عقب‌نشینی جدید واشنگتن در برابر تهران/ حذف ۳۰ پاراگراف از قطعنامه ضدایرانی

گروه جهان الف،   3990522101 ۱۴ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱ تکراری یا غیرقابل انتشار

حذف دستکم ۳۰ پاراگراف از ۳۵ پاراگراف قطعنامه ضد ایرانی آمریکا، نشان از عقب نشینی کاخ سفید از خواسته‌های نامعقول خود دارد.

عقب‌نشینی جدید واشنگتن در برابر تهران/ حذف ۳۰ پاراگراف از قطعنامه ضدایرانی

مهر نوشت: مخالفت کشورهای حاضر در برجام بویژه روسیه و چین با پیش‌نویس قطعنامه آمریکا برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران موجب شد تا واشنگتن اقدام به تعدیل خواسته‌های غیر معقول خود کند.

آسوشیتدپرس نوشته است که پیش‌نویس جدید تنها چهار پاراگراف است و جایگزین پیش‌نویس هفت صفحه‌ای ۳۵ پاراگرافی شده است.

در پیش‌نویس قطعنامه جدید با تلطیف در مواضع آمده است: با وجود اینکه تحریم تسلیحاتی تا ۱۸ اکتبر منقضی می‌شود اما این تحریم‌ها تا زمانیکه شورای امنیت تصمیم دیگری بگیرد، تمدید خواهد شد.

در این پیش‌نویس ادعا شده است که اجرای کامل تحریم تسلیحاتی برای حفظ صلح و امنیت بین‌المللی ضروری است.

رویترز نیز در این رابطه می‌نویسد: آمریکا در این پیش‌نویس به زبان ساده از اعضای شورای امنیت خواسته است که تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران را تا زمانی که شورای امنیت تصمیم دیگری بگیرد، تمدید کنند.

از دیگر اصلاحات اعمال شده در این پیش‌نویس قطعنامه می‌توان به تقلیل آن از ۳۵ پاراگراف به ۲ یا ۴ پاراگراف؛ حذف تحریم مقام‌های سپاه پاسداران انقلاب اسلامی؛ عدم تمدید تحریم‌ها برای مدت نامعلوم و در عوض، تمدید این تحریم‌ها تا زمان اتخاذ تصمیم مقتضی دیگر از سوی شورای امنیت؛ و همچنین حذف بندی که خواستار بازرسی از کشتی‌های حامل کالاهای ایرانی می‌شود.

افزون بر این، آمریکا از اعضای شورای امنیت خواسته است که تا ساعت ۱۰ صبح روز چهارشنبه (به وقت محلی) نظر خود را درباره این پیش‌نویس قطعنامه ارائه دهند.

فایننشیال تایمز نیز درباره جزئیات این پیش‌نویس جدید می‌نویسد: در قطعنامه پیشنهادی جدید، لحن شدید در محکوم کردن اقدامات گذشته ایران کنار گذاشته شده و برای جلب حمایت کشورهای دیگر موضوع بازرسی از کشتی (ها) و توقیف تسلیحات، ممنوعیت مسافرتی و مسدود کردن دارایی‌های ایرانی‌های خاص حذف شده است.

بی بی سی نیز در بیان جزئیات پیش‌نویس قبلی می‌نویسد: پیش‌نویس اولیه یک سند چند صفحه‌ای ۳۵ پاراگرافی بود که شامل یک مقدمه طولانی در متهم کردن ایران به صدور سلاح به گروه‌های شبه‌نظامی شیعه در عراق، سوریه، لبنان و یمن بود.

پیش‌نویس اولیه همچنین خواهان آن بود که کشورها محموله هواپیماها و کشتی‌ها را که «با دلیل منطقی» مشکوک به نقض تحریم تسلیحاتی ایران باشند بازرسی کنند. سند مذکور ضمیمه‌ای از اسامی مقامات ایرانی برای تحریم‌های هدفمند سازمان ملل متحد نیز پیشنهاد کرده بود.

دیپلمات‌های شورای امنیت می‌گویند که پیش‌نویس تغییریافته می‌تواند روز پنجشنبه به شکل نهایی ارائه شود و جمعه نیز به رای گذاشته شود.

تلاش برای جلب نظر امضا کنندگان برجام

بدون شک یکی از اهداف آمریکا از تعدیل خواسته‌های خود در این قطعنامه، جلب نظر کشورهای باقی مانده در برجام برای همراهی با واشنگتن در برابر ایران است.

