وضعیت اقتصادی کشور و معیشت مردم با مشکل مواجه بوده و قدرت خرید مردم کاهش یافته است.

اما مختصات این جنگ اقتصادی یا بهتر بگویم جنگ تحمیلی اقتصادی چیست؟ چرا آمریکا به این جنگ اقتصادی دل بسته و تحقق اهداف خود را در آن می‌بیند؟ نقاط ضعف ما در این جنگ تحمیلی چیست؟ آیا دولت هم که از این جنگ سخن می‌گوید، آرایش جنگی گرفته است یانه و اینکه باید چه کنیم؟

۱- دشمن در این جنگ اقتصادی بیشتر روی آثار و پیامدهای روانی جنگ اقتصادی متمرکز شده است. تلاش دشمن این است که با تیره و تار نشان دادن اوضاع اقتصادی، امید مردم را به آینده از بین ببرد. فعالان اقتصادی را از سرمایه گذاری در امور میان مدت و بلند مدت منصرف و مردم را قانع کند تا نقدینگی خود را به سمت بازار سکه و ارز سوق دهند.

هدف دشمن از این نبرد اقتصادی، سست کردن اراده مردم است. به تعبیر مقام معظم رهبری دشمن نه آمادگی جنگ نظامی را دارد و نه از آن نتیجه می‌گیرد. آنها تمام توان خود را بر روی تضعیف پایه‌های اقتصادی کشور و فشار وارد کردن به مردم گذاشته‌اند و دنبال فروپاشی از درون و با وادار کردن کشور به تسلیم هستند. اگر بحث مذاکره را مطرح می‌کنند فقط به دنبال تحمیل خواسته و اراده خود هستند. این جنگ، جنگ اراده‌ها است.

۲- دشمن هدفش از این جنگ مذاکره و امتیاز دادن و امتیاز گرفتن نیست؛ اگر ژست مذاکره می‌گیرد، برای خالی کردن دل مردم و شوراندن آنها عیله نظام است. کشوری که به دنبال مذاکره است از برجام خارج نمی‌شود و میز مذاکره را تعطیل نمی‌کند. دشمن می‌خواهد فشارهای اقتصادی را بر مردم بیشتر کند و گام به گام نظام و انقلاب را به سمت تسلیم و عقب نشینی از خواسته‌های خود وادار کند.

 آنها به دنبال این هستند که الهام بخشی نظام و انقلاب اسلامی را برای کشورهای منطقه از بین ببرند. بنا دارند کشور را درگیر مسائل داخلی کنند تا مجالی برای کمک به جبهه مقاومت و کشورهای همسو نداشته باشد.

۳- عملکرد بد دولت در حوزه اقتصادی باعث امیدواری دشمن شده است. تکیه بر حمایت کشورهای غربی از برجام و عدم توجه به تاب‌آوری و مقاوم سازی اقتصادی و از دست دادن فرصت‌های اقتصادی باعث شده تا اقتصاد ما آسیب پذیر باشد.

متاسفانه آسیب پذیری در برخی حوزه‌های مرتبط با زندگی روزمره مردم شرایطی را به وجود آورد که به اقتصاد وضعیت شکننده‌ای داده است. به نظر می‌رسد که شوک ناشی از خروج آمریکا از برجام چون برای دولت غافلگیر کننده بود، دولت را از حالت تعادل خارج کرده است.

تصمیات متناقض و ناسازگاری با شرایط کشور و نیز بی‌ثباتی در تصمیم گیری‌ها باعث شده تا رمق و توان تولید تحلیل یابد. دولت باید در این شرایط از تصمیم‌های نپخته و خلق‌الساعه جلوگیری کند تا زمانی که دولت آرایش جنگی نگیرد و جنگ اقتصادی دشمن را باور نکند، نمی‌تواند برای مقابله با تهاجم اقتصادی دشمن برنامه‌ریزی کند.

دولت به وعده‌ها و حرف‌های ظاهر فریب غربی‌ها دلخوش کرده و عمق خباثت‌ها و کینه‌توزی غربی‌ها نسبت به کشور را درک نمی‌کند. دولت تا جنگ اقتصادی را باور نکند برای آن چاره‌ای نمی‌اندیشد.

