مظلومی که داستان ندارد

فرهاد دادجو،   3970924050 ۲۴ نظر، ۳ در صف انتشار و ۱۱ تکراری یا غیرقابل انتشار
مظلومی که داستان ندارد

در روزهای گذشته گفتگوهای طرفهای یمنی در خصوص حل و فصل مسائل به پایان رسید اما مساله اصلی در خصوص یمن همچنان باقی است. این نوشتار می کوشد بدون محوریت دادن به ابعاد دیپلماتیک و نظامی، از منظر رسانه و افکار عمومی به مساله یمن بپردازد.

می دانیم که حصر اقتصادی، اعلی درجه تحریم است. در تحریم هر کس مراوده تجاری یا مالی برقرار کند، جریمه می شود، بنابراین شرکای تجاری شما تصمیم می گیرند که مراودات اقتصادی را به صورت غیرقابل رصد و شناسایی انجام دهند. کشتی های ریسک پذیر با نرخهای بالاتری، محصولات را در بنادر خاص تخلیه می کنند و کانتینرها از طریق مرزهای غیررسمی، کالا وارد کشور می کنند، هواپیماهای کشور اصلی می توانند نشست و برخاست کنند و بانکهای کوچک حاضرند با حاشیه سود بیشتر، مبالغ شما را جابه جا نمایند.

اما در حصر اقتصادی، مرزها به گونه ای مسدود و تحت نظارت می شود که هیچ محموله ای ولو دارو، از زمین و دریا و هوا امکان ورود نداشته باشد. حتی پزشکان بدون مرز و خبرنگاران بدون مرز نیز به دشواری می توانند با پرواز خود را به آن کشور برسانند. حصر اقتصادی، مثل موریانه ای وحشی عمل می کند، کشور را ضعیف و نحیف می سازد و اگر مرحله ای پیش از جنگ نظامی باشد، به خوبی بستر را برای شکست نهایی در نبرد فراهم می سازد.

در جهان امروز تنها مردمان یک کشورند که در حصر اقتصادی اند و البته همزمان شاهد جنگ نظامی: یمن. کشوری که تنها دو همسایه دارد: آب و عربستان. همسایه دوم سالهاست تمام مرزهای آبی و خاکی و هوایی یمن را در حصر اقتصادی قرار داده، اجازه رساندن محموله های غذا و دارو را نیز سلب کرده و همزمان، باران بمب است که بر سر مردمانش فرو می ریزد. نهادهای بین المللی، این نقطه از زمین را محل بزرگترین فاجعه انسانی سال 2018 بویژه در خصوص مرگ کودکان، معرفی کرده اند.

 از مناسبات کثیف سیاسی - اقتصادی میان ایالات متحده، سعودی ها و سازمان ملل که بگذریم، سوال این است که چرا در بیرون از نهادهای سیاسی جهان، تحرک و خروشی برای این مظلومان زمانه دیده نمی شود؟ چرا در هوشمندترین عصر ارتباطات، چنین ظلم آشکار و مرگباری می تواند سالها علیه مدنیون یعنی شهروندان بی دفاع، استمرار داشته باشد؟

به نظر نگارنده، مشکل را باید در روایت سازها جستجو کرد. افسار افکار عمومی، در دست روایت سازهاست، آنها که تصویر ذهنی مردمان را شکل می دهند. واشنگتن پست آنقدر در روایت سازی خود حرفه ای است که می تواند اعتراض به قتل خاشقچی را به نهضتی مردمی در کشورهای مختلف تبدیل کند، ما متاسفانه چنین هنری نداریم. برای مرگ هزاران کودک یمنی، رسانه های جهان مجموعا به اندازه یک هزارم آقای خاشقچی، زمان نگذاشتند و مرثیه سر ندادند. حال آنکه هر دو جنایت توسط یک رژیم مدیریت می شود، تازه قتل یک منتقد فعال کجا و کشتار هزار بیگناه بی آزار کجا؟ قاعدتا انتظار می رود جنایت دوم، بیشتر جلب توجه کند اما نکته این است: قتل خاشچقی و فعالیتهای ضدرژیمش، ترسش از ماموران سعودی، رفتن به همراه نامزدش به کنسولگری و شکنجه هایش، همه و همه، داستان و درام دارد لکن مخاطب رسانه، داستانی از تلف شدن آن هزاران کودک یمنی نمی داند.

