این جنگ اقتصادی، جنگ اراده‌هاست/ چرا دولت آرایش جنگی ندارد؟

جعفر قادری*،   3980403092 ۳۳ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۷ تکراری یا غیرقابل انتشار
این جنگ اقتصادی، جنگ اراده‌هاست/ چرا دولت آرایش جنگی ندارد؟

امروز کشور درگیر جنگ اقتصادی است؛ آمریکا این جنگ اقتصادی علیه کشورمان را آغاز کرده و در پی تشدید آن است. ‌آنها می‌خواهد با جنگ اقتصادی و رسانه‌ای مردم را ناامید کنند. مسئولان کشور هم از رئیس جمهور گرفته تا دیگران از این جنگ سخن می‌گویند؛ از سوی دیگر وضعیت اقتصادی کشور و معیشت مردم با مشکل مواجه بوده و قدرت خرید مردم کاهش یافته است.

اما مختصات این جنگ اقتصادی یا بهتر بگویم جنگ تحمیلی اقتصادی چیست؟ چرا آمریکا به این جنگ اقتصادی دل بسته و تحقق اهداف خود را در آن می‌بیند؟ نقاط ضعف ما در این جنگ تحمیلی چیست؟ آیا دولت هم که از این جنگ سخن می‌گوید، آرایش جنگی گرفته است یانه و اینکه باید چه کنیم؟

۱- دشمن در این جنگ اقتصادی بیشتر روی آثار و پیامدهای روانی جنگ اقتصادی متمرکز شده است. تلاش دشمن این است که با تیره و تار نشان دادن اوضاع اقتصادی، امید مردم را به آینده از بین ببرد. فعالان اقتصادی را از سرمایه گذاری در امور میان مدت و بلند مدت منصرف و مردم را قانع کند تا نقدینگی خود را به سمت بازار سکه و ارز سوق دهند.

هدف دشمن از این نبرد اقتصادی، سست کردن اراده مردم است. به تعبیر مقام معظم رهبری دشمن نه آمادگی جنگ نظامی را دارد و نه از آن نتیجه می‌گیرد. آنها تمام توان خود را بر روی تضعیف پایه‌های اقتصادی کشور و فشار وارد کردن به مردم گذاشته‌اند و دنبال فروپاشی از درون و با وادار کردن کشور به تسلیم هستند. اگر بحث مذاکره را مطرح می‌کنند فقط به دنبال تحمیل خواسته و اراده خود هستند. این جنگ، جنگ اراده‌ها است.

۲- دشمن هدفش از این جنگ مذاکره و امتیاز دادن و امتیاز گرفتن نیست؛ اگر ژست مذاکره می‌گیرد، برای خالی کردن دل مردم و شوراندن آنها عیله نظام است. کشوری که به دنبال مذاکره است از برجام خارج نمی‌شود و میز مذاکره را تعطیل نمی‌کند. دشمن می‌خواهد فشارهای اقتصادی را بر مردم بیشتر کند و گام به گام نظام و انقلاب را به سمت تسلیم و عقب نشینی از خواسته‌های خود وادار کند.

 آنها به دنبال این هستند که الهام بخشی نظام و انقلاب اسلامی را برای کشورهای منطقه از بین ببرند. بنا دارند کشور را درگیر مسائل داخلی کنند تا مجالی برای کمک به جبهه مقاومت و کشورهای همسو نداشته باشد.

۳- عملکرد بد دولت در حوزه اقتصادی باعث امیدواری دشمن شده است. تکیه بر حمایت کشورهای غربی از برجام و عدم توجه به تاب‌آوری و مقاوم سازی اقتصادی و از دست دادن فرصت‌های اقتصادی باعث شده تا اقتصاد ما آسیب پذیر باشد.

متاسفانه آسیب پذیری در برخی حوزه‌های مرتبط با زندگی روزمره مردم شرایطی را به وجود آورد که به اقتصاد وضعیت شکننده‌ای داده است. به نظر می‌رسد که شوک ناشی از خروج آمریکا از برجام چون برای دولت غافلگیر کننده بود، دولت را از حالت تعادل خارج کرده است.