پیش از تعدیل این قطعنامه، روسیه و چین به صراحت از مخالفت خود با خواسته‌های آمریکا خبر داده و حتی کشورهای اروپای نیز اعلام کرده بودند که با تحریم‌های یکجانبه آمریکا مخالف هستند.

فایننشیال تایمز درباره دلیل تعدیل خواسته‌های آمریکا در پیش‌نویس قطعنامه جدید می‌نویسد: یک دیپلمات امنیتی سازمان ملل اعلام کرده هدف آمریکا از به کار بردن لحن جدید در قطعنامه، راضی کردن متحدان اروپایی و منزوی کردن چین و روسیه از نظر مخالفت با قطعنامه است. اما این دیپلمات افزود آمریکا هنوز یقین ندارد قطعنامه جدید آراء لازم برای تصویب را کسب کند. همچنین معلوم نیست که آیا رویکرد جدید موجب جلب رضایت متحدان آمریکا خواهد شد.

با وجود این تغییرات، هنوز هم پیش بینی می‌شود که اعضای شورای امنیت این تلاش را رد کنند.

ریچارد گوآن، رئیس گروه بحران بین‌الملل سازمان ملل گفت: «اگر هدف، هنوز تمدید نامحدود تحریم تسلیحاتی بدون اعطای هیچ گونه امتیاز دیگر به ایران باشد، هنوز هم فکر می‌کنم چین و روسیه این (قطعنامه پیشنهادی جدید) را وتو خواهند کرد.»

مرحله بعدی امتیازدهی

پیش بینی می‌شود که اگر آمریکا در به ثمر رساندن این قطعنامه تعدیل شده نیز موفق نشود به سراغ امتیاز دادن به روسیه و چین برود.

آمریکا معتقد است که دلیل اصلی مخالف روسیه و چین با خواست واشنگتن برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران آن است که می‌خواهند تسلیحات خود را به ایران بفروشند و از این راه به سود سرشاری برسند.

از همین رو ممکن است آمریکا در صورت شکست پیش‌نویس قطعنامه جدید، پیش‌نویس دیگری را تهیه کرده و در آن تغییراتی را ایجاد کرده و به نوعی اجازه صادرات محدود تسلیحات کم خطر را به ایران بدهد تا از این طریق نظر مساعد روسیه و چین را نیز برای تمدید تحریم ایران جلب کند.

ترامپ به دنبال پیروزی نمادین

شکی در این نیست که تعدیل خواسته‌ها از سوی آمریکا با توجه به سیاست فشار حداکثری این کشور علیه ایران، نوعی شکست برای واشنگتن محسوب می‌شود. با این وجود اما ترامپ برای آنکه خود را پیروز این میدان نشان دهد به دنبال آن است تا به هر نحو ممکن قطعنامه تمدید تحریم تسلیحاتی ایران را به تصویب شورای امنیت برساند تا بدین ترتیب به یک پیروزی نمادین دست پیدا کند.

کسب این پیروزی در فاصله اندک باقی مانده تا انتخابات ریاست جمهوری آمریکا برای ترامپ اهمیت ویژه‌ای دارد چون در حوزه سیاست خارجی به موجب آنکه طرح نزدیکی به کره شمالی تقریباً شکست خورده، معامله قرن هنوز اجرایی نشده و برنامه‌های واشنگتن در برابر ایران و ونزوئلا نیز زمین گیر شده، هیچ‌گونه نمره مثبتی در کارنامه وی ثبت نشده است.

از همین رو کسب حمایت کشورهایی که تا پیش از آغاز ریاست جمهوری ترامپ متحدان اصلی آمریکا محسوب می‌شدند و در مسائل مهم جهانی نیز همواره چشم به دهان کاخ سفید دوخته بودند اما در طول چهار سال اخیر پله از واشنگتن دور شده‌اند، یک اتفاق مثبت بسیار بزرگ برای وی خواهد بود.

در صورت رسیدن به این پیروزی نمادین، کاخ سفید و رسانه‌های همسو با آن با چنان تبلیغات گسترده‌ای آن را به خورد افکار عمومی می‌دهند که گویی ترامپ در یک آوردگاه حساس به یک پیروزی بسیار بزرگ رسیده است.