 ما جز تکرار مشکلات کلی جنگ یمن در بخشهای مختلف خبری، هنر دیگری به خرج نداده ایم. روایت سازی نکرده ایم و البته نمادسازی. به همین جهت مردم جهان، وجدان انسانی شان در خصوص یمن برانگیخته نشده است، ارتباط عاطفی و قلبی با یمن برقرار نکرده اند، در خیابانها شمع روشن نکرده و سیاستمدارانشان را تحت فشار نگذاشته اند.

روایت سازی، به معنای دروغ پردازی و مبالغه نیست. روایت سازی یعنی کارگردانی یک داستان واقعی، یعنی به تصویرکشیدن معنای عاطفی از یک خبر ظاهرا خشک و بی جان. روایت سازی یعنی هنر حسین بن علی (علیه السلام) که از تقابل سیاسی – اعتقادی خود و یزید، تصویری شورانگیز، اخلاقی و خانوادگی ارائه کرد، حکایتی که 14 قرن است هنوز دارد دلها را می لرزاند، عشق ها را به جناح حق شعله ور می کند و نفرتها را به جناح باطل برمی انگیزد.     

اگر امروز طبقاتی از جامعه ما، حس مسئولیت و حتی همدردی با فلسطین و یمن ندارند، بخشی از ماجرا به بی هنری رسانه های ما برمی گردد. مردم هر هفته در بخشهای خبری، جملاتی از مجری اخبار به گوششان می خورد اما تا یکی از آن واقعیات، به یک داستان و درام تبدیل نشود، به گوش جان شنیده نمی شود و در قلبها اثر نمی کند.

پلشتی قساوت یک ظالم و صداقت و بیگناهی یک مظلوم، اگر به همراه داستانش، ولو با یک مستند دو دقیقه ای (و نه حتی فیلم سینمایی) پیش چشمها به تصویر کشیده شود، آزادگان را با هر دین و ملتی به خود جلب می کند.

اهالی رسانه می دانند که طی شش سال اخیر چند هزار فیلم مستند و داستانی با موضوع خدمات داعش! و ابعاد جذاب نهضت داعش، ساخته شده و (بخواهیم یا نخواهیم) بر روی جذب افرادی از غرب و شرق کارگر افتاده است، چرا ما نتوانیم از نماد مظلومیت معاصر، چنان روایتهای جذاب تری ارائه کنیم؟  

اگر رسانه های ما در طول 4 سال از جنگ یمن، هنر روایت سازی را به خرج داده بودند، اکنون شاید ادامه جنگ آنقدر برای سعودی ها پرهزینه شده بود که الان، وضعیت متفاوت بود. شاید سازمانهای بین المللی تحت فشار افکار عمومی (اگر قطعنامه خاتمه جنگ صادر نمی کردند حداقل) امکان ارسال کشتی های غذا و دارو را فراهم می کردند و در نتیجه نام صدها کودک جدید، در فهرست قربانیان درج نمی شد و پیش چشمان پدر و مادر، از بی غذایی پرپر نمی شدند. اگر هیچکدام از اینها نیز رخ نمی داد، دستکم من وشما، شبها با این احساس می خوابیدیم که در وظیفه خویش، کوتاهی نکردیم.

اما امروز با تاسف باید گفت بی هنری ما و کم کاری ما، جزء عناصر تداوم ظلم به یمن است و ما امروز نزد وجدان و خدای خویش، شرمساریم. اکنون در نشان دادن پیشرفتها یا مشکلات برای مردم و مسئولان و در نمایاندن جبهه ظالم و مظلوم، بیش از همه محتاج نهضت روایت سازی هستیم.

 

 