تصمیات متناقض و ناسازگاری با شرایط کشور و نیز بی‌ثباتی در تصمیم گیری‌ها باعث شده تا رمق و توان تولید تحلیل یابد. دولت باید در این شرایط از تصمیم‌های نپخته و خلق‌الساعه جلوگیری کند تا زمانی که دولت آرایش جنگی نگیرد و جنگ اقتصادی دشمن را باور نکند، نمی‌تواند برای مقابله با تهاجم اقتصادی دشمن برنامه‌ریزی کند.

دولت به وعده‌ها و حرف‌های ظاهر فریب غربی‌ها دلخوش کرده و عمق خباثت‌ها و کینه‌توزی غربی‌ها نسبت به کشور را درک نمی‌کند. دولت تا جنگ اقتصادی را باور نکند برای آن چاره‌ای نمی‌اندیشد.

۴- نقاظ ضعف ما انتخاب الگوی غلط توسعه و سیاست‌های نامناسب اقتصادی است. ممکن است الگوهای دروازه‌های باز وارداتی یا ادغام شدن در اقتصاد جهانی برای کشورهای بدون دشمن مسئله ساز نباشد، ولی برای کشوری مثل ما که هماهنگ و همراه با سیاست‌های توسعه طلبانه غربی‌ها نیست، این الگو‌ها جواب نمی‌دهد.

باید در زمینه تاب‌آوری اقتصادی و پرکردن خلاءها و شناخت نقاط آسیب پذیر اقدام جدی کرد. کشوری که با آمریکا درگیر است، نمی‌تواند در بخش کشاورزی و غذایی و دارو وابسته به خارج باشد.

وابستگی به درآمدهای نفتی، کشور را آسیب پذیر کرده است. عدم تعامل مناسب اقتصادی با همسایگان کار ما را در اداره جنگ اقتصادی با مشکل مواجه می‌کند. میدان ندادن به مردم در فعالیت‌های اقتصادی و وجود موانع متعدد برای شرکت‌های دانش‌بنیان کار را در تامین نیاز‌های اساسی با مشکل مواجه ‌می‌کند.

۵- آرایش کشور ما یک آرایش جنگی نیست؛ هنوز مثل کشورهای دور از جنگ رفتار می‌کنیم. در مصرف کالاها صرفه جویی وجود ندارد. بودجه ما مثل بودجه دوران صلح است. فضای کسب و کار کشور و سختی آن، تولید کننده را به ستوه آورده است. تصمیم‌های ضد تولید دستگاه‌ها با تولید‌کننده، همه فعالان اقتصادی را ناامید کرده است.

 در استفاده از منابع ارزی صرفه جویی وجود ندارد. هنوز واردات لوکس و غیرضروری محدود نشده است. در صرف بودجه‌های ریالی و ولخرجی‌ها زیاد است.

۶- به نظر می‌رسد که راهی جز بازخوانی سیاست‌های اقتصاد مقاومتی وجود ندارد. باید در مردمی کردن اقتصاد و واگذاری سهام دولت (نه به روش کنونی)  و طرح‌های دولتی به بخش غیردولتی تسریع شود. منابع برای تحقق و توسعه باید افزایش یابد. صرفه جویی ارزی و کاهش مصرف ارز داشته باشیم. باید در جهت بهبود فضای کسب و کار تلاش جدی کرد. باید ارتباط با کشورهای همسایه را سریعا برقرار و افزایش داد.

از زندگی لوکس و تجملی فاصله گرفته و با تعریف طرح‌ها و پروژه‌های اقتصادی و واگذاری آن به فعالان در اقتصاد رونق ایجاد کنیم. حذف قوانین و مقررات دست و پاگیر می‌تواند گره‌گشا باشد. باید از ظرفیت نخبگان و شرکت‌های دانش‌بنیان استفاده بیشتر داشته باشیم.