۴- نقاظ ضعف ما انتخاب الگوی غلط توسعه و سیاست‌های نامناسب اقتصادی است. ممکن است الگوهای دروازه‌های باز وارداتی یا ادغام شدن در اقتصاد جهانی برای کشورهای بدون دشمن مسئله ساز نباشد، ولی برای کشوری مثل ما که هماهنگ و همراه با سیاست‌های توسعه طلبانه غربی‌ها نیست، این الگو‌ها جواب نمی‌دهد.

باید در زمینه تاب‌آوری اقتصادی و پرکردن خلاءها و شناخت نقاط آسیب پذیر اقدام جدی کرد. کشوری که با آمریکا درگیر است، نمی‌تواند در بخش کشاورزی و غذایی و دارو وابسته به خارج باشد.

وابستگی به درآمدهای نفتی، کشور را آسیب پذیر کرده است. عدم تعامل مناسب اقتصادی با همسایگان کار ما را در اداره جنگ اقتصادی با مشکل مواجه می‌کند. میدان ندادن به مردم در فعالیت‌های اقتصادی و وجود موانع متعدد برای شرکت‌های دانش‌بنیان کار را در تامین نیاز‌های اساسی با مشکل مواجه ‌می‌کند.

۵- آرایش کشور ما یک آرایش جنگی نیست؛ هنوز مثل کشورهای دور از جنگ رفتار می‌کنیم. در مصرف کالاها صرفه جویی وجود ندارد. بودجه ما مثل بودجه دوران صلح است. فضای کسب و کار کشور و سختی آن، تولید کننده را به ستوه آورده است. تصمیم‌های ضد تولید دستگاه‌ها با تولید‌کننده، همه فعالان اقتصادی را ناامید کرده است.

 در استفاده از منابع ارزی صرفه جویی وجود ندارد. هنوز واردات لوکس و غیرضروری محدود نشده است. در صرف بودجه‌های ریالی و ولخرجی‌ها زیاد است.

۶- به نظر می‌رسد که راهی جز بازخوانی سیاست‌های اقتصاد مقاومتی وجود ندارد. باید در مردمی کردن اقتصاد و واگذاری سهام دولت (نه به روش کنونی)  و طرح‌های دولتی به بخش غیردولتی تسریع شود. منابع برای تحقق و توسعه باید افزایش یابد. صرفه جویی ارزی و کاهش مصرف ارز داشته باشیم. باید در جهت بهبود فضای کسب و کار تلاش جدی کرد. باید ارتباط با کشورهای همسایه را سریعا برقرار و افزایش داد.

از زندگی لوکس و تجملی فاصله گرفته و با تعریف طرح‌ها و پروژه‌های اقتصادی و واگذاری آن به فعالان در اقتصاد رونق ایجاد کنیم. حذف قوانین و مقررات دست و پاگیر می‌تواند گره‌گشا باشد. باید از ظرفیت نخبگان و شرکت‌های دانش‌بنیان استفاده بیشتر داشته باشیم.

 

*کارشناس مسائل اقتصادی، عضو هیات علمی دانشگاه شیراز و نماینده ادوار هشتم و نهم مجلس