در نهایت نیز این پیروزی نمادین-که بسیار بعید است- تبدیل به اهرمی برای موفق نشان دادن سیاست خارجی ترامپ و تضمین پیروزی وی در انتخابات ماه نوامبر می‌شود.

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۵۵۸۲۶۹۱۳:۲۷:۵۹ ۱۳۹۹/۵/۲۲
30 پاراگراف حذف شده چیش مونده؟
ناشناس۱۵۵۸۵۱۷۱۶:۱۶:۵۵ ۱۳۹۹/۵/۲۲
از اولش پاراگرافهای بی معنی توش گذاشته بودند و حالا به عنوان امتیاز به اعضای شورا برداشته اند تا پاراگرافهای اصلی تصویب بشود!!!!
ناشناس۱۵۵۸۶۳۷۱۷:۵۷:۴۱ ۱۳۹۹/۵/۲۲
همونی که باید میمونده, تمدید تحریم تسلیحاتی ایران تا زمان نامعلوم
مصطفى۱۵۵۸۵۶۴۱۶:۵۷:۰۲ ۱۳۹۹/۵/۲۲
سلام علیکم از اول هم همين یک پاراگراف بوده . الباقي براش مهم نبوده شد شد نشد هم نشد .مهم اینه که فعلا به هر ترتیبی تحریم تسلیحاتی تمدید بشه اولش کلی خواسته ی دیگه هم کنارش گذاشته که بعدا کمش کنه و بگه حالا که من اینهمه از خواسته هام کوتاه اومدم شما هم همراهی کنید که حداقل تا زمان اتخاذ تصميم شورای امنیت در اینباره تحريم تسلیحاتی ایران تمدید بشه که اینطوری حتما رای میاره .بعد هم تصمیمی که شورای امنیت بگیره مبنی بر لغو تحریم تسلیحاتی ایران اونوقت حضرات صهیونیست از طریق امریکا وتو میکنند . بهمین سادگی
ناشناس۱۵۵۸۵۶۶۱۶:۵۹:۳۶ ۱۳۹۹/۵/۲۲
حتی اگر 34 پاراگرافش را هم حذف کند تصویب همان بند باقیمانده یعنی ادامه داشتن تحریمها تا زمان تصمیم گیری مجدد شورای امنیت با توجه به حق وتوی امریکا یعنی تمدید نامحدود پس خیلی خوشحال نباشید که ترامپ شکست خورد یا کوتاه آمد
ناشناس۱۵۵۸۵۹۶۱۷:۲۶:۰۶ ۱۳۹۹/۵/۲۲
همون ۳۰ پارامترش رو کرده چند تا پارامتر. همه اون ها رو خلاصه کرده بدون کم و کاست.
ناشناس۱۵۵۸۶۰۰۱۷:۲۷:۱۲ ۱۳۹۹/۵/۲۲
الان امریکا عقب نشینی کرده ؟ بدون حاشیه رفته سر اصل مطلب !
علی 671۱۵۵۸۶۱۷۱۷:۴۳:۱۰ ۱۳۹۹/۵/۲۲
حقه بازی یانکی ها برای هم معلوم است و دیگر بار مثبتی به حساب نمی آید و این وزنه نیز وزن خود را ازدست داده است و با شکست روبرو خواهد شد انشا الله .
ناشناس۱۵۵۸۶۲۴۱۷:۴۸:۱۵ ۱۳۹۹/۵/۲۲
آنقدر ساده لوحانه نگاه نکنید ، آنها هدفشون همین بود ، حال با همین سه پاراگراف باقی مانده اجماع و تمدید تحریمهای تسلیحاتی را بدست می آورند ، فعلا هر حرکت ایران دقیقا بازی که آنها طراحی کردند و تا الان ایران را زمین گیر کامل کردند .
ناشناس۱۵۵۸۶۴۴۱۸:۰۰:۴۴ ۱۳۹۹/۵/۲۲
چه مکار! الان برای تمدید تحریم ایران آمریکا باید رضایت روسیه و چین رو جلب کنه اما اگر تصویب بشه که تا تصمیم بعدی شورا تحریمها تمدید بشه اون موقع برای تصمیم جدید باید رضایت آمریکا جلب بشه که طبیعتا هیچوقت نخواهد شد!
ناشناس۱۵۵۸۷۶۴۲۰:۲۵:۳۵ ۱۳۹۹/۵/۲۲
بزرگان ما قدرت کنترل نزول وحشناک پول ملی راندارند بیکاری وفقر افسار گریخته است شما دلتان به چی خوش است دوتا بند را حذف کردند وآنوقت ما بر امریکا پیروز شدیم..
ناشناس۱۵۵۸۷۸۵۲۰:۴۴:۴۰ ۱۳۹۹/۵/۲۲
به مرگ گرفته تا همه به تب راضی شوند. تصویب هر قطعنامه ای به هر شکل که باشد برای آمریکا خوب و برای بقیه بد است.
ناشناس۱۵۵۸۸۱۴۲۱:۲۱:۳۶ ۱۳۹۹/۵/۲۲
تمدید تحریم با برنداشتن تحریم چه فرقی داره؟!!!
ناشناس۱۵۵۸۸۱۶۲۱:۲۳:۵۶ ۱۳۹۹/۵/۲۲
لعنت خدا بر ترامپ