 

*کارشناس مسائل اقتصادی، عضو هیات علمی دانشگاه شیراز و نماینده ادوار هشتم و نهم مجلس

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۹۶۸۶۲۰۱۳:۱۱:۲۸ ۱۳۹۸/۴/۳
بر عکس مطالب نگارنده، دولت خیلی وقته آرایش جنگی گرفته، اما نه برای غرب و آمریکا، طرف حساب دولت، سفره های مردم است که هر روز کوچکتر میشه و فشار حداکثری بر مردم میاره
ناشناس۹۶۸۶۵۱۱۳:۲۸:۳۳ ۱۳۹۸/۴/۳
در جنگ حلوا خیرات نمی کنند عزیز
ناشناس۹۶۹۵۱۱۲۰:۳۰:۵۷ ۱۳۹۸/۴/۳
چرا در شرایط جنگ اقتصادی 50 تن طلا و 18 میلیارد دلار بانک مرکزی حراج شد ؟!
ناشناس۹۶۹۸۲۲۰۰:۱۳:۱۷ ۱۳۹۸/۴/۴
برای کاهش قیمت
ناشناس۹۶۹۸۱۱۰۰:۰۵:۰۴ ۱۳۹۸/۴/۴
فعلا که خیرات فقط دارد برای مقامات داده می شود !
ناشناس۹۷۰۱۲۳۰۹:۰۸:۰۲ ۱۳۹۸/۴/۴
اولا موضوع جنگ اقتصادی است که مردم الآن در رنج هستند . در ثانی نظر شما تسلیم بهترین گزینه است؟ برای زندگی خودتون هم همینطور تصمیم می گیرید ؟
ناشناس۹۷۰۱۳۹۰۹:۱۳:۴۶ ۱۳۹۸/۴/۴
دولت بر علیه مردم آرایش جنگی گرفته و داره مردم رو ..
ناشناس۹۶۸۶۲۴۱۳:۱۳:۵۴ ۱۳۹۸/۴/۳
رییس دولت خواستار اختیارات بیشتر شده تا این کار را انجام دهد. از یک گروهبان کاری بر نمی آید.
هوشیار۹۶۸۶۴۹۱۳:۲۷:۲۱ ۱۳۹۸/۴/۳
به دولت اختیار داده شد که برجام تصویب شد ولی الان خودشون میگن اوضاع بدتر از قبل برجام هستش .اختیار جدید بدن که بدتر بشه ؟؟؟
ناشناس۹۶۹۵۰۹۲۰:۲۹:۴۹ ۱۳۹۸/۴/۳
دولت اختیارات کافی دارد اما عرضه کار کردن ندارد.
امیر۹۶۸۶۵۰۱۳:۲۸:۳۲ ۱۳۹۸/۴/۳
هر اختیار ویژه ای به دولت در جهت فنافع ملت هزینه نمیشه و در جهت منافع خودشون خرج میشه .
حمید۹۶۸۶۵۷۱۳:۲۹:۲۶ ۱۳۹۸/۴/۳
اختیار ویژه کلید واژه فرار از ناکارآمدی هستش . دولت به اندازه کافی اختیار داره
ناشناس۹۶۸۹۵۹۱۵:۳۹:۴۱ ۱۳۹۸/۴/۳
اصلا مگه این نگفت کلید همه مشکلات در اختیارشه ، پس چرا حالا میگه هیچ اختیاری نداره ؟!
سامی۹۶۸۶۶۴۱۳:۳۱:۰۲ ۱۳۹۸/۴/۳
اگه به روسای جمهور گذشته هم نگاه کنید همیشه در دوسال آخر خود یا میگن ما هیچ کاره هستیم یا میگن اختیارات نداریم . اما در انتخابات چنان صحبت میکنن که انگار رئیس جمهور کره زمین هستن
ناشناس۹۶۸۷۰۰۱۳:۴۷:۱۳ ۱۳۹۸/۴/۳
میشه بفرمایید آقای گروهبان با دلارهای 4200 تومانی چه کردن؟ فقط همین یک سوال رو جواب بده بسه
ناشناس۹۶۸۸۷۳۱۴:۴۷:۴۴ ۱۳۹۸/۴/۳
بله... هر روز یه بهونه جور کنید... یه رو کل اقتصاد دست سپاه هست.. یه روز اختیار ندارن... یه روز نمیگذارند....
ناشناس۹۶۹۰۹۰۱۶:۲۸:۳۹ ۱۳۹۸/۴/۳
الان دولت بااین اختیارات یعنی نمیتونه قیمت سیب زمینی روکنترل کنه یابایدبرااین کارم بهشون اختیارات ویژه بدن
ناشناس۹۶۹۴۹۲۲۰:۲۰:۴۳ ۱۳۹۸/۴/۳
دو کیلو گوشت نمیتونه توزیع کنه اختیارات بیشتر برای چی میخاد