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۶۷۶۲۸۷۱۰:۱۹:۲۳ ۱۳۹۷/۹/۲۴
باید به هر شیوه‌ای به کمک مردم مظلوم یمن بشتابیم
ناشناس۶۷۶۲۹۱۱۰:۲۱:۱۰ ۱۳۹۷/۹/۲۴
جنگ یمن جنگ مظلومیت انسان در سال 2018 در مقابل جنایتکاران عربی - عربی است .
ناشناس۶۷۶۵۱۶۱۱:۵۹:۴۳ ۱۳۹۷/۹/۲۴
آنچه به بهانه جنگ علیه تروریسم یا کودتا با جنگ‌افروزی عربستان سعودی در یمن آغاز شده مصداق بارز مداخله در امور داخلی یک کشور و نقض دموکراسی است. بدیهی است که قشون‌کشی رژیم آل‌سعود و حمله به مردم بی‌دفاع یمن، آن هم در شرایطی نابرابر و آتش گشودن به اهداف غیرنظامی، با هر بهانه و توجیهی نامشروع و مصداق بارز تجاوز به خاک و تمامیت ارضی یک کشور است.
ناشناس۶۷۶۳۰۷۱۰:۲۴:۲۱ ۱۳۹۷/۹/۲۴
چرا از مظلومیت هشت میلیون آواره سوری چیزی نمی نوسید
ناشناس۶۷۶۳۲۴۱۰:۳۰:۵۱ ۱۳۹۷/۹/۲۴
حقوق بشر کشک . خادم الحرمین دروغ . غرب فریبکار . یمن مظلوم و پیروز
ناشناس۶۷۶۵۲۲۱۲:۰۱:۵۴ ۱۳۹۷/۹/۲۴
طبق منشور ملل متحد وقوانین بین المللی؛هیچ دولتی حق" مداخله درامور داخلی"ونیز "تهاجم نظامی"علیه دولت و ملت دیگر را ندارند واقدام نظامی منوط به هماهنگی واقدامات شورای امنیت است؛لذادولت عربستان سعودی به هیچ وجه حق شروع تهاجم را نداشته است؛واین علاوه بر بی مبنا بودن تهاجم و مداخله است.
ناشناس۶۷۶۳۲۵۱۰:۳۰:۵۲ ۱۳۹۷/۹/۲۴
در این تردید نکنیم که کمکهای جمهوری اسلامی تنها پشتگرمی مردم یمن در مبارزه علیه تجاوزات بوده است .
ناشناس۶۷۶۳۶۳۱۰:۴۵:۲۵ ۱۳۹۷/۹/۲۴
باید برای مسلمانانی گریست که اجازه میدهند تا عربستان قلدر وهمپیمانانش اینهمه جنایت در یمن انجام دهند همه خفه شدند
ناشناس۶۷۶۳۷۱۱۰:۴۸:۱۵ ۱۳۹۷/۹/۲۴
مثلا شما با نشان دادن این عکس های دلخراش چه را می خواهی ثابت کنی . رهبران این ملت بد بخت باعث و بانی بیچارگی مردمان یمن شده اند . کسی که در قرن بیست و یکم خنجر به کمرش می بندد و می خواهد جلوی بمب اتم با خنجر و قداره که ما دوران ماقبل تاریخ است در برابر دولت های قوی بایستد و عرض اندام و خود شیرینی کند نصیب مردمانش بهتر از این نمی شود .
ناشناس۶۷۶۴۲۱۱۱:۰۷:۵۱ ۱۳۹۷/۹/۲۴
این کامنت لحن و ادبیاتش به قاتلان خاشقجی می خورد!!!
ناشناس۶۷۶۹۶۳۱۵:۵۴:۳۳ ۱۳۹۷/۹/۲۴
به قاتلان قتل های زنجیره ای میخورد
سیاوش۶۷۶۴۲۷۱۱:۱۱:۱۲ ۱۳۹۷/۹/۲۴
فکر میکنم شما از اون دسته آدمهایی هستید که اگر دشمن قوی به کشور و شهر و دیارتان و حتی خانه اتان حمله کند همه چیزتان را تقدیم آنها میکنید .
ناشناس۶۷۶۵۲۰۱۲:۰۱:۳۵ ۱۳۹۷/۹/۲۴
فعلاکه موشک ها و پهباد های یمنی کابوس عربستان و امارات شده اند و معادلات جنگ را به نفع انصارالله تغییر داده است .
ناشناس۶۷۶۵۲۶۱۲:۰۳:۴۲ ۱۳۹۷/۹/۲۴
خود شیرین امثال شما هستند که پیش پای متجاوز فرش قرمز پهن میکنند . چه بسا شیرینی هم پخش کنند. تاریخ هیچگاه نام ترسوها و خائنین را به نیکی ثبت نکرده و نمی کند .
ناشناس۶۷۶۵۴۱۱۲:۱۱:۳۸ ۱۳۹۷/۹/۲۴
اولا خنجر به کمر بستن سنت مردمان یمنی است ولی استفاده از شمشیر و اره برقی روش جاری سعودی هاست کاری که هروز با مردم یمن میکنند.
محسن۶۷۶۷۱۲۱۳:۴۲:۱۳ ۱۳۹۷/۹/۲۴
نویسنده آن از دنیای سیاست چیزی نمی داند
ناشناس۶۷۶۷۶۴۱۴:۰۵:۱۹ ۱۳۹۷/۹/۲۴
چون تصاویر دلخراشه پس مردم نبینن؟!؟!؟!؟ پس وضعیت یمن چه جوری به اطلاع عموم برسه؟؟؟ میخوای مستند حیات وحش از یمن پخش بشه؟؟؟ ببینم مسلمونی یا وهابی؟ از دید امام علی (ع) اگر یک مسلمان این اخبار رو بشنود و دق کند و بمیرد بر او ایرادی نیست
ناشناس۶۷۶۳۸۹۱۰:۵۳:۳۶ ۱۳۹۷/۹/۲۴
برو بابا در ایران وضع بدتر از این است
ناشناس۶۷۶۴۴۵۱۱:۱۷:۳۶ ۱۳۹۷/۹/۲۴
واقعا شرایط ایران و یمن یکی است؟؟؟ چرا اینقدر قدر ناشناس و ناشکرید . خداون در قران میفرماید : عده ای هستند که گوش دارند اما نمی‌شنوند . چشم دارند اما نمی‌بینند . شما از آن گروهید .
ناشناس۶۷۶۸۷۷۱۵:۰۵:۴۱ ۱۳۹۷/۹/۲۴
۳۰ ساله جنگ تموم شده ، دلت براش تنگ شده!!! یا اون وقت به دنیا نیومده بودی ؟؟؟ پدر و مادر ها چشم نگرون روزی صد بار میمردن و زنده میشدن تا بچه هاشون یه تلفن بزنن بچه ها چشم انتظار ،۳ماه ، ۴ ماه ، تا باباشون برگرده هر بار وضعیت قرمز میشد و آژیرخطر به صدا در می اومد همه ذکر می‌گرفتند و صلوات می‌فرستادند بلکه به خیر بگذره اصلاً معنی این چیزا رو میفهمی؟ الان تو یمن بنا به گفته ی گوترش هر ۱۰ دقیقه یک کودک جون خودش رو از دست میده بچه داری؟ چی بهت بگم؟؟؟
ناشناس۶۷۶۳۹۱۱۰:۵۴:۱۶ ۱۳۹۷/۹/۲۴
همه ما در قبال مردم مظلوم یمن مسئول هستیم و وظیفه دولت و وزارت خارجه در این خصوص سنگین تر است و باید دستگاه دیپلماسی ما برای بازگشایی بنادر یمن و پایان جنگ فعال می شد که نشد.
ناشناس۶۷۶۴۰۹۱۱:۰۴:۱۴ ۱۳۹۷/۹/۲۴
از آل سعود در دنیا پلید تر و ترسو تر نداریم
ناشناس۶۷۶۸۵۰۱۴:۵۰:۱۰ ۱۳۹۷/۹/۲۴
ننگ بر آل سهود
ناشناس۶۷۷۴۷۹۲۲:۱۷:۳۶ ۱۳۹۷/۹/۲۴
چرا نیروی دریایی کشتی کمکهای ما رو اسکورت نمی کنه؟

