مقایسه جامع تلویزیون ال جی و سامسونگ در سال ۲۰۲۱

گزارش بازرگانی،   4000218010 ۱ نظر، ۰ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار

تلویزیون یکی از لوازم های صوتی و تصویر ضروری برای هر خانه ای به حساب می آید که تاثیر بسزایی را بر محیط نشمین خانه ها دارد. تلویزیون توسط برندهای مختلفی تولید می شود اما از جمله برندهایی که از گذشته تاکنون مرجع قابل اتکا و مطمئن برای خرید کاربران بوده اند، بدون شک دو برند کره ای ال جی و سامسونگ است. این دو برند با سابقه ی درخشانی که دارند، هر ساله بالاترین میزان فروش را از تلویزیون ها به ثبت می رسانند. مقایسه تلویزیون ال جی و سامسونگ یکی از موضوع های بسیار جذابی است که می تواند پاسخ بسیاری از سوالات کاربران و مخاطبانی باشد که به دنبال خرید تلویزیون از میان این دو برند هستند.

مقایسه تلویزیون ال جی و سامسونگ

در این مقاله جمع قصد داریم تلویزیون های ال جی و سامسونگ را از تمامی جوانب نظیر طراحی، پنل، کیفیت تصویر، کیفیت صوتی و سایر بخش های مهم دیگر مورد بررسی قرار دهیم و با مزایا و معایب تلویزیون های این دو برند آشنایی پیدا کنیم.

طراحی مدرنیته

یکی از مؤلفه های بسیار مهم در انتخاب و خرید تلویزیون، توجه به سبک طراحی است. طراحی تلویزیون، یکی از ویژگی های خوب و البته مهم در انتخاب تلویزیون است که یک انتخاب درست از جانب شما می تواند دیزاین خانه را متحول و البته جذاب تر کند.

مقایسه تلویزیون سامسونگ و ال جی از جنبه طراحی به عنوان اولین مؤلفه می تواند بسیار منطقی باشد چرا که اولین چیزی که در بازخورد با تلویزیون های این دو برند با سابقه می تواند توجه ما را به خود جلب کند، سبک طراحی است. سامسونگ در این مقعوله عملکرد رضایت بخشی را داشته و با گذشت بیشتر زمان و در مدل های 2020 خود نیز موفق شده تا ظرافت تلویزیون های خود را بهبود بخشد. بهره وری از یک قاب نسبتا باریک و مدرنیته در کنار نمایشگر های کم حاشیه (به تناسب مدل ها می تواند متفاوت باشد)، تصدیق کننده این ادعا هستند.

ال جی نیز در تلویزیون های خود و در سال های اخیر از یک سبک مدرنیته و خلاقانه تر برای طراحی تلویزیون ها بهره برده است که نتیجه آن جذب انبوهی از مخاطبان با رعایت استانداردهای طراحی بوده است. ال جی در مدلسازی تلویزیون های میان رده و بالارده عملکرد متفاوت از هم را داشته به این معنی که حاشیه های نمایشگر، ضخامت قاب و پایه های هلالی شکل تلویزیون های بالا رده را در مقایسه با تلویزیون های میان رده باریک تر و کاربر پسندتر طراحی کرده است.

در کل به این نتیجه می رسیم که هر دو برند سامسونگ و ال جی در زمینه طراحی و مدلسازی تلویزیون، سرآمد هستند و سبک طراحی تلویزیون ها نیز در این دو برند می تواند متفاوت از هم باشد.

تفاوت پنل IPS با VA

قبل از آنکه به بخش کیفیت تصویر بپردازیم، یک ویژگی بسیار مهم در نمایشگرها که از نقش اساسی در کیفیت تصویر برخوردار است، پنل می باشد. پنل بخش بسیار مهمی از تلویزیون ها تلقی می شود که می تواند بر جوانب مختلفی اثر گذار باشد که از مهم ترین آنها زاویه دید و مقاومت در برابر ضربه است.