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۹۶۸۶۲۰۱۳:۱۱:۲۸ ۱۳۹۸/۴/۳
بر عکس مطالب نگارنده، دولت خیلی وقته آرایش جنگی گرفته، اما نه برای غرب و آمریکا، طرف حساب دولت، سفره های مردم است که هر روز کوچکتر میشه و فشار حداکثری بر مردم میاره
ناشناس۹۶۸۶۵۱۱۳:۲۸:۳۳ ۱۳۹۸/۴/۳
در جنگ حلوا خیرات نمی کنند عزیز
ناشناس۹۶۹۵۱۱۲۰:۳۰:۵۷ ۱۳۹۸/۴/۳
چرا در شرایط جنگ اقتصادی 50 تن طلا و 18 میلیارد دلار بانک مرکزی حراج شد ؟!
ناشناس۹۶۹۸۲۲۰۰:۱۳:۱۷ ۱۳۹۸/۴/۴
برای کاهش قیمت
ناشناس۹۶۹۸۱۱۰۰:۰۵:۰۴ ۱۳۹۸/۴/۴
فعلا که خیرات فقط دارد برای مقامات داده می شود !
ناشناس۹۷۰۱۲۳۰۹:۰۸:۰۲ ۱۳۹۸/۴/۴
اولا موضوع جنگ اقتصادی است که مردم الآن در رنج هستند . در ثانی نظر شما تسلیم بهترین گزینه است؟ برای زندگی خودتون هم همینطور تصمیم می گیرید ؟
ناشناس۹۷۰۱۳۹۰۹:۱۳:۴۶ ۱۳۹۸/۴/۴
دولت بر علیه مردم آرایش جنگی گرفته و داره مردم رو ..
ناشناس۹۶۸۶۲۴۱۳:۱۳:۵۴ ۱۳۹۸/۴/۳
رییس دولت خواستار اختیارات بیشتر شده تا این کار را انجام دهد. از یک گروهبان کاری بر نمی آید.
هوشیار۹۶۸۶۴۹۱۳:۲۷:۲۱ ۱۳۹۸/۴/۳
به دولت اختیار داده شد که برجام تصویب شد ولی الان خودشون میگن اوضاع بدتر از قبل برجام هستش .اختیار جدید بدن که بدتر بشه ؟؟؟
ناشناس۹۶۹۵۰۹۲۰:۲۹:۴۹ ۱۳۹۸/۴/۳
دولت اختیارات کافی دارد اما عرضه کار کردن ندارد.
امیر۹۶۸۶۵۰۱۳:۲۸:۳۲ ۱۳۹۸/۴/۳
هر اختیار ویژه ای به دولت در جهت فنافع ملت هزینه نمیشه و در جهت منافع خودشون خرج میشه .
حمید۹۶۸۶۵۷۱۳:۲۹:۲۶ ۱۳۹۸/۴/۳
اختیار ویژه کلید واژه فرار از ناکارآمدی هستش . دولت به اندازه کافی اختیار داره
ناشناس۹۶۸۹۵۹۱۵:۳۹:۴۱ ۱۳۹۸/۴/۳
اصلا مگه این نگفت کلید همه مشکلات در اختیارشه ، پس چرا حالا میگه هیچ اختیاری نداره ؟!
سامی۹۶۸۶۶۴۱۳:۳۱:۰۲ ۱۳۹۸/۴/۳
اگه به روسای جمهور گذشته هم نگاه کنید همیشه در دوسال آخر خود یا میگن ما هیچ کاره هستیم یا میگن اختیارات نداریم . اما در انتخابات چنان صحبت میکنن که انگار رئیس جمهور کره زمین هستن
ناشناس۹۶۸۷۰۰۱۳:۴۷:۱۳ ۱۳۹۸/۴/۳
میشه بفرمایید آقای گروهبان با دلارهای 4200 تومانی چه کردن؟ فقط همین یک سوال رو جواب بده بسه
ناشناس۹۶۸۸۷۳۱۴:۴۷:۴۴ ۱۳۹۸/۴/۳
بله... هر روز یه بهونه جور کنید... یه رو کل اقتصاد دست سپاه هست.. یه روز اختیار ندارن... یه روز نمیگذارند....
ناشناس۹۶۹۰۹۰۱۶:۲۸:۳۹ ۱۳۹۸/۴/۳
الان دولت بااین اختیارات یعنی نمیتونه قیمت سیب زمینی روکنترل کنه یابایدبرااین کارم بهشون اختیارات ویژه بدن
ناشناس۹۶۹۴۹۲۲۰:۲۰:۴۳ ۱۳۹۸/۴/۳
دو کیلو گوشت نمیتونه توزیع کنه اختیارات بیشتر برای چی میخاد
ناشناس۹۶۹۵۰۲۲۰:۲۷:۲۰ ۱۳۹۸/۴/۳