پربحث‌های اخیر

 1. تاجزاده: مردم از اعتراف گیری بخشی راضی نیستند/ زاکانی: صریحا بگوئید آمریکا را دشمن می‌دانید یا خیر؟

 2. نقاط قوت ایران در برابر آمریکا از نگاه یک نشریه عربی/ تحریم‌ها علیه ایران به شکست می‌خورد و احتمال جنگ بسیار ضعیف است

 3. پیشنهاد بانک‌ها برای جلوگیری از خروج سپرده‌ها

 4. چه کسی نمی‌گذارد حقوق مدیران شفاف شود؟/ نگرانی آیت‌الله جنتی درباره گرانی/ سرمایه اجتماعی روحانی افت کرده است

 5. شایعه قومیتی جدید با انتشار تصویر بازیگر زن عرب  

 6. کانال مالی ایران و سوئیس آماده راه‌اندازی شد

 7. رهبر مخالفان ونزوئلا خود را رئیس جمهور خواند/ ترامپ به رسمیت شناخت

 8. نوبخت: عیدی کارمندان و بازنشستگان با حقوق بهمن واریز می‌شود

 9. مطهری در گفتگو با الف : موافق سهمیه بندی و 2 نرخی شدن بنزین هستم

 10. عرضه گوشت سگ در مشهد تکذیب شد

 11. فرانسه: کانال ویژه مالی با ایران احتمالاً ظرف روزهای آینده راه‌اندازی می‌شود

 12. بطحایی: تنها راه نجات آموزش و پرورش بازنگری کلی مسیر است

 13. جزئیات تغییرات تورم یکساله ۱۰دهک جامعه/افزایش فاصله تورمی دهک‌ها

 14. معاون برون مرزی صداوسیما: آمریکا می‌خواهد فشار روانی روی مرضیه هاشمی وارد کند