از جمله تفاوت تلویزیون ال جی و سامسونگ، بهره وری از پنل های مجزا از یک دیگر می باشد که می تواند وجه متمایز کننده مدل های این دو برند از یک دیگر باشد. ال جی در تلویزیون های خود از پنل IPS بهره برده است. پنل IPS از کیفیت بسیار بالایی برخوردار است و از ویژگی های شاخص آن باید به ایجاد زاویه دید گسترده، مقاومت در برابر ضربه و مناسب بودن برای محیط های روشن اشاره کرد.

در مقابل نیز تلویزیون های سامسونگ به پنل VA مجهز شده اند که همانند IPS از توانایی های منحصربفرد خود برخوردارند. کریستال مایع در پنل VA به صورت عمودی طراحی شده است و از ویژگی های شاخص این پنل ایجاد کنتراست بالا، مناسب برای محیط های تاریک و از نظر اقتصادی برای تعویض مقرون به صرفه تر است.

هر دو پنل IPS و VA دارای مزایا و معایب خود می باشند که در جدول زیر می توانید آن را مشاهده کنید اما به طور کلی می توان پنل IPS را بر پنل VA برتر تلقی کرد.

VA

IPS

زاویه دید محدود -

زاویه دید گسترده تر +

سرعت پاسخ دهی پایین تر -

سرعت بالا در پاسخ دهی +

حساسیت بیشتر به ضربه -

مقاوم در برابر ضربه +

کنتراست بالا +

کنتراست پایین -

مقرون به صرفه در صورت تعویض +

قیمت بیشتر در صورت تعویض -

مصرف انرژی بیشتر -

مصرف انرژی پایین تر +

کیفیت تصویر؛ کدام یک بهتر است؟

مهم ترین و اصلی ترین فاکتور برای خرید تلویزیون، بدون شک کیفیت تصویر است. تماشای محتوای با بالاترین کیفیت، همان خواسته ای است که مخاطبان از تلویزیون خود انتظار دارند و کیفیت تصویر استاندارد می تواند این امر را محقق سازد. در کنار کیفیت تصویر، جزئیات بسیاری در ایجاد بهترین کیفیت تصویر دخیل است که می تواند کیفیت را به مراتب مطلوب تر و درخشان تر کند.

کیفیت تصویر همانند طراحی، در تلویزیون های ال جی و سامسونگ می تواند متفاوت باشد چرا که در هر یک از مدل ها به تناسب رنج قیمتی که دارند، فناوری های متفاوتی از هم به کار گرفته می شوند. اما اگر در یک سنجش کلی اگر بخواهیم به تفاوت تلویزیون ال جی و سامسونگ بپردازیم، هریک از آنها در بخش هایی از نمایشگر بر یک دیگر برتری دارند که طبق بررسی های انجام شده به نتایج زیر دست یافته ایم. البته باید عنوان کرد تلویزیون های سامسونگ و ال جی از نظر کیفیت تصویر در میان برترین ها قرار دارند و می توانند انتخاب ایده آلی برای خرید باشند.

نقاط قوت و ضعف تلویزیون های سامسونگ در کیفیت تصویر

 • تلویزیون های سامسونگ از نظر نمایش رنگ های سیاه عملکرد بهتری را به نسبت تلویزیون های ال جی دارد.
 • سطح کنتراست و روشنایی در تلویزیون های سامسونگ در مقایسه با ال جی بسیار چشمگیرتر است.
 • میزان زاویه دید در تلویزیون های سامسونگ پایین است.
 • گزارش خرابی در تلویزیون های سامسونگ بسیار کم است.
 • در طولانی مدت کیفیت تصویر تلویزیون دچار افت نمی شود.
 • مجهز شدن تلویزیون های میان رده و بالارده سامسونگ به نمایشگر کریستالی.