اختیار نداشتن و 18 میلیارد دلار و 62 تن طلای ذخیره بانک مرکزی رو حراج کردند اگر اختیار داشتن چه می کردند ؟!!!!
ناشناس۹۶۸۶۳۵۱۳:۱۹:۵۸ ۱۳۹۸/۴/۳
نویسنده محترم دوست دارد موضوعات بدیهی را تکرار کند. لطفا توجه کنید وقت خوانندکان ارزش دارد. همه این باید های روی کاغذ را میدانند. راهکارهای قدم به قدم اجرائی برای یک موضوع خاص را ارائه دهید مفید تر است.
رضا۹۶۸۶۶۸۱۳:۳۳:۰۴ ۱۳۹۸/۴/۳
دولت آرایش جنگی برا اقتصاد نگرفته چون اولین قدم در جنگ اقتصادی از خود مسئولین شروع میشه . یعنی باید فرمانده جلو حرکت کنه و بقیه رو دنبال خودش بیاره .طبیعی هستش که کسانی که در منطقه 1 تهران و لواسانات زندگی میکنن توان این کار رو ندارن
بیدار۹۶۸۶۸۰۱۳:۳۶:۳۶ ۱۳۹۸/۴/۳
دولتی که هر روز از ولنجک تا پاستور نظر سنجی میکنه نیازی نمیبینه که آرایش جنگی بگیره
صادق۹۶۸۶۸۴۱۳:۳۷:۲۱ ۱۳۹۸/۴/۳
آرایش جنگی نمیگیره چون هنوز دل در گرو غرب دارن نه خود اتکایی
حامد۹۶۸۶۸۶۱۳:۳۸:۳۴ ۱۳۹۸/۴/۳
اینکه چرا دولت آرایش جنگی نمیگره رو میشه از سریال تلوزیونی گاندو فهمید
ناشناس۹۶۸۶۹۹۱۳:۴۵:۳۱ ۱۳۹۸/۴/۳
بابااااا این دولت اینکاره نیست.
ناشناس۹۶۸۷۵۳۱۴:۰۸:۲۸ ۱۳۹۸/۴/۳
چرا مجمع قانون جهانی مبارزه با پولشویی رو تصویب نمیکنه ؟
ناشناس۹۶۸۹۵۳۱۵:۳۷:۲۷ ۱۳۹۸/۴/۳
چرا شماها نمیفهمین که اون قانون مبارزه با پولشویی نیست بلکه دستورالعمل خزانه داری امریکا برای در اختیار گرفتن منابع مالی همه کشورها ، علی الخصوص مخالفین امریکاست ؟؟؟
ناشناس۹۶۸۷۵۴۱۴:۰۹:۰۶ ۱۳۹۸/۴/۳
مثل این است که بگویید چرا سرباز ما شلیک نمی کند ، جواب این است که اسلحه ما فشنگ ندارد . این مبارزه ، پول ، تکنولوژی ، تولید قوی داخلی ، بازار صادرات خارجی و خیلی چیزهای دیگر می خواهد که نداریم ، به همین دلیل هم مردم به سکه ، دلار و مسکن پناه برده اند
ناشناس۹۶۸۹۵۵۱۵:۳۸:۰۲ ۱۳۹۸/۴/۳
این مبارزه ، تعهد و تخصص میخواد که دولت نداره
حامد۹۶۸۸۱۷۱۴:۲۸:۵۷ ۱۳۹۸/۴/۳
احتمالا 36 هزار میلیاد تومانی که دولت برای جبران کسری (اختلاس) موسسات مالی پرداخت کرد نیز توسط کلاهبرداران به آمریکا منتقل شده است!؟ ضربات دشمنان داخلی کاری تر از هر عنصر خارجی است.
ناشناس۹۶۸۹۵۶۱۵:۳۸:۴۰ ۱۳۹۸/۴/۳
دولت ناکارامد ، مملکت رو به نابودی کشیده
ناشناس۹۶۸۸۵۷۱۴:۴۱:۱۲ ۱۳۹۸/۴/۳
هر زمان حقوق مدیران و کارمندان نورچشمی شفاف سازی شد و از آنها پرسیده شد ثروت خود را از کجا آورده اند و آیا مالیات داده اند یا خیر، میتوان به جنگ اقتصادی رفت وگرنه نتیجه چیزی جز خسارت نیست.
ناشناس۹۷۰۱۹۸۰۹:۳۲:۵۳ ۱۳۹۸/۴/۴
دولت و کابینه اشرافی می تواند آرایش جنگی در جهت منافع مردم بگیرد؟؟؟