 15. «رزمایش قطع اینترنت» لغو شد  

 16. روحانی: آمریکایی‌ها هرگز نمی‌توانند به خواسته‌هایشان برسند/ با افتخار تحریم‌های آمریکا را دور می‌زنیم

 17. واعظی: رهبر انقلاب پاسخ نامه وزرا درباره لوایح FATF را داده‌اند/ افکار عمومی دنیا را برای آزادی «مرضیه هاشمی» بسیج می‌کنیم

 18. اطلاعیه دفتر رئیس جمهور در خصوص سخنان اخیر دکتر روحانی در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات

 19. جعفری دولت آبادی: دادستانی نمی‌تواند در رابطه با تولید و قیمت‌گذاری کالاها ورود زیادی داشته باشد

 20. با برجام چه باید کرد؟

 21. تهران - تل‌آویو، هفت دقیقه  

 22. وحشت صهیونیستها از تهدید بشار الجعفری علیه تل آویو

 23. عیدی ۹۷ چقدر است؟

 24. تجمع اعتراضی مردم در حمایت از «مرضیه هاشمی»  

 25. حضور سردار سلیمانی در حرم رضوی  

پربحث‌های دیروز

 1. از بازداشت یا گروگان‌کِشی مرضیه هاشمی تا مجمسه آزادی!

 2. آیت‌الله مکارم‌شیرازی: وام‌ قرض الحسنه بانک‌ها رباخواری آشکار و خلاف شرع است

 3. مدیرعامل سابق سایپا: پراید گران نیست/ وزیر صنعت طرفدار افزایش قیمت خودروهای داخلی است

 4. تاجزاده: مردم از اعتراف گیری بخشی راضی نیستند/ زاکانی: صریحا بگوئید آمریکا را دشمن می‌دانید یا خیر؟

 5. نماینده مجلس: مالیات پزشکان ۷۲۰۰ میلیارد تومان است

 6. مجمع تشخیص جلوی این گروگان‌گیری و راهزنی را بگیرد

 7. حکم دادگاه یاشار سلطانی صادر شد

 8. پورابراهیمی: سال ۹۸ سخت، اما قابل مدیریت است

 9. انتقاد آیت الله مکارم شیرازی از سخنان روحانی: رئیس جمهور باید به قسم خود پایبند باشد

 10. نقاط قوت ایران در برابر آمریکا از نگاه یک نشریه عربی/ تحریم‌ها علیه ایران به شکست می‌خورد و احتمال جنگ بسیار ضعیف است

 11. جهانگیری: در صورت فینالیست شدن تیم ملی به امارات می‌روم

 12. دژپسند خطاب به پوری‌حسینی: به دنبال کار برای خودت باش، در تیم من جایی نداری!

 13. پیشنهاد بانک‌ها برای جلوگیری از خروج سپرده‌ها

 14. اضافه کار و رفاهیات کارمندان در سال ۹۸ چقدر پیش‌بینی شد + جدول

 15. آیت‌الله جنتی: مدتی است گرانی‌ کالاهای اساسی ذهنم را مشغول کرده است

 16. بخشی در روزهای بازداشت: دوست داشتم مشهور شوم!

 17. چه کسی نمی‌گذارد حقوق مدیران شفاف شود؟/ نگرانی آیت‌الله جنتی درباره گرانی/ سرمایه اجتماعی روحانی افت کرده است

 18. شایعه قومیتی جدید با انتشار تصویر بازیگر زن عرب  

 19. کانال مالی ایران و سوئیس آماده راه‌اندازی شد

 20. رهبر مخالفان ونزوئلا خود را رئیس جمهور خواند/ ترامپ به رسمیت شناخت

 21. پاسخ تامین اجتماعی به برخی اعتراضات و پرسش‌ها درباره «بسته حمایتی»