نقاط قوت و ضعف تلویزیون های ال جی در کیفیت تصویر

 • کیفیت تصویر نهایی تلویزیون ال جی، درخشان تر و بهتر از سامسونگ است.
 • ال جی به لطف بهره وری از پنل IPS، زاویه دید گسترده ای را ایجاد می کند.
 • گزارش خرابی در تلویزیون های ال جی به مراتب بیشتر است و از عمر و ماندگاری کمتری نیز برخوردار هستند.
 • تلویزیون های ال جی در نمایش تمامی رنگ ها (غیر از مشکی) به نسبت تلویزیون های سامسونگ عملکرد به مراتب بهتری را دارند.
 • بهره وری از نمایشگر قدرتمند نانوسل در مدل های بالا رده.

OLED یا QLED

از مدل تلویزیون های پرچمدار و برجسته دو برند سامسونگ و ال جی، تلویزیون های OLED و QLED هستند که این دو مدل را می توان سرآمد تمامی تلویزیون های موجود در جهان خواند. ال جی در زمینه تولید تلویزیون های اولد فعالیت می کند که البته برندهای نظیر فیلیپس، پاناسونیک و سایر برندهای دیگر نیز تلویزیون های پرچمدار خود را با همین نام اختصاری تولید و عرضه می کنند. تلویزیون های QLED نیز محصول انحصاری شرکت سامسونگ می باشد که تنها توسط سامسونگ تولید و به بازار عرضه می شوند.

در تلویزیون های اولد ال جی، یکی از ویژگی های بسیار مهمی که به چشم می آید، حذف نور پس زمینه می باشد. این فرایند کمک می کند تا هر یک از پیکسل ها به طور مستقل عمل کنند و در نمایش رنگ های سیاه، خاموش شوند تا تصاویر واقع گرایانه تر به نمایش مخاطبان درآید. یکی دیگر از ویژگی های مثبت حذف نور پس زمینه، ایجاد طراحی باریک و کاغذی است که از مشخصه های بسیار مهم تلویزیون های OLED ال جی به حساب می آید.

تلویزیون های QLED سامسونگ نیز به مهم ترین فناوری خود یعنی کوانتوم دات مجهز شده اند که کیفیت به مراتب مطلوب تر و نزدیک تر به واقعیت را به نسبت تلویزیون های LED ایجاد می کنند. از ویژگی های بسیار مهم تلویزیون های کیولد در مقایسه با تلویزیون های OLED باید به عدم افت کیفیت یا سوختگی پیکسل در طولانی مدت اشاره کرد که در مقایسه با تلویزیون اولد عملکرد بهتری را دارند.

کیفیت صوتی تلویزیون ال جی بهتر است یا سامسونگ؟

یکی دیگر از مؤلفه های جذاب برای مقایسه تلویزیون سامسونگ و ال جی، کیفیت صوتی می باشد. کیفیت صوتی تلویزیون یکی از بخش هایی است که در تماشای یک فیلم سینمایی یا مسابقه هیجان انگیز ورزشی می تواند لذت تماشا را به اوج خود برساند و مخاطبان را در تماشای محتوا غوطه ور سازد.

ال جی برای بخش صوتی تلویزیون های خود از سیستم های صوتی قدرتمند و فناوری های نوآورانه ای استفاده کرده است. از مهم ترین فناوری های استفاده شده در تلویزیون های ال جی، دالبی اتموس، پاک کننده صدا Clear Voice III در کنار Ultra Sround بهره برده است که تمامی این فناوری ها در کنار یک دیگر می تواند صدای فراگیر و بدون نویز را برای تماشای مخاطبان به ارمغان داشته باشد. اما در مقابل تلویزیون های سامسونگ به سیستم های صوتی آنچنانی مجهز نشده اند و با ایجاد سیستم های دو کاناله صوتی در تلاش بوده اند تا کیفیت صدای مطلوب و قابل قبولی را با فناوری دالبی دیجیتال ایجاد کنند. اما در کل می توان اذعان کرد که تلویزیون های ال جی از نظر صوتی بر تلویزیون های سامسونگ برتری دارند.