پربحث‌های امروز

 1. خط و نشان پلیس برای سلبریتی‌های بد حجاب در فضای مجازی

 2. واکنش یک‌کلمه‌ای ظریف به ادعای سرنگونی پهپاد ایرانی

 3. توضیح پنتاگون درباره سرنگونی یک پهپاد در تنگه هرمز

 4. عربستان: خواهان جنگ با ایران نیستیم

 5. نصیرزاده: درخواست ترامپ از فیفا خلاف اساسنامه این نهاد است

 6. سپاه: ادعاي ساقط كردن پهباد ايراني دروغ است، بزودي اثبات مي كنيم

 7. حرف‌های عجیب پسر ترامپ، سوژه‌ خنده‌ی کمدین معروف   

 8. ظریف: «سقوط پهپاد ایرانی» در حال بررسی است؛ هنوز اطلاعی نداریم/ واکنش به احتمال دیدار با یکی از اعضای کنگره آمریکا

 9. تعداد گرسنگان جهان برای سومین سال متوالی افزایش یافت

 10. نماینده کنگره: ترامپ فاشیست است

 11. ادامه رایزنی‌ها با مجلس برای رتبه‌بندی معلمان/ ابلاغ اعتبار رتبه‌بندی

 12. هایکو ماس: ایران به تعهداتش در چارچوب برجام پایبند بماند

 13. هشدار برای تهرانی‌ها/ ضرورت صرفه جویی در مصرف آب و وارد نشدن به محدوده قرمز

 14. وزیر دفاع ترکیه: اخراج ما از پروژه اف 35، به ناتو آسیب خواهد زد

 15. پشت پرده طرح ممنوعیت ورود شاهزادگان سعودی به آمریکا چه می‌گذرد؟

 16. خسرو شکیبایی به روایت بیژن بیرنگ و امرالله احمدجو؛ از «روزی روزگاری» تا «خانه سبز» سال ۸۷

 17. چگونه بازرگانان رتبه بندی می شوند؟

 18. مشکلات ۷۶ هزار بنگاه اقتصادی غیردولتی برای گرفتن وکیل

 19. پرداخت ۲۰ هزار میلیارد تومان یارانه از جیب کشاورزان!

 20. تولد سالانه ۴۰۰۰ کودک ناشنوا در کشور/ هزینه ۵۰ میلیونی کاشت حلزون شنوایی

 21. بولتون: ایران نباید توان غنی سازی اورانیوم داشته باشد

 22. لاوروف: فقط ایران مسئول حفظ برجام نیست/اروپا می‌توانست موضع قاطع‌تری علیه آمریکا بگیرد

 23. راهکار حفظ بازار کالاهای صادرای

 24. کامنت‌های برتر مخاطبان الف: دولت اگر جوابی به سریال گاندو دارد، اسنادش را ارائه کند/ انتظار این بود که دادستان عذرخواهی کند/ هرچه تحریم‌ها بیشتر شود، تاثیرش کمتر می‌شود

 25. جزئیات برنامه‌‌های عملیاتی اصلاح ساختار بودجه در کوتاه مدت/کدام سازمانها و وزارت خانه‌ها مسئولیت دارند؟

پربحث‌های دیروز

 1. تحريم صداوسيما به دليل گاندو؛ دولت كوتاه آمد يا تغيير تاكتيك داد؟

 2. ادعای ترامپ درباره رویارویی کشتی آمریکایی و پهپاد ایرانی

 3. ضرب شستی به گستاخی‌های تاریخی انگلیس

 4. غلامی: قطع بودجه صداوسیما به خاطر یک سریال رفتاری قجری است

 5. پرسش‌های خود را از رئیس اتحادیه مشاوران املاک کشور با «الف» در میان بگذارید

 6. توانا بود هرکه با ما بود!

 7. رئیس دیوان محاسبات اعلام کرد: وقوع جرم در واگذاری ماشین سازی/ ۹۷ درصد مدیران پاک دست هستند

 8. فرمانده نیروی انتظامی: خودرو حریم خصوصی نیست و کشف حجاب در آن جرم است

 9. واکنش آمریکا به توقیف کشتی قاچاقچیان سوخت توسط ایران

 10. تصویب طرحی در آمریکا برای مصادره دارایی‌های ایران

 11. ترامپ: «رند پال» مسئول مذاکره با ایران نیست/محدودیت ایران باید صد ساله باشد

 12. حذف یارانه‌ها آغاز شد؟

 13. توقیف یک کشتی ‌خارجی حامل سوخت قاچاق توسط سپاه پاسداران

 14. حمله دوباره ترامپ و هوادارانش به ایلهان عمر

 15. هم‌نشینی عقرب و دانش‌آموز در مدرسه

 16. ادعای گاردین درباره پیشنهاد «قابل توجه» ظریف به آمریکا

 17. دلیل تحریم های خارجی و داخلی صدا و سیما چیست؟/ دیکتاتوری با حرکت انقلاب اسلامی تعارض دارد

 18. قاتل «کلاهی» به حبس ابد محکوم شد/ دادگاه هلند ادعای این کشور علیه ایران را رد کرد