 22. قیمت بلیت هواپیما برای تعطیلات ۲۲ بهمن میلیونی شد+ عکس

 23. نوبخت: عیدی کارمندان و بازنشستگان با حقوق بهمن واریز می‌شود

 24. بررسی عملکرد قرض‌الحسنه بانک‌ها

 25. حدادعادل: سیاسیون عدالت را به حاشیه بردند/ یکی از مهمترین مشکلات اقتصاد ما بانک‌ها هستند

پربحث‌های هفته

 1. نظر شما در مورد فرار مالیاتی پزشکان و عدم نصب کارتخوان در مطب‌ها چیست؟

 2. غیرت برای زنان کجا رفته؟

 3. از بازداشت یا گروگان‌کِشی مرضیه هاشمی تا مجمسه آزادی!

 4. تشدید اختلافات ایران و اروپا، احتمال تحریم‌های جدید و فروپاشی برجام

 5. اروپا به ایران: نمی‌توانیم برنامه موشکی‌تان را تحمل کنیم/ لغزش اروپا به سمت ترامپ

 6. الف منتشر کرد: طرح مجلس برای بنزین؛ اختصاص سهمیه به هر ایرانی ۲۴ لیتر در ماه/ قیمت بنزین خارج از سهمیه برمبنای ۹۰ درصد فوب خلیج فارس

 7. جهانگیری: ما برای برون رفت از مشکلات برنامه داریم/ نظام اسلامی را از رانت و فساد پاک می‌کنیم

 8. تاج و داورزنی کنارخواننده معروف لس آنجلسی   

 9. اسماعیل بخشی دستگیر شد

 10. توزیع دو کیلو گوشت یخ‌زده با کارت ملی!/ برای گرفتن گوشت منجمد، منجمد شوید!

 11. جلسه امروز مجمع تشخیص مصلحت نظام با حضور ظریف و احمدی‌نژاد  

 12. کدامیک به برجام محتاج ترند، ایران یا اروپا؟

 13. روحانی از احمدی‌نژاد هم پایین‌تر است

 14. روحانی: ما نمی‌توانیم با خواست عمومی مردم مبارزه کنیم، این نه قانونی است و نه شرعی/ اولین کسی که رادیو را ممنوع کرد پهلوی اول بود/ روزانه اگر فیلترشکن آمد چه خواهیم کرد؟

 15. چرا پراید ۲۱ میلیون تومانی یک هفته‌ای ۳۶ میلیون تومان شد؟

 16. به جای کوکب خانم و پترس فداکار و چوپان دروغگو، بیرانوند را قصه کتابهای درسی کنید

 17. فقط ۳۰ ثانیه تا موفقیت

 18. ویدئو/ آقای مترجم کار دست کی‌روش و خیابانی داد  

 19. فیلم اعترافات اسماعیل بخشی و همدستانش   

 20. آیت‌الله مکارم‌شیرازی: وام‌ قرض الحسنه بانک‌ها رباخواری آشکار و خلاف شرع است

 21. سوختن سیم‌کارت در صورت استفاده از فیلترشکن!  

 22. مدیرعامل سابق سایپا: پراید گران نیست/ وزیر صنعت طرفدار افزایش قیمت خودروهای داخلی است

 23. آذری جهرمی: هزینه ساخت ماهواره پیام ۱.۲ میلیون یورو بود

 24. آقای روحانی! اینجا که واتیکان نیست!

 25. یارانه نقدی ۳۳۰ هزار میلیارد تومان را بلعید!

پربحث‌های اخیر

 1. تاجزاده: مردم از اعتراف گیری بخشی راضی نیستند/ زاکانی: صریحا بگوئید آمریکا را دشمن می‌دانید یا خیر؟

 2. چه کسی نمی‌گذارد حقوق مدیران شفاف شود؟/ نگرانی آیت‌الله جنتی درباره گرانی/ سرمایه اجتماعی روحانی افت کرده است

 3. شایعه قومیتی جدید با انتشار تصویر بازیگر زن عرب  

 4. نوبخت: عیدی کارمندان و بازنشستگان با حقوق بهمن واریز می‌شود

 5. مطهری در گفتگو با الف : موافق سهمیه بندی و 2 نرخی شدن بنزین هستم

 6. روحانی: آمریکایی‌ها هرگز نمی‌توانند به خواسته‌هایشان برسند/ با افتخار تحریم‌های آمریکا را دور می‌زنیم