ناشناس۹۶۹۵۰۲۲۰:۲۷:۲۰ ۱۳۹۸/۴/۳
اختیار نداشتن و 18 میلیارد دلار و 62 تن طلای ذخیره بانک مرکزی رو حراج کردند اگر اختیار داشتن چه می کردند ؟!!!!
ناشناس۹۶۸۶۳۵۱۳:۱۹:۵۸ ۱۳۹۸/۴/۳
نویسنده محترم دوست دارد موضوعات بدیهی را تکرار کند. لطفا توجه کنید وقت خوانندکان ارزش دارد. همه این باید های روی کاغذ را میدانند. راهکارهای قدم به قدم اجرائی برای یک موضوع خاص را ارائه دهید مفید تر است.
رضا۹۶۸۶۶۸۱۳:۳۳:۰۴ ۱۳۹۸/۴/۳
دولت آرایش جنگی برا اقتصاد نگرفته چون اولین قدم در جنگ اقتصادی از خود مسئولین شروع میشه . یعنی باید فرمانده جلو حرکت کنه و بقیه رو دنبال خودش بیاره .طبیعی هستش که کسانی که در منطقه 1 تهران و لواسانات زندگی میکنن توان این کار رو ندارن
بیدار۹۶۸۶۸۰۱۳:۳۶:۳۶ ۱۳۹۸/۴/۳
دولتی که هر روز از ولنجک تا پاستور نظر سنجی میکنه نیازی نمیبینه که آرایش جنگی بگیره
صادق۹۶۸۶۸۴۱۳:۳۷:۲۱ ۱۳۹۸/۴/۳
آرایش جنگی نمیگیره چون هنوز دل در گرو غرب دارن نه خود اتکایی
حامد۹۶۸۶۸۶۱۳:۳۸:۳۴ ۱۳۹۸/۴/۳
اینکه چرا دولت آرایش جنگی نمیگره رو میشه از سریال تلوزیونی گاندو فهمید
ناشناس۹۶۸۶۹۹۱۳:۴۵:۳۱ ۱۳۹۸/۴/۳
بابااااا این دولت اینکاره نیست.
ناشناس۹۶۸۷۵۳۱۴:۰۸:۲۸ ۱۳۹۸/۴/۳
چرا مجمع قانون جهانی مبارزه با پولشویی رو تصویب نمیکنه ؟
ناشناس۹۶۸۹۵۳۱۵:۳۷:۲۷ ۱۳۹۸/۴/۳
چرا شماها نمیفهمین که اون قانون مبارزه با پولشویی نیست بلکه دستورالعمل خزانه داری امریکا برای در اختیار گرفتن منابع مالی همه کشورها ، علی الخصوص مخالفین امریکاست ؟؟؟
ناشناس۹۶۸۷۵۴۱۴:۰۹:۰۶ ۱۳۹۸/۴/۳
مثل این است که بگویید چرا سرباز ما شلیک نمی کند ، جواب این است که اسلحه ما فشنگ ندارد . این مبارزه ، پول ، تکنولوژی ، تولید قوی داخلی ، بازار صادرات خارجی و خیلی چیزهای دیگر می خواهد که نداریم ، به همین دلیل هم مردم به سکه ، دلار و مسکن پناه برده اند
ناشناس۹۶۸۹۵۵۱۵:۳۸:۰۲ ۱۳۹۸/۴/۳
این مبارزه ، تعهد و تخصص میخواد که دولت نداره
حامد۹۶۸۸۱۷۱۴:۲۸:۵۷ ۱۳۹۸/۴/۳
احتمالا 36 هزار میلیاد تومانی که دولت برای جبران کسری (اختلاس) موسسات مالی پرداخت کرد نیز توسط کلاهبرداران به آمریکا منتقل شده است!؟ ضربات دشمنان داخلی کاری تر از هر عنصر خارجی است.
ناشناس۹۶۸۹۵۶۱۵:۳۸:۴۰ ۱۳۹۸/۴/۳
دولت ناکارامد ، مملکت رو به نابودی کشیده
ناشناس۹۶۸۸۵۷۱۴:۴۱:۱۲ ۱۳۹۸/۴/۳
هر زمان حقوق مدیران و کارمندان نورچشمی شفاف سازی شد و از آنها پرسیده شد ثروت خود را از کجا آورده اند و آیا مالیات داده اند یا خیر، میتوان به جنگ اقتصادی رفت وگرنه نتیجه چیزی جز خسارت نیست.
ناشناس۹۷۰۱۹۸۰۹:۳۲:۵۳ ۱۳۹۸/۴/۴
دولت و کابینه اشرافی می تواند آرایش جنگی در جهت منافع مردم بگیرد؟؟؟