پربحث‌های دیروز

 1. جدول/ نرخ امروز طلا و سکه؛ دلار ترمز برید

 2. نیویورک تایمز: آمریکا نتوانست ایرانی ها را به زانو درآورد

 3. جهانگیری: فشار بر دولت جز افزایش مشکلات مردم دستاوردی ندارد/ دولت نمی‌تواند به تنهایی مسائل را حل کند

 4. رهگیری ناو هواپیمابر «نیمیتز» توسط پهپادهای نیروی دریایی سپاه

 5. رکورد حباب سکه زده شد/ دلیل افزایش قیمت طلا و سکه چیست؟

 6. بهترین تک تیرانداز دنیا با ۳۰۰۰ شلیک موفق

 7. چرا «سریال دل» به دل کسی ننشست؟

 8. دانشگاه یا آکواریوم ماهی‌های تزئینی؟!

 9. گوشت ارزان شد/ تخم‌مرغ به شانه ای ۵۰ هزار تومان می‌رسد؟

 10. علیزاده‌‌طباطبایی: میترا استاد با اسلحه نجفی کشته نشده است!

 11. روایت رئیس جمهور از حضور فرزندان رهبر معظم انقلاب در جنگ تحمیلی

 12. رزمایش مشترک ایران، روسیه و چین موسوم قفقاز ۲۰۲۰

 13. بخشی از دستاوردهای دولت تدبیر و امید در یک نگاه + جدول

 14. یک ایده برای جلوگیری از افزایش کرونا؛ راه‌اندازی «گشت ارشاد کرونایی» در اصفهان

 15. پشت‌پرده واردات ۷۰۰ پورشه توسط پیرزن روستایی چیست؟ + فیلم

 16. جزئیات جلسه وزارت صنعت با تولیدکننده معروف ورشکسته

 17. بزرگترین سفره نذری حضرت رقیه(س)

 18. دل‌نوشته وزیر بهداشت خطاب به سردار سلیمانی

 19. حفظ تمامیت ارضی از حکومت قاجار تا امروز

 20. مشاور بایدن: اگر ایران به پایبندی کامل به برجام بازگردد ما هم به آن برمی‌گردیم

 21. آمار طلاق برای اولین بار کاهش یافت

 22. توقیف محموله ۱۰۰ هزار دلاری مدیرعامل استقلال

 23. همنوایی دوباره اروپا با آمریکا ضد تهران/ احضار سفیران ایران

 24. ناگفته‌های قالیباف از «روز شهادت حاج احمد کاظمی» و «مقاومت جانانه حاج قاسم در دمشق»

 25. ظریف؛ روسیه و چین نقش رهبری را در برابر قانون شکنی آمریکا ایفا کردند

پربحث‌های هفته

 1. جدول/ نرخ امروز طلا و سکه؛ دلار ترمز برید

 2. دعوا در ماجرای الزام قانونی حجاب بر سر چیست؟

 3. حمله با قمه به یک مغازه‌دار در تهران

 4. چند نکته درباره تحویل «دناپلاس» به نمایندگان مجلس

 5. محصولات مدیران‌خودرو ۶۳ تا ۱۷۰ میلیون تومان گران شد + قیمت‌ها

 6. ترامپ برای به نتیجه رسیدن تحریم‌ عجله ندارد/ هیچ دموکراتی به دستاورد او دست نمی‌زند

 7. نیویورک تایمز: آمریکا نتوانست ایرانی ها را به زانو درآورد

 8. اشکهای یک تولید کننده ایرانی/ به دادم برسید/ جز عدالت هیچ نمی‌خواهم

 9. «آیا واشنگتن کر است»؟!/ واکنش منفی جهانی به ادعای بازگشت تحریم های سازمان ملل/ روسیاهی دوباره برای کاخ سفید

 10. هشدار فرمانده سپاه به رئیس جمهور آمریکا: انتقام ما قطعی است/ اهل شرف و جوانمردی هستیم و سفیر زن را هدف قرار نمی‌دهیم

 11. نامه قرارگاه خاتم‌الانبیاء به رئیس جمهور درباره انتقال پایتخت

 12. چرا نمایندگان مجلس خودروی دناپلاس گرفته‌اند؟/ عضو هیئت رئیسه: به مردم حق می‌دهیم حساس باشند، اما چه باید ‌کرد

 13. گرانی خودرو تا کجا!؟

 14. انقلابی‌گری و دنا پلاس

 15. توکلی به نمایندگان: خودروهای ارزان تر را جایگزین خودروهای لوکس تحویلی کنید/ تصمیم مجلس در تامین خودرو اشتباه بود

 16. جهانگیری: فشار بر دولت جز افزایش مشکلات مردم دستاوردی ندارد/ دولت نمی‌تواند به تنهایی مسائل را حل کند

 17. نماینده مجلس: شاسی بلند می‌خواهم/ چرا باید به مردم توضیح دهیم!

 18. ماجرای تحویل خودروی «دناپلاس» به «نمایندگان مجلس» چیست؟

 19. بلاتکلیفی وزارت صمت/ روحانی وزیر جدید را معرفی می‌کند؟

 20. رهگیری ناو هواپیمابر «نیمیتز» توسط پهپادهای نیروی دریایی سپاه

 21. واکنش یک امام جمعه به خودروی دناپلاس نماینده مجلس

 22. رکورد حباب سکه زده شد/ دلیل افزایش قیمت طلا و سکه چیست؟

 23. آتش‌سوزی گسترده در شهر لبنیات میهن

 24. ضرب و شتم یک کارشناس در استودیویِ شبکه«من و تو» به جرم بیان نظر مخالف + فیلم

 25. بهترین تک تیرانداز دنیا با ۳۰۰۰ شلیک موفق

ابر آروان

پربحث‌های هفته

 1. نیویورک تایمز: آمریکا نتوانست ایرانی ها را به زانو درآورد

 2. «آیا واشنگتن کر است»؟!/ واکنش منفی جهانی به ادعای بازگشت تحریم های سازمان ملل/ روسیاهی دوباره برای کاخ سفید

 3. سخنگوی وزارت خارجه آمریکا: در پی رسیدن به توافقی جدید با ایران هستیم

 4. آمریکا: تمام تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران فعال شد/ تحریم‌ها متعاقب فرایند مکانیسم ماشه بازگشته‌اند

 5. حجاب دانشجوی محجبه جلسه پارلمان فرانسه را به هم ریخت+فیلم

 6. تصویری که آمریکایی‌ها میخواهند از ایران ارايه دهند !+ فیلم

 7. آمریکا آب پاکی را روی دست امارات ریخت

 8. انتظار برای پیروزی بایدن، وقت‌کشی است

 9. ظریف: ۲۰ سپتامبر هیچ اتفاق جدیدی رخ نمی‌دهد

 10. مشاور بایدن: اگر ایران به پایبندی کامل به برجام بازگردد ما هم به آن برمی‌گردیم

 11. ترامپ: برجام توافقی احمقانه بود/ ۸ تریلیون دلار در خاورمیانه هزینه کردیم اما به جایی نرسیدیم

 12. ظریف: آمریکایی‌ها از روش قلدری استفاده می‌کنند/ برای ایران تفاوتی نمی‌کند چه کسی رئیس جمهور آمریکا شود

 13. همنوایی دوباره اروپا با آمریکا ضد تهران/ احضار سفیران ایران

 14. سرلشکر سلامی: قادریم منافع آمریکا در منطقه را به آتش بکشیم و اشغال کنیم/ فروپاشی نظام سیاسی آمریکا تاوان ترورحاج قاسم

 15. ظریف؛ روسیه و چین نقش رهبری را در برابر قانون شکنی آمریکا ایفا کردند

 16. ادعاهای ضد ایرانی پادشاه سعودی در سازمان ملل

 17. ان بی سی نیوز: این توافق ِ صلح نیست، پیمان سرکوب مردم در کشورهای عربی است

آخرین عناوین