 7. واعظی: رهبر انقلاب پاسخ نامه وزرا درباره لوایح FATF را داده‌اند/ افکار عمومی دنیا را برای آزادی «مرضیه هاشمی» بسیج می‌کنیم

 8. اطلاعیه دفتر رئیس جمهور در خصوص سخنان اخیر دکتر روحانی در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات

 9. جعفری دولت آبادی: دادستانی نمی‌تواند در رابطه با تولید و قیمت‌گذاری کالاها ورود زیادی داشته باشد

 10. با برجام چه باید کرد؟

 11. هفت دقیقه تا تل‌آویو

 12. استیصال آمریکا در برابر صدای متفاوت مستندساز ایرانی + متن بیانیه

 13. مانور «شکنجه» روی خط بی‌بی‌سی + عکس

 14. ۴ بهمن ۱۳۵۷؛ محاصره مهرآباد

 15. وزارت خارجه اعلام کرد: اظهارات ماجدی نظرات شخصی او بوده نه دیدگاه وزارت خارجه

 16. لاریجانی: فربه‌شدن دولت ۸۵ تا ۹۰ درصد بودجه را به خود اختصاص می‌‌دهد

 17. روایتی از دیدار مقام معظم رهبری با ماندلا/ تجربه سیاسی آیت‌الله خامنه‌ای برای پیروزی «نلسون ماندلا»

 18. نام سردار قاسم سلیمانی در بین ۱۰ متفکر برتر امنیتی-دفاعی جهان

 19. رئیس سازمان صداوسیما: دهه پنجم انقلاب دهه نوسازی و جوان شدن رسانه ملی است

 20. درخواست اتحادیه جنبش عدالتخواه دانشجویی از ۲۹ عضو مجمع تشخیص

 21. ضرغامی: نسبت به انتساب بلاوجه نظرات شخصی به رهبری حساسیت نشان دهید

 22. نماینده سازمان ملل در امور سوریه به ایران می‌آید

 23. اسماعیلی: تغییر در مدیریت قوه‌قضاییه نباید موجب سستی در کارها شود

 24. ضرغامی : نامه هشت وزیر به رهبر انقلاب کلید خوردن پروژه‌‌ای "تکراری" است   

 25. تسلیم استوارنامه سفیر جدید ترکیه به ظریف   

پربحث‌های دیروز

 1. از بازداشت یا گروگان‌کِشی مرضیه هاشمی تا مجمسه آزادی!

 2. آیت‌الله مکارم‌شیرازی: وام‌ قرض الحسنه بانک‌ها رباخواری آشکار و خلاف شرع است

 3. تاجزاده: مردم از اعتراف گیری بخشی راضی نیستند/ زاکانی: صریحا بگوئید آمریکا را دشمن می‌دانید یا خیر؟

 4. مجمع تشخیص جلوی این گروگان‌گیری و راهزنی را بگیرد

 5. حکم دادگاه یاشار سلطانی صادر شد

 6. انتقاد آیت الله مکارم شیرازی از سخنان روحانی: رئیس جمهور باید به قسم خود پایبند باشد

 7. آیت‌الله جنتی: مدتی است گرانی‌ کالاهای اساسی ذهنم را مشغول کرده است

 8. بخشی در روزهای بازداشت: دوست داشتم مشهور شوم!

 9. چه کسی نمی‌گذارد حقوق مدیران شفاف شود؟/ نگرانی آیت‌الله جنتی درباره گرانی/ سرمایه اجتماعی روحانی افت کرده است

 10. شایعه قومیتی جدید با انتشار تصویر بازیگر زن عرب  

 11. نوبخت: عیدی کارمندان و بازنشستگان با حقوق بهمن واریز می‌شود

 12. حدادعادل: سیاسیون عدالت را به حاشیه بردند/ یکی از مهمترین مشکلات اقتصاد ما بانک‌ها هستند

 13. مطهری در گفتگو با الف : موافق سهمیه بندی و 2 نرخی شدن بنزین هستم

 14. روحانی: آمریکایی‌ها هرگز نمی‌توانند به خواسته‌هایشان برسند/ با افتخار تحریم‌های آمریکا را دور می‌زنیم

 15. واعظی: رهبر انقلاب پاسخ نامه وزرا درباره لوایح FATF را داده‌اند/ افکار عمومی دنیا را برای آزادی «مرضیه هاشمی» بسیج می‌کنیم