پربحث‌های اخیر

 1. جزییات حذف یارانه نقدی ۲۰۰ هزار خانوار پر درآمد

 2. پیام‌ها و پیامدهای عملیات توازن بازدارندگی یمنی‌ها

 3. روسیه و فروش نفت ایران؛ بازی دو سر برد در شرایط تحریم

 4. ظریف: اقدام نظامی علیه ایران به جنگی تمام عیار می‌انجامد

 5. ادعای سفیر عربستان در آلمان؛ احتمال اقدام نظامی در برابر حمله به آرامکو

 6. رییس فیفا: زنان ایرانی باید به ورزشگاه‌ها بیایند

 7. محسنی اژه‌ای: قضات آلوده شوند دیگر نمی‌توانند حق را به حق دار برسانند

 8. زنگنه: زمان جنگ دریافت پول نفت راحت تر بود

 9. ناکامی آمریکا در پروژه محکوم‌سازی ایران

 10. ممنوعیت تعویض قطعات اصلی خودرو بدون مجوز پلیس

 11. آخرین قیمت خودروهای داخلی و وارداتی در بازار

 12. نحوه تقسیم ارثیه میان اعضای خانواده چگونه است؟

 13. شرارت برای معروف شدن در نظام آباد

 14. پلمب فروشگاه زنجیره‌ای در حال تاسیس با اعتراض کسبه

 15. ظریف بامداد جمعه راهی نیویورک می شود

 16. تعطیلی بخش‌هایی از خطوط مترو در روز ۳۱ شهریور

 17. هشدار قلعه‌نویی به کی‌روش

 18. اظهارات زرینچه درباره لباس جنجالی استقلالی‌ها

 19. یکی از فرماندهان ائتلاف سعودی در یمن کشته شد

 20. پامپئو: به دنبال راه‌حل مسالمت‌آمیز در منطقه‌ایم و امیدوارم ایران این را ببیند

 21. عربستان 20 میلیون بشکه نفت از عراق درخواست کرد

 22. گاس هیدینک از تیم ملی امید چین اخراج شد

 23. کمک ۱۶ هزار میلیاردی به پولدارها!

 24. «ایدز» کسی را نمی‌کشد

 25. پمپئو، سهواً به نقش مخرب ترامپ در تنش‌ با ایران اعتراف کرد

پربحث‌های دیروز

 1. آیا مدارک سعودی زمینه حمله به ایران را فراهم می کند؟

 2. زخم هاي کارگران را درمان کنیم تا مگس روی آن ننشیند...