سیستم عامل؛ webOS یا Tizen؟

رابط کاربری بصری ساده و دسترسی آسان به بخش های مختلف، یکی از ویژگی های مهم تلویزیون های هوشمند تلقی می شود که خوشبختانه در تلویزیون های ال جی و سامسونگ از دو سیستم عامل محبوب و کارآمد Tizen و webOS بهره برده اند که هر دو رابط کاربری دارای رابط بصری ساده هستند و امکان دسترسی نامحدودی را به محتواهای مختلف نظیر برنامه ها و سرگرمی ها ایجاد کرده اند.

دستیار صوتی؛ پیشگام با فناوری های نوین

یکی از قابلیت های بسیار جذابی که در تلویزیون های هوشمند به چشم می خورد، قابلیت دستیار صوتی است. دستیار صوتی این امکان را برای مخاطبان فراهم می آورد تا از طریق فرمان صوتی، دستورات خود را به تلویزیون منتقل کنید و در نهایت نیز دسترسی آسان تر و البته متفاوت تری را به محتوای تلویزیون خود داشته باشید. تلویزیون های هوشمند سامسونگ و ال جی نیز با این فناوری پیشگام، همگام هستند و مخاطبان می توانند از این قابلیت جذاب از طریق ریموت کنترل خود بهره مند شوند.

قیمت

صرف نظر و چشم پوشی از تمامی مؤلفه های فنی برای خرید تلویزیون، قیمت را می توان برای بسیاری از کاربران حیاتی ترین مؤلفه عنوان کرد. قیمت تلویزیون می تواند نقش بسیار بزرگ و اساسی را در انتخاب و خرید کاربران داشته باشد؛ چرا که بودجه مهم ترین عامل برای انتخاب و خرید یک محصول به حساب می آید. اگر بخواهیم تفاوت های قیمت تلویزیون ال جی و قیمت تلویزیون سامسونگ را بسنجیم، باید به برتری های حداکثری این دو برند بر یک دیگر نگاهی داشته باشیم چرا که این امر کمک می کند تا دلایل پایین تر بودن قیمت یکی از این دو برند را به خوبی درک کنیم (تلویزیون های سامسونگ در رنج قیمتی پایین تری قرار دارند).

جمع بندی

با بررسی های صورت گرفته در این مقاله از فروشگاه آترین کالا (Atrinkala.com) به این جمع بندی رسیدیم که تلویزیون های هر دو برند از کیفیت بسیار بالایی برخوردار هستند و هر یک نیز دارای معایب و مزایای خاص خود می باشند.

دیدگاه کاربران

هادی۱۹۵۸۴۸۸۱۱:۱۷:۵۳ ۱۴۰۰/۲/۱۸
مقایسه جامعی بین تلویزیون های ال جی و سامسونگ بود.
یکتانتتریبون

پربحث‌های دیروز

 1. رؤیای احیای برجام در دولت روحانی، تعبیر می شود؟

 2. رأی الیوم: ایرانی جدید در برابر آمریکا در راه است

 3. تیم اقتصادی احتمالی رئیسی چه کسانی هستند؟

 4. انتقاد سعید محمد از شورای نگهبان/ زمزمه خداحافظی احمدی‌نژاد از مجمع تشخیص/ تحلیل شریعتمداری از مشارکت پایین مردم/ نظر افروغ درباره چالش‌های یکدست‌شدن حاکمیت

 5. ماموریت آیت‌الله جنتی به عضو شورای‌نگهبان در پی سقوط بالگرد حامل صندوق رای در دزفول

 6. رسالت دولت آینده‎

 7. صف طولانی و عجیب اماراتی‌ها برای خرید محصول جدید تویوتا لندکروز!

 8. چریکِ مقاومت لبنان

 9. آیت الله رئیسی: شرط کار در دولت من قبول داشتن من نیست بلکه حفظ کرامت مردم است

 10. تابلوها را جا به‌جا نکنید !