 16. توضیحات وزیر علوم درباره بازدید بازرسان آژانس از دانشگاه‌ها

 17. آخرین خبرها از استعفای نمایندگان استان اصفهان در مجلس

 18. اطلاعیه دفتر رئیس جمهور در خصوص سخنان اخیر دکتر روحانی در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات

 19. جعفری دولت آبادی: دادستانی نمی‌تواند در رابطه با تولید و قیمت‌گذاری کالاها ورود زیادی داشته باشد

 20. با برجام چه باید کرد؟

 21. لاریجانی: دولت را ملزم به درج حقوق مدیران بر روی سامانه حقوق و دستمزد کنید

 22. هفت دقیقه تا تل‌آویو

 23. ابطحی: رئیس‌جمهور به جای درد دل، راه حل پیدا کند

 24. استیصال آمریکا در برابر صدای متفاوت مستندساز ایرانی + متن بیانیه

 25. مانور «شکنجه» روی خط بی‌بی‌سی + عکس

پربحث‌های هفته

 1. از بازداشت یا گروگان‌کِشی مرضیه هاشمی تا مجمسه آزادی!

 2. جهانگیری: ما برای برون رفت از مشکلات برنامه داریم/ نظام اسلامی را از رانت و فساد پاک می‌کنیم

 3. اسماعیل بخشی دستگیر شد

 4. روحانی از احمدی‌نژاد هم پایین‌تر است

 5. روحانی: ما نمی‌توانیم با خواست عمومی مردم مبارزه کنیم، این نه قانونی است و نه شرعی/ اولین کسی که رادیو را ممنوع کرد پهلوی اول بود/ روزانه اگر فیلترشکن آمد چه خواهیم کرد؟

 6. آیت‌الله مکارم‌شیرازی: وام‌ قرض الحسنه بانک‌ها رباخواری آشکار و خلاف شرع است

 7. آقای روحانی! اینجا که واتیکان نیست!

 8. کور هستید؛ برجام را هنوز اجرا می‌کنیم؛ دم از مذاکره می‌زنید/ نه سانتریفوژ می‌چرخد و نه چرخ زندگی مردم/ خودروی که تماما در ایران تولیدمی‌شود، نیازی به ارز ندارد!/معنی موفقیت را نفهمیدیم

 9. آقای رئیس‌جمهور! سلطان موز چه نسبتی با شما دارد

 10. رییس دادگستری تهران در گفتگو با الف: مرتضوی در زندان است/ به دروغ‌ها توجه نکنید

 11. نصب بنر بانوی معترض در مقابل مجمع تشخیص برای رد لوایح fatf   

 12. تاجزاده: مردم از اعتراف گیری بخشی راضی نیستند/ زاکانی: صریحا بگوئید آمریکا را دشمن می‌دانید یا خیر؟

 13. کرباسچی به زندان رفت + جزئیات

 14. واکنش‌ها به بازداشت مرضیه هاشمی چگونه بود؟ + تصاویر

 15. عراقچی: برجام نشان داد آمریکا چقدر غیرقابل اطمینان است

 16. چهار ماه کفاره برای یک نفر، چهار سال برای یک ملت

 17. توکلی خطاب به رئیس و نمایندگان مجلس: از اقدام غیرقانونی دولت برای حذف دانشگاه‌های موفق جلوگیری کنید/ مانع ایجاد فرصت برای مقامات دولتی شوید

 18. اسماعیل کوثری: فساد برخی افراد و مسئولین به معنی فراگیری فساد در جامعه نیست

 19. جزئیات بازداشت همدست اسماعیل بخشی/ ضرب و شتم ضابطان زن قضایی توسط مهدی قلیان

 20. روحانی و فیلترینگ؛ چه کسی خواستار برخورد با فیلتر‌شکن‌ها بود؟

 21. عضو هیات نظارت بر رفتار نمایندگان: اصالت صوت منتشر شده علیه «سلمان خدادادی» در حال پیگیری است

 22. در جلسه عراقچی با نمایندگان اروپایی چه گذشت؟/ مدافع تحریم‌ها در شورای شهر تهران/ فرزند کروبی یکی از دلایل تداوم حصر است

 23. برجام سه ساله شد/ خروج آمریکا از توافق و تعلل بی پایان اروپایی‌ها/ احتمال ارائه یک پیشنهاد ضعیف به ایران وجود دارد

 24. مجمع تشخیص جلوی این گروگان‌گیری و راهزنی را بگیرد

 25. حکم دادگاه یاشار سلطانی صادر شد

آخرین عناوین