سی ان ان: شکاف در ائتلاف امارات – عربستان، دردسر تازه دولت ترامپ

گروه ترجمه الف،   3980531150 ۲ نظر، ۰ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار
سی ان ان: شکاف در ائتلاف امارات – عربستان، دردسر تازه دولت ترامپ

شبکه تلویزیونی سی ان ان در وب سایت خود نوشت: در مهم ترین ائتلاف منطقه، شکافی در حال بروز است: حل بحران یمن به سمت بن بست می رود و این مساله می تواند برای دولت ترامپ که از اختلاف عربستان-امارات با قطر مایوس شده است، دردسر ساز باشد.

 شبکه تلویزیونی سی ان ان در تحلیلی به مساله ائتلاف عربی در برابر یمن پرداخته است و اثر آن را بر سیاست های واشنگتن بررسی کرده است. نویسنده این تحلیل به نقل از کارشناسان آوره است که کشورهای حاشیه خلیج (فارس) در دراز مدت پیش بینی می کنند که آمریکا شریک چندان قابل اعتمادی نیست و به تدریج خود را از مسایل خاورمیانه دور خواهد کرد.
مشروح تحلیل وب سایت سی ان ان را بخوانید:

« مشارکت میان عربستان سعودی و امارات عربی متحده، نزدیک ترین ائتلاف در خاورمیانه است. تاریخ آن به چندین دهه بازمی گردد و به دلیل خصومت با ایران و همچنین حمایت از آرمان های سنی در جهان اسلام شکل گرفته است.

به این دلیل زمانی که محمد بین سلمان ولیعهد عربستان چهار سال پیش اقدامی نظامی را علیه حوثی ها در یمن آغاز کرد، تعجبی نداشت که امارات به آن جنگ بپیوندد. دوکشور همچنین در اعمال تحریم ها علیه قطر پیشرو و از حامیان سرسخت تحریم های دولت ترامپ علیه ایران بوده اند.

هردو کشور از عبدالفتاح السیسی رئیس جمهور مصر حمایت مالی و کلامی کرده اند. و میان بن سلمان و محمد بن زاید ولیعهد امارات روابط شخصی نزدیکی وجود دارد.

اما به تدریج در مهم ترین ائتلاف منطقه، شکافی در حال بروز است: حل بحران یمن به سمت بن بست می رود و تاکتیک های دو کشور برای مقابله با رفتار ایران در خلیج (فارس) متفاوت است. و این مساله می تواند برای دولت ترامپ که از اختلاف عربستان-امارات با قطر مایوس شده است، دردسر ساز باشد.

نخستین هدفِ جنگ یمن کم اثرکردن نفوذ ایران میان حوثی ها بود. اما عملیات موسوم به "طوفان قاطع" نشان داده است که با "قطعیت" بسیار فاصله داشته و به یک باتلاق مبدل شده است – و البته به دلیل تلفات انسانی بسیار زیاد به یک مصیبت در افکار عمومی.

ظاهرا امارات به این نتیجه رسیده که جنگ یمن برنده ای ندارد و هزینه ادامه آن بسیار زیاد است، به همین دلیل در ماه ژولای کاهش نیروهایش را دریمن آغاز کرد – گرچه همچنان متعهد به حمله به القاعده و داعش است.

گرچه حضور نظامی امارات در یمن چندان چشمگیر نبود، این کشور در جناح های جنوب اعمال نفوذ کرد، در حالی که سعودی ها عمدتا با دولتی همکاری می کرد که جامعه جهانی به رسمت شناخته است، دولتی که عملا در ریاض مستقر است.

"مایکل نایتس" از موسسه واشنگتن در امور خاورنزدیک که با نیروهای اماراتی در یمن همراه بوده است، می گوید: " تنها امارات بود که می توانست با توانایی های نظامی اش و نیروهای متحد منطقه ای، تهدیدی برای شکست دادن حوثی ها باشد."

کاهش حضور نظامی امارات در بندر عدن باعث رویارویی میان جدایی طلبان جنوب تحت الحمایه امارات و بازماندگان دولت تحت الحمایه عربستان شد.

ماه گذشته یک مقام ارشد اماراتی، کاهش نیروها را "جابجایی استراتژیک" خواند و گفت کشورش به حدود 90 هزار سرباز در یمن آموزش داده است.

وی به سی ان ان گفت:" تعهد ما در یمن در جای خود باقی است.ما بخشی از ائتلاف هستیم. گفت و گوهایمان درباره جابجایی نیروها از بیش از یک سال پیش تاکنون ادامه داشته است."

اما تحلیل گران اقدام امارات را پیامی به ولیعهد عربستان تلقی می کنند: زمان پایان دادن به جنگ است. "ایهام کمال" از موسسه "گروه اوراسیا" با اشاره به آنکه هیچ احتمالی از پیروزی در افق یمن دیده نمی شود، می گوید شاید امارات تلاش می کند تا "عربستان را ترغیب کند به صورت جدی به مساله جدایی از مشارکت نظامی بیندیشد."

"دیوید دیوان" از موسسه کشورهای خلیج ع-ر-ب-ی (خلیج فارس) می پذیرد که عربستان اکنون در یمن منزوی تر است و " به توافق با حوثی ها نیا زدارد تا مرزهایش را در شمال امن کند. کاهش نیروهای امارات شاید این امر را ضروری تر کرده، اما موضع عربستان را در مذاکرات تقویت نمی کند."

گرچه ائتلاف عربستان-امارات تاحدی روند پیروزی حوثی ها را معکوس کرد، همچنان کنترل پایتخت یمن و بیشترین بخش های شمال این کشور در اختیار حوثی ها است. آنها اکنون قادرند هر هفته به اهدافی در عربستان – از فرودگاه ها گرفته تا لوله های انتقال نفت - حملات موشکی یا پهبادی بکنند. تازه ترین حمله آنها علیه تاسیسات گازی شیبان صورت گرفت.

عربستان تعداد زیادی نیروی زمینی در یمن مستقر کرده است – برخی منابع می گویند حدود 10 هزار نفر. اما بیشترین مورد از جنگ عربستان علیه حوثی ها به صورت هوایی صورت گرفته که تلفات سنگین غیرنظامی درپی داشته است. این امر سبب شده است مخالفت کنگره آمریکا با فروش تسلیحات به ائتلاف عربستان تقویت شود. ماه گذشته دونالد ترامپ قانون ممنوعیت فروش 8.1 میلیارد دلار تسلیحات به عربستان را وتو کرد.

یک تهاجم زمینی هم قطعا شدیدترین بحران انسانی را که در یمن وجود دارد، تشدید خواهد کرد. اما مشارکت در روند صلح سازمان ملل با امتیازدهی به حوثی ها همراه خوهد بود، یعنی شکستی تحقیر آمیز برای ولیعهد عربستان، بعد از چهار سال جنگ.

عربستان و امارات تاکنون تلاش کرده اند برای حل اختلافاتشان به سراغ طرف های مختلف مخالف حوثی ها بروند. هفته گذشته بن زاید با سلمان بن عبدالعزیز پادشاه عربستان و همچنین ولیعهد این کشور در جده دیدار کرد و گفت هر دو کشور از " طرف های درگیر در یمن می خواهند آتش بس برقرار کرده و به زبان گفت و گو و منطق روی آورند."

باوجود آنکه مذاکرات آنها مملو از همدردی دوستانه بود، حقیقت این است که جنگ یمن از زمان کاهش نیروهای اماراتی، بیش از گذشته غیرقابل حل به نظر می رسد. حوثی ها احتمالا تنها گروهی هستند که از این اوضاع بهره خواهند بود، و این امر یعنی مهم ترین مساله دولت ترامپ علیه توسعه طلبی ایران در منطقه.

نایتس می گوید:" هیچ کس در واشنگتن یا سازمان ملل نباید تصور کند که خطوط کنونی جنگی ثابت شده است. این خطوط به سادگی می تواند به نفع حوثی ها تغییر کند، و این امر مصیبت بارترین تاثیر را در روند صلح سازمان ملل دارد."

عربستان و امارات در مخالفت با ایران متحد هستند: هر دو از تحریم های شدید آمریکا علیه تهران حمایت کرده و ارتش هایشان بسیار هماهنگ هستند.

اما امارات شاید تاکتیک های دیگری اتخاذ کند. ایهام کامل می گوید تمرکز امارات خودداری از افزایش تنش در خلیج (فارس) است. در اوایل این ماه یک هیات اماراتی به تهران رفت تا درباره امنیت مرزهای آبی مذاکره کند. دو طرف چیزی را امضا کردند که ایرانی ها آن را "یادداشت تفاهم" افزایش همکاری در دریا می خوانند.

بعد از خرابکاری ها علیه چهار فروند نفت کش در بندر فجیره در ماه می، امارات احتیاط کرد تا ایران را مسئول مستقیم این حمله معرفی نکند. محمد ولیعهد امارات صریح تر بود که در مصاحبه ای گفت:" ما شاهدیم که رژیم ایران و گروه های نیابتی اش چگونه علیه چهار نفت کش نزدیک فجیره عملیات خرابکاری انجام داده اند."

بعضی ناظران نیز از وجود نگاه های احتیاط آمیز اماراتی ها درباره دولت ترامپ سخن می گویند.

ذوق و شوق می 2017 یعنی زمانی که ترامپ در اولین سفر خارجی خود به ریاض رفت و آشکارا از فشار امارات-عربستان علیه قطر حمایت کرد، مدتهاست نخ نما شده است.

"حسین ایبش" از موسسه کشورهای عربی خلیج (فارس) در مقاله ای که موسسه آمریکایی کارنگی منتشر کرد، می نویسد "در شرایطی که مقامات اماراتی از فشار حداکثری دولت ترامپ علیه ایران حمایت کرده اند، از تقریبا یک سال پیش به آرامی هشدار می دهند که باید یک مسیر سیاسی پیدا کرد تا سیاست اعمال فشار به تلاش برای بهبود رفتار ایران تغییر کند."

اقتصاد امارات به ویژه دبی، با هر گونه مناقشه در خلیج (فارس) به شدت آسیب خواهد دید. در حالی که عربستان می تواند نفت و گاز خود را از سواحل دریای سرخ صادر کند، اقتصاد متنوع امارات نسبت به شوک های خارجی آسیب پذیرتر است.

"جو ماکرون" از مرکز عربی در واشنگتن معتقد است اقدام امارات در نزدیک شدن با ایران "بیش از آنکه استراتژیک باشد، تاکتیکی است و عمدتا پیامی است به دولت ترامپ، که روابطشان اخیرا بر سر مسایل متعدد از جمله آشتی آمریکا با قطر، تیره شده است."

کمال از گروه اوراسیا معتقد است علایم مختلف دولت ترامپ درخصوص مقابله با اقدامات ایران در خلیج (فارس) "متحدانش را در خلیج (فارس) در مقابل تلاش های تلافی جویانه تهران علیه تحریم های آمریکا، تنها گذاشته است."

کمال می گوید این امر سبب شده است برخی کشورها در سیاست های خود بازبینی کنند. کشورهای حاشیه خلیج (فارس) در دراز مدت پیش بینی می کنند که آمریکا شریک چندان قابل اعتمادی نیست و به تدریج خود را از مسایل خاورمیانه دور خواهد کرد. و در دراز مدت این مساله احتمالا محور امارات-عربستان را به عنوان وزنه مقابل ایران تقویت خواهد کرد. اما به گفته یک دیپلمات غربی آشنا با امور منطقه، این مساله فعلا "پیوندی است که مسایل زیادی همراه خود دارد.  »

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۰۶۰۵۷۵۰۰:۲۲:۵۱ ۱۳۹۸/۶/۱
اختلاف بین عربستان و امارات به نفع ایران است و می تواند به پایان جنگ یمن منجر شود.
موسي۱۰۶۰۵۷۶۰۰:۲۳:۰۹ ۱۳۹۸/۶/۱
مقدمات تجزيه عربستان به سه بخش!!!! بر طبق پلان جديد نقشه خاور ميانه جديد كه مورد نظر ترامپ است

پربحث‌های امروز

 1. رویارویی ایران و آمریکا در نیویورک/ آیا ترامپ با «پیشنهاد بیشتر در برابر بیشتر» موافقت می‌کند؟

 2. روحانی و مکرون دیدار کردند/ انتقاد روحانی از بیانیه مشترک تروئیکای اروپایی

 3. لطیفه مشهور خاورمیانه‌ای‌ درباره سعودی ها به روایت گاردین

 4. روایت تلخ ویرانی در پایتخت هخامنشی‌ها  

 5. لاریجانی: فحش به مجلس جز خواسته اسرائیل است؟/ این چه وضعی است که به نمایندگان اتهامات دروغ می‌زنند

 6. واکنش ظریف به بیانیه مشترک انگلیس، فرانسه و آلمان

 7. رئیس بانک مرکزی: کشورها به برقراری ارتباط بانکی با ایران علاقمند هستند

 8. ظریف: ما آماده مذاکره هستیم اما ...  

 9. دو روایت از درگیری سیاسی دیروز در دانشگاه علامه طباطبایی

 10. ظریف: اگر آرامکو مورد هدف ایران بود قابل بازسازی نبود/ تحریم من مهم نیست

 11. زنگنه: تصمیمی برای افزایش قیمت حامل‌های انرژی نهایی نشده است

 12. درخواست وزیر خارجه ژاپن از ظریف

 13. ماجرای سعید مرتضوی و پرونده‌‌ی پیچیده‌اش

 14. آیت‌الله جنتی: پولدارها و غارتگرها تلاش می‌کنند تا مردم علیه نظام شورش کنند/ به مدیران فعلی امیدی ندارم

 15. روایت الیزه از دیدار ۹۰ دقیقه‌ای مکرون و روحانی

 16. آیت‌الله مکارم: ساخت سریال شمس تبریزی شرعاً جایز نیست/ این کار سبب ترویج فرقه ضالّه صوفیه می‌شود

 17. وقتی چتر «نفربر زرهی» باز نمی‌شود!  

 18. آصفی: مذاکره‌ای نمی‌شود؛ مگر اینکه ترامپ آویزان تیم ایران شود

 19. حواشی اجلاسیه مجلس خبرگان/ از غیبت صدرالساداتی تا صندلی خالی رفسنجانی

 20. ۶ نطق جنجالی در تاریخ سازمان ملل

 21. روایت عکاس جنگ از دیدن صحنه‌هایی شبیه به عاشورا  

 22. گران‌ترین بیماری کدام است؟

 23. امضای ۲۰۰ نماینده پای طرح شفافیت آرای مجامع تصمیم‌گیر نظام

 24. عمر ویندوز ۷ به سر نخواهد آمد

 25. محمود عباس: فعلا تماسی با ترامپ نداریم

پربحث‌های دیروز

 1. توضیح ظریف درباره توییت کریستین امان‌پور و پیشنهاد جدید ایران

 2. بانوان، حضور در ورزشگاه‌ها، باید یا نباید

 3. ادعای کریستین امان‌پور به نقل از ظریف؛ شرط روحانی برای دیدار با ترامپ

 4. نماز خواندن مامور یگان ویژه ناجا در ورزشگاه خالی آزادی + عکس  

 5. انگلیس، فرانسه و آلمان: ایران مسئول حمله به تأسیسات نفتی سعودی است

 6. ترفند جدید پزشکان برای فرار از نصب کارتخوان: «نقد بدهید ۵۰ هزارتومان، کارت بکشید ۶۰ هزار تومان»

 7. عکس یادگاری قالیباف با نوه کلاس اولی‌اش  

 8. خانم مهناز افشار؛ از کسی طلبکار نباش

 9. شورای روابط خارجی آمریکا: ترامپ در بن بست گیر کرده است !

 10. انگلیس: وقت مذاکره بر سر توافق جدید با ایران است/ترامپ: موافقم

 11. حقوق معوقه کارگران و پاداش های آنچنانی ؛ این تناقض‌ها آزاردهنده است

 12. حدادعادل: ممکن است شفافیت‌آرا باعث معذوریت نماینده شود/ در مصلحت بودن مطلع شدن مردم از رای تردید دارم

 13. نظر مصباحی‌‌مقدم درباره درآمد روحانیون/ واکنش رئیسی به ماجرای هپکو/ نگرانی مخالفان شفافیت به روایت سلحشوری

 14. مهمترین شاخص‌های حذف یارانه نقدی خانوارها+جدول

 15. توئیت‌های مهناز افشار بازهم کار دستش داد  

 16. توئیت نه چندان ظریفِ خبرنگار سی‌ان‌ان درباره اظهارات ظریف خبرساز شد  

 17. کشف یکی از بزرگترین پرونده‌های زمین‌خواری در کشور

 18. اعلام تعداد بانوانی که می‌توانند به ورزشگاه آزادی بروند

 19. تقدیر از برگزاری آزمون مرکز وکلای قوه قضاییه با معیار حد نصاب علمی

 20. رئیس قوه قضائیه: مشکلات مشابه هپکو، در سراسر کشور وجود دارد/ نحوه واگذاری غصه‌هایی درست کرده است

 21. مقامات ایرانی در سازمان ملل ؛ از تصویر ماندگار شهید رجایی و سخنرانی رهبری تا حضور جنجالی احمدی نژاد

 22. سه‌ گام بلندی که آموزش و پرورش برای تحول باید بردارد

 23. شلیک‌های پلیس برای متوقف کردن سارقان مزدا ۳۲۳   

 24. واکنش سردار نقدی به ادعای بهزاد نبوی

 25. عضو فراکسیون نمایندگان ولایی: لاریجانی در ناکارآمدی مجلس نقش اول داشته و روحانی هم او را همراهی کرد

پربحث‌های هفته

 1. فرانسه هم لباس‌شخصی، خودسوزی، بگیر-ببند و کنترل اینترنت دارد

 2. توضیح ظریف درباره توییت کریستین امان‌پور و پیشنهاد جدید ایران

 3. سلحشوری، دختر آبی و شایعه «برادرزاده ماساژور»! / خطایی که به نفع حریف تمام شد

 4. ویدئویی تکان دهنده از حیوان‌آزاری در مازندران  

 5. ورزشگاه برای زنان یا زنان برای ورزشگاه؟!

 6. منع مذاکره مجدد؛ پر بسامدترین تاکید رهبر انقلاب

 7. آیا مدارک سعودی زمینه حمله به ایران را فراهم می کند؟

 8. وزیر راه: دست‌های ضدانقلاب در بازار مسکن قیمت‌ها را افزایش داد!

 9. نماینده اصلاح‌طلب مجلس: با کمپین شفافیت آراء مخالفم

 10. رهبر انقلاب: مذاکره یعنی نمایش موفقیت آمریکا/ فشار حداکثری در مقابل ملت ایران پشیزی نمی‌ارزد/ نباید کارهای کشور را به نشست و برخاست با دیگران موکول کرد

 11. خوش رقصی فرانسه با شاباش های ایرانی!...

 12. رخصت ولی الله سیف برای ورود به گود «زورخانه»

 13. آتلانتیک: هفت پرسشی که باید پیش از هرگونه حمله به ایران، به آن پاسخ داد

 14. مطهری: شفافیت آرا برای همه نمایندگان مناسب نیست چون مورد آزار گروه‌های فشار قرار می‌گیرند

 15. نقش زنِ سعید ملایی در سناریو سیاسی جودو

 16. روایت یک نشریه آمریکایی از سلاح‌های ایرانی که آمریکا باید از آن‌ها بترسد

 17. بانوان، حضور در ورزشگاه‌ها، باید یا نباید

 18. بهزاد نبوی: نگران نفوذ در رده‌های بالای نظام هستم/ شعار اصلاح طلبی انحصاری نیست/ضرورت جریان سوم را قبول ندارم/ اصلاح طلبان و اصول گرایان خودشان را اصلاح کنند

 19. ادعای کریستین امان‌پور به نقل از ظریف؛ شرط روحانی برای دیدار با ترامپ

 20. نماز خواندن مامور یگان ویژه ناجا در ورزشگاه خالی آزادی + عکس  

 21. اقتصاد ایران در دست کیست؟ دولت یا نهادهای خارج از کنترل دولت؟!

 22. زخم هاي کارگران را درمان کنیم تا مگس روی آن ننشیند...

 23. تصویری از کودک جان باخته در ورزشگاه آزادی  

 24. ماجرای دستگیری برادرزاده سلحشوری چیست؟

 25. آزادی «غیریواشکی» در شورای شهر شیراز

پربحث‌های اخیر

 1. انگلیس، فرانسه و آلمان: ایران مسئول حمله به تأسیسات نفتی سعودی است

 2. انگلیس: وقت مذاکره بر سر توافق جدید با ایران است/ترامپ: موافقم

 3. لطیفه مشهور خاورمیانه‌ای‌ درباره سعودی ها به روایت گاردین

 4. درخواست وزیر خارجه ژاپن از ظریف

 5. روایت الیزه از دیدار ۹۰ دقیقه‌ای مکرون و روحانی

 6. ظریف «قاطعانه» احتمال دیدار روحانی با ترامپ را رد کرد

 7. ۶ نطق جنجالی در تاریخ سازمان ملل

 8. محمود عباس: فعلا تماسی با ترامپ نداریم

 9. نخست‌وزیر انگلیس: برجام توافق بدی بود/ فقط ترامپ می‌تواند به توافق بهتری برسد!

 10. ترکیه: همکاری با آمریکا در سوریه ادامه دارد

 11. ترامپ: در سخنرانی خود درباره ایران صحبت می‌کنم

 12. واشنگتن: از جامعه جهانی می‌خواهیم در فشار علیه ایران به آمریکا بپیوندد

 13. ترامپ: سیسی "رهبر بزرگی" است

 14. اعلام آمادگی ترامپ برای میانجی‌گری درباره کشمیر

 15. رایزنی موگرینی و ظریف در آستانه نشست کمیسیون مشترک برجام

 16. روس‌ها علت ایجاد حفره در ایستگاه فضایی بین‌المللی را کشف کردند

 17. ترامپ خواستار پادرمیانی عمران‌خان بین ایران و عربستان شد

 18. جنگنده‌های نسل بعدی روسیه بی‌سرنشین خواهد بود

 19. خودداری لبنان از محکوم کردن حمله به آرامکو

 20. ترامپ اتهام تهدید اوکراین به قطع کمک نظامی را رد کرد!

 21. روحانی: پیام ملت‌های منطقه، صلح و پایان هرگونه مداخله‌جویی در منطقه است

 22. دفتر جانسون از سخنان او درباره برجام عقب نشینی کرد

 23. دیپلمات فرانسوی: آمریکا موازنه منطقه را به هم زد/ایران حالا تنها ارشد منطقه است

 24. آمریکا: دنبال مذاکرات جامع با ایران هستیم

 25. رزمایش مشترک نیروهای ترکیه، آذربایجان و گرجستان

پربحث‌های دیروز

 1. انگلیس، فرانسه و آلمان: ایران مسئول حمله به تأسیسات نفتی سعودی است

 2. شورای روابط خارجی آمریکا: ترامپ در بن بست گیر کرده است !

 3. انگلیس: وقت مذاکره بر سر توافق جدید با ایران است/ترامپ: موافقم

 4. اتهام نخست‌وزیر انگلیس به ایران درباره حملات آرامکو

 5. روایت «نیویورک تایمز» از ترس ترامپ از حمله به ایران

 6. اعداد نحس در کشور‌های مختلف جهان کدامند؟

 7. ظریف «قاطعانه» احتمال دیدار روحانی با ترامپ را رد کرد

 8. مکرون: ممکن است در نیویورک درباره ایران اتفاقی بیفتد

 9. رئیس‌جمهور پاکستان: آماده جنگ با هند هستیم

 10. ترامپ اتهام تهدید اوکراین به قطع کمک نظامی را رد کرد!

 11. روحانی: پیام ملت‌های منطقه، صلح و پایان هرگونه مداخله‌جویی در منطقه است

 12. دفتر جانسون از سخنان او درباره برجام عقب نشینی کرد

 13. دیپلمات فرانسوی: آمریکا موازنه منطقه را به هم زد/ایران حالا تنها ارشد منطقه است

 14. آمریکا: دنبال مذاکرات جامع با ایران هستیم

 15. رزمایش مشترک نیروهای ترکیه، آذربایجان و گرجستان

 16. سید عباس موسوی: اظهارات پمپئو کودکانه است!

 17. بازداشت ۶۵۰ معترض از ابتدای ناآرامی‌ها در مصر

 18. روحانی وارد نیویورک شد

 19. روایت آیت‌الله مصباح از فتنه‌گری‌ها در حوزه علمیه و کج‌روی برخی طلاب

 20. رویترز: ایران درخواست آمریکا برای تغییر برجام را رد کرد

 21. رایزنی وزرای خارجه پاکستان، هند و گرجستان با ظریف

 22. برایان‌هوک: به فشارهای اقتصادی علیه ایران ادامه می‌دهیم

 23. ترامپ: آماده میانجی‌گری در روابط هند و پاکستان هستم

 24. گابارد: اگر رئیس جمهوری شوم، به تحریم‌های ایران پایان می‌دهم

 25. آمادگی پاکستان برای تنش‌زدایی بین عربستان و آمریکا با ایران

پربحث‌های هفته

 1. آیا مدارک سعودی زمینه حمله به ایران را فراهم می کند؟

 2. آتلانتیک: هفت پرسشی که باید پیش از هرگونه حمله به ایران، به آن پاسخ داد

 3. روایت یک نشریه آمریکایی از سلاح‌های ایرانی که آمریکا باید از آن‌ها بترسد

 4. رازهای «شرمن» از روزهای مذاکره؛ توییت روحانی دست ایران را رو کرد/ ماجرای پرت کردن خودکار چه بود؟

 5. انگلیس، فرانسه و آلمان: ایران مسئول حمله به تأسیسات نفتی سعودی است

 6. لودریان: ایران باید کاملا به برجام بازگردد

 7. واکنش پادشاه عربستان به حملات آرامکو: توانایی مقابله را داریم و قادر هستیم به این اقدامات پاسخ دهیم

 8. ادعای واهی عربستان علیه ایران: در حملات اخیر به پالایشگاه‌ها از سلاح ایرانی استفاده شده!

 9. جانشین بولتون درباره برجام چه می گوید؟

 10. واکنش «محمدعلی الحوثی» به سخنان «پوتین»

 11. ترامپ: سعودی‌ها برای تامین امنیت خود باید پول بیشتری بدهند

 12. شورای روابط خارجی آمریکا: ترامپ در بن بست گیر کرده است !

 13. انگلیس: وقت مذاکره بر سر توافق جدید با ایران است/ترامپ: موافقم

 14. تایم: ترامپ به دنبال صحنه سازی برای دیدار با روحانی بود !

 15. ترامپ از تحریم بانک مرکزی ایران خبر داد

 16. ترامپ: دنبال رویارویی نظامی با ایران نیستیم/ به نظر می‌رسد ایران مسئول حمله به تأسیسات نفتی عربستان است

 17. روسیه و فروش نفت ایران؛ بازی دو سر برد در شرایط تحریم

 18. پشت‌پرده ترس عربستان و آمریکا از بردن نام ایران

 19. مایک پنس: آماده دفاع از متحدان منطقه‌ای خود هستیم

 20. بیانیه «مهم» انصارالله در رد محکومیت‌های بین‌المللی علیه حمله آرامکو

 21. انتقاد تند بولتون از ترامپ

 22. ترامپ: ترجیح می‌دهم با روحانی دیدار نکنم

 23. کری: این آمریکا بود که علیه ایران جنگ اقتصادی به راه انداخت

 24. پیام‌ها و پیامدهای عملیات توازن بازدارندگی یمنی‌ها

 25. ترامپ: گزینه‌های زیادی درباره ایران داریم/تحریمشان می‌کنیم

آخرین عناوین