 11. ضوابط جدید کنکور تصویب شد/ کنکور ۲ بار در سال برگزار می‌شود

 12. رئیسی، نیامده، برایش خبر فیک ساختند !

 13. حمله آمریکا به آزادی بیان/ وب‌سایت‌های محور مقاومت مسدود شدند

 14. انتقاد سعید محمد به شورای نگهبان

 15. لحظات دلهره آور کشتن بی‌رحمانه یک جگوار با چوب

 16. مناظره جنجالی کارشناس صهیونیست و عراقی در مورد ایران

پربحث‌های هفته

 1. اصلاحات؛ فشار به پایین و چانه زنی در بالا!

 2. تصویر نامه انصراف مهر علیزاده از نامزدی ریاست جمهوری

 3. سنت‌شکنی رئیسی در انتخابات ریاست‌جمهوری/ شکست سنگین احمدی‌نژاد/ برای وزارت کشور پرونده تشکیل شد

 4. «نه» رییسی به ملاقات با بایدن / وعده ها را فراموش نمی‌کنم / تغییرات به نفع مردم خواهد بود

 5. معمای اظهارات مصلحی را چه کسی باید حل کند؟!

 6. رؤیای احیای برجام در دولت روحانی، تعبیر می شود؟

 7. آقای رئیسی معجزه نمی خواهیم فقط امید را زنده نگهدار !

 8. مقایسه مشارکت انتخاباتی مردم ایران با دموکراسی های مطرح غربی چه می گوید؟

 9. رأی الیوم: ایرانی جدید در برابر آمریکا در راه است

 10. از بنده خدا به بنده خدا/ نامه ای به سید ابراهیم

 11. بیانیه سیدحسن خمینی در آستانه انتخابات ۱۴۰۰

 12. استقبال عجیب روزنامه اصلاح طلب از پیروزی رئیسی!

 13. تیم اقتصادی احتمالی رئیسی چه کسانی هستند؟

 14. معنای رأی همتی برای اصلاح طلبان

 15. روحانی: بزودی تحریمها برداشته می شود و سرمایه خارجی به سمت ایران سرازیر خواهد شد

 16. صحبت‌های جنجالی شیرزن ایرانی با خبرنگار خارجی/این کار شما انعکاس دموکراسی نیست

 17. تحلیل جالب آمریکا از نشست خبری حجت الاسلام رئیسی

 18. وعده روحانی برای رفع قریب‌الوقوع تحریم‌ها/ تذکر احمد خاتمی به صاحبان آرای سفید و باطله/ دلایل شکست اصلاح‌طلبان از نگاه عطریانفر/ کابینه رئیسی، اصولی یا فراجناحی؟

 19. انتقاد سعید محمد از شورای نگهبان/ زمزمه خداحافظی احمدی‌نژاد از مجمع تشخیص/ تحلیل شریعتمداری از مشارکت پایین مردم/ نظر افروغ درباره چالش‌های یکدست‌شدن حاکمیت

 20. اعلام نتایج انتخابات ۱۴۰۰ / تبریک رییس جمهور و رقبا به رییسی/ در حال بروز رسانی

 21. انصراف «زاکانی» از انتخابات ریاست جمهوری به نفع آیت‌الله رئیسی

 22. آسمان، ریسمان بافتن صهیونیست ها درباره پیروز انتخابات ایران

 23. مهرعلیزاده از حضور در انتخابات انصراف داد

 24. گم شدن اخلاق در بازار سیاست...

 25. بازندگان انتخابات از نظر زیباکلام/ نخستین گمانه‌زنی‌ها درباره کابینه رئیسی/ پیشنهاد حسین مرعشی به اصلاح‌طلبان برای ادامه فعالیت سیاسی/ تفاوت رئیسی با روسای جمهور پیشین

ابر آروان

آخرین عناوین