 3. لودریان: ایران باید کاملا به برجام بازگردد

 4. مبارزه مرگبار مار کبرا با عقاب   

 5. باهنر: اصلاحات اقتصادی جرات می‌خواهد که نه مجلس دارد نه دولت

 6. «بی تدبیری» به مفسدان بازار دارو میدان داد/ هیزم فساد در بازار دارو مهیاست

 7. همتی: امسال ارز اربعین نداریم

 8. جزییات حذف یارانه نقدی ۲۰۰ هزار خانوار پر درآمد

 9. پیام‌ها و پیامدهای عملیات توازن بازدارندگی یمنی‌ها

 10. روسیه و فروش نفت ایران؛ بازی دو سر برد در شرایط تحریم

 11. ظریف: اقدام نظامی علیه ایران به جنگی تمام عیار می‌انجامد

 12. ابتکار دانشمندان ایرانی در تشخیص سریع سرطان  

 13. توضیح وزیر بهداشت درباه فروش صندلی در دانشگاههای پزشکی

 14. ادعای سفیر عربستان در آلمان؛ احتمال اقدام نظامی در برابر حمله به آرامکو

 15. رییس فیفا: زنان ایرانی باید به ورزشگاه‌ها بیایند

 16. محسنی اژه‌ای: قضات آلوده شوند دیگر نمی‌توانند حق را به حق دار برسانند

 17. انتشار عکس جنجال‌برانگیز جاستین ترودو+عکس

 18. جانشین بولتون درباره برجام چه می گوید؟

 19. زنگنه: زمان جنگ دریافت پول نفت راحت تر بود

 20. انتقاد تند بولتون از ترامپ

 21. ناکامی آمریکا در پروژه محکوم‌سازی ایران

 22. ممنوعیت تعویض قطعات اصلی خودرو بدون مجوز پلیس

 23. آخرین قیمت خودروهای داخلی و وارداتی در بازار

 24. نحوه تقسیم ارثیه میان اعضای خانواده چگونه است؟

 25. شرارت برای معروف شدن در نظام آباد

پربحث‌های هفته

 1. واکنش دختر سردار سلیمانی به هتاکی یک بازیگر و ماجرای دختر آبی  

 2. پناهیان و ماجرای بنشین و بفرما و بتمرگ!...

 3. آیا سخنان پناهیان درباره شفافیت مجلس اشتباه بود؟

 4. ایران باید فورا از برجام و NPT خارج شود

 5. یک عکس؛‌ یک شرح | یقه‌های سفید در پوشش چادر سیاه؟!

 6. تاملی دوباره بر حاشیه‌های یک خودسوزی ؛ پوپولیست نباشیم

 7. زنان را به استادیوم راه بدهید

 8. شهردار اسبق صدرا از ایران فرار کرد/ تلاش برای بازگرداندن متهم از طریق اینترپل

 9. منع مذاکره مجدد؛ پر بسامدترین تاکید رهبر انقلاب

 10. در باب اپوزیسیون‌نمایی مسئولان!...

 11. تردد خودروهای پلاک شهرستان در تهران سهیمه‌بندی شود/ غیر تهرانی‌ها عامل نیمی از ترافیک پایتخت

 12. آیا مدارک سعودی زمینه حمله به ایران را فراهم می کند؟

 13. وزیر راه: دست‌های ضدانقلاب در بازار مسکن قیمت‌ها را افزایش داد!

 14. احمد توکلی: باید یک نهاد مستقل برای مبارزه با فساد تشکیل شود/ فساد شکل گرفته سازمان یافته است

 15. رهبر انقلاب: مذاکره یعنی نمایش موفقیت آمریکا/ فشار حداکثری در مقابل ملت ایران پشیزی نمی‌ارزد/ نباید کارهای کشور را به نشست و برخاست با دیگران موکول کرد

 16. آخرین تصویر علیرضا فغانی قبل از ترک‌ ایران  

 17. خوش رقصی فرانسه با شاباش های ایرانی!...

 18. مشروح جلسه دادگاه شبنم نعمت‌زاده/ فعالیت غیرقانونی و کسب ۱۸۰۰ میلیارد مال نامشروع/ ماجرای بدهی ۱۰۰ میلیاردی به شستا

 19. اسدالله عسگراولادی درگذشت

 20. رخصت ولی الله سیف برای ورود به گود «زورخانه»

 21. یک شبه "۷۰۰۰۰ پزشک" به آمار پزشکان اضافه شد!

 22. خداحافظی غم‌انگیز با علیرضا فغانی

 23. توکلی: به جای کارگران هفت‌تپه، اول سراغ خائنانی بروید که ارز و طلا و کارخانه‌های ملت را به تاراج داده‌اند

 24. حمله به آرامکو و مرزهای قدرت آمریکا

 25. دفاعیات نعمت‌زاده: پدرم وزیر بود اما ۵ سال بیکار بودم/ کاملا قانونمند کار کرده‌ام/ اتهام اکتسابی را قبول ندارم

پربحث‌های دیروز

 1. باهنر: اصلاحات اقتصادی جرات می‌خواهد که نه مجلس دارد نه دولت

 2. همتی: امسال ارز اربعین نداریم

 3. جزییات حذف یارانه نقدی ۲۰۰ هزار خانوار پر درآمد

 4. زنگنه: زمان جنگ دریافت پول نفت راحت تر بود

 5. ممنوعیت تعویض قطعات اصلی خودرو بدون مجوز پلیس

 6. آخرین قیمت خودروهای داخلی و وارداتی در بازار

 7. پلمب فروشگاه زنجیره‌ای در حال تاسیس با اعتراض کسبه

 8. کمک ۱۶ هزار میلیاردی به پولدارها!

 9. وزیر صنعت: سیستان و بلوچستان توانایی تامین گوشت قرمز کشور را دارد

 10. شرط همسان‌سازی حقوق بازنشستگان

 11. وزیر کار: پیگیر بازنگری در قانون کار هستیم/انحراف ۱۲ درصدی در تسهیلات اشتغالزایی

 12. قیمت سکه و ارز + جدول

 13. افول هژمونی دلار!؟

 14. رالی دلار در بازارهای جهانی

 15. عقبگرد بورس از ابرکانال

 16. قیمت آپارتمان‌های نُقلی در تهران

 17. پایان هفته با کاهش قیمت طلا و سکه رقم خورد

 18. ماجرای خط اعتباری ۴۰۰ میلیارد دلاری چین چه بود؟

 19. نبرد آخر برای تعطیلی ارزش افزوده

 20. چقدر از کارت سوخت استقبال شد؟

 21. زنگنه: شرایط اقتصادی کشور سخت‌تر از زمان جنگ است

 22. نرخ رسمی یورو و پوند کاهش یافت

 23. آیا واردات لوازم‌التحریر واقعا ممنوع است؟!

 24. کاهش ۳۷ درصدی قیمت واقعی مسکن

 25. حذف یارانه پردرآمدها چگونه خواهد بود؟

پربحث‌های هفته

 1. یک عکس؛‌ یک شرح | یقه‌های سفید در پوشش چادر سیاه؟!

 2. وزیر راه: دست‌های ضدانقلاب در بازار مسکن قیمت‌ها را افزایش داد!

 3. روایتی از هفت‌تپه، قزوین و حالا اراک/ علل اعتراضات کارگری کارگران چیست؟

 4. با زندگی مردم چه کردیم؟/ آرزویی که بی‌خانمان‌ها باید به گور ببرند+ نمودار

 5. باهنر: اصلاحات اقتصادی جرات می‌خواهد که نه مجلس دارد نه دولت

 6. درآمد روزانه صد هزارتومانی جوان لیسانسه از فروش سبزی با فرغون

 7. همتی: امسال ارز اربعین نداریم

 8. جزییات حذف یارانه نقدی ۲۰۰ هزار خانوار پر درآمد

 9. جزئیات انتقال آب دریای عمان به ۳ استان شرقی کشور

 10. چه مجازاتی در انتظار پزشکان فراری از کارتخوان است؟

 11. با ۳۰۰ میلیون می‌توان در تهران خانه‌ خرید؟ / آینده بازار مسکن چگونه است؟

 12. برای خانه‌های ۳۰ متری در تهران تقاضا وجود دارد؟

 13. پیشنهاد افزایش ۱۰۰ درصدی حق کمیسیون مشاوران املاک!

 14. همتی: به‌دنبال این هستیم که سوئیفت را دور بزنیم/ خیلی روی اینستکس حساب نمی‌کنیم

 15. فروش سیمان صادراتی ۷۰ دلاری به قیمت ۲۰ دلار

 16. ورود ۳ خودروی جدید به بازار تا پایان سال؛ وعده‌ای که عملی می‌شود؟

 17. ریزش سراسری معاملات مسکن/ آرامش بازار مشروط است

 18. آنچه باید درباره آرامکوی عربستان، بزرگترین شرکت نفت جهان بدانید

 19. جبل طارق: ایران تعهدات خود درباره کشتی آدریان‌دریا را نقض نکرده است

 20. چگونه هزینه قبض برق‌مان را کاهش دهیم؟

 21. تغییرات جدید در نحوه خرید بنزین در راه است

 22. اعلام شرایط فروش نقدی ۴ محصول سایپا

 23. سندی دیگر برای اثبات شکست تحریم‌های آمریکا

 24. زنگنه: زمان جنگ دریافت پول نفت راحت تر بود

 25. تولید رب ۲۲ هزار تومانی با گوجه هزاری!

آخرین عناوین