 19. ترامپ به فیفا: حق ندارید یک دلار هم به ایران بدهید

 20. ظریف: منطقه و جهان به سردار سلیمانی بدهکار است

 21. شایعه پناهنده شدن سعید معروف به آمریکا

 22. واکنش سازمان ملل به محدودیت دیپلمات‌های ایرانی در نیویورک

 23. اصلاح ساختار بودجه بدون اصلاح اقتصاد کشور معنا ندارد

 24. توقف شوک در بازار ارز

 25. روحانی خطاب به مکرون: از دست رفتن فرصت‌ها ایران را مجبور به اجرای گام سوم می‌کند

پربحث‌های هفته

 1. روحانی بودجه صداوسیما را قطع کرد

 2. تلخنامه «برجام» به افسانهٔ اعتمادپذیری غرب پایان داد

 3. اگر قدرت در دستان نخبگان اصولگرا باشد، بازهم گاندو ساخته خواهد شد؟

 4. تحريم صداوسيما به دليل گاندو؛ دولت كوتاه آمد يا تغيير تاكتيك داد؟

 5. نامه احمد توکلی به رئیس قوه قضائیه درباره اقدام خلاف عرف دادستان تهران + جزئیات

 6. آقای مطهری! شفاف سخن بگویید و فرافکنی نکنید

 7. جنگنده کوثر، نتیجه‌ تحریم‌های جهانی علیه ایران+ تصاویر

 8. جنگنده قاهر ۳۱۳، یک پنهانکار از نوع ایرانی+ تصاویر

 9. ادعای ترامپ درباره رویارویی کشتی آمریکایی و پهپاد ایرانی

 10. ضرب شستی به گستاخی‌های تاریخی انگلیس

 11. واقعیت‌های دهشتناک جنگ با ایران از نگاه نشریه کنگره آمریکا/ هرگونه جنگ احتمالی برای منافع آمریکا ویرانگر خواهد بود

 12. تصاویری از ویلاهای لاکچری قلعه باستی هیلز  

 13. اینکه می‌گویند مسئله حجاب در قرآن نیامده، غلط است/با هنجارشکنان عفاف و حجاب چگونه برخورد کنیم؟

 14. غلامی: قطع بودجه صداوسیما به خاطر یک سریال رفتاری قجری است

 15. پاسخ مدیر روزنامه جوان به ادعاهای محمدرضا خاتمی

 16. پرسش‌های خود را از رئیس اتحادیه مشاوران املاک کشور با «الف» در میان بگذارید

 17. نجفی: اتهام قتل عمد را قبول ندارم/ نفهمیدم چه شد خشمگین شده و اسلحه را برداشتم/ من لفظ پرستو را به کار نبردم

 18. توانا بود هرکه با ما بود!

 19. رئیس دیوان محاسبات اعلام کرد: وقوع جرم در واگذاری ماشین سازی/ ۹۷ درصد مدیران پاک دست هستند

 20. بی مهری دولت به رسانه ملی

 21. جهانگیری: هنر دیپلماسی ما آن بود که به توافقی بزرگ دست یافتیم تا دولت بعدی آمریکا بگوید که کلاه بر سرشان رفته است

 22. تسخیرکنندگان شهرک "باستی هیلز" را اعلام کنید

 23. روحانی: مردم مقاوم ایران مقابل تحریم‌ها ایستادگی کرده‌اند/ ناکارآمدی دولت در خدمت به مردم سخنی نارواست

 24. بودجه صدا و سیما قطع شد/ حمایت سعید جلیلی از وزیر دولت/ عباس عبدی: چرا خبر خودکشی نجفی منتشر نشد؟

 25. تردیدافکنی‌های رسانه‌ای در اجماع سیاسی علیه آمریکا

پربحث‌های دیروز

 1. پرسش‌های خود را از رئیس اتحادیه مشاوران املاک کشور با «الف» در میان بگذارید

 2. رئیس دیوان محاسبات اعلام کرد: وقوع جرم در واگذاری ماشین سازی/ ۹۷ درصد مدیران پاک دست هستند

 3. حذف یارانه‌ها آغاز شد؟

 4. اصلاح ساختار بودجه بدون اصلاح اقتصاد کشور معنا ندارد

 5. توقف شوک در بازار ارز

 6. تازه ترین قیمت انواع خودرو داخلی در بازار

 7. قیمت‌ مسکن تابع ارز نیست

 8. ناتوانی سعودی‌ها برای جایگزینی نفت ایران/ مشتریان بدون نفت ماندند

 9. دیدگاه رییس سازمان حمایت درباره نرخ ارز

 10. قیمت انواع سکه و ارز در بازار تهران

 11. برگشت دلا‌ر از کف شش‌ماهه

 12. تثبیت نرخ در بازار ارز

 13. اعلام آخرین وضعیت تامین کالاهای اساسی

 14. صندوق ذخیره فرهنگیان دارای ۱۶ هزار میلیارد تومان املاک است

 15. پست همتی درباره توسعه روابط بانکی بین ایران و ترکیه

 16. واکنش ظریف به توقیف کشتی قاچاقچیان سوخت در خلیج فارس

 17. بازار داغ ارز دیجیتال در کشورهای مخالف ترامپ

 18. تامین ۷۵ هزار میلیارد تومان از بودجه با افزایش منابع درآمدی

 19. سایپا پول بیمه را نقد گرفته اما به صنعت بیمه پرداخت نمی‌کند!

 20. مرغ وارد کانال14 هزار تومان شد

 21. ۱۳۰ هزار خانوار دارای معلول در انتظار مسکن

 22. ۳۱ پیشنهاد وزارت کشور به رئیس‌جمهور برای معیشت مرزنشینان

 23. پیش‌فروش اینترنتی خودرو باید ضابطه‌مند شود

 24. آمارهای اقتصادی واقعی است؟

 25. موج افزایش قیمت طلا ناکام ماند

پربحث‌های هفته

 1. پرسش‌های خود را از رئیس اتحادیه مشاوران املاک کشور با «الف» در میان بگذارید

 2. رئیس دیوان محاسبات اعلام کرد: وقوع جرم در واگذاری ماشین سازی/ ۹۷ درصد مدیران پاک دست هستند

 3. لاریجانی؛ از دلال آدرس دقیقی وجود ندارد تا بتوان مالیات دریافت کرد

 4. رویه عجیب برخی محاکم قضایی در برخورد با بدهکاران ظاهرا ورشکسته

 5. دلایل اصلی کاهش نرخ ارز در بازار چیست؟/ حباب در حال تخلیه است

 6. وزیر اقتصاد: اخذ مالیات از سکه قانونی است

 7. به جای اَبَر تورم شاهد اَبَر رکود در اقتصاد ایران خواهیم بود

 8. زنگنه: هیچ خط قرمزی در مبارزه با فساد نداریم/ نفت، جواهرفروشی نظام است/ باید کاری کنیم حرام‌خوارها بترسند

 9. ادامه سقوط طلا در بازار؛ قیمت سکه ۳میلیون و ۸۳۰هزار تومان شد + جدول

 10. سه سناریو برای افزایش قیمت نان/ احتمال افزایش ۲۵درصدی

 11. زنگنه: شبانه روز به دنبال دور زدن و مقابله با تحریم‌ها هستیم

 12. مدل مشارکتی برای تولید مسکن ؛ آبی از این طرح برای مستاجران گرم نمی شود!

 13. حذف یارانه‌ها آغاز شد؟

 14. افزایش هزینه ساخت یک مترمربع مسکن به ۳.۵ میلیون تومان

 15. قیمت دلار به ١٢١٠٠ تومان رسید

 16. ۴۴ سال طول می‌کشد تا حقوق‌بگیران خانه‌دار شوند/ فرد ۲۰ساله در ۶۶سالگی صاحب خانه می‌شود!

 17. آخرین وضعیت بازار ارز؛ مردم فروشنده دلارهای خانگی شدند

 18. همتی: شوک ارزی تخلیه شد/ بانک مرکزی قیمت ارز را تعیین نمی‌کند

 19. شکست بازار مسکن در شمال پایتخت + قیمت

 20. امیر حاتمی مطرح کرد؛ آمادگی وزارت دفاع برای کمک به خودروسازی

 21. وزارت بازرگانی مشکلات مردم را نه یک هفته ای بلکه پس از سال‌ها هم برطرف نمی‌کند

 22. تعداد گرسنگان جهان برای سومین سال متوالی افزایش یافت

 23. مرغ به کانال ۱۴ هزارتومان پر کشید

 24. بالاترین ثروت سرانه متعلق به کدام کشورها است؟

 25. مسکن از دلار جلو زد

آخرین عناوین