راهی برای کاهش مشکلات جنسی پس از جراحی قلب

گروه سلامت الف،   4000701019
راهی برای کاهش مشکلات جنسی پس از جراحی قلب

در یک مطالعه با بررسی تاثیر توانبخشی قلبی پس از جراحی قلب در بیماران، عنوان شد که این روش می‌تواند به افزایش رضایت جنسی بیماران کمک کند.

به گزارش ایسنا، رضایت از رابطه جنسی یکی از عوامل مهم و موثر در رضایت از زندگی، سلامتی و کیفیت زندگی زوجین است. مطالعات نشان داده که سن، افسردگی، فشارهای روحی، بیماری‌های مزمن، داروها، فقدان رابطه مناسب با همسر، یائسگی، نحوه زندگی و ... می‌تواند بر رضایت جنسی اثرگذار باشند.

از دیگر عوامل مهم تاثیرگذار در کیفیت، عملکرد و چگونگی رضایت جنسی افراد، بیماری‌های قلبی عروقی هستند. این گروه از بیماری‌ها از شایع‌ترین علت مرگ بزرگسالان در سراسر دنیاست و شیوع آن با گذشت هر دهه از عمر دو برابر می‌شود. در بیماران قلبی اختلال در عملکرد و کاهش فعالیت جنسی شایع است و می‌تواند بر کیفیت زندگی آنان تاثیر بگذارد.

از عمده‌ترین مشکلات جنسی بیماران قلبی کاهش یا فقدان میل جنسی است و علت آن وقوع مرگ ناگهانی در طول فعالیت جنسی، تفسیر غلط علائم طبیعی تحریک جنسی؛ مانند افزایش ضربان قلب و تنفس، به عنوان علائم قلبی و افسردگی بعد از حمله قلبی است که در نهایت موجب نارضایتی جنسی و به خطر افتادن سلامت روان می‌شود. همچنین فعالیت جنسی نامناسب بعد از سکته قلبی از عوامل مرتبط با بستری مجدد این بیماران است و همچنین بررسی‌ها نشان داده که عمل جراحی پیوند عروق کرونری قلب می‌تواند روی تمام مراحل عملکرد جنسی تاثیر منفی بگذارد.

بر همین اساس توصیه می‌شود که موضوعات مربوط به مسائل جنسی و روابط زناشویی بخشی از مراقبت پزشکی بیماران قلبی عروقی باشد، آگاهی‌های لازم در این زمینه به آن‌ها داده شود و مشاوره با بیمار و همسر او در این زمینه صورت گیرد تا از فشار روانی آن‌ها کاسته شود.

توانبخشی قلبی یکی از مجموعه فعالیت‌هایی است که برای بهبود شرایط بیماران قلبی عروقی طراحی شده و در ابعاد فیزیکی و فیزیولوژیکی روانی و اجتماعی، تعدیل عوامل خطر و پیشگیری ثانویه از بروز مجدد حوادث قلبی عروقی به کار گرفته می‌شود تا کیفیت زندگی بیمار بهبود یافته و محدودیت‌های فردی او کاهش پیدا کند.

یکی از فعالیت‌هایی که در برنامه توانبخشی قلبی انجام می‌گیرد، انجام مشاوره جنسی است. این توانبخشی می‌تواند مشکلات جنسی و عملکرد جنسی را بهبود بخشد؛ اما متاسفانه با وجود شیوع بالای اختلالات جنسی در بیماران قلبی عروقی، اندکی از افراد برای درمان به پزشک مراجعه می‌کنند.

با توجه به اهمیت این موضوع؛ پژوهشگران با انجام یک مطالعه تاثیر توانبخشی قلبی را بر میزان رضایت جنسی بیماران بعد از جراحی عروق کرونر قلب بررسی کردند.

در این مطالعه که به صورت مقطعی در مراکز توانبخشی رشت و تهران در سال ۱۳۹۷ و ۱۳۹۸ انجام شد،  ۱۰۸ نفر بیمار بعد از جراحی عروق کرونر قلب مورد بررسی قرار گرفتند. برای جمع آوری داده‌های مورد نیاز، از پرسشنامه جمعیت شناختی و رضایت جنسی در دو نوبت قبل از شروع توانبخشی قلبی و بعد از گذشت ۱۰ جلسه توانبخشی قلبی استفاده شد.

نتایج این مطالعه نشان داد که بعد از انجام جلسات توانبخشی قلبی، نمره رضایت جنسی بیماران به طور معنی‌داری نسبت به قبل افزایش داشته و این بیماران سطح رضایت جنسی را بعد از مداخله نسبت به قبل متوسط رو به بالا گزارش دادند. همچنین مشخص شد در هیچ موردی سطح رضایت جنسی بیماران نسبت به قبل بدتر نشده است.

به گفته پژوهشگران این تحقیق و با توجه به نتایج به دست آمده؛ باید به عملکرد جنسی بیماران در عمل جراحی عروق کرونر قلب توجه بیشتری شود و با فرهنگ‌سازی برای شرکت در برنامه‌های توانبخشی قلبی بعد از عمل جراحی، موجبات ارتقای کیفیت عملکرد جنسی و در نهایت بهبود کیفیت زندگی این بیماران را فراهم آورد.

در انجام این تحقیق پرند پورقانع، پگاه امیری نژاد و سید محمدتقی رضوی طوسی پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی گیلان مشارکت داشتند.

یافته‌های این مطالعه بهار سال جاری به صورت مقاله علمی با عنوان «بررسی تاثیر توانبخشی قلبی بر میزان رضایت جنسی بیماران بعد جراحی عروق کرونری قلب» در مجله دانشگاه علوم پزشکی گیلان منتشر شده است.

یکتانتتریبون

پربحث‌های هفته

 1. ایران کره جنوبی را شوکه کرد

 2. واکنش رسانه‌های غربی به رونمایی از نسخه بومی گنبد آهنین توسط جمهوری اسلامی

 3. بازگشایی مدارس؛ آموزش و پرورش: هر چه زودتر، کارشناسان سلامت: چرا عجله؟!

 4. با دانشجویان پزشکی ضعیف در کنکور چه کنیم؟ 

 5. اشتباه رئيسی در اردبیل

 6. ورود رياست‌جمهوری به ماجرای برخورد پليس با دختر جوان

 7. رویا فروشی به مشتریان ساده ایرانی در ترکیه

 8. اردوغان در کوچه بن بست

 9. درس‌هایی از ماجرای یک استخدام که لغو شد

 10. سیلی خوردن استاندار جدید آذربایجان شرقی در مراسم معارفه!

 11. واکنش سردار حمیدی به سرباز راهوری که ترند فضای مجازی شد چه بود؟

 12. احیای مذاکرات برجام از بروکسل می‌گذرد؟

 13. آقای رئیس جمهور؛‌ لطفا کمی آهسته تر!

 14. روحانی: مدعیان اسلامیت را با ترازوی اخلاق باید سنجید

 15. معاون اول قوه قضاییه: قضات از توهینی که به آنها شده ناراحت هستند

 16. نجات حیرت انگیز گوساله توسط اسب آبی

 17. انتصابات دولت طی ۷۵ روز؛ کدام صندلی‌ها هنوز خالیست؟ 

 18. لاریجانی می‌تواند دلایل ردصلاحیتش را منتشر کند؟/ توضیحات رستم قاسمی درباره فرایند ساخت ۴میلیون مسکن/ انتقاد بادامچیان از مجلس

 19. رتبه‌بندی معلمان و سرانجام نظام پرداخت ناعادلانه

 20. بزن بزن وسط زمین چمن؛ درگیری شدید در نیمه‌نهایی آسیا

 21. تصویری از تولیت آستان قدس رضوی در حال خرید میوه از بلوار هاشمی نژاد مشهد

 22. تنش زدایی ایران و عربستان پیش چشم آمریکا؟!

 23. گزارش شنیدنی شبکه دویچه‌وله درباره حکومت فاسد الهام علی‌اف

 24. شاهزاده دبی بر روی بلندترین چرخ و فلک جهان

 25. دستور لغو استخدام دختر نماینده مجلس در وزارت نفت صادر شد

ابر آروان

آخرین عناوین