۴ داستان از تغییر قهرمان در هفته پایانی لیگ برتر فوتبال

ورزشی،   4000507025

لیگ برتر فوتبال ایران تاکنون معجزه های زیادی را در هفته پایانی خود داشته و تیم های بزرگی قهرمانی خود را در هفته پایانی از دست داده اند.

۴ داستان از تغییر قهرمان در هفته پایانی لیگ برتر فوتبال

به گزارش ایسنا، لیگ برتر بیستم به ایستگاه پایانی خود رسیده و در هفته سی ام مسابقات، دو تیم پرسپولیس و سپاهان با اختلاف دو امتیاز، برای تصاحب قهرمانی به میدان خواهند رفت. هر دو دیدار در تهران برگزار می شود و احتمال جابجا شدن سرنوشت قهرمان مسابقات وجود دارد.

نگاهی به ادوار مختلف لیگ برتر ایران حاکی از قهرمانی های دور از انتظار و عجیب در هفته پایانی است؛ جایی که تیم صدرنشین نیازمند یک امتیاز بوده تا قهرمانی خود را مسجل کند اما در نهایت شگفتی، شکست خورده و بعد از یک فصل طاقت فرسا، جام قهرمانی را به رقیب سخت کوش خود واگذار کرده است.

در تمام این سال ها و شگفتی هایی که نظاره گر آن بودیم، تیم های بدون انگیزه، نقش ویژه ای ایفا کرده اند؛ از ملوان در لیگ اول تا فولاد در لیگ هشتم یا راه آهن سقوط کرده در لیگ پانزدهم که با سخت کوشی و شگفتی سازی خود سرنوشت قهرمانی مسابقات را رقم زده اند.

در آستانه هفته پایانی لیگ برتر و اهمیت این هفته از مسابقات، به برخی از شگفتی های هفته پایانی لیگ برتر نگاه کرده‌ایم؛ جایی که تیم صدرنشین نتوانسته کار خود را تمام کند و تیم دوم یا حتی سوم جدول، جام را ربوده است.

لیگ اول؛ معجزه در انزلی

استقلالی ها هنوز هم حسرت این قهرمانی را می خورند و در مقابل، پرسپولیسی ها از یک شگفتی می گویند. قهرمانی پرسپولیس در فصل ۸۰-۸۱ (نخستین فصل لیگ برتر) در حالی رقم خورد که تا هفته پایانی بازی ها استقلال با ۴۸ امتیاز در صدر جدول رده بندی قرار داشت و پرسپولیسی ها با ۴۶ امتیاز در رده دوم قرار داشتند. در هفته پایانی رقابت ها شاگردان علی پروین در تهران میزبان فجرسپاسی بودند و استقلال در انزلی میهمان ملوان بود.

شرایط جدول رده بندی و تفاضل گل بهتر تیم استقلال باعث شده بود که این تیم با یک مساوی در انزلی می توانست جام قهرمانی را بالای سر ببرد و پرسپولیس تنها در صورتی می توانست قهرمان شود که استقلال بازی خود را به ملوان می‌باخت و آنها نیز در تهران مقابل فجر به پیروزی می‌رسیدند. احتمال این اتفاق خیلی کم بود اما همین احتمال کم در نهایت به حقیقت تبدیل شد و استقلال در انزلی باخت و پرسپولیس با تک گل ابراهیم اسدی از سد فجرسپاسی گذشت و در یک روز فراموش نشدنی عنوان قهرمانی لیگ برتر را به دست آورد.

لیگ هفتم؛ گل دقیقه ۹۶ و انفجار جمعیت در آزادی

هفته پایانی لیگ هفتم یک فینال تمام عیار بود. دو تیم پرسپولیس و سپاهان بعد از هفته ها رقابت شانه به شانه در هفته پایانی به مصاف هم رفتند. نتیجه مسابقه تعیین کننده قهرمان لیگ بود. قبل از شروع بازی، سپاهان با ۵۸ امتیاز صدرنشین و پرسپولیس با ۵۶ امتیاز دوم بود. در این دیدار قهرمان لیگ چند بار عوض شد!

ابتدا پرسپولیس به گل نخست دست یافت و با این نتیجه قهرمان می شد اما سپاهان گل خورده را جبران کرد و مجددا نام این تیم به عنوان قهرمان مطرح شد ولی این پایان کار نبود و گل سپهر حیدری در دقیقه ۶+۹۰ آب سردی بر پیکر سپاهان بود و افشین قطبی و شاگردانش یک قهرمانی دراماتیک را کسب کردند.

لیگ هشتم؛ قهرمانی دراماتیک استقلال

این بار داستان لیگ اول به نفع استقلالی ها رخ داد. در هفته پایانی، ذوب آهن با سه امتیاز اختلاف نسبت به استقلال در صدر جدول قرار داشت و امید چندانی به قهرمانی آبی ها نمی رفت اما در حالی که استقلال و پیام در مشهد یک بازی سخت و درگیرانه را به نمایش گذاشتند و یاران قلعه نویی با تک  گل جانواریو پیروز شدند، ذوب آهن برای قهرمانی به یک امتیاز نیاز داشت. با این حال در خوزستان، فولاد در ۱۵ دقیقه پایانی توفان به پا کرد.

در شرایطی که مسابقه بازی با نتیجه یک بر یک مساوی بود، فولاد با هدایت مجید جلالی سه گل در یک ربع آخر زد و بازی را برد؛ مسابقه ای که سرنوشت قهرمان لیگ برتر هشتمین دوره را رقم زد و امیر قلعه نویی بعد از قهرمانی با استقلال به علت تفاضل گل بیشتر در جمله ای تاریخی گفت: "مجید جلالی خیلی مرد است."

لیگ چهاردهم؛ خوشحالی در تبریز، قهرمانی در اصفهان!

هفته پایانی لیگ چهاردهم در حالی شروع شد که تراکتور و نفت با ۵۷ امتیاز در رتبه اول و دوم جدول بودند و در تبریز رو در روی هم قرار گرفتند تا تکلیف قهرمان را مشخص کنند ولی در حالی که هیچ کس توجهی به سپاهان ۵۶ امتیازی نداشت، شاگردان فرکی جام را ربودند.

بازی تراکتور و نفت با قضاوت عجیب فغانی در آن دیدار با تساوی ۳ بر ۳ تمام شد. در حالی که تراکتوری ها به خیال اینکه سپاهان با سایپا مساوی کرده و قهرمانی تراکتور با همین تساوی هم مسجل شده، در حال وقت کشی بودند ولی غافل از اینکه سپاهان بازی را برده بود و با دمیده شدن سوت داور و در حالی که تبریزی ها در حال خوشحالی بودند، سپاهان جام قهرمانی را بالای سر برد.

یکتانتتریبون

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. منجلاب دوستی با آمریکا و عربستان!

  2. چراغ سبز رئیسی به جهان؛ انتقاد از آمریکا

  3. دستور رییسی درباره بیژن عبدالکریمی

  4. چرا رئیس جمهور به مجمع عمومی سازمان ملل نمی‌رود؟

  5. شیوه عجیب و خطرناک جابجایی زائران اربعین با هواپیما باربری

  6. مجری فاکس نیوز رئیس جمهور کشورش را با خاک یکسان کرد

  7. چرا برکت نتوانست به وعده تولید ۵۰ میلیون دوز واکسن عمل کند؟ / حرکت در مسیر سخت «برکت»

  8. شکار ناگهانی سگ توسط کروکدیل گرسنه

  9. سردرگمی سیستماتیک مردم

  10. عجیب اما واقعی! هذیان گویی بایدن در آنتن زنده

  11. واردات خودرو ، مفید یا مضر ؟ 

  12. عملیات نجات توسط یک روحانی در کوه

  13. «علی لندی» نوجوان قهرمان ایذه‌ای آسمانی شد

  14. کلیپی که اشک رییس جمهور را درآورد

  15. دعوای کاذب درباره عضویت ایران درباره سازمان همکاری شانگهای

  16. به نام فقرا به کام اغنیا

  17. تقدیم لایحه دولت به مجلس، برای ساماندهی نیروهای شرکتی و قراردادی

  18. دفاعیات میرسلیم از طرح صیانت/ علت سکوت روحانی در این روزها چیست؟/ واکنش مثبت علی مطهری به نطق رئیسی در سازمان ملل

  19. این نیز گذشت و روسیاهی به ذغال ماند!

  20. اتحاد آنگلوساکسونها علیه دنیا !

  21. ستون فقرات توسعه اقتصادی کشور کجاست؟

  22. چرا توان هسته ای ایران را نمی توان تضعیف کرد؟

  23. معاون اول رییس جمهور: قیمت لبنیات نباید افزایش یابد

  24. آب پاکی امیرعبداللهیان رو دست همتای آلمانی/سیاست قطعی ما گره نزدن اقتصاد داخلی به برجام است

  25. آزمایش جنگنده های ابابیل از سوی قطر

  ابر آروان

  آخرین